MÜHARİBƏNİN YARIM ADDIMLIĞINDA
Qırğızıstanla Tacikistan arasında sərhəd probleminin həlli olunmaması az qala faciəvi nəticələr verəcəkdi
Tacikistan-Qırğızıstan sərhədində mütəmadi bu və ya digər səviyyəli insidentlərlə pozulan sülh aprelin sonlarında ciddi şəkildə təhdid altına düşmüşdü. Budəfəki insidenti əksər ekspertlər qısamüddətli, lakin tammiqyaslı müharibə kimi xarakterizə edir. Hər halda, bu dəfə qarşıdurmaya ağır hərbi texnika da cəlb olunmuşdu.
Bişkeklə Düşənbə «qabaqcıl» problem
Münaqişə aprelin 29-da sərhədin mübahisəli hissəsində, Ak-Suu çayı üzərində yerləşən «Qabaqcıl» supaylayıcısı yaxınlığındakı insidentlə başlamışdı. Tacikistanlı hərbçilər burada videokameralar quraşdıraraq, suyun necə paylandığına nəzarət edirdilər. Bu isə Qırğızıstan sakinlərinin kəskin reaksiyasına səbəb olmuşdu.
Su çatışmazlığının getdikcə daha ciddi xarakter aldığı bir şəraitdə regionda sudan birgə istifadə hər zaman ciddi problem olub. «Qabaqcıl» supaylayıcısı Qırğızıstanın Batken rayon ilə Tacikistanın Sogd vilayətinin sərhədində yerləşir. Nəticədə, onun su resurslarından həm qırğızlar, həm də taciklər istifadə edir.
Tacikistan tərəfi 1924-1927 və 1989-cu illərin xəritələrinə istinad edərək, bu qurğunun tamamilə Tacikistan Respublikasının ərazisində olduğunu deyirsə, Qırğızıstan supaylayıcının 1968-ci ildə Qırğızıstan SSR-in təşəbbüsü ilə inşa edildiyini, başqa sözlə, o vaxt Qırğızıstanın balansında olduğunu iddia edir. Bundan başqa, bu qurğudan əvvəllər Tacikistan, Qırğızıstan və Özbəkistan sərhədində irriqasiya işləri, əkinçilik təsərrüfatlarının suvarılması üçün istifadə olunub. Maraqlıdır ki, insident ərəfəsində – aprelin 22-də Tacikistan, Qırğızıstan və Özbəkistanın su təsərrüfatı sahəsinin nümayəndələri Özbəkistanın Fərqanə vilayətində görüşərək, bu məsələni müzakirə etmişdilər. Təəssüf ki, görüşdə razılığa gəlinməmişdi.
Sonradan proseslərin bu qədər dramatik xarakter almasında bu görüşün nəticəsinin, daha doğrusu nəticəsizliyinin də rol oynadığı istisna deyil.
Bundan başqa, insidentdən bir neçə həftə əvvəl, martın sonlarında Qırğızıstan Milli Təhlükəsizlik Komitəsinin rəhbəri Qamçıbek Taşiyev bir təkliflə çıxış etmişdi. O, bildirmişdi ki, Tacikistanla sərhəd razılaşmasına Qırğızıstanın Aorux eksklavının qarşı tərəfə verilməsi, əvəzində Tacikistana bitişik ərazinin taciklərin balansına keçməsi haqda razılaşma da salına bilər. Bu təklifə reaksiya kimi, aprelin 7-də Tacikistan prezidenti Emoməli Rəhmon gözlənilmədən bölgəyə səfər etmişdi. Orada yerli sakinlərlə görüşən prezident bildirmişdi ki, Qırğızıstanla aparılan danışıqların heç bir mərhələsində Voruxun başqa ərazi ilə dəyişdirilməsi məsələsi müzakirə edilməyib.
Tacikistan prezidenti onu da deyib ki, Dövlət sərhədinin delimitasiyası və demarkasiyası üzrə Hökumətlərarası Komissiyanın 19 illik fəaliyyəti ərzində 519,9 kilometrlik sərhəd müəyyənləşdirilib və razılaşdırılıb, həmçinin dövlət sərhədi haqqında müqavilənin layihəsi imzalanması üçün hazırlanıb. Rəhmonun sözlərinə görə, Tacikistan hökuməti bu müqavilə ilə bağlı daxili prosedurları başa çatdırıb və o, əslində, 2016-cı ilin mayında imzalanmalı imiş. «Lakin razılaşdırılmış ərazilərlə bağlı müqavilə Tacikistandan asılı olmayan səbəblərdən hələ də imzalanmayıb», - deyə Emoməli Rəhmon bildirib.
Yəni rəsmi Düşənbə deyir ki, Tacikistan tərəfinin Qırğızıstanla dövlət sərhədinin mövcud vəziyyətinə hər hansı etirazı yoxdur. Demək, vəziyyətdən narazı olan Bişkekdir ki, razılaşmanın ratifikasiyasına hələ də imkan vermir.
Bu söz atışması artıq münaqişə atmosferinin hökm sürdüyündən xəbər verirdi. Sonrakı hadisələr bu narahatlığın əbəs olmadığını sübut etdi…
Böyük geosiyasət fonunda münaqişə
Maraqlıdır ki, münaqişə beynəlxalq ictimaiyyətin diqqətinin məhz bu regiona yönəldiyi bir vaxtda baş verib. Məsələ ondadır ki, ABŞ az qala 20 ildir Əfqanıstanda olan hərbi kontingentini bu ölkədən çıxarmaqla bağlı planını məhz bu insident ərəfəsində açıqlamışdı. Müşahidəçilər artıq proqnozlar verir, amerikalıların gedişindən sonra regionda gərginliyin artacağını, «Taliban»ın revanşa qalxacağını bildirirdilər.
Bu qərara artıq dünyanın bütün aparıcı dövlətləri reaksiya vermişdi. Kollektiv Təhlükəsizlik Müqaviləsi Təşkilatının (KTMT) məsələyə reaksiya isə quruma üzv dövlətlərin Müdafiə Nazirləri Şurasının iclası şəklində idi. Qurum Tacikistan-Qırğızıstan sərhədində münaqişənin başlamasından cəmi bir neçə gün əvvəl – aprelin 26-da toplanmışdı. İnsidentin KTMT-nin Amerika qoşunlarının Əfqanıstandan çıxmasına mümkün hazırlığı dönəmində baş verməsi bir məqamın da göstəricisi sayıla bilər: bölgədə hər hansı fors-major vəziyyət yaranarsa, KTMT ona lazımi səviyyədə reaksiya vermək iqtidarında deyil. Bəli, KTMT-də belə mübahisələrin həlli mexanizmi yoxdur. Belə şəraitdə qurumun baş katibliyi qarşıdurmanın dayandırılmasının vacibliyinə dair bəyanatla çıxış etməkdən başqa heç bir iş görə bilməyib. Üstəlik, gözlənildiyi kimi, onun çağırışına məhəl qoyan da olmayıb. Əvəzində Stanislav Zasın Tacikistan və Qırğızıstanın Təhlükəsizlik şuralarının katibləri Nasrullo Mahmudzado və Rıkeldi Musayev ilə şəxsi görüşündə yaranmış vəziyyət daha detallı müzakirə edilib.
Hər halda, sərhəd insidenti az qala tammiqyaslı müharibəyə çevrilmişdi. Qarşıdurma nəticəsində nə az, nə çox – düz 36 nəfər ölüb, 183 insan yaralanıb. Məlumata görə, aprelin 29-da tacikistanlı hərbçilər Qırğızıstanın «Kapçaqay», «Min-Bulaq», «Dostuq» sərhəd zastavalarını, həmçinin «Kojaqar» və «Bulak-Başi» sərhəd postlarını atəşə tutublar. Minaatanlardan endirilmiş zərbələr nəticəsində «Dostuq» sərhəd zastavasının binası yanıb.
Bundan sonra Qırğızıstan Sərhəd Xidmətinin «Boru» xüsusi təyinatlı dəstəsi cavab olaraq, Tacikistanın «Xoca Alo» sərhəd zastavasını ələ keçirib.
Bir sutka ərzində münaqişə Qırğızıstanın Batkən vilayətinin Leylək rayonuna da yayılıb. Buradakı Arka və Maksat sərhəd kəndlərində iki ölkənin Sərhəd xidmətlərinin hərbçiləri arasında intensiv atışma olub. Getdikcə münaqişə zonası daha da böyüyüb və nəticədə, 33 mindən artıq insan təxliyyə olunub.
Uzun illər burada belə miqyaslı münaqişə baş verməmişdi. Bu qarşıdurma regiona yayılarsa, o, bütün dünya üçün geosiyasi fəsadları olacaq ciddi problemə çevrilə bilər.
Vəziyyətin normallaşdırılması perspektivləri
Xoşbəxtlikdən, faciəvi ssenaridən yayınmaq mümkün olub. Mayın ilk günlərində bölgədə gərginlik azalmağa başlayıb. Elə həmin günlərdə iki ölkənin Dövlət Milli təhlükəsizlik komitələrinin rəhbərləri Saymumin Yatimov ilə Kamçıbek Taşiyev dövlət sərhədinin delimitasiyası və demarkasiyası haqda fikir mübadiləsi aparıblar. Topoqrafik işlərlə məşğul olan qruplara isə yaxın zamanlarda qalan hissələrdə də dövlət sərhədinin çəkilməsi tapşırılıb. Bununla yanaşı, tərəflər hərbi texnikaların dərhal daimi dislokasiya yerinə qaytarılması haqda da razılığa gəlib. Bəzi məlumatlara görə, tezliklə iki ölkə prezidentləri arasında görüş də keçiriləcək.
Amma problemin artıq həll olunduğunu demək olmaz. Məlum olub ki, Qırğızıstanın münaqişənin baş verdiyi Batken vilayətinə yaxın zamanlarda xüsusi status tanınacaq. Bu, yerli hakimiyyət orqanlarına «dövlət qurumlarının ərazi bölmələrinin, həmçinin yerli özünüidarəetmə orqanlarının fəaliyyətini koordinasiya etmək, həmçinin hüquq-mühafizə orqanları və güc strukturları ilə daha rahat əməkdaşlıq imkanı yaradacaq». Ən başlıcası isə, sahibkarlıq fəaliyyətinin stimullaşdırılması yolu ilə vilayətin iqtisadi cəlbediciliyinin artırılması nəzərdə tutulur.
Məsələ ondadır ki, Batken vilayəti Qırğızıstanın ən yoxsul regionudur. Məhz bu regionda sosial problemlər həddindən çoxdur. Vilayətin əhalisi bölgədə bərabər şəkildə paylanmayıb və onlar sosial və sənaye infrastrukturunun zəifliyindən çox əziyyət çəkirlər. Buradan əhali axını da müşahidə olunur ki, həmsərhəd vilayətlərdə yüksək sıxlıq şəraitində bu, müəyyən demoqrafik risklər yaradır.
Geridə qalmış regionda təsərrüfat fəaliyyətini stimullaşdırmaq, buraya investisiya cəlb etmək fikrində olan Qırğızıstan hökuməti əhaliyə güzəştli maliyyə, büdcənin formalaşdırılmasında xüsusi qaydalar, güzəştli vergi rejimi, həmçinin dövlət satınalmalarının həyata keçirilməsində sadələşdirilmiş mexanizm vəd edir. Bununla yanaşı, vilayət sakinlərinə dövlət və bələdiyyə xidmətləri zamanı da güzəştlər nəzərdə tutulur.
Bəs, bütün bunlar vəziyyəti düzəldə, belə həssas regionda Qırğızıstanın mövqeyini gücləndirəcəkmi? Bunu zaman göstərəcək. İstənilən halda, köhnə problemləri yalnız iqtisadi rıçaqlarla çözmək mümkün deyil. Bunun üçün bütün maraqlı tərəflər arasında, ictimaiyyətin, xüsusilə yerli insanların da iştirakı ilə geniş dialoq lazımdır. Bu isə çox çətin və uzun prosesdir. Ümid edək ki, ona start verilib.

Unresolved border problem between Kyrgyzstan and Tajikistan could have implications
Peace on the Tajik-Kyrgyz border, periodically tested through more or less visible incidents, was severely disrupted at the end of April. Many experts assessed the incident as a short but still full-scale war involving heavy military equipment.
Main problem between Bishkek and Dushanbe
The conflict began on April 29 with an incident near the Golovnoy water intake near the disputed border area upon the Ak-Suu river, when the Tajik border guards were installing video cameras to monitor the distribution of water. This caused strong rejection among the Kyrgyz residents.
Due to the growing water shortage, the problem of joint water use in the region has always been relevant. The Golovnoy water intake lays on the territories of the Batken region of Kyrgyzstan and the Sughd region of Tajikistan. Therefore, both Kyrgyz and Tajiks have access to the same source of water.
The Tajik side refers to the maps of 1924-1927 and 1989, which show the water body on the territory of Tajikistan. Kyrgyzs insist that it was built back in 1968 at the initiative of the Kyrgyz SSR and has since been the property of the republic. In addition, they add, it was originally intended for the implementation of irrigation works, irrigation of agricultural farms in border cities and regions of Tajikistan, Kyrgyzstan and Uzbekistan.
On the eve of the incident, on April 22, representatives of the water authorities of Tajikistan, Kyrgyzstan, and Uzbekistan met in Fergana, Uzbekistan to discuss the use of the water reservoir. However, the parties did not reach an agreement.
It cannot be ruled out that it was the outcome of this meeting that, to one degree or another, triggered the subsequent and quite dramatic events.
Incidentally, at the end of March, the head of the Kyrgyz National Security Committee Kamchybek Tashiyev suggested that the border agreement with Tajikistan may include a provision on the transfer of the ownership of the Vorukh exclave to Kyrgyzstan in exchange for land adjacent to Tajikistan. In response, on April 7, President of Tajikistan, Emomali Rahmon made an unexpected visit to the region. During the meeting with local residents, he said that the issue of territorial exchange had not been raised during the negotiations with Kyrgyzstan.
Mr. Rahmon also said that in the last 19 years, the Intergovernmental Commission on Delimitation and Demarcation of the State Border determined and agreed upon 519.9 km of border. The draft agreement on the state border was prepared for signing. According to Rahmon, the government of Tajikistan has completed the required procedures making the document ready for signing in May 2016. “However, due to reasons beyond our control, the agreement has not yet been signed,” said Mr. Rahmon. In other words, Dushanbe clear stated that the Tajik side has no claims to the existing configuration of the state border with Kyrgyzstan. At the same time, Bishkek may have objections, which ultimately slows down the ratification of the agreement.
However, this mutual exchange of statements between the two countries created an atmosphere of conflict. Subsequent events only confirmed fears about the worst of all possible scenarios.
Conflict and geopolitics
Remarkably, the conflict took place at a time when the attention of the international community was focused on the region. Incidentally, on the eve of events the US announced its plans to withdraw the military contingent from Afghanistan, which had been in this country for nearly two decades. Observers already predict a surge in tensions in the region after the departure of Americans, expecting revenge from the Taliban.
All the leading states of the planet have already reacted to the decision. As a possible reflection of the Collective Security Treaty Organisation (CSTO) was the meeting of the Council of Defense Ministers of the member states, which took place a few days before the start of the conflict on April 26. The conflict took place when the CSTO could possibly prepare for the withdrawal of American troops from Afghanistan, but in fact the organization failed to properly respond to the event in case of unforeseeable circumstances. After all, there are no mechanisms for resolving such disputes within the CSTO. Thus, the Secretary General of the organisation had no choice but to make another statement about the need to end the confrontation. The parties, however, did not react to the call, as expected. But during a personal meeting of Stanislav Zas with the secretaries of security councils of Tajikistan and Kyrgyzstan, Nasrullo Mahmudzoda and Ryskeldi Musaev, the situation was discussed in more detail.
After all, the border incident escalated into a real war, which took the lives of nearly 36 people and left 183 wounded. According to available information, on April 29, the Tajik military opened fire on the Kyrgyz border outposts Kapchigai, Min-Bulak, Dostuk, Kozhogar and Bulak-Bashi. As a result of mortar shelling, the building of the Dostuk post caught fire.
In retaliation, the Boru special task force of the Kyrgyz border service captured the Tajik border post Khoja Alo.
On the same day, the conflict spread to the Leilek district of the Batken district of Kyrgyzstan, where border guards of the two countries began an intense firefight in the border villages of Arka and Maksat. The conflict zone covered a vast territory, leading to the evacuation of more than 33,000 people.
There has not been such a large-scale tragedy in the region for a long time. Had the conflict covered the whole region, it could trigger irreparable geopolitical consequences for the whole world.
Prospects for resolving the situation
Fortunately, it was possible to avoid a full-blown catastrophe. De-escalation process intensified in early May. Delegations led by the chairmen of state committees of national security of Tajikistan and Kyrgyzstan, Saymumin Yatimov and Kamchybek Tashiyev exchanged views on the issue of delimitation and demarcation of the Tajik-Kyrgyz border. The topographic working groups were instructed to start the description of state borders in the remaining sections as soon as possible. The parties reached an agreement on the immediate return of military equipment to the places of its permanent deployment. It was reported that the meeting of the presidents of the two countries was imminent.
Meanwhile, a quick solution to the problem is not available. It is reported that the Batken region of Kyrgyzstan, the territory where the conflict with Tajikistan took place, will soon be granted a special status. This will make it possible for local authorities "to coordinate the activities of territorial subdivisions of state bodies, as well as local government bodies, including law enforcement agencies and security forces." Most importantly, it is planned to increase the economic attractiveness of the region by stimulating entrepreneurial activity.
In fact, Batken oblast is the poorest region of Kyrgyzstan, with the most acute social problems. The population of the region is unevenly distributed within its boundaries and often suffers from weak social and industrial infrastructure. There is an outflow of the population, which, given its high density in the border areas, creates certain demographic risks.
In order to boost economic activity and attract investment to the region, the government of Kyrgyzstan promised to develop a system of concessional financing and a special procedure for the development of its budget, preferential investment and tax regimes, as well as a simplified mechanism for public procurement. In addition, the residents of the region are provided with benefits for access to state or municipal services.
Time will show whether these measures will help to level the situation and strengthen the position of Kyrgyzstan in such a sensitive region. But it is clear that it will not be possible to solve all the long-standing problems with only economic levers. A broad dialogue of all stakeholders is required, including representatives of the public, especially local residents. But this is a multilayered and long process, which hopefully started already.