Bayden administrasiyası ABŞ-ın ərəb-İsrail münaqişəsi üzrə ənənəvi siyasətinə qayıtsa da, Tramp xəttindən tam imtina etmir
Cozef Bayden administrasiyası ABŞ-ın Yaxın Şərq siyasətində korrektələri davam etdirir. Daha doğrusu, Tramp zamanında baş verən dəyişikliklər aradan qaldırılır və ölkə yenidən Obama dövründəki siyasi kursa geri dönür.
Belə ki, bu günə qədər rəsmi Vaşinqton Yəmən müharibəsi koalisiyasından çıxıb, İranla nüvə danışıqlarını bərpa edib. İndi isə Bayden administrasiyası İsrail-Fələstin münaqişəsində Trampın apardığı siyasətdən imtina edir. Bu ayın əvvəlində İsrail xarici işlər naziri Qabi Aşkenazi ilə telefonla danışığı zamanı ABŞ dövlət katibi Entoni Blinken həmkarına fələstinlilərin də israillilər qədər bərabər şəkildə azadlıq, təhlükəsizlik, rifah və demokratiyaya sahib olmalı olduğunu xatırladıb. Təbii ki, ABŞ xarici siyasət idarəsinin rəhbəri telefon danışığında Vaşinqtonun dəyişməyən siyasətini – İsrailin təhlükəsizliyinin qorunması prinsipinə Vaşinqtonun sadiq olduğunu bir daha xatırladıb.
Trampın silinməyən “izləri”
Bayden prezident kimi fəaliyyətə başladığı ilk gündən Fələstin məsələsində Trampın tutduğu xətdən imtina edib. Fələstin administrasiyasına yardımı bərpa edən Bayden Obama və daha əvvəlki prezidentlərin Yaxın Şərq (İsrail-Fələstin) münaqişəsi ilə bağlı tutduğu xətti davam etdirəcəyini göstərir.
Məsələ ondadır ki, əvvəlki Vaşinqton administrasiyaları – istər demokrat Klinton və ya Obama, istərsə də respublikaçı Buş – İsrail-Fələstin münaqişəsində ölçülü siyasət aparıb. Əlbəttə, Vaşinqton mövcud olduğu dövrdə İsrailin təhlükəsizliyinin əsas təminatçısı kimi çıxış edib və etməkdə davam edir. Ancaq daha əvvəlki ABŞ hökumət komandaları Yaxın Şərq münaqişəsinin həllinə nail olmaq, eyni zamanda böyük ərəb coğrafiyası ilə münasibətləri qırmamağa çalışıblar. Çünki daha əvvəl baş verən müharibələr və 1973-cü il böhranı kimi acı təcrübə var.
Bu siyasət həm də müəyyən praqmatizm və dövrün reallığına əsaslanırdı. Vaşinqtonda hesab edirdilər ki, (bugünkü administrasiya da elə düşünür – K.R.) münaqişənin ən optimal həll yolu 1967-ci il altıgünlük müharibəyə qədər olan sərhədlərdə iki dövlətin yaradılmasıdır. Yəni İsrail Qüdsü və sözügedən müharibəyə qədər olan əraziləri Fələstinlə bölüşür. Mövcud tarixi-siyasi şərtlərdə ən uyğun variant da bu ola bilərdi. Ancaq 90-cı illərdə məlum oldu ki, hər iki tərəfdə radikal sağ qüvvələr güzəştə hazır deyil, nəinki hazır deyil, hətta buna mane olacaq gücdədirlər. İshaq Rabinin qətlə yetirilməsi, iki “intifada” baş verməsi, HƏMAS və “İslami Cihad” kimi radikal silahlı qrupların yaranması göstərdi ki, SSRİ-dən sonra müsəlman dünyasında daha radikal xətt formalaşır. Üstəlik, 11 sentyabr hadisələri ilə ABŞ-ın diqqəti başqa istiqamətə yönəlməklə yanaşı, müsəlman aləmində radikal islamçı qrupların fəallaşması və antiqərb ovqatının yüksəlməsinə səbəb oldu. İsraildə isə buna paralel olaraq sağ qüvvələr dalbadal iqtidar olmaqla ölkənin siyasi kursunu daha da sərtləşdirdi. 2006-cı il Livana uğursuz müdaxilə İsraildə ifrat sağ qüvvələrin mövqeyini daha da gücləndirdi.
Başqa sözlə, son 20-30 ildə baş verənlər barışıq ümidlərini kəskin şəkildə azaltdı. Lakin buna baxmayaraq, Vaşinqton bu dövrdə, hətta Corc Buşun (oğul) zamanında belə Vaşinqton İsrail-Fələstin münaqişəsində ölçülü siyasətini davam etdirdi. Obama isə açıq şəkildə sağçı baş nazir Netanyahuya qarşı soyuq münasibət göstərməklə İsrailin siyasi kursunu balanslaşdırmağa çalışdı.
Ancaq 2017-ci ildə Donald Trampın prezident kimi fəaliyyətə başlaması ilə Vaşinqtonun ölçülü siyasəti tamamən ortadan qalxdı. Daxili siyasətdə yəhudi lobbisinin dəstəyini almağa çalışan Tramp İsrail hökumətinə “yaşıl işıq” yandırdı. Donald Tramp administrasiyası 2017-ci ildə Qüdsü İsrailin paytaxtı olaraq tanıdı, bir il sonra isə İsrailə daha bir jest edən Tramp 1967-ci ildə İsrail ordusu tərəfindən işğal olunmuş Colan Təpələri ərazisini İsrail torpağı kimi tanıdı. Halbuki ondan əvvəlki ABŞ prezidentləri İsrailin çağırışlarına rəğmən buna getməmişdi.
Fələstindən daha vacib
Təbii ki, Trampın bu addımları ciddi etiraza səbəb olsa da, ərəb ölkələrinin əksəriyyəti ya susdu, ya da yumşaq etiraz bildirdi. Çünki həmin vaxt regionun ərəb ölkələri üçün daha ciddi problem İran idi və İrana qarşı cəbhədə ərəb hakimiyyətləri üçün Vaşinqtonun (Trampın – K.R.) dəstəyi daha vacib idi. Məhz Tramp administrasiyasının səyləri nəticəsində daha 4 ölkə (BƏƏ, Bəhreyn, Sudan və Mərakeş, Misir və İordaniya isə daha əvvəl bu addımı atmışdı – K.R.) İsraillə münasibətləri normallaşdırdı.
Artıq ərəb ölkələrinin lokomotivi rolunu oynayan Səudiyyə Ərəbistanı da İsraillə münasibətləri normallaşmasına müsbət yanaşdığını gizlətmir. Krallığı xarici işlər naziri Faysal bin Fərhan İsrailin regiondakı mövqeyinin normallaşmasının bütün region üçün iqtisadi, sosial və təhlükəsizlik baxımından faydalı olacağını deyib. Lakin hələlik ərəb dünyasındakı mövqeyi səbəbindən Ərəbistan hakimiyyəti bu addımı özü ata bilmir. Lakin bunu etməsə də, digər ölkələr üçün “yaşıl işıq” yandırır. Səudiyyə Ərəbistanının rəsmi mövqeyi isə 1967-ci il sərhədləri daxilində iki dövlətin yaradılmasıdır. Rəsmi ər-Riyad 1967-ci ilə sərhədləri daxilində paytaxtı Şərqi Qüds olan Fələstin dövləti yaradılacağı təqdirdə İsraillə münasibət quracağını açıqlayıb.
Göründüyü kimi, Tramp artıq olmasa da, onun apardığı siyasət davam edir. Ərəb ölkələri hətta Baydenin zamanında belə İsraillə barışıq prosesini davam etdirməkdə qərarlıdır. Bu isə onu göstərir ki, barışıq indi ərəb ölkələri üçün əlverişlidir. Amma bunun reallaşması üçün daha çox şərtlərin yerinə oturması lazımdır.
O da məlumdur ki, Bayden hələlik Trampın İsraillə bağlı qərarlarını ləğv etməyib. Doğrudur, ABŞ-ın hazırkı hökuməti Trampdan sonra yenidən “işğal” ifadəsini işlədib. ABŞ Milli Təhlükəsizlik Şurasının sözçüsü Ned Prays verdiyi açıqlamada “İsrailin 1967-ci il müharibəsi zamanı İordan çayının qərb sahili, Qəzza və Colan Təpələrini işğal etməsi tarixi həqiqətdir” deyib. Bundan əvvəl isə Vaşinqton 2020-ci il İnsan Haqları Hesabatında bundan əvvəlki illərdə, yəni Tramp zamanında işlədilməyən “işğal” ifadəsindən istifadə olunub.
Yəni başqa sözlə, Trampın İsrail-Fələstin münaqişəsi ilə bağlı siyasətindən tam imtina olmayacaq. Tramp zamanında ərəblər və İsrail arasında əldə olunan İbrahim Sazişləri (Abraham Accords) prosesi qüvvədə qalacaq.
Sonra nə olacaq?
Məsələ ondadır ki, hər nə qədər son 30 ildə İsrail üçün ən böyük irəliləyiş hesab olunsa da. Trampın barışıq cəhdləri, ya da başqa adla “Əsrin razılaşması” “yuxarıdan” həyata keçirilən prosesdir. Başqa sözlə, bu barışıq ərəb rejimləri və İsrail hakimiyyəti arasında aparılan danışıqlar və barışıqdır. Fələstin bütövlükdə bu prosesdən narazıdır. Üstəlik, ərəb ictimai rəyinin mövqeyi də məlum deyil. Nəhayət, bu prosesə qarşı olan ciddi dövlətlər və qüvvələr var.
Yəni indiki şərtlərdə barışıq mümkün deyil. Hətta Mahmud Abbas administrasiyası hansısa bir razılaşmaya imza atmağa məcbur qalsa belə Fələstin ictimai rəyi, geniş mənada ərəb-müsəlman dünyasında ciddi müqavimət olacaq.
Bu mənada Bayden hökumətinin yanaşması bu prosesin daha sağlamlaşdırılması və köklü, bütün tərəflərin cəlb olunmasını nəzərdə tutur. Amma əlbəttə, yaxın zamanda bunun baş verəcəyini də heç kim gözləmir. Çünki münaqişəsinin həlli ilə bağlı çox ciddi, həlli qeyri-mümkün olan maneələr var. İlk növbədə, hər iki xalqın və siyasi qüvvələrin əsas hissəsinin bu prosesi qəbul edib, icra etməsidir. Amma bu hələlik mümkün deyil.

MIDDLE EASTERN SUBTLETIES
The Biden administration returns to traditional US policy on the Arab-Israeli conflict, doesn’t reject the Trump line
Apparently, Washington continues to make adjustments to its Middle Eastern policy. It reverses the changes of the Trump era, trying to re-initiate the political course of the Obama administration.
Thus, Washington is no longer part to the military coalition against Yemen and resumes negotiations on the nuclear deal with Iran. The Biden administration has decided to abandon Trump's policies on the Palestinian-Israeli conflict. In early April, Israeli Foreign Minister Gabi Ashkenazi had a telephone conversation with the US Secretary of State Anthony Blinken. The latter reminded his colleague that the Palestinians have the right to the same freedom, security, prosperity and democracy as the Israelis. At the same time, Mr. Blinken reaffirmed Washington's commitment to ensure Israel's security.
Trump’s traces everywhere
From his first days as president, Joe Biden has clearly rejected Donald Trump's foreign policy course on the Palestinian-Israeli conflict, replacing it with the one implemented by the previous US administrations, including the Obama administration.
Indeed, America's policy to settle this long-standing Middle Eastern conflict under previous Washington administrations, be it the Democrats Clinton and Obama or the Republican Bush Jr., has always been based on a balanced approach. Certainly, Washington was and still remains the main guarantor of Israel's security throughout the existence of the Jewish state. However, previous US administrations have tried to resolve the conflict while maintaining established ties with actors of the broader Arab geography. They took into account the bitter aftermath of past conflicts, in particular the 1973 crisis.
This policy was also based on a certain degree of pragmatism and realities of the time. Former US administrations (and the current one) believed that the best way to resolve the conflict was to create two separate states within the borders that existed before the 1967 Six Day War, with Israel sharing Jerusalem and the pre-war territories with Palestine. This was the most appropriate option in the historical and political context of the time. However, in the 1990s it became clear that the right-wing radical groups on both sides were not only mature enough to make mutual concessions, but were also too strong to prevent it. Assassination of Yitzhak Rabin, two intifadas and the emergence of radical armed groups like Hamas and the Islamic Jihad showed the gradual development of a more radical line in the Muslim world after the collapse of the USSR. After the events of September 11, 2001, the US foreign policy has been focused on other issues, hence implicitly contributing to the activation of radical Islamist groups and the growth of anti-Western sentiments in the Muslim world. Meanwhile, the right-wing forces that came to power in Israel tightened the political course in the country. And after the unsuccessful invasion of the Israeli army in Lebanon in 2006, far-right forces have further strengthened their positions.
Thus, the events of the last 20-30 years have sharply lowered any hopes for reconciliation between Arabs and Israelis. Nevertheless, Washington remained committed to a balanced policy in the Israeli-Palestinian conflict even under the George W. Bush, Jr administration. The Obama administration, on the other hand, has tried to counterbalance Israel's political course by displaying explicitly a cool attitude towards the right-wing Prime Minister Benjamin Netanyahu.
With the inauguration of President Donald Trump in 2017, his administration has somewhat downplayed Washington's balanced policy towards the Palestinian-Israeli conflict. Trying to secure the support of the American Jewish lobby, Trump strongly approved the actions of the Israeli authorities. Thus, in 2017, his administration recognised Jerusalem as the capital of Israel, followed by the recognition of the Golan Heights as an Israeli territory a year later – the moves that the former US administrations would explicitly avoid despite the calls from Tel Aviv.
More important than Palestine
Despite the flurry of protests in response to the actions of the Trump administration, most Arab countries have chosen to either remain silent or express their dissent in a softer form. After all, the Islamic Republic of Iran was a much more serious problem for the regional Arab countries. And to counter Iran, they needed Washington’s support. Thanks to the efforts of the Trump administration, four Arab countries (UAE, Bahrain, Sudan and Morocco) have so far normalised relations with Israel in addition to Egypt and Jordan.
As the driving force of the Arab world, Saudi Arabia does not hide its positive attitude towards improving relations with Israel. Thus, the Saudi Minister of Foreign Affairs, Faisal bin Farhan al Saud, said that the normalisation of Israel’s situation would be good for the entire region in terms of economic, social and security benefits. Nevertheless, due to its traditional strong position in the Arab world, the Saudi government cannot take a step towards Israel but approves of similar actions by other Arab countries of the region. Official position of Riyadh, which would allow the Saudis to establish relations with Israel, implies the creation of two separate states. One of them should be Palestine, with its capital in East Jerusalem and in line with the 1967 borders.
Arab countries are determined to continue the process of reconciliation with Israel even under the Biden administration. But no matter how beneficial the reconciliation for the Arab states is, it requires other conditions be met.
It is known that President Biden has not reversed the decisions of his predecessor on Israel yet. But one of his team members, the official representative of the US State Department, Ned Price, used the term "occupation" in relation to Israel's actions. "Israel's occupation of the West Bank, Gaza and the Golan Heights during the 1967 war is historic," Price said. Previously, Washington used the same term in the 2020 Human Rights Report, which was not the case during the Trump years.
In other words, the new White House administration is not going to completely abandon Trump's policies towards the Palestinian-Israeli conflict. This means that the process launched after the signing of the Abraham Accords between Arabs and Israelis under Trump will also continue.
With all due respect to President Trump's efforts to bring peace to the Middle East, also including through his so-called Deal of the Century, which was rightfully considered the largest breakthrough in Israeli foreign policy of the past thirty years, the whole process was, in fact, a final product of negotiations between the Arab regimes and the government of Israel.
In contrast, Palestine is completely unhappy with the ongoing process. The opinion of the entire Arab public community on the issue is also unknown. In addition, the declared reconciliation process was received with hostility by a number of states and quite serious forces.
Obviously, the full-fledged reconciliation between Arabs and Israel is impossible under the current circumstances. Even if the Palestine administration is forced to sign a peace treaty, any progress in this direction will be seriously impeded by other Palestinian circles, as well as the entire Arab Muslim world.
The Biden administration is committed to improving the current state of affairs and making the reconciliation process more substantive, involving all stakeholders. Given the very serious, and sometimes even insoluble issues in the context of the conflict, no one expects the reconciliation process finalise in the near future. Above all, it is extremely important that both nations and the majority of political forces accept the process and implement it in the future. But for now, it is impossible.