MÜHARİBƏNİN YARIM ADDIMLIĞINDA
Qırğızıstanla Tacikistan arasında sərhəd probleminin həlli olunmaması az qala faciəvi nəticələr verəcəkdi
Tacikistan-Qırğızıstan sərhədində mütəmadi bu və ya digər səviyyəli insidentlərlə pozulan sülh aprelin sonlarında ciddi şəkildə təhdid altına düşmüşdü. Budəfəki insidenti əksər ekspertlər qısamüddətli, lakin tammiqyaslı müharibə kimi xarakterizə edir. Hər halda, bu dəfə qarşıdurmaya ağır hərbi texnika da cəlb olunmuşdu.
Bişkeklə Düşənbə «qabaqcıl» problem
Münaqişə aprelin 29-da sərhədin mübahisəli hissəsində, Ak-Suu çayı üzərində yerləşən «Qabaqcıl» supaylayıcısı yaxınlığındakı insidentlə başlamışdı. Tacikistanlı hərbçilər burada videokameralar quraşdıraraq, suyun necə paylandığına nəzarət edirdilər. Bu isə Qırğızıstan sakinlərinin kəskin reaksiyasına səbəb olmuşdu.
Su çatışmazlığının getdikcə daha ciddi xarakter aldığı bir şəraitdə regionda sudan birgə istifadə hər zaman ciddi problem olub. «Qabaqcıl» supaylayıcısı Qırğızıstanın Batken rayon ilə Tacikistanın Sogd vilayətinin sərhədində yerləşir. Nəticədə, onun su resurslarından həm qırğızlar, həm də taciklər istifadə edir.
Tacikistan tərəfi 1924-1927 və 1989-cu illərin xəritələrinə istinad edərək, bu qurğunun tamamilə Tacikistan Respublikasının ərazisində olduğunu deyirsə, Qırğızıstan supaylayıcının 1968-ci ildə Qırğızıstan SSR-in təşəbbüsü ilə inşa edildiyini, başqa sözlə, o vaxt Qırğızıstanın balansında olduğunu iddia edir. Bundan başqa, bu qurğudan əvvəllər Tacikistan, Qırğızıstan və Özbəkistan sərhədində irriqasiya işləri, əkinçilik təsərrüfatlarının suvarılması üçün istifadə olunub. Maraqlıdır ki, insident ərəfəsində – aprelin 22-də Tacikistan, Qırğızıstan və Özbəkistanın su təsərrüfatı sahəsinin nümayəndələri Özbəkistanın Fərqanə vilayətində görüşərək, bu məsələni müzakirə etmişdilər. Təəssüf ki, görüşdə razılığa gəlinməmişdi.
Sonradan proseslərin bu qədər dramatik xarakter almasında bu görüşün nəticəsinin, daha doğrusu nəticəsizliyinin də rol oynadığı istisna deyil.
Bundan başqa, insidentdən bir neçə həftə əvvəl, martın sonlarında Qırğızıstan Milli Təhlükəsizlik Komitəsinin rəhbəri Qamçıbek Taşiyev bir təkliflə çıxış etmişdi. O, bildirmişdi ki, Tacikistanla sərhəd razılaşmasına Qırğızıstanın Aorux eksklavının qarşı tərəfə verilməsi, əvəzində Tacikistana bitişik ərazinin taciklərin balansına keçməsi haqda razılaşma da salına bilər. Bu təklifə reaksiya kimi, aprelin 7-də Tacikistan prezidenti Emoməli Rəhmon gözlənilmədən bölgəyə səfər etmişdi. Orada yerli sakinlərlə görüşən prezident bildirmişdi ki, Qırğızıstanla aparılan danışıqların heç bir mərhələsində Voruxun başqa ərazi ilə dəyişdirilməsi məsələsi müzakirə edilməyib.
Tacikistan prezidenti onu da deyib ki, Dövlət sərhədinin delimitasiyası və demarkasiyası üzrə Hökumətlərarası Komissiyanın 19 illik fəaliyyəti ərzində 519,9 kilometrlik sərhəd müəyyənləşdirilib və razılaşdırılıb, həmçinin dövlət sərhədi haqqında müqavilənin layihəsi imzalanması üçün hazırlanıb. Rəhmonun sözlərinə görə, Tacikistan hökuməti bu müqavilə ilə bağlı daxili prosedurları başa çatdırıb və o, əslində, 2016-cı ilin mayında imzalanmalı imiş. «Lakin razılaşdırılmış ərazilərlə bağlı müqavilə Tacikistandan asılı olmayan səbəblərdən hələ də imzalanmayıb», - deyə Emoməli Rəhmon bildirib.
Yəni rəsmi Düşənbə deyir ki, Tacikistan tərəfinin Qırğızıstanla dövlət sərhədinin mövcud vəziyyətinə hər hansı etirazı yoxdur. Demək, vəziyyətdən narazı olan Bişkekdir ki, razılaşmanın ratifikasiyasına hələ də imkan vermir.
Bu söz atışması artıq münaqişə atmosferinin hökm sürdüyündən xəbər verirdi. Sonrakı hadisələr bu narahatlığın əbəs olmadığını sübut etdi…
Böyük geosiyasət fonunda münaqişə
Maraqlıdır ki, münaqişə beynəlxalq ictimaiyyətin diqqətinin məhz bu regiona yönəldiyi bir vaxtda baş verib. Məsələ ondadır ki, ABŞ az qala 20 ildir Əfqanıstanda olan hərbi kontingentini bu ölkədən çıxarmaqla bağlı planını məhz bu insident ərəfəsində açıqlamışdı. Müşahidəçilər artıq proqnozlar verir, amerikalıların gedişindən sonra regionda gərginliyin artacağını, «Taliban»ın revanşa qalxacağını bildirirdilər.
Bu qərara artıq dünyanın bütün aparıcı dövlətləri reaksiya vermişdi. Kollektiv Təhlükəsizlik Müqaviləsi Təşkilatının (KTMT) məsələyə reaksiya isə quruma üzv dövlətlərin Müdafiə Nazirləri Şurasının iclası şəklində idi. Qurum Tacikistan-Qırğızıstan sərhədində münaqişənin başlamasından cəmi bir neçə gün əvvəl – aprelin 26-da toplanmışdı. İnsidentin KTMT-nin Amerika qoşunlarının Əfqanıstandan çıxmasına mümkün hazırlığı dönəmində baş verməsi bir məqamın da göstəricisi sayıla bilər: bölgədə hər hansı fors-major vəziyyət yaranarsa, KTMT ona lazımi səviyyədə reaksiya vermək iqtidarında deyil. Bəli, KTMT-də belə mübahisələrin həlli mexanizmi yoxdur. Belə şəraitdə qurumun baş katibliyi qarşıdurmanın dayandırılmasının vacibliyinə dair bəyanatla çıxış etməkdən başqa heç bir iş görə bilməyib. Üstəlik, gözlənildiyi kimi, onun çağırışına məhəl qoyan da olmayıb. Əvəzində Stanislav Zasın Tacikistan və Qırğızıstanın Təhlükəsizlik şuralarının katibləri Nasrullo Mahmudzado və Rıkeldi Musayev ilə şəxsi görüşündə yaranmış vəziyyət daha detallı müzakirə edilib.
Hər halda, sərhəd insidenti az qala tammiqyaslı müharibəyə çevrilmişdi. Qarşıdurma nəticəsində nə az, nə çox – düz 36 nəfər ölüb, 183 insan yaralanıb. Məlumata görə, aprelin 29-da tacikistanlı hərbçilər Qırğızıstanın «Kapçaqay», «Min-Bulaq», «Dostuq» sərhəd zastavalarını, həmçinin «Kojaqar» və «Bulak-Başi» sərhəd postlarını atəşə tutublar. Minaatanlardan endirilmiş zərbələr nəticəsində «Dostuq» sərhəd zastavasının binası yanıb.
Bundan sonra Qırğızıstan Sərhəd Xidmətinin «Boru» xüsusi təyinatlı dəstəsi cavab olaraq, Tacikistanın «Xoca Alo» sərhəd zastavasını ələ keçirib.
Bir sutka ərzində münaqişə Qırğızıstanın Batkən vilayətinin Leylək rayonuna da yayılıb. Buradakı Arka və Maksat sərhəd kəndlərində iki ölkənin Sərhəd xidmətlərinin hərbçiləri arasında intensiv atışma olub. Getdikcə münaqişə zonası daha da böyüyüb və nəticədə, 33 mindən artıq insan təxliyyə olunub.
Uzun illər burada belə miqyaslı münaqişə baş verməmişdi. Bu qarşıdurma regiona yayılarsa, o, bütün dünya üçün geosiyasi fəsadları olacaq ciddi problemə çevrilə bilər.
Vəziyyətin normallaşdırılması perspektivləri
Xoşbəxtlikdən, faciəvi ssenaridən yayınmaq mümkün olub. Mayın ilk günlərində bölgədə gərginlik azalmağa başlayıb. Elə həmin günlərdə iki ölkənin Dövlət Milli təhlükəsizlik komitələrinin rəhbərləri Saymumin Yatimov ilə Kamçıbek Taşiyev dövlət sərhədinin delimitasiyası və demarkasiyası haqda fikir mübadiləsi aparıblar. Topoqrafik işlərlə məşğul olan qruplara isə yaxın zamanlarda qalan hissələrdə də dövlət sərhədinin çəkilməsi tapşırılıb. Bununla yanaşı, tərəflər hərbi texnikaların dərhal daimi dislokasiya yerinə qaytarılması haqda da razılığa gəlib. Bəzi məlumatlara görə, tezliklə iki ölkə prezidentləri arasında görüş də keçiriləcək.
Amma problemin artıq həll olunduğunu demək olmaz. Məlum olub ki, Qırğızıstanın münaqişənin baş verdiyi Batken vilayətinə yaxın zamanlarda xüsusi status tanınacaq. Bu, yerli hakimiyyət orqanlarına «dövlət qurumlarının ərazi bölmələrinin, həmçinin yerli özünüidarəetmə orqanlarının fəaliyyətini koordinasiya etmək, həmçinin hüquq-mühafizə orqanları və güc strukturları ilə daha rahat əməkdaşlıq imkanı yaradacaq». Ən başlıcası isə, sahibkarlıq fəaliyyətinin stimullaşdırılması yolu ilə vilayətin iqtisadi cəlbediciliyinin artırılması nəzərdə tutulur.
Məsələ ondadır ki, Batken vilayəti Qırğızıstanın ən yoxsul regionudur. Məhz bu regionda sosial problemlər həddindən çoxdur. Vilayətin əhalisi bölgədə bərabər şəkildə paylanmayıb və onlar sosial və sənaye infrastrukturunun zəifliyindən çox əziyyət çəkirlər. Buradan əhali axını da müşahidə olunur ki, həmsərhəd vilayətlərdə yüksək sıxlıq şəraitində bu, müəyyən demoqrafik risklər yaradır.
Geridə qalmış regionda təsərrüfat fəaliyyətini stimullaşdırmaq, buraya investisiya cəlb etmək fikrində olan Qırğızıstan hökuməti əhaliyə güzəştli maliyyə, büdcənin formalaşdırılmasında xüsusi qaydalar, güzəştli vergi rejimi, həmçinin dövlət satınalmalarının həyata keçirilməsində sadələşdirilmiş mexanizm vəd edir. Bununla yanaşı, vilayət sakinlərinə dövlət və bələdiyyə xidmətləri zamanı da güzəştlər nəzərdə tutulur.
Bəs, bütün bunlar vəziyyəti düzəldə, belə həssas regionda Qırğızıstanın mövqeyini gücləndirəcəkmi? Bunu zaman göstərəcək. İstənilən halda, köhnə problemləri yalnız iqtisadi rıçaqlarla çözmək mümkün deyil. Bunun üçün bütün maraqlı tərəflər arasında, ictimaiyyətin, xüsusilə yerli insanların da iştirakı ilə geniş dialoq lazımdır. Bu isə çox çətin və uzun prosesdir. Ümid edək ki, ona start verilib.

Нерешенная приграничная проблема между Кыргызстаном и Таджикистаном едва не привела к катастрофическим последствиям
Мир на таджикско-киргизской границе, периодически подвергающийся испытаниям по-средством более или менее заметных инцидентов, был основательно подорван в конце апреля. Многие эксперты оценили инцидент как непродолжительную, но все же полномасштабную войну с применением тяжелой военной техники.
«Головная» проблема Бишкека и Душанбе
Конфликт начался 29 апреля с инцидента близ водозабора «Головной» в районе приграничного спорного участка на реке Ак-Суу. Здесь таджикские пограничники устанавливали видеокамеры, позволяющие отслеживать распределение вод. Эти действия вызвали резкое неприятие у киргизских жителей.
В условиях растущего дефицита воды проблема совместного водопользования в регионе всегда стояла весьма остро. Водозабор «Головной» - на приграничной территории Баткенского района Кыргызстана и Согдийской области Таджикистана. Поэтому его водными ресурсами пользуются как киргизы, так и таджики.
Таджикская сторона ссылается на карты 1924-1927 и 1989 годов, согласно которым это гидросооружение полностью находится на территории Республики Таджикистан. Киргизская же сторона настаивает на том, что оно построено еще в 1968 году именно по инициативе Киргизской ССР и находилось на ее балансе. Кроме того, оно изначально предназначалось для осуществления ирригационных работ, полива земледельческих хозяйств приграничных городов и районов Таджикистана, Кыргызстана и Узбекистана.
Примечательно, что накануне инцидента, 22 апреля, представители водных хозяйств Таджикистана, Кыргызстана, а также Узбекистана встречались на территории Ферганской области Узбекистана и обсуждали вопрос использования воды из водозабора «Головной». К согласию, однако, стороны так и не пришли.
Нельзя исключать, что именно итог этой встречи в той или иной степени повлиял на последующие события, которые привели к столь драматической развязке.
Впрочем, за несколько недель до этого, в конце марта, глава Комитета национальной безопасности Кыргызстана Камчыбек Ташиев предположил следующее. По его мнению, часть пограничного соглашения с Таджикистаном может включать передачу права собственности на эксклав Ворух Кыргызстану в обмен на землю, прилегающую к Таджикистану. В качестве реакции на это выступление 7 апреля регион неожиданно посетил президент Таджикистана Эмомали Рахмон. Встречаясь с местными жителями, он заявил, что вопрос об обмене Воруха на какую-либо другую территорию за весь период переговоров с Кыргызстаном не поднимался.
Глава Таджикистана также заявил, что по результатам 19 лет деятельности Межправительственной комиссии по делимитации и демаркации государственной границы было определено и согласовано 519,9 км границы, а также подготовлен к подписанию проект договора о госгранице. По его словам, правительство Таджикистана завершило внутригосударственные процедуры договора, который должен был быть подписан в мае 2016 года. «Однако по причинам, не зависящим от Таджикистана, договор о согласованной территории до сих пор не подписан», - отметил Эмомали Рахмон. То есть официальный Душанбе дал понять, что таджикская сторона не имеет претензий по отношению к существующей конфигурации государственной границы с Кыргызстаном. В то время как Бишкек может иметь возражения, что и тормозит в конечном счете ратификацию соглашения.
Уже эта заочная словесная перепалка свидетельствовала о том, что в воздухе витает атмосфера конфликта. Последующие события лишь подтвердили опасения о наиболее худшем из всех возможных сценариев.
Конфликт на фоне большой геополитики
Примечательно, но конфликт произошел в то время, когда внимание международной общественности как раз было приковано к региону. Дело в том, что накануне США объявили о своих планах по выводу воинского контингента из Афганистана, находившегося в этой стране без малого два десятилетия. Наблюдатели уже прогнозируют всплеск напряженности в регионе после ухода американцев, ожидая скорейшего реванша движения «Талибан».
На это решение уже отреагировали все ведущие государства планеты. А возможной рефлексией Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) на него стало заседание Совета министров обороны стран-членов, состоявшееся аккурат за несколько дней до начала конфликта 26 апреля. То, что конфликт произошел в период, на который приходились возможные приготовления ОДКБ на случай вывода контингента американских войск из Афганистана, могло свидетельствовать, что в случае форс-мажорных обстоятельств организация будет явно не готова на них должным образом отреагировать. Механизмов же решения подобных споров в рамках ОДКБ не существует. В таких условиях генеральному секретарю ничего другого не оставалось, как выступить с очередным заявлением о необходимости прекратить противостояние. На него стороны, впрочем, как и ожидалось, не отреагировали. Зато при личной встрече Станислава Зася с секретарями советов безопасности Таджикистана и Кыргызстана Насрулло Махмудзодой и Рыскелди Мусаевым сложившаяся обстановка обсуждалась более детально.
Ведь пограничный инцидент перерос почти в настоящую войну, в которой погибли без малого 36 и были ранены 183 человека. По имеющейся информации, 29 апреля таджикские военные открыли огонь по киргизским пограничным заставам «Капчыгай», «Мин-Булак», «Достук», а также пограничным постам «Кожогар» и «Булак-Баши». В результате обстрела из минометов загорелось здание пограничной заставы «Достук».
В качестве ответной меры отряд специального назначения «Бору» пограничной службы Кыргызстана захватил таджикскую пограничную заставу «Ходжа Аъло».
За сутки конфликт также распространился на Лейлекский район Баткенской области Кыргызстана, где в приграничных селах Арка и Максат пограничники двух стран начали интенсивную перестрелку. Зона конфликта охватила обширную территорию, из которой были эвакуированы более 33 тыс. человек.
С такой масштабной трагедией здесь не сталкивались давно. И в случае проецирования конфликта на регион он мог выступить в качестве бикфордова шнура с непоправимыми геополитическими последствиями для всего мира.
Перспективы урегулирования ситуации
К счастью, катастрофических сценариев удалось избежать. Процесс деэскалации активизировался в первых числах мая. Делегации во главе с председателями государственных комитетов национальной безопасности Таджикистана и Кыргызстана Саймумином Ятимовым и Камчыбеком Ташиевым обменялись мнениями по вопросу делимитации и демаркации таджикско-киргизской границы. Топографическим рабочим группам было поручено в ближайшее время приступить к описанию государственной границы на оставшихся участках. Была достигнута договоренность о немедленном возвращении военной техники на места ее постоянной дислокации. Прошла информация о скорой встрече президентов двух стран.
Между тем говорить о быстром решении проблемы не приходится. Стало известно, что Баткенской области Кыргызстана, на территории которой и произошел конфликт с Таджикистаном, в ближайшее время будет предоставлен особый статус. Он позволит местным органам власти «координировать деятельность территориальных подразделений государственных органов, а также органов местного самоуправления и взаимодействовать с правоохранительными органами, силовыми структурами». Самое главное, предполагается повысить экономическую привлекательность края посредством стимулирования предпринимательской деятельности.
Дело в том, что Баткенская область является наиболее бедным регионом Кыргызстана, где социальные проблемы стоят острее всего. Население области распределено в ее пределах неравномерно и часто страдает от слабой социальной и промышленной инфраструктуры. Наблюдается отток населения, что в условиях его высокой плотности в приграничных областях создает определенные демографические риски.
С целью стимулирования хозяйственной деятельности и привлечения инвестиций в отсталый регион правительство Кыргызстана обещает населению области создание системы льготного финансирования и особого порядка формирования его бюджета, льготного инвестиционного и налогового режимов, а также упрощенного механизма осуществления госзакупок. Помимо этого, предусматриваются льготы для жителей области при получении государственных или муниципальных услуг.
Помогут ли эти меры выровнять ситуацию и усилить позиции Кыргызстана в столь чувствительном регионе - покажет время. Но так или иначе, понятно, что решить все застарелые проблемы только экономическими рычагами не получится. Необходим широкий диалог всех заинтересованных сторон, включая представителей общественности, особенно местных жителей. Но это многосложный и долгий процесс, начало которому, хочется верить, уже положено.