DAŞLARI TOPLAMAQ VAXTIDIR
Əsas regional və qeyri-regional aktorlar 44 günlük müharibədən sonra yaranmış reallıqlara əsaslanan yeni geosiyasi və geoiqtisadi gerçəklikləri qəbul edirlər. Yalnız Ermənistan elə davranır ki, sanki müharibə regionda heç nəyi dəyişməyib. Yerevan məhz belə görüntü yaratmaq üçün köhnə gündəmə qayıtmalı olduğunu deyir, yeni ahəngdə də olsa, «köhnə mahnılar»ı oxuyur. Azərbaycan isə əksinə, hər kəsə israrlı şəkildə göstərir ki, keçmişə qayıdış mümkün deyil. Bu mənada, Prezident İlham Əliyevin Moskvaya bu yaxınlarda etdiyi səfər də əlamətdar olub.
Kreml kompromisə görə minnətdardır
Maraqlıdır ki, Azərbaycan Prezidenti Moskvaya səfəri özü üçün ən əlverişli dövrdə edib. Hər halda, o, Rusiyaya erməni və rus siyasətçilərinin silsilə qarşılıqlı səfərləri, Azərbaycan, Ermənistan və Rusiya liderləri arasında telefon danışıqlarından sonra yollanıb. Demək, İlham Əliyevin qarşısında baş verənlərlə bağlı tam mənzərə formalaşıb, bu isə ona əvvəlki təmasların nəticələrinə köklənmək imkanı yaradıb.
Keçmişə aid müəyyən təhlillər apardıqda ortaya bəzi maraqlı məqamlar çıxır. Məsələn, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev Ermənistanda keçirilmiş parlament seçkisindən cəmi üç gün sonra Rusiyanın dövlət başçısına zəng edib. O zaman prezidentlər Azərbaycan, Ermənistan və Rusiya liderlərinin noyabrın 10-da imzaladıqları üçtərəfli bəyannamənin reallaşdırılması ilə bağlı vəziyyəti müzakirə ediblər. Güman ki, Bakı N.Paşinyanın seçkini qazanmasının ardından erməni tərəfinin üçtərəfli bəyannamənin müddəalarının reallaşdırılmasını sürətləndirməsini istəyib. Söhbət erməni hərbçilərinin Azərbaycan ərazilərindən tam çıxarılmasından və digər məsələlərdən gedir.
Xatırladaq ki, bu məsələlər Rusiya baş nazirinin müavini Aleksey Overçukun iyulun 13-də Bakıya etdiyi səfər zamanı da müzakirə olunub. Azərbaycan-Ermənistan-Rusiya üçtərəfli komissiyasında Moskvanı məhz bu şəxs təmsil edir. Overçukun Bakıya səfəri çərçivəsində əsas müzakirə mövzusu üçtərəfli komissiyanın fəaliyyətinin bərpası, regionda kommunikasiyaların açılması prosesinin sürətləndirilməsi ilə bağlı olub. O zaman tərəflər komissiyanın fəaliyyətinin tezliklə bərpasında, qalan məsələlərin isə ardıcıl şəkildə həllində maraqlı olduqlarını təsdiqləyiblər.
İlham Əliyevin Moskva səfərinə gəlincə, son dərəcə önəmli hadisə Vladimir Putinin həmkarına Qarabağ münaqişəsinin həllində kompromisə getdiyi üçün təşəkkürünü bildirməsidir. Bununla, Putin Ermənstanın qeyri-ardıcıl əməlləri qarşısında Bakının təmkin nümayiş etdirməsinin Moskvada yüksək qiymətləndirildiyini göstərib.
Dövlət başçılarının görüşü 2 saatdan çox çəkib. Demək, regional və ikitərəfli münasibətlərlə bağlı vacib məsələlər detallı şəkildə müzakirə olunub.
Moskva göz yaşlarına inanmır
Ermənistan baş naziri səlahiyyətlərini icra edən Nikol Paşinyanın Moskvaya iyulun 7-də etdiyi səfər Azərbaycan Prezidentinin səfərindən tam fərqli keçib. Bu, hakim «Vətəndaş müqaviləsi» partiyasının parlament seçkisində qazandığı qələbədən bir neçə həftə sonra baş tutmuş işgüzar səfər idi. Odur ki, səfər çərçivəsində tərəflər arasında heç bir sənəd imzalanmayıb. Bundan başqa, bu, həm də Paşinyanın qələbədən sonra ilk xarici səfəri idi. Demək, İrəvan üçün Moskva əsas tərəfdaş olaraq qalır. Ermənistanın siyasi rəhbərliyi həm daxili siyasi və iqtisadi, həm də xarici siyasi məsələləri Rusiya ilə dialoq çərçivəsində həll edir.
İndiki mərhələdə İrəvan üçün, ilk növbədə, sərhəd məsələlərinin həllində Rusiyanın dəstəyi vacibdir. Ermənistanda istəyirlər ki, Moskva bu məsələdə Bakıya təzyiq göstərsin, Azərbaycan tərəfinin sərhədlərin delimitasiyası və demarkasiyası prosesini ləngitməsinə nail olsun. Azərbaycanın fəal şəkildə sərhəd infrastrukturu yaratdığı bir vaxtda Ermənistan buna adekvat reaksiya vermək üçün lazımi vəsaitə malik deyil. Ermənistanın istər maliyyə, istərsə də hərbçilərin sayının artırılmasına ehtiyacı var. Bu işi İrəvan məhz Rusiya hərbçilərinin hesabına çözməyə çalışır. Lakin sonuncular sərhəddə monitorinq keçirdikdən sonra prosesə xüsusi maraq göstərməyiblər. Bunu Rusiya prezidentinin mətbuat katibi D.Peskov da təsdiqləyib. Onun sözlərinə görə, Moskva Ermənistan-Azərbaycan sərhədinə sülhməramlı və ya sərhədçilər yerləşdirmək niyyətində deyil. Üstəlik, Rusiya Bakı ilə qarşıdurmaya getmək də istəmir. Çünki bunun onun üçün lazımsız, lakin ciddi geosiyasi çətinliklər yaradacağını anlayır.
Bakı ilə İslamabada KTMT-də tərəfdaş statusunun verilməsi haqda söz-söhbətin yayıldığı bir vaxtda Ermənistan buna qəti etirazını bildirir. Halbuki Rusiya Azərbaycan və Pakistanla hərbi-siyasi və hərbi-texniki sahələrdə dialoqu fəal şəkildə inkişaf etdirmək niyyətindədir. Moskva buna o cümlədən, KTMT çərçivəsində nail olmaq istəyir. Belə bir vəziyyətdə Bakı ilə dialoqda çətinliklər, üstəlik, Ermənistanın xeyrinə olan çətinliklər Moskvaya gərək deyil.
Moskva İrəvanla arasındakı mümkün ziddiyyətlərə (Ermənistan-Azərbaycan sərhədindəki vəziyyətlə bağlı) Ermənistanın təhlükəsizliyinə ciddi zəmanət verməklə, eyni zamanda İrəvanın Bakı ilə İslamabada KTMT-də tərəfdaş statusu verilməsinə etiraz etməməsi şərti ilə son qoya bilər. Məlum olduğu kimi, Ermənistan Sünik vilayətində Rusiya hərbçilərinin mövqeyinin gücləndirilməsini istəyir, Bakıya güc yolu ilə təzyiq göstərilməsi üçün səylərini əsirgəmir. Buna isə o, yenə də Moskvanın əli ilə nail olmağa çalışır.
Lakin Kreml Paşinyanın yalvarışlarını eşitmir. Rusiya danışıqları öz maraqlarına uyğun məcraya yönəltməyə çalışır, bu isə postmünaqişə dövrünün reallıqlarının dayanıqlılığının möhkəmləndirilməsidir. Moskvada yaxşı anlayırlar ki, regionda baş verəcək istənilən yeni qarşıdurma xarici oyunçuların fəallaşmasına səbəb olacaq, bunun isə aşkar geosiyasi riskləri var.
Bundan başqa, Moskva Azərbaycan, Ermənistan və Rusiyanın baş nazir müavinlərinin iştirakı ilə yaradılmış üçtərəfli komissiyanın fəaliyyətini bərpa etməsinə çalışır. Lakin İrəvan bu məsələni yeni hökumətin formalaşması prosesi və guya Ermənistan ərazisində olan Azərbaycan qüvvələrinin oradan çıxarılması ilə əlaqələndirir. İrəvanın bu cür zəhlətökən istəkləri Rusiya tərəfini çoxdan bezdirib. Amma Moskva Ermənistana aşkar təzyiqlərdən də çəkinir. Çünki o, ilk növbədə, Ermənistanda antirusiya əhvalının artmasını istəmir. Bu isə postmünaqişə dövrü ilə bağlı kompleks məsələlərin həllini uzadır.
Son dərəcə aydın
Bu arada, Prezident İlham Əliyev Moskva səfərindən sonra Azərbaycan Televiziyasına geniş müsahibə verib. O, bildirib ki, Kremldə apardığı danışıqlarda mübahisələrə yol açacaq mövzu olmayıb. Bu isə postmünaqişə dövrü ilə bağlı strateji məsələlərdə Azərbaycanla Rusiyanın mövqelərinin üst-üstə düşdüyünü göstərir.
Prezident deyib ki, Azərbaycan postmüharibə dövründə sürətli işləyib, hər sahədə fəallıq göstərib, gündəmin hamı tərəfindən qəbul edilməsinə nail olub və hazırda işlər həmin gündəm əsasında aparılır. Bu, həm Rusiya sülhməramlılarının nəzarətində olan ərazilərə, həm ətrafa, həm siyasi müstəviyə, həm də Ermənistan-Azərbaycan sərhədinə aiddir. Beləliklə, Bakı hesab edir ki, yaranmış vəziyyətdə sülhməramlı missiyanın işi də daxil olmaqla, öz ərazisinə nəzarəti özü həyata keçirir.
İlham Əliyev bildirib ki, Bakı Laçın dəhlizi vasitəsilə Qarabağa daxil olan xarici maşınlara da nəzarət edir. «Demişik ki, buna son qoyulmalıdır, bu, bizim ərazimizdir. Bizim icazəmiz olmadan xarici maşın necə girə bilər ora? Bir də əgər kimsə hesab edir ki, biz bunu görmürük, səhv edir. Bəzi hallarda o maşınlara erməni nömrələri yapışdırılır. Ancaq biz oradayıq, biz dəhlizdəyik. Biz hər şeyi görürük, Xankəndini də, dəhlizi də. Ona görə buna da son qoyulmalıdır. Oradan gündəlik çıxan maşınların sayı girən maşınlardan xeyli çoxdur. 25 min insan üçün status yaratmaq hansı məntiqə sığır?»
Azərbaycan tərəfinin imkanlarını detallı ifadə edən Prezident bildirib ki, Bakı bu ərazidə baş verənləri müşahidə etmək üçün geniş imkanlara malikdir. Başqa sözlə, Azərbaycan öz ərazisində onun suveren hüquqlarının pozulması ilə bağlı bütün faktları görür və qeydə alır.
İlham Əliyevin sözlərinə görə, Bakı ilə Moskvanın Qarabağla bağlı mövqeləri üst-üstə düşür. Həm Azərbaycan, həm də Rusiya Qarabağ münaqişəsinin başa çatdığını düşünür. Beləliklə, köhnə mövzulara qayıdılmasını nə Bakı, nə də Moskva qəbul edəcək. Regionda istənilən qarşıdurma yeni risklərə yol açacaq, bu risklər isə nə Azərbaycan, nə də Rusiya üçün arzuolunandır. Onlar regionda postmünaqişə dövrünün verdiyi üstünlüklərdən maksimum istifadə etməyə çalışırlar. Bununla yanaşı, İlham Əliyev konkret nümunə göstərərək bildirib ki, «müharibədən sonra yaranmış vəziyyəti, o cümlədən Zəngəzur dəhlizini və postmünaqişə dövrünü müzakirə etdik. Bizim yanaşmamızda fikir ayrılığı yoxdur».
Rusiya ilə ikitərəfli münasibətlərə də toxunan dövlət başçısı Bakı ilə Moskvanı «strateji tərəfdaşlar» adlandırıb. « Bizim aramızda çox möhkəm dostluq əlaqələri var və şəxsən mənim cənab Putinlə çox yaxın əlaqələrim var, biz bir-birinə inanan siyasətçilərik», - deyə o, qeyd edib. İ.Əliyevin dediklərindən məlum olub ki, ikitərəfli münasibətlərdə bu amil çox zaman əsas vektora çevrilir və bütün mübahisəli məsələlərin bu formatda həlli potensialı çox yüksəkdir.
Prezident İlham Əliyev Azərbaycanla Ermənistan arasında sülh müqaviləsinin imzalanmalı olduğunu, tərəflərin bir-birinin ərazi bütövlüyünü tanımalı olduğunu, ümumi sərhədlərin delimitasiyası prosesinin həyata keçirilməsinin vacibliyini də bildirib. «Mən bunu dəfələrlə demişəm, deyirəm: Biz hazırıq, danışıqlara başlayaq. Müharibə qurtarıb? Qurtarıb. Sülh istəyirsən, Ermənistan? İstəyirsən elə bil ki. Onda nə üçün sülh müqaviləsi imzalanmasın? Tanı bizim ərazi bütövlüyümüzü, sülh müqaviləsi imzalansın, sərhədlərin delimitasiyası həll olunsun», - deyə İ.Əliyev İrəvana müraciətlə bildirib. Azərbaycan üçün yeni geosiyasi reallıqların açarı, Ermənistanın siyasi dairələrinin revanşa cəhd etməyəcəyinin qarantı budur.
İndi yığılıb qalmış məsələlərin həlli üçün optimal yol kommunikasiyaların açılması və sərhəd problemlərinin həllinə dair üçtərəfli komissiyanın işinin bərpasıdır. Moskva diskussiyaları iqtisadi məsələlərin razılaşdırılması məcrasına yönəltmək istəyir. Güman ki, bu mərhələdə tərəflər Ermənistandan konstruktiv addımlar gözləyir. Amma bu, təəssüf ki, çox ləngiyir. Nəticədə, İrəvana təzyiq alətlərindən istifadə zərurətə çevrilir.
Bəs, Ermənistan Bakı ilə Moskvanın ismarıcını eşidəcəkmi? Artıq bu, o qədər də vacib deyil. Bu gün regional siyasi gündəmi Azərbaycanın start verdiyi siyasət müəyyənləşdirir. İrəvan gec-tez reallıqla barışmalı olacaq.

TIME TO COLLECT STONES
Main regional and extra-regional actors perceive the new geopolitical and geoeconomic reality as they should do under the conditions that emerged after the 44-day war in Garabagh. Yet only Armenia pretends that the war has not changed anything in the region. Therefore, Armenia believes that it makes sense to return to the old agenda but interpret it a new style. Azerbaijan, on the contrary, insists that there is no return to the past and it’s simply impossible. In this context, the recent visit of President Ilham Aliyev to Moscow is indicative.
The Kremlin thanks for compromise
President Aliyev made his trip to Moscow, choosing the most convenient time for the visit. After all, it took place after a series of mutual visits by Armenian and Russian politicians, as well as telephone conversations between the leaders of Azerbaijan, Armenia and Russia, which made it possible to have a more complete picture of the ongoing processes and be guided by the outcome of previous contacts.
A little retrospective analysis reveals a number of interesting details. For example, three days after the elections in Armenia, President Aliyev made a telephone call to his Russian counterpart Vladimir Putin. The leaders discussed the implementation of the November 10 trilateral statement. Presumably, Baku insisted that Armenia, after N. Pashinyan's victory in the elections, intensifies the implementation of the provisions of the statement, especially the part concerning the complete withdrawal of the Armenian military from the Azerbaijani territory, as well as other issues.
By the way, these issues were already discussed on July 13 in Baku during the visit of Russian Deputy Prime Minister Alexei Overchuk, who represents Moscow in the Azerbaijan-Armenia-Russia trilateral commission. The main topic of the conversation was the restoration of the trilateral commission and the acceleration of the process of unblocking communication lines in the region. The parties also confirmed their intention to resume the activities of the commission as soon as possible and to resolve all the remaining issues in a consistent manner.
It is very important that Mr. Putin thanked President Aliyev for his decisions to end the Garabagh conflict and made it clear that Moscow highly appreciated the patience and cold-mindedness of Baku despite inconsistent actions of Armenia. Meeting of the presidents lasted more than two hours. This may indicate that they had a detailed discussion of all the important regional and bilateral issues.
Tears will not help in Moscow
The visit of the acting Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan to Moscow on July 7 was strikingly different from the one of President Aliyev. It was a working visit only a couple of weeks after the victory of the ruling Civil Contract party in the parliamentary elections. Therefore, no documents were signed during the visit. In addition, this was also Nikol Pashinyan's first foreign visit after Azerbaijan’s victory in the war. This demonstrates that Moscow remains the key partner of Yerevan, and holds a constant dialogue with the Armenian political leadership on internal political, economic, and foreign policy issues.
At this stage, it is important for Yerevan to secure the Kremlin’s support to solve the border issues and to put pressure on Baku to slow down the processes of delimitation and demarcation of the border line. Compared to the active construction of border infrastructure by Azerbaijan, Armenia does not have the means for an adequate response. Therefore, Yerevan needs to increase both funding and the number of military personnel. At the same time, Armenia wants to solve the problem using the Russian military. The latter, however, carried out monitoring at the border, and did not show any intention to get involved in the ongoing process. This position was also confirmed by the spokesman of the Russian president Dmitry Peskov. He said that Moscow had no plans to deploy peacekeepers or border guards on the Armenian-Azerbaijani border. Moreover, Moscow does not want to enter into confrontation with Baku, which is fraught with serious yet unnecessary geopolitical consequences.
Yerevan is also categorically against any plans to grant Baku and Islamabad a status of CSTO partners, despite Moscow’s intention to develop an active military-political and military-technical dialogue with Azerbaijan and Pakistan, including within the framework of the CSTO. Therefore, Moscow is by no means interested in complicating the dialogue with Baku for the sake of the Armenian interests.
Meanwhile, Russia can smooth the possible contradictions between Moscow and Yerevan over the situation on the Armenian-Azerbaijani border by providing more security guarantees to Armenia in exchange for changing Yerevan's position on the veto on granting Baku and Islamabad the status of CSTO partners. Armenia insists on strengthening the positions of the Russian military personnel in the Syunik district and putting pressure on Baku mostly by Moscow.
However, the Kremlin turned a blind eye to Pashinyan's pleas, preferring to take advantage of the conversation for its own interests, that is strengthening the post-conflict state of affairs. Moscow is well aware that any new confrontation in the region can activate external players, which means obvious geopolitical risks.
In addition, Moscow also insists on the resumption of the trilateral commission including the deputy prime ministers of Azerbaijan, Armenia and Russia. Yerevan, however, links the issue of resuming its participation in the commission with the establishment of a new government, as well as with the withdrawal of the Azerbaijani military allegedly located on the Armenian territory. Russia has been fed up with these annoying requests from Yerevan for a long time, but Moscow clearly does not want to put pressure on Armenia in order to avoid the growth of anti-Russian sentiments. This, apparently, delays the solution of many issues in the post-war situation.
Everything is clear
Meanwhile, after his visit to Moscow, President Ilham Aliyev gave a detailed interview to the Azerbaijani television. He said that there were no topics that would lead to disputes between the parties. This demonstrates that Azerbaijan and Russia are committed to the same positions on all the strategic issues of the post-conflict agenda.
Mr. Aliyev underlined that in the post-war period Azerbaijan acted quickly and made its agenda accepted. The ongoing processes, including in the territories controlled by the Russian peacekeepers, and around them, as well as the political issues and the demarcation of the Armenian-Azerbaijani border, are based on this agenda. Thus, Baku believes that under the current conditions, it has the highest possible level of control within its own territory, even considering the operation of the peacekeeping mission in Azerbaijan.
President said that Azerbaijan also monitors foreign vehicles that enter Garabagh through the Lachin corridor. “We said that they should stop this, as it is our territory. If they think that we do not see this, he is delusional. Some of these vehicles have Armenian plate numbers. But we are there, we are in the corridor, we can see everything, both in Khankendi, and in the corridor. Again, they must stop this. The number of cars leaving the territory versus the ones getting in decreases every day. How logical is it to grant a status for just 25,000 people living there?" President also noted clear that Baku had the maximum opportunity to observe the situation in this territory, to identify and record all the facts related to the violation of Azerbaijan's sovereign rights within its borders.
Ilham Aliyev said that the positions of Baku and Moscow on Garabagh are identical; Azerbaijan and Russia consider the Garabagh conflict over. Thus, he made it clear that neither Baku nor Moscow would accept a return to the old agenda. Any aggravation of confrontation in the region entails risks that the Azerbaijani and Russian sides consider as undesirable. They both try to maximise the benefits of the post-conflict reality in the region. At the same time, President of Azerbaijan illustrated his words with a specific example: “We discussed the post-war situation in the region, including the Zangezur corridor and the post-conflict period. We have no disagreements on approaches."
Referring to bilateral relations with Russia, Mr. Aliyev called Azerbaijan and Russia “strategic partners”. “We have very strong friendly ties and personally I have very close relations with Mr Putin; we are politicians who trust each other,” Mr. Aliyev said. He made it clear that this factor in bilateral relations largely contributes to establishing a vector of bilateral policy, and the potential for resolving all controversial issues within this format is very high.
Mr. Aliyev also said that Azerbaijan and Armenia should sign a peace treaty, mutually recognise each other's territorial integrity and resolve the issue of delimitation of the common borders. “I have said many times: we are ready to start the negotiations and we will. Is the war over? Yes, it is. Does Armenia want peace? It seems so. Then why don’t they want to sign a peace treaty? They just need to recognise our territorial integrity, sign a peace treaty, and solve the issue of delimitation of the borders,” Mr. Aliyev said addressing to Yerevan. For Azerbaijan, this is the key to a new geopolitical reality and a guarantee against the revanchist attempts by the political circles in Armenia.
Now the best way to resolve the issues is to resume the work of the trilateral commission to unblock and resolve the border issues. Moscow expects to focus the discussions on the coordination of economic issues. It can be assumed that at this stage the parties expect constructive steps from Armenia. Unfortunately, Armenia delays the process, which makes the use of pressure on Yerevan inevitable.
Whether Armenia will hear the messages of Baku and Moscow is no longer so important. Today, the regional policy agenda is determined by processes launched by Azerbaijan. Sooner or later, Yerevan will have to acknowledge the reality.