BÖYÜK QƏLƏBƏNİN PROLOQU
2020-ci ilin iyul döyüşləri Azərbaycan Ordusunun işğal altındakı Qarabağı azad etməyə tam hazır olduğunu göstərmişdi
Düz bir il əvvəl bu günlərdə Ermənistan Azərbaycanla sərhəddə 44 günlük müharibədən əvvəlki sonuncu miqyaslı hərbi təxribatına əl atmışdı. İyul döyüşləri yalnız Ermənistanın Azərbaycana qarşı təcavüzkar siyasətinin növbəti göstəricisi yox, həm də miqyaslı müharibənin yaxınlaşmaqda olduğu, savaşın qaçılmazlığını təsdiqləyən hadisə idi. Mümkün müharibənin yalnız bir nəticə ilə – Azərbaycan ərazilərinin 30 illik işğalına son qoyulması ilə bitəcəyinə isə şübhə yox idi.
Erməni təxribatının iflası
Ermənistan silahlı qüvvələri iyulun 12-dən başlayaraq, bir neçə gün ərzində Azərbaycanın Tovuz rayonu istiqamətini artilleriyadan da istifadə etməklə, atəşə tutmuşdu. Bu qanlı təxribat nəticəsində Azərbaycan Ordusunun bir neçə hərbçisi, o cümlədən general Polad Həşimov həlak olmuşdu.
Lakin təcavüzkara hələ o zaman layiqli cavab verilmişdi. Azərbaycan Silahlı Qüvvələri düşmən mövqelərinə dağıdıcı zərbələr endirmiş, dövlət sərhədini layiqincə qorumuşdu. Ermənistanın növbəti hərbi təcavüzünün qarşısının alınması Azərbaycan Ordusunun gücünü ortaya qoymuş, onun ölkənin ərazi bütövlüyünü təmin etmək iqtidarında olduğunu bir daha sübut etmişdi.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev Təhlükəsizlik Şurasının 2020-ci il iyulun 13-də keçirilən iclasında bildirmişdi ki, Bakı ona məxsus Dağlıq Qarabağ və ətraf rayonların işğalı ilə heç zaman barışmayacaq. Dövlət başçısı Azərbaycan-Ermənistan sərhədində gərginliyin artmasına görə bütün məsuliyyətin Ermənistanın hərbi-siyasi rəhbərliyinin üzərinə düşdüyünü də demişdi.
Ermənistanın iyul təxribatının bir neçə hədəfi var idi. Onlardan birincisi, əlbəttə ki, Azərbaycan Ordusunun Tovuz istiqamətindəki strateji mövqelərinin, həmçinin həmsərhəd yaşayış məntəqələrinin ələ keçirilməsi idi.
Erməni təcavüzkarlarının daha bir məqsədi bu ərazidə strateji yüksəklikləri və mövqelərə yiyələnməklə, yaxınlıqdan keçən və bütünlükdə regionun inkişafında mühüm rol oynayan boru kəmərlərini nəzarətə götürmək, lazım gəldikdə isə hətta onlara zərbələr endirmək olub.
Bundan başqa, Ermənistanın iyul təxribatının münaqişəyə üçüncü tərəflərin, ilk növbədə, Kollektiv Təhlükəsizlik Müqaviləsi Təşkilatının (KTMT) cəlbi məqsədi daşıdığına da şübhə yoxdur. İrəvan Azərbaycanı gərginliyin səbəbkarı kimi göstərərək, Rusiya və KTMT-nin digər üzvlərinin dəstəyini alacağına ümid edib. Hər halda, Tovuz rayonu istiqamətində Azərbaycanın hərbi mövqeləri ilə yanaşı, mülki əhalini də atəşə tutan Ermənistanın riyakarcasına dünya birliyinə müraciət edərək yardım istəməsi təsadüf deyildi. O, həmin günlərdə «qoşunların təmas xəttində atəşkəs rejiminin möhkəmləndirilməsi üçün təcili tədbirlərin görülməli olduğunu» hər yana car çəkirdi.
Bəli, erməni tərəfinin təxribatı bu amillərə söykənirdi və İrəvan bununla regional status-kvonu möhkəmləndirəcəyinə ümid edirdi. Söhbət Azərbaycanın beynəlxalq birlik tərəfindən tanınan ərazisinin beşdə birinin işğalı nəticəsində yaranmış status-kvodan gedirdi. Ermənistan ATƏT-in Minsk qrupunun himayəsi ilə aparılan danışıqlar prosesini pozmağa, ən azı onu özü üçün əlverişli olan «əbədi simulyasiya» məcrasına yönəltməyə çalışırdı.
Lakin 2016-cı ilin aprel döyüşlərindən sonra ən miqyaslı toqquşma olan iyul hadisələri ermənilərin bütün hesablamalarını iflasa uğratdı. İrəvan bunu Rusiyanın xarici işlər naziri Sergey Lavrovun onun kömək çağırışına cavabından sonra anladı. Lavrov həmin günlərdə verdiyi açıqlama faktiki olaraq, iyul qarşıdurmasının günahkarının Ermənistan olduğunu bildirmişdi.
Ümumiyyətlə, iyul hadisələri bütün dünyaya göstərmişdi ki, Azərbaycan ərazilərinin işğalı ilə heç zaman barışmayacaq. Bununla yanaşı, növbəti erməni təxribatının qarşısının alınması Azərbaycan xalqında vətənpərvərlik ruhunun əhəmiyyətli dərəcədə yüksəlməsinə də səbəb olmuşdu. Bunu istər Bakıda keçirilən kütləvi yürüşlər, istərsə də dünyanın müxtəlif ölkələrində Azərbaycan diasporunun təşkil etdiyi aksiyalar göstərirdi. Yeri gəlmişkən, diaspor üzvlərinin təşkil etdikləri bəzi aksiyalar zamanı azərbaycanlılarla təcavüzkar ermənilik arasında toqquşmalara belə, baş vermişdi. Elə həmin günlərdə hər kəs gördü ki, Azərbaycan xalqının səbri tükənib və o, daha 30 il gözləmək fikrində deyil. Azərbaycan xalqının, ordusunun və dövlətinin birliyi həmin hadisələrdən təxminən 2,5 ay sonra başlayacaq 44 günlük müharibədə də aparıcı rol oynayacaqdı…
Müharibənin alternativi yox idi
İyul hadisələri zamanı dünya birliyi bir daha gördü ki, Bakı əvvəllər də dəfələrlə xəbərdarlıq etdiyi kimi, imitasiya xətrinə danışıqlara razı olmayacaq. Ermənistan seçim qarşısında qoyulmuşdu: o, ya Azərbaycan ərazilərinin işğalına son qoyulması ilə bağlı konstruktiv dialoq aparmalıdır, ya da danışıqlar ümumiyyətlə olmayacaq. Ermənistanın hərbi təxribatı isə sülh prosesinin taleyinə dair sualları tam çılpaqlığı ilə ortaya qoydu.
Beləliklə, faktiki olaraq, sülh danışıqları «dalana dirənmişdi». ATƏT-in Minsk qrupuna həmsədrlik edən Rusiya, ABŞ və Fransa münaqişə tərəflərinə tezliklə detallı, yaxud substantiv danışıqlara başlamaq çağırışlarını davam etdirirdilər. Əslində, bu, elə Bakının tələb etdiyi məsələ idi – Azərbaycan uzun müddət idi ki, Ermənistanı hərtərəfli sülh razılaşmasının müzakirəsinə başlamağa dəvət edirdi.
Amma İrəvan Bakının və beynəlxalq vasitəçilərin çağırışlarını açıq şəkildə rədd edirdi. Çünki detallar üzrə danışıqlar nizamlama prosesinin əsas məqamlarının konkret müzakirəsini nəzərdə tuturdu. Bəs, bunun üçün atılmalı ilk və əsas addım nə idi? Əlbəttə ki, Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycanın dünya birliyi tərəfindən tanınan ərazilərindən çıxarılması. Bəli, münaqişənin «Madrid prinsipləri»nə əsaslanan həlli planında prioritet Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycanın işğal olunmuş torpaqlarından çıxarılması idi. Bunun qaçılmaz olduğunu anlayan İrəvan danışıqlar prosesində diqqəti davamlı olaraq, ikinci dərəcəli məsələlərə cəlb etməyə çalışır, bununla da o, sülh danışıqlarını məqsədli şəkildə uzadırdı. Məsələn, erməni tərəfi dialoqun «silahlı insidentlərin araşdırılması” məsələsi ətrafında aparılmalı olduğunu deyirdi. Halbuki, bu insidentlər uzun illərdən gələn münaqişənin səbəbi yox, nəticəsi idi.
Beləliklə, detallı sülh danışıqları halında Qarabağın işğaldan azad edilməsinin qaçılmaz olacağını anlayan təcavüzkar ölkə demək olar ki, fasiləsiz təxribatlara və diversiyalara əl atırdı. Ermənistanın hərbi təxribatının iflası ilə bitmiş iyul döyüşlərindən sonra belə, o, Azərbaycanla sərhəddə gərginliyin azalmasına imkan vermir, əksinə, vəziyyətin daha da qarışması üçün əlindən gələni edirdi. Söhbət hər dəfə yeni təcavüz aktlarına əl atılmasından, Azərbaycan hərbçilərinin həlak olmasından və ya yaralanmasından gedirdi.
Nəhayət, sonda Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev İrəvanın əməlləri sayəsində danışıqlar prosesinin iflasa uğradığını açıq şəkildə bəyan etdi. Qarşı tərəfin təxribatçı əməlləri dayandırmaycağı təqdirdə hərbi əməliyyatların bütünlükdə Ermənistan ərazisinə yayılması perspektivi qaçılmaz idi. Bütün bu amillər münaqişə zonasında miqyaslı müharibənin yaxınlaşmaqda olduğunu göstərirdi…
2020-ci ilin iyulunda baş verənlərdən sonra münaqişənin sülh yolu ilə həlli şansı nə qədər idi? Cavab birmənalıdır: praktik olaraq, heç nə qədər! Çünki Ermənistan nəinki Azərbaycan ərazilərinin işğalına son qoymaq fikrində olmadığını göstərir, hətta işğalın nəticələrini daha da möhkəmləndirmək haqda düşündüyünü nümayiş etdirirdi (Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyanın şəxsən əl atdığı bir sıra təxribatlar da bundan xəbər verirdi). Lakin İrəvanın planlarının və hesablamalarının əksinə olaraq, ilk növbədə, işğalçının iyul təxribatı nəticəsində yaranmış real vəziyyət göstərirdi ki, Ermənistanın hələ 1990-cı illərin əvvəllərində həyata keçirdiyi hərbi təcavüz nəticəsində yaranmış status-kvo davam edə bilməz və ona son qoyulmalıdır – istər könüllü, istərsə də zor gücünə! Çünki danışıqlar prosesinin faktiki olaraq iflasa uğramasından sonra Azərbaycanın Qarabağı hərbi yolla qaytarmaqdan, ərazi bütövlüyünü bu cür bərpa etməkdən başqa yolu qalmırdı. Artıq tarixi ədalət, Qarabağ münaqişəsi zonasında beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinin təntənəsi yalnız bu yolla təmin edilə bilərdi. BMT Təhlükəsizlik Şurasının Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycan ərazilərindən qeyd-şərtsiz çıxarılmasını tələb edən qətnamələrinin yerinə yetirilməsi üçün başqa yol qalmamışdı.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev isə hələ 2020-ci ilin iyulunda xəbərdarlıq etmişdi ki, «bu çirkin və məkrli siyasət Ermənistanı uçuruma aparacaq». Bu xəbərdarlığın nə qədər doğru olduğu cəmi 2,5 ay sonra sübuta yetdi…
Ermənistanın Azərbaycan Ordusunun mövqelərinə, hərbi obyektlərinə və yaşayış məntəqələrinə sentyabrın 27-də etdiyi növbəti hücum cəhdi onlar üçün ən ağır nəticələrə yol açdı. Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin əks-hücum əməliyyatı Ermənistanın sarsıdıcı məğlubiyyəti ilə bitdi. Azərbaycan Ordusu cəmi 44 gün ərzində işğalçının, təxminən, 30 ildə qurduğu müdafiə sistemini dağıtdı, Ermənistan ordusunu darmadağın edərək, Azərbaycan ərazisindən qovdu.
Prezident İlham Əliyevin də xəbərdarlıq etdiyi kimi, Ermənistanın işğalçılıq siyasəti tam iflasa uğradı. Çünki təcavüzkar əvvəlki dərslərdən lazımi nəticə çıxarmamışdı. Bu dərslərin ən ciddisi isə ötən ilin iyulunda baş vermiş döyüş – Azərbaycanın Böyük Qələbəsinin proloqu idi.

PROLOGUE OF THE GREAT VICTORY
The July 2020 battles demonstrated the full readiness of the Azerbaijani army to liberate the occupied Garabagh
Precisely a year ago, Armenia committed a major military provocation on the border with Azerbaijan - the last one before the 44-day war in Garabagh. Not only did the July battles demonstrate the aggressive policy of Armenia towards Azerbaijan, but they also were a sign of an irreversibly approaching large war, which could have only one outcome - the liberation of the territories of Azerbaijan occupied 30 years ago.
Failure of Armenian provocation
Starting from July 12 and over the next few days, the Armenian army used its artillery in an attempt to advance in the Tovuz district of Azerbaijan. As a result of this blatant provocation, several Azerbaijani troopers were killed, including General Polad Hashimov.
However, the aggressors received an adequate response. The Azerbaijani military crushed the enemy positions and defended the state border of the country. The prevention of the next act of Armenian military aggression demonstrated the might of the Azerbaijani army, which is ready to carry out any combat missions to restore territorial integrity.
In his address at the Azerbaijani Security Council meeting held on July 13, 2020, President Ilham Aliyev confirmed that Baku would never reconcile with the occupation of its territories, including Daghlig Garabagh and the seven adjacent adjacent. Mr. Aliyev placed full responsibility for the escalation of tensions on the Azerbaijani-Armenian border on the military-political leadership of Armenia.
Obviously, Armenia pursued a number of tasks through the July provocation, one of them, undoubtedly, being the seizure of strategic positions of the Azerbaijani army on the Tovuz section of the border, as well as the border settlements of Azerbaijan.
Yet another task of Armenian aggressors was to take control over and, if necessary, even blow up the strategic pipelines passing nearby, which play an instrumental role in the development of the entire region, by occupying the strategic positions and heights in this area.
The goal of the Armenian military provocation in July 2020 was to involve the third parties in the conflict, primarily the Collective Security Treaty Organisation (CSTO). The idea was to portray Azerbaijan as the culprit of the escalation and to secure the support for the next Armenian aggressions from Russia and other CSTO member states. It is no coincidence that by shelling the military positions and the civilian population of Azerbaijan, Armenia also hypocritically called for the support of the international community. It loudly declared the need to take urgent measures, allegedly in order to "strengthen the ceasefire on the line of contact of the troops."
Apparently, all these factors encouraged Armenia in its attempt to consolidate the regional status quo that had been effective since the occupation of a fifth of the internationally recognised territory of Azerbaijan. Yerevan intended to nullify the negotiation process under the auspices of the OSCE Minsk Group co-chairs, or, in extreme cases, to direct it into an “eternal simulation” channel in the interest of Yerevan.
However, the outcome of the July clashes - the largest since the April 2016 war - marked the collapse of Armenian calculations. Yerevan miscalculated and realised this only when, in response to pleas for assistance and support to its allies, the Russian Foreign Minister Sergei Lavrov actually named Armenia as the culprit for the July battles.
The July 2020 incident demonstrated to the world that Azerbaijan would never reconcile with the occupation of its territories. The suppression of the next Armenian provocation caused a significant rise in the patriotic spirit of the Azerbaijani people manifested by both the mass rallies in Baku and the actions organised by the Azerbaijani diaspora in many world capitals, some of which turned into an arena of clashes between Azerbaijanis and aggressive Armenians. In those days a year ago, it became clear that the Azerbaijani people was hardly able to remain patient, and it would not wait for the next 30 years. The solidarity of the people, army and the state of Azerbaijan played a key role in the 44-day war that began two and a half months after the July battles.
The war had no alternative
During the July battles, the world community had a clear evidence that Azerbaijan, as official Baku had repeatedly warned earlier, would not allow the simulation of negotiations. Armenia was given a choice: it would either agree to constructively discuss the issue of de-occupation of Azerbaijani territories, or there would be no negotiations at all. Therefore, the military provocation of Armenia explicitly raised the following questions: how the situation will develop in the Garabagh region? and What will be the fate of the process of the peaceful settlement of the Garabagh conflict?
In fact, the settlement process was in a deadlock. The OSCE Minsk Group Co-Chairs - Russia, the United States and France - continued to urge the conflicting parties to start substantive negotiations. That is, what Azerbaijan has always called for, inviting Armenia to immediately start developing a comprehensive peace treaty.
However, Armenia stubbornly rejected all these calls from Baku and international mediators, as the substantive negotiations supposed a specific discussion of the fundamental issues of the settlement. What was the fundamental issue of the Garabagh conflict that required to be resolved immediately? Obviously, it was required to suppress the occupation of a part of the internationally recognised territory of Azerbaijan by Armenia. Therefore, the plans for the settlement of the conflict, based on the so-called updated Madrid principles, assumed the withdrawal of the Armenian military from the occupied districts of Azerbaijan as one of their priorities. Yerevan realised that it had to fulfil one of the fundamental provisions of the settlement anyway, and tried to draw attention to the secondary aspects during the negotiations. Thus, the process of peaceful resolution of the conflict was deliberately delayed. In particular, Armenia tried to push the issue of "investigation of armed incidents" onto the negotiating table, as if these incidents were the cause and not the result of the long-term conflict unleashed by it.
Thus, not willing to reconcile with the irreversible consideration of the issue of de-occupation of Garabagh in the course of substantive negotiations, Armenia opted for conducting a series of non-stop provocations and sabotage against Azerbaijan. Even after the July clashes, which actually collapsed of the military provocations of Armenia, it continued to escalate tensions on the border with Azerbaijan. These included new acts of aggression killing and injuring several Azerbaijani troopers, to which President Aliyev responded with the unprecedented statements blaming Yerevan for undermining the negotiation process. If the provocative actions continued, the hostilities could be extended to the territory of Armenia itself. All these factors demonstrated the growing tension in the conflict zone threatening with a large-scale war.
What were the odds of a peaceful settlement of the conflict back in July 2020? The answer is obvious: practically none, since Armenia did not express an intention and readiness to end the occupation of Azerbaijani territories. On the contrary, it demonstrated in every possible way its intention to consolidate the consequences of the occupation (in particular, through a number of provocations with the personal involvement of the Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan). However, contrary to the plans of Yerevan, the real situation, based primarily on the results of the failed July provocation of Armenia, proved that the existing status quo – a remnant of the 1990s – could not continue further and must end. And if not good willingly, then forcibly. For the actual failure of the negotiation process left no other alternative for Azerbaijan, but the military way of liberating Garabagh and restoring its territorial integrity. Only in this way could historical justice, triumph of the principles and norms of international law in the region of the Garabagh conflict, as well the implementation of four UN Security Council resolutions providing for the unconditional withdrawal of the Armenian armed forces from the territory of Azerbaijan be restored.
In July 2020, President Ilham Aliyev warned: "Armenia's dirty and insidious policy will lead to its collapse." This warning proved true after just two months.
The next attempt to attack the military facilities and settlements of Azerbaijan undertaken by the Armenian aggressors on September 27 had the most sad consequences for Armenia. The counter-offensive operation of the Azerbaijani Army resulted in a crushing defeat of Armenia. In just 44 days, the Azerbaijani army destroyed the deeply echeloned defensive system of the invaders, which had been installed for three decades. The defeated Armenian army was expelled from the territory of Azerbaijan.
The aggressive policy of Armenia, as Ilham Aliyev had warned, suffered a complete collapse. The aggressors did not take into account many lessons that life taught them earlier. The most convincing of them was the July 2020 battles, which were the prologue of the Great Victory of Azerbaijan.