«YAD»LARI ÖLDÜRMƏK HAQQI?
Son ayın ən səs-küylü hadisələrindən biri 19 yaşlı Rusiya vətəndaşı Vəkil Abdullayevin bu ölkənin Dövlət Yol Hərəkətinin Təhlükəsizliyi Müfəttişliyinin əməkdaşı Aleksandr Qusev tərəfindən qətlə yetirilməsidir. Bu faciəvi hadisə, ardınca isə qatilin həbsdən buraxılması Rusiyada getdikcə qızışan ksenofobiyanın, millətçiliyin əsl miqyasını ortaya qoyub. Baş verənlər, təbii ki, yalnız bu çoxmillətli, çoxkonfessiyalı dövlətin daxili siyasi sabitliyi baxımından deyil, onun postsovet Avrasiyası ilə bağlı planları və maraqları anlamında da fəsadlara yol aça bilər.
«Gücsüz hər zaman günahkardır»
Vəkil Abdullayev mayın 28-də Novosibirsk vilayətinin Moşkov rayonunda qətlə yetirilib. Hadisəyə mərhum Abdullayevin də içərisində olduğu avtomobilin yol hərəkəti qaydasını pozduğu üçün yol polisi əməkdaşları tərəfindən təqib olunması yol açıb. Polis əməkdaşları avtomobili saxlayan zaman onun içərisindəki üç gənc hadisə yerindən qaçmağa cəhd ediblər. Lakin polislər onlardan birini saxlaya bilib və nəticədə, Abdullayev yoldaşına kömək etmək üçün geri qayıdıb. Bu zaman poris əməkdaşı Aleksandr Qusev Abdullayevə bir neçə zərbə endirib, onu üzünü patrul maşınının kapotuna dayayıb və tapançadan başına atəş açıb. Nəticədə, gənc ağır yaralanıb və iki gün sonra xəstəxanada dünyasını dəyişib.
Bundan sonra qatil haqqında vəzifə səlahiyyətlərini aşma və ehtiyatsızlıqdan adam öldürmə maddələri ilə cinayət işi açılıb. Novosibirsk Mərkəzi Rayon Məhkəməsi isə onun barəsində iki ay müddətinə həbs qətimkan tədbiri seçib. Lakin qətldə ittiham olunan şəxs Rusiya İstintaq Komitəsinin rəhbəri Aleksandr Bastrıkinin şəxsi göstərişi ilə yaşayış yerini tərk etməmək haqda iltizam qarşılığında sərbəst buraxılıb. Bu azmış kimi, Qusevlə bağlı ehtiyatsızlıqdan adam öldürmə maddəsi ilə iş qaldırmış müstəntiqlərlə bağlı yoxlamalara başlanılıb.
Bu qərarı əsaslandırmaq üçün istifadə olunan tezis qanunun polisə aqressiv davranışla qarşılaşarkən atəş açmaq hüququ verməsidir. Lakin bu faciəvi hadisənin videosunda görünür ki, 19 yaşlı Vəkil polisə heç də aqressiv müqavimət göstərmir. Belə vəziyyətdə Qusevin nəinki atəş açmağa, odlu silahı qabından çıxarmağa belə, ixtiyarı yoxdur. Çünki Rusiya Federasiyası qanunvericiliyinə əsasən, asayiş keşikçisi odlu silahı yalnız o zaman çıxara və ondan yalnız o zaman istifadə edə bilər ki, öz həyatına və ya sağlamlığına təhlükə hiss etsin. Belə təhlükə olmayıb. Üstəlik, polis qarşı tərəfə silah tətbiq edə biləcəyinə dair xəbərdarlıq belə, etməyib.
Belə olan təqdirdə, Rusiya İstintaq Komitəsinin Qusevin sərbəst buraxılması, üstəlik, ona qarşı cinayət işi qaldırmış müstəntiqlərin repressiyalarla qarşılaşmasını necə başa düşək?! Maraqlıdır ki, Rusiya ictimaiyyətində qətl törətmiş polis əməkdaşına dəstək petisiyaları açan, onu imzalayan insanların da sayı-hesabı yoxdur. Qusevin əməlinə haqq qazandırmağa çalışan siyasilər belə, var. Bundan başqa, Rusiya İctimai Palatasının üzvü, Dövlət Dumasına «Vahid Rusiya» partiyasından namizəd Mariya Butina nəinki Qusevin əməlinə haqq qazandırır, hətta onu xidmətdə fərqləndiyi üçün mükafatlandırmağı təklif edir. Bütün bunlar nə deməkdir?! Əksər ekspertin cavabı birmənalıdır: bu, Rusiyadakı ksenofob əhvalın təzahürüdür!
Vəkil Abdullayevin qətli faktı ilə bağlı Azərbaycan ictimaiyyətinin nümayəndələri, jurnalistlər, İkinci Dünya müharibəsi, əmək və Azərbaycan Silahlı Qüvvələri veteranları Rusiya prezidenti Vladimir Putinə müraciət ünvanlayıblar. Müraciətdə səlahiyyətlərini aşmış polis əməkdaşının həbsindən dərin hiddət ifadə olunur, bu, nəinki cinayətin gizlədilməsi və təqdir olunması, həm də ksenofobiyadan əziyyət çəkənlərin təşviqi kimi qiymətləndirilir. Müraciət müəllifləri bu çirkli hadisəyə aidiyyəti olan hər kəsin, ilk növbədə, 19 yaşlı Vəkili güllələmiş polis əməkdaşının ədalətli cəza almasını tələb edir.
Erməni izi, yoxsa?
Hələlik bu müraciətə cavab verilməyib. Əvəzində, polis rəhbərliyinin insidenti fərqli müstəviyə daşımaq cəhdləri ortadadır. Mərhum Abdullayevin dostları İlkin İsmayılov və Ruslan Qurbanovun polis əməkdaşlarına hücum ittihamı ilə həbsə atılmaları azmış kimi, onlar təcili şəkildə açılmış daha bir cinayət işinin iştirakçılarına çevriliblər. Qəflətən haradansa ortaya onlardan hələ 2020-ci ilin payızında zərər görmüş şəxs çıxıb. Guya İsmayılovla Qurbanov həmin vaxt bu şəxsə hücum edib, onu döyüb, pulunu və telefonunu əlindən alıblar. Bununla da, guya qətlə yetirilmiş gəncin də guya bu cinayətə aidiyyatının olduğu görüntüsü yaratmağa çalışırlar. Bu azərbaycanlı uşaqların etnik cinayətkar qrupun üzvləri olduqları belə, istisna deyilmiş…
Azərbaycanlıların sözügedən «cinayətlər»də iştirakı ilə bağlı versiyanın ortaya atılmasında «erməni əli»nin olduğunu da düşünmək mümkündür. Qusevin azad olunması üçün ictimai rəyin ruporu kimi çıxış edən Mariya Buninanın «Russian Today» telekanalının əməkdaşı olması da öz yerində – bu telekanalın baş redaktoru Marqarita Simonyanın iradəsinə uyğun çalışdığı hər kəsə məlumdur. Üstəlik, Rusiya KİV-də Azərbaycan diasporunun ləkələnməsinə yönəlmiş kampaniya da başladılıb. Guya, o, «nəinki ermənilərə, həm də ruslara təhdiddir». Bu informasiya məhsulu böyük ehtimalla məhz ermənilərin əli ilə ortaya çıxıb.
Lakin Vəkil Abdullayevin qətli ilə bağlı yaşananlarda (digər bəzi anti-Azərbaycan gedişləri də daxil) erməni amilinin nə dərəcədə rol oynamasından asılı olmayaraq, ən önəmlisi başqa məqamdır: baş verənlər göstərir ki, Rusiyada ksenofobiya adi hala çevrilə bilər. Faşizm üzərində qələbə çalmış bu ölkədə ksenofobiyanın, neofaşist əhvalının artımı bu yaxınlara qədər ayrı-ayrı millətçi təşkilatların, xüsusilə skinhedlərin fəaliyyəti ilə əlaqələndirilirdisə, bu kontekstdə hakimiyyət orqanlarının, o cümlədən polisin adının çəkilməsi heç də arzulanan deyil.
Uçuruma yuvarlanmaq riski
Abdullayevin qətli, ardından isə Qusevin azadlığa buraxılması Rusiyada «gəlmələrə» qarşı artıq adiləşmiş münasibətin göstəricisidir. Üstəlik, çox vaxt «asiyalı görünüşlü» və ya «Qafqaz millətlərindən» olanların Rusiya Federasiya vətəndaşlığını daşımasına belə, əhəmiyyət verilmir. Konkret cinayətkarın milli mənsubiyyəti qabardıldıqda bu, ümumilikdə onlara qarşı informasiya təzyiqi yaradır. Məsələn, bir azərbaycanlı hansısa cinayətə yol veribsə, informasiya məkanında əsas vurğu məhz onun milli mənsubiyyətinə edilir. Bir azərbaycanlı adi insanlıq göstərdikdə, hətta həyatı bahasına dostunu xilas etdikdə isə bu, ümumrusiya miqyasında işıqlandırılmır.
Bu mənada, 21 yaşlı Salaməddin Nağıyevlə bağlı yaşananlar yada düşür. Hadisə 2013-cü ildə Moskvanın Lyuberetski rayonunda baş vermişdi. Atasıgilə qonaq gəlmiş Salaməddin Pexorka çayında boğulmaqda olan, ətrafdakı insanları köməyə çağıran 3 yerli qız uşağını xilas edərkən faciəvi şəkildə dünyasını dəyişmişdi. Bəli, o, 3 uşağı öz həyatı bahasına xilas etmişdi…
Digər və bu dəfə xoş hadisə ötən il Novıy Urenqoyda baş vermişdi. Üç azərbaycanlı – Bəxtiyar Nəbiyev, Anar Nəbizadə və Fəxrəddin Hacıyev təsadüfən qarşısından keçdikdəri evdə yanğın başladığını görmüş və mənzilin sakinini xilas etmişdilər. O zaman Rusiya Fövqəladə Hallar Nazirliyinin regional şöbəsinin mətbuat xidməti bildirirdi ki, yanğın həyatlarını riskə atmış bu 3 oğlanın mərdliyi və cəsarəti nəticəsində tələfatsız ötüşüb – onlar evdə qalmış kişini xilas ediblər.
Novosibirskdə baş vermiş «insident» kimi hadisələr isə ksenofobiyanın azğınlaşmasına, millətçi əhvalın yüksəlməsinə yol açır, nəticədə, Rusiyada millətlərarası sülhün taleyi sual altına düşür. Amma belə hallar heç də yalnız Rusiyadakı millətlərarası sülhə təhdid deyil. Rusiyanın öz vətəndaşı da olsa, etnik mənsubiyətinə görə «yad» olan insanların qətlində ittiham edilən insanların sərbəst buraxılması Moskvanın beynəlxalq imicini də korlayır, onun postsovet məkanında inteqrasiya mərkəzi kimi çıxış etmək iddialarına kölgə salır.
Vəkil Abdullayevin qətli və ardınca baş verənləri tez-tez ABŞ-da yaşanmış, demək olar ki, analoji hadisə ilə müqayisə edirlər. Söhbət qaradərili Corc Floydun ağdərili polis əməkdaşı Derek Şovin tərəfindən öldürülməsindən gedir. Bu qətl bütün Birləşmiş Ştatlarda polis zorakılığına qarşı kütləvi etirazlara, irqçilik əleyhinə nümayişlərə səbəb olmuşdu. Rusiyada isə nəinki irqi və milli zəmində nifrətdən qaynaqlanan cinayətlərə görə etiraz aksiyaları keçirilmir, hətta bu probemlə bağlı hər hansı ciddi müzakirələr belə, aparılmır. Belə cinayətlərin «malalanması» cəhdləri isə vəziyyəti daha da ağırlaşdıra bilər. Bu, çoxmillətli dövlət olan Rusiyanın özünün daxili və xarici maraqları baxımından yaxşı heç nə vəd etmir.
Azərbaycan ictimaiyyətinin Rusiya prezidentinə müraciətində çox mühüm bir məqam var: «Hörmətli Vladimir Vladimiroviç, biz hətta təsəvvür edə bilərik ki, buna oxşar bir hadisə bizdə, Azərbaycanda baş vermiş olsun. Amma kim bilir, əgər Qusevə və Butinaya oxşar insanlar sabah nahaq yerə günahsız insanların qanını tökməməyə çağıran əcdadlarımızın mənəvi qanununu unudaraq dözümsüzlük və ksenofobiya ideologiyasını təbliğ edən insanların sıralarını genişləndirməyə başlasalar, onda nə olacaq? Dünya onsuz da uçurum həddindədir, uçuruma yuvarlanmaq riski altındadır. Elə isə «qusevlər»in, «butinalar»ın və «bastrıkinlər»in əməllərini diqqətsiz qoymağa dəyərmi?»
Həqiqətən də, «özününkü»lər «yadlar»ı «ehtiyatsızlıqdan» öldürmək haqqı qazanarsa, buna görə heç bir məsuliyyət daşımazsa, dünyanın axırı necə olar?

RIGHT TO KILL A STRANGER?
One of the most scandalous events of the last month was the murder of a 19-year-old citizen of the Russian Federation, Vekil Abdullayev, by an officer of the State Traffic Safety Inspectorate (GIBDD) of the Russian Federation, Alexander Gusev. The tragic incident and the subsequent release of the murderer from custody demonstrated the true scale of xenophobic and nationalist sentiments in Russia. This, obviously, can cause unpredictable problems in internal political stability in such a multinational and multi-confessional state, but also for its strategic plans and interests in post-Soviet Eurasia.
The strong always blame the weak
The murder of Vekil Abdullayev took place on May 28 in the Moshkovsky district of Novosibirsk after the traffic police stopped the car with the victim for violation of driving rules. Three young passengers tried to escape from the scene. However, the police could detain one of them, and Vekil Abdullayev hurried to rescue his friend. Police officer Alexander Gusev hit Abdullaev several times, pressed his face against the hood of a patrol car, and then shot him in the head. As a result, the young man was mortally wounded, and two days later died in the hospital.
The murderer was initially prosecuted for abuse of office and causing death by negligence. The Central District Court of Novosibirsk arrested Gusev for two months. However, on the personal order of the Head of the Russian Investigative Committee, Alexander Bastrykin, Gusev was released on personal recognizance. Moreover, authorities began a check against the investigators who opened a case against Gusev on charges of negligent murder.
To justify such decisions, it is claimed that the law allows police officers to shoot in case of aggressive resistance. However, the video of the tragic incident shows that 19-year-old Vekil did not behave aggressively at all. And in this situation, A. Gusev not only had no reason to shoot, but even to get his pistol out. Since, according to the laws of the Russian Federation, law enforcement personnel can use their weapons only if their life or health is threatened. But there was no such threat, just as there was no warning from the police about their readiness to use weapons.
How can we understand the decisions of the Russian Investigation Committee on the release of Gusev and repression against the investigators who initiated a criminal case against him?! Interestingly, there were many Russian nationals who filed a petition in support of the policeman who committed the murder, as well as the representatives of political circles who justified Gusev's deadly shot. Moreover, a member of the Public Chamber of the Russian Federation, a candidate for the State Duma from the ruling United Russia Party, Maria Butina, not only approved of Gusev's actions, but also offered to reward him for his service. What does all this mean?! The opinion of the majority of experts is unambiguous: this is a manifestation of xenophobic sentiments in Russia.
Representatives of the Azerbaijani intelligentsia, including journalists, veterans of the Second World War, labour and the Azerbaijani Army made individual appeals to the President of the Russian Federation Vladimir Putin regarding the incident. They expressed deep indignation at the release from custody of the police officer who exceeded his powers, which is regarded not only as a concealment and approval of the crime, but also as an encouragement for those who suffer from xenophobia. Authors of petition demand the just punishment of everyone involved in this dirty incident, including the police officer, who shot the 19-year-old Vekil.
Armenian trace?
There is no answer to these appeals yet. But there are attempts by the police to interpret the incident from a different angle. In addition to arresting the friends of the murdered Abdullaev - Ilkin Ismayilov and Ruslan Gurbanov - accused of attacking the traffic police, they became involved in another criminal case. Now there found a victim who was allegedly assaulted by the group back in the autumn of 2020: Ismayilov and Gurbanov are also accused of beating that person and stealing his money and phone. Now the idea is that the murdered young man could be involved in criminal acts. Even worse – the Azerbaijani guys were likely the members of an ethnic criminal gang...
It is, of course, possible to assume that the Armenians are involved in the promotion of the idea about the past crimes of Azerbaijanis. After all, the same Maria Butina, who pretended to be a public voice advocating the release of police officer Gusev, is an employee of Russia Today, being an obedient executor of the will of the outlet’s editor-in-chief Margarita Simonyan. Plus, there is a campaign in the Russian media aimed at denigrating the Azerbaijani diaspora, which, they say, “threatens not only the Armenians, but also the Russians.” This is an information product, which apparently, benefits from the direct involvement of the Armenians.
However, regardless of the role of Armenians in the Abdullayev incident accompanied by some other anti-Azerbaijani manifestations, the key point is the very fact that xenophobia can become a common phenomenon in Russia. And since the growth of xenophobia and neo-fascist sentiments in the country that defeated fascism has long been linked to the activities of various nationalist organizations, in particular skinheads, then we wish the Russian authorities, including the law enforcement, not to be mentioned in the same context.
Risk of losing control
The murder of Abdullayev and the subsequent release of Gusev indicates that the Russian society becomes increasingly intolerant towards migrants, regardless of their Russian citizenship – it’s often enough if they look like Asians or Caucasians.
Migrants also suffer from information campaigns covering criminal acts, which often focus on the nationality of criminals. If, say, a certain Azerbaijani committed a crime, accent of the message is placed on the ethnic background of the criminal. On the contrary, when Azerbaijanis display acts of ordinary human heroism, risking their own lives to save those of fellow citizens of other ethnicity, news about their heroism do not often receive wide publicity in Russia.
For example, back in 2013 in the Lyubertsy district of Moscow, Salamaddin Naghiyev, a 21-year-old Azerbaijani who came to visit his father, died tragically in the Pekhorka River, rescuing the drowning local children - three girls. He saved them at the cost of his life.
Another incident took place in July 2020 in Novy Urengoy, when three natives of Azerbaijan, Bakhtiyar Nabiyev, Anar Nabizade and Fakhraddin Hajiyev, rescued a man from a burning private house. According to the press service of the regional Ministry of Emergencies of the Russian Federation, there was no human casualties thanks to the courage of these three guys, who risked their own lives to save the man.
However, stories like the one in Novosibirsk contribute to the further spread of xenophobia and nationalist sentiments and raise the question of the fate of the interethnic peace in Russia. Since the release from custody of those who murder their own citizens with different ethnic origin damages the international reputation of Russia, which is ambitions to establish itself as an attractive integration hub in the post-Soviet space.
The murder of Vekil Abdullayev and the events following the incident are often compared to an almost similar crime in the United States - the murder of black George Floyd by white policeman Derek Chauvin. It sparked massive protests against police violence in the United States, anti-racist demonstrations in many other countries.
However, it is remarkable that in multinational Russia there is not only protest actions against crimes motivated by racial and national hatred, but even any serious discussion of the problem. At the same time, attempts to cover up the incident can only aggravate the situation, which does not promise anything good, primarily for the internal and external interests of the multinational Russian state.
There is a very significant point in the appeal of the Azerbaijani intelligentsia to the Russian President: “Dear Vladimir Vladimirovich, we cannot even imagine that something similar could happen in Azerbaijan. But who knows what will happen tomorrow if people like Gusev and Butina forget moral laws of their ancestors, urging not to shed innocent blood in vain, join the ranks of people professing the ideology of intolerance and xenophobia? The world is already walking along the edge of the abyss, risking falling into it. So is it worth ignoring the actions of Gusevs, Butinas and Bastrykins?"
Indeed, it’s frightening to imagine what the world will become if the “good guys” get unintentional reasons to kill the “bad guys” without being held accountable for their acts.