Azərbaycanda innovativ həllərə yönəlmiş startapların inkişafı dövlət tərəfindən dəstəkləyəcək
Bu gün Azərbaycanda sahibkarlıq subyektlərinin təxminən 99%-i mikro müəssisələr, kiçik və orta sahibkarlıq (KOS) subyektləridir, fərdi sahibkarların (fiziki şəxslərin) ümumi sayı isə bir milyonu keçib. Bu məlumatlar bu yaxınlarda Kiçik və Orta Biznesin İnkişaf Agentliyi (KOBİA) tərəfindən dərc edilib.
Biznes icması təmsilçilərinin ölkəmiz üçün, əslində nəhəng olan bu sayının sırasında müxtəlif məhsulların istehsalı və ya emalı üzrə kiçik sexlər, xidmət və iaşə, nəqliyyat, kənd təsərrüfatı və s. sahələr üzrə obyektlər yer alır.
Bununla yanaşı, getdikcə populyarlıq qazanan startaplar - kiçik biznes başlanğıcların bir növ çağdaş gerçəkləşdirmə forması var. Pandemiya dövründə dünyada bu cür layihələrə xüsusi diqqət yetirilir. Bununla bağlı, son bir ildə Azərbaycanda da startap hərəkatının inkişafı üçün bir sıra addımlar atılıb.
İnnovasiya və yüksək gəlirlilik
Ekspertlər startaplarla klassik kiçik müəssisə arasında nə kimi özəl fərqlərin olmasını hələ müəyyən etməyiblər. Bəzilərinə görə, startap hansısa layihənin, məsələn bir mobil tətbiqetmənin və ya gənclər kafesinin başlanğıc mərhələsidir. Nümunə kimi onlar fəaliyyətlərini məhz startap kimi başlamış milyard dollarlıq sosial şəbəkələri göstərirlər.
Digər tərəfdən bir sıra ekspertlər israr edirlər ki, bu, öz oyun qaydaları olan xüsusi bir biznes növüdür. Buradakı başlıca özəllik - unikallıq və yenilikdir: yüzlərlə oxşar müəssisədən biri startap hesab edilə bilməz, startap olması üçün özünəməxsus dadı olmalıdır. Layihədə əgər yeni bazarların açılması, yeni texnologiyalar, məhsullar və xidmətlərin təqdimi üzrə iddia və coşğu varsa, ona maliyyə dəstəyi vermək olar. Ən başlıcası isə sürətli inkişafa və gəlir götürülməsinə hədəflənməlidir. Yəni kiçik biznes tədricən müştəri bazası qazanmağı və dövriyyəni artırmağı özünə rəva görürsə, startaplar ilk başdan müştəri dairəsinə və gəlirliliyə qısa bir müddətdə çatmağa hesablanmalıdır.
Məhz bu keyfiyyətlərdir pandemiya dövründə startapları ən populyar biznes təşkili formasına çevirir. Bildirmək gərəkdir ki, qlobal startaplar ekosisteminin inkişaf prosesi hələ 2016-cı ildə başlayıb. Karantin məhdudiyyətlərinin tətbiqindən öncə onun həcminin 3 trilyon dollardan çox olduğu təxmin edilirdi.
Ancaq 2020-ci ilin pandemiya dövründə böyük iqtisadiyyatlarda bir startap bumu başladı: ABŞ, Böyük Britaniya, Fransa və digər ölkələrdə yeni şirkətlərin sayı əvvəlki ilin göstəricilərini önəmli dərəcədə aşdı. Əsasən də ona görə ki, böyük şirkətlərin ixtisara düşən işçiləri çıxış yolunu öz işlərini təşkil etməkdə tapdılar. Özəlliklə də, bazarda yeni sahələr meydana çıxdı ki, onları yalnız çağdaş texnoloji həllərin istifadəsi ilə tutmaq mümkün idi. Qeyd etmək yetərlidir ki, Avropa texnoloji şirkətlərin keçən il rekord həcmdə - 41 milyard dollarlıq vençur sərmayələri cəlb ediblər ki, bu da 2019-cu ilə bxanda təxminən 500 milyon dollar çoxdur.
Bununla yanaşı, «Global Startup Ecosystem 2020» hesabatına görə, bu layihələrə dövlətlər tərəfindən lazımi dəstək verilmir. “Startaplara yardım və dəstək üzrə dövlət proqramları, adətən, vəsait ayırmaq üçün ciddi meyarlara əsaslanır və yaxşı gəlirlilik dərəcəsi, əmlak girovu olan şirkətlərə diqqət yetirirlər. Bunun nəticəsi kimi çox sayda startaplar kənarda qalır”, - deyə hesabatda bildirilir.
Vergi güzəştləri
Azərbaycanda isə bunun əksidir - startap sektoru bu gün əsasən dövlət dəstəyi sayəsində yaşayır. Dünyada bu layihələrin əsas investorları olan vençur fondları bizdə, demək olar ki, yoxdur, yəni özümüzdə yoxdur. Beynəlxalq fondların marağı isə, təəssüf ki, hələ də çox zəifdir. Özəl investorlar da bu cür "gənclik" layihələrini ciddi saymırlar və onlara investisiya qoymağa tələsmirlər. Prezident İlham Əliyevin bu münasibətlə qeyd etdiyi kimi, “startaplarla bağlı siyasətimiz əlbəttə ki, müsbətdir. Ancaq bu istedadlı gənclərlə görüşlər zamanı məlum oldu ki, bir çoxu xaricdə işləyirlər və müəyyən müddətə Azərbaycana gəlirlər. İstedadlı gənclərimizin Azərbaycanda fəaliyyət göstərmələri, öz biliklərini burada tam həyata keçirə bilməsi və ölkə iqtisadiyyatına xidmət göstərməsi, gücünü artırması üçün şərait yaratmalıyıq".
Dövlət başçısının bu tapşırığını yerinə yetirmək üçün hökumət artıq bir sıra yeni və yetərincə təsirli tədbirlər görüb. Belə ki, bu yaxınlarda iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov bildirib ki, Azərbaycanda startap sertifikatı alan KOS-lar üç il ərzində innovasiya fəaliyyətindən əldə etdikləri gəlirlər üzrə mənfəət vergisi və gəlir vergisi ödəməyəcəklər. Bu, həm layihənin təşəbbüskarları, həm də investorlar üçün yetərincə güclü bir motivasiyadır.
Bununla bağlı, elə bir neçə gün əvvəl KOBİA startap sertifikatlarının verilməsi üzrə müraciətləri qəbul etməyə başlayıb. “Sertifikat almaq üçün KOBİA-ya daxil olan müraciətlər eyni gündə qeydə alınır. Müraciətə və ona əlavə edilmiş sənədlərə 30 gün müddətində baxılır, qiymətləndirilmək üçün Ekspertlər Şurasına təqdim olunur. Şuranın rəyinə əsasən Agentlik sertifikat verilməsi və ya imtina edilməsi barədə qərar qəbul edir”, - deyə KOBİA-nın məlumatında bildirilir.
Qeyd edək ki, Ekspert Şurasına İqtisadiyyat Nazirliyinin, Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin, Azərbaycan Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin, Əqli Mülkiyyət Agentliyinin, AMEA-nın nümayəndələri və müstəqil ekspertlər daxildir.
Bu qədər əlverişli vergi güzəşti əldə etmək üçün layihənin necə olmasına gəlincə, bunun üçün dəqiq meyarlar müəyyən edilib. Birincisi, bu, vergi tutulan mikro və ya kiçik biznesin olmasıdır – özü də, onun təsisçilərinin payı 49 faizdən çox olmamalıdır. Startaplar üçün ənənəvi keyfiyyətlərin – innovasiya həllərinin, yeni texnologiyaların tətbiqinin, rəqabətqabiliyyətinin, unikallığın və əlbəttə ki, sürətli gəlirliliyin olmasıdır.
Əlverişli perspektivlər
Lakin yuxarıda qeyd edildiyi kimi, Azərbaycan startaplarının əsas problemi layihənin ən azı birinci mərhələsi üçün sərmayə tapmaqdır. Hələ ki, bu məsələdə əsasən dövlət fondları və ya təşkilatları - İnformasiya Texnologiyalarının İnkişafı Dövlət Fondu, Gənclər Fondu, Sahibkarlığa Kömək Milli Fondu və s. iştirak edirlər. Çox sayda dövlət qurumları zaman-zaman müxtəlif qrant müsabiqələri elan edirlər. Məsələn, pandemiya dövründə Gənclər Fondu sosial şəbəkələrdə multimedia məhsulları və layihələrinin yaradılması üçün maliyyə təminatını nəzərdə tutan "Evdə qal, ideyanı həyata keçir!" müsabiqəsini elan edib. Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi isə BMT İnkişaf Proqramı ilə birlikdə pandemiya dövründə edilən zənglər çərçivəsində kiçik şirkətlərin xidmətlərini yayan «evdeqal.az» veb saytını istifadəyə verib.
Bundan başqa, keçən il Azərbaycan Rabitə Nazirliyi yanında İnnovasiyalar Agentliyi «500 Startups» Fondu ilə sahibkarlıq sahəsində birgə fəaliyyət haqqında anlaşma memorandumu və saziş imzalayıb. Bu sənədlərdə əsas diqqət Azərbaycan startap ekosisteminin inkişafına, agentliklə birgə akselerasiya və investisiya proqramlarının həyata keçirilməsinə yönəldilib. Agentliyin köməyi ilə türkiyəli tərəfdaşlarla birlikdə 5 milyon dollarlıq ilk vençur fondu yaradılıb.
Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin nəzdində fəaliyyət göstərən Dövlət Məşğulluq Agentliyi həmçinin özünü məşğulluq proqramı çərçivəsində startapların dəstəklənməsi üçün vəsait təqdim edib.
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzi öz növbəsində www.enterpriseazerbaijan.com portalını yaradıb ki, bu, investisiya layihələri, startaplar və s. üzrə məlumat bankına çevriləcək və eyni zamanda onlara yalnız ölkədə deyil, həm də xaricdə maliyyə mənbələrinə çıxışda kömək edəcək.
Yenə də, bütün bunlar - dövlət qurumlarının və fondların dəstəyidir. Ekspertlər qeyd edirlər ki, Azərbaycanda startap bazarının keyfiyyətcə və kəmiyyətcə inkişafı üçün özəl investorların ona marağını artırmaq və müstəqil kapital cəlb etmək lazımdır. Əlbəttə, bunu zorla və ya inzibati yolla etmək mümkün deyil, buna görə də yuxarıdakı güzəşt və imtiyazlarla yanaşı, maarifləndirmə işini gücləndirmək, yerli startapların beynəlxalq bazara çıxmasının uğurlu nümunələri, qoyulan sərmayələrin özünü çıxarma perspektivləri barədə məlumatlar vermək lazımdır və s.
Bu layihələrin iqtisadiyyatın müxtəlif sahələrində əhatə dairəsini genişləndirmək lazımdır. Bu gün ölkəmizdə təhsil (onlayn kurslar), e-ticarət və sosial şəbəkələr sahəsində startaplar populyardır. Bunlar ən çox resurs tələb edən layihələrdir - onların həyata keçirilməsi üçün xüsusi bir maliyyə tələb olunmur və onların uğuru, ilk növbədə, komandanın doğru seçilməsindən asılıdır. Bununla yanaşı, dünyada kənd təsərrüfatı, nəqliyyat və s. sahələrndə uğurlu startap nümunələri yetərincədir.
Növbəti illərdə Azərbaycan üçün qlobal hədəfin Qarabağda işğaldan azad edilmiş torpaqların bərpası və orada "ağıllı" kənd və şəhərlərin yaradılması olacağını nəzərə alsaq, resurs tutarlı və innovativ layihələrə ehtiyac nəzərəçarpacaq dərəcədə artacaq. Uyğun olaraq, Azərbaycanda startaplar yaxşı perspektivlərə malikdir. Yəni sadəcə başlamaq istəyinə ehtiyac var...

В Азербайджане государство поддержит развитие стартапов, нацеленных на инновационные решения
Сегодня в Азербайджане около 99% субъектов предпринимательства - это предприятия микро-, малого и среднего бизнеса (МСБ), а общее число предпринимателей (физических лиц) превысило один млн. Такие данные опубликовало на днях Агентство по развитию малого и среднего бизнеса (KOBİA).
Среди этого огромного, по сути, для нашей страны числа представителей бизнес-сообщества есть небольшие цеха по производству или переработке различной продукции, объекты в сфере услуг и быта, транспорта, сельского хозяйства и т.д.
И есть еще набирающие популярность стартапы - некая современная форма реализации небольшого бизнес-начинания. В период пандемии в мире именно на такого рода проекты делается особый акцент. Исходя из этого в Азербайджане также за последний год предпринят ряд шагов для развития стартап-движения.
Инновации и быстрая прибыльность
Каких-то особых отличий стартапа от классического малого бизнеса эксперты так и не определили. По мнению части из них, стартап - это начальная стадия какого-либо проекта, будь то мобильное приложение или, скажем, молодежное кафе. В качестве примера они приводят крупнейшие социальные сети с миллиардным прибыльным бизнесом, которые начинали свою деятельность именно как стартап.
С другой стороны, ряд экспертов настаивает, что это особый вид бизнеса со своими правилами игры. Главное здесь - это уникальность и инновации: стартапом не может считаться один из сотен однотипных бизнесов, здесь обязательно должна присутствовать своя изюминка. Проект может получить финансовую поддержку, если в нем присутствуют амбициозность и стремление к открытию новых рыночных ниш, технологий, продуктов и услуг. И самое важное - нацеленность на быстрое развитие и получение прибыли. То есть если малый бизнес может позволить себе постепенно набирать клиентскую базу и наращивать оборот, то в стартапах изначально нужно рассчитать круг клиентов и краткие сроки выхода на прибыльность.
Именно эти качества вывели стартапы в самую популярную форму организации бизнеса в период пандемии. Надо сказать, что процесс развития глобальной экосистемы стартапов начался еще в 2016 году. И еще до введения карантинных ограничений его объем оценивался более чем в $3 трлн.
Но именно в пандемийный 2020 год в крупнейших экономиках начался стартап-бум: число новых компаний в США, Великобритании, Франции и других странах существенно превысило показатели предыдущего года. А все потому, что попавшие под сокращение работники крупных компаний находили выход в организации собственного дела. Благо, что на рынке появились новые ниши, занять которые можно именно с использованием современных технологических решений.
Достаточно отметить, что европейские технологические компании в прошлом году привлекли рекордный объем венчурных инвестиций - около $41 млрд., и это примерно на $500 млн. больше, чем в 2019 году.
Вместе с тем, согласно отчету Global Startup Ecosystem 2020, должной поддержки со стороны государства эти проекты не получают. «Государственные программы помощи и поддержки стартапов обычно руководствуются строгими критериями для выделения средств и делают акцент на компаниях с хорошей прибыльностью и имущественным залогом. Но вследствие этого многие стартапы остаются за бортом», - говорится в отчете.
Налоговые поблажки
В Азербайджане же все наоборот - сектор стартапов сегодня живет пока в основном за счет господдержки. Венчурных фондов, которые выступают основными инвесторами этих проектов в мире, у нас практически нет, во всяком случае собственных. А интерес международных фондов, к сожалению, еще очень слабый. Частные инвесторы же подобного рода «молодежные» проекты всерьез не воспринимают и вкладываться в них не спешат. Как отмечал по этому поводу Президент Ильхам Алиев, «наша политика, связанная со стартапами, конечно, позитивна. Однако во время встреч с этой талантливой молодежью выяснилось, что многие из них работают за рубежом, на время приезжая в Азербайджан. Мы должны создать такие условия, чтобы наша талантливая молодежь осуществляла деятельность в Азербайджане, могла полностью реализовать здесь свои знания и служила экономике страны, наращиванию ее мощи».
Для выполнения этого указания главы государства правительство уже предприняло ряд новых мер, причем достаточно действенных. Так, недавно министр экономики Микаил Джаббаров сообщил, что субъекты МСБ, получившие сертификат стартапа в Азербайджане, в течение трех лет не будут платить налог на прибыль и подоходный налог с доходов, полученных от инновационной деятельности. Это достаточно мощная мотивация и для инициаторов проекта, и для инвесторов.
В этой связи буквально на днях KOBİA начат прием обращений для выдачи стартап-сертификатов. «Для получения свидетельства поступившее в KOBİA обращение регистрируется в тот же день. Обращение и приложенные к нему документы рассматриваются в течение 30 дней и представляются для оценки в Совет экспертов. На основании заключения Совета агентство принимает решение о выдаче свидетельства или об отказе», - говорится в сообщении KOBİA.
Отметим, что Совет экспертов состоит из представителей министерств экономики, транспорта, связи и высоких технологий, Госагентства по оказанию услуг гражданам и социальным инновациям при Президенте Азербайджана, Агентства интеллектуальной собственности, НАНА и независимых экспертов.
Что касается того, каким должен быть проект, чтобы получить такую хорошую налоговую поблажку, то для этого определены четкие критерии. Во-первых, это наличие налогооблагаемого микро- или малого бизнеса - при этом доля его учредителей не должна превышать 49%. Ну и наличие традиционных для стартапов качеств - инновационные решения, внедрение новых технологий, конкурентоспособность, уникальность и, естественно, быстрая прибыльность.
Хорошие перспективы
Однако, как сказано выше, главной проблемой азербайджанских стартапов является изыскание инвестиций хотя бы для первого этапа проекта. Пока в этом вопросе задействованы в основном государственные фонды или организации - Госфонд по развитию информационных технологий, Фонд молодежи, Нацфонд поддержки предпринимательства и т.д. Многие госструктуры время от времени объявляют различные грантовые конкурсы. К примеру, на период пандемии Фонд молодежи объявил конкурс «Оставайся дома, реализуй идею!», который предусматривает финансирование идей по созданию мультимедийной продукции и проектов в социальных сетях. Министерство транспорта, связи и высоких технологий же совместно с Программой развития ООН запустило сайт evdeqal.az, в котором в том числе публикуются услуги мелких компаний в рамках вызовов в период пандемии.
Кроме того в прошлом году Агентство по инновациям при Минсвязи Азербайджана подписало с Фондом 500 Startups меморандум о взаимопонимании и договор о совместной деятельности в сфере предпринимательства.
Основное внимание в этих документах уделяется именно развитию азербайджанской стартап-экосистемы, реализации совместных с агентством акселерационных и инвестиционных программ. При содействии агентства у нас был открыт первый совместный с турецкими партнерами венчурный фонд в $5 млн.
Государственное агентство занятости при Министерстве труда и социальной защиты также предоставило средства для поддержки стартапов в рамках программы самозанятости.
Центр анализа экономических реформ и коммуникации, в свою очередь, создал портал www.enterpriseazerbaijan.com, который станет банком данных об инвестиционных проектах, стартапах и т.д., а также поможет им с выходом на финансовые ресурсы не только в Азербайджане, но и за рубежом.
Но опять же это все - поддержка государственных структур и фондов. Эксперты отмечают, что для качественного и количественного развития рынка стартапов в Азербайджане необходимо повысить интерес к нему частных инвесторов, привлечь независимый капитал. Насильно или административно сделать это, конечно, невозможно, поэтому помимо указанных выше льгот и преференций нужно усилить просветительскую работу, информировать об удачных примерах выхода местных стартапов на международный рынок, о перспективах окупаемости инвестиций и т.д.
Также следует расширить охват этими проектами различных сфер экономики. Сегодня у нас в стране наиболее популярны стартапы в сфере образования (онлайн-курсы), электронной торговли и соцсетей. Это наиболее ресурсоемкие проекты - особых финансов для их реализации не требуется, а успешность зависит, прежде всего, от правильного подбора команды. Вместе с тем в мире достаточно примеров удачных стартапов в сфере сельского хозяйства, транспорта и т.д.
Учитывая, что на ближайшие годы глобальной целью для Азербайджана будут восстановление освобожденных от оккупации земель в Карабахе и создание там «умных» сел и городов, потребность в ресурсоемких и инновационных проектах заметно возрастет. Следовательно, перспективы у стартапов в Азербайджане хорошие. Было бы желание стартовать…