Azərbaycanla Türkiyə arasında Qarabağda imzalanmış Bəyannamə son dərəcə əhəmiyyətli, beynəlxalq miqyaslı tarixi hadisədir
Türkiyə prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan erməni işğalından azad olunmuş Qarabağa ayaq basmış ilk dünya lideri oldu. O, hələ bu səfəri ərəfəsində Azərbaycanla ölkəsi arasında əməkdaşlığa dair hərtərəfli sənədin imzalanacağının anonsunu vermişdi. Bu sənəd «Azərbaycan Respublikası ilə Türkiyə Respublikası arasında müttəfiqlik münasibətləri haqqında Şuşa Bəyannaməsi» oldu.
Əlbəttə ki, Azərbaycanla Türkiyə arasında münasibətlər hər zaman müttəfiqlik xarakteri daşıyıb. İki ölkə arasında əməkdaşlıq özündə düz 300 ikitərəfli sənədi cəmləyən ciddi hüquqi bazaya əsaslanır. Bu günədək Türkiyə şirkətləri Azərbaycan iqtisadiyyatına 13 milyard dollar investisiya qoyub. Azərbaycanın Türkiyə iqtisadiyyatına yatırdığı investisiyanın həcmi isə 19 milyard dollardır. Qarşılıqlı əməkdaşlıqda belə müsbət rəqəmləri çox sadalamaq olar.
Müttəfiqlik haqqında Şuşa Bəyannaməsinin imzalanması isə yeni geosiyasi reallığın əksidir. Bunu Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev Ermənistanın işğalı altındakı torpaqların azad olunmasından dərhal sonra demişdi.
«Bəyannamədə bir çox önəmli məsələlər öz əksini tapır. Beynəlxalq müstəvidə birgə əməkdaşlığımız, fəaliyyətimiz, siyasi əlaqələr, iqtisadi-ticarət əlaqələri, mədəniyyət, təhsil, idman, gənclər siyasəti, demək olar ki, bütün sahələr əhatə olunur. Enerji təhlükəsizliyinin, Cənub Qaz Dəhlizinin önəmi Türkiyə, Azərbaycan və Avropa üçün göstərilir və hər bir məsələ çox böyük önəm daşıyır. Mən onların arasında iki məsələni xüsusilə qeyd etmək istərdim. Birincisi, müdafiə sahəsində əməkdaşlıq, iş birliyi məsələsi. Müdafiə sənayesi sahəsində və qarşılıqlı hərbi yardım məsələləri bu Bəyannamədə öz əksini tapır. Bu, tarixi nailiyyətdir. Biz bir daha göstəririk ki, bundan sonra da hər zaman bir yerdə olacağıq.
İkinci önəmli məsələ nəqliyyat məsələsidir. Bəyannamədə Zəngəzur dəhlizinin açılması ilə bağlı çox açıq ifadələr öz əksini tapıb. Bu da İkinci Qarabağ savaşından sonra yaranmış yeni geosiyasi vəziyyətin nəticəsidir. Bu gün biz Türkiyəni və Azərbaycanı dəmir yolu ilə, avtomobil yolu ilə birləşdirəcək Zəngəzur dəhlizi haqqında nəinki danışırıq, bu dəhlizi əməli işlərlə yaradırıq. Müttəfiqlik haqqında imzalanmış Birgə Bəyannamədə bu məsələnin əks olunması böyük məna daşıyır», - deyə İlham Əliyev Şuşa Bəyannaməsinin imzalanmasından sonra mətbuata bəyanatında bildirib.
Bəyannamədə düz 100 il əvvəl imzalanmış Qars müqaviləsinə istinad olunmasını isə rəmzi məqam saymaq olar. İlham Əliyev də dediyi kimi, bu sənədin Şuşada imzalanması Azərbaycanla Türkiyənin gələcək əməkdaşlıq istiqamətini göstərir.
Xatırladaq ki, 1921-ci ildə imzalanmış Qars müqaviləsinə əsasən, Türkiyə ilə Rusiya Azərbaycanın Naxçıvan muxtariyyətinin qarantı qismində çıxış edirlər. Prezidentlərin bəyanatlarından anlaşılır ki, Şuşa Bəyannaməsinə də bu cür baxılmalıdır – yeni sənəd faktiki olaraq, Azərbaycanın işğaldan azad olunmuş ərazilərində təhlükəsizliyə zəmanət verir.
Yeri gəlmişkən, Türkiyə tezliklə Şuşada Baş konsulluğunu da açmaq niyyətindədir. İki ölkənin birgə addımlarının son nöqtəsi isə regionda sülh və əməkdaşlığı gücləndirəcək sabitləşdirici amilin yaradılmasıdır.
«Ermənistanın ona xoş niyyətlə uzadılan həmrəylik əlini tutmasını, ortaq gələcəyi birlikdə formalaşdırmaq fürsətindən yaxşı istifadə etməsini arzu edirik. Altılı platforma dedik. Bu altılı platformada bildiyiniz kimi, Rusiya, Türkiyə, Azərbaycan, Ermənistan, Gürcüstan və İran var. Bu altılı platforma ilə birlikdə artıq istəyirik ki, bölgə rahatlıqla, sülh içində yaşanan bir bölgə olsun. Bu addımı atmaq üçün biz qardaşımla birlikdə hər cür fədakarlığa hazırıq. Cənab Putin eyni qaydada bu cür fədakarlığa hazırdır. Bu istiqamətdə atılacaq addımlarla bölgə bir sülh bölgəsinə çevriləcək», - deyə Türkiyə prezidenti R.T.Ərdoğan qeyd edib.
İndi Azərbaycanla Türkiyənin Ermənistan qarşısında qoyduqları yeganə şərt nifrət və təhrikçilik siyasətindən əl çəkməsidir. «Belə bir mühit formalaşanda Ermənistan ilə münasibətlərin normallaşması üçün biz də üzərimizə düşəni edəcəyimizi hər fürsətdə deyirik. Bu ümidverici proses Azərbaycan ilə Ermənistanın imzaladıqları atəşkəs razılaşmasını əhatəli və uzaqgörən bir sülh müqaviləsi ilə tamamladıqları halda çox sağlam şəkildə davam edəcəyinə inanırıq», - deyə Ərdoğan bildirib.
Amma görünən odur ki, Ermənistanın müharibədəki məğlubiyyətdən özünə gəlməsi, kapitulyasiya nəticəsində daxildə yaranmış xaosu aradan qaldırması, yeni reallığı dərk etməsi üçün zaman lazımdır. Təəssüf ki, vəziyyətin Ermənistanda keçiriləcək növbədənkənar parlament seçkisindən dərhal sonra düzələcəyinə də ümid etmək mümkün deyil.
Hər halda, hələlik İrəvandan yalnız qeyri-adekvat bəyanatlar eşidilir: «Ermənistan XİN-i Türkiyə və Azərbaycan prezidentlərinin ermənilərin Azərbaycan tərəfindən işğal edilmiş mədəni və tarixi mərkəzi olan Arsaxa – Şuşi şəhərinə birgə səfərini sərt şəkildə pisləyir».
Sən demə, əsası 1752-ci ildə Azərbaycan xanı Pənahəli xan tərəfindən qoyulmuş, əhalisinin 98%-ni hər zaman azərbaycanlılar təşkil etmiş Şuşa bu gün «Azərbaycanın işğalı altında» imiş!
Xankəndidəki marionet separatçı rejimin qalıqları daha da «irəli» gediblər. Onlar Ərdoğanın əməlini «Rusiyanın regiondakı sülhməramlı missiyasına mane olmaq cəhdi, kövrək sabitliyə zərbə endirilməsinə yönəlmiş şeytan planı» adlandırıblar. Separatçılar beynəlxalq təşkilatları, o cümlədən ATƏT-in Minsk qrupunu və konkret olaraq Rusiyanı «Türkiyənin aqressiv cəhdlərinin qarşısını almağa» çağırıblar.
Əlbəttə ki, Azərbaycanla Türkiyə arasında müttəfiqlik münasibətləri haqqında Şuşa Bəyannaməsinin imzalanmasından sonra erməni tərəfindən Rusiya ilə sərhəddə yeni «qorxulu nağıllar», yaxud Ankaranın NATO-nun imicinə zərbə vurduğu haqda iddialar gözlənilən idi. Amma Azərbaycanın sabiq xarici işlər naziri Tofiq Zülfüqarov RTVI-yə müsahibəsində diqqəti Ərdoğanın Şuşaya NATO sammitindən dərhal sonra yollandığına çəkib. O, Ankaranın həmin sammitdə alyans üzvləri tərəfindən son dərəcə ciddi dəstək aldığını da xatırladıb: «Məsələn, bildik ki, Əfqanıstanda və NATO üçün aktiv zonalar olan bir sıra digər bölgələrdə Türkiyəyə xüsusi rol verilir. Odur ki, NATO-nun önəmli üzvlərindən birindən belə təhlükəsizlik çətiri almağımız regionda vəziyyəti dəyişir».
Bununla yanaşı, Zülfüqarov hesab edir ki, Azərbaycanla Türkiyə arasında müttəfiqlik sənədinin imzalanması Rusiya-Türkiyə münasibətlərində gərginlik kimi qiymətləndirilməməlidir. «Ərdoğan ilə Putinin problemli məsələlərlə bağlı razılığa gələ bildikləri indiki vəziyyətdə bu, dissonans kimi görünür. Çünki indiki mərhələdə Moskvanın digər NATO üzvləri ilə münasibətləri ortadadır. Beləliklə, indiki dövrdə bu bölgədə Qərb siyasətinin Türkiyə kimi bələdçisi, regional təhlükəsizliyin təminində Türkiyə kimi tərəfdaş Rusiya üçün daha qəbulediləndir», - deyə sabiq XİN başçısı bildirib.
Beləliklə, bütün dünyanın bir, Ermənistanın isə fərqli reallıqla yaşadığı ortadadır. Orada hələ də praqmatik maraqlar deyil, «dənizdən dənizə» Ermənistan haqda əsrlərdən gələn mif, erməni xalqının müstəsnalığı kimi cəfəng ideyalar hakimdir. Bu gün regionda bütün proseslərin Ermənistandan yan keçməsi də məhz bununla bağlıdır. Beyni zəhərlənmiş bu cəmiyyəti ayıltmağa çalışanlar isə çox azdır. Məsələn, Ermənistanın birinci prezidenti Levon Ter-Petrosyan kimi. «Azərbaycanı getməyə kim məcbur edəcək? Bütün dünya Qarabağı Azərbaycanın bir hissəsi sayır», - deyə o, bildirib. Ter-Petrosyan hesab edir ki, bu gün Ermənistan həllecidi səsə malik deyil. Əslində, o, erməni ictimaiyyətinə bu xəbərdarlığı hələ 1997-ci ildə etmişdi: «Bu gün qəbul etmədiklərimizi gələcəkdə xahiş etməli olacağıq, lakin əldə edə bilməyəcəyik. Tariximizdə dəfələrlə belə olub»…

Signing of Declaration between Azerbaijan and Turkey in Garabagh was a historic event of global scale and significance
Turkish President Recep Tayyip Erdogan became the first world leader to visit Garabagh after its liberation from the Armenian occupation. Just before the visit, Erdogan announced the signing of a comprehensive document on cooperation between Azerbaijan and Turkey. This document was the Shusha Declaration on Allied Relations between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Turkey".
Certainly, Azerbaijan and Turkey have always maintained allied relations. Cooperation between the two states is based on an impressive legal framework, including about 300 bilateral agreements. As of today, Turkish companies have invested $13 billion in the Azerbaijani economy, while Azerbaijani investments in the Turkish economy reached $19 billion. The list of positive results of mutually beneficial cooperation can be extended.
The signing of the Shusha Declaration illustrates the new geopolitical realities announced by the President of Azerbaijan Ilham Aliyev immediately after the liberation of Armenia-occupied lands.
“The Declaration reflects many important issues, including joint cooperation, our activities on the international plane, political, commercial and economic relations, culture, education, sports, youth policy, that is, all spheres are covered. It also shows the significance of energy security, the Southern Gas Corridor for Turkey, Azerbaijan and Europe. Each issue is of great importance. I would like to highlight just two of them. First, cooperation in the defense sphere. The Shusha Declaration reflects issues related to defense industry and mutual military assistance. This is a historic achievement. We demonstrate once again that we will always be together in the future.
“The second important issue is related to transportation. The document reflects very clearly the opening of the Zangezur Corridor. This is a result of the new geopolitical situation that emerged after the Second Garabagh War. Today it is not only about the Zangezur Corridor, which will connect Turkey and Azerbaijan by rail and road. We also create the corridor through practical actions. This issue was reflected in the signed joint declaration, which is of great importance,” Ilham Aliyev said in his statement to the media after the signing of the Shusha Declaration.
It is symbolic that the declaration contains a reference to the Kars Treaty signed exactly 100 years ago. As Mr. Aliyev noted, the signing of the document in Shusha indicates the direction of further cooperation between Azerbaijan and Turkey.
According to the Kars Treaty signed in 1921, Turkey and Russia acted as guarantors of the security of the autonomous region of Nakhchivan (Azerbaijan). The Shusha Declaration should be considered in the same context, albeit it guarantees the security of all the liberated lands of Azerbaijan.
Turkey also intends to open a consulate in Shusha. The ultimate goal of all joint steps of Azerbaijan and Turkey is to create a set of stabilising factors that would contribute to the strengthening of peace and cooperation in the region.
“We want Armenia to accept the hand of solidarity that we extended to it with good intentions, to prudently use the opportunity to jointly form a common future. I mean the platform of six states, including Russia, Turkey, Azerbaijan, Armenia, Georgia and Iran. As part of this platform, we want to establish peace in the region. To make this come true, my brother and I are ready for any dedication. Mr. Putin is equally ready for this dedication. Thanks to our joint steps, the region will turn into a region of peace,” President Erdogan said.
The only condition that Azerbaijan and Turkey request Armenia to abide is the rejection of the policy of hatred and incitement. “If we have such an environment, we also say at every opportunity that we will do everything possible to normalize relations with Armenia. We believe that this encouraging process will continue in a very healthy form if the ceasefire agreement signed between Azerbaijan and Armenia ends with a comprehensive and far-sighted peace treaty,” Mr. Erdogan said.
However, Armenia, apparently, still needs time to recover from defeat, to eliminate the internal political chaos caused by the surrender and to realise the new realities after Azerbaijan liberated its lands. Unfortunately, there is no reason to hope that the situation will improve immediately after the early parliamentary elections in Armenia.
Meanwhile, we can only hear inadequate statements from Yerevan, such as "Armenian Foreign Ministry strongly condemns the joint visit by the presidents of Turkey and Azerbaijan to the Armenian cultural and historical centre of Artsakh, the city of Shushi, which is under Azerbaijani occupation." Strangely, Armenian authorities claim that the city of Shusha founded in 1752 by the Azerbaijani Khan Panahali, where 98% of the population has always consisted of Azerbaijanis, is "under the occupation of Azerbaijan"!
The remnants of the puppet separatist regime in Khankendi went even further. They called Erdogan's actions "an attempt to thwart Russia’s peacekeeping mission in the region, a diabolical plan aimed at striking a fragile stability." Separatists called on international organisations, the OSCE Minsk Group co-chairs, in particular Russia, "to curb the aggressive aspirations of Turkey."
Of course, after the signing of the Shusha Declaration between Azerbaijan and Turkey, one could expect new horror stories from the Armenian side about the Turkish threat near the borders of Russia or about Ankara's damage to NATO's image. However, as the former Foreign Minister of Azerbaijan Tofig Zulfugarov noted in his interview with RTVI, Erdogan arrived in Shusha immediately after the NATO summit, where Turkey received very serious support from the members of the alliance. “For example, we learned that Turkey has a special role in Afghanistan and in a number of other NATO zones of activity. Therefore, the receipt of such a security umbrella from one of the significant members of NATO definitely changes the situation in the region,” Mr. Zulfugarov said.
At the same time, he said that the conclusion of an alliance agreement between Azerbaijan and Turkey should not undermine relations between Russia and Turkey: “In the current situation, when Erdogan and Putin are able to agree on problematic issues, Russia's relations with other NATO members look completely different. Therefore, in this case and in this region, Russia prefers Turkey more than anyone else as a conductor of the Western policy and a partner in the development of regional security."
Thus, we have a situation when the Armenia and the rest of the world live in completely different realities. Armenia is led not by pragmatic interests, but by centuries-old myths about Armenia "from sea to sea", delusional ideas of the exclusivity of the Armenian nation. Therefore, Armenia is outside of all the regional processes going on in the region. Only a few politicians, such as the first President of Armenia Levon Ter-Petrosyan, try, albeit unsuccessfully, to sober up the intoxicated Armenian society. “Who will make Azerbaijan leave? The whole world considers Garabagh to be a part of Azerbaijan,” L. Ter-Petrosyan noted, adding that today Armenia does not have a decisive vote. But he warned Armenians back in 1997: “What we reject today, we will have to ask in the future, but we will not receive, as happened many times in our history.”...