Yaponiya paytaxtında keçirilən Olimpiya oyunlarında Azərbaycanı 44 idmançı təmsil
Nəhayət koronavirus pandemiyasına görə təxirə salınan planetin ən böyük yarışı Tokio Yay Olimpiya və Paralimpiya Oyunları 2021-ci ildə baş tutacaq. Tokio-2020 Yay Olimpiya Oyunlarına lisenziya qazanan idmançılar səbrsizliklə karyeralarının ən vacib yarışının başlayacağı 23 iyul tarixini gözləyirlər.
Maraqlıdır ki, Tokio-2020 Yay Olimpiya Oyunlarının keçiriləcəyi Yaponiya paytaxtında fövqəladə vəziyyət elan olunub. Baş nazir Yesihide Suqanın qərarına əsasən fövqəladə vəziyyət avqustun 22-dək davam edəcək. Koronavirus pandemiyasına görə qərara alınıb ki, paytaxtda, həmçinin qonşu Tiba, Kanaqava və Saytamadakı yarışlar tamaşaçısız keçirilsin. Belə qərar Tokioda fövqəladə vəziyyət elan olunduğu üçün verilib. Yarışın açılış və bağlanış mərasimləri də tamaşaçısız, yalnız VİP qonaqların iştirakı ilə baş tutacaq.
40 ümid
Azərbaycan Tokio-2020 Yay Olimpiya Oyunlarına 16 idman növü üzrə 40 lisenziya qazanıb. Bu nəticə ölkəmizin Olimpiadalar tarixindəki ən yaxşı üç göstəricisi sırasında yer alıb. Tokio-2020 yalnız ötən iki Olimpiada ilə müqayisədə geri qalır. Koronavirus pandemiyası səbəbindən yarışların tam keçirilmədiyi, turnirlərə hazırlığın istənilən kimi alınmaması bu rəqəmlərə ciddi təsirini göstərib. Lisenziya sayı 2012-ci və 2016-cı illərlə müqayisədə geriləsə də, əvvəlki 4 Olimpiadanı arxada qoyub. Növ sayında isə yalnız 5 il əvvəlki turnirdən geri qalıb, 2012-nin nəticəsini təkrarlayıb.
Növlərə gəlincə, ilk dəfə badmintonda təmsil olunacaq Azərbaycan Olimpiya proqramında yeni olan karatedə də çıxış edəcək. 13 ildən sonra stend atıcılığında da təmsil olunmaq imkanı yaradacaq Tokio-2020-də bəzi növlərdəki yerimizi itirmişik. Bunlar velosiped idmanının trek yarışları, akademik avarçəkmə, kanoelərdə avarçəkmə və kamandan oxatmadır.
Tokio-2020 Yay Olimpiya Oyunlarında iştirak edəcək Azərbaycan yığmasının ən gənc idmançısı Məryəm Şeyxəlizadəxangahdır. Üzgüçülükdə ölkəmizi güzəştli kartla təmsil edəcək xanım yaxın günlərdə 17 yaşını qeyd edəcək. Millimizin veteranı isə stend atıcısı Emin Cəfərovdur. Atıcılıq Federasiyasında baş katib vəzifəsini tutan snayperimiz oktyabrın 12-də 42 yaşını tamamlayacaq.
Təəssüflə qeyd etmək istərdik ki, Azərbaycanı Tokio Olimpiya Oyunlarında atletikanın üç təkanla tullanma növündə təmsil etməli olan Aleksis Kopelyo yarışa getməyəcək. Dünya reytinqi ilə Olimpiadaya lisenziya qazanan Kuba əsilli idmançı ciddi zədələnib. Bu səbəbdən o, yaşadığı İspaniyada əzələsindən əməliyyat olunub.
Atletika
Olimpiada proqramında ən qədim növlərdən sayılan atletikada iki idmançımız çıxış edəcək. Bu çəkicatmada Anna Skidan və üç təkanla tullanmada Nazim Babayevdir. Hər iki idmançımızın finala çıxışı artıq uğur sayılacaq. Güclü rəqabətin olacağı Tokio Olimpiadasında bu növdə medal gözləntimiz yoxdur.
Ölkəmiz ilk dəfə badmintonda təmsil olunacaq. Milliləşdirilmiş idmançımız Edi Reski Dviçahyonun Tokio Olimpiadasında medal iddiası yoxdur. Badmintonçu mümkün qədər irəliləməyə çalışacaq.
Azərbaycan Tokio-2020 çərçivəsində 3 gimnastika növü üzrə 4 yarışda təmsil olunacaq. Bədii gimnastika üzrə yarışlarda təmsilçimiz Zöhrə Ağamirova (fərdi proqram) və Zeynəb Hümmətova, Ləman Əlimuradova, Yelizaveta Luzan, Darya Sorokina və Nərminə Səmədovadan ibarət qrup hərəkətləri komandasıdır. Qeyd edək ki, ölkəmiz Olimpiadada qrup hərəkətləri komandası üzrə yarışlarda 13 ildən sonra yenidən qatılacaq.
İki gimnastımız isə idman gimnastikası üzrə yarışlarda iştirak edəcək: qadın idman gimnastikası üzrə yarışmada Marina Nekrasova, kişi idman gimnastikasında isə İvan Tixonov medallar uğrunda mübarizə aparacaq. Xatırladaq ki, Marinanın əldə etdiyi lisenziya Azərbaycanın qadın idman gimnastikası tarixində qazanılmış ilk Olimpiya lisenziyasıdır.
Bu idman növündə Tokioda 5 idmançımız çıxış edəcək. Olimpiadada Tayfur Əliyev ( 57 kq), Cavid Çələbiyev (63 kq), Lorenzo Sotomayor (69 kq), Alfonso Dominqes (81 kq) və Məhəmməd Abdullayev (+91 kq) mübarizə aparacaq. Boksçularımız daim ölkəmizin idman şərəfini layiqincə qoruyub. Tokio Olimpiadasında da onlardan gözləntilər çoxdur. Beş idmançımızın ümumilikdə 2 medal qazanacağı proqnozlaşdırılır.
Tokioda ən çox idmançımız məhz cüdoda çıxış edəcək. Kəramət Hüseynov (60 kq), Orxan Səfərov ( 66 kq),      Rüstəm Orucov ( 73 kq),            Murad Fətiyev (81 kq), Məmmədəli Mehdiyev ( 90 kq)   , Zelim Kotsoyev (100 kq), Uşanqi Kokauri (+100 kq), Aişə Qurbanlı (48 kq) və İrina Kindzerskaya (+78 kq) öz çəkilərində iddialılar sırasındadır. Doqquz cüdoçuyla yollanacağımız Tokio Olimpiadasında bu növdən gözləntimiz iki medaldır.
Güllə atıcılığı
Tokioda güllə atıcılığında ölkəmizi Ruslan Lunyov (25 və 50 m məsafəyə kiçikçaplı tapançadan atəşaçma) təmsil edəcək. İdmançımızın finala vəsiqə qazanması uğur hesab ediləcək.
Olimpiya Oyunlarının proqramına ilk dəfə daxil edilən karatedə üç idmançımız çıxış edəcək. Bunlar Rafael Ağayev ( 75 kq), İrina Zaretska (+61 kq) və Firdovsi Fərzəliyev (67 kq) olacaq. Karatedə güclü rəqabətə baxmayaraq iki idmançımızın medalçılar sırasında yer alacağını proqnozlaşdırmaq mümkündür.
Ənənəvi idman növlərimizdən olmayan qılıncoynatmada yalnız bir idmançımız çıxış edəcək Anna Başta sablya növündə ölkəmizi təmsil edəcək.
Güləş hər zaman bizi sevindirən idman növümüzdür. Bu dəfə səfərə nisbətən az heyətlə yollanan pəhləvanlarımızdan gözləntimiz böyükdür. Tokioda 7 güləşçimiz çıxış edəcək - Mariya Stadnik (qadın güləşi, 50 kq), Elis Manolova (qadın güləşi, 68 kq), Şərif Şərifov (sərbəst güləş, 97 kq), Hacı Əliyev (sərbəst güləş, 65 kq), Hacımurad Hacıyev (sərbəst güləş, 74 kq), İslam Abbasov (yunan-Roma güləşi, 87 kq) Rafiq Hüseynov (yunan-Roma güləşi, 77 kq). Pəhləvanlarımız əsas medal ümidimizdir. Bu mənada güləşdən ən azı üç medal gözləyirik.
Stend atıcılığı
Bu idman növündə xüsusi dəvətnamə - vayld kart sayəsində təmsil olunacayıq. Stend atıcılığında çıxış edəcək Emin Cəfərovun finala vəsiqə qazanması uğur sayılacaq.
Taekvondo idman növündə son oyunların qalibi Radik İsayev çıxış etməyəcək. Olimpiya çempionumuz Tokio-2020yə lisenziya qazana bilmədiyindən yarışda mübarizə aparmayacaq. Ümumilikdə taekvondoda Yaponiyada Milad Beiqi Harçeqani (80 kq) və Fəridə Əzizova (67 kq) mübarizə aparacaq. Hər iki idmançıdan medal gözləntimiz var.
Ölkəmiz üçün yeni sayılan triatlonda cəmi bir idmançımız çıxış edəcək. Kifayət qədər təcrübəsi olan Rostislav Pevtsov karyerasının ən böyük turnirində mübarizə aparacaq.
Üzgüçülükdə iki idmançımız çıxış edəcək. Maksim Şemberev (400 m qarışıq) və Məryəm Şeyxəlizadəxangah mümkün qədər irəliləməyə çalışacaq.
Velosiped idmanı
Velosiped idmanında da bir lisenziyamız var. Şosse növündə ölkəmizi Elçin Əsədov təmsil edəcək.
Planetin ən böyük yarışının təntənəli açılış mərasimi iyulun 23-də olacaq. Mərasimdə Azərbaycan bayrağını cüdoçu Rüstəm Orucov daşıyacaq.

44 спортсмена будут представлять Азербайджан на Олимпийских играх в столице Японии
В 2021 году, наконец, состоятся отложенные в связи с пандемией коронавируса крупнейшие соревнования планеты - летние Олимпийские и Паралимпийские игры в Токио. Завоевавшие лицензии на Олимпиаду-2020 в Токио спортсмены с нетерпением ждут дня начала соревнований - 23 июля.
Интересно, что в столице Японии из-за предстоящих Игр уже объявлено чрезвычайное положение. Согласно решению премьер-министра страны Ёсихидэ Суга, оно продлится до 22 августа.
Из-за пандемии коронавируса принято решение провести соревнования в столице, а также в соседних префектурах Тиба, Канагава и Сайтама, причем без участия зрителей. Так решили из-за объявления чрезвычайного положения в Токио. Также без зрителей, но с участием VIP-гостей пройдут церемонии открытия и закрытия.
40 надежд
Азербайджан завоевал на летние Олимпийские игры «Токио-2020» 40 лицензий по 16 видам спорта. Это один из трех лучших результатов в олимпийской истории страны, который уступает лишь двум предыдущим Олимпиадам. Серьезное влияние на эти цифры оказали неполноценное проведение ряда соревнований и отсутствие необходимой подготовки к турнирам в связи с распространением пандемии. Количество завоеванных лицензий в сравнении с Играми 2012 и 2016 годов меньше, но больше, если вспомнить четыре предыдущие Олимпиады, в которых участвовал Азербайджан. А по числу завоеванных лицензий в видах спорта сейчас фактически повторяется результат 2012 года.
Азербайджан впервые будет представлен в бадминтоне и новом для Олимпийских игр виде - каратэ. Также спустя 13 лет мы получили возможность побороться в стендовой стрельбе. К сожалению, мы не увидим наших спортсменов на соревнованиях по трековому велоспорту, академической гребле, гребле на каноэ и стрельбе из лука.
Самым молодым представителем Азербайджана в «Токио-2020» будет Марьям Шейхализадехангах. Пловчихе, которая будет представлять Азербайджан по льготной карте, исполнится лишь 17 лет. А ветерану азербайджанской сборной Эмину Джафарову (стендовая стрельба) в октябре будет 42 года.
К сожалению, в Токио не поедет и азербайджанский легкоатлет кубинского происхождения Алексис Копейло, который должен был представлять страну в тройном прыжке. Спортсмен, завоевавший лицензию на Олимпийские игры по мировому рейтингу, получил серьезную травму, прооперирован в Испании и находится на излечении.
Атлетика
В атлетике, считающейся одним из древнейших видов в олимпийской программе, выступят два азербайджанских спортсмена. Это Анна Скидан (метание молота) и Назим Бабаев (тройной прыжок). Согласно прогнозам, даже выход в финал можно будет считать успехом для обоих спортсменов.
Бадминтон
В этом виде спорта наша страна будет представлена впервые. Поэтому на медали натурализованный азербайджанский спортсмен Эди Рески Двичао не претендует, но будет стараться продвинуться как можно дальше.
На Олимпиаде-2020 Азербайджан будет представлен в четырех соревнованиях по трем видам. В состязании по художественной гимнастике выступят Зохра Агамирова (индивидуальная программа) и команда в групповых упражнениях в составе Зейнаб Гумматовой, Ляман Алимурадовой, Елизаветы Лузан, Дарьи Сорокиной и Нармины Самедовой. Отметим, что в групповых упражнениях мы участвуем после перерыва в 13 лет.
Еще два наших спортсмена примут участие в соревнованиях по спортивной гимнастике - Марина Некрасова поборется за медали среди женщин, а Иван Тихонов среди мужчин. Необходимо отметить, что завоеванная Мариной олимпийская лицензия - первая в истории азербайджанской спортивной гимнастики.
В этом виде спорта в Токио выступят сразу пять спортсменов из Азербайджана - Тайфур Алиев (57 кг), Джавид Челябиев (63 кг), Лоренцо Сотомайор (69 кг), Альфонсо Домингес (81 кг) и Магомед Абдуллаев (+91 кг). Наши боксеры всегда достойно защищали спортивную честь страны. Большие ожидания связаны и с Олимпиадой в Токио. Согласно прогнозам, можно надеяться на две медали.
Именно в дзюдо мы будем представлены наибольшим количеством спортсменов. В числе претендентов на медали в своих весовых категориях значатся Керамет Гусейнов (60 кг), Орхан Сафаров (66 кг), Рустам Оруджев (73 кг), Мурад Фатиев (81 кг), Мамедали Мехдиев (90 кг), Зелим Коцоев (100 кг), Ушанги Кокаури (+100 кг), Аиша Гурбанлы (48 кг) и Ирина Киндзерская (+78 кг). В этом виде спорта также можно рассчитывать на две медали.
Пулевая стрельба
В пулевой стрельбе Азербайджан представит Руслан Лунев (стрельба из мелкокалиберного пистолета на 25 и 50 м). При этом успехом для нашего спортсмена можно будет считать выход в финал.
Каратэ
Во включенном впервые в программу Олимпийских игр каратэ выступят три азербайджанских спортсмена. Это Рафаэль Агаев (75 кг), Ирина Зарецка (+61 кг) и Фирдовси Фарзалиев (67 кг). Несмотря на сильную конкуренцию, можно надеяться, что два наших спортсмена окажутся в числе медалистов.
В этом нетрадиционном для Азербайджана виде спорта у нас только один представитель - саблистка Анна Башта. Пожелаем ей успеха.
А это традиционно любимый вид спорта. Хотя на этот раз на Олимпиаду отправляется относительно малый состав, надежды на него возлагаются большие. Представлять Азербайджан будут семь борцов. Это «вольники» Мария Стадник (50 кг), Элис Манолова (68 кг), Шариф Шарифов (97 кг), Гаджи Алиев (65 кг), Гаджимурад Гаджиев (74 кг) и борцы греко-римского стиля Ислам Аббасов (87 кг) и Рафик Гусейнов (77 кг). Они - наша главная надежда на олимпийские награды. Можно рассчитывать как минимум на три медали.
Стрельба стендовая
В этом виде спорта Азербайджан будет представлен благодаря специальному приглашению (wild card). Выход в финал можно будет считать успехом для нашего стрелка Эмина Джафарова.
К сожалению, не выступит в этом виде спорта победитель последних Олимпийских игр Радик Исаев. Наш олимпийский чемпион не смог завоевать лицензию на «Токио-2020». В Японии в борьбу вступят Милад Беиги Харчегани (80 кг) и Фарида Азизова (67 кг). Надеемся, что оба вернутся с медалями.
В этом новом для Азербайджана виде спорта выступит один спортсмен. Достаточно опытному Ростиславу Певцову предстоит бороться на самом крупном соревновании в своей карьере. Пожелаем же ему успеха.
Два наших спортсмена в этом виде - Максим Шемберев (400 м, комплекс) и Марьям Шейхализадехангах постараются достичь наилучших результатов.
Велосипедный спорт
Здесь у Азербайджана также одна лицензия. Эльчин Асадов будет представлять Азербайджан в шоссейных гонках.
Напомним, что церемония торжественного открытия крупнейших соревнований планеты состоится 23 июля. Флаг Азербайджана на церемонии будет нести дзюдоист Рустам Оруджев.