Ermənistan parlamenti Nikol Paşinyanı baş nazir vəzifəsinə niyə seçmədi
Ermənistan rəsmən hökumətin yenidən formalaşdırılması mərhələsinə qədəm qoyub. Ölkə parlamenti Nikol Paşinyanın baş nazir postuna namizədliyini təsdiqləməyib. Bu, ilk dəfə mayın 3-də, ikinci dəfə 10-da baş verib. Nəticədə, Ermənistan parlamenti buraxılıb.
Vəziyyətlə tanış olan ekspertlər iddia edirlər ki, bu, «sövdələşmə»dən başqa bir şey deyil. Deputatların Nikol Paşinyana iki dəfə «yox» deməsi parlamentin buraxılmasına və növbədənkənar seçkinin keçirilməsinə hesablanıb. Məlum olduğu kimi, Paşinyan bunadək növbədənkənar parlament seçkisinin iyunun 20-də keçiriləcəyini bəyan etmişdi.
Bəs, Nikol Paşinyan seçkiqabağı mübarizənin ən kəskin dönəmində komandasının birliyinə əmin ola bilərmi? O, əlbəttə ki, artıq 3 il əvvəlkitək «İrəvan küçələrinin kralı» deyil. Qarabağda kapitulyasiya kimi siyasi şok izsiz ötüşə bilməz. Amma bu gün Ermənistanda Paşinyanın qarşısına kim çıxa bilər? Bu da ayrıca sualdır.
Ermənistanda «lider böhranı» köhnə problemdir. Bəli, ölkədə kifayət qədər siyasi partiya da var, səs-küylü siyasi lider də. Amma onların arasında minlərlə insanı sözün birbaşa və dolayı mənasında arxasınca apara biləcək kimsə varmı?
Çətin sual
Kazanda baş vermiş nümunə sayılacaq bir insidenti yada salaq. Nikol Paşinyan Avrasiya İqtisadi İttifaqı (Aİİ) Hökumətlərarası Şurasının toplantısına qatılmaq üçün Tatarıstan paytaxtına yollanmışdı. Adətən, belə tədbirlərin kluarlarında iştirakçılar jurnalistlərin «hücum»una məruz qalır. Paşinyan da belə «hücum»la qarşılaşıb. «İzvestiya»dan olan jurnalist Paşinyana müraciət edərək  «müxalifət nümayəndələri baş nazir postuna sizin müavininiz Tiqran Avinyanın namizəd olacağını deyirlər. Bu haqda nə deyə bilərsiniz?» sualını ünvanlayıb. Məlum olub ki, «kabab inqilabı»nın lideri bu suala hazır deyilmiş. Şahidlərin sözlərinə görə, Nikol Paşinyan sual qarşısında sözün əsl mənasında çaş-baş qalıb. O, öz aləmində nəsə deməyə çalışıb, lakin bu vaxt jurnalist növbəti sualını verib: «Avinyan baş nazir seçiləcəyi təqdirdə, Rusiya ilə münasibətləri necə quracaq?» Belə olan təqdirdə, Paşinyan Avinyanın onun müavini, siyasi komandasının üzvü olduğunu deyib, aralarında fikir ayrılığının yaranacağını düşünmədiyini bildirib. «Üzr istəyirəm, Tiqran Avinyan mənim siyasi tərəfdarımdır. Düşünürəm ki, biz seçkiyə birlikdə gedəcəyik və aramızda fikir ayrılığı olmayacaq», - deyə Ermənistan KİV-nin məlumatına görə, N.Paşinyan qeyd edib.
İlk baxışdan hər şey aydındır. Amma… «İzvestiya» əməkdaşının sualı Paşinyanın yaxın gələcəkdə «gəmidə qiyam»la qarşılaşacağı və ya artıq qarşılaşdığı anlamına gəlirmi?
Siçovulların gəmidən qaçışı?
Artıq çoxları hesab edir ki, Nikol Paşinyanın komandasında «siçovulların gəmidən qaçışı» başlamalıdır. Üç il əvvəl onun ölkəni yeniləyəcəyinə, müxtəlif sahələrdə nailiyyətlər qazanacağına ümidlər var idisə, bu gün Paşinyan ağır hərbi məğlubiyyətin təcəssümüdür. Bundan başqa, Ermənistanda hər şeyin 10 noyabr ilə bitmədiyini də anlamaya bilməzlər: qarşıda kapitulyasiyanın şərtlərinin yerinə yetirilməsi, o cümlədən ağır, hətta alçaldıcı şərtlərə əməl olunması mərhələsi var.
Onu da qeyd etmək lazımdır ki, N.Paşinyan hakimiyyətə birmənalı olaraq, qərbpərəst şüarlarla gəlib. Onun «Vətəndaş müqaviləsi» partiyası və «Mənim addımım» hərəkatında «Sorosçu»lar heç də az olmayıb. Bəli, Paşinyan hakimiyyətinin ilk dövrlərində də nisbi də olsa, qərbpərəst siyasət yürütməyə çalışıb. Lakin indi hər şey fərqlidir. Paşinyan artıq «qərbpərəst gedişlər» haqda düşünmür. Sərhədlərinin Rusiya sərhədçiləri tərəfindən qorunduğu, təhlükəsizliyinə Rusiya hərbi bazasının cavabdeh olduğu dövlətdə belə gedişlərə yer yoxdur.
Nəticədə, o, açıq şəkildə etiraf edir ki, Ermənistanın təhlükəsizliyini yalnız Rusiya ilə ittifaq hesabına təmin etmək mümkündür. Bununla da, Paşinyan ölkəsinin təkbaşına öz təhlükəsizliyini təmin etmək iqtidarında olmadığını deyir. Məhz bu səbəbdən o, hətta ən incə məsələlərdə belə, Ermənistanın suverenliyini Rusiya ilə bölüşməyə, Moskvaya Serj Sarqsyanın, Robert Koçaryanın getmədikləri güzəştlərə getməyə məcburdur. Bu, ilk növbədə, ABŞ-ın köməyi ilə hazırlanmış hərbi istehkamçıların Rusiya missiyasının tərkibinə göndərilməsi idi. İndi isə o, Moskva ilə bioloji təhlükəsizlik haqqında memorandum da imzalayıb. Bu, Amerika biolaboratoriyalarının praktik olaraq rusların nəzarətinə verilməsi anlamına gəlir.
Bütün bunların fonunda əsl «qərbli»lərin Paşinyandan uzaqlaşmağa başlayacağını gözləmək çox məntiqli idi. İndi onlar liderlərindən həm də Azərbaycan qarşısındakı məğlubiyyətin məsuliyyətini bölüşməmək üçün uzaqlaşmaq istəyirlər.
Belə vəziyyət «alternativ lider» axtarışı cəhdlərini zərurətə çevirib. İndi Levon Ter-Petrosyan belə, Paşinyana qarşıdır. Bu azmış kimi, Ter-Petrosyan Nikol Paşinyana qarşı Serj Sarqsyanla belə, danışıqlar aparır ki, bu da həqiqətən inanılmazdır! Bu şəraitdə Paşinyan komandasının ayrı-ayrı nümayəndələri niyə öz oyunlarını oynamağa başlamasınlar?
«Mənfur düşmənlərin işləri»
Bəlkə də, «İzvestiya» əməkdaşının qeyd olunan sualı Paşinyana qarşı aparılan informasiya savaşının tərkib hissəsidir. Ekspertlər «İzvestiya»nın Aram Qabrelyanova məxsus olduğunu xatırladırlar. Onun nəzarət etdiyi KİV-də isə artıq Ermənistanın ikinci prezidenti Robert Koçaryanın təbliğatı aparılır. Yeri gəlmişkən, Koçaryan artıq seçkiyə Erməni İnqilabi Federasiyası – «Daşnaksütyun»la blok halında gedəcəyini açıqlayıb. O, artıq mitinqlər keçirir, müsahibələr verir, ən başlıcası isə prosesə Rusiyadakı informasiya rıçaqlarını da qoşub. Bütün bunlarla yanaşı, Koçaryanın Moskva ilə yaxşı əlaqələri var. Bu isə indiki şəraitdə heç də az önəm daşımır. Koçaryan fəal şəkildə millətçilik və revanşizm oyunu oynayır. Lakin o, ilk növbədə, Qarabağ klanının başçısı kimi tanınır və bu, vəziyyəti kökündən dəyişir. Ermənistanda irəvanlılar, zəngəzurlular, qarabağlılar və s. arasında ədavət hər zaman olub. Son müharibədəki məğlubiyyətdən sonra isə qarabağlılara qarşı düşmənçilik pik həddə çatıb.
Ən əsası – buna xüsusi diqqət yetirmək lazımdır – Ermənistanın daxili siyasi spektrində hər zaman olduğu kimi, yenə də «sülh partiyası» görünmür. Bu ölkədə qonşularına nifrətdən imtina etməyə hazır olan siyasətçi yoxdur. Demək, seçkinin nəticəsi necə olursa olsun, Ermənistan artıq onu uduzub.

УЙТИ, ЧТОБЫ ОСТАТЬСЯ
Армения официально вступает в полосу переформатирования власти. Парламент Армении не утвердил Никола Пашиняна в должности главы правительства. Первый раз это произошло 3 мая, второй - 10-го. В результате нынешний состав Национального собрания Армении распущен.
Эксперты, знакомые с ситуацией, утверждают, впрочем, что это не более чем «договорняк». Двукратное «нет» Николу Пашиняну - способ распустить парламент и провести новые выборы, которые и.о. премьера как раз и обещал на 20 июня.
Но означает ли это, что Никол Воваевич действительно может не тревожиться по поводу единства своей команды в самый острый период предвыборной борьбы?
Конечно, Никол Пашинян уже далеко не тот «король ереванских улиц», каким был еще три года назад. Такой политический шок, как капитуляция в Карабахе, не может пройти бесследно. Другой вопрос, кто сегодня в Армении может бросить ему вызов.
Отметим, что «кризис лидеров» наблюдается в Армении уже давно. Да, здесь предостаточно и политических партий, и громких лидеров, но есть ли среди них тот, кто может и в прямом, и в переносном смысле повести за собой тысячи людей?
Вопрос с подковыркой
Вспомним показательный инцидент, случившийся в Казани. Никол Пашинян прибыл в столицу Татарстана на заседание Межправительственного совета ЕАЭС. В кулуарах участников таких встреч по традиции атакуют журналисты. Не избежал этой участи и глава армянского правительства. Журналистка из газеты «Известия» обратилась к Пашиняну со словами «представители оппозиции предполагают на пост премьер-министра вашего заместителя Тиграна Авиняна», чтобы выяснить его мнение: недавний лидер «шашлычной революции» к такому явно не был готов. По словам очевидцев, Никол Пашинян был просто сбит с толку. Он попытался что-то сказать, но журналистка продолжила, спросив, какие отношения будет строить с Россией Авинян в случае избрания премьер-министром? Пашинян в ответ принялся уверять, что Авинян - его заместитель, член его политической команды, и вообще он не думает, что возникнут разногласия: «Извините, Тигран Авинян - мой политический сторонник. Я думаю, что мы вместе пойдем на выборы и у нас не будет разногласий», - цитировали его армянские СМИ.
Вроде бы все верно. Но осадок, как говорится, остался: означает ли вопрос журналистки «Известий», что Никол Пашинян уже в ближайшее время столкнется или уже столкнулся с «бунтом на корабле»?
Бегство крыс с корабля?
Уже многие считают, что в команде Никола Пашиняна должен был начаться процесс «бегства крыс с корабля». Если три года назад с Пашиняном связывали еще надежды и на обновление страны, и другие подвижки, то сегодня он - олицетворение тяжелейшего военного поражения. Более того, в Армении не могут не понимать, что 10 ноября еще ничего не закончилось: впереди выполнение условий капитуляции, в том числе тяжелых и даже унизительных.
Следует отметить также, что Никол Пашинян пришел к власти в Армении под вполне прозападными лозунгами. В его партии «Гражданский договор», в движении «Мой шаг» было немало соросовских выдвиженцев. И в начале своего «бархатного правления» он вроде бы пытался вести пусть и относительно, но все же прозападную политику.
Однако теперь все иначе. Пашинян более не помышляет о «прозападных рывках» или о чем-то в таком роде. В стране, где границы охраняют российские пограничники, а за безопасность отвечает российская база, не до такого рода рывков.
В результате и.о. премьера вынужден вслух признавать, что обеспечить безопасность Армении можно исключительно за счет союза с Россией. Соглашаясь тем самым, что самостоятельно эта страна защитить себя не может. Он вынужден, по сути, делиться суверенитетом с Россией, причем в весьма деликатных вопросах. И идти на такие уступки Москве, которые не позволяли себе ни Серж Саргсян, ни Роберт Кочарян. Прежде всего это отправка в состав российской военной миссии саперов, подготовленных с помощью США. Теперь же он подписал с Россией меморандум о биологической безопасности - а это практически российский контроль над американскими биолабораториями.
На таком фоне вполне логично было бы ожидать, что настоящие «западники» начнут откалываться от Пашиняна. И тем более попытаются отстраниться от него, чтобы не делить ответственность за поражение от Азербайджана.
Такая ситуация обусловила попытки поиска «альтернативных лидеров». Против Пашиняна выступает Левон Тер-Петросян, который - подумать только! - проводит переговоры с Сержем Саргсяном. И почему бы в такой ситуации отдельным персонам из команды Никола Пашиняна не попытаться начать свою игру?
«Злые происки врагов»
Вполне можно также предположить, что вопрос журналистки - часть информационной войны против Пашиняна. Газета «Известия», как напоминают эксперты, принадлежит Араму Габрелянову, а подконтрольные ему СМИ уже развернули агитацию в пользу второго президента Армении Роберта Кочаряна. Последний уже объявил о том, что идет на выборы в одном блоке с Армянской революционной федерацией «Дашнакцутюн». Он уже проводит митинги, раздает интервью и, самое главное, включил российские информационные рычаги. Наконец, у Кочаряна хорошие связи в Москве, а это в условиях Армении немаловажно. Он активно играет на национализме и реваншизме. Но воспринимается, прежде всего, как вожак карабахского клана, что кардинально меняет дело. Рознь между «ереванцами», «зангезурцами», «карабахцами» и т.д. существовала в Армении всегда, но сегодня, после проигранной войны, неприязнь к «карабахцам» достигла пика.
Самое главное, и это надо особо отметить, среди всего пестрого внутриполитического спектра Армении по-прежнему нет «партии мира». Здесь не видно политиков, готовых отказаться от ненависти к соседям. А это значит, что чем бы ни закончились выборы, Армения их уже проиграла.