TƏXİRƏ SALINMIŞ HƏRƏKƏTİN ÖLÜMÜ
Görünən odur ki, dinc azərbaycanlıların hələ də minaya düşərək həlak olması beynəlxalq qurumların Ermənistanın əməllərinə adekvat qiymət verməsi üçün kifayət deyil
15 erməni diversant Ağdam rayonunda basdırılmış 97 min (!) tank və piyadalar əleyhinə minaların xəritəsi müqabilində Ermənistan tərəfinə təhvil verilib. Azərbaycanın Gürcüstan hökuməti, ABŞ-ın dövlət katibi, Avropa İttifaqı Şurasının prezidenti və ATƏT-ə sədrlik edən İsveçin iştirakı ilə atdığı bu addımın on minlərlə dinc vətəndaşımızın həyatını xilas etmək üçün atıldığını söyləməyə lüzum varmı? Qoy, daha heç kəs Kəlbəcər rayonunda minaya düşərək həlak olmuş azərbaycanlı jurnalistlər – AzTV-nin operatoru Sirac Abışov ilə AZƏRTAC-ın əməkdaşı Məhərrəm İbrahimovun, həmçinin Kəlbəcər rayonunun Susuzluq kənd inzibati ərazisinin icra nümayəndəsinin müavini Arif Əliyevin taleyini yaşamasın.
Belə olmamalıdır!
Müharibə yoxdursa, insanlar həlak olmamalıdır. Üstəlik, həlak olanlar gənclərdisə, onlarla birlikdə azyaşlı övladlarının da həyatı məhv olur. Axı, valideynlər bütün həyatı hələ irəlidə olan övladlarını dəfn etməməlidir! Ağrılıdır. Bitmək bilməyən «niyə?» sualı insana rahatlıq vermir. Bu müharibəni biz başlamamışıq. Biz başqasının torpağına iddia etməmiş, dini məbədləri, saysız-hesabsız şəhər və kəndləri biz dağıtmamış, günahsız insanları biz öldürməmiş, şaxtalı havada insanları öz evlərindən ayaqyalın biz qovmamışıq. Hər yanı biz minalamamışıq. Bunları biz etməmişik! Bəs, ədalət indikatoru hanı? Onun fəaliyyət mexanizmi necədir? Niyə söhbət Azərbaycanın faciəsindən getdikdə, ortaya bunun real sübutları qoyulduqda bu indikatorun qırmızı işağı niyə yanmır? Amma biz Qarabağ qurbanlarını, o cümlədən KİV nümayəndələrini ilk dəfə deyil dəfn edirik. Bu, nə qədər davam edəcək? Kəlbəcər rayonunda baş vermiş faciə Ermənistanın cinayətkar əməllərinə beynəlxalq birliyin əhəmiyyət vermədiyini təsdiqləyən daha bir faktdır. Doğrudanmı dünyanın çoxsaylı hüquq təşkilatları sadəcə insan ölümündən «narahatlığını» ifadə etməklə kifayətlənməlidir? Onların Ermənistanın əməllərinə sanksiyalarla cavab verməyə cürətləri həqiqətənmi çatmır? Bəs, necə olur ki, Azərbaycan ərazisində artıq müharibənin bitməsindən sonra ələ keçmiş erməni diversantları ilə bağlı məsələ dərhal AŞPA-da müzakirəyə çıxarılır, Azərbaycana onların Ermənistan tərəfinə təhvil verilməsi ilə bağlı ard-arda çağırışlar edilir, azərbaycanlı jurnalistlərin ölümü ilə bağlı isə bu təşkilat bir kəlmə belə, danışmır? Azərbaycan Ermənistanın minalı ərazilərin, partlamamış mərmilərin yerləşdiyi nöqtələrin xəritəsini ona təqdim etməməsi ilə bağlı Avropa İnsan Haqları Məhkəməsinə ikinci dövlətlərarası şikayətini ünvanlayır, Avropa Məhkəməsi isə Bakının növbəti müraciətinə ayrılıqda baxmaqdan imtina edir və onu artıq mövcud müraciətə birləşdirir. Nəticədə, beynəlxalq hüquq təşkilatlarının vicdanına, qərəzsizliyinə inanmayan Azərbaycan minalı ərazilərin xəritəsi məsələsini özü həll edir – Ağdam rayonu ərazisində basdırılmış 97 min mina və piyadalar əleyhinə minanın xəritəsini 15 erməniyə dəyişməklə.
MDB ölkələri arasında üçüncü yer
«Təəssüf ki, Azərbaycan tərəfinin ATƏT-in Minsk qrupu ölkələrinə, həmçinin müxtəlif beynəlxalq təşkilatlara mina xəritələrinin verilməsi məsələsində Ermənistana təzyiq göstərməsi ilə bağlı çağırışları heç bir nəticə vermədi. Jurnalist hüquqlarının müdafiəçisi qismində çıxış edən beynəlxalq qeyri-hökumət təşkilatları hələ də susmaqda davam edir!»
Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyeva.
Hərbi əməliyyatların başa çatması ilə müharibə bitirmi? Yox! Müxtəlif təyinatlı minalar öz qara işini davam etdirir. Minaların partlamasından əsas zərər çəkənlər isə dinc sakinlərdir. Uşaqlar da tez-tez qurbana çevrilirlər. İllərdir bu, ölümlərə, əlilliklərə, insan iztirablarına səbəb olur. Partlayan mərmi yalnız onun üzərinə basmış şəxsi öldürmür, yalnız onu əlil etmir, həm də həmin anda yaxınlıqda olanları qurbana çevirir. Zərərçəkənlər və onların ailə üzvləri bundan sonra rahat yaşaya bilmir, daim baş vermiş hadisənin acı nəticələri ilə mübarizə aparır. Mina təhlükəsi böyük ölçüdə münbit torpaqların istifadəsinə imkan vermir, məcburi köçkünlərin doğma evlərinə qayıtmasına mane olur. Onilliklər ərzində Azərbaycan kimi, bir çox ölkə mina problemindən əziyyət çəkib və çəkir. BMT-nin statistikasına əsasən, müxtəlif hesablamalar yer üzündə 100-200 milyon ədəd müxtəlif tipli minanın basdırıldığını göstərir. Onların hamısı keçmiş müharibələrdən sonra zərərsizləşdirilməmiş qalır. Elə həmin statistikaya görə, müharibə dövründən qalmış minalar hər ay dünyada 500-800 insanın ölümünə və yaralanmasına səbəb olur. Üstəlik, onların hər üç nəfərindən biri uşaqdır.
Azərbaycan da istisna deyil. 1992-ci ildən ölkəmizdə 3 min nəfər minanın qurbanına çevrilib, onlardan 500-ü həlak olub. 2020-ci ildə Azərbaycan torpaqlarının işğaldan azad olunmasından və müharibənin başa çatmasından sonra erməni işğalçılarının həmin ərazilərdə basdırdıqları minalara 140-dan artıq insan düşüb. Onların 27-si həlak olub. Cənubi Qafqaz ölkələri arasında Azərbaycan minalardan ən çox vətəndaşının zərər gördüyü ölkədir. MDB-də isə o, Rusiya və Ukraynanın ardından üçüncü yerdədir.
Amma görünən odur ki, bu göstərici beynəlxalq hüquq təşkilatları üçün ciddi göstərici deyil. Axı, faciə Azərbaycanda baş verir. Odur ki, yaşananlara adekvat reaksiya yoxdur. Təsəvvür edirsinizmi, minalı ərazidə Avropanın cəmi bir vətəndaşı partlasa, dünyada necə səs-küy qaldırılar?
«Günahsız insanların ölümünə görə bütün məsuliyyət Ermənistanın hərbi-siyasi rəhbərliyinin üzərinə düşür».
Münaqişə vəziyyətində olan, mina təhlükəsi ilə qarşı-qarşıya qalmış Azərbaycan 1997-ci ildə Piyada əleyhinə minaların istifadəsi, yığılması, istehsalı və köçürülməsinin qadağan edilməsinə dair Konvensiyanı imzalamaqdan imtina edib. Lakin Azərbaycan hökuməti hər zaman bu konvensiyada yer almış ideyalara dəstək verib. Bu, özünü 1998-ci ildə ölkədə Ərazilərin Minalardan Təmizlənməsi üzrə Milli Agentliyin (ANAMA) yaradılması ilə də göstərib – hazırda qurum Azərbaycan Respublikasının Minatəmizləmə Agentliyi adlanır. O, Azərbaycan hökuməti ilə BMT-nin İnkişaf Proqramının birgə layihəsi, Minalar əleyhinə proqramın orqanıdır. Bundan başqa, ərazilərin minalardan təmizlənməsi uzun prosesdir. Hər il beynəlxalq maliyyə institutları və inkişaf etmiş dövlətlərin simasında donorlar (ən böyük donor ABŞ-dır) minalı ərazilərin təmizlənməsinə ciddi vəsait ayırır. Amma ayrılan vəsait heç də bütün ölkələrə çatmır. Bu gün Azərbaycan ərazilərinin minalardan təmizlənməsi prosesinin xərcinin bir hissəsini özü ödəyir. Üstəlik, o, hər il «Piyada əleyhinə minaların qadağan olunması üzrə Beynəlxalq kampaniya»ya vəziyyətlə bağlı könüllü şəkildə hesabat da təqdim edir. Bütün bunlar Azərbaycanın bu və ya digər formada humanitar minalar əleyhinə tədbirlər gördüyünün, proqramlar icra etdiyinin göstəricisidir. Bu ilin martında ANAMA ilə BMT-nin İnkişaf Proqramı Dağlıq Qarabağ münaqişəsi zonasının minalardan təmizlənməsində əməkdaşlıq sazişi imzalayıblar. Bununla əlaqədar olaraq, BMT-nin İnkişaf Proqramı və Fövqəladə vəziyyətlərə reaksiya üzrə Mərkəzi Fondu Azərbaycana texniki dəstək göstərəcək, lazımi avadanlıqlar verəcək, istehkamçılar komandasının hazırlanmasına yardım edəcək, həmçinin münaqişə nəticəsində dağılmış infrastrukturun bərpasına kömək edəcək.
Yeri gəlmişkən, Azərbaycan istehkamçıları, ANAMA əməkdaşları dünyada bu sahədə ən yaxşı mütəxəssislərdən sayılırlar. Son 20 ildə agentlik BMT-nin İnkişaf Proqramı ilə birgə səylər nəticəsində 800 mindən artıq mina və digər partlayıcı obyekti zərərsizləşdirib. 44 günlük müharibədən sonra isə azad olunmuş ərazilərdə minaların təmizlənməsi prosesinə start verilib. Bu gün Füzuli, Cəbrayıl, Zəngilan, Qubadlı, Ağdam, Tərtər, Xocavənd rayonlarında, həmçinin Şuşada evlərin və həyətlərin minalardan təmizlənməsi prosesi gedir. Artıq, təxminən, 2051 hektar ərazi təmizlənib. Prosesin gedişində 18 648 mina və partlamamış sursat tapılaraq zərərsizləşdirilib. 16 obyektdə minaların təmizlənməsi işi başa çatdırılıb. Suqovuşanda 10 kilometrlik avtomobil yolu, Füzuli-Hadrut və Füzuli-Şuşa marşrutu üzrə elektrik xətlərinin çəkildiyi ərazilər minalardan təmizlənib. Hazırda 19 layihə üzrə işlər davam etdirilir. Buraya avtomobil və dəmir yolları da daxildir. Məsələn, Bərdə-Ağdam dəmir yolu, Füzuli-Zəngilan elektrik xəttinin çəkildiyi yol və s. Füzuli-Şuşa avomobil yolunun da təmizlənməsi prosesi davam edir. Artıq Zəfər yolu təmizlənərək istismara verilib.
Ermənistan nə edir?
Bütün bu illər ərzində Azərbaycan ərazilərini minalamaqla məşğul olmuş Ermənistan torpaqlarının azad olunmasından sonra minalı ərazilərin xəritələri və diversantlar məsələsində spekulyasiya ilə məşğuldur. O, diversantların hərbi əsirlər olduqlarını belə, iddia edir. 15 erməninin minalı ərazilərin bir hissəsinin xəritəsi ilə dəyişdirilməsindən sonra isə Ermənistanın üçüncü prezdenti Serj Sarqsyan seçkiqabağı kampaniyası çərçivəsində əlavə xal qazanmaq üçün daha bir sərsəm bəyanatla çıxış edib: onun fikrincə, miqnalı ərazilərin xəritəsinin müqabilində «daha çox erməni əsiri» geri qaytarmaq olarmış.
«30 il ərzində bu ərazilər minalanıb. Təsəvvür edirsiniz, bu xəritələr nə qədər qiymətlidir? Ortaya bir sıra suallar çıxır. Niyə yalnız 15 nəfər? Bu xəritələr bizə 15 əsir əsgər və zabitin geri qaytarılmasından daha böyük imkanlar verirdi»
Ermənistanın üçüncü prezidenti Serj Sarqsyan.
Sən demə, Ermənistanın son 30 ildə fəxr edəcəyi iş yeni binaların ucaldılması, iqtisadiyyatın inkişafı, vətəndaşların rifah halının yaxşılaşdırılması, məhsuldar dinc xarici siyasət yox, Azərbaycan ərazilərinin minalanması imiş (!) Amma bu sözləri hərbi cinayətkar, Azərbaycan uşaqlarının qatili səsləndirirsə, təəccüblənməyə dəyərmi? Sarqsyan Birinci Qarabağ müharibəsinin gedişində dinc azərbaycanlıların qətlində şəxsən iştirak edib. Amma necə deyərlər, nə əkərsən, onu da biçərsən. Ermənistan “Piyadalara qarşı minaların tətbiqi, ehtiyatının toplanması, istehsalı və verilməsinin qadağan edilməsi haqqında” 1997-ci il Konvensiyasına imza atmaqdan imtina edən ölkədir. Əvəzində o, 2000-ci ildə BMT Baş Assambleyasının bütün ölkələri piyada əleyhinə minaların ümumi şəkildə qadağan olunmasını dəstəkləməyə çağıran qətnaməsini imzalayıb. Sənədi imzaladıqdan sonra belə, minalarla dolu əraziləri qoruyub saxlamış dövlət üçün bu, absurd deyilmi? Ermənistan beynəlxalq hüququn onun üçün əhəmiyyət daşımadığını ilk dəfə nümayiş etdirmir. Onlar işğalı davam etdirdikləri 30 il ərzində bu passiv silahlanma formasından istifadə edərək, minaların onları Azərbaycan Ordusunun hücumundan qoruyacağını düşünüblər. Amma mina Azərbaycan əsgərini dayandıra bilməyib.
Bütün bunlarla yanaşı, son olaylar və Avropa İnsan Haqları Məhkəməsinin davranışı göstərir ki, Ermənistan rəhbərliyinin insansevərliyə zidd addımları beynəlxalq hüquq təşkilatları tərəfindən də dəstəklənir. Hər halda, silahlı münaqişələrdə müxtəlif növ minalardan istifadənin qadağan olunmasına çağırışlar edən bu təşkilatlar dinc azərbaycanlıların məhz minaya düşərək həlak olmalarına göz yumur.
«İki azərbaycanlı jurnalistin Azərbaycanın azad olunmuş ərazilərində minaya düşərək həlak olması ilə əlaqədar dərin iztirabımı və təəssüfümü bildirirəm. Məhərrəm İbrahimovla Sirac Abışovun faciəvi ölümü dəhşətli xəbərdir.
Onların yaxınlarına və həmkarlarına dərin hüznlə başsağlığı verirəm. Hüquq mühafizə orqanları araşdırmalara başlayıb. Ümid edirəm ki, istintaq günahkarların məsuliyyətə cəlb olunmasını təmin edəcək».
ATƏT-in KİV-lərin azadlığı məsələləri üzrə nümayəndəsi Tereza Ribeyro.
Bu dərin iztirabdan görünür ki, Ermənistanın əməlləri pislənmir və sərt tənqidlə qarşılanmır.
«Kəlbəcərdə üç nəfərin, o cümlədən iki junalistin ölümünə, bir neçə nəfərin yaralanmasına səbəb olmuş mina partlayışı münaqişə bölgəsi olmuş ərazilərin, o cümlədən beynəlxalq əməkdaşlıq çərçivəsində minalardan təmizlənməsinin vacibliyini göstərir».
Avropa Şurasının insan haqları üzrə komissarı Dunya Miyatoviç.
Yenə də Ermənistan haqda danışılmır – nə onu pisləyən var, nə hansısa sanksiyanın tətbiqinə çağıran. Beynəlxalq ictimaiyyət tərəfindən Ermənistana hər hansı təzyiq göstərilməsi haqda da bir kəlmə yoxdur. «Piyada əleyhinə minalar Azərbaycanın erməni işğalından azad olunmuş ərazilərində dinc əhali üçün təhlükə olaraq qalır.
Azərbaycanın Kəlbəcər rayonu yaxınlığında tank əleyhinə minanın partlaması nəticəsində üç dinc sakin həlak olub. Minanın oraya bu yaxınlarda basdırıla biləcəyi ehtimalı xüsusi narahatlıq yaradır – demək, hədəf dinc sakinlər olub. Minalar mülki əhaliyə davamlı təhlükədir. Onlar postmünaqişə dövründə bərpa işlərinin aparılmasına da mane olur».
«Human Rights Watch» təşkilatının Avropa və Mərkəzi Asiya şöbəsi müdirinin müavini Georgi Qogiya.
Daha konkret olan bu bəyanatda da Ermənistanı pisləyən bir cümlə belə, yoxdur.
«Azərbaycanlı jurnalistlər Sirac Abışov və Məhərrəm İbrahimovun Kəlbəcər rayonunda minaya düşərək faciəvi şəkildə həlak olması məni sarsıdıb. Azərbaycanlı jurnalistlərin ölümünü kəskin pisləyirəm. Jurnalistlər peşəkar fəaliyyətlərini şəxsi təhlükəsizliklərini riskə atmadan həyata keçirmək imkanına malik olmalıdırlar».
UNESCO-nun baş direktoru Odre Azule.
Bəli, jurnalistlər peşəkar fəaliyyətlə həyatlarını riskə atmadan məşğul ola bilməlidirlər. Amma təəssüf ki, Ermənistanın insanpərvərliyə zidd əməllərinə beynəlxalq birliyin səthi yanaşması görünməmiş cəzasızlıq mühiti yaradır. Bir tərəf üçün pis olan digəri üçün normaldır. Bütün bu bəyanatlar, sadəcə, protokol xarakterlidir və bu, Ermənistanda dövlət siyasəti ranqına qaldırılmış terrorun dəstəklənməsindən başqa bir şey deyil.
Taleyin qismətindən, BMT-nin baş katibi Antoniu Qutyerriş Beynəlxalq Mina Xəbərdarlığı və Mina Fəaliyyətinə Yardım Günü münasibəti ilə cəmi bir neçə ay əvvəl – aprelin 4-də xüsusi bəyanatla çıxış etmişdi. O, bəyanatında hələ də konsvensiyaya qoşulmamış dövlətləri dərhal bu addımı atmağa çağırırdı. Baş katib bildirirdi ki, yerüstü minalar, və kustar üsulla hazırlanmış partlayıcılar əhalinin zəif təbəqəsinə, məcburi köçkünlərə, bəxti gətirməyən şəxslərə və uşaqlara qeyri-proporsional səviyyədə ziyan vurur. Onlar münaqişələrin sülh yolu ilə nizamlanmasına mane olur, humanitar yardımların çatdırılmasını çətinləşdirir və hərtərəfli dayanıqlı inkişafa əngəl yaradır.
«Təəssüf ki, bəzən minaların təmizlənməsi sahəsində əldə etdiyimiz irəliləyiş puça çevrilir. Bununla yanaşı, minaların törətdiyi təhlükəyə dair təkcə maarifləndirmə və təbliğat işləri ilə kifayətlənə bilmərik. BMT Nizamnaməsi bizdən bu işi tamamlamağımızı tələb edir: bu öldürücü qurğuları axtarıb, təmizləyib və məhv etməyimizi. Gəlin, bu onilliyi bu problemlə mübarizə aparmalı olduğumuz sonuncu onillik edək».
BMT-nin baş katibi Antoniu Qutyerriş.
Analoji çağırışı Fransanın Azərbaycandakı səfiri Zakari Qross da edib:
«Müharibə başa çatdığı və minalardan təmizləmək kimi böyük bir iş başladığından, Azərbaycan və
Ermənistanın minaların qadağan edilməsinə dair Ottava konvensiyasına qoşulmaları ürəkaçan olardı».
Azərbaycan konvensiyaya qoşulmadan da son 30 ildə ərazilərinin minalardan təmizlənməsi ilə məşğuldur. Lakin bizim bu humanitar missiyamız beynəlxalq birlik tərəfindən adekvat qəbul olunmalı, dəstəklənməli, Ermənistan siyasi rəhbərliyinin əks-fəaliyyəti isə pislənməli, diqqətdən kənarda qalmamlıdır. Yalnız bu halda beynəlxalq hüquq təşkilatları nümayəndələrinin protokol bəyanatlardan kənara çıxdığını söyləmək mümkün olacaq.
Bu gün dünyada ən çox minalanmış ölkənin Əfqanıstan olduğu deyilir. Lakin Kamboca, Laos, Bosniya və Anqola da ondan geri qalmır.
Bundan başqa, Myanma, Liviya və Suriya kimi «qaynar nöqtə»lərdə, o cümlədən İŞİD kimi qruplaşmalar hələ də yerüstü minalardan istifadə edir. 2015-ci ildə ölkələr üzrə piyada əleyhinə minalardan zərərçəkmiş insanların statistikası belə olub: Əfqanıstan-1310, Yəmən-988, Ukrayna-589, Kolumbiya-221, Mali-167, Kamboca-111, Sudan-104. İndi isə təsəvvür edin ki, siyahıda Azərbaycan da yer alır. Yalnız müharibənin bitməsindən keçən 7 ayda Azərbaycanda 140-dan artıq şəxs minaya düşüb.

Apparently, the increasing death toll of Azerbaijani mine victims is not a reason for international legal organizations to adequately assess the actions of Armenia
Fifteenfifteen armenian saboteurs handed over to Armenia in exchange for maps of mine fields showing 97,000 (!) anti-tank and anti-personnel mines in the Aghdam district of Azerbaijan. Needless to say, Azerbaijan made this step, with the participation of the Georgian government, the US Secretary of State, President of the EU Council and the Swedish chairmanship of the OSCE, to save the lives of tens of thousands Azerbaijani nationals. So that no one else suffers the fate of the Azerbaijani journalists who became victims of mines in the Kelbajar district of Azerbaijan: cameraman of state-run AzTV channel Siraj Abishov, an employee of the Azerbaijan State News Agency (AzerTAG) Maharram Ibrahimov and the Deputy Chairman of Executive Power in the Susuzlug rural administrative-territorial district of Kelbajar.
No way!
People should not die after the war. When they are young, when the lives of their young children break down with the death of their parents. When they should live. When they are buried by their parents, when they are the agents of truth, when they are honest and carry out a noble mission. Painfully. Endless ‘whys’ are haunting. We didn’t start this war, we didn’t demanded someone else’s property, we didn’t destroy religious temples and entire cities, we didn’t kill the innocent, we didn’t drive people barefoot on the frozen ground, we didn’t sow the fields with mines for future use. It was not we! Is it fair? What is the working mechanism of justice? Why doesn't it work when it comes to tragedies in Azerbaijan and their real evidence? But this is not the first time we bury the victims of Garabagh, including media representatives. And how many more will the war take away? The tragedy in Kelbajr is one more proof of the international connivance at the criminal actions of Armenia. Do the numerous legal organizations of the world lack the political weight to call the authorities of Armenia to account with real sanctions? Not for the sake of expressing "deep concern" about the death of people? Why does PACE hold discussions on the Armenian saboteurs arrested in Azerbaijan after the end of the war, include this issue on the agenda together with various calls for Azerbaijan to hand them over to Armenia, but it does not say a word about the death of Azerbaijani journalists? While Azerbaijan submits a second interstate complaint to the ECHR in connection with Armenia's refusal to provide maps of minefields and unexploded weapons, the European Court refuses to consider Azerbaijan's appeal as a separate complaint and annexes it to the existing one. Without relying on the conscience and objectivity of international legal organizations, we are solving the issue of minefield maps by exchanging 15 prisoners of war for a guarantee of finding 97,000 deadly mines scattered all over the Aghdam district.
Third place in CIS
“Unfortunately, the calls of Azerbaijan to the OSCE Minsk Group member states, as well as to various international organizations to put pressure on Armenia to provide the maps of minefields were ineffective. International NGOs, positioning themselves as advocates of journalist rights, are still silent," First Vice President of Azerbaijan Mehriban Aliyeva.
Does the war end after the end of hostilities? No! Mines of various calibre continue to do their dirty work. Mostly civilians suffer from mine explosions, with children often becoming victims. The long-term legacy of inhuman mine activities is death, injury, human suffering. Exploding ammunition kills and incapacitates not only those who step on landmines, but also those who are nearby. Victims and their families have to live an incomplete life and constantly struggle with the bitter consequences of the incident. The mine danger makes huge areas of fertile land unusable, prevents the forced migrants from returning to their homes. Many countries, like Azerbaijan, have been suffering the consequences of landmines for decades. According to UN statistics, the earth's surface contains, according to various estimates, from 100 to 120 million units of various mines. All of them remain active from the past military conflicts. According to the same statistics, every month these mines kill or injure 500-800 people in the world, with every third victim being a child. Azerbaijan is no exception. Since 1992, 3,000 people have suffered from mines in our country, with 500 of them died. After the de-occupation of Azerbaijani territories in 2020 and the end of the war, more than 140 people stepped on mines planted by the Armenian occupiers, with 27 killed. Among the countries of Southern Caucasus, Azerbaijan accounts for the largest number of people affected by mine explosions. Thus, Azerbaijan, after Russia and Ukraine, ranks third among the CIS countries. But, apparently, these indicators are nothing for international legal organizations. After all, these tragedies happen in Azerbaijan. Accordingly, there is no adequate assessment of these incidents. We can imagine what scandal would have taken place all over the world if at least one European citizen had become a victim of a mine.
"Responsibility for the death of the innocent people completely rests on military-political leadership of Armenia,” First Vice President of Azerbaijan Mehriban Aliyeva.
Being in a state of conflict and having a mine danger zone, Baku did not sign the 1997 Convention on the Prohibition of the Use, Stockpiling, Production and Transfer of Antipersonnel Mines and on their Destruction. But the Azerbaijani authorities have always demonstrated their support for the ideas of the convention, which was demonstrated by the establishment of the National Agency for Mine Clearance (ANAMA) in 1998 (now the Agency for Mine Action of the Republic of Azerbaijan) – a body under the Mine Action Program, which is a joint project of the Government of Azerbaijan and UNDP. Moreover, the demining of territories is an expensive process. Every year, donors represented by international financial institutions and developed countries (the United States being the largest donor) provide huge funds for mine clearance, but they are not enough for all countries. Part of the funds is also allocated by Azerbaijan. It also voluntarily submits an annual mine situation report to the International Campaign to Ban Anti-Personnel Mines. This testifies to the programs carried out by Azerbaijan as part of humanitarian mine action. In March 2021, ANAMA and UNDP signed a cooperation agreement to clear mines from the Daghlig Garabagh conflict zone. Thus, UNDP and the UN Central Emergency Response Fund will allocate $1 million for this program. UNDP staff will provide Azerbaijan with technical support, the necessary equipment, assistance in training sapper teams, and rebuild the infrastructure destroyed during the conflict. Azerbaijani sappers, ANAMA employees are among the best specialists in the world. Over the past 20 years, ANAMA and UNDP have jointly eliminated more than 800,000 mines and other explosive objects. After a 44-day war, demining operations were launched in the liberated areas. Cleaning of houses and yards continues in Fuzuli, Jabrayil, Zangilan, Gubadli, Aghdam, Terter, Khojavend districts, as well as in Shusha. Almost 2,051 hectares of territory have been cleared. During the operations, 18,648 mines and unexploded ordnance were found and cleared. Demining works have been completed at 16 sites. 10 km of the Sugovushan highway, the territory hosting the power lines Fuzuli-Hadrut and Fuzuli-Shusha. Currently, operations are under way on 19 projects, including roads and railways. In particular, the Barda-Agdam railway, the Fuzuli-Zangilan power line. The cleaning of the Fuzuli-Shusha highway is underway. The Victory Road was cleaned and put into operation.
What is Armenia doing?
All these years, it’s been ‘sowing’ the Azerbaijani lands with mines and after the de-occupation, continues to speculate with the issue of minefield maps and saboteurs, claiming that they are prisoners of war. Moreover, after the exchange, the third President of Armenia, Serzh Sargsyan, made an even worse statement as part of his election campaign to get pre-election points from his voters. He believes that more Armenian prisoners could be returned for the maps of minefields handed over to Azerbaijan.
“These territories have been mined for 30 years. Can you imagine how valuable these maps are? There are a number of questions. Why only 15 people? These maps gave more options than returning 15 captured soldiers and officers,” The third president of Armenia Serzh Sargsyan.
Apparently, this is what Armenia should be proud of in the last 30 years of its existence as an independent country, instead of rebuilding its economy, ensuring well-being of its citizens and developing a productive and peaceful foreign policy. Mining of Azerbaijani lands (!), being a criminal and murderer of Azerbaijani children. Sargsyan was directly involved in the killing of civilians in Azerbaijan during the First Garabagh war. As the saying goes, what you sow is what you reap.
For the past 30 years, Armenia has been a country that, for self-explanatory reasons, has not signed the 1997 Convention on the Prohibition of the Use, Stockpiling, Production and Transfer of Anti-Personnel Mines and on their Destruction. However, in 2000, it signed a UN General Assembly resolution calling for all countries to support a universal ban on antipersonnel mines. Quite a strange logic for a country that leaves behind lands full of with deadly ammunition. It is not the first time that Armenia has demonstrated that the norms of international law are empty words for it. For 30 years, the Armenian occupants, using this passive form of armed conflict, believed that mines would save them from the offensive of the Azerbaijani army. But the mines did not stop us. However, judging by the latest events and actions of the ECHR, the political leadership of Armenia finds full support for its antihuman actions by international institutions, which seemingly support the prohibition of the use of various mines in armed conflicts, but turn a blind eye to the death of Azerbaijanis killed by the same weapon.
“As to the death of two Azerbaijani journalists as a result of mine explosion in the liberated territories of Azerbaijan, I express my deep concern and regret. The tragic death of Maharram Ibrahimov and Siraj Abishov is terrible news. My deepest condolences to their relatives and colleagues. Law enforcement authorities launched an investigation into the case. I hope it will ensure full responsibility for the death of journalists,” OSCE Representative on Freedom of Media Teresa Ribeiro.
Ms. Ribeiro’s deep concern shows that Armenian actions were not condemned or sharply criticised.
“Mine explosion in Kelbajar, which killed three people, including two journalists, and injured several others, urges the clearance of areas affected by the conflict, including through international cooperation," Dunja Mijatovic, Commissioner for Human Rights of the Council of Europe.
Again, not a word about Armenia, its condemnation or any sanctions against the country, no pressure by the international community.
"Anti-personnel mines continue to pose a threat to a peaceful population in the territories of Azerbaijan liberated from the Armenian occupation. The explosion killed three civilians near Kelbajar of Azerbaijan. It is disturbing that the mine was likely planted recently against civilians. Mines pose a constant threat to civilians and hinder efforts to post-conflict reconstruction," Georgy Gogia, Deputy Director of the Europe and Central Asia Department of Human Rights Watch.
But even in this more specific statement there is not a single word condemning Armenia.
“I am shocked by the tragic death of two Azerbaijani journalists Siraj Abishov and Maharram Ibrahimov as a result of a mine explosion in Kelbajar. I condemn the death of Azerbaijani journalists. Journalists should be able to pursue their professional activities without risking their personal safety," Director-General of UNESCO Audrey Azoulay.
Yes, journalists should be able to carry out their professional activities without risking their lives, but, unfortunately, the superficial attitude of international organizations to Armenia's inhuman actions creates a precedent of impunity. What is bad for one is normal for another. All these statements are made just for record and only support the Armenian terrorism, raised to the rank of state policy.
Ironically, recently, on 4 April, the UN Secretary General António Guterres made a statement on the occasion of the International Day for Mine Awareness and Assistance in Mine Action. Guterres urged states that had not yet acceded to the convention to do so immediately. He noted that landmines, explosive remnants of war, and improvised explosive devices disproportionately affect vulnerable populations, internally displaced persons, disadvantaged people and children. They impede peace, impede the delivery of humanitarian assistance and constitute an obstacle to inclusive sustainable development.
“Unfortunately, sometimes we see how easy it is to revert the progress we have made in mine clearance. However, information and educational work and campaigns to ensure awareness of the dangers of landmines is not the only thing we should do. The UN Charter obliges us to complete this work: to survey and de-mine territories and destroy these deadly devices. Let's make this decade the last decade when we have to devote our efforts to solving this problem," UN Secretary General António Guterres.
French Ambassador to Azerbaijan Zachary Gross made a similar appeal: "Since the war is over and a lot of work on demining has begun, it would be nice if Armenia and Azerbaijan have acceded to the Ottawa Convention on the Prevention of Accumulation, Stockpiling, Production and Transfer of Anti-personnel Mines and on Their Destruction.”
Even without joining the convention, Azerbaijan has been clearing landmines for the past 30 years - a problem imposed on the country. But our humanitarian mission should be adequately perceived and supported by the world community, while calls to condemn the inhuman actions of the political leadership of Armenia should not remain unanswered and rejected. And only in this case it will be possible to say that representatives of international legal organizations go beyond just protocol statements.
Currently, the largest number of mines in the world is believed to be in Afghanistan, but there are also a lot of them in Cambodia, Laos, Bosnia and Angola.
In addition, landmines are still used in hot spots such as Myanmar, Libya and Syria, including by groups like ISIS. In 2015, the number of victims of antipersonnel mines in member states to the convention was as follows: Afghanistan - 1310, Yemen - 988, Ukraine - 589, Colombia - 221, Mali - 167, Cambodia - 111, Sudan - 104 people. Now imagine that Azerbaijan is on this list too. In just seven months since the end of the war, more than 140 people stepped on deadly mines in Azerbaijan.