Aleksandr KARAVAYEV: «Ermənistanın revanşist gücləri nəqliyyat xətlərinin açılmasına mane ola bilməzlər, regionun bütün ölkələri bunda maraqlıdırlar»
Azərbaycanın işğal altında olan Qarabağ torpaqlarını azad etmək üçün apardığı uğurlu əməliyyat başa çatandan sonra ölkə rəhbərliyi dərhal bölgədə bərpa işlərinə, o cümlədən dağıdılmış infrastrukturların da bərpasına başladığını elan etdi. Ekspertlər bölgənin sıfırdan yenidən qurulmasına tələb olunan müddət üçün 5 ildən 15 ilə qədər dəyişən fərqli zaman kəsikləri göstərirlər. Müharibədən sonrakı Qarabağın öz külləri üzərində yenidən qurulması üçün nə qədər vəsait xərclənəcək və dünya onu necə görəcək?
Bu və digər məsələləri Rusiya Elmlər Akademiyasının İqtisadiyyat İnstitutunun elmi işçisi Aleksandr KARAVAYEV ilə müzakirə etdik.
- Aleksandr Valeriyeviç, sizin fikrinizcə, Azərbaycanın Qarabağdakı ərazilərini işğaldan azad etməsinin iqtisadi təsirləri necə olacaq?
- Ümumiyyətlə, ərazilərin işğaldan azad edilməsinin iqtisadi cəhətdən faydalı olub-olmaması barədə danışmağa ehtiyac yoxdur - bu, əlbəttə ki, Azərbaycan üçün böyük bir uğurdur və 10 min kvadrat kilometr ərazinin geri qaytarılmasıdır ki, şübhəsiz, bu, bütün ölkənin iqtisadiyyatının inkişafına təkan verəcək. Əgər biz Rusiya kimi genişmiqyaslı bir dövlətdən danışsaydıq, bəlkə də, təsiri o qədər də müstəsna olmazdı. Ancaq Azərbaycanla bağlı ərazinin önəmli bir hissəsinin geri qaytarılmasından gedir, şübhəsiz ki, bu, ölkə iqtisadiyyatının fiziki artımına səbəb olacaq. Buradakı gəlirlər bütün mümkün xərcləri qarşılayır: həm büdcə, həm də ümumi daxili məhsul (ÜDM) artacaq. Özü də, bu, zəruri genişmiqyaslı xərclər dövrünə də aiddir, çünki investisiyaların və büdcədə xərc maddələrinin artması həm də iqtisadiyyatın həcminin artması deməkdir.
Qısamüddətli, deyək ki, 1 ildən 3 ilə qədər dəyişən perspektivdə biz bu ərazilərin ilkin infrastruktur inkişafı üçün böyük vəsait ayırmaları görəcəyik. Əvvəlcə bunlar magistral infrastruktur xərcləri olacaq: yollar, müxtəlif təyinatlı boru kəmərləri, elektrik xətləri, transformatorlar, paylayıcı şəbəkələr və s. olacaq. Bu istiqamətdə işlər artıq başlayıb və genişlənəcək. Bir az sonra, minalardan təmizlənmə ilə bağlı məsələlər qismən həll edildikdən və sənaye planlaşdırmasının konturları aydın olduqdan sonra, yaşayış məntəqələrinin fəal tikintisinə başlanacaq. Planlara və müddətlərə düzəlişlər edilə bilər, çünki çox şey onların aqrar və logistika mərkəzlərinə, yeni sənaye parklarına və turizm klasterlərinə bağlanmasından asılı olacaq - indi Şuşada belə əlaqələndirmələr yaradılır. Burada həm də xarici sərmayələrin həcmi, bu və ya digər tikintinin və ya layihənin inzibati planlaşdırılma ardıcıllığını nəzərə almaq lazımdır.
Bölgəni Azərbaycanın orta inkişaf səviyyəsinə gətirmək ortamüddətli perspektivdir, mənim qiymətləndirmələrimə görə bu, 3-5 il çəkəcək. Azad edilmiş ərazilərdə istehsalın perspektivli istiqamətlərindən daha konkret danışaraq, düşünürəm ki, taxıl məhsullarının çox yaxşı imkanları ola bilər. Məlumdur ki, işğal illərində bu torpaqlarda istehsal olunan buğda və digər dənli bitkilər həcminə görə Ermənistanın daxili bazarının dörddə birini tuturdur. İndi bütün bunlar Azərbaycanın xeyrinə bərpa oluna bilər.
Növbəti mərhələ bölgəni Azərbaycanın “vizit kartı” səviyyəsinə gətirməkdir ki, ölkə prezidenti tərəfindən də bu, elan edilib. Bu mərhələdə işğal altındakı ərazilərdə yaradılacaq müəssisələr gəlir götürməyə və büdcəyə pul ödəməyə başlayacaqlar. 5-7 il çəkəcəyi düşünülən uzunmüddətli perspektiv 10 ilə qədər uzana bilər.
Bütün bunları birlikdə Azərbaycan regionlarının sosial-iqtisadi inkişaf proqramı ilə müqayisə etmək olar. Biz bu miqyaslarda düşünməliyik. Üstəlik, bu prosesin son zaman sərhədləri olmayacaq.
- Dünya təcrübəsində dağıdılmış infrastrukturun sürətli bərpası ilə bağlı hansı nümunələr mövcuddur? İndiki bütün şərtləri nəzərə alaraq, Azərbaycanın bunu etməsi üçün nə qədər vaxt lazımdır?
- Hesab edirəm ki, investorların tapılması ilə bağlı əsas işlər müxtəlif diplomatik kanallar, ikitərəfli münasibətlər kanalları ilə, investisiya forumlarında və s.-də aparılacaq. Genişmiqyaslı infrastruktur tikintisi nümunələrinə gəldikdə isə, ilk növbədə, Almaniyanın birləşməsi xatırlanır. ADR-nin sosialist blokunda aparıcı ölkələrindən biri olmasına baxmayaraq, Qərbi Almaniya iqtisadiyyatının səviyyəsini yüksəltmək üçün Şərqi Almaniyaya, təxminən, 10 il investisiya qoymalı oldu. Düzdür, bu tam uyğun nümunə deyil. Hər bir hal unikaldır.
- Torpaqların işğalına, dağıdılmış infrastruktura və s. itkilərə görə təzminat almaq nə dərəcədə realdır, belə presedentlər varmı?
- Əlbəttə var, Azərbaycan ərazilərinin qanunsuz istismarından zərər görüb və dəyən zərərin miqdarını qiymətləndirmək üçün müstəqil beynəlxalq auditor cəlb olunmalıdır. Bununla birlikdə, məcburi köçkün vətəndaşların zərərlərinin kompensasiyası mövzusu ortaya çıxa bilər ki, bu, daşınmaz əmlakın itirilməsi və dağıdılması, iş yerlərinin itirilməsi və s.-lə bağlı zərərlərin qiymətləndirilməsini əhatə etməlidir. Ekspert rəyləri ümumi iddia şəklində bir paketdə təqdim edilməlidir.
Tarixdən təzminat nümunələrinə gəlincə, İkinci Dünya müharibəsindən sonra təzminat ödəyən Almaniyadan başqa, İndoneziya ilə sülh müqaviləsindən sonra 12 il ərzində 223 milyon dollar təzminat ödəyən Yaponiyanı da göstərmək olar.
İndi qarşı tərəfi təzminat ödəməyə məcbur etmək üçün BMT-nin Beynəlxalq Məhkəməsinin qərarı lazımdır. Azərbaycan lazımi sənədləri toplamalı və orada iddia qaldırmalıdır.
Beynəlxalq Məhkəmənin qərarlarının problemi onun legitimləşdirilməsindədir. Əgər iddiaçı ilk onluğa daxil olan bir ölkə deyilsə, qərar çox uzun müddətə təxirə salına bilər. Ancaq buna ehtiyac, bəlkə də, var. Azərbaycan üçün bu, hətta belə bir məhkəmə işinin mövcudluğu baxımından da maraqlı ola bilər - bu, Azərbaycan ərazilərinin işğal edilməsini təsdiqləyən əlavə bir faktdır ki, Ermənistanın mümkün revanşını cilovlayan mexanizmlərindən biri kimi rol oynaya bilər.
- Gündəlikdə duran əsas məsələlərdən biri nəqliyyat kommunikasiyalarının açılmasıdır. Bu, gələcəkdə bölgə üçün nələri vəd edir?
- İstər Şimal-Cənub dəhlizi, istərsə də Şərq-Qərb dəhlizi olsun, Azərbaycan kommunikasiyalarının beynəlxalq nəqliyyat dəhlizləri ilə əlaqəsi bölgənin bütün böyük iqtisadiyyatları üçün maraqlıdır. Söhbət Rusiya, Türkiyə və İrandan gedir. Bu, ilk kommunikasiya səviyyəsi sayılır. İkinci səviyyə - Azərbaycan ərazilərinin sıx bağlantı şəbəkəsinin genişləndirilməsi üçün rayon əhəmiyyətli yollar şəbəkəsinin tikilməsidir. Bu nəqliyyat marşrutu kanallarına Türkiyə də qoşulacaq, bu ölkənin "açıq dəniz" limanları və Avropa kommunikasiyaları ilə bağlantısı var.
Burada əsas məqam Ermənistan ərazisindən keçməklə Zəngilandan Culfaya dəmir yolu xəttinin çəkilməsidir. Burada İran körfəzinə qədər uzanan İran dəmir yolları şəbəkəsinə qoşulacaq.
- Ermənistanda revanşist qüvvələr Meğri dəhlizinin açılmasına mane olurlar. Rusiya və Azərbaycan vəziyyəti dəyişdirmək üçün hansı təzyiq rıçaqlarına malikdirlər?
- Düşünmürəm ki, bu qüvvələr nəqliyyat kommunikasiyalarının açılmasının qarşısını ala biləcəklər, təkcə Rusiya və Ermənistan deyil, erməni şirkətləri də bunda maraqlıdırlar. Məsələn, Rusiya Dəmir Yollarının Ermənistan ərazisindəki törəmə şirkəti kommunikasiyaların bərpasında iştirak edəcək. Orda ki, Ermənistan vətəndaşları işləyir və yüklər, o cümlədən erməni yükləri də daşınacaq. Hər şeydən öncə, Ermənistanın dağ-mədən şirkətləri bunda maraqlıdırlar.
Yerli mitinqlərə gedən, Ermənistanın keçmiş baş naziri Nikol Paşinyanın yolu bağlayan əhali böyük biznes subyektlərinin maraqlarına mane ola bilməz. Mənim üçün Ermənistanın iqtisadiyyat nazirinin mövqeyi önəmlidir: onun çıxışlarında marşrutların açılmasını şübhə altına alan heç bir işarə yoxdur, əksinə, bunun ölkəsinə xeyir verəcəyini vurğulayır.
Ümumiyyətlə, burada məsələ təkcə yolun açılması deyil, daha irimiqyaslı məsələ Türkiyə və Azərbaycanla iqtisadi əlaqələrin bərpasıdır. Hələ ki, Ermənistan hökuməti imzalanmış üçtərəfli bəyanat üzrə bu günə qədər edə biləcəklərinin və etməsi lazım olanların ən azını edir. Düzdür, burada bu ölkənin parlamentinə erkən seçkilərə hazırlaşdıqlarını da unutmaq olmaz.
- Sizcə, Şərq-Qərb və Şimal-Cənub nəqliyyat dəhlizlərinin inkişaf potensialları nə qədərdir?
- Nəqliyyat dəhlizləri məsələsi bir ölkənin istək və ya imkanlarından asılı deyil. O həm də qonşuların transsərhəd keçid imkanlarından asılı deyil. Beynəlxalq nəqliyyat dəhlizləri qlobal nəqliyyatın dinamikasına çox bağlıdır, bu da öz növbəsində dünyada əsas mal növləri üzrə təklif və hərrac qiymətlərindən asılıdır. Buna görə planlar qurmaq çox çətindir.
İlin əvvəlində Çindən konteynerlər gətirən ilk qatar Xəzərdən keçərək Şərq-Qərb beynəlxalq nəqliyyat dəhlizi vasitəsilə Avropaya çatdı. Ancaq daşımaların ümumi həcmində bu dəhlizin pay hələ də cüzidir. Konteyner qatarı Çin rəhbərlərinin quru daşınmalara artan tələbə göstərdikləri bir nümunədir. Dəniz yolu ilə konteyner trafikinin azalması fonunda Çinin dövlət strategiyasına quru daşınmalarının artırılması salınıb. "Bir kəmər - bir yol" qlobal layihəsi, ilk növbədə, Çinin ixrac logistikasını şaxələndirmək məqsədi daşıyır. İstənilən halda, dəniz marşrutları miqyasına görə hələlik öz liderliyini qoruyacaq.
2020-ci ilin rəqəmləri ilə müqayisə edə bilərik: Süveyş kanalı ildə 1 milyard tondan çox yük buraxır, Rusiya Dəmir Yolları ümumilikdə - ildə 900 milyon tondan çox yük daşıyır (lakin burada əsas pay daxili daşınmaların payına düşür), Bakı Beynəlxalq Ticarət Limanında isə ildə, təxminən, 5 milyon ton xalis tranzit yük işlənir. 2021-ci ildə, yəqin ki, böyümə olacaq, amma ikiqat artımın nə vaxt əldə ediləcəyini söyləmək çətindir. Trans-Xəzər daşımalarında artıma meyil var. Ancaq bu qlobal hadisədən daha çox regional hadisədir.
Şərq-Qərb beynəlxalq nəqliyyat dəhlizinin ortamüddətli hədəfi ildə 12-15 milyon tondur. Bu zaman, Azərbaycan və qonşuları tərəfindən aparılan işlər yerli iqtisadi bağların qorunması üçün çox önəmlidir.
Şimal - Cənub beynəlxalq nəqliyyat dəhlizinin də Hindistan şirkətlərinin qoşulması ilə bağlı problemləri var. Yəni hələ görüləsi çox iş var. Azərbaycan və İran artıq sərhədyanı əlaqələri genişləndirə, bu ölkələrin iqtisadiyyatlarını birləşdirən mümkün qədər çox birgə layihəyə başlaya bilərlər. Zamanla Hindistan da bura çata bilər. Əgər Azərbaycan azad olunmuş bölgələrin qoşulması üzrə qarşıya qoyulmuş vəzifələri tam şəkildə həll edə bilərsə, bu, trans-regional inteqrasiya şəklində əlavə dividendlər gətirə bilər.
Bununla yanaşı, Çinin idxalından asılı olmamaq üçün bölgənin özündə yetərincə sayda gündəlik tələbat mallarının istehsalçısı olmalıdır. Artıq neft kimyası, avtomobil sənayesi, aqrar sənaye və emal sənayesi sahələrində birgə kooperasiya əlamətləri var.
Gələcək elektrik mühərrikli avtomobillərin və kənd təsərrüfatı maşınqayırmasında istifadə olunan pilotsuz nəqliyyat vasitələrinin yığılmasını tələb edir. Bütün bunlar yerli bazarla bağlı mənimsənilməlidir. Məsələn, Azərbaycanda «Rostselmaş»ın törəmə şirkətinin tikintisi layihəsini götürək. Bu layihə çərçivəsində avtomobillərin texnoloji səviyyəsini artırmaq və pilotsuz hərəkət qurğuları modellərini daxil etmək mümkündür. Onda bu məhsullara xarici bazarlarda dərhal tələb olacaq. Eyni məsələ Hacıqabuldakı «Qaz» zavoduna da aiddir. Aztonnajlı yük maşınlarına Azərbaycandan kənarda, digər bölgələrdə də maraq olacaq. Bu məhsulların çeşidi genişlənəcək, uyğun olaraq tələb artacaq.
Bir sözlə, Xəzər regionu sənayeləşmənin tam keyfiyyətli mərhələlərini hələ sona kimi keçməyib. Müxtəlif nəqliyyat növlərinin inkişafı, tranzit dəhlizləri və qlobal tələbat bu proseslərə dolğun təsir göstərəcək.

As soon as the successful counter-offensive to liberate the occupied lands of Azerbaijan in Garabagh was over, Azerbaijani authorities launched the plans to restore the region, including the destroyed infrastructure. Experts forecast different time frames required to rebuild the region from scratch - from 5 to 15 years. How much money will be required to rebuild Garabagh and how will be the post-war image of Garabagh in the world?
We discussed these and other issues with a fellow of the Institute of Economics of the Russian Academy of Sciences, Alexander KARAVAYEV.
"Alexander Valeriyevich, what will be the economic effect of Azerbaijan's de-occupation of its territories in Garabagh?"
"In general, there is no need to discuss whether the de-occupation of territories is economically beneficial or not. This is obviously a major benefit for Azerbaijan, since the return of 10,000 square kilometres of land will boost the development of the national economy. On a larger scale, such as Russia, then perhaps the effect would not be so exceptional. But Azerbaijan returned a significant part of its territory, which will undoubtedly be followed by the physical growth of its national economy. Benefits cover all possible costs, increasing both the volume of the state budget and GDP. Moreover, this also applies to the period of necessary large-scale expenditures because investments and increasing budget expenditures also mean the increasing volume of the economy.
“In the short term (1-3 years), we will see large expenditures for the initial infrastructure development of the liberated territories. Initially, these will include costs of the main infrastructure: roads, pipelines, power lines, transformers, distribution networks, etc. The work have already begun and will continue to expand. A little later, when the area is cleared of mines at least partially and the contours of industrial planning are clear, the active construction of settlements will begin. Plans and terms can be adjusted. This process will also largely depend on the development of agrarian and logistics centres, new industrial parks and tourist clusters – something similar is already being created in Shusha. Also, it is necessary to take into account the volume of external investments and administrative planning of construction works or projects.
“Bringing the region to the average level of development is a medium-term goal of the Azerbaijani authorities. According to my estimates, this may take 3 to 5 years. As to the promising areas of production in the liberated territories, I think that grain products may have very good chances for development. It is known that the volume of wheat and other grains produced in Garabagh during the occupation reached a quarter of the domestic production in Armenia. Now all this can be renewed for the benefit of Azerbaijan.
“In the next stage, the region will be brought to the level of Azerbaijan's visiting card, which was announced by President Ilham Aliyev. New enterprises in the liberated territories will begin to make profit and bring money to the budget. The described long-term perspective (5-7 years) may extend to 10 years.
“We can compare the ongoing and future processes with the program of socio-economic development of the districts of Azerbaijan. You need to think on this scale. Moreover, this process will not have finite time boundaries.”
"Are there any examples of the fastest restoration of destroyed infrastructure in the world? How long will it take for Azerbaijan to do this, given all the current circumstances?"
"I believe that the main work on finding investors will be carried out through various diplomatic lines, through the bilateral relations, at investment forums, etc. With regard to examples of large-scale infrastructure construction, we can recall the unification of Germany. Although GDR was one of the leading countries of the social bloc, West Germany had to invest in East Germany for about ten years in order to raise the level of its economy. May be this is not an identical example in case of Azerbaijan. Each situation is unique."
"How realistic is it to receive compensation for losses from the occupation of lands, destroyed infrastructure, etc.? Are there precedents?"
"Obviously, Azerbaijan has suffered losses from the illegal exploitation of its territories. To assess the volume of incurred damage, it is necessary to involve an independent international auditor. This may be followed by raising the issue of compensation for the losses of internally displaced citizens of Azerbaijan, which should cover the assessment of damage due to the loss and destruction of real estate, loss of jobs, etc. The expert opinion must be submitted in a package, in the form of a general claim.
“As for historical examples of reparations, in addition to Germany, which paid compensation after the Second World War, we can also mention Japan, which for 12 years have compensated $223 million in losses to Indonesia after signing a peace treaty with the country.
“It is required to have a decision of the International Court of Justice to make the opposing party pay compensation. Azerbaijan will have to collect the necessary documentation and file a claim to the court.
“Problems with decisions of the International Court of Justice are associated with their legitimisation. If the plaintiff is not a country from the top ten member states, then the decision can be delayed for many years. But there may be a need for such a long review period. Azerbaijan may be interested simply to place such a claim in the first place – an additional argument confirming the fact of the occupation of Azerbaijani territories, which can also play an instrumental role as one of the mechanisms to contain a possible revenge of Armenia.”
"One of the main issues on the agenda is the unblocking of transport communications. What does this promise to the future of the region?"
"All large economies of the region are interested in the connection of Azerbaijan to international transport corridors, such as North-South or East-West, including Russia, Turkey and Iran. This is like the first level of communication.
“The second level is the construction of a network of regional roads to expand the dense network of connectivity of Azerbaijani territories. Turkey will be connected to these channels of transport routes, as a country with ports of the open sea and connections with European communications.
“The key point here is the construction of a railway line from Zangilan through the territory of Armenia to Julfa, which already has a connection with the Iranian railway network to the Persian Gulf.”
"Revanchist forces in Armenia prevent the opening of the Meghri corridor. What levers of pressure can Russia and Azerbaijan use to change the situation?"
"I do not think that these forces will be able to prevent the unblocking of transport communications, as they are attractive not only for Russia and Armenia, but also the Armenian companies. For example, a subsidiary of Russian Railways Co. (RZhD) in Armenia will participate in the restoration of communications. The company also employs the citizens of Armenia. Plus part of the transported goods will be Armenian. First of all, the Armenian mining companies are interested in this corridor.
“The protesters blocking the initiatives of the former Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan cannot prevent the interests of large businesses. It is therefore worth mentioning the position of the Armenian Minister of Economy, who avoids any accents in his statements that would question the unblocking of communication lines. On the contrary, he emphasizes that this will benefit Armenia.
“In general, it is not only about the opening of a transport road but the resumption of economic ties between Turkey and Azerbaijan. So far, the Armenian government is doing the least of what they could or should have done, according to the signed trilateral statement. By the way, we should also take into account the preparations for the early parliamentary elections in Armenia.”
"What is the potential for the development of the East-West and North-South transport corridors?"
"The issue of transport corridors does not depend on the wishes or potential of a single country. It also does not depend on the potential of cross-border transportation from neighbouring countries. International transport corridors (ITCs) are deeply tied to the dynamics of global transportation, which, in turn, depend on world rates and quotations for the main types of commodities. Therefore, it is very difficult to make such plans.
“At the beginning of 2021, the first train with containers from China reached Europe through the Caspian region via the East-West ITC. But the share in the total volume of traffic is still negligible. The container train is an example of the growing demand from Chinese executives for ground transportation. With the decreasing maritime container traffic, the state strategy of China assumes the activation of land transportation. The global Road Initiative project initiated by China is primarily intended to diversify the export logistics of China. And maritime routes will, in any case, maintain leadership for the time being due to their scale.
“We can compare the figures for 2020: the Suez Canal handles over 1 billion tons of cargo annually. Russian Railways - over 900 million tons annually, including the lion's share in domestic traffic. Baku International Trade Port – about 5 million tons of net transit. There will certainly be growth in 2021, but it's hard to say when the doubling will be achieved. Trans-Caspian transportation tend to increase. But this is more of a regional story than a global one.
“The medium-term task for the East-West ITC is 12-15 million tons annually. At the same time, the works carried out by Azerbaijan and its neighbours is very important for maintaining local economic connectivity.
“North-South has problems with the connection of Indian companies. There is still much work to do in this direction. Azerbaijan and Iran can now expand cross-border ties, launch as many joint projects as possible connecting economies of both countries. India will catch up with time. If Azerbaijan can fully accomplish its mission to connect the liberated districts to this project, this can bring additional dividends such as trans-regional integration.
“At the same time, there must be enough manufacturers of daily consumption products in the region to avoid dependence on Chinese imports. There are already signs of joint cooperation in the field of petrochemistry, automotive industry, agriculture, and the processing industry.
“The future belongs to the assembly of cars on electric motors and unmanned vehicles used in agricultural machinery. We should master these skills in respective local markets as well. For example, take the construction of a subsidiary of Rostselmash in Azerbaijan. As part of the project, it is possible to increase the technological level of cars and introduce unmanned motion devices in the production chain. These products will be immediately in demand in foreign markets. The same applies to the gas plant in Hajigabul. Low-tonnage trucks will also be of interest in other regions, outside of Azerbaijan. The range of these products will expand and, accordingly, demand will grow.
“In short, the Caspian region is yet to pass all the stages of industrialisation. Development of various modes of transport, transit corridors and global demand will heavily influence these processes.”