Azərbaycan paytaxtı növbəti irimiqyaslı beynəlxalq idman yarışına ev sahibliyi edir. Bu dəfə doğma şəhərimizdə futbol üzrə Avropa çempionatının həyəcanı yaşanır. Əslində, azərbaycanlı azarkeşlər bu həyəcanı ötən il yaşamalı idilər. Lakin 2020-ci ildə keçirilməli olan yarış koronavirus pandemiyası səbəbindən təxirə salındı və ilk dəfə olaraq Avropa çempionatı planlaşdırıldığı tarixdən 1 il gec baş tutdu. “Köhnə qitə”nin ən güclü 24 milli komandasının mübarizəsi təkcə Avropa deyil, digər qitələrdə də maraqla izlənilir.
Bakının ilk dəfə belə böyük yarışa ev sahibliyi etmək ideyası 9 il əvvələ təsadüf edir. UEFA-nın 2012-ci ildə verdiyi qərara əsasən, qurumun yaradılmasının 60 illiyi ilə əlaqədar çempionatın 12 şəhərdə keçirilməsi barədə razılıq əldə olundu. Lakin Avropa futbol qurumu aprelin 23-də İrlandiyanın paytaxtı Dublinin və İspaniyanın Bilbao şəhərinn oyunlara ev sahibliyi etməyəcəyini rəsmən bəyan etdi. Bilbaodakı oyunlar Sevilya şəhərindəki "Estadio La Cartuja" stadionunda gerçəkləşir və bununla təşkilatçı şəhərlərin sayı 11-ə endi. Koronavirus pandemiyası səbəbindən bir il təxirə salınan yarış 11 ölkənin 11 şəhərində, yəni 11 stadionda keçirilir.
Etibarlı təşkilatçı
UEFA-nın AVRO-2020 üçün etimad göstərdiyi ölkələr sırasında Azərbaycanın da olması təsadüfi deyil. Ölkəmizin idman yarışlarını keçirməkdə zəngin təcrübəsinin olması məlumdur. "Bakı 2015" I Avropa Oyunları, 2016-cı ildə Bakıda baş tutan Ümumdünya Şahmat Olimpiadası, Bakı-2017 IV İslam Həmrəyliyi Oyunları, 2019-cu ildə İngiltərənin "Arsenal" və "Çelsi" komandaları arasındakı UEFA Avropa Liqasının finalı və bır sıra beynəlxalq oyunlara ev sahibliyi etmiş BOS da bu cür yarışdan kənarda qala bilməzdi. Əvvəlki idman tədbirlərini yüksək səviyyədə təşkil edən Azərbaycan daha böyük yarışa ev sahibliyi etməyə haqq qazanıb.
Müasir idman infrastrukturunun olması və yarışların təşkilində yetərincə təcrübə Bakını AVRO-2020-nin təşkilatçı şəhərləri siyahısına daxil edilməsinə kömək olub. Avropa çempionatından cəmi bir həftə əvvəl Bakıda "Formula 1" üzrə Azərbaycan Qran-prisi pandemiya səbəbindən azarkeşsiz də olsa, baş tutub. İyunun 6-dan bu günədək hələ də yarış haqqında danışılır. Bakıdakı 4 oyundan sonra da eyni halın yaşanacağına şübhə yoxdur.
Türkiyə millisinin oyunlarının paytaxtımızda keçirilməsi yerli futbol azarkeşlərini sevindirməyə bilməz. Məhz qonşu ölkənin azarkeşləri Bakıda çoxluq təşkil edir. AVRO-2020-nin 12 şəhərdə təşkilindən əvvəl Türkiyə Futbol Federasiyası yarış üçün namizədliyini təkbaşına irəli sürüb. Lakin sonradan çempionatın müxtəlif şəhərlərdə keçirilməsi qərarlaşdırılıb və bu da Türkiyənin namizədliyinin geri götürməsinə səbəb olub. Yəqin ki, yarışın təşkilatçı şəhərlərdən biri kimi Bakıya verilməsinə onlardan çox sevinən olmayıb.
Faydası çox olacaq
Dünya səviyyəli tədbirlərin keçirilməsi Azərbaycanın, onun inkişaf səviyyəsinin, turizm potensialının dünyada təbliği baxımından əhəmiyyətlidir. Tək 2019-cu il Avropa Liqasının final oyunu üçün Bakıya 38 min əcnəbi vətəndaş gəlib. AVRO-2020-nin oyunlarına görə şəhərimizə 15 mindən çox əcnəbi turistin gələcəyi gözlənilir.
Pandemiyaya baxmayaraq, Azərbaycana gələcək azarkeşlər karantinə alınmır. Onlar hava limanında neqativ koronavirus testlərini təqdim edərək paytaxta daxil ola bilərlər. Unutmaq olmaz ki, 2020-ci ilin əvvəlindən sərhədlər bağlı olub və ölkəyə yetərincə turist gəlməyib. Avropa çempionatı isə turist axınını artırmaq üçün əlavə addım ola bilər. Buraya gələcək qonaqlar da ölkənin turizm potensialına bələd olacaq və növbəti dəfə də Bakıya gəlməyə can atacaq.
Futbol idmanın şahıdır. Məhz buna görə AVRO-2020-nin təşkilatçı şəhərləri sırasında Bakının olması xüsusi qeyd olunmalıdır. UEFA təşkilatçılıq zamanı ölkədə, ilk növbədə, təhlükəsizlik vəziyyətinə önəm verir. Azərbaycandakı yüksək qonaqpərvərlik və əcnəbilərə mehriban münasibət də beynəlxalq futbol qurumunun diqqətindən yayınmayıb.
Avropa çempionatının bütün oyunları 100-dən çox ölkədə canlı təqdim olunur. Oyunlar sosial şəbəkələrdə və kabel televiziyasında milyonlarla baxış toplayır. İllər keçsə belə çempionat matçları dəfələrlə təkrar izlənilir və müzakirə edilir. Yarış zamanı milyonlarla insanın izlədiyi UEFA-nın sosial şəbəkə ünvanlarında şəhərimizlə bağlı çoxlu sayda görüntülər nümayiş etdirilir. Həmin görüntülər həm də canlı yayım zamanı televiziyadan tamaşaçılara təqdim olunur.
Sadəcə faktlar
Mötəbər yarışla bağlı maraqlı faktlara nəzər salaq. AVRO-2020-nin oyunlarını qəbul edəcək şəhərlər arasında ən uzun məsafə Bakı və Sevilyanı ayırır – 4766 km. Təyyarə bu məsafəni, təxminən, 6 saata qət edir.
Argentinadan olan Fernando Rapallini Avropa çempionatında ədaləti qoruyacaq ilk cənubi amerikalı hakimdir.
İsveçrə millisi qrup mərhələsində 13 min 115 km qət edəcək. Bakıdan Romaya və geri dönməli olacaq yığma indiyədək qatıldığı 4 qitə çempionatında ümumilikdə bunun yarısından az yol qət edib.
Şimali Makedoniya Avropa çempionatına qatılan ən az əhaliyə malik ölkədir – 2 milyondan artıq.
Avstriya millisi AVRO-2020-də yeganə komandadır ki, əvvəllər final mərhələsində oynasa da, qələbə qazanmayıb.
Bakıdakı 4 oyunda, ümumilikdə, 124 min azarkeş matçları Bakı Olimpiya Stadionundan izləmək imkanı qazanacaq. Sözsüz, ən böyük maraq iyulun 3-də baş tutacaq 14 final matçına yönələcək. Bu oyunda Niderland, Rusiya, Almaniya və Türkiyə milli komandalarından biri Bakıda meydana çıxa bilər. Bir ay davam edəcək qitə çempionatı iyulda Londonda baş tutacaq final görüşüylə başa çatacaq.
Avro-2020 uşaqlıq arzumuzu həyata keçirdi. Nəhayət, qitə çempionatının həyəcanı Bakıda da yaşanır və biz oyunları doğma stadionumuzda izləyirik. Futbol bayramında bizim də payımız var. Arzu edirik yaxın gələcəkdə futbol üzrə milli komandamız Avropa çempionatının iştirakçıları sırasında olsun.

Баку в июне принимает второе крупное спортивное соревнование Евро-2020
Столица Азербайджана принимает у себя очередное крупное спортивное соревнование. На этот раз в Баку кипят страсти в рамках чемпионата Европы по футболу. Азербайджанские болельщики должны были пережить это волнение еще в прошлом году, но из-за пандемии коронавируса соревнование было перенесено на 2021 год. Таким образом, впервые чемпионат Европы начался на год позже запланированного срока. За борьбой 24 сильнейших национальных команд Старого Света с интересом следят не только в самой Европе, но и на всех континентах.
Впервые идея проведения в Баку столь крупного соревнования появилась девять лет назад. В связи с 60-летием УЕФА в 2012 году было решено проводить чемпионат в 12 городах. Однако 23 апреля футбольная организация официально объявила об отказе по проведению матчей Дублином и испанским Бильбао. Игры в Бильбао были перенесены на стадион «Estadio La Cartuja» в Севилье и тем самым городов-организаторов стало 11. Отложенное по причине пандемии коронавируса соревнование проводится на 11 стадионах в 11 городах 11 стран.
Достойный организатор
В число стран, которым УЕФА доверил проведение Евро-2020, входит и Азербайджан. Богатейший опыт нашей страны по организации спортивных соревнований общеизвестен. Это I Европейские игры Баку-2015, Всемирная шахматная олимпиада 2016 года, IV Исламские игры солидарности Баку-2017, финал Лиги Европы УЕФА между английскими командами «Арсенал» и «Челси» в 2019 году и целый ряд других крупных международных соревнований.
Наличие современной спортивной инфраструктуры и достаточный организационный опыт способствовали включению Баку в список городов - организаторов Евро-2020. Всего за неделю до начала чемпионата Европы в Баку состоялись, хоть и без зрителей, гонки Гран-при Азербайджана «Формула-1», обсуждение итогов которых продолжается до сих пор. То же самое, несомненно, будет и после четырех матчей в Баку. Их проведение в нашей столице является также воплощением веры организаторов чемпионата в силу и потенциал Азербайджана после финала Лиги Европы.
Не может не радовать местных болельщиков факт проведения в Баку матчей с участием сборной братской Турции. До принятия решения о проведении игр Евро-2020 в 12 городах Федерация футбола Турции выдвинула кандидатуру своей страны на проведение чемпионата. Но после решения провести матчи в разных городах эта заявка была отозвана. Наверное, именно Турция радовалась больше всех избранию Баку в качестве одного из городов - организаторов Евро-2020.
Пользы много
Проведение мероприятий мирового масштаба важно и в плане пропаганды Азербайджана, уровня его развития, туристического потенциала. Только в 2019 году на финальную игру Лиги Европы приехали 39 тыс. иностранцев. Согласно прогнозам, в столицу Азербайджана в связи с Евро-2020 приедут более 15 тыс. иностранных болельщиков.
Несмотря на пандемию, прибывшие в Азербайджан болельщики не подвергаются карантину - достаточно представить негативный тест на коронавирус в аэропорту. Нельзя забывать, что границы были закрыты с начала 2020 года и доступ туристам в страну был перекрыт. Чемпионат Европы может стать дополнительным шагом для увеличения их потока.
Футбол - король спорта. Именно поэтому необходимо особо отметить присутствие Баку в списке городов - организаторов Евро-2020. При организации соревнований УЕФА, в первую очередь, придает значение обеспечению безопасности. Международная футбольная структура приняла во внимание также высокий дух гостеприимства и дружелюбие по отношению к иностранцам в стране.
Все матчи чемпионата Европы транслируются в прямом эфире в более чем 100 странах мира. В социальных сетях и по кабельному телевидению за ними следят миллионы зрителей. Игры вновь и вновь просматриваются, обсуждаются на протяжении многих лет. Во время соревнования демонстрируются также многочисленные сюжеты о нашем городе. Эти сюжеты представляются телезрителям и во время прямых трансляций.
Голые факты
Интересные факты, связанные с авторитетным соревнованием:
Самое большое расстояние между городами - организаторами Евро-2020 разделяет Баку и Севилью - 4766 км. Самолет преодолевает это расстояние примерно за 6 часов.
Аргентинец Фернандо Рапаллини является первым южноамериканским арбитром, который будет стоять на страже справедливости на чемпионате Европы.
На групповом этапе сборной Швейцарии предстоит преодолеть 13 115 км. Команда, которая отправится из Баку в Рим и вернется обратно, участвовала в четырех чемпионатах континента.
В Северной Македонии наименьшее среди всех стран - участниц чемпионата Европы количество населения - немногим более 2 млн. человек.
Сборная Австрии на Евро-2020 единственная команда, которая участвовала в финалах, но не выиграла ни одной игры.
На четырех матчах в Баку возможность следить за игрой на Бакинском олимпийском стадионе получат 124 тыс. болельщиков. Наибольшее внимание вызовет, безусловно, матч ¼ финала, который состоится 3 июля. В этой игре на поле могут выйти сборные Нидерландов, России, Германии или Турции. Чемпионат завершится 11 июля финальным матчем в Лондоне.
Евро-2020 осуществляет мечту нашего детства. Страсти чемпионата континента охватили и Баку, мы следим за ним на родном стадионе. Мы тоже внесли свою лепту в праздник футбола. Желаем, чтобы в будущем среди участников оказалась и наша сборная.