DAŞLARI TOPLAMAQ VAXTIDIR
Əsas regional və qeyri-regional aktorlar 44 günlük müharibədən sonra yaranmış reallıqlara əsaslanan yeni geosiyasi və geoiqtisadi gerçəklikləri qəbul edirlər. Yalnız Ermənistan elə davranır ki, sanki müharibə regionda heç nəyi dəyişməyib. Yerevan məhz belə görüntü yaratmaq üçün köhnə gündəmə qayıtmalı olduğunu deyir, yeni ahəngdə də olsa, «köhnə mahnılar»ı oxuyur. Azərbaycan isə əksinə, hər kəsə israrlı şəkildə göstərir ki, keçmişə qayıdış mümkün deyil. Bu mənada, Prezident İlham Əliyevin Moskvaya bu yaxınlarda etdiyi səfər də əlamətdar olub.
Kreml kompromisə görə minnətdardır
Maraqlıdır ki, Azərbaycan Prezidenti Moskvaya səfəri özü üçün ən əlverişli dövrdə edib. Hər halda, o, Rusiyaya erməni və rus siyasətçilərinin silsilə qarşılıqlı səfərləri, Azərbaycan, Ermənistan və Rusiya liderləri arasında telefon danışıqlarından sonra yollanıb. Demək, İlham Əliyevin qarşısında baş verənlərlə bağlı tam mənzərə formalaşıb, bu isə ona əvvəlki təmasların nəticələrinə köklənmək imkanı yaradıb.
Keçmişə aid müəyyən təhlillər apardıqda ortaya bəzi maraqlı məqamlar çıxır. Məsələn, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev Ermənistanda keçirilmiş parlament seçkisindən cəmi üç gün sonra Rusiyanın dövlət başçısına zəng edib. O zaman prezidentlər Azərbaycan, Ermənistan və Rusiya liderlərinin noyabrın 10-da imzaladıqları üçtərəfli bəyannamənin reallaşdırılması ilə bağlı vəziyyəti müzakirə ediblər. Güman ki, Bakı N.Paşinyanın seçkini qazanmasının ardından erməni tərəfinin üçtərəfli bəyannamənin müddəalarının reallaşdırılmasını sürətləndirməsini istəyib. Söhbət erməni hərbçilərinin Azərbaycan ərazilərindən tam çıxarılmasından və digər məsələlərdən gedir.
Xatırladaq ki, bu məsələlər Rusiya baş nazirinin müavini Aleksey Overçukun iyulun 13-də Bakıya etdiyi səfər zamanı da müzakirə olunub. Azərbaycan-Ermənistan-Rusiya üçtərəfli komissiyasında Moskvanı məhz bu şəxs təmsil edir. Overçukun Bakıya səfəri çərçivəsində əsas müzakirə mövzusu üçtərəfli komissiyanın fəaliyyətinin bərpası, regionda kommunikasiyaların açılması prosesinin sürətləndirilməsi ilə bağlı olub. O zaman tərəflər komissiyanın fəaliyyətinin tezliklə bərpasında, qalan məsələlərin isə ardıcıl şəkildə həllində maraqlı olduqlarını təsdiqləyiblər.
İlham Əliyevin Moskva səfərinə gəlincə, son dərəcə önəmli hadisə Vladimir Putinin həmkarına Qarabağ münaqişəsinin həllində kompromisə getdiyi üçün təşəkkürünü bildirməsidir. Bununla, Putin Ermənstanın qeyri-ardıcıl əməlləri qarşısında Bakının təmkin nümayiş etdirməsinin Moskvada yüksək qiymətləndirildiyini göstərib.
Dövlət başçılarının görüşü 2 saatdan çox çəkib. Demək, regional və ikitərəfli münasibətlərlə bağlı vacib məsələlər detallı şəkildə müzakirə olunub.
Moskva göz yaşlarına inanmır
Ermənistan baş naziri səlahiyyətlərini icra edən Nikol Paşinyanın Moskvaya iyulun 7-də etdiyi səfər Azərbaycan Prezidentinin səfərindən tam fərqli keçib. Bu, hakim «Vətəndaş müqaviləsi» partiyasının parlament seçkisində qazandığı qələbədən bir neçə həftə sonra baş tutmuş işgüzar səfər idi. Odur ki, səfər çərçivəsində tərəflər arasında heç bir sənəd imzalanmayıb. Bundan başqa, bu, həm də Paşinyanın qələbədən sonra ilk xarici səfəri idi. Demək, İrəvan üçün Moskva əsas tərəfdaş olaraq qalır. Ermənistanın siyasi rəhbərliyi həm daxili siyasi və iqtisadi, həm də xarici siyasi məsələləri Rusiya ilə dialoq çərçivəsində həll edir.
İndiki mərhələdə İrəvan üçün, ilk növbədə, sərhəd məsələlərinin həllində Rusiyanın dəstəyi vacibdir. Ermənistanda istəyirlər ki, Moskva bu məsələdə Bakıya təzyiq göstərsin, Azərbaycan tərəfinin sərhədlərin delimitasiyası və demarkasiyası prosesini ləngitməsinə nail olsun. Azərbaycanın fəal şəkildə sərhəd infrastrukturu yaratdığı bir vaxtda Ermənistan buna adekvat reaksiya vermək üçün lazımi vəsaitə malik deyil. Ermənistanın istər maliyyə, istərsə də hərbçilərin sayının artırılmasına ehtiyacı var. Bu işi İrəvan məhz Rusiya hərbçilərinin hesabına çözməyə çalışır. Lakin sonuncular sərhəddə monitorinq keçirdikdən sonra prosesə xüsusi maraq göstərməyiblər. Bunu Rusiya prezidentinin mətbuat katibi D.Peskov da təsdiqləyib. Onun sözlərinə görə, Moskva Ermənistan-Azərbaycan sərhədinə sülhməramlı və ya sərhədçilər yerləşdirmək niyyətində deyil. Üstəlik, Rusiya Bakı ilə qarşıdurmaya getmək də istəmir. Çünki bunun onun üçün lazımsız, lakin ciddi geosiyasi çətinliklər yaradacağını anlayır.
Bakı ilə İslamabada KTMT-də tərəfdaş statusunun verilməsi haqda söz-söhbətin yayıldığı bir vaxtda Ermənistan buna qəti etirazını bildirir. Halbuki Rusiya Azərbaycan və Pakistanla hərbi-siyasi və hərbi-texniki sahələrdə dialoqu fəal şəkildə inkişaf etdirmək niyyətindədir. Moskva buna o cümlədən, KTMT çərçivəsində nail olmaq istəyir. Belə bir vəziyyətdə Bakı ilə dialoqda çətinliklər, üstəlik, Ermənistanın xeyrinə olan çətinliklər Moskvaya gərək deyil.
Moskva İrəvanla arasındakı mümkün ziddiyyətlərə (Ermənistan-Azərbaycan sərhədindəki vəziyyətlə bağlı) Ermənistanın təhlükəsizliyinə ciddi zəmanət verməklə, eyni zamanda İrəvanın Bakı ilə İslamabada KTMT-də tərəfdaş statusu verilməsinə etiraz etməməsi şərti ilə son qoya bilər. Məlum olduğu kimi, Ermənistan Sünik vilayətində Rusiya hərbçilərinin mövqeyinin gücləndirilməsini istəyir, Bakıya güc yolu ilə təzyiq göstərilməsi üçün səylərini əsirgəmir. Buna isə o, yenə də Moskvanın əli ilə nail olmağa çalışır.
Lakin Kreml Paşinyanın yalvarışlarını eşitmir. Rusiya danışıqları öz maraqlarına uyğun məcraya yönəltməyə çalışır, bu isə postmünaqişə dövrünün reallıqlarının dayanıqlılığının möhkəmləndirilməsidir. Moskvada yaxşı anlayırlar ki, regionda baş verəcək istənilən yeni qarşıdurma xarici oyunçuların fəallaşmasına səbəb olacaq, bunun isə aşkar geosiyasi riskləri var.
Bundan başqa, Moskva Azərbaycan, Ermənistan və Rusiyanın baş nazir müavinlərinin iştirakı ilə yaradılmış üçtərəfli komissiyanın fəaliyyətini bərpa etməsinə çalışır. Lakin İrəvan bu məsələni yeni hökumətin formalaşması prosesi və guya Ermənistan ərazisində olan Azərbaycan qüvvələrinin oradan çıxarılması ilə əlaqələndirir. İrəvanın bu cür zəhlətökən istəkləri Rusiya tərəfini çoxdan bezdirib. Amma Moskva Ermənistana aşkar təzyiqlərdən də çəkinir. Çünki o, ilk növbədə, Ermənistanda antirusiya əhvalının artmasını istəmir. Bu isə postmünaqişə dövrü ilə bağlı kompleks məsələlərin həllini uzadır.
Son dərəcə aydın
Bu arada, Prezident İlham Əliyev Moskva səfərindən sonra Azərbaycan Televiziyasına geniş müsahibə verib. O, bildirib ki, Kremldə apardığı danışıqlarda mübahisələrə yol açacaq mövzu olmayıb. Bu isə postmünaqişə dövrü ilə bağlı strateji məsələlərdə Azərbaycanla Rusiyanın mövqelərinin üst-üstə düşdüyünü göstərir.
Prezident deyib ki, Azərbaycan postmüharibə dövründə sürətli işləyib, hər sahədə fəallıq göstərib, gündəmin hamı tərəfindən qəbul edilməsinə nail olub və hazırda işlər həmin gündəm əsasında aparılır. Bu, həm Rusiya sülhməramlılarının nəzarətində olan ərazilərə, həm ətrafa, həm siyasi müstəviyə, həm də Ermənistan-Azərbaycan sərhədinə aiddir. Beləliklə, Bakı hesab edir ki, yaranmış vəziyyətdə sülhməramlı missiyanın işi də daxil olmaqla, öz ərazisinə nəzarəti özü həyata keçirir.
İlham Əliyev bildirib ki, Bakı Laçın dəhlizi vasitəsilə Qarabağa daxil olan xarici maşınlara da nəzarət edir. «Demişik ki, buna son qoyulmalıdır, bu, bizim ərazimizdir. Bizim icazəmiz olmadan xarici maşın necə girə bilər ora? Bir də əgər kimsə hesab edir ki, biz bunu görmürük, səhv edir. Bəzi hallarda o maşınlara erməni nömrələri yapışdırılır. Ancaq biz oradayıq, biz dəhlizdəyik. Biz hər şeyi görürük, Xankəndini də, dəhlizi də. Ona görə buna da son qoyulmalıdır. Oradan gündəlik çıxan maşınların sayı girən maşınlardan xeyli çoxdur. 25 min insan üçün status yaratmaq hansı məntiqə sığır?»
Azərbaycan tərəfinin imkanlarını detallı ifadə edən Prezident bildirib ki, Bakı bu ərazidə baş verənləri müşahidə etmək üçün geniş imkanlara malikdir. Başqa sözlə, Azərbaycan öz ərazisində onun suveren hüquqlarının pozulması ilə bağlı bütün faktları görür və qeydə alır.
İlham Əliyevin sözlərinə görə, Bakı ilə Moskvanın Qarabağla bağlı mövqeləri üst-üstə düşür. Həm Azərbaycan, həm də Rusiya Qarabağ münaqişəsinin başa çatdığını düşünür. Beləliklə, köhnə mövzulara qayıdılmasını nə Bakı, nə də Moskva qəbul edəcək. Regionda istənilən qarşıdurma yeni risklərə yol açacaq, bu risklər isə nə Azərbaycan, nə də Rusiya üçün arzuolunandır. Onlar regionda postmünaqişə dövrünün verdiyi üstünlüklərdən maksimum istifadə etməyə çalışırlar. Bununla yanaşı, İlham Əliyev konkret nümunə göstərərək bildirib ki, «müharibədən sonra yaranmış vəziyyəti, o cümlədən Zəngəzur dəhlizini və postmünaqişə dövrünü müzakirə etdik. Bizim yanaşmamızda fikir ayrılığı yoxdur».
Rusiya ilə ikitərəfli münasibətlərə də toxunan dövlət başçısı Bakı ilə Moskvanı «strateji tərəfdaşlar» adlandırıb. « Bizim aramızda çox möhkəm dostluq əlaqələri var və şəxsən mənim cənab Putinlə çox yaxın əlaqələrim var, biz bir-birinə inanan siyasətçilərik», - deyə o, qeyd edib. İ.Əliyevin dediklərindən məlum olub ki, ikitərəfli münasibətlərdə bu amil çox zaman əsas vektora çevrilir və bütün mübahisəli məsələlərin bu formatda həlli potensialı çox yüksəkdir.
Prezident İlham Əliyev Azərbaycanla Ermənistan arasında sülh müqaviləsinin imzalanmalı olduğunu, tərəflərin bir-birinin ərazi bütövlüyünü tanımalı olduğunu, ümumi sərhədlərin delimitasiyası prosesinin həyata keçirilməsinin vacibliyini də bildirib. «Mən bunu dəfələrlə demişəm, deyirəm: Biz hazırıq, danışıqlara başlayaq. Müharibə qurtarıb? Qurtarıb. Sülh istəyirsən, Ermənistan? İstəyirsən elə bil ki. Onda nə üçün sülh müqaviləsi imzalanmasın? Tanı bizim ərazi bütövlüyümüzü, sülh müqaviləsi imzalansın, sərhədlərin delimitasiyası həll olunsun», - deyə İ.Əliyev İrəvana müraciətlə bildirib. Azərbaycan üçün yeni geosiyasi reallıqların açarı, Ermənistanın siyasi dairələrinin revanşa cəhd etməyəcəyinin qarantı budur.
İndi yığılıb qalmış məsələlərin həlli üçün optimal yol kommunikasiyaların açılması və sərhəd problemlərinin həllinə dair üçtərəfli komissiyanın işinin bərpasıdır. Moskva diskussiyaları iqtisadi məsələlərin razılaşdırılması məcrasına yönəltmək istəyir. Güman ki, bu mərhələdə tərəflər Ermənistandan konstruktiv addımlar gözləyir. Amma bu, təəssüf ki, çox ləngiyir. Nəticədə, İrəvana təzyiq alətlərindən istifadə zərurətə çevrilir.
Bəs, Ermənistan Bakı ilə Moskvanın ismarıcını eşidəcəkmi? Artıq bu, o qədər də vacib deyil. Bu gün regional siyasi gündəmi Azərbaycanın start verdiyi siyasət müəyyənləşdirir. İrəvan gec-tez reallıqla barışmalı olacaq.

ВРЕМЯ СОБИРАТЬ КАМНИ
Новая геополитическая и геоэкономическая действительность воспринимается основными региональными и внерегиональными акторами именно в тех реалиях, что сложились после 44-дневной войны. И лишь Армения делает вид, что война не изменила в регионе ничего, а потому есть смысл вернуться к старой повестке и затянуть «старые песни о главном», пусть и на новый лад. Азербайджан же, напротив, настойчиво дает понять, что возврата в прошлое нет и быть не может. В этом смысле показательным является недавний визит Президента Ильхама Алиева в Москву.
Кремль благодарит за компромисс
Примечательно, что азербайджанский Президент совершил свою поездку в Москву, выбрав для этого наиболее удобное время. Ведь он произошел после череды взаимных визитов армянских и российских политиков, а также телефонных звонков между лидерами Азербайджана, Армении и России, что позволяло иметь более полную картину происходящего и ориентироваться на итоги прежних контактов.
Если провести небольшой ретроспективный анализ, то выяснится ряд интересных подробностей. А именно, уже через три дня после выборов в Армении Президент Азербайджана позвонил своему российскому коллеге. Темой обсуждения была реализация положений трехстороннего заявления от 10 ноября лидеров Азербайджана, России и Армении. Предположительно Баку настаивал на том, чтобы армянская сторона после победы Н.Пашиняна на выборах активизировала реализацию положений этого заявления. Особенно в части, касающейся полного вывода армянских военных с азербайджанской территории, а также решения других тем.
Напомним, что эти вопросы уже обсуждались 13 июля в Баку во время визита вице-премьера РФ Алексея Оверчука, который представляет Москву в трехсторонней комиссии Азербайджан-Армения-Россия. И основной темой беседы были восстановление деятельности трехсторонней комиссии и ускорение процесса по разблокировке путей сообщения в регионе. На той встрече стороны подтвердили желание в самом скором времени возобновить деятельность комиссии и в последовательном порядке решить все оставшиеся вопросы.
Весьма важно, что в Москве, поблагодарив Президента Ильхама Алиева за компромиссные решения, связанные с прекращением карабахского конфликта, президент России В.Путин дал понять, что терпение и выдержка Баку в условиях непоследовательных действий армянской стороны высоко оцениваются Москвой. Встреча президентов длилась более двух часов. Это может свидетельствовать о подробном обсуждении всех важных вопросов региональной и двусторонней повестки.
Москва слезам не верит
Разительно отличался от визита Президента Азербайджана в российскую столицу визит исполняющего обязанности армянского премьера Никола Пашиняна в Москву 7 июля. Это был рабочий визит, состоявшийся спустя лишь пару недель после победы правящей партии «Гражданский договор» на парламентских выборах. Поэтому никакие документы в ходе визита не подписывались. Кроме того, это был также первый зарубежный визит Никола Пашиняна после его победы. Данное обстоятельство свидетельствует о том, что для официального Еревана Москва продолжает оставаться ключевым партнером, в диалоге с которым армянское политическое руководство решает как внутриполитические и экономические вопросы, так и внешнеполитическую проблематику.
На данном этапе для Еревана важно прежде всего заручиться поддержкой Москвы в решении пограничных вопросов и оказании давления на Баку, чтобы вынудить азербайджанскую сторону затормозить процессы по делимитации и демаркации границы. На фоне активного строительства Азербайджаном пограничной инфраструктуры у Армении нет средств для адекватного реагирования. Поэтому Ереван нуждается в увеличении как финансирования, так и числа военных. При этом решить данную проблему армянская сторона хочет за счет российских военных. Последние, однако, проведя мониторинг на границе, не проявили желания включиться в эти процессы. Эту позицию подтвердил и пресс-секретарь президента РФ Д.Песков. Он заявил, что Москва не планирует размещать миротворцев или пограничников на армяно-азербайджанской границе. К тому же Москва не хочет вступать в противостояние с Баку, что чревато для нее ненужными серьезными геополитическими осложнениями.
На фоне разговоров о предоставлении Баку и Исламабаду статуса партнеров в ОДКБ Ереван выступает категорическим противником такого шага. И это когда Москва намерена активно развивать диалог в военно-политической и военно-технической сферах с Азербайджаном и Пакистаном, в том числе в рамках ОДКБ. И сложности в диалоге с Баку, да еще в угоду армянским интересам, ей уж точно ни к чему.
Тем временем возможные противоречия между Москвой и Ереваном по ситуации на армяно-азербайджанской границе российская сторона может сгладить путем предоставления больших гарантий безопасности Армении в обмен на изменение позиции Еревана по вопросу вето на предоставление Баку и Исламабаду статуса партнеров в ОДКБ. Как известно, Армения настаивает на усилении позиций российских военнослужащих в Сюникской области и продолжает делать ставку на оказание силового давления на Баку. Причем, по большей части, руками Москвы.
Однако мольбы Пашиняна в Кремле не услышали, предпочтя перевести разговор в русло своих интересов, которые заключаются в укреплении постконфликтного положения вещей. В Москве прекрасно понимают, что любая новая конфронтация в регионе чревата активизацией внешних игроков, что несет за собой очевидные геополитические риски.
Кроме того, Москва также настаивает на возобновлении деятельности трехсторонней комиссии с участием вице-премьеров Азербайджана, Армении и России. Ереван же увязывает вопрос возобновления своего участия в ней с формированием нового правительства, а также с выводом якобы находящихся на армянской территории азербайджанских сил. Российской стороне эти назойливые просьбы Еревана порядком давно уже поднадоели, но явно давить на армянскую сторону Москва не хочет, в том числе во избежание роста антироссийских настроений. И это приводит к затягиванию в решении всего комплекса вопросов послевоенного устройства.
Все точки над i
Тем временем после своего московского визита Президент Ильхам Алиев дал развернутое интервью азербайджанскому телевидению. Он заявил, что на переговорах в Кремле тем, которые приводили бы к спорам, не было. Это свидетельствует о совпадении позиций Азербайджана и России по всем стратегическим вопросам постконфликтной повестки.
Президент подчеркнул, что в поствоенный период Азербайджан действовал быстро, проявил активность, заставил принять его повестку, и теперь работа ведется на ее основе. Как на территориях, контролируемых российскими миротворцами, так и вокруг них, в политической плоскости, а также на армяно-азербайджанской границе. Таким образом, Баку с полным основанием полагает, что в сложившихся условиях обеспечивает максимально возможный уровень контроля в пределах собственной территории, даже с учетом действия миротворческой миссии.
Президент подчеркнул, что Азербайджан отслеживает и иностранные машины, которые через Лачинский коридор въезжают в Карабах. «Мы говорили, что этому должен быть положен конец, это наша территория. Если кто-то считает, что мы этого не видим, он заблуждается. В ряде случаев этим машинам приклеиваются армянские номера. Но мы там, мы в коридоре, мы все видим, в Ханкенди, в коридоре. Поэтому этому должен быть положен конец. Ежедневно число выезжающих машин больше числа въезжающих. Где логика в том, чтобы создавать статус для 25 тысяч человек?» Детализируя возможности азербайджанской стороны, он дает понять, что Баку имеет максимальную возможность наблюдать за происходящим на этой территории, выявлять и фиксировать все факты, связанные с нарушением суверенных прав Азербайджана в его пределах.
Ильхам Алиев также заявил, что позиции Баку и Москвы по Карабаху совпадают, Азербайджан и Россия считают карабахский конфликт завершенным. Таким образом, он дал понять, что возвращение к старой повестке ни Баку, ни Москва не приемлют. Любое обострение противостояния в регионе влечет за собой риски, которые азербайджанская и российская стороны рассматривают как нежелательные. Они стремятся в максимальной степени реализовать те преимущества, которые дает для них постконфликтная реальность в регионе. При этом Президент Азербайджана, иллюстрируя это на конкретном примере, подчеркнул, что «мы обсудили поствоенную ситуацию в регионе, в том числе Зангезурский коридор и постконфликтный период. У нас нет разногласий по подходам».
Касаясь двусторонних отношений с РФ, Алиев назвал Азербайджан и Россию «стратегическими партнерами». «Между нами имеются очень крепкие дружеские связи и лично у меня с господином Путиным очень близкие отношения, мы политики, которые верят друг другу», - заметил И.Алиев. Он дал понять, что данный фактор в двусторонних отношениях во многом выступает в качестве формирующего вектора двусторонней политики, и потенциал решения всех спорных вопросов в рамках этого формата весьма высок.
Азербайджанский лидер Ильхам Алиев также заявил, что Азербайджан и Армения должны подписать мирный договор, взаимно признать территориальную целостность друг друга и решить вопрос с делимитацией общих границ. «Я неоднократно говорил: мы готовы и приступим к переговорам. Война закончилась? Закончилась. Армения, хочешь ли ты мира? Вроде, хочет. Тогда почему не должен быть подписан мирный договор? Признай нашу территориальную целостность, пусть будет подписан мирный договор, будет решена делимитация границ», - обратился И.Алиев к Еревану. Для Азербайджана это ключ к новой геополитической реальности и гарантия от попыток реванша со стороны политических кругов в Армении.
Сейчас оптимальный путь решения накопившихся вопросов - возобновление работы трехсторонних комиссий по разблокированию и решению пограничных вопросов. Москва рассчитывает перевести дискуссии в русло согласования экономических вопросов. Можно предположить, что на данном этапе стороны ожидают конструктивных шагов со стороны Армении. А они, к сожалению, сильно запаздывают, что делает неизбежным применение инструмента давления на Ереван.
Услышит ли Армения месседжи Баку и Москвы, теперь уже не так важно. Сегодня повестку региональной политики определяют те процессы, старт которым положила политика Азербайджана. Рано или поздно Еревану придется считаться с реальностью.