İsveçrə qapını çırpsa da, getmir
Böyük Britaniyanın Avropa İttifaqını (Aİ) tərk etməsi ilə bağlı ehtiraslar yatmamış, üfüqdə yeni problem görünməyə başlayıb. Üstəlik, indi problem Avropanın düz göbəyində baş qaldırır.
İsveçrə Aİ ilə çərçivə razılaşmasının imzalanması üçün aparılan danışıqlar prosesindən çıxdığını bəyan edib. Bu razılaşma onların münasibətlərinə sistemlilik gətirməli, gələcək üçün vahid hüquqi əsas formalaşdırmalı idi.
Məsafədən əməkdaşlıq
İsveçrənin 1972-ci ildə Avropa İqtisadi Birliyi (Aİ-nin sələfi) ilə azad ticarət sazişi imzalamasından, 1992-ci ildə keçirilmiş referendumda isə bu təşkilata qoşulmağın əleyhinə səs verməsindən sonra tərəflər arasında 120 müqavilə imzalanıb. Bu müqavilələr vahid Aİ bazarının müxtəlif sektorlarını İsveçrə şirkətləri üçün əlçatan edib. Bu əlçatanlıq o qədər miqyaslıdır ki, Aİ və Avropa Azad Ticarət Assosiasiyası (İsveçrə bu assosiasiyanın üzvüdür) ölkələrinin Aİ-nin daxili bazarına inteqrasiya dərəcəsi reytinqində məhz İsveçrə (Belçika və İrlandiya ilə birlikdə) ən yüksək pillələrdə yer alır. 2019-cu ilin araşdırmasına görə, vahid Aİ bazarından İsveçrədən çox qazanan ölkə yoxdur. Vahid bazarda yer almaq səbəbi ilə Aİ vətəndaşlarının gəlirlərinə ildə 1008 dollar əlavə olunursa, İsveçrə vətəndaşları üçün bu rəqəm 3499 dollardır.
Aİ İsveçrə üçün ən vacib ticarət tərəfdaşıdır – ixracda 42, idxalda 50%. İsveçrə isə öz növbəsində, Aİ-nin Çin, ABŞ və Böyük Britaniyadan sonra 4-cü ticarət tərəfdaşıdır. 1,4 milyondan artıq Aİ vətəndaşı İsveçrədə, təxminən, 400 min isveçrəli isə Aİ-də yaşayır. Bütün bunlar göstərir ki, İsveçrə Aİ bazarına çıxış imkanından yalnız qazanır.
Bütün bunlara baxmayaraq, 30 ildir İsveçrədə bir mövzu ətrafında diskussiyalar bitmir: Aİ ilə əməkdaşlığı daha da dərinləşdirməli, ona üzv olmalı, yoxsa isteqrasiya prosesindən kənarda qalmalı? Avropa İttifaqı ilə əməkdaşlıq məsələsi bir neçə dəfə referenduma da çıxarılıb və nəticə hər dəfə eyni olub: Aİ ilə sıx əməkdaşlıq edilməli, lakin ondan İsveçrənin iqtisadi maraqlarına ziyan vurmayacaq dərəcədə aralı dayanmalı.
Nifaq müqaviləsi
Tarixçi Klod Lonşan özünün İsveçrə-Aİ münasibətlərinin tarixinə həsr etdiyi kitabında yazır ki, «bir gün ikitərəfli sənədlərin sayının ağlabatan rəqəmi aşacağını lap əvvəldən hamı bilirdi. Bu qədər müxtəlif, təxminedilməz həyatın hər aspektini, əlbəttə ki, konkret hüquqi akt çərçivəsinə salmaq olar. Amma bu strategiyanın həyat qabiliyyəti nə qədərdir? Bu qədər fərqli kontragentlərin əməkdaşlığı üçün baza əsasların yer alacağı ümumi sənədin olması zərurət idi».
Baza razılaşmasına ehtiyac ona görə var idi ki, ikitərəfli razılaşmaların idarə olunmasının çətinliyi hər kəsə məlumdur. Onları mütəmadi olaraq yeniləmək, demək, bitmək bilməyən danışıqlar aparmaq lazımdır. Bundan başqa, tərəflərdən biri ikitərəfli razılaşmalardan hər hansını ləğv edirsə və ya pozursa, digər razılaşmalar da avtomatik olaraq pozulur.
2014-cü ilin fevralında, İsveçrə vətəndaşlarının əksəriyyətinin referendumda Aİ-dən immiqrasiyanın məhdudlaşdırılmasına səs verdiyi zaman da belə olmuşdu. Bu qərar münasibətləri xeyli çətinləşdirmiş və yalnız bundan sonra Bern ilə Brüssel mövcud razılaşmaların sabitləşdirilməsi, gələcək üçün şərtlərin müəyyənləşdirilməsi üçün yollar axtarmağa başlamışdılar. Nəhayət, 2018-ci ildə danışıqlar başa çatıb və ortaya beş əsas istiqaməti əhatə edən sənəd çıxıb: insanların sərbəst hərəkəti, sənaye və kənd təsərrüfatı məhsulları standartlarının qarşılıqlı qəbulu, hava və quru nəqliyyatı.
Lakin əslində tərəfləri yaxınlaşdırmalı olan razılaşma onları bir-birindən daha da uzaqlaşdırıb. Səbəb İsveçrənin Aİ qaydalarına zidd olan bəzi tələblər irəli sürməsi olub: İsveçrə vətəndaşlarının yüksək əməkhaqlarının qorunub saxlanması, avropalıların İsveçrənin sosial təminat sisteminə qoşulmasının məhdudlaşdırılması, həmçinin dövlət yardımını tənzisləyən qaydaların ləğvi və s.
Brüssel isə öz növbəsində, heç bir dəyişikliyə getməyəcəyini bəyan edib. O, bu qərarını vahid bazar qaydaları ilə əsaslandırıb: vahid bazarın bütün iştirakçıları eyni qaydalara əməl etməli, bərabər öhdəliklər götürməlidirlər.
Brexit-in pis karması
İlk baxışdan bu vəziyyətin «Brexit»lə heç bir ümumi cəhəti yoxdur. Çünki Birləşmiş Krallıq Aİ-dən uzaqlaşmağa qərar veribsə, İsveçrə əksinə, yaxınlaşmaya razıdır. Amma bənzərlik də var. İsveçrə Aİ ilə münasibətlərini genişləndirməyə çalışsa da, Böyük Britaniya kimi, suverenliyini də qoruyub saxlamaq istəyir.
«Brexit» ilə başqa əlaqə də var. Bir zamanlar Londonun etdiyi kimi, Bern də Aİ bazarına qaydalara minimum riayət etməklə, maksimum çıxış əldə etməyə çalışır. Aİ-yə üzv 27 ölkə isə bu şərtləri həm də ona görə qəbul etmir ki, qalanlar belə tələblərin mənasız olduğunu anlasın.
Ümumiyyətlə, çoxları hesab edir ki, Brüsselin London və Bernlə apardığı danışıqlar bir-birinə çox bağlıdır və onlara ümumi proses kimi yanaşmaq da olar. «Brexit»in çətinliyi əsasən İsveçrə ilə razılaşmanın yaratdığı mübahisələrlə bağlıdırsa, Aİ ilə britaniyalıların ayrılması Bern-Brüssel danışıqlarını çətinləşdirib. Aİ Britaniyanı İsveçrənin «ikitərəfli razılaşmalar» yolu ilə getməyə təşviq etmək istəmirdi, Bern isə London qarşısında zəiflik nümayiş etdirməməyə çalışır.
Nəticədə, İsveçrə fərdi razılaşmaya nail ola bilməyib, halbuki o, buna haqqının olduğunu düşünür. Bəlkə də, şərait fərqli olsaydı, Bern bu istəyinə nail olacaqdı.
İki il bu cür qeyri-müəyyənlik şəraitində keçib. Yalnız ötən ilin payızında isveçrəlilər ölkələri ilə Aİ arasında hərəkət sərbəstliyinə səs verən zaman məlum olub ki, Bern-Brüssel danışıqları, nəhayət, «ölü nöqtə»dən tərpənə bilər.
Amma görünən odur ki, indi İsveçrə daxilində bu razılaşmaya etiraz daha da artıb və nəticədə, hökumət ondan tamamilə imtina etmək qərarına gəlib.
Heç kim əmin deyil
Razılaşmanı İsveçrədə həm sağçılar, həm də solçular tənqid edir. Parlamentdə çoxluğa malik radikal sağçı İsveçrə Xalq Partiyası razılaşmanın tam əleyhinədir. Partiya liderlərinin fikrincə, burada söhbət «neomüstəmləkə Avropa iqtisadi məkanının yenidən işə salınmasından» gedir və razılaşma «İsveçrənin kapitulyasiyasından, qarşı tərəfə tabe olmasından başqa bir şey deyil».
Sosial-demokratlarla həmkarlar ittifaqı təşkilatları isə hesab edirlər ki, ölkəyə əməkhaqlarının (Avropada ən yüksək) qorunması tədbirlərinə uymayan ucuz işçi qüvvəsinin axını əksər isveçrəlinin maraqlarına zərbə olacaq.
Bundan başqa, skeptiklər deyirlər ki, razılaşma layihəsinə görə Avropa Məhkəməsi mübahisələrin həllində son apellyasiya instansiyası olacaq. Demək, «əcnəbi hakimlər» İsveçrəyə Aİ-nin qanunlarını yeridəcəklər.
İsveçrədə ümumrespublika miqyaslı istənilən qərar referendum yolu ilə qəbul edilir. Odur ki, yerli hökumətin qərarlarını anlamaq üçün xalqın əhvalını bilmək lazımdır. Son sosioloji sorğular isə göstərir ki, isveçrəlilərin, təxminən, üçdə ikisi Aİ ilə münasibətlərin inkişafına ehtiyac duymur. Rəyi soruşulanların yalnız yarısı çərçivə sazişinin tərəfdarıdır. Odur ki, səsvermənin nəticəsinin necə olacağına heç kim əmin deyil.
Yeni mandat lazımdır
İsveçrənin ən böyük ticarət tərəfdaşı olan Aİ ilə əlaqələri gücləndirəcək müqavilədən imtinası bu ölkədə iqtisadi inkişafı zəiflədəcək. Hər halda, «Fitch» reytinq agentliyində belə düşünürlər. Səbəblərdən biri Aİ ilə münasibətlərdəki qeyri-müəyyənliyin İsveçrəni biznes baxımından daha az cəlbedici ölkəyə çevirməsidir.
Aİ artıq Börnlə imzaladığı 120 setorial razılaşmanın hər birinin müddətsiz davam etməsində maraqlı olmadığını bəyan edib. Məsələn, mayda tibbi avadanlıqlarda standartlarla bağlı razılaşmanın müddəti bitib və nəticədə, isverəli ixracatçılar Avropa bazarlarına sərfəli birbaşa çıxışdan məhrum olublar. İsveçrə vahid bazarın yeni sektorlarına çıxışdan da mərhum ola bilər.
Daha bir problem var. İsveçrə razılaşma ilə bağlı danışıqları birtərəfli qaydada dayandırdığından, Avropa Komissiyanın onunla danışıqlar aparmaq mandatı avtomatik olaraq, qüvvədən düşür. Demək, Börn danışıqları bərpa etmək fikrinə düşərsə, Brüssel Aİ üzvü olan bütün 27 ölkədən belə mandat almalıdır. Bu isə illərlə vaxt tələb edə bilər.
«B» planı
İndi İsveçrə hökumətinin kabinetlərində əsas diqqət bir məsələyə yönəldilib: necə etmək olar ki, Aİ ilə ikitərəfli münasibətlər «Konfederasiyanın milli qanunvericiliyinə əlavə və dəyişikliklər olunmaqla, sabitləşdirilsin?». Yəni Bern təcili olaraq yerli qanunvericiliyini birtərəfli qaydada Aİ normalarına uyğunlaşdırmaq haqda düşünür. Hökumət bui şi Ədliyyə Nazirliyinə tapşırıb. Bu «B» planına mayın ortalarında, Börnün Brüssellə çərçivə sazişi haqda danışıqları dayandırdığını elan etməsindən 1 həftə əvvəl start verilib.
Bu strategiyanın məqsədi Aİ-ni özünə cəlb edə bilmək, onu çərçivə sazişinin əvvəllər tərəfdər arasında fikir ayrılığı yaratmamış bəndlərinin birtərəfli qaydada reallaşdırılmasına meyilləndirməkdir.
Əzələ nümayişi
Bütün bu prosesdə Aİ-Böyük Britaniya problemindən bir ciddi fərq var. «Barrikada»nın hər iki tərəfində əmindirlər ki, İsveçrə yaxın gələcəkdə Brüssel tərəfindən soyuqluq hiss edər-etməz, «şaxtalı dövr» yaşamağa başlayacaq. «Brexit»dən fərqli olaraq, Bern ilə Brüssel «nəfəs almağa, panikaya düşməməyə imkan verəcək mövcud razılaşmalar»a qayıda biləcəklər.
Yaxın həftələrdə və aylarda hər iki tərəf, yəqin ki, danışıqlarda mövqelərini yaxşılaşdırmaq üçün «əzələ nümayişi»nə başlayacaq. Amma onlar əlaqələrin zəifləməsinə, xüsusilə kəsilməsinə yol verməyəcəklər. «Swexit» olmayacaq.

Switzerland slams the door but does not leave
Soon after the initial shock over Britain's exit from the EU settled down, a new problem emerged in the very heart of Europe.
Switzerland announced that it was withdrawing from the negotiation process to conclude a framework agreement with the EU, which was intended to make their relations systemic and lay a unified legal basis for the future.
Distant collaboration
Switzerland and the EU have concluded 120 agreements since the signing of the Free Trade Agreement in 1972 with the European Economic Community (the predecessor of the EU) and after the Swiss voted in a referendum against joining the European Economic Area (EEA) in 1992. These agreements give Swiss companies access to various sectors of the EU's single market. Moreover, the access is so wide that it is Switzerland (together with Belgium and Ireland) that occupies the highest ranks among the EU and EFTA countries (Switzerland is a member of the European Free Trade Association) in terms of the degree of their integration into the EU internal market.
According to a 2019 study, no country receives more from the EU single market than Switzerland. The increase in income received through participation in the single market for an EU citizen is $1,008 per year, while for a Swiss it is $3,499.
The EU is Switzerland's most important trading partner - 42% of exports and 50% of imports. Switzerland, in turn, is the EU's fourth largest trading partner after China, the US and the UK. More than 1.4 million EU citizens live in Switzerland and about 400,000 Swiss have settled in the EU. All this shows that Switzerland only benefits from access to the EU market.
Yet, for 30 years in Switzerland, there have been discussions about whether to deepen cooperation with the EU right up to joining it, or to stay away from the integration process. The issue of cooperation with the Union has already been put to referendums several times, and each time the result was the same: to closely cooperate with the EU, but stay aside from it as much as possible without compromising own economic interests.
Agreement of discord
As historian Claude Longchamp writes in his book on the history of relations between Switzerland and the EU, “from the very beginning, everyone understood that one day the number of bilateral agreements would exceed a reasonable number. You can, of course, try to literally put every aspect of such a diverse and unpredictable life in the cage of a separate legal act. But how viable is such a strategy? The presence of a certain common document, which would formulate the basic principles of cooperation between two so different counterparties, suggested itself. "
There was a need for a basic agreement because there was an understanding of how difficult it was to manage bilateral agreements. They constantly need to be updated, which means endless negotiations. Moreover, if one of the parties cancels or violates one bilateral agreement, the others automatically collapse.
This happened in February 2014, when a majority of Swiss citizens voted in a referendum to restrict immigration from the EU. The decision complicated the relationship. Only then did Bern and Brussels begin to look for ways to stabilise existing agreements and provide conditions for future ones.
As a result, by 2018, when the negotiations were completed, a draft document appeared that covers the five most important areas: free movement of people, mutual recognition of industrial standards, agricultural products, air and land transport.
However, it turned out that the agreement, which was supposed to bring the two parties closer, in fact, alienated them even further. Switzerland has requested a number of conditions that run counter to EU rules, including protecting high wages for Swiss citizens, restricting Europeans' access to the Swiss social security system, and cancelling rules governing state aid.
Brussels, in turn, said that access to the single market requires that all its participants comply with the same rules and have equal obligations, and therefore nothing will be revised.
Brexit’s bad karma
At first glance, the situation has nothing to do with Brexit. Indeed, while the UK is distancing itself from the EU, Switzerland agrees to a rapprochement.
But there are still similarities - in an effort to expand its relations with the EU, Switzerland, like the UK, wants to preserve its sovereignty.
There is another connection with Brexit. When London, like Bern, tried to achieve maximum access to the EU market with minimal compliance with the rules, the 27 member states did not agree to such conditions also because they wanted to demonstrate to everyone else that these requirements were meaningless.
Many generally believe that the negotiations between Brussels, on the one hand, and London and Bern, on the other, are so interconnected that they should be considered as a whole. The difficulties of Brexit are largely related to the dispute over the negotiations with Switzerland, and the EU's divorce from the British complicated Bern's negotiations with Brussels. The EU did not want to encourage Britain to follow the Swiss path of concluding "bilateral agreements", and Switzerland did not want to show weakness in front of London, so that there were no temptations to "learn from experience."
As a result, Switzerland has been deprived of the opportunity to obtain the individual agreement to which it believes it is entitled. And which, quite possibly, under other circumstances, it would have achieved.
Thus, two years passed in complete uncertainty. When the Swiss population voted for freedom of movement between Switzerland and the EU last fall, it seemed that negotiations between Bern and Brussels could finally get off the ground.
But it seems that opposition to the agreement within Switzerland still prevailed, and the government decided to completely abandon it.
No one is sure
Both the right and the left in Switzerland criticise the agreement. The radical right-wing Swiss People's Party, which has a majority in parliament, opposes the agreement. According to its leaders, it is about "restarting the neo-colonial European economic space", and this treaty is nothing more than "subordination" and "surrender of Switzerland."
In turn, social democrats and trade unions are afraid that the inflow of cheap labour without appropriate measures to protect salaries (the highest in Europe) will hit the interests of many citizens of the country.
In addition, sceptics say, according to the draft agreement, the European Court will be the last instance in resolving disputes. This means that "foreign judges" will impose EU laws on Switzerland.
Any decision of a nationwide scale in Switzerland is made by referendum. Therefore, to understand the actions of the country's government, one must know the mood of the people. According to the latest polls, although almost two-thirds of Swiss consider it necessary to develop relations with the European Union, only half agree that a framework agreement is the best way to achieve this. So no one is sure of the results of the vote.
New mandate is necessary
Switzerland's withdrawal from the agreement, which would strengthen ties with theEU, its largest trading partner, will decrease the country's economic growth, according to Fitch. One of the reasons is that the uncertainty in relations with the EU will make Switzerland less attractive for doing business.
The EU has already stated that it was not interested in the endless extension of each of the 120 sectoral agreements. In May, for example, an agreement on standards for medical devices expired, and Swiss exporters immediately lost their privileged direct access to the European market.
Any new access to the common market, such as the connection to the electric power sector, can also be blocked for Switzerland.
There is one more problem. Due to Switzerland's unilateral termination of negotiations on the agreement, the mandate of the European Commission to negotiate with Bern will automatically expire. And if Switzerland wants to negotiate again, Brussels will first have to get a new mandate from all the 27 EU member states, which can take years.
Plan B
The Swiss government is actively engaged in the analyses of how the current bilateral relations between Switzerland and the EU "can be stabilised through the introduction of possible changes and additions to the national legislation of the Confederation." In other words, Bern is now concerned with the development of a mechanism for unilateral adaptation of Swiss legislation to EU norms, which the government of Confederation entrusted to the Ministry of Justice. This is the so-called Plan B, which was launched in mid-May, literally a week before Bern's official announcement of the refusal to negotiate with Brussels on a framework agreement.
The idea behind this strategy is to try to win over the EU and win its favour by unilaterally implementing those provisions of the framework agreement that have not previously caused disagreements between Bern and Brussels.
Muscle flexing
There is one significant difference in this whole story from the EU-UK conflict. On both sides, there is no doubt that Switzerland in the very near future will have to go through a "period of frost, when Bern will feel cold from Brussels. But unlike Brexit, Bern and Brussels will be able to return to "existing agreements that allow one to breathe and not panic."
In the coming weeks and months, both sides are likely to flex their muscles to strengthen their bargaining power. But no one will go to weaken ties, and even more so to break them. Thus, the situation is Swexit-proof.