Ermənistandakı siyasi vəziyyət ortaya hələ çox sürprizlər çıxara bilər
Ermənistanda bu gün yaşanmaqda olan dövr formal olaraq seçkiqabağı kampaniya dövrü adlandırılmalıdır. Artıq növbədənkənar parlament seçkisinin tarixi də məlumdur – 20 iyun. Baş nazir Nikol Paşinyan da artıq istefa verib. Doğrudur, o, hökumət başçısı səlahiyyətlərinin icrasını öz əlində saxlayıb və demək, həm də bütün hakimiyyət rıçaqları Paşinyanın əlindədir. Beləliklə, artıq Ermənistanın informasiya məkanında seçkiqabağı mitinqlər haqda xəbərlər, müsahibələr, debatlar, seçicilərlə görüşlər və s. ön sırada olmalıdır. Amma…
Elan olunmamış yenilənmə
Ermənistanda yaşananlara ötəri nəzər salmaqla belə, seçkiqabağı kampaniyanın dayandığını görmək mümkündür. Cəmi bir neçə həftə əvvələdək ölkədə mitinqlər tüğyan edir, alyanslar yaranır və ya parçalanır, müxalifətin vacib cəbhəsi formalaşdırılır, vahid namizəd irəli sürülür, ekspertlər həyəcanla Ermənistanda siyasi qüvvələrin yeni konfiqurasiyasını öyrənirdi. Amma bir anda gözlənilmədən hər şey dəyişdi. Müxalifətin vahid namizədi Vazgen Manukyan bir anda «kölgəyə çəkildi». O, nə ölkəni gəzir, nə müsahibələr verir, nə mitinqlər keçirir. Müxalifət Nikol Paşinyanın «istefasız istefa»sından narazılığını bildirir – və qalib gələcəyi təqdirdə ölkədə nəyi necə dəyişəcəyini izah etmədən kölgəyə çəkilir.
Nikol Paşinyanın partiyası da öz proqramını açıqlamağa tələsmir. Əslində, ötən 3 ildə Ermənistan onsuz da müxtəlif vədlərdən, planlardan, proqnoz və proqramlardan bezib. Uduzulmuş müharibə isə yeni vədlər üçün heç də yaxşı fon yaratmır. «Seçkiyə hazırlaşan» Ermənistanda debata bənzər də heç nə baş vermir. İnformasiya məkanında ara-sıra seçkiqabağı siyahılar müzakirə olunur, amma seçkiyə maraq zərrə qədər də hiss edilmir. İndi Ermənistanda diqqət mərkəzində olan tamamilə başqa məsələlərdir.
Robert Koçaryanın adı gündəmdən düşmür. O, tərəfdarları ilə silsilə görüşlər keçirir, görüşlərdə Ermənistanın ən ciddi problemlərini – Rusiya ilə münasibətlər və təhlükəsizlik məsələlərini müzakirə edir. Bu zaman, təbii ki, Paşinyanı «sancmağı» da unutmur: «Hakimiyyət deyir ki, Rusiya ikitərəfli razılaşmaya əsasən, hərbi-siyasi müttəfiqimiz kimi bizi qorumalıdır. Bəli, bu, belədir. Amma hərbi-siyasi müttəfiq o deməkdir ki, sənin də ordun var, onun da. Siz müqavilə imzalayırsınız, bu müqaviləyə əsasən hərbi ittifaq yaradırsınız, ittifaqda isə siz öz ordunuzla, Rusiya öz ordusu ilə yer alır. Amma sizin ordunuzun döyüş qabiliyyəti yoxdursa, o, bizim bugünkü ordumuzun vəziyyətindədirsə, bu, o anlama gəlir ki, biz özümüzü qorumaq iqtidarında deyilik, qoy bu işi Rusiya görsün. Demək, sən öz statusunu dəyişməlisən…». Bunun ardınca sabiq prezident Paşinyanı «bombalamağa» başlayır: «Altı ay keçib, parlamentdə təhlükəsizliyimizlə bağlı bir müzakirə belə, görmüsünüzmü? Hökumət Silahlı Qüvvələrimizlə bağlı bir dənə də olsun qərar qəbul edibmi? Yalnız hansısa məlum olmayan islahatlardan danışırlar».
Daxili siyasi müzakirələrdə ordu mövzusu
Ordu mövzusu Paşinyan üçün son dərəcə, hətta ən ağrılı mövzudur. Onun generalitetlə münasibətləri tutmur. Güman olunurdu ki, generalların silsilə həbsi, orduda korrupsiya ittihamı ilə aparılan təmizləmələr Nikol Vovayeviçin orduya nəzarəti ələ almasına kömək edəcək. Amma reallıqda bütün bu proses ordunun başında anti-Paşinyan blokunun yaranması ilə nəticələnib.
İndi orduda xüsusi gərginlik hökm sürür. Ermənistan ordusu sadəcə Qarabağda sarsıdıcı məğlubiyyətlə üzləşməyib. Söhbət əsl darmadağından gedir: komandir korpusu sıradan çıxarılıb, zirehli texnika parkı məhv edilib və bu şəraitdə hərbi potensialın bərpası heç də asan olmayacaq. Çoxdankı gerçəkliyi, lakin Paşinyan komandasının dilə gətirmək istəmədiyi gerçəkliyi ilk dəfə Robert Koçaryan ifadə edib. Ermənistan ordusu artıq hərbi struktur kimi mövcud deyil. Demək, o, ölkənin təhlükəsizliyini təmin edə bilməz. Əvəzində Ermənistan silahlı qüvvələri daxili siyasətdə ciddi alət olaraq qalır. Üstəlik, yeni generalitet Ovik Qasparyanın baş tutmayan çevriliş cəhdindən bu yana siyasi diskussiyalara kifayət qədər fəal qoşulub. Bu diskussiyaların əsas mövzusu isə bəllidir: Qarabağda ümumi darmadağına və ayrı-ayrı əməliyyatların iflasa uğramasına görə məsuliyyəti kim daşıyır?
Qarşı tərəf, əlbəttə ki, hər şeyə görə Nikol Paşinyanı təqsirləndirir. Silahlı qüvvələrin sabiq Baş Qərargah rəisi Onik Qasparyan hələ bir müddət əvvəl bildirirdi ki, Lələtəpə yüksəkliyinə hücum əmri baş nazirdən gəlmişdi və Ermənistan ordusunun beli məhz bu zaman qırılmışdı. Bundan başqa, generallar hələ müharibənin ilk günlərində baş nazirə cəbhədə işlərin qaydasında olmadığına dair xəbərdarlıq edirlərmiş. Amma Paşinyan əməliyyatların davam etdirilməsi əmrini verib və bu da Ermənistan üçün faciə ilə nəticələnib.
Lakin bu ittihamlardan sonra parlamentdə çıxış edən baş nazir tam fərqli açıqlamalarla yadda qalıb. Ölkənin informasiya agentlikləri Paşinyanın fikirlərini kəsmədən yayımlayıblar. O, hərbi əməliyyatların dayandırılmamasına görə Onik Qasparyanı günahlandırıb: «Söhbət Təhlükəsizlik Şurasının sentyabrın 30-da keçirilmiş iclasından gedir. İclasda Baş Qərargah rəisi ordunun qarşıya qoyulmuş bütün tapşırıqları yerinə yetirdiyini, düşmənin uğur qazana bilməyəcəyini deyirdi».
Keçmiş hakimiyyət də Paşinyanın ittihamlarından kənarda qalmayıb: kritik infrastrukturun inkişafı baxımından Ermənistan Azərbaycandan 10:1 hesabı ilə geri qalırmış, ölkənin hərbi-sənaye kompleksinin formalaşdırılmasına isə 2016-cı ilin aprelində, yəni Azərbaycandan 11 il sonra başlanılıbmış. «2017-ci ildə artıq Azərbaycanın 2 peyki var idi və onlardan biri kəşfiyyat peyki idi. Bəli, Azərbaycan bir kəşfiyyat peyki də almışdı. Ermənistan hökuməti isə o vaxt Avropada, yunan adalarında, bir sözlə, harada mümkündürsə torpaq sahələri almaqla məşğul idi», - deyə N.Paşinyan bildirib.
Sonradan Ermənistanda Onik Qasparyanın çıxışının stenoqramı da yayılıb (ixtisarlarla). Oradan məlum olur ki, həqiqətən də, Baş Qərargah rəisi Paşinyana ordunun qarşıya qoyulmuş vəzifələri yerinə yetirdiyi haqda məruzə edib. Məruzə zamanı indiki vəziyyətin yarana biləcəyinə heç bir eyham yoxdur.
«Zəngəzur tələsi»
Bəlkə də, Nikol Paşinyanın parlamentdəki çıxışından sonra əksər ekspert bunu baş nazirin yaxşı hazırlanmış piar-hücumu kimi qiymətləndirib. Hər halda, cəbhədə iflasa uğradıqlarına görə məsuliyyəti generalitetin üzərinə qoyan baş nazir bu dəfə də «sudan quru», ən azı isə «minimum itki» ilə çıxa bilmişdi. Amma vəziyyət yenidən dəyişib. Bu dəfə baş nazir ciddi səhvə Zəngəzura səfər etməklə yol verib.
Yeri gəlmişkən, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev elə Paşinyanın bu səfəri ərəfəsində demişdi: «Biz Zəngəzur dəhlizini icra edəcəyik, Ermənistan bunu istəsə də, istəməsə də. İstəsə, daha asan həll edəcəyik, istəməsə də zorla həll edəcəyik. Necə ki, mən müharibədən əvvəl və müharibə dövründə demişdim ki, bizim torpağımızdan öz xoşunuzla rədd olun, yoxsa sizi zorla çıxaracağıq. Belə də oldu. Zəngəzur dəhlizinin taleyi də eyni olacaq».
Bu sözlər Ermənistanda sözün əsl mənasında təşviş yaratmışdı. Üstəlik, İlham Əliyev bunu Ermənistanın Zəngəzur dəhlizinin yaradılması ilə bağlı razılığı pozmaq üçün əlindən gələni etdiyi şəraitdə səsləndirirdi. İrəvan Azərbaycan Prezidentinin məsələnin Ermənistan üçün «qiyməti»ni belə açıq şəkildə dilə gətirəcəyinə qətiyyən hazır deyildi.
Beləliklə, Nikol Paşinyan şəxsən Zəngəzura yollanmaq qərarına gəldi və… son dərəcə ciddi yanlışlığa yol verdi. Yerli əhali onu etiraz aksiyaları, iğtişaşlar, təhqiramiz şüarlarla qarşıladı, baş nazirin korteji yumurta atəşinə belə, tutuldu. Cavabında Paşinyan onu təhqirlərə məruz qoymuş şəxslərin həbs olunması haqda göstəriş verdi. Belə olduqda irəvanlılar küçələrə axışdılar. Ermənistanın birinci prezidenti Levon Ter-Petrosyan belə, Paşinyana qarşı çıxdı və onun Zəngəzur səfərini «sadizm və abırsızlıq» nümunəsi adlandırdı.
Paşinyanın rəqibləri üçün ona qarşı «Zəngəzur mövzusu»ndan istifadə etmək çox cəlbedici gəlir. Amma onlar bir şeyi anlamaya bilməzlər: Zəngəzurla bağlı razılaşmaya istənilən halda əməl etmək lazım gələcək. Odur ki, tək keçmiş «kabab füreri»nin deyil, Ermənistandakı digər qüvvələrin də «Zəngəzur tələsi»ndən qurtulmaq şansı yoxdur.

Политическая ситуация в Армении может преподнести еще немало сюрпризов
Формально тот период, в котором находится сегодня Армения, должен именоваться предвыборной кампанией. Уже назначена дата новых досрочных парламентских выборов - 20 июня. Премьер-министр Никол Пашинян уже подал в отставку. Правда, остался и.о. премьера до самых выборов и, по сути, сохранит все рычаги власти. Возможно, в информационных сводках из Армении уже должны бы доминировать сообщения о предвыборных митингах, интервью, дебатах, встречах с избирателями и т.д. Но…
Необъявленная перезагрузка
Даже самый беглый взгляд не оставляет сомнений, что в Армении предвыборная кампания остановилась. Еще несколько недель назад здесь бушевали митинги, создавались и рассыпались альянсы, сколачивался единый фронт оппозиции, выдвигался единый кандидат. Эксперты с упоением изучали новую конфигурацию политических сил в Армении - и вдруг все неожиданно переменилось. Единый кандидат от оппозиции Вазген Манукян ушел в тень. Он не ездит по стране, не раздает интервью и не проводит митингов. Оппозиция выразила крайнее недовольство тем обстоятельством, что Никол Пашинян избрал для себя такую «отставку без отставки», - и ушла в тень, так и не объяснив, что же она собирается менять в стране в случае своей победы. Не торопится излагать своей программы также партия Никола Пашиняна. За прошедшие три года Армения уже по горло сыта разного рода обещаниями, планами, прогнозами и программами. А проигранная война - не лучший фон для обещаний. Нет ничего похожего и на дебаты. Где-то на периферии информационного пространства вяло обсуждаются предвыборные списки, но интерес к выборам сошел на нет. И в фокусе внимания совсем другие сюжетные линии.
Так, не уходит из «топа новостей» имя Роберта Кочаряна. Сам он проводит встречи со сторонниками, где обсуждает самые, пожалуй, острые проблемы Армении - отношения с Россией и вопросы безопасности. И отпускает Пашиняну впечатляющую шпильку: «Сейчас власти говорят о том, что Россия имеет обязательство по двустороннему соглашению относительно нашей защиты в качестве военно-политического союзника. Да, это так, но военно-политический союзник означает, что у тебя есть армия, у него есть армия. У вас есть договор, вы создаете военный союз, в котором со своей армией участвуете вы, Россия со своей. Если твоя армия небоеспособна, если состояние твоей армии такое, как у нас сегодня, это означает, что и в самом деле мы должны констатировать, что не в состоянии защитить себя, пусть это делает Россия. Значит, измени свой статус…» После чего обрушивается на Пашиняна: «Прошло шесть месяцев, вы слышали хоть раз в Национальном собрании какое-либо обсуждение вокруг вопросов нашей безопасности? Видели какое-то решение правительства касательно наших вооруженных сил? Говорят лишь о каких-то непонятных реформах».
Армейская тема во внутриполитическом прочтении
Армейская тема для Пашиняна - вопрос весьма и весьма болезненный. Отношения с генералитетом у него не складывались. И серия арестов генералов, армейские чистки с обвинениями в коррупции, по задумке, должны были помочь Николе Воваевичу укрепить контроль над армией. Но в результате они привели лишь к созданию в армейской верхушке антипашиняновского блока.
Теперь же здесь наблюдается особая напряженность. Армия Армении не просто потерпела в Карабахе сокрушительное поражение. Речь идет об очевидном разгроме: командирский корпус выбит, парк бронетехники уничтожен и восстановить военный потенциал ей будет ой как непросто. Роберт Кочарян одним из первых озвучил то, что давно имеет место быть, но о чем команда Пашиняна предпочитает молчать. Армянская армия как боевая структура более не существует и обеспечить безопасность страны не в состоянии. Но, тем не менее, она остается весомым инструментом во внутренней политике. Тем более что местный генералитет еще со времен «недопереворота» в исполнении Оника Гаспаряна активно втянут в политические дискуссии. Где, по понятным причинам, главный вопрос: кто же несет ответственность за разгром в Карабахе вообще и отдельные провальные операции в частности?
Еще совсем недавно во всем обвиняли Никола Пашиняна. Как уверял экс-начштаба Оник Гаспарян, это премьер-министр приказал штурмовать высоту Лелетепе, что, собственно, сломало хребет армянской армии. Более того. Генералы еще в первые дни войны предупреждали премьера, что дела на фронте идут не ахти, но он приказал продолжать боевые действия, которые закончилось для Армении катастрофой.
Пашинян в ответ выступил в парламенте, где устроил прямо-таки аукцион откровений. Информагентства наперебой цитировали его заявления. В том, что военные действия не были прекращены, Пашинян обвинил Оника Гаспаряна: «Речь идет о заседании Совета безопасности, прошедшем 30 сентября, на котором начальник генштаба сказал, что армия выполняет все задания и противник не добился успеха».
Досталось и прежним властям: с точки зрения удельного веса развития критической инфраструктуры Армения отстает от Азербайджана со счетом 10:1 в условных единицах. А военно-промышленный комплекс Армении начал формироваться в апреле 2016 года, то есть с отставанием от Азербайджана на 11 лет. «В 2017 году у Азербайджана было два спутника, в том числе один разведывательный. Да, Азербайджан приобрел один разведывательный спутник, тогда как власти Армении покупали земельные участки в Европе, на греческих островах, везде, где их можно было купить», - добавил Пашинян.  В Армении опубликовали (с купюрами) также стенограмму выступления Оника Гаспаряна. Из нее следовало, что начальник генштаба докладывал Пашиняну, что армия выполняет задачи, и никакого намека на его нынешние алармистские вопли не было.
«Зангезурский капкан»
Возможно, после выступления Никола Пашиняна в парламенте многим экспертам казалось, что премьер-министр провел неплохую пиар-атаку. Возложив ответственность за провалы на фронте на генералитет, он опять вышел из воды если и не сухим, то, по крайней мере, с минимальным для себя ущербом. Но ситуация вновь изменилась. На сей раз роковой ошибкой для Пашиняна стала его поездка в Зангезур.
Как раз перед этим Президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил: «Создание Зангезурского коридора полностью отвечает нашим национальным, историческим и будущим интересам. Мы реализуем Зангезурский коридор, хочет того Армения или нет. Если захочет, то решим проще, если не захочет - решим силой. Так же, как до и в период войны я говорил, что они должны по доброй воле убраться с наших земель, или мы выдворим их силой. Так и случилось. Такой же будет и судьба Зангезурского коридора».
Эти слова вызвали в Армении самую настоящую панику. Особенно с учетом того, что Армения явно пытается сорвать выполнение договоренностей по поводу создания Зангезурского коридора. Ереван был совершенно не готов к тому, что Президент Азербайджана обозначит «цену вопроса» для Армении. Никол Пашинян решил лично отправиться в Зангезур - и совершил роковую ошибку. По ходу начались акции протеста, беспорядки, были оскорбительные выкрики и закидывание кортежа яйцами. В ответ Пашинян приказал арестовать тех, кто награждал его матерными эпитетами. Тут на улицы вышли уже ереванцы. Против Пашиняна выступил даже первый президент Армении Левон Тер-Петросян, который назвал зангезурский «поход» Пашиняна проявлением садизма и бесстыдства.
Конечно, для соперников Пашиняна велик соблазн использовать против него «зангезурскую тему». Но при этом они не могут не понимать: выполнять договоренности по Зангезуру все равно придется. Так что шансов выбраться из зангезурского «капкана» нет не только у бывшего «шашлычного фюрера».