Yaponiya paytaxtında keçirilən Olimpiya oyunlarında Azərbaycanı 44 idmançı təmsil
Nəhayət koronavirus pandemiyasına görə təxirə salınan planetin ən böyük yarışı Tokio Yay Olimpiya və Paralimpiya Oyunları 2021-ci ildə baş tutacaq. Tokio-2020 Yay Olimpiya Oyunlarına lisenziya qazanan idmançılar səbrsizliklə karyeralarının ən vacib yarışının başlayacağı 23 iyul tarixini gözləyirlər.
Maraqlıdır ki, Tokio-2020 Yay Olimpiya Oyunlarının keçiriləcəyi Yaponiya paytaxtında fövqəladə vəziyyət elan olunub. Baş nazir Yesihide Suqanın qərarına əsasən fövqəladə vəziyyət avqustun 22-dək davam edəcək. Koronavirus pandemiyasına görə qərara alınıb ki, paytaxtda, həmçinin qonşu Tiba, Kanaqava və Saytamadakı yarışlar tamaşaçısız keçirilsin. Belə qərar Tokioda fövqəladə vəziyyət elan olunduğu üçün verilib. Yarışın açılış və bağlanış mərasimləri də tamaşaçısız, yalnız VİP qonaqların iştirakı ilə baş tutacaq.
40 ümid
Azərbaycan Tokio-2020 Yay Olimpiya Oyunlarına 16 idman növü üzrə 40 lisenziya qazanıb. Bu nəticə ölkəmizin Olimpiadalar tarixindəki ən yaxşı üç göstəricisi sırasında yer alıb. Tokio-2020 yalnız ötən iki Olimpiada ilə müqayisədə geri qalır. Koronavirus pandemiyası səbəbindən yarışların tam keçirilmədiyi, turnirlərə hazırlığın istənilən kimi alınmaması bu rəqəmlərə ciddi təsirini göstərib. Lisenziya sayı 2012-ci və 2016-cı illərlə müqayisədə geriləsə də, əvvəlki 4 Olimpiadanı arxada qoyub. Növ sayında isə yalnız 5 il əvvəlki turnirdən geri qalıb, 2012-nin nəticəsini təkrarlayıb.
Növlərə gəlincə, ilk dəfə badmintonda təmsil olunacaq Azərbaycan Olimpiya proqramında yeni olan karatedə də çıxış edəcək. 13 ildən sonra stend atıcılığında da təmsil olunmaq imkanı yaradacaq Tokio-2020-də bəzi növlərdəki yerimizi itirmişik. Bunlar velosiped idmanının trek yarışları, akademik avarçəkmə, kanoelərdə avarçəkmə və kamandan oxatmadır.
Tokio-2020 Yay Olimpiya Oyunlarında iştirak edəcək Azərbaycan yığmasının ən gənc idmançısı Məryəm Şeyxəlizadəxangahdır. Üzgüçülükdə ölkəmizi güzəştli kartla təmsil edəcək xanım yaxın günlərdə 17 yaşını qeyd edəcək. Millimizin veteranı isə stend atıcısı Emin Cəfərovdur. Atıcılıq Federasiyasında baş katib vəzifəsini tutan snayperimiz oktyabrın 12-də 42 yaşını tamamlayacaq.
Təəssüflə qeyd etmək istərdik ki, Azərbaycanı Tokio Olimpiya Oyunlarında atletikanın üç təkanla tullanma növündə təmsil etməli olan Aleksis Kopelyo yarışa getməyəcək. Dünya reytinqi ilə Olimpiadaya lisenziya qazanan Kuba əsilli idmançı ciddi zədələnib. Bu səbəbdən o, yaşadığı İspaniyada əzələsindən əməliyyat olunub.
Atletika
Olimpiada proqramında ən qədim növlərdən sayılan atletikada iki idmançımız çıxış edəcək. Bu çəkicatmada Anna Skidan və üç təkanla tullanmada Nazim Babayevdir. Hər iki idmançımızın finala çıxışı artıq uğur sayılacaq. Güclü rəqabətin olacağı Tokio Olimpiadasında bu növdə medal gözləntimiz yoxdur.
Ölkəmiz ilk dəfə badmintonda təmsil olunacaq. Milliləşdirilmiş idmançımız Edi Reski Dviçahyonun Tokio Olimpiadasında medal iddiası yoxdur. Badmintonçu mümkün qədər irəliləməyə çalışacaq.
Azərbaycan Tokio-2020 çərçivəsində 3 gimnastika növü üzrə 4 yarışda təmsil olunacaq. Bədii gimnastika üzrə yarışlarda təmsilçimiz Zöhrə Ağamirova (fərdi proqram) və Zeynəb Hümmətova, Ləman Əlimuradova, Yelizaveta Luzan, Darya Sorokina və Nərminə Səmədovadan ibarət qrup hərəkətləri komandasıdır. Qeyd edək ki, ölkəmiz Olimpiadada qrup hərəkətləri komandası üzrə yarışlarda 13 ildən sonra yenidən qatılacaq.
İki gimnastımız isə idman gimnastikası üzrə yarışlarda iştirak edəcək: qadın idman gimnastikası üzrə yarışmada Marina Nekrasova, kişi idman gimnastikasında isə İvan Tixonov medallar uğrunda mübarizə aparacaq. Xatırladaq ki, Marinanın əldə etdiyi lisenziya Azərbaycanın qadın idman gimnastikası tarixində qazanılmış ilk Olimpiya lisenziyasıdır.
Bu idman növündə Tokioda 5 idmançımız çıxış edəcək. Olimpiadada Tayfur Əliyev ( 57 kq), Cavid Çələbiyev (63 kq), Lorenzo Sotomayor (69 kq), Alfonso Dominqes (81 kq) və Məhəmməd Abdullayev (+91 kq) mübarizə aparacaq. Boksçularımız daim ölkəmizin idman şərəfini layiqincə qoruyub. Tokio Olimpiadasında da onlardan gözləntilər çoxdur. Beş idmançımızın ümumilikdə 2 medal qazanacağı proqnozlaşdırılır.
Tokioda ən çox idmançımız məhz cüdoda çıxış edəcək. Kəramət Hüseynov (60 kq), Orxan Səfərov ( 66 kq),      Rüstəm Orucov ( 73 kq),            Murad Fətiyev (81 kq), Məmmədəli Mehdiyev ( 90 kq)   , Zelim Kotsoyev (100 kq), Uşanqi Kokauri (+100 kq), Aişə Qurbanlı (48 kq) və İrina Kindzerskaya (+78 kq) öz çəkilərində iddialılar sırasındadır. Doqquz cüdoçuyla yollanacağımız Tokio Olimpiadasında bu növdən gözləntimiz iki medaldır.
Güllə atıcılığı
Tokioda güllə atıcılığında ölkəmizi Ruslan Lunyov (25 və 50 m məsafəyə kiçikçaplı tapançadan atəşaçma) təmsil edəcək. İdmançımızın finala vəsiqə qazanması uğur hesab ediləcək.
Olimpiya Oyunlarının proqramına ilk dəfə daxil edilən karatedə üç idmançımız çıxış edəcək. Bunlar Rafael Ağayev ( 75 kq), İrina Zaretska (+61 kq) və Firdovsi Fərzəliyev (67 kq) olacaq. Karatedə güclü rəqabətə baxmayaraq iki idmançımızın medalçılar sırasında yer alacağını proqnozlaşdırmaq mümkündür.
Ənənəvi idman növlərimizdən olmayan qılıncoynatmada yalnız bir idmançımız çıxış edəcək Anna Başta sablya növündə ölkəmizi təmsil edəcək.
Güləş hər zaman bizi sevindirən idman növümüzdür. Bu dəfə səfərə nisbətən az heyətlə yollanan pəhləvanlarımızdan gözləntimiz böyükdür. Tokioda 7 güləşçimiz çıxış edəcək - Mariya Stadnik (qadın güləşi, 50 kq), Elis Manolova (qadın güləşi, 68 kq), Şərif Şərifov (sərbəst güləş, 97 kq), Hacı Əliyev (sərbəst güləş, 65 kq), Hacımurad Hacıyev (sərbəst güləş, 74 kq), İslam Abbasov (yunan-Roma güləşi, 87 kq) Rafiq Hüseynov (yunan-Roma güləşi, 77 kq). Pəhləvanlarımız əsas medal ümidimizdir. Bu mənada güləşdən ən azı üç medal gözləyirik.
Stend atıcılığı
Bu idman növündə xüsusi dəvətnamə - vayld kart sayəsində təmsil olunacayıq. Stend atıcılığında çıxış edəcək Emin Cəfərovun finala vəsiqə qazanması uğur sayılacaq.
Taekvondo idman növündə son oyunların qalibi Radik İsayev çıxış etməyəcək. Olimpiya çempionumuz Tokio-2020yə lisenziya qazana bilmədiyindən yarışda mübarizə aparmayacaq. Ümumilikdə taekvondoda Yaponiyada Milad Beiqi Harçeqani (80 kq) və Fəridə Əzizova (67 kq) mübarizə aparacaq. Hər iki idmançıdan medal gözləntimiz var.
Ölkəmiz üçün yeni sayılan triatlonda cəmi bir idmançımız çıxış edəcək. Kifayət qədər təcrübəsi olan Rostislav Pevtsov karyerasının ən böyük turnirində mübarizə aparacaq.
Üzgüçülükdə iki idmançımız çıxış edəcək. Maksim Şemberev (400 m qarışıq) və Məryəm Şeyxəlizadəxangah mümkün qədər irəliləməyə çalışacaq.
Velosiped idmanı
Velosiped idmanında da bir lisenziyamız var. Şosse növündə ölkəmizi Elçin Əsədov təmsil edəcək.
Planetin ən böyük yarışının təntənəli açılış mərasimi iyulun 23-də olacaq. Mərasimdə Azərbaycan bayrağını cüdoçu Rüstəm Orucov daşıyacaq.

EXPECTATIONS FROM TOKYO
One of the largest competitions on the planet, the Summer Olympic and Paralympic Games in Tokyo, which have been postponed due to the coronavirus pandemic, will finally take place in 2021. Licensed athletes are eagerly waiting for the start of the competition on July 23rd.
Interestingly, a state of emergency has already been declared in Tokyo due to the upcoming games. According to the decision of the Japanese Prime Minister, Yoshihide Suga, it will last until August 22.
Due to the coronavirus pandemic, it was decided to hold competitions in the capital of the country, as well as in the neighbouring prefectures of Chiba, Kanagawa and Saitama without the participation of spectators because of the state of emergency in Tokyo. Also, the opening and closing ceremonies will be held without spectators, but with the participation of VIP-guests.
Forty hopes
Azerbaijan won 40 licenses in 16 sports for the Tokyo 2020 Summer Olympics. This is one of the three best results in the country's Olympic history, behind only two previous Olympic Games. These figures were seriously affected by the inadequate conduct of a number of competitions and the lack of necessary preparation for tournaments due to the pandemic. The number of licenses is less than those won in 2012 and 2016, but more, if we recall the four previous Olympics, in which Azerbaijan participated. And the number of licenses won in various sports repeats the result of 2012.
For the first time, Azerbaijan will be presented in badminton and a new form of the Olympic games - karate. Also, 13 years later, we have a chance to compete in clay pigeon shooting. Unfortunately, we will not see our athletes in track cycling, rowing, canoeing and archery competitions.
The youngest representative of Azerbaijan in Tokyo 2020 will be Maryam Sheykhalizadehangah. The 17 years old swimmer will represent Azerbaijan on preferential terms. The oldest athlete in our team is Emin Jafarov (clay pigeon shooting), who will turn 42 in October.
Unfortunately, the Azerbaijani athlete of Cuban origin Alexis Kopeylo, who was supposed to represent the country in the triple jump, will not go to Tokyo either. He has a license thanks to his world rating, but was seriously injured, underwent surgery in Spain and is being recovered.
Athletics
Two Azerbaijani athletes will compete in athletics, which is considered one of the oldest types of sport in the Olympic program. These are Anna Skidan (hammer throw) and Nazim Babaev (triple jump). According to forecasts, even reaching the final can be considered a success for both athletes.
It is the first time Azerbaijan will be represented in this sport. That’s why the naturalized Azerbaijani athlete Edi Reski Dvichao does not expect any medal, but will try to advance as far as possible.
Our country will be represented in four competitions in three types of gymnastics. Zohra Aghamirova (individual program) and a team in group exercises consisting of Zeynab Hummatova, Laman Alimuradova, Yelizaveta Luzan, Daria Sorokina and Narmina Samedova will perform in the rhythmic gymnastics competition. Note that we participate in group exercises after a 13 years old break.
Two more Azerbaijani athletes will take part in artistic gymnastics competitions - Marina Nekrasova will compete for medals among women, and Ivan Tikhonov among men. By the way, Marina’s Olympic license is the first one in the history of Azerbaijani artistic gymnastics.
Five athletes from Azerbaijan will compete in Tokyo, including Tayfur Aliyev (57 kg), Javid Chalabiyev (63 kg), Lorenzo Sotomayor (69 kg), Alfonso Dominguez (81 kg) and Magomed Abdullayev (+91 kg). Our boxers have always demonstrated dignity defending the sport honour of Azerbaijan. According to forecasts, we can hope for at least two medals.
Azerbaijan will be represented by the largest number of athletes, including Keramet Huseynov (60 kg), Orkhan Safarov (66 kg), Rustam Orujov (73 kg), Murad Fatiyev (81 kg), Mammadali Mehdiyev (90 kg), Zelim Kotsoev (100 kg) ), Ushangi Kokauri (+100 kg), Aisha Gurbanli (48 kg) and Irina Kindzerskaya (+78 kg). We can also expect at least two medals in judo.
Bullet shooting
In bullet shooting, Azerbaijan will be represented by Ruslan Lunev (shooting from a small-bore pistol at 25 and 50 m). Our athlete will be successful if can make it to the final stage of the competition.
Three Azerbaijani athletes will perform in the karate included in the program of the Olympic Games for the first time. These are Rafael Aghayev (75 kg), Irina Zaretska (+61 kg) and Firdovsi Farzaliyev (67 kg). Despite the strong competition, we hope that two of our athletes will be among the medallists.
In this unconventional sport for Azerbaijan, we have only one representative - Anna Bashta. We wish her success!
This is a traditional and a favourite sport in Azerbaijan, although a relatively small team of athletes will represent Azerbaijan in Tokyo. These are seven wrestlers, including freestyle wrestlers Maria Stadnik (50 kg), Alice Manolova (68 kg), Sharif Sharifov (97 kg), Haji Aliyev (65 kg), Hajimurad Hajiyev (74 kg) and Greco-Roman style wrestlers Islam Abbasov (87 kg) and Rafig Huseynov (77 kg). They are our main hope for Olympic awards. We can expect at least three medals in their asset.
Shooting bench
Azerbaijan will be represented in this sport thanks to a special invitation - a wild card. Reaching the final can be considered a success for our shooter Emin Jafarov.
Unfortunately, the winner of the last Olympic Games, Radik Isaev, will not perform this time. Our Olympic champion was unable to win a license for Tokyo 2020. Milad Beigi Kharchegani (80 kg) and Farida Azizova (67 kg) will join the tournament instead of Radik. Hopefully they both will return with medals.
There is only one athlete representing Azerbaijan in this new type of sport for Azerbaijan. Rostislav Pevtsov will have to compete in the biggest competition of his career. Let's wish him success!
Our two athletes - Maxim Shemberev (400 m, complex) and Maryam Sheykhalizadehangah will try to achieve the best results.
Cycling
Azerbaijan has one license in this sport too. Elchin Asadov will represent Azerbaijan in road races.
The opening ceremony of the largest competition on the planet will take place on July 23. Judoka Rustam Orujov will carry the flag of Azerbaijan during the ceremony.