Bayden administrasiyası ABŞ-ın ərəb-İsrail münaqişəsi üzrə ənənəvi siyasətinə qayıtsa da, Tramp xəttindən tam imtina etmir
Cozef Bayden administrasiyası ABŞ-ın Yaxın Şərq siyasətində korrektələri davam etdirir. Daha doğrusu, Tramp zamanında baş verən dəyişikliklər aradan qaldırılır və ölkə yenidən Obama dövründəki siyasi kursa geri dönür.
Belə ki, bu günə qədər rəsmi Vaşinqton Yəmən müharibəsi koalisiyasından çıxıb, İranla nüvə danışıqlarını bərpa edib. İndi isə Bayden administrasiyası İsrail-Fələstin münaqişəsində Trampın apardığı siyasətdən imtina edir. Bu ayın əvvəlində İsrail xarici işlər naziri Qabi Aşkenazi ilə telefonla danışığı zamanı ABŞ dövlət katibi Entoni Blinken həmkarına fələstinlilərin də israillilər qədər bərabər şəkildə azadlıq, təhlükəsizlik, rifah və demokratiyaya sahib olmalı olduğunu xatırladıb. Təbii ki, ABŞ xarici siyasət idarəsinin rəhbəri telefon danışığında Vaşinqtonun dəyişməyən siyasətini – İsrailin təhlükəsizliyinin qorunması prinsipinə Vaşinqtonun sadiq olduğunu bir daha xatırladıb.
Trampın silinməyən “izləri”
Bayden prezident kimi fəaliyyətə başladığı ilk gündən Fələstin məsələsində Trampın tutduğu xətdən imtina edib. Fələstin administrasiyasına yardımı bərpa edən Bayden Obama və daha əvvəlki prezidentlərin Yaxın Şərq (İsrail-Fələstin) münaqişəsi ilə bağlı tutduğu xətti davam etdirəcəyini göstərir.
Məsələ ondadır ki, əvvəlki Vaşinqton administrasiyaları – istər demokrat Klinton və ya Obama, istərsə də respublikaçı Buş – İsrail-Fələstin münaqişəsində ölçülü siyasət aparıb. Əlbəttə, Vaşinqton mövcud olduğu dövrdə İsrailin təhlükəsizliyinin əsas təminatçısı kimi çıxış edib və etməkdə davam edir. Ancaq daha əvvəlki ABŞ hökumət komandaları Yaxın Şərq münaqişəsinin həllinə nail olmaq, eyni zamanda böyük ərəb coğrafiyası ilə münasibətləri qırmamağa çalışıblar. Çünki daha əvvəl baş verən müharibələr və 1973-cü il böhranı kimi acı təcrübə var.
Bu siyasət həm də müəyyən praqmatizm və dövrün reallığına əsaslanırdı. Vaşinqtonda hesab edirdilər ki, (bugünkü administrasiya da elə düşünür – K.R.) münaqişənin ən optimal həll yolu 1967-ci il altıgünlük müharibəyə qədər olan sərhədlərdə iki dövlətin yaradılmasıdır. Yəni İsrail Qüdsü və sözügedən müharibəyə qədər olan əraziləri Fələstinlə bölüşür. Mövcud tarixi-siyasi şərtlərdə ən uyğun variant da bu ola bilərdi. Ancaq 90-cı illərdə məlum oldu ki, hər iki tərəfdə radikal sağ qüvvələr güzəştə hazır deyil, nəinki hazır deyil, hətta buna mane olacaq gücdədirlər. İshaq Rabinin qətlə yetirilməsi, iki “intifada” baş verməsi, HƏMAS və “İslami Cihad” kimi radikal silahlı qrupların yaranması göstərdi ki, SSRİ-dən sonra müsəlman dünyasında daha radikal xətt formalaşır. Üstəlik, 11 sentyabr hadisələri ilə ABŞ-ın diqqəti başqa istiqamətə yönəlməklə yanaşı, müsəlman aləmində radikal islamçı qrupların fəallaşması və antiqərb ovqatının yüksəlməsinə səbəb oldu. İsraildə isə buna paralel olaraq sağ qüvvələr dalbadal iqtidar olmaqla ölkənin siyasi kursunu daha da sərtləşdirdi. 2006-cı il Livana uğursuz müdaxilə İsraildə ifrat sağ qüvvələrin mövqeyini daha da gücləndirdi.
Başqa sözlə, son 20-30 ildə baş verənlər barışıq ümidlərini kəskin şəkildə azaltdı. Lakin buna baxmayaraq, Vaşinqton bu dövrdə, hətta Corc Buşun (oğul) zamanında belə Vaşinqton İsrail-Fələstin münaqişəsində ölçülü siyasətini davam etdirdi. Obama isə açıq şəkildə sağçı baş nazir Netanyahuya qarşı soyuq münasibət göstərməklə İsrailin siyasi kursunu balanslaşdırmağa çalışdı.
Ancaq 2017-ci ildə Donald Trampın prezident kimi fəaliyyətə başlaması ilə Vaşinqtonun ölçülü siyasəti tamamən ortadan qalxdı. Daxili siyasətdə yəhudi lobbisinin dəstəyini almağa çalışan Tramp İsrail hökumətinə “yaşıl işıq” yandırdı. Donald Tramp administrasiyası 2017-ci ildə Qüdsü İsrailin paytaxtı olaraq tanıdı, bir il sonra isə İsrailə daha bir jest edən Tramp 1967-ci ildə İsrail ordusu tərəfindən işğal olunmuş Colan Təpələri ərazisini İsrail torpağı kimi tanıdı. Halbuki ondan əvvəlki ABŞ prezidentləri İsrailin çağırışlarına rəğmən buna getməmişdi.
Fələstindən daha vacib
Təbii ki, Trampın bu addımları ciddi etiraza səbəb olsa da, ərəb ölkələrinin əksəriyyəti ya susdu, ya da yumşaq etiraz bildirdi. Çünki həmin vaxt regionun ərəb ölkələri üçün daha ciddi problem İran idi və İrana qarşı cəbhədə ərəb hakimiyyətləri üçün Vaşinqtonun (Trampın – K.R.) dəstəyi daha vacib idi. Məhz Tramp administrasiyasının səyləri nəticəsində daha 4 ölkə (BƏƏ, Bəhreyn, Sudan və Mərakeş, Misir və İordaniya isə daha əvvəl bu addımı atmışdı – K.R.) İsraillə münasibətləri normallaşdırdı.
Artıq ərəb ölkələrinin lokomotivi rolunu oynayan Səudiyyə Ərəbistanı da İsraillə münasibətləri normallaşmasına müsbət yanaşdığını gizlətmir. Krallığı xarici işlər naziri Faysal bin Fərhan İsrailin regiondakı mövqeyinin normallaşmasının bütün region üçün iqtisadi, sosial və təhlükəsizlik baxımından faydalı olacağını deyib. Lakin hələlik ərəb dünyasındakı mövqeyi səbəbindən Ərəbistan hakimiyyəti bu addımı özü ata bilmir. Lakin bunu etməsə də, digər ölkələr üçün “yaşıl işıq” yandırır. Səudiyyə Ərəbistanının rəsmi mövqeyi isə 1967-ci il sərhədləri daxilində iki dövlətin yaradılmasıdır. Rəsmi ər-Riyad 1967-ci ilə sərhədləri daxilində paytaxtı Şərqi Qüds olan Fələstin dövləti yaradılacağı təqdirdə İsraillə münasibət quracağını açıqlayıb.
Göründüyü kimi, Tramp artıq olmasa da, onun apardığı siyasət davam edir. Ərəb ölkələri hətta Baydenin zamanında belə İsraillə barışıq prosesini davam etdirməkdə qərarlıdır. Bu isə onu göstərir ki, barışıq indi ərəb ölkələri üçün əlverişlidir. Amma bunun reallaşması üçün daha çox şərtlərin yerinə oturması lazımdır.
O da məlumdur ki, Bayden hələlik Trampın İsraillə bağlı qərarlarını ləğv etməyib. Doğrudur, ABŞ-ın hazırkı hökuməti Trampdan sonra yenidən “işğal” ifadəsini işlədib. ABŞ Milli Təhlükəsizlik Şurasının sözçüsü Ned Prays verdiyi açıqlamada “İsrailin 1967-ci il müharibəsi zamanı İordan çayının qərb sahili, Qəzza və Colan Təpələrini işğal etməsi tarixi həqiqətdir” deyib. Bundan əvvəl isə Vaşinqton 2020-ci il İnsan Haqları Hesabatında bundan əvvəlki illərdə, yəni Tramp zamanında işlədilməyən “işğal” ifadəsindən istifadə olunub.
Yəni başqa sözlə, Trampın İsrail-Fələstin münaqişəsi ilə bağlı siyasətindən tam imtina olmayacaq. Tramp zamanında ərəblər və İsrail arasında əldə olunan İbrahim Sazişləri (Abraham Accords) prosesi qüvvədə qalacaq.
Sonra nə olacaq?
Məsələ ondadır ki, hər nə qədər son 30 ildə İsrail üçün ən böyük irəliləyiş hesab olunsa da. Trampın barışıq cəhdləri, ya da başqa adla “Əsrin razılaşması” “yuxarıdan” həyata keçirilən prosesdir. Başqa sözlə, bu barışıq ərəb rejimləri və İsrail hakimiyyəti arasında aparılan danışıqlar və barışıqdır. Fələstin bütövlükdə bu prosesdən narazıdır. Üstəlik, ərəb ictimai rəyinin mövqeyi də məlum deyil. Nəhayət, bu prosesə qarşı olan ciddi dövlətlər və qüvvələr var.
Yəni indiki şərtlərdə barışıq mümkün deyil. Hətta Mahmud Abbas administrasiyası hansısa bir razılaşmaya imza atmağa məcbur qalsa belə Fələstin ictimai rəyi, geniş mənada ərəb-müsəlman dünyasında ciddi müqavimət olacaq.
Bu mənada Bayden hökumətinin yanaşması bu prosesin daha sağlamlaşdırılması və köklü, bütün tərəflərin cəlb olunmasını nəzərdə tutur. Amma əlbəttə, yaxın zamanda bunun baş verəcəyini də heç kim gözləmir. Çünki münaqişəsinin həlli ilə bağlı çox ciddi, həlli qeyri-mümkün olan maneələr var. İlk növbədə, hər iki xalqın və siyasi qüvvələrin əsas hissəsinin bu prosesi qəbul edib, icra etməsidir. Amma bu hələlik mümkün deyil.

Администрация Байдена возвращается к традиционной политике США по арабо-израильскому конфликту, не отвергая полностью и линию Трампа
15.04.2021
Администрация Джозефа Байдена продолжает вносить коррективы в политику США на Ближнем Востоке. Точнее, дает обратный ход изменениям эпохи Дональда Трампа, возвращаясь к политическому курсу администрации Барака Обамы.
Так, на сегодняшний день Вашингтон больше не участвует в военной коалиции против Йемена и возобновляет переговоры по ядерному вопросу с Ираном. А теперь администрация Байдена решила отказаться и от политики Трампа в палестино-израильском конфликте. В начале апреля состоялся телефонный разговор министра иностранных дел Израиля Габи Ашкенази с госсекретарем США Энтони Блинкеном. Последний напомнил коллеге, что палестинцы имеют право на такую же свободу, безопасность, процветание и демократию, что и израильтяне. В то же время глава внешнеполитического ведомства США вновь подтвердил приверженность Вашингтона принципу обеспечения безопасности Израиля.
Несмываемые «следы» Трампа
С первых же дней на посту президента Джо Байден демонстрирует явный отказ от внешнеполитического курса Дональда Трампа по палестино-израильскому конфликту в пользу того, который в свое время брали на вооружение Барак Обама и предыдущие президенты США.
А именно, американская политика по урегулированию этого застарелого ближневосточного конфликта при предыдущих вашингтонских администрациях, будь то при демократах Клинтоне и Обаме или республиканце Буше-младшем, отличалась сбалансированностью. Естественно, Вашингтон был и до сих пор остается главным гарантом безопасности Израиля на протяжении всего существования еврейского государства. Однако предыдущие администрации США пытались разрешить конфликт, сохранив при этом устоявшиеся связи с субъектами более широкой арабской географии. Они учитывали горькие последствия прежних конфликтов, в частности кризиса 1973 года.
Эта политика была также основана на определенном прагматизме и реалиях того времени. Бывшие администрации США (да и нынешняя) считали, что лучший способ разрешить конфликт - это создать два государства в границах, существовавших до Шестидневной войны 1967 года. В результате Израиль должен был поделить Иерусалим и довоенные территории с Палестиной. Это был наиболее подходящий вариант в исторических и политических условиях того времени. Однако в 1990-е годы стало ясно, что праворадикальные силы с обеих сторон не только не были готовы идти на взаимные уступки, но и были слишком сильны, чтобы помешать этому. Убийство Ицхака Рабина, две «интифады» и появление радикальных вооруженных группировок вроде ХАМАС и «Исламского джихада» показали, что после развала СССР в мусульманском мире постепенно формировалась более радикальная линия. А в результате событий 11 сентября 2001 года внимание США было направлено уже на решение других вопросов, что привело к активизации радикальных исламистских группировок и росту антизападных настроений в мусульманском мире. Тем временем в Израиле благодаря приходу к власти правых сил ужесточился политический курс. А после неудачного вторжения израильской армии в Ливан в 2006 году еще больше упрочились позиции крайне правых сил.
Таким образом, события последних 20-30 лет резко уменьшили надежды на примирение между арабами и израильтянами. Тем не менее, Вашингтон продолжал придерживаться взвешенной политики в израильско-палестинском конфликте даже при президентстве Джорджа Буша. Администрация же Обамы пыталась уравновесить политический курс Израиля, демонстрируя явно прохладное отношение к правому премьер-министру Биньямину Нетаньяху.
С вступлением в должность президента Дональда Трампа в 2017 году взвешенная политика Вашингтона в отношении палестино-израильского конфликта осталась позади. Пытаясь заручиться поддержкой еврейского лобби внутри страны, Трамп стал всячески одобрять действия израильских властей. Так, в 2017 году его администрация признала Иерусалим столицей Израиля. Год спустя еще одним своим жестом в адрес Тель-Авива Трамп признал Голанские высоты территорией Государства Израиль. Этого не позволяли себе прежние хозяева Белого дома, вопреки призывам Тель-Авива.
Важнее, чем Палестина
Несмотря на шквал протестов в ответ на действия администрации Трампа, большинство арабских стран предпочло либо промолчать, либо выразить свое несогласие в более мягкой форме. Ведь куда более серьезной проблемой для арабских стран региона был Иран, для противодействия которому им нужна была поддержка Вашингтона. Именно благодаря усилиям администрации Трампа еще четыре страны (ОАЭ, Бахрейн, Судан и Марокко), в дополнение к Египту и Иордании, нормализовали отношения с Израилем.
Играющая роль локомотива арабского мира Саудовская Аравия уже не скрывает своего позитивного отношения к улучшению отношений с Израилем. Так, министр иностранных дел королевства Фейсал бен Фархан аль Сауд заявил, что нормализация положения Израиля окажется выгодной для всего региона с точки зрения экономики, социальной сферы и безопасности. Хотя из-за своей традиционной прочной позиции в арабском мире правительство Саудовской Аравии и не может сделать шаг навстречу Израилю, оно все же одобряет аналогичные действия других стран региона. Официально озвученная позиция Эр-Рияда, которая позволила бы саудитам установить отношения с Израилем, подразумевает создание двух отдельных государств. Одним из них должна быть Палестина со столицей в Восточном Иерусалиме и в соответствии с границами 1967 года.
Сегодня, уже после окончания полномочий Трампа в качестве президента, арабские страны полны решимости продолжить процесс достижения мира с Израилем даже при администрации Байдена. Да, примирение сейчас выгодно арабским странам, но чтобы это произошло, нужно выполнение и других условий.
Известно, что президент Байден еще не отменил решения своего предшественника по Израилю. Но отличился один из членов его команды - официальный представитель Госдепартамента США Нед Прайс, употребивший термин «оккупация» в отношении действий Израиля. «Оккупация Израилем Западного берега реки Иордан, Газы и Голанских высот во время войны 1967 года является историческим фактом», - сказал Прайс. Ранее Вашингтон использовал этот же термин в Докладе о правах человека за 2020 год, чего не было в годы правления Трампа.
Другими словами, новая команда Белого дома не собирается полностью отказываться от политики Трампа по отношению к палестино-израильскому конфликту. А значит, процесс, запущенный после подписания «Абрахамских соглашений» (Abraham Accords) между арабами и израильтянами при Трампе, будет также продолжен.
При всей помпезности, которой были обставлены усилия президента Трампа по обеспечению мира на Ближнем Востоке, или его так называемая «Сделка века», по праву ознаменовавшая крупнейший прорыв в израильской внешней политике последних тридцати лет, весь этот процесс, по сути, являлся конечным продуктом переговоров между арабскими режимами и правительством Израиля.
Палестина, напротив, всецело недовольна происходящим. Впрочем, неизвестно и мнение всей арабской общественности по данному вопросу. Вдобавок заявленный процесс примирения был воспринят в штыки целым рядом государств и достаточно серьезных сил.
Очевидно, что полноценное примирение в нынешних условиях невозможно. Даже если администрация Махмуда Аббаса будет вынуждена подписать соглашение о мире, любой прогресс в этом направлении встретит серьезное сопротивление в других палестинских кругах, да и в том же арабском, мусульманском мире.
Таким образом, правительство Байдена исходит из того, чтобы улучшить существующее положение дел и сделать процесс примирения более основательным, с привлечением всех заинтересованных сторон. Естественно, учитывая очень серьезные, а порой и вовсе неразрешимые вопросы на пути искоренения конфликта, никто не ожидает, что все это произойдет в ближайшее время. Прежде всего крайне важно, чтобы оба народа и основная часть политических сил приняли этот процесс, а в дальнейшем и осуществили его. Но пока это не представляется возможным.