Bu dəfə «neft oyunlarında» «coker» kimi BƏƏ-dən istifadə edib, bazarda qiymət artımına səbəb oldular
Bir zamanlar neft bazarında baş vermiş böhran OPEK-i və OPEK-ə üzv olmayan ölkələri qiymət dəyişkənliyini azaltmaq və "qara qızıl"a tələb və təklif arasında nisbətən möhkəm balans yaratmaq istəyi baxımından birləşdirsə də, bu, artıq keçmişdə qalıb. OPEK+ üzrə son anlaşmanın bağlanmasından bu yana bir il keçməsinə baxmayaraq, bazarda vəziyyət kəskin dəyişikliyə uğrayıb: 2020-ci ilin mart ayında bir barel üçün 23 dollara düşən neft qiyməti 75 dollara qədər yüksəlib, halbuki pandemiyadan əvvəl 70 dollara belə qalxa bilmirdi.
Lakin bahalaşma ilə, gözlənildiyi kimi, yeni problemlər ortaya çıxdı - bazar iştirakçılarının çoxu bazarda mümkün hərarət barədə danışmağa başladılar. Bazarın əsas qeyri-müəyyənlik amilləri sırasında COVID-19 pandemiyası, peyvənd kampaniyasının effektivliyi, dünya iqtisadiyyatının bərpa templəri, eyni zamanda bazara ən azı 1 milyon barel neft çıxara biləcək İrana qarşı tətbiq olunan sanksiyaların ləğvi məsələsi hələ də qalır.
Əmirliyin demarşı
Narahatlığın bir qismi onunla bağlı idi ki, OPEK+ qrupundan kənar istehsalçılar yüksək qiymətlər şəraitində hasilatı artıra bilərdilər. Belə ki, Amerika şist nefti istehsalının dəyəri bir barel üçün 45-55 dollar səviyyəsində dəyişir və həddindən yüksək kotirovkalar ABŞ-da "qara qızıl" istehsalını kifayət qədər sürətlə artıra bilər və özünü məhdudlaşdıran OPEK+ ölkələrinin bazar payını ələ keçirə bilər. Özü də, dünyada ABŞ-dan əlavə, hasilatı artıran neft istehsalçıları - Norveç, Kanada, Braziliya və s. də var.
OPEK+ alyansının özündə də gərginlik yaranıb: üzvlər indi neft hasilatını azaltmaq barədə anlaşmanın gələcək taleyi ilə bağlı razılığa gələ bilmirlər. Alyans daxilində anlaşmanın tam olaraq necə uzadılacağı ilə bağlı qızğın müzakirlər baş verib və bunun hamısı özü üçün yeni şərtlər istəyən Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin (BƏƏ) mövqeyi üzündən baş verib.
Həmişə Ər-Riyadın sadiq müttəfiqi sayılan Əbu-Dabi faktiki olaraq Səudiyyə Ərəbistanı və Rusiyanın anlaşmanın uzadılması ilə bağlı təklif etdiyi variantı dayandırıb və neft hasilatının azaldılması üçün verilən kvotaları "ədalətsiz" adlandırıb. Bunun nəticəsi olaraq, OPEK+-un nazirlər komitəsi səviyyəsində son danışıqları, üçtərəfli danışıqlar və 1-2 iyulda, həmçinin 5 iyulda tam formatda keçirilmiş nazir görüşləri də bazarın gözlədiyi nəticəyə - neft hasilatının 2021-ci ilin avqustundan dekabrına qədər olan dövrdə artırılması barədə son qərara gətirib çıxarmadı.
Keçən ilin aprelində OPEK + ölkələri neft hasilatını 2022-ci ilin may ayına qədər 9,7 milyon barel azaltmaq, artıq bu ilin yanvar ayına azalmanı tədricən 5,8 milyon barelə çatdırmaq barədə anlaşdılar. Faktiki olaraq 2020-ci ilin may ayından iyul ayına qədər neft hasilatı 9,7 milyon barel/sutka, 2020-ci ilin avqustundan 2021-ci ilin yanvar ayına kimi 7,7 milyon barel/sutka, yanvar ayından isə cəmi 0,5 milyon barel/sutka azalıb... Sonra ölkələr ancaq artıma meyilli oldular və yalnız iyul ayına 5.8 milyon barel/sutka azalma əldə etdilər ki, bu göstəriciyə 2021-ci ilin yanvarında çıxmalı idilər.
Hələ nazirlərin 1 iyulda keçirilən iclası ərəfəsində bəlli oldu ki, OPEK+ anlaşmasının liderləri - Rusiya və Səudiyyə Ərəbistanı neft hasilatını artırmağa hazırdırlar. Danışıq masasına hasilatın 2021-ci ilin sonunadək tədricən 2 milyon barel/gün (yəni avqustdan dekabr ayınadək aylıq 400 min barel/gün) artırılması barədə ilkin variant və bazarda daha böyük sabitliyə nail olmaq üçün anlaşmanın 2022-ci ilin sonuna qədər uzadılması məsələsi gəldi.
Anqola energetika naziri Pedro Azevedo OPEK konfransındakı açılış nitqində bildirib ki, “2022-ci ildə böyük təklif artıqlığının olmasının qarşısını almaq üçün OPEK+ Əməkdaşlıq Bəyannaməsini və bizim monitorinq üzrə ciddi səylərimizi davam etdirməyimiz vacibdir”.
"Gələcəyə baxanda, biz siyasi tədbirlərdən, investorların fəaliyyətindən və məhkəmə çəkişmələrindən qaynaqlanan, bizim sahənin istehsal, texnologiya və insan potensialına sərmayə yatırmaq qabiliyyətinə mənfi təsir göstərə biləcək qeyri-müəyyənliklərlə qarşılaşırıq", - deyə Pedro Azevedo bəyan edib.
Nazirlərin monitorinq komitəsində danışıqlarının asan olmayacağını iclasın bir neçə saat gecikmə ilə başlaması da göstərdi. Buna baxmayaraq, heç kim belə bir nəticə gözləmirdi. Görüş zamanı BƏƏ təmsilçisi bildirdi ki, avqust ayından başlayaraq hasilatı artırmaq fikrini dəstəkləyir və 2022-ci ilin aprelinə qədər anlaşmaya riayət etməyə hazırdırlar. Ancaq eyni zamanda onu da bəyan etdi ki, ölkənin hasilatı azaltmaq üçün istinad bazası 3,168 milyon barel/gündən 3,8 milyon barel/günə qaldırılmasa, 2022-ci ilin aprelindən sonra neft hasilatının məhdudlaşdırılması ilə bağlı anlaşmanın uzadılmasını dəstəkləməyəcəklər. Yəni BƏƏ əslində öz hasilatını bazar üçün yetərincə önəmli olan 600 min barel səviyyəsində artırılmasını istəyib. Görüşün nəticəsini dalana dirəyən məhz bu şərt oldu.
Kompromis, yoxsa ədalət
Burada bir faktı göstərmək gərəkdir ki, OPEK+ ölkələri 2020-ci ilin aprelində anlaşma bağlayanda, neft hasilatı həcminin azalmasının başlayacağı göstəricilər barədə də razılığa gəlmişdilər. Rusiya üçün bu göstərici maksimum istehsaldan da yüksək olan 11 milyon barel/sutka səviyyəsində müəyyən edilmişdi. Səudiyyə Ərəbistanı özü üçün belə səviyyəni maksimum istehsalın altında, lakin real istehsal gücünün üstündə götürmüşdü. BƏƏ də daxil olmaqla bütün digər ölkələr bunu 2018-ci ilin oktyabr ayı səviyyəsinə bağladılar. Ancaq bunun əmirliklər üçün son dərəcə zərərli olduğu ortaya çıxdı - oktyabr ayında bacardıqlarından 18% daha az hasil etdilər.
“Bəziləri keçmişdə müəyyən mərhələdə (OPEK+ anlaşmasında – “R +”) onlara qarşı ədalətsiz rəftar edildiyini düşünürlər. Bəziləri referent bazasındakı azalmanın fonunda öz hasilatlarını artırma ehtimalını nəzərdən keçirirlər",- deyə İranın neft naziri Bijan Zəngənə vəziyyəti şərh edir.
Daha sonra, Abu Dabinin Dövlət Neft Şirkətinin sözçüsü bildirir ki, BƏƏ OPEK ilə əməkdaşlığa sadiqdir və təklif olunan kollektiv hasilat müqaviləsini dəstəkləyir. Bununla belə, onlar öz kvotalarının istehsal güclərini daha yaxşı əks etdirməsini istəyirlər. "Biz bazarı doldurmaq istəmirik, amma neftə tələb var",- deyə o vurğulayıb.
Səudiyyə Ərəbistanının enerji naziri şahzadə Abdüləziz bin Salman BƏƏ nümayəndə heyətini "güzəştə və rasionallığa" çağırdı, lakin onun bu çağırışı eşidilmədi. Bununla da, bütün fikir ayrılıqlarının aradan qaldırıla biləcəyi və 5 iyulda hasilatın artırılması barədə qərarının veriləcəyinə ümidlər hədər oldu. OPEK+ ölkələri tərəfindən hasilatı artırmaq üçün aparılan danışıqlar qeyri-müəyyən müddətə təxirə salındı.
Dünyanın aparıcı KİV-lərinin yazdığına görə, BƏƏ-nin OPEK+ sazişinin sonrakı şərtləri ilə barışmaz mövqeyi Əbu-Dabinin yeni strategiyası ilə bağlıdır: hələ ki, tələb və qiymətlər yüksəkdir, burada və indi mümkün qədər çox neft satmaq. Ölkə ümid edir ki, bu gəlirlər BƏƏ-yə neft asılılığından qurtulmasına yardım edəcək.
Anlaşma alınacaq?
OPEK+ daxilindəki cari gərginliyə və son danışıqların nəticəsizliyinə baxmayaraq, çətin ki, bu vəziyyət anlaşmanın çökməsinə səbəb olsun. Avqust ayı üçün bir razılaşma olmadığı təqdirdə, anlaşma tərəflərinin neft hasilatını cari şərtlərlə azaltmağa davam edəcəklərinə inam çoxdur. Artan tələb ilə bu, neft bazarında qıtlığa və qiymət artımına səbəb ola bilər.
OPEK+ ölkələrinin avqust ayında iyul kvotalarına riayət etmək istəməyəcəkləri və istehsalı öz bildikləri kimi artıracaqları ilə bağlı ssenari də daha real görünür.
Məsələn, ABŞ Enerji Nazirliyi də OPEK+ ölkələrinin iyul ayından sonra neft hasilatını artırmağa davam edəcəklərini düşünür. “Biz düşünürük ki, OPEK+ İran və ya Venesuela tərəfindən potensial istehsal artımını nizamlamaq üçün hasilatı daha da azaltmayacaq”,- deyə nazirliyin Enerji Məlumatları İdarəsi (EIA) öz iyul hesabatında bildirib.
Digər tərəfdən hasilatın nəzarətsiz artması neft qiymətlərini asanlıqla endirə bilər və OPEK+, xüsusən də keçənilki hadisələrdən sonra bunu yaxşı bilir. Yəni OPEK+ heç cür bazarda yeni bir qiymət müharibəsinə icazə verməz və bu səbəbdən, ən çox ehtimal olunan variantlardan biri, anlaşma tərəflərinin yaxın gələcəkdə danışıqlar masasına qayıtması və sonrakı artım həcmlərini razılaşdırması olacaq, təbii ki, BƏƏ-yə müəyyən güzəştlər də ediləcək. Mövcud vəziyyətdə qiymət müharibəsi iştirakçılardan heç biri üçün əlverişli deyil, çünki bu, neft bazarında vəziyyəti xeyli qarışdıra bilər.
Bin Salmanın sözlərindən də bu nəticəyə gəlmək olur, o, CNBC-yə verdiyi bir müsahibəsində bildirib ki, OPEK+-un hasilatı artırmaq barədə qərarlarının tarazlaşdırılmış olmalıdır.
“Bu məsələdə tələsməməliyik. Heç bir şey etməsək də, ehtiyatsız davranarıq. Amma tələssək, bu da ehtiyatsızlıqdır”,- deyə nazir vurğulayıb. Yeri gəlmişkən, OPEK+-un avqust ayında neft hasilatının artırılması ilə bağlı növbəti müzakirələr aparcağı da istisna edilmir. "Bəli, ola bilər",- deyə o vurğulayıb.
Bununla belə, nazirin sözlərinə görə, OPEK+ iştirakçıları "bazarda əlavə barellər təklif etməyə tam maraq göstərirlər və bu, nə qədər sürətli olarsa, bir o qədər yaxşıdır".
OPEK+ anlaşmasının gələcəyi ilə bağlı ekspertlərin fikirləri bölünür, amma yenə də əksəriyyəti məsələnin “ayrılma”ya qədər dərinləhməyəcəyinə və uzlaşma tapılacağına inanırlar.
Onların sözlrinə görə, mövcud fikir ayrılıqları iki komponentdən ibarət bir anlaşma yolu ilə həll edilə bilər. Əvvəlcə OPEK+, avqust-dekabr ayları üçün neft hasilatında artım barədə razılığa gələ bilər və sonra hasilatın məhdudlaşdırılması ilə bağlı anlaşmanın uzadılmasını müzakirə edə bilər.
"OPEK+ neft hasilatının həcmini artırmazsa, qiymətin böyük ehtimalla bir barel üçün 85-90 dollara qədər yüksələcək", - deyə «FACTS Global Energy Group»dan vurğulayıblar.
Ekspertlr xatırladıblar ki, cari yüksək neft qiymətləri nəzərə alınmaqla, ABŞ-da gələn il şist neftinin hasilatında önəmli bir artım gözlənilir.
Zəif artım
Bazarlar OPEK+ nazirlərinin danışıqlarının uğursuzluğuna neft qiymətlərini artırmaqla reaksiya verdilər. “Brent” neftinin qiyməti bir barel üçün 77 dolları keçdi - bu son 2,5 il üzrə rekord göstəricidir. Bir sıra ekspertlər sanırlar ki, bahalı neft dünya iqtisadiyyatının bərpasını ləngidə bilər.
Qiymətlər hələ də təzyiq altındadır, bir barel üçün 71-75 dollar arasında dəyişir. İnvestorlar hələ də OPEK+ ölkələrindən siqnal gözləyirlər.
Bununla yanaşı, ABŞ Energetika Nazirliyi 2021-ci il üçün “Brent” markalı neftin orta qiymət proqnozunu 65,2 dollar/bareldən 68,8 dollar/barelə qədər qaldırıb. 2022-ci il üçün “Brent” neftinin qiyməti üçün proqnoz isə 60 dollardan 67 dollar/barelə qədər qaldırılıb.
“İyun ayında “Brent” markalı neftin spot qiymətləri orta hesabla 73 dollar/barel təşkil edib ki, bu da may ayına nisbətən 5 dollar, keçən ilin iyun ayına nisbətən 33 dollar yüksəkdir. Yaxın aylarda OPEK+ ölkələrinin neft hasilatı neft istehlakı səviyyəsindən daha yüksək ola bilər. Biz gözləyirik ki, istehsal artımı dünya üzrə neft ehtiyatlarındakı davamlı azalmanı dayandıracaq və qiymətləri indiki səviyyələrdə saxlayacaq – qiymət 2021-ci ilin ikinci yarısında orta hesabla bir barel üçün 72 dollar səviyyəsində qalacaq”,- deyə EIA yazır.
«UBS» bankının ekspertləri son danışıqların uğursuz olduğunu nəzərə alaraq, neft qiymətlərinin sentyabr ayına qədər bir barel üçün 80 dollara qədər yüksələcəyiini istisna etmirlər ki, bu da dünya kəsirinin artmasına səbəb ola bilər. "Bununla belə, OPEK+ üzvlərinin danışıqları davam etdirmə ehtimalını nəzərə alan alyans razılığa da gələ bilər",- deyə bankın analitikləri qeyd ediblər.
Keçən il OPEK+ anlaşmasından çıxdığına görə Rusiyaya qarşı Səudiyyə Ərəbistanı tərəfindən aparılmış qiymət müharibəsindən sonra belə, ölkələr son nəticədə oturub bazarda tələb və təklif balansını bərpa etmək üçün hasilatın rekord azalmalarını müzakirə etməyə güc tapdılar. Eyni zamanda, Meksikaya qarşı ciddi güzəştlərə də gedə bildilər, halbuki, o, öz imtinası ilə anlaşmanın bağlanmasını, demək olar ki, təhdid edirdi. Düzdür, onda bu ölkənin öhdəliklərinin bir hissəsini Səudiyyə Ərəbistanı öz üzərinə götürdü.
İndi tarix təkrarlanır, yalnız bu dəfə baş "üsyançı" rolunun ifaçısı yenidir. Ola bilər ki, Gr-Riyad müqaviləni davam etdirmək üçün bu dəfə də BƏƏ-nin istehsalın artırılması üzrə öhdəliklərinin bir hissəsini öz öhdəsinə götürməli olacaq.
OPEK+ neft bazarının tənzimlənməsində effektivliyini dəfələrlə sübut edib. Buna görə də, iştirakçıların onu asanlıqla tərk edib bazarın öz axınına buraxa biləcəyinə inanmaq çətindir. Növbəti görüşlər elə də uzaqda deyil.

UAE plays the joker this time, provoking a rise in global oil prices
The oil crisis that once pushed the OPEC and non-OPEC member states to reduce price volatility and establish a relatively strong balance between supply and demand for oil is a thing of the past. A year passed since the last OPEC+ deal, making the market situation undergo dramatic changes: the price of oil, which fell to $23 per barrel in March 2020, soared to $75, although it did not even reach $70 before the pandemic.
However, the global rise in prices brought new problems, as expected. Many market participants forecast possible overheating in the market. The COVID-19 pandemic, the effectiveness of the vaccination campaign, the pace of global economic recovery, as well as the possible lifting of sanctions on Iran, which would bring at least 1 million barrels of oil to the market, remain the key uncertainties for the global oil market.
Emirates attack
Part of the concern was also related to the expectation that, in the context of high prices, producers outside the OPEC+ could increase production. Thus, the cost of production of American shale oil fluctuates at the level of $45-55 per barrel, while too high quotations can increase the production of oil in the US quickly enough, winning the market share from the self-limiting OPEC+ states. However, in addition to the US, there are also oil producers that are increasing production, including Norway, Canada, Brazil, etc.
There are also tensions within the OPEC+ alliance: the member states are now unable to agree on the further cut of oil production. There is a heated debate about how exactly to extend the deal, also because of the position of the UAE, which asked for new conditions for itself.
Abu Dhabi, always considered a staunch ally of Riyadh, effectively blocked the option of extending the deal proposed by Saudi Arabia and Russia, calling its quotas to cut oil production "unfair". As a result, the latest OPEC+ talks at the ministerial committee level, trilateral negotiations and the full-scale ministerial meeting 1-2 held on July 5 were not as successful as the market expected - a final decision to increase oil production in August-December 2021.
In April 2020, OPEC+ agreed to cut oil production by 9.7 mbd until May 2022 with a gradual decrease to 5.8 mbd in January 2021. But in fact, in May-July 2020, oil production was reduced by 9.7 mbd, by 7.7 million in August-January 2021, and by only 0.5 mbd in January... Then the member states only increased production and could decrease the production volume to 5.8 mbd by July 2021, contrary to what was expected in January 2021.
Even before the ministerial meeting on July 1, it became known that the leaders of the OPEC+ - Russia and Saudi Arabia - are in principle ready to increase oil production. They reached a preliminary agreement to gradually increase production by 2 mbd until the end of 2021 (i.e. by 400 tbd monthly from August to December) and to extend the deal until the end of 2022 in order to achieve greater stability in the market.
Angola's Energy Minister Pedro Azevedo, in his opening remarks at the OPEC conference, noted that “it is important to continue the OPEC+ Declaration of Cooperation and our careful monitoring efforts to avoid any possibility of a significant oversupply in 2022. Looking into the future, we are faced with uncertainties arising from political measures, investor activity and litigation that could negatively affect the ability of our industry to invest in production, technology and human potential,” Mr. Azevedo said.
It was expected that the negotiations of the ministerial monitoring committee will not be easy, because the meeting began with a delay of several hours. Nevertheless, no one expected such an outcome. During the meeting, the UAE supported the increase in production beginning from August and expressed its readiness to remain committed to the deal until April 2022. But at the same time, the UAE representative said that they would not support the extension of the deal on limiting oil production after April 2022, if the country's reference base for reducing production is not increased from 3.168 to 3.8 mbd. That is, in fact, the UAE asked to increase its production by 600 tbd, which is quite a significant volume for the global oil market. It was this condition that brought the outcome of the meeting to a standstill.
Compromise or justice?
In fact, when the deal was concluded in April 2020, OPEC+ member states agreed on benchmarks volumes of oil cuts. For Russia, this level was set at 11 mbd, which is higher than its maximum production. Saudi Arabia agreed on the same level, which is below its maximum, but above its real production capacity. Other countries, including the UAE, agreed on the October 2018 level. However, this turned out to be extremely unprofitable for the UAE - in October they produced 18% less than they could.
“Some believe the UAE has been mistreated at some point in the past (OPEC+ deals - R+). Some consider the possibility of increasing production amid a decline in the benchmark base," commented on the situation the Iranian Oil Minister Bijan Zangane.
Later, a spokesman for the State Oil Company of Abu Dhabi explained that the UAE was committed to working with OPEC and supports the proposed collective production deal. However, they want their own quota to better reflect their production capacity. “We don't want to flood the market, but there is demand for oil,” he said.
Prince Abdel Aziz bin Salman, Saudi Arabian Energy Minister, called on the UAE delegation for "compromise and rationality", but his call went unheeded. Expectations that all disagreements could be overcome and the decision to increase production would be made on July 5 turned out to be in vain. Talks to increase production by OPEC+ member states were postponed indefinitely.
According to leading world media outlets, the UAE's intransigent position on the further terms of the OPEC+ deal is linked to Abu Dhabi's new strategy: to sell as much oil as possible here and now, while demand and prices are high. The country hopes that these revenues will help the UAE to get away from oil dependence.
Shall we expect a new deal?
Despite the current tension within OPEC+ and the futility of recent negotiations, the situation is unlikely to lead to the collapse of the deal. It is likely that due to the absence of any agreement in August the parties will continue to cut oil production on current terms. Given the growing demand, this, however, can lead to a shortage in the oil market and an increase in prices.
A scenario, when the OPEC+ member states do not want to remain committed to the July quotas in August, but increase production at their own discretion, seems more realistic.
The US Department of Energy, for example, assumes that OPEC+ will continue to increase oil production after July. "We expect OPEC+ will not further cut production to offset any potential increases in production by Iran or Venezuela," the agency's Energy Information Administration (EIA) said in its July report.
On the other hand, an uncontrolled increase in production can easily bring down oil prices, and OPEC+ is well aware of this, especially after the events of last year. So OPEC+ will definitely not allow a new price war in the market. Therefore, one of the most likely options is that the parties will return to the negotiating table in the near future and agree on the volumes of the subsequent increase with certain concessions to the UAE. In the current situation, a price war is disadvantageous to any of the participants, since it can greatly destabilise the situation in the oil market.
This is also evident from the words of bin Salman, who in his interview with CNBC pointed out that OPEC+ decisions to increase production should be balanced. “We shouldn't overdo it. If we do nothing, we will be acting carelessly. And if we overdo it, it is also negligence,” the minister said. By the way, he does not exclude that OPEC+ will hold the next discussion of the topic of increasing oil production in August. “Yes, it can be,” he said in an interview.
At the same time, according to the minister, the OPEC+ participants "have a full interest in supplying additional barrels to the market, and the faster the better."
Expert opinions on the future of the OPEC+ deal are different, although most of them believe that the matter will not end with a "divorce" and a compromise will be found.
According to them, the existing contradictions can be resolved by an agreement consisting of two components. First, OPEC+ can agree to increase oil production in August-December, and then discuss the extension of the deal on production limitation.
"If OPEC+ does not increase the volume of oil production, then oil prices will likely rise to $85-90 per barrel," concluded the FACTS Global Energy Group.
Experts recalled that a significant increase in shale production in the US should be expected next year, given the current high oil prices.
Moderate growth
Markets reacted to the failure of the OPEC+ ministerial talks through increased prices. Brent price exceeded $77 per barrel - a record value in the last 2.5 years. A number of experts believe that expensive oil can slow down the recovery of the global economy.
Prices are still under pressure, fluctuating between $71-$75 per barrel. Investors are still waiting for signals from the OPEC+.
Meanwhile, the US Department of Energy raised the forecast for the average price of Brent from $65.2 to $68.8 and from $60 to $67 per barrel in 2021 and 2022, respectively.
“Spot prices for Brent crude in June averaged $73 per barrel, which is $5 higher than in May and $33 higher than in June last year. In the coming months, oil production by OPEC+ may turn out to be higher than the level of oil consumption. We expect that production growth will slow down the constant decline in world oil reserves and keep prices at current levels - an average of $72 per barrel in the second half of 2021,” EIA reports.
UBS Bank experts do not exclude the possibility of increasing oil prices by September to $80 per barrel, taking into account the failure of recent negotiations, which may lead to an increase in the global oil deficit. "However, the alliance can still come to an agreement, given that OPEC+ members are likely to continue negotiations," the bank's analysts said.
After the price war waged by Saudi Arabia against Russia last year over the latter's withdrawal from the OPEC+ deal, the countries eventually found the strength to sit down and negotiate record production cuts to restore the balance of supply and demand in the market. At the same time, they had to make serious concessions to Mexico, which by its refusal almost threatened the conclusion of the deal. In fact, at that time Saudi Arabia assumed part of the obligations of Mexico. Now history repeats itself, only this time with a new performer as a rebel. Riyadh may once again have to take on some of the UAE's production increase commitments to keep the deal going. OPEC+ has more than once proven its effectiveness in regulating the oil market. Therefore, it is hard to believe that its participants can easily abandon it, letting the market take its course. The next meeting is likely to take place soon.