Ermənistandakı siyasi vəziyyət ortaya hələ çox sürprizlər çıxara bilər
Ermənistanda bu gün yaşanmaqda olan dövr formal olaraq seçkiqabağı kampaniya dövrü adlandırılmalıdır. Artıq növbədənkənar parlament seçkisinin tarixi də məlumdur – 20 iyun. Baş nazir Nikol Paşinyan da artıq istefa verib. Doğrudur, o, hökumət başçısı səlahiyyətlərinin icrasını öz əlində saxlayıb və demək, həm də bütün hakimiyyət rıçaqları Paşinyanın əlindədir. Beləliklə, artıq Ermənistanın informasiya məkanında seçkiqabağı mitinqlər haqda xəbərlər, müsahibələr, debatlar, seçicilərlə görüşlər və s. ön sırada olmalıdır. Amma…
Elan olunmamış yenilənmə
Ermənistanda yaşananlara ötəri nəzər salmaqla belə, seçkiqabağı kampaniyanın dayandığını görmək mümkündür. Cəmi bir neçə həftə əvvələdək ölkədə mitinqlər tüğyan edir, alyanslar yaranır və ya parçalanır, müxalifətin vacib cəbhəsi formalaşdırılır, vahid namizəd irəli sürülür, ekspertlər həyəcanla Ermənistanda siyasi qüvvələrin yeni konfiqurasiyasını öyrənirdi. Amma bir anda gözlənilmədən hər şey dəyişdi. Müxalifətin vahid namizədi Vazgen Manukyan bir anda «kölgəyə çəkildi». O, nə ölkəni gəzir, nə müsahibələr verir, nə mitinqlər keçirir. Müxalifət Nikol Paşinyanın «istefasız istefa»sından narazılığını bildirir – və qalib gələcəyi təqdirdə ölkədə nəyi necə dəyişəcəyini izah etmədən kölgəyə çəkilir.
Nikol Paşinyanın partiyası da öz proqramını açıqlamağa tələsmir. Əslində, ötən 3 ildə Ermənistan onsuz da müxtəlif vədlərdən, planlardan, proqnoz və proqramlardan bezib. Uduzulmuş müharibə isə yeni vədlər üçün heç də yaxşı fon yaratmır. «Seçkiyə hazırlaşan» Ermənistanda debata bənzər də heç nə baş vermir. İnformasiya məkanında ara-sıra seçkiqabağı siyahılar müzakirə olunur, amma seçkiyə maraq zərrə qədər də hiss edilmir. İndi Ermənistanda diqqət mərkəzində olan tamamilə başqa məsələlərdir.
Robert Koçaryanın adı gündəmdən düşmür. O, tərəfdarları ilə silsilə görüşlər keçirir, görüşlərdə Ermənistanın ən ciddi problemlərini – Rusiya ilə münasibətlər və təhlükəsizlik məsələlərini müzakirə edir. Bu zaman, təbii ki, Paşinyanı «sancmağı» da unutmur: «Hakimiyyət deyir ki, Rusiya ikitərəfli razılaşmaya əsasən, hərbi-siyasi müttəfiqimiz kimi bizi qorumalıdır. Bəli, bu, belədir. Amma hərbi-siyasi müttəfiq o deməkdir ki, sənin də ordun var, onun da. Siz müqavilə imzalayırsınız, bu müqaviləyə əsasən hərbi ittifaq yaradırsınız, ittifaqda isə siz öz ordunuzla, Rusiya öz ordusu ilə yer alır. Amma sizin ordunuzun döyüş qabiliyyəti yoxdursa, o, bizim bugünkü ordumuzun vəziyyətindədirsə, bu, o anlama gəlir ki, biz özümüzü qorumaq iqtidarında deyilik, qoy bu işi Rusiya görsün. Demək, sən öz statusunu dəyişməlisən…». Bunun ardınca sabiq prezident Paşinyanı «bombalamağa» başlayır: «Altı ay keçib, parlamentdə təhlükəsizliyimizlə bağlı bir müzakirə belə, görmüsünüzmü? Hökumət Silahlı Qüvvələrimizlə bağlı bir dənə də olsun qərar qəbul edibmi? Yalnız hansısa məlum olmayan islahatlardan danışırlar».
Daxili siyasi müzakirələrdə ordu mövzusu
Ordu mövzusu Paşinyan üçün son dərəcə, hətta ən ağrılı mövzudur. Onun generalitetlə münasibətləri tutmur. Güman olunurdu ki, generalların silsilə həbsi, orduda korrupsiya ittihamı ilə aparılan təmizləmələr Nikol Vovayeviçin orduya nəzarəti ələ almasına kömək edəcək. Amma reallıqda bütün bu proses ordunun başında anti-Paşinyan blokunun yaranması ilə nəticələnib.
İndi orduda xüsusi gərginlik hökm sürür. Ermənistan ordusu sadəcə Qarabağda sarsıdıcı məğlubiyyətlə üzləşməyib. Söhbət əsl darmadağından gedir: komandir korpusu sıradan çıxarılıb, zirehli texnika parkı məhv edilib və bu şəraitdə hərbi potensialın bərpası heç də asan olmayacaq. Çoxdankı gerçəkliyi, lakin Paşinyan komandasının dilə gətirmək istəmədiyi gerçəkliyi ilk dəfə Robert Koçaryan ifadə edib. Ermənistan ordusu artıq hərbi struktur kimi mövcud deyil. Demək, o, ölkənin təhlükəsizliyini təmin edə bilməz. Əvəzində Ermənistan silahlı qüvvələri daxili siyasətdə ciddi alət olaraq qalır. Üstəlik, yeni generalitet Ovik Qasparyanın baş tutmayan çevriliş cəhdindən bu yana siyasi diskussiyalara kifayət qədər fəal qoşulub. Bu diskussiyaların əsas mövzusu isə bəllidir: Qarabağda ümumi darmadağına və ayrı-ayrı əməliyyatların iflasa uğramasına görə məsuliyyəti kim daşıyır?
Qarşı tərəf, əlbəttə ki, hər şeyə görə Nikol Paşinyanı təqsirləndirir. Silahlı qüvvələrin sabiq Baş Qərargah rəisi Onik Qasparyan hələ bir müddət əvvəl bildirirdi ki, Lələtəpə yüksəkliyinə hücum əmri baş nazirdən gəlmişdi və Ermənistan ordusunun beli məhz bu zaman qırılmışdı. Bundan başqa, generallar hələ müharibənin ilk günlərində baş nazirə cəbhədə işlərin qaydasında olmadığına dair xəbərdarlıq edirlərmiş. Amma Paşinyan əməliyyatların davam etdirilməsi əmrini verib və bu da Ermənistan üçün faciə ilə nəticələnib.
Lakin bu ittihamlardan sonra parlamentdə çıxış edən baş nazir tam fərqli açıqlamalarla yadda qalıb. Ölkənin informasiya agentlikləri Paşinyanın fikirlərini kəsmədən yayımlayıblar. O, hərbi əməliyyatların dayandırılmamasına görə Onik Qasparyanı günahlandırıb: «Söhbət Təhlükəsizlik Şurasının sentyabrın 30-da keçirilmiş iclasından gedir. İclasda Baş Qərargah rəisi ordunun qarşıya qoyulmuş bütün tapşırıqları yerinə yetirdiyini, düşmənin uğur qazana bilməyəcəyini deyirdi».
Keçmiş hakimiyyət də Paşinyanın ittihamlarından kənarda qalmayıb: kritik infrastrukturun inkişafı baxımından Ermənistan Azərbaycandan 10:1 hesabı ilə geri qalırmış, ölkənin hərbi-sənaye kompleksinin formalaşdırılmasına isə 2016-cı ilin aprelində, yəni Azərbaycandan 11 il sonra başlanılıbmış. «2017-ci ildə artıq Azərbaycanın 2 peyki var idi və onlardan biri kəşfiyyat peyki idi. Bəli, Azərbaycan bir kəşfiyyat peyki də almışdı. Ermənistan hökuməti isə o vaxt Avropada, yunan adalarında, bir sözlə, harada mümkündürsə torpaq sahələri almaqla məşğul idi», - deyə N.Paşinyan bildirib.
Sonradan Ermənistanda Onik Qasparyanın çıxışının stenoqramı da yayılıb (ixtisarlarla). Oradan məlum olur ki, həqiqətən də, Baş Qərargah rəisi Paşinyana ordunun qarşıya qoyulmuş vəzifələri yerinə yetirdiyi haqda məruzə edib. Məruzə zamanı indiki vəziyyətin yarana biləcəyinə heç bir eyham yoxdur.
«Zəngəzur tələsi»
Bəlkə də, Nikol Paşinyanın parlamentdəki çıxışından sonra əksər ekspert bunu baş nazirin yaxşı hazırlanmış piar-hücumu kimi qiymətləndirib. Hər halda, cəbhədə iflasa uğradıqlarına görə məsuliyyəti generalitetin üzərinə qoyan baş nazir bu dəfə də «sudan quru», ən azı isə «minimum itki» ilə çıxa bilmişdi. Amma vəziyyət yenidən dəyişib. Bu dəfə baş nazir ciddi səhvə Zəngəzura səfər etməklə yol verib.
Yeri gəlmişkən, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev elə Paşinyanın bu səfəri ərəfəsində demişdi: «Biz Zəngəzur dəhlizini icra edəcəyik, Ermənistan bunu istəsə də, istəməsə də. İstəsə, daha asan həll edəcəyik, istəməsə də zorla həll edəcəyik. Necə ki, mən müharibədən əvvəl və müharibə dövründə demişdim ki, bizim torpağımızdan öz xoşunuzla rədd olun, yoxsa sizi zorla çıxaracağıq. Belə də oldu. Zəngəzur dəhlizinin taleyi də eyni olacaq».
Bu sözlər Ermənistanda sözün əsl mənasında təşviş yaratmışdı. Üstəlik, İlham Əliyev bunu Ermənistanın Zəngəzur dəhlizinin yaradılması ilə bağlı razılığı pozmaq üçün əlindən gələni etdiyi şəraitdə səsləndirirdi. İrəvan Azərbaycan Prezidentinin məsələnin Ermənistan üçün «qiyməti»ni belə açıq şəkildə dilə gətirəcəyinə qətiyyən hazır deyildi.
Beləliklə, Nikol Paşinyan şəxsən Zəngəzura yollanmaq qərarına gəldi və… son dərəcə ciddi yanlışlığa yol verdi. Yerli əhali onu etiraz aksiyaları, iğtişaşlar, təhqiramiz şüarlarla qarşıladı, baş nazirin korteji yumurta atəşinə belə, tutuldu. Cavabında Paşinyan onu təhqirlərə məruz qoymuş şəxslərin həbs olunması haqda göstəriş verdi. Belə olduqda irəvanlılar küçələrə axışdılar. Ermənistanın birinci prezidenti Levon Ter-Petrosyan belə, Paşinyana qarşı çıxdı və onun Zəngəzur səfərini «sadizm və abırsızlıq» nümunəsi adlandırdı.
Paşinyanın rəqibləri üçün ona qarşı «Zəngəzur mövzusu»ndan istifadə etmək çox cəlbedici gəlir. Amma onlar bir şeyi anlamaya bilməzlər: Zəngəzurla bağlı razılaşmaya istənilən halda əməl etmək lazım gələcək. Odur ki, tək keçmiş «kabab füreri»nin deyil, Ermənistandakı digər qüvvələrin də «Zəngəzur tələsi»ndən qurtulmaq şansı yoxdur.

Formally, the existing period in Armenia should be called an election campaign. New early parliamentary elections has been slated for June 20, 2021. Prime Minister Nikol Pashinyan has resigned. In fact, he remains the acting prime minister until the day of elections. And, perhaps, we should have seen news about electional rallies, interviews, debates, meetings with voters, etc. in information reports from Armenia. But…
Unreported reset
It is enough to take a quick look at the situation in Armenia to understand that the election campaign actually stopped. Just a few weeks ago, there were rallies of protesters, alliances of opposition factions trying to decide upon and nominate a single candidate. Experts were studying the new configuration of political forces in Armenia when everything unexpectedly changed. The single candidate of the opposition Vazgen Manukyan lays low. He does not travel around the country, nor does he give interviews or hold rallies. The opposition expressed extreme dissatisfaction with Nikol Pashinyan opting for "resignation without resignation". It went into the shadow without explaining what it was going to change in the country should it won the election. Pashinyan’s party is not in a hurry to express their program either. Over the past three years, Armenia has been fed up with lots of unrealised promises, plans, forecasts and programs. The lost war is not a good background for promises either. There is nothing looking like debates in the country. Yet there are some peripheral discussions in the media about election lists, but no actual interest in the election. The focus of the Armenian information space has shifted onto completely different storylines.
The headlines these days are all about Robert Kocharian, who holds meetings with his supporters and discusses the most relevant problems of Armenia, including the relations with Russia and the issues of security. He even made a snarky remark addressed to Pashinyan: "Authorities say that Russia has an obligation under the bilateral agreement to protect us as our military-political ally. That’s true, but a military-political ally means that both sides have an army. It means under a contract, you jointly create a military union, which you join with your own army and Russia with its own one. If your army is unfit [for active military service], if the state of your army is what we have today, it means we must declare our inability to protect ourselves, letting Russia do this for us. In this case, you must change your status…" Then, Kocharian criticised Pashinyan: "Have you heard in the past six months of any discussion in the National Assembly on the issues of our security? Have you seen any government decision regarding our armed forces? They only talk about reforms that nobody understands.”
Army as a topic of internal political discussions
Army is a very painful issue for Pashinyan. He has failed to come to terms with his generals. Arrests of generals, purges in the army with accusations of generals of corruption, etc. should have helped Nikol Pashinyan to strengthen control over the army. Nevertheless, this only helped create an anti-Pashinyan bloc in the army.
And now the situation has worsened. In addition to suffering from a crushing defeat in Garabagh, the Armenian army lost the commanders and the fleet of armoured vehicles, which will not be easy to restore quickly. Kocharian was one of the first to voice these problems, while Pashinyan’s team was remaining silent. The Armenian army no longer exists as an effective combat structure able to ensure the safety of the country. Nevertheless, it remains a significant tool in domestic politics. Local generals have been drawn into political discussions since the failed coup led by Onik Gasparyan. For obvious reasons, the main question is: Who is responsible for the defeat in Garabagh and individual failure operations?
Nikol Pashinyan has been accused of everything until quite recently. According to Gasparyan, it was Pashinyan, who ordered to attack the Height of Leletepe, thereby breaking the back of the Armenian army. Moreover, even during the first days of the war the generals warned Pashinyan about the bad state of affairs on the frontline but Pashinyan ordered to continue the fight, which led Armenia to a disaster.
In his address to parliamentarians, Pashinyan made a series of revelations, with the news agencies quoting his statements avidly. Pashinyan accused Gasparyan of failing to stop the combat operations: "At a meeting of the Security Council held on September 30, the head of the General Staff said that the army fulfils its mission well, and the enemy could not succeed."
Pashinyan also criticised his predecessors: in terms of the development of critical infrastructure Armenia lags behind Azerbaijan (10:1). And Armenia began the development of its military-industrial complex in April 2016, that is 11 years after Azerbaijan. "In 2017, Azerbaijan had two satellites, including one for collecting intel data. Yes, Azerbaijan purchased an intelligence satellite, while the Armenian authorities were buying lands in Europe, in the Greek Islands, wherever they could do," Pashinyan said. There was also an audio footage of Onik Gasparyan’s statement (edited version), where he reports to Pashinyan that the army was capable of fulfilling its mission. Yet the audio does not seem to contain anything that would hint on Gasparyan’s current alarmist clamour.
The Zangezur trap
Perhaps after the speech of Pashinyan in the parliament, many experts thought that it was a good PR move, which allowed him to lay the blame for the military failures onto the generals and to leave the ‘battleground’ with minimal damage. But the situation has changed again. This time Pashinyan made a fatal mistake by visiting Zangezur.
Just before this, the President of Azerbaijan Ilham Aliyev said: "The construction of the Zangezur corridor fully meets our national, historical and future interests. We will implement this project whether Armenia likes it or not. If it does, it will be easier. Otherwise, we will solve the issue by force. Just like I said before and during the war – [Armenian invaders] must leave our lands willingly, or we will make them leave by force. So it happened. The fate of the Zangezur corridor will be the same."
This statement caused a real panic in Armenia, especially amid Armenia’s explicit attempts to disrupt the implementation of agreements on the creation of the Zangezur corridor. Yerevan was absolutely unprepared to hear about the ‘cost of the issue’ from President Aliyev. Thus, Pashinyan decided to personally visit Zangezur, hence making a fatal mistake. This led to protests and riots in Zangezur, with protesters shouting curses and throwing eggs at Pashinyan’s car. In response, Pashinyan ordered to arrest the foul-mouthed protesters. This was followed by protests in Yerevan. Even the first president of Armenia, Levon Ter-Petrosyan, criticised Pashinian, calling his Zangezur's voyage a manifestation of sadism and shamelessness.
Obviously, Pashinyan’s rivals are tempted to use his failure in Zangezur against him. But at the same time, they understand well that Armenia will have to fulfil the terms of the agreement on the Zangezur corridor anyway. So not only Pashinyan is unable of getting out of the Zangezur trap.