KİÇİK BİZNESƏ BÖYÜK DƏSTƏK
Azərbaycan iqtisadiyyatının karantindən sonrakı bərpasının ən önəmli istiqamətlərindən biri, şübhəsiz ki, kiçik sahibkarlığın fəaliyyətinə dəstək olacaq – aqrar sektorda, ticarətdə, xidmət, iaşə və turizm sektorlarında, həmçinin digər seqmentlərdə əmək qabiliyyətli əhalinin, təxminən, 40%-i işləyir. Pandemiya böhranını yaşamış kiçik biznes subyektlərinin, hər şeydən öncə, fəaliyyətlərini bərpa etmək üçün dəstək və dövriyyə vəsaitlərinə ehtiyac duyurlar. Bu tələbi dövlət fondları ilə birlikdə mikromaliyyə təşkilatlarının təmin etməsi düşünülür ki, bu baxımdan 2021-ci ildə bu təşkilatlar kiçik kreditlərə çıxış imkanlarını ucuzlaşdıraraq maliyyələşdirmə həcmini artırmalıdırlar.
Problemlər «əvvəl və sonra»
Son illərdə Azərbaycanda dinamik inkişaf edən mikrokredit sektoru kiçik sahibkarlığın maliyyələşdirilməsi üçün ən təsirli alətlərdən birinə çevrilə bilib. Bu prosesin əsası 90-cı illərin ortalarında qaçqınlara və məcburi köçkünlərə beynəlxalq və hökumət donor yardımları çərçivəsində qoyulub. Daha sonra əsasən əkinçilik bölgələrində bank olmayan kredit təşkilatları (BOKT) və kredit ittifaqları fəaliyyətlərinin əhatə dairəsini tədricən genişləndirərək bir sıra yeni istiqamətlərə çıxdılar. Yüksək rentabellilik, təşkilati çeviklik və yarım milyondan çox müştəri bazasını əhatə etməsi 20 il ərzində 4 milyard manatdan çox mikrokredit verməyə imkan yaradıb.
Bu müsbət trend 2014-2017-ci illərdə baş vermiş qlobal enerji böhranının mənfi təsiri nəticəsində qəflətən kəsildi. Azərbaycanda manatın məzənnəsinin kəskin enişi və iqtisadi inkişafdakı müəyyən ləngimə üç ildən bir az artıq müddətdə daxili mikromaliyyə bazarını çökdürüb, kreditləşmə həcmini, təxminən, 10 dəfəyə qədər aşağı saldı. Mikrokredit təşkilatlarının mövqeyini sarsıdan əsas səbəblərdən biri də milli valyutanın devalvasiyası ilə bağlı idi və bu, borcların kütləvi şəkildə qaytarılmamasına səbəb oldu. Ölkədə fəaliyyət göstərən BOKT-ların önəmli hissəsi ixtisaslaşmış xarici şirkətlərin filialları ilə təmsil olunurdu, qalan yerli strukturlar isə yalnız xarici valyutada kredit xətləri təqdim edən beynəlxalq donorlardan borc götürürdülər. Uyğun olaraq, müştərilərə manatla verilən borclar, istənilən halda, dolların məzənnəsinə bağlanmışdı ki, bu da həm borc verənlər, həm də borc alanlar üçün riskləri çox artırdı.
Əlverişsiz valyuta məzənnəsi bu gün də kiçik sahibkarlıq subyektlərinə mikrokredit verilməsində xarici donorların vəsaitlərindən yararlanmağı cəlbedici etmir. Üstəlik, BOKT müştərilərinin əsas hissəsi əsasən Azərbaycanın aqrar bölgələrində fəaliyyət göstərən, öz xidmətlərini və məhsullarını yalnız daxili bazarda manata satan ailə fermer təsərrüfatları, kiçik ticarət biznesi, kiçik emalatxanalar və xidmət obyektləri, kiçik tikinti sektorudur. Vəziyyət həm də ona görə daha da ağırlaşır ki, BOKT-lar banklardan fərqli olaraq əmanət cəlb etmək hüququna malik deyillər, uyğun olaraq aşağı faizli manat mənbələrindən istifadələri də məhdudlaşdırılıb.
Başqa bir problem onunla bağlıdır ki, kiçik biznes subyektləri ənənəvi olaraq dövriyyə vəsaitləri üçün nisbətən qısa müddətə borc alırdılar və mikrokreditlər girov təminatı olmadan verilirdi. Bu, xüsusilə böhranlar zamanı mikromaliyyə strukturlarının fəaliyyətindəki riskləri önəmli dərəcədə artırır – istər
2014-cü ilin enerji sektoru böhranı, istərsə də koronavirus pandemiyasının səbəb olduğu bugünkü iflas olsun.
Sistem problemləri
Yuxarıda sadalanan amillər cəmlənərək mikrokredit sektorunun inkişafını xeyli ləngidir. Nəticədə, böhrandan əvvəlki dövrdə (2015-ci ilə qədər) 150-dən çox qurumu olan Azərbaycan mikromaliyyə bazarında qurum sayı 2020-ci ilin sonunda 91-ə düşdü, bu saya 42 kredit ittifaqı da daxildir ki, (onların bəzilərinin fəaliyyəti dondurulub) .
Bu seqmentdə həmçinin əməliyyat fəaliyyəti və müştəri bazası da azalıb. Belə ki, 2015-ci ilin əvvəlində mikromaliyyə təşkilatlarının müştəri sayı 600 min nəfəri keçmişdi və verilən kreditlərin miqdarı 800 milyon manata çatırdı. Sonrakı illərdə bu göstəricilər dəfələrlə azaldı və yalnız 2018-2019-cu illərdə artıma doğru kiçik bir düzəliş oldu.
Ancaq çətin "pandemiya"lı 2020-ci il çoxsaylı qapanma və karantin məhdudiyyətləri ilə on minlərlə kiçik müəssisənin fəaliyyətini donduraraq, ili bu seqmentdəki mənfi meyilləri yenidən gücləndirdi. Azərbaycan Mərkəzi Bankına (AMB) məlumatına görə, 1 yanvar 2021-ci il tarixinə BOKT-ların portfeli bir il ərzində 2% azalaraq 263,4 milyon manat təşkil edib, kredit ittifaqları isə 2020-ci ili 10,7 faizlik portfel itkiləri ilə başa vuraraq 13,3 milyon manat səviyyəsinə eniblər. AMB bildirir ki, keçən il BOKT-ların xalis mənfəəti, təxminən, üçdə bir azalaraq, 9,9 milyon manat təşkil edib. BOKT-ların məcmu aktivlərində də 7,7% azalma qeydə alınıb, həmçinin mikrokredit təşkilatlarının öhdəliklərində, kapitallaşmasında və digər parametrlərində də azalma qeydə alınıb.
Bununla yanaşı, Azərbaycan Mikromaliyyə Assosiasiyasının (AMFA) məlumatına görə, 2020-ci ildə BOKT-ların toplam nizamnamə kapitalı 113,8 manatdan 120,3 milyon manata qədər artıb ki, bu da bu sahədəki biznesə marağın qorunmasını və bank olmayan kredit qurumlarının potensialını göstərir.
Bütünlükdə, mikrokredit sektorunda sistem problemləri, ilk növbədə, milli valyutada güzəştli kredit xətlərinin cəlb edilməsində çətinliklər qalmaqdadır. Bundan başqa, BOKT-ların fəaliyyəti hələ də davam edən pandemiya şəraitində spesifik risklərlə qarşılaşır.
AMFA İdarə Heyətinin sədri Cəlal Əliyev mikromaliyyə bazarındakı son vəziyyəti şərh edərkən xüsusi bildirib ki, yerli BOKT-lar üçün beynəlxalq maliyyə institutlarından (BMİ) maliyyələşmə azalıb.
“Maliyyənin azalmasının səbəblərindən biri bəzi beynəlxalq fondların öz strateji planlarında regional fəaliyyət meyarlarını dəyişdirməsidir. Başqa səbəb - məzənnə riskləridir ki, xarici valyutada vəsait cəlb edən zaman məzənnə arta bilər”, - deyə C.Əliyev bildirib.
Milli Məclisin İqtisadi siyasət, sənaye və sahibkarlıq komitəsinin üzvü Mahir Abbaszadənin sözlərinə görə, bu gün kiçik və mikrobiznes güzəştli maliyyəyə, hər şeydən öncə, girovsuz resurslara çıxışla bağlı müəyyən çətinliklərlə üzləşir.
“Hazırda İqtisadiyyat Nazirliyinin təklifləri əsasında hökumət iri biznes üçün 500 milyon manatdan yuxarı məbləğdə yeni kreditlər üzrə 60% zəmanət təminatını öhdəsinə götürür. Gələcəkdə bənzər yanaşmanın kiçik və mikro biznes kreditləri üçün də tətbiq edilməsi zəruridir. Yəni girovun 60-70%-i Azərbaycan İpoteka və Kredit Zəmanət Fondu tərəfindən təmin edilməlidir”, - deyə M. Abbaszadə bildirib.
Bir sıra ekspertlərin fikrincə, belə bir mexanizmin qəbulu mikromaliyyə təşkilatlarına və onların müştərilərinə milli valyutada aşağı faizli resurslara çıxış imkanı yaradacaq və beynəlxalq donor köməyinə olan tələbatı önəmli dərəcədə azaldacaq.
Bu il üçün planlar
Bununla yanaşı, AMFA-ya daxil olan qurumlar 2021-ci ildə bölgələrdəki kiçik sahibkarlıq subyektlərinə maliyyə dəstəyini artırmağı, mikromaliyyə bazarının inkişafını genişləndirməyi və bir sıra yeni xidmətlər yaratmağı planlaşdırır. AMFA-nın 2021-ci ildəki əsas fəaliyyət istiqamətləri sırasına qadın sahibkarlığının stimullaşdırılması və həm BOKT-ların öz vəsaitləri hesabına, həm də digər imkanları cəlb etməklə bu sahibkarlığı kreditləşdirmənin artması daxildir. Sonuncu həddindən vacibdir, çünki bu gün ölkənin bölgələrindəki mikrokredit təşkilatlarının müştərilərinin, təxminən, 64%-i qadın sahibkarlardır. Biznes qadınları üçün mikro kreditlər çıxış imkanı Avropa Birliyi tərəfindən maliyyələşdirilən “Azərbaycanın bölgələrində dayanıqlı mikro müəssisələrin inkişafının sürətləndirilməsi” layihəsi ilə təmin olunur. Bu günə qədər layihə çərçivəsində 113 benefisiar tərəfindən 277,8 min manat məbləğində sərmayə kapitalı verilib və bu məbləğ ilin sonuna qədər önəmli dərəcədə artacaq.
Mikrokreditlərə çıxışın genişləndirilməsinə bu il hökumətin Asiya İnkişaf Bankı (AİB) ilə birlikdə həyata keçirdiyi başqa bir layihə imkan verəcək: o, mikro sahibkarlara orta hesabla, təxminən, 2-5 min manat, girovsuz kredit verilməsini təmin edir. Bu təşəbbüs üçün vəsait AİB tərəfindən təmin ediləcək və sahibkarların girov üzrə zəmanətlərini Azərbaycan İpoteka və Kredit Zəmanət Fondu öz öhdəsinə götürəcək.
Öz növbəsində, bu gün aqrar sektorda dövlət başçısının kənd təsərrüfatı sektorunun maliyyələşdirilməsinin stimullaşdırılması haqqında fərmanına uyğun olaraq girovsuz mikrokreditlərin verilməsinin genişləndirilməsi üzrə mexanizm formalaşdırılır. Şübhəsiz ki, burada "lokomotiv" rolunu bu sahədə böyük təcrübəsi olan mikromaliyyə təşkilatları oynaya bilər. Bununla bağlı, bir il əvvəl AMFA və Dünya Bankı Qrupunun daxil olan Beynəlxalq Maliyyə Korporasiyası arasında AMFA üzvlərinin aqrar risklərin qiymətləndirilməsi üzrə CLARA (Cash-flow linked Agriculture Risk Assessment tool) alətlərinə çıxış imkanı yaradan saziş bağlanıb. Bu ekspert sistemi təsərrüfatın proqnozlaşdırılan pul axınının dəqiq modelləşdirilməsi hesabına kənd təsərrüfatı borcalanlarının kreditləşdirmə risklərini qiymətləndirməyə imkan verir və bununla da, fermerlərin daha sadələşdirilmiş qaydada maliyyələşməsini təmin edir.
BOKT-ların güzəştli kredit xətlərinə çıxışı, əlbəttə ki, yetərincə önəmlidir. Bununla belə, pandemiyadan sonrakı dirçəlmə şəraitində, bu sahədə institusional və qanunvericilik mexanizmlərinin modernləşdirilməsi, kreditor-borcalan münasibətlərində risk həddinin azaldılması da eyni dərəcədə vacibdir. Bu baxımdan, AMFA mikro və kiçik sahibkarlar üçün maliyyə inklüzivliyinin, maliyyə savadlılığının artırılması üzrə, o cümlədən «Qadın sahibkarların dayanıqlı inkişafı» layihəsi çərçivəsində də bir sıra layihələr həyata keçirir. Mikromaliyyə sahəsində rəqəmsallaşma prosesləri sürətlə inkişaf edir ki, pandemiya şəraitində bölgələrdə yaşayan borcalanlar üçün xüsusi önəm kəsb edir, onların maliyyə xidmətlərinə məhdudiyyətsiz onlayn çıxışını asanlaşdırır. Mərkəzi Bankla, həmçinin Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi ilə də özünüməşğulluq sahəsində xidmətlərə çıxışın asanlaşdırılması üzrə ortaq işlər aparılır.
Nəhayət, bütün bu tədbirlərin kiçik və orta biznes sektorunun canlandırmasına kömək edəcəyi, uyğun olaraq, kiçik biznesin BOKT-lardan borc götürməyə marağının artacağı gözlənilir.

БОЛЬШАЯ ПОДДЕРЖКА МАЛОГО БИЗНЕСА
Одним из важнейших направлений посткарантинного восстановления экономики в Азербайджане, несомненно, станет поддержка деятельности малого предпринимательства - в аграрном секторе, торговле, сервисе, общепите, туризме и иных сегментах, где задействовано около 40% трудоспособного населения. Пережившие пандемический кризис субъекты малого бизнеса, прежде всего, нуждаются в подъемных и оборотных средствах для возобновления деятельности. Вместе с госфондами этот спрос призваны удовлетворить микрофинансовые организации, которым в 2021 году предстоит увеличить объемы финансирования, удешевляя доступ к малым кредитам.
Проблемы «до и после»
За последние годы динамично развивавшийся в Азербайджане сектор микрокредитования смог превратиться в один из действенных инструментов финансирования малого предпринимательства. Начало этому процессу было положено в середине 90-х годов в рамках международной и правительственной донорской помощи беженцам и вынужденным переселенцам. А впоследствии, помимо преимущественно аграрных регионов, небанковские кредитные организации (НБКО) и кредитные союзы, поэтапно расширяя сферу деятельности, вышли на ряд новых направлений. Высокая рентабельность, организационная гибкость и охват более чем полумиллионной клиентской базы позволили за 20 лет выдать микрокредиты на более чем 4 млрд. манатов.
Этот положительный тренд резко оборвался в силу негативных последствий глобального энергетического кризиса 2014-2017 годов. Обвал курса маната и замедление темпов экономического развития в Азербайджане за три с лишним года обрушили отечественный рынок микрофинансирования, снизив объемы кредитования почти в 10 раз. Одна из главных причин, пошатнувших позиции микрокредитных организаций, была связана с девальвацией национальной валюты, приведшей к масштабному кризису неплатежей. Значительная часть действующих в стране НБКО была представлена филиалами профильных зарубежных компаний, впрочем, и остальные местные структуры заимствовали у международных доноров, предоставлявших кредитные линии исключительно в иностранной валюте. Соответственно, даже предоставленная клиентам ссуда в манатах все равно была привязана к курсу доллара, что многократно увеличивало риски как для кредиторов, так и для заемщиков.
Невыгодный обменный курс по сей день делает малопривлекательным использование средств зарубежных доноров для микрокредитования субъектов малого бизнеса. Тем более что львиная доля клиентов НБКО - это семейные фермерские хозяйства, мелкий торговый бизнес, небольшие мастерские и сервисные объекты, сектор малого строительства, действующие преимущественно в аграрных регионах Азербайджана и реализующие свои услуги и продукцию на внутреннем рынке исключительно за манаты. Ситуация усугублена тем, что НБКО, в отличие от банков, не имеют права привлекать депозиты и, соответственно, ограничены в использовании низкопроцентных манатных ресурсов.
Другая проблема связана с тем, что субъекты малого бизнеса традиционно заимствовали оборотный капитал на сравнительно небольшой срок и микрокредиты выдавались без залогового обеспечения. А это заметно увеличивает риски в деятельности микрофинансовых структур, особенно в период кризисов, - будь то энергетический 2014 года или нынешний обвал, вызванный пандемией коронавируса.
Системные проблемы
Перечисленные факторы в совокупности ощутимо замедлили развитие сферы микрокредитования. В результате микрофинансовый рынок Азербайджана, насчитывавший свыше 150 организаций в докризисный период (до 2015 года), к концу 2020 года сократился до 91, в том числе до 42 кредитных союзов (деятельность части из них заморожена).
В данном сегменте также уменьшились операционная деятельность и клиентская база. Так, в начале 2015 года число клиентов микрофинансовых организаций превышало 600 тыс. человек, а сумма выданных кредитов достигала 800 млн. манатов. В последующие годы эти показатели снизились в разы, и лишь в 2018-2019 годах наблюдалась небольшая корректировка в сторону роста. Однако непростой «пандемический» 2020 год с многочисленными локдаунами и карантинными ограничениями, заморозив деятельность десятков тысяч субъектов малого бизнеса, вновь усилил негативные тренды в этом сегменте. Согласно данным Центробанка Азербайджана (ЦБА), к 1 января 2021 года портфель НБКО составил 263,4 млн. манатов, снизившись за год на 2%, а кредитные союзы завершили 2020 год 10,7-процентными потерями портфеля, снизившегося до 13,3 млн. манатов. В минувшем году, констатирует ЦБА, чистая прибыль НБКО составила 9,9 млн. манатов, сократившись почти на треть. Было также зафиксировано 7,7-процентное сокращение суммарных активов НБКО, спад отмечен по обязательствам, капитализации и иным параметрам микрокредитных организаций.
В то же время, согласно данным Ассоциации микрофинансирования Азербайджана (AMFA), в 2020 году суммарный уставный капитал НБКО вырос с 113,8 до 120,3 млн. манатов, что свидетельствует о сохраняющемся интересе бизнеса к этой сфере и наличию потенциала у небанковских кредитных структур.
В целом же в секторе микрокредитования по-прежнему сохраняются системные проблемы, прежде всего сложности с привлечением льготных кредитных линий в нацвалюте. Кроме того, деятельность НБКО затруднена специфическими рисками в условиях все еще продолжающейся пандемии.
Комментируя сложившуюся за последнее время ситуацию на микрофинансовом рынке, председатель правления AMFA Джалал Алиев особо отметил сокращение финансирования местных НБКО со стороны международных финансовых институтов. «Одна из причин сокращения финансирования заключается в том, что некоторые международные фонды изменили критерии региональной деятельности в своих стратегических планах. Другая причина - риски обменного курса, которые могут возрасти в ходе привлечения средств в иностранной валюте», - отметил Дж.Алиев.
По словам члена Комитета по экономической политике, промышленности и предпринимательству Милли Меджлиса Махира Аббасзаде, сегодня малый и микробизнес испытывают определенные трудности в доступе к льготным финансам, прежде всего беззалоговым ресурсам. «В настоящее время на основе предложений Минэкономики правительство берет на себя обеспечение 60% гарантий по новым кредитам на сумму свыше 500 млн. манатов для крупного бизнеса. Необходимо, чтобы в будущем подобный подход применялся и к кредитам для малого и микробизнеса. То есть 60-70% обеспечения должен предоставить Азербайджанский ипотечный и кредитно-гарантийный фонд», - сказал М.Аббасзаде. По мнению ряда экспертов, принятие подобного механизма предоставило бы микрофинансовым организациям и их клиентам доступ к низкопроцентным ресурсам в национальной валюте, заметно сократив потребность в международной донорской помощи.
Планы на этот год
Тем не менее, входящие в AMFA структуры планируют в 2021 году увеличить финансовую поддержку субъектов малого предпринимательства в регионах, расширить развитие микрофинансового рынка и разработать ряд новых услуг.
Среди основных направлений деятельности AMFA в 2021 году обозначены стимулирование женского предпринимательства и рост его кредитования как за счет собственных ресурсов НБКО, так и привлечения иных возможностей. Последнее крайне важно, так как уже сегодня порядка 64% клиентов микрокредитных организаций в регионах страны приходится на предпринимателей-женщин. Возможность для бизнесвумен привлечь микроссуды предоставляет финансируемый Евросоюзом проект «Ускорение развития устойчивого микропредприятия в регионах Азербайджана». В рамках проекта на сегодня 113 бенефициарам предоставлен инвестиционный капитал на сумму 277,8 тыс. манатов, и до конца года эта сумма существенно увеличится.
Расширить доступ к микрокредитам позволит и другой проект, реализуемый в этом году правительством совместно с Азиатским банком развития (АБР): он предусматривает предоставление микропредпринимателям небольших, в среднем порядка 2-5 тыс. манатов, беззалоговых кредитов. Средства для этого начинания предоставит АБР, а залоговые гарантии предпринимателей возьмет на себя Азербайджанский ипотечный и кредитно-гарантийный фонд.
В свою очередь сегодня в аграрном секторе формируется механизм по расширению выдачи беззалоговых микрокредитов, согласно указу главы государства о стимулировании финансирования аграрной сферы. Безусловно, в роли «локомотива» здесь могли бы выступить микрофинансовые организации, обладающие огромным опытом в данной сфере. В этой связи год назад AMFA и Международная финансовая корпорация, входящая в Группу Всемирного банка, подписали соглашение, предоставившее членам ассоциации доступ к инструментам оценки аграрных рисков CLARA (Cash-flow linked Agriculture Risk Assessment tool). Данная экспертная система позволяет оценивать риски кредитования сельскохозяйственных заемщиков с помощью точного моделирования прогнозного денежного потока хозяйства, обеспечивая, таким образом, более упрощенное получение фермерами финансирования.
Доступ НБКО к льготным кредитным линиям, безусловно, крайне необходим. Однако в условиях постпандемического возрождения не менее важно модернизировать институциональные и законодательные механизмы в данной сфере, снизив порог рисков в связке кредитор-заемщик. В этой связи AMFA реализует ряд проектов по повышению финансовой инклюзивности, финансовой грамотности для микро- и малых предпринимателей, в том числе в рамках проекта «Устойчивое развитие женщин-предпринимателей». Стремительно развиваются процессы цифровизации в сфере микрофинансирования, что особенно актуально в условиях пандемии для заемщиков, проживающих в регионах, облегчая им неограниченный онлайн-доступ к финансовым услугам. Ведется также совместная работа с Центробанком и Агентством по развитию малого и среднего бизнеса для облегчения доступа к услугам в сфере самозанятости.
Ожидается, что в итоге все эти меры будут способствовать оживлению в секторе малого и среднего бизнеса и, как следствие, росту интереса малого бизнеса к заимствованию средств у НБКО.