Azərbaycan paytaxtı növbəti irimiqyaslı beynəlxalq idman yarışına ev sahibliyi edir. Bu dəfə doğma şəhərimizdə futbol üzrə Avropa çempionatının həyəcanı yaşanır. Əslində, azərbaycanlı azarkeşlər bu həyəcanı ötən il yaşamalı idilər. Lakin 2020-ci ildə keçirilməli olan yarış koronavirus pandemiyası səbəbindən təxirə salındı və ilk dəfə olaraq Avropa çempionatı planlaşdırıldığı tarixdən 1 il gec baş tutdu. “Köhnə qitə”nin ən güclü 24 milli komandasının mübarizəsi təkcə Avropa deyil, digər qitələrdə də maraqla izlənilir.
Bakının ilk dəfə belə böyük yarışa ev sahibliyi etmək ideyası 9 il əvvələ təsadüf edir. UEFA-nın 2012-ci ildə verdiyi qərara əsasən, qurumun yaradılmasının 60 illiyi ilə əlaqədar çempionatın 12 şəhərdə keçirilməsi barədə razılıq əldə olundu. Lakin Avropa futbol qurumu aprelin 23-də İrlandiyanın paytaxtı Dublinin və İspaniyanın Bilbao şəhərinn oyunlara ev sahibliyi etməyəcəyini rəsmən bəyan etdi. Bilbaodakı oyunlar Sevilya şəhərindəki "Estadio La Cartuja" stadionunda gerçəkləşir və bununla təşkilatçı şəhərlərin sayı 11-ə endi. Koronavirus pandemiyası səbəbindən bir il təxirə salınan yarış 11 ölkənin 11 şəhərində, yəni 11 stadionda keçirilir.
Etibarlı təşkilatçı
UEFA-nın AVRO-2020 üçün etimad göstərdiyi ölkələr sırasında Azərbaycanın da olması təsadüfi deyil. Ölkəmizin idman yarışlarını keçirməkdə zəngin təcrübəsinin olması məlumdur. "Bakı 2015" I Avropa Oyunları, 2016-cı ildə Bakıda baş tutan Ümumdünya Şahmat Olimpiadası, Bakı-2017 IV İslam Həmrəyliyi Oyunları, 2019-cu ildə İngiltərənin "Arsenal" və "Çelsi" komandaları arasındakı UEFA Avropa Liqasının finalı və bır sıra beynəlxalq oyunlara ev sahibliyi etmiş BOS da bu cür yarışdan kənarda qala bilməzdi. Əvvəlki idman tədbirlərini yüksək səviyyədə təşkil edən Azərbaycan daha böyük yarışa ev sahibliyi etməyə haqq qazanıb.
Müasir idman infrastrukturunun olması və yarışların təşkilində yetərincə təcrübə Bakını AVRO-2020-nin təşkilatçı şəhərləri siyahısına daxil edilməsinə kömək olub. Avropa çempionatından cəmi bir həftə əvvəl Bakıda "Formula 1" üzrə Azərbaycan Qran-prisi pandemiya səbəbindən azarkeşsiz də olsa, baş tutub. İyunun 6-dan bu günədək hələ də yarış haqqında danışılır. Bakıdakı 4 oyundan sonra da eyni halın yaşanacağına şübhə yoxdur.
Türkiyə millisinin oyunlarının paytaxtımızda keçirilməsi yerli futbol azarkeşlərini sevindirməyə bilməz. Məhz qonşu ölkənin azarkeşləri Bakıda çoxluq təşkil edir. AVRO-2020-nin 12 şəhərdə təşkilindən əvvəl Türkiyə Futbol Federasiyası yarış üçün namizədliyini təkbaşına irəli sürüb. Lakin sonradan çempionatın müxtəlif şəhərlərdə keçirilməsi qərarlaşdırılıb və bu da Türkiyənin namizədliyinin geri götürməsinə səbəb olub. Yəqin ki, yarışın təşkilatçı şəhərlərdən biri kimi Bakıya verilməsinə onlardan çox sevinən olmayıb.
Faydası çox olacaq
Dünya səviyyəli tədbirlərin keçirilməsi Azərbaycanın, onun inkişaf səviyyəsinin, turizm potensialının dünyada təbliği baxımından əhəmiyyətlidir. Tək 2019-cu il Avropa Liqasının final oyunu üçün Bakıya 38 min əcnəbi vətəndaş gəlib. AVRO-2020-nin oyunlarına görə şəhərimizə 15 mindən çox əcnəbi turistin gələcəyi gözlənilir.
Pandemiyaya baxmayaraq, Azərbaycana gələcək azarkeşlər karantinə alınmır. Onlar hava limanında neqativ koronavirus testlərini təqdim edərək paytaxta daxil ola bilərlər. Unutmaq olmaz ki, 2020-ci ilin əvvəlindən sərhədlər bağlı olub və ölkəyə yetərincə turist gəlməyib. Avropa çempionatı isə turist axınını artırmaq üçün əlavə addım ola bilər. Buraya gələcək qonaqlar da ölkənin turizm potensialına bələd olacaq və növbəti dəfə də Bakıya gəlməyə can atacaq.
Futbol idmanın şahıdır. Məhz buna görə AVRO-2020-nin təşkilatçı şəhərləri sırasında Bakının olması xüsusi qeyd olunmalıdır. UEFA təşkilatçılıq zamanı ölkədə, ilk növbədə, təhlükəsizlik vəziyyətinə önəm verir. Azərbaycandakı yüksək qonaqpərvərlik və əcnəbilərə mehriban münasibət də beynəlxalq futbol qurumunun diqqətindən yayınmayıb.
Avropa çempionatının bütün oyunları 100-dən çox ölkədə canlı təqdim olunur. Oyunlar sosial şəbəkələrdə və kabel televiziyasında milyonlarla baxış toplayır. İllər keçsə belə çempionat matçları dəfələrlə təkrar izlənilir və müzakirə edilir. Yarış zamanı milyonlarla insanın izlədiyi UEFA-nın sosial şəbəkə ünvanlarında şəhərimizlə bağlı çoxlu sayda görüntülər nümayiş etdirilir. Həmin görüntülər həm də canlı yayım zamanı televiziyadan tamaşaçılara təqdim olunur.
Sadəcə faktlar
Mötəbər yarışla bağlı maraqlı faktlara nəzər salaq. AVRO-2020-nin oyunlarını qəbul edəcək şəhərlər arasında ən uzun məsafə Bakı və Sevilyanı ayırır – 4766 km. Təyyarə bu məsafəni, təxminən, 6 saata qət edir.
Argentinadan olan Fernando Rapallini Avropa çempionatında ədaləti qoruyacaq ilk cənubi amerikalı hakimdir.
İsveçrə millisi qrup mərhələsində 13 min 115 km qət edəcək. Bakıdan Romaya və geri dönməli olacaq yığma indiyədək qatıldığı 4 qitə çempionatında ümumilikdə bunun yarısından az yol qət edib.
Şimali Makedoniya Avropa çempionatına qatılan ən az əhaliyə malik ölkədir – 2 milyondan artıq.
Avstriya millisi AVRO-2020-də yeganə komandadır ki, əvvəllər final mərhələsində oynasa da, qələbə qazanmayıb.
Bakıdakı 4 oyunda, ümumilikdə, 124 min azarkeş matçları Bakı Olimpiya Stadionundan izləmək imkanı qazanacaq. Sözsüz, ən böyük maraq iyulun 3-də baş tutacaq 14 final matçına yönələcək. Bu oyunda Niderland, Rusiya, Almaniya və Türkiyə milli komandalarından biri Bakıda meydana çıxa bilər. Bir ay davam edəcək qitə çempionatı iyulda Londonda baş tutacaq final görüşüylə başa çatacaq.
Avro-2020 uşaqlıq arzumuzu həyata keçirdi. Nəhayət, qitə çempionatının həyəcanı Bakıda da yaşanır və biz oyunları doğma stadionumuzda izləyirik. Futbol bayramında bizim də payımız var. Arzu edirik yaxın gələcəkdə futbol üzrə milli komandamız Avropa çempionatının iştirakçıları sırasında olsun.

Baku hosts the second major sporting event of UEFA EURO 2020
The capital of Azerbaijan hosts another major sports competition. This time it’s the European football championship. Azerbaijani fans experienced this excitement last year, but due to the coronavirus pandemic, the competition was postponed to 2021. Thus, for the first time, the European championship began a year later than planned. The competition between the 24 strongest national teams of Europe is watched with interest not only in Europe, but also on all continents.
The idea of ​​holding such a major competition in Baku appeared nine years ago. Due to the 60th anniversary of UEFA in 2012, it was decided to hold the championship in 12 cities. However, on April 23, the football organization officially announced its refusal to host matches between Dublin and Spanish Bilbao. The games in Bilbao were moved to the Estadio La Cartuja stadium in Seville, hence reducing the number of host cities to 11. The competition, postponed due to the coronavirus pandemic, is held at 11 stadiums in 11 cities of 11 countries.
Azerbaijan deserves it
Azerbaijan is among the countries that UEFA has entrusted to host EURO 2020. The richest experience of our country in holding sports competitions is well known. These include the 1st European Games Baku-2015, the World Chess Olympiad 2016, the 4th Islamic Solidarity Games Baku-2017, the final stage of the UEFA Europa League between the English teams of Arsenal and Chelsea in 2019 and a number of other major international competitions.
The availability of modern sports infrastructure and sufficient organizational experience made Baku eligible as a city-organisers of EURO 2020. Just a week before the start of the European championship, Baku hosted, albeit without spectators, the Formula 1 Grand Prix of Azerbaijan, which is still a topic of hot discussions. Undoubtedly, the same will happen after four matches in Baku, which demonstrates the organizers' confidence in the strength and potential of Azerbaijan after the Europa League final.
Holding four football matches in Baku with the participation of the fraternal Turkish makes the local fans happy. Prior to adopting a decision to host the UEFA EURO 2020 games in 12 cities, the Turkish Football Federation nominated its country to host the championship. But after the decision to hold matches in different cities, this application was withdrawn. Probably, it was Turkey that was most happy about the election of Baku as one of the host cities of EURO 2020.
Many benefits
Holding events of a global scale is also important in terms of promoting Azerbaijan, its development, and tourism potential. In 2019, 39,000 foreign nationals came to Baku to watch the Europa League finals. According to forecasts, more than 15,000 foreign fans are expected to visit the capital of Azerbaijan to watch the EURO 2020 matches.
Despite the pandemic, fans arriving in Azerbaijan are not locked down – it’s enough to present a negative coronavirus test at the airport. The borders have been closed since the beginning of 2020 and access to tourists in the country has been closed. The European Championship can be an additional step to increase their flow.
Football is the king of sports. That is why it is necessary to note the presence of Baku in the list of cities-organizers of EURO 2020. When organizing competitions, UEFA places the highest priority on safety. The international football institution has also taken into account the high spirit of hospitality and friendliness towards foreigners in the country.
All matches of the European Championship are broadcast live in more than 100 countries around the world. They are watched by millions of viewers on social media and on cable TV. Games are watched over and over again, discussed over the years. During the competition, numerous stories about our city are also shown. These stories are also presented to viewers during live broadcasts.
Just facts
Interesting facts related to the prestigious competition:
The greatest distance between the organising cities of EURO 2020 is between Baku and Seville (4,766 km). An aircraft covers this distance in about 6 hours.
Argentinean Fernando Rapallini is the first South American referee to ump at the European Championship.
In the group stage, the Swiss national team will have to cover 13,115 km. The team, which will travel from Baku to Rome and return back, has participated in four continental championships.
North Macedonia has the smallest population among all the countries participating in the European Championship - just over 2 million people.
The Austrian national team at UEFA EURO 2020 is the only team to have competed in the finals without winning a single game.
At four matches in Baku, 124,000 fans will have the opportunity to watch the game at the Baku Olympic Stadium. The most popular match will be the quarterfinal, which will take place on July 3 and may have two of the following national teams: the Netherlands, Russia, Germany or Turkey. The championship will end on July 11 with a final match in London, UK.
UEFA EURO 2020 makes our childhood dream true. Baku experiences the passion of the continental championship, while we can watch it at our own stadium. It’s nice to know that we have also contributed to the celebration of football. We wish our team to be among the participants of European Championships in the future.