Getdikcə daha çox ölkə Azərbaycana ikitərəfli ticarəti milli valyutaya keçirməyi təklif edir
Xarici ticarət əməliyyatlarında qarşılıqlı hesablaşmaların milli valyutalarda aparılması mövzusu artıq neçə ildir ki, dövlətlərarası danışıqların gündəmindədir. Ayrı-ayrı ölkələrin və hətta ölkə qruplarının öz iqtisadiyyatlarının dollardan asılılığını azaltmağa cəhd etməsi və malların idxal-ixracı zamanı ödənişi öz valyutalarında gerçəkləşdirməklə bağlı anlaşması üzrə ilk uğurlu və ya o qədər də yaxşı olmayan nümunələr var.
Azərbaycan hökumətinə də bu cür təkliflər həm müxtəlif iqtisadi birliklər çərçivəsində, həm də böyük ticarət tərəfdaşları tərəfindən ikitərəfli səviyyədə dəfələrlə verilib. Bu yaxınlarda bu məsələ daha bir dəfə Bakıda Türkiyənin ticarət naziri Ruhsar Pekcanın Azərbaycan hökumətinin iqtisadi blok nazirləri ilə görüşündə qaldırılıb.
Cəlbedici təklif
"Bakı və Ankara “Sərbəst ticarət haqqında» və ticarətin liberallaşdırılması, o cümlədən hesablaşmaların milli valyutada həyata keçirilməsi barədə bir müqavilə imzalamağa çalışmalıdırlar",- deyə türkiyəli nazir bildirib. “Biz malların siyahısı haqqında deyil, ticarətimizin liberallaşdırılması barədə danışmalıyıq. İki ölkə prezidentləri tərəfindən qarşılıqlı ticarət dövriyyəsini ildə 15 milyard dollara çatdırmaqla bağlı qarşımıza qoyulmuş öhdəliyi gerçəkləşdirmək üçün ticarətdəki qarşılıqlı maneələri aradan qaldırmalı və ticarət əməliyyatları üzrə yerli valyutada ödənişlərə daha çox diqqət yetirməliyik”,- deyə Pekcan vurğulayıb.
Burada qeyd etmək lazımdır ki, keçən il Azərbaycan ilə Türkiyə arasındakı ticarət dövriyyəsinin həcmi, həqiqətən, 8% azalaraq 4,2 milyard dollara düşüb. Ancaq Azərbaycanın iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarovun da bildirdiyi kimi, bu, pandemiya ilə bağlı olub. İki ölkə arasında keçən il imzalanmış "Güzəştli ticarət haqqında" anlaşma 1 mart 2021-ci il tarixindən qüvvəyə minib ki, bu, Türkiyə ilə Azərbaycan arasında malların qarşılıqlı göndərilməsi üzrə sıfır gömrük rüsumunun tətbiq edilməsini nəzərdə tutur. Buna görə də bu ilin sonuna qədər müsbət trendə çıxmağa ümid var. Yadda saxlamaq lazımdır ki, hökumətlər qarşılıqlı ticarət dövriyyəsini 15 milyard dollara çatdırmaq üzrə öhdəlik müəyyən ediblər. Bu olduqca iddialı bir hədəfdir və buna çatmaq üçün əlavə mexanizmlərə ehtiyac var.
Türkiyə tərəfi sərbəst ticarət müqaviləsi imzalamağı təklif edir, çünki "Azərbaycanla güzəştli ticarət müqaviləsinə düşən malların siyahısı o qədər məhduddur ki, bu, iki ölkə arasındakı münasibətlərə uyğun gəlmir". Həm də hesablaşmalarda lirə və manata keçmək təklif olunur.
Bəs, gerçəkdənmi, xarici ticarət dövriyyəsinin artması üçün milli valyutaların dollara çevrilməsi vacibliyinin aradan qaldırılması faydalıdır, bunun bütünlükdə iqtisadiyyat üçün riskləri varmı?
Presedent var
İqtisadçılar qeyd edirlər ki, ölkələrin xarici ticarət hesablaşmalarında milli valyutalardan daha fəal istifadə etmək istəyi son illərdə aparıcı dünya valyutaları ilə bağlı risklərin artması əsasında yaranıb. Beləliklə, hökumətlər kəskinləşən qlobal geosiyasi vəziyyət şərtlərində beynəlxalq valyuta - maliyyə bazarının konyunkturundan asılılıq dərəcələrini azaltmağa ümid edirlər.
Məsələn, mart ayının sonunda Rusiya xarici işlər naziri Sergey Lavrov Çin KİV-lərinə verdiyi müsahibədə bildirib ki, ABŞ tərəfindən sanksiya risklərini milli valyutalarda və ya dollara alternativ valyutalarda hesablaşmalara keçərək, yaxud Qərbin nəzarət etdiyi ödəniş sistemlərinin istifadəsindən qaçınaraq azaltmaq lazımdır.
Ümumiyyətlə, bu gün Rusiya və Çin ticarət hesablaşmalarında milli valyutaların istifadəsi üzrə, demək olar ki, lokomotiv rolunu oynayır. Bu ölkələrin rəhbərləri, hələ 7-8 il əvvəl həm dövlət, həm də biznes müqavilələri çərçivəsində ödənişlərdə milli valyutaların payının artırılması barədə bir qərar verdiklərini elan etmişdilər. Bundan əlavə, BRİKS ölkələri (Braziliya, Rusiya, Hindistan, Çin, Cənubi Afrika) 2011-2012-ci illərdə xarici ticarət əməliyyatlarında öz milli valyutalarının qarşılıqlı istifadəsi ilə bağlı bir sıra müqavilələr imzalamışdılar. Bu müqavilələr əsasında 2019-cu ildə Rusiyanın BRİKS ölkələri ilə ABŞ valyutasında hesablaşmaları 30% azalıb.
Rusiya, Ermənistan, Belarus, Qazaxıstan və Qırğızıstanı əhatə edən Avrasiya İqtisadi İttifaqının (Aİİ) ikitərəfli ticarət-iqtisadi münasibətlərində də oxşar şəkildə milli valyutalara keçid nəzərdə tutulur. “Məsələn, Aİİ çərçivəsində milli valyutada hesablaşmalar 74%-ə qədər artıb. Çin və Türkiyə ilə milli valyuta ticarətimizi də planlı şəkildə qururuq”, - deyə Rusiya Dövlət Dumasının sədri Vyaçeslav Volodin bildirib.
Həmçinin qeyd edək ki, hələ 4 oktyabr 2019-cu il tarixində Rusiya Federasiyası və Türkiyə hökumətləri arasında hesablaşmalar və ödəmələr barədə saziş imzalanıb və bu, banklararası əməkdaşlığın genişləndirilməsinə və möhkəmləndirilməsinə, həmçinin hər iki ölkənin təsərrüfat subyektləri arasında fasiləsiz hesablaşmaların təmin edilməsinə yönəlib.
Rusiya son illərdə Azərbaycan hökumətinə də dəfələrlə bu cür ticarət əlaqələri sxemini təklif edib. “Qarşılıqlı ticarətdə milli valyutalardan istifadə perspektivlərinə gəldikdə isə, bunun üçün lazım olan bütün imkanların olduğunu deməliyəm. Bu gün bu cür hesablamaları aparmaq üçün bütün institusional mühit yaradılıb”, - deyə daha öncə Rusiya Federasiyasının iqtisadi inkişaf nazirinin müavini Azər Talıbov bildirib.
Bildirmək gərəkdir ki, bəzi mal qrupları üzrə bu cür hesablamalar artıq aparılır, lakin ümumi ticarət dövriyyəsində onların payı həddindən azdır.
Başlıca maneələr
Bununla yanaşı, əksər analitiklər dünya iqtisadiyyatının dollardan asılılığının hələ də çox yüksək olması fikrində yekdildirlər. Ticarət və maliyyə hesablaşmalarının böyük hissəsi hələ də ABŞ valyutası ilə aparılır, bütün ixrac və xammal iqtisadiyyatları isə dollar və dollar ödənişlərinə güclü şəkildə bağlıdır. Buna görə, milli valyutalarda qarşılıqlı hesablaşmaların payının Amerika valyutasının hakim mövqesi üçün təhlükəli bir səviyyəyə yüksələcəyini söyləmək hələ tezdir.
Ekspertlər milli valyutaların rolunun gücləndirilməsinin önündəki əsas maneələr sırasında valyuta risklərini, mövcud bazar mühitini və milli valyutaların istifadəsi üçün stimulların olmamasını sadalayırlar. Məsələ bundadır ki, milli valyutanın cəlbedicilik dərəcəsi, böyük ölçüdə milli maliyyə bazarının inkişaf səviyyəsindən və sözün geniş mənasında isə qeyri-rezidentlərin - xarici iqtisadi fəaliyyət iştirakçılarının normal fasiləsiz işini təmin edən müvafiq infrastrukturdan asılıdır. Valyutaların devalvasiya riskləri nəzərə alınarkən çox nüanslar yaranır.
“Ölkələr arasında qarşılıqlı hesablaşma sistemi uzun illər ərzində inkişaf edib. Buna görə də onu dəyişdirmək və milli valyutalara keçmək üçün biz müəyyən iqtisadi stimullar yaratmalıyıq ki, bu prosesi sürətləndirsin. Bunun üçün müfəssəl layihə işlənməli və əlbəttə ki, vaxt lazımdır”, - deyə ekspertlər bildirirlər.
Milli valyutalardan istifadə edərək xarici ticarət fəaliyyətini stimullaşdırmaq üçün dünyanın müxtəlif ölkələri yerli ixracatçılara dövlət dəstəyi verir, onlara zəmanət və milli valyutada nisbətən ucuz kreditlər təqdim edirlər.
Əslində, qlobal hesablaşmaların və ödənişlərin 40% -i SWIFT sistemi vasitəsilə dollarla həyata keçirilir. Əgər daha az tanınmış valyutada hesablaşma gedərsə, xərc arta bilər ki, bu, ticarət tərəfləri üçün heç sərfəli deyil. Yəni bu gün oyun qaydaları elədir ki, iqtisadiyyatına zərər vermədən dollardan imtina etmək istəyən ölkələrin heç biri uğur qazanmır.
Bununla yanaşı, onlar artıq iqtisadiyyatın və dövlətlərarası ticarətin dollarlaşmadan çıxarılması ilə bağlı bütün maneələri dəf etmək üçün daha təsirli addımlar atırlar. Və bunlar... rəqəmsal valyutaların yaradılmasından ibarətdir.
Rəqəmsal keçid
Ekspertlərin fikrincə, rəqəmsal valyutaların inkişafı ilə müxtəlif ölkələrin mərkəzi banklarının SWIFT sisteminə ehtiyacı xeyli azala bilər. CBDC (Central Bank Digital Currency - mərkəzi bankın rəqəmsal valyutası) infrastrukturu rəqəmsal valyutanı bütün sutkalıq rejimdə kommersiya bankları üçün əlçatar edəcək və köçürmələrin, xüsusilə transsərhəd köçürmələrin dəyəri önəmli dərəcədə aşağı düşəcək.
Beynəlxalq Hesablaşmalar Bankının verdiyi məlumata görə, hazırda 50-dən çox mərkəzi bank milli rəqəmsal valyuta üzərində işləyir və onların birbaşa inteqrasiya məsələsi 5-7 il ərzində həll ediləcək. Bu gün ən tanınmış ticari CBDC layihələri Yaponiya, Kanada, avrozona mərkəzi bankları ilə yanaşı Sinqapur və Hong Konq maliyyə qurumları tərəfindən həyata keçirilir. Çin artıq rəqəmsal yuan əsasında ödəmə sisteminin genişmiqyaslı sınaqlarına başlayıb. Avropa Mərkəzi Bankı isə rəqəmsal avronun əslində nağd pul kimi mərkəzləşdirilməmiş və anonim bir şəkildə bazarda sirkulyasiyasına imkan verən bir mexanizm üzərində işləyir.
Rusiya Mərkəzi Bankı da yaxın gələcəkdə rəqəmsal rubl konsepsiyasını ictimaiyyətə təqdim etməyi planlaşdırır - iyun ayında ictimai müzakirələr keçiriləcək və dekabr ayında prototip hazırlanacaq.
Türkiyədə "rəqəmsal lirə"nin sınaqlarına 2021-ci ilin ikinci yarısında başlamağı planlaşdırırlar. Ekspertlər "rəqəmsal lirənin" dövriyyəyə buraxılmasının ölkənin xarici investorlar qarşısında mövqeyinin yaxşılaşdırılmasına və milli valyuta ilə bağlı əminlik aşılanmasına kömək edəcəyinə inanırlar. Rəqəmsal valyutanın tətbiqi ilə prezident Rəcəb Tayyib Ərdoğan " iqtisadiyyatın institusional sektoru üçün maksimum əlverişli şərait yaratmaq və ölkənin yurisdiksiyasını maliyyə sektoru üçün cəlbedici hala gətirmək" niyyətindədir
Belə rəqəmsal pullar tamamilə qanuni ödəniş vasitəsi olacaq, konvertasiya olunacaq, dövriyyəyə buraxılacaq və emitent ölkədə mübadilə vasitəsi kimi qəbul ediləcək. Uyğun olaraq, onları dövlətlərarası ticarətdə hesablaşma valyutası kimi də maneəsiz istifadə etmək olacaq.
Azərbaycanda "rəqəmsal manat"ın yaradılması hələ ki, KİV-lər və ekspertlər səviyyəsində müzakirə olunur - Mərkəzi Bank tərəfindən bununla bağlı heç bir xüsusi açıqlama verilməyib. Ümumiyyətlə, AMB siyasətində mühafizəkar yanaşmaya riayət etsə də, bazarda mütərəqqi yeniliklərə və onların Azərbaycanda tətbiq olunmasına heç vaxt qarşı çıxmır. Buna görə də, ehtimal etmək olar ki, əgər ölkənin qonşularının və ticarət tərəfdaşlarının rəqəmsal valyutalara əsaslanan hesablaşmalara keçiddən qazancları, həqiqətən, tənzimləyici üçün inandırıcı səviyyədə olarsa, onda “rəqəmsal manat”ın yaradılması üçün heç bir maneə qalmayacaq.
Hələ ki, bütün bu variantlar, eləcə də milli valyutalara keçid üzrə təkliflər araşdırma və qiymətləndirmə mərhələsindədir. Burada ən başlıcası, yalnız siyasi rəğbət nəzərə alınmaqla qalmamalı, həm də daxili biznes cəmiyyətinin maraqları və bütövlükdə ölkənin iqtisadi inkişafı əsas götürülməklə, qərar verilməlidir.

IN NATIONAL CURRENCY
The issue of conducting reciprocal settlements in foreign trade operations in national currencies has been on the agenda for several years. There are already first successful and unsuccessful examples of how individual countries and even groups of countries are trying to reduce the dependence of their economies on the US dollar and agree to pay for export-import of goods in their own national currencies.
Similar proposals have been made repeatedly to the government of Azerbaijan as a member of various economic unions and at the bilateral level by large trade partners. Recently, the issue was discussed in Baku at the meeting of the Turkish Trade Minister Ruhsar Pekcan with the ministers of the economic bloc of the Azerbaijani government.
Tempting offer
“Baku and Ankara should seek to sign an agreement on free trade and to liberalise trade, including the conduct of settlements in national currencies. We should not talk about lists of products but about the liberalisation of our trade. To accomplish the task set before us by the presidents of the two countries to bring mutual trade turnover to $15 billion annually, we need to remove mutual obstacles to trade and focus on settlements in local currencies,” Mrs. Pekcan said.
Last year, the volume of trade between Azerbaijan and Turkey decreased by 8%, to $4.2 billion due to the pandemic, as pointed out by the Azerbaijani Minister of Economy Mikayil Jabbarov. The agreement on preferential trade signed between the two countries last year, which introduces a zero customs duty for mutual supplies of goods between Turkey and Azerbaijan, became effective on March 1, 2021. Therefore, it is expected that by the end of this year, it will be possible to enter a positive trend. Also, both governments are determined to bring the mutual trade turnover to $15 billion. This is a rather ambitious goal, which requires additional mechanisms to implement it. Turkish side proposes to sign a free trade agreement, since "the list of goods covered in the preferential trade agreement is so limited that it does not correspond to the level of relations between the two countries,” impeding the settlements in Turkish Lira and Azerbaijani Manat.
Is it really beneficial to eliminate the need to convert national currencies into US dollars for the growth of foreign trade turnover? Are there associated risks for the national economy?
Precedents
Economists note that the countries have become more interested in the active use of national currencies in foreign trade because of the growing risks associated with the leading world currencies. Thus, the governments hope to reduce the degree of dependence on the conjuncture of the international monetary and financial market in case of the aggravation of the global geopolitical situation.
For example, at the end of March, Russian Foreign Minister Sergei Lavrov said in his interview with Chinese media that it is required to reduce the risks of American sanctions by switching to settlements in national or alternative currencies, and to avoid the use of payment systems controlled by the West.
In general, Russia and China are the key advocates of the movement for national currencies in trade settlements. Back in 2013-2014, heads of these countries announced their decision to increase the share of payments in national currencies in bilateral contracts. In addition, the BRICS countries (Brazil, Russia, India, China, South Africa) in 2011-2012 signed a number of agreements on the mutual use of their national currencies in foreign trade operations. Based on these agreements, settlements between Russia and the BRICS countries in the US dollar decreased by 30% in 2019.
A similar transition to national currencies is also envisaged in bilateral trade and economic relations of the Eurasian Economic Union, which includes Russia, Armenia, Belarus, Kazakhstan and Kyrgyzstan. “For example, settlements in national currencies within the EAEU have grown to 74%. We are systematically building up trade in national currencies with China and Turkey,” Vyacheslav Volodin, Chairman of the Russian State Duma, said.
On October 4, 2019, the governments of Russia and Turkey signed an agreement on settlements and payments, which is aimed at expanding and strengthening interbank cooperation, as well as ensuring uninterrupted settlements between the businesses of the two countries.
Russia has repeatedly proposed a similar scheme of trade relations to the government of Azerbaijan. “As to the perspective of using national currencies in mutual trade, there are all the necessary means to implement this mechanism. Institutional environment to conduct such settlements is also available," the then Deputy Minister of Economic Development of the Russian Federation Azer Talibov said.
By the way, some groups of goods are already traded in national currencies, but their share in the total turnover is negligible.
Main obstacles
Meanwhile, most analysts agree that the dependence of the world economy on the US dollar is still very high. Most of the trade and financial settlements are still conducted in the US currency. All export and commodity economies are strongly tied to the US dollar payments. Therefore, it is too early to say that the share of mutual settlements in national currencies will rise to a level that is dangerous for the dominance of the American currency.
Experts identify currency risks, the current market environment and the lack of incentives for using national currencies as the main obstacles to strengthening the role of national currencies. In fact, the degree of attractiveness of the national currency largely depends on the level of development of the national financial market and the corresponding infrastructure, which ensure the normal uninterrupted work of non-residents - participants of foreign economic activities. Too many nuances arise when considering the risks of currency devaluation.
“The system of mutual settlements between the countries has evolved over the years. Therefore, in order to change it and switch to national currencies, we must create certain economic incentives that will accelerate this process. This requires a detailed study of the project and, of course, time,” experts say.
In order to stimulate foreign trade activities using national currencies, different countries of the world provide state support to local exporters, providing them with guarantees and relatively inexpensive loans in national currencies.
In fact, 40% of global settlements and payments are made in dollars through the SWIFT system. If we switch to settlements in less convertible currencies, then the costs can increase, which is simply not profitable for the trading parties. In other words, according to the rules of the game, any steps to avoid the US dollar in economic activities may well harm the national economies.
At the same time, they are already taking more effective steps to bypass all the obstacles to the de-dollarization of their economies and interstate trade. This includes the creation of digital currencies.
Digital transition
According to experts, with the development of digital currencies in different countries, the relevance of the SWIFT system may significantly decrease. Central Bank Digital Currency (CBDC) infrastructure will make digital currency available to commercial banks around the clock, and the cost of transfers, especially cross-border transfers, will be significantly lower.
According to the Bank for International Settlements, more than 50 central banks are working on national digital currencies. Issues associated with the direct integration of these currencies will be resolved within 5-7 years. The most famous commercial CBDC projects today are implemented by the central banks of Japan, Canada, Eurozone, as well as financial institutions in Singapore and Hong Kong. China has already begun large-scale testing of the digital payment system based on Yuan. European Central Bank is working on a mechanism that will make the digital Euro available in the market in a decentralized and anonymous manner, essentially like cash.
Central Bank of Russia also plans to present the concept of the digital Rouble soon, which will be publicly discussed in June, with a prototype to be developed in December.
Turkey plans to start testing of the digital Lira in the second half of 2021. Experts believe that the introduction of the digital Lira will help improve the country's position in front of foreign investors and increase confidence in the national currency. With the introduction of the digital currency, President Recep Tayyip Erdogan intends to create "the most favourable conditions for the institutional sector of the economy and make the country's jurisdiction an attractive financial sector."
Digital money will become a completely legal means of payment, will be converted, circulated and accepted as a medium of exchange in the issuing country. Accordingly, they can be freely used also as a currency of interstate trade.
In Azerbaijan, the development of digital Manat is discussed at the level of media and the expert community. The Central Bank (CBA) has not made special public statements on this matter yet. Although CBA maintains a conservative approach in its monetary policy, it never opposes progressive innovations in the market and their implementation in Azerbaijan. Therefore, we can assume that if the regulator finds the benefits from the transition to digital settlements for the neighbouring countries and Azerbaijan’s trading partners really convincing, the development of the digital Manat may get green light from the government.
In the meantime, all these options, as well as the proposals to switch to national currencies, are in the process of evaluation. It is important to make a decision that will take into account not only and not so much political preferences as the interests of the local business community and the economic development of Azerbaijan.