Azərbaycan paralimpiyaçılarının Tokioda göstərdikləri möhtəşəm nəticə idman federasiyalarına dərs olmalıdır
Planetin ən böyük yarışı Tokio Yay Olimpiya Oyunları nəhayət baş tutdu. Uzaq Yaponiyada, paytaxt Tokioda dünyanın ən güclü atletləri medallar uğrunda mübarizə apardı. 16 gün ərzində 339 dəst medal öz sahibini tapdı. Lider ölkələr demək olar ki, proqnozları doğrultdu. ABŞ millisi son gündə birinci pilləni ələ keçirib, Çinin hələ də onlardan zəif olduğunu ortaya qoydu. Hətta medal siyahısında adlarını belə tələffüz etməkdə çətinlik çəkdiyimiz bəzi ölkələr də özlərinə yer tapdılar. 44 idmançımızın təmsil olunduğu Olimpiada ölkəmiz adına 7 medalla yadda qaldı.
Ürək açmayan nəticələr
Azərbaycan olimpiya yığmasının qazandığı 7 medaldan üçü gümüş, dördü bürünc əyarlıdır. Gümüş medalı sərbəst güləşdə Hacı Əliyev (65 kq), karatedə Rafael Ağayev (75 kq) və İrina Zaretska (+61 kq), bürüncləri isə cüdoda İrina Kindzerska (+78 kq), boksda Alfonso Dominges (81 kq), yunan-Roma güləşində Rafiq Hüseynov (77 kq) və qadın güləşində Mariya Stadnik (50 kq) qazandılar. Medal hesabına görə, Azərbaycan ölkələr sırasında 67-ci yeri tutdu.
40 lisenziya qazanan 44 idmançımız  Tokioda 14 idman növündə - cüdo, güləş, bədii gimnastika, idman gimnastikası, karate, boks, taekvondo, yüngül atletika, güllə atıcılığı, qılıncoynatma, veloidman, badminton, üzgüçülük və triatlonda - çıxış etdi. Tarixdə ilk dəfə pandemiya şəraitində keçirilən olimpiadada Azərbaycan qızıl medal qazana bilmədi.
Azərbaycan idmançıları üçün Tokiodakı 44 lisenziya 2004-cü ildə Afinada keçirilən Olimpiya Oyunlarından bəri ən az sayda Olimpiya lisenziya sayıdır , o vaxt idmançılarımız 38 lisenziya qazanmışdı.  2008-ci ildə Pekində azərbaycanlı idmançılar 44, 2012-ci ildə Londonda 53, 2016-cı ildə Rio-de Janeyroda 56 lisenziya qazanıblar. 1996-cı ildən bəri olimpiadalarda idmançılarımız 43 medal qazanıblar ki, bunun da 7-si qızıl, 11-i gümüş, 25-i isə bürüncdür.
Pandemiya səbəb kimi
Tokio Olimpiya Oyunlarından öncə mütəxəssislər bu yarışın əvvəlkilərdən fərqlənəcəyini söyləyirdi. Bütün atletlər, o cümlədən Azərbaycanda olan idmançılar üçün ağır sınaq olacaq olimpiadada qızıl medal qazanmaq ikiqat çətin olacağı deyilirdi. Həqiqətən koronavirus pandemiyası təkcə yarışların təşkilatçılığına deyil, eləcə də idmançıların hazırlığına təsir etdi. Bir il ertələnən olimpiada bəzi idmançılarımızın ideal vəziyyətdən uzaq düşməsinə səbəb oldu, bəzilərinin isə işinə peşəkar yanaşmadığını göstərdi.
Azərbaycanın ilk dəfə müstəqil ölkə kimi çıxış etdiyi 1996-cı il Atlanta Olimpiya Oyunlarından bəri ilk dəfə idmançılarımız qızıl medal qazana bilmədilər. O zaman Azərbaycan üçün yeganə medalı hazırda ölkəmizin sərbəst güləş üzrə milli komandasının baş məşqçisi Namiq Abdullayev (gümüş) qazanmışdı. Sonrakı Olimpiadalarda Azərbaycan idmançıları mütəmadi olaraq Vətənə qızıl medalla qayıdıblar: Sidney-2000-də iki qızıl (Namiq Abdullayev və Zemfira Meftahəddinova), Afina-2004-də bir qızıl (güləşçi Fərid Mənsurov), Pekin-2008-də bir (cüdoçu Elnur Məmmədli), London-2012-də iki (güləşçilər Toğrul Əsgərov və Şərif Şərifov), Rio-2016-da bir (taekvondoçu Radik İsayev).
Medalların sayına görə də xeyli geriləmişik. Beş il əvvəl Rioda Azərbaycan 18 medal (1, 7, 10) qazanmışdısa, indi cəmi yeddi (üçü gümüş, dördü bürünc) medalımız var. Maraqlıdır ki, Oyunlardan əvvəl Azərbaycan Milli Olimpiya Komitəsinin vitse-prezidenti Çingiz Hüseynov komandadakı real vəziyyəti dəyərləndirərək səkkiz medala ümidi olduğunu demişdi. Yəni, demək olar ki, vəzifə yerinə yetirilib, haqdır ki, qızıl medal olmadığına görə, bundan heç kim razı deyil.
Tokio Olimpiya Oyunlarında ilk medalını Azərbaycan yarışların yeddinci günü qazandı. Bunun özü də Atlanta-1996-dakı kimi pis nəticədir. O zaman Namiq Abdullayev yarışların 14-cü günündə ilk və yeganə medalı qazana bilmişdi. Onun əyarı gümüş idi. Dörd il sonra Sidneydəki ilk və qızıl medal yarışların 6-cı günü qazanıldı. Onun sahibi stend atıcılığında Zemfira Meftahəddinova oldu. O, İradə Aşumova ilə birlikdə Afina-2004-də oyunların müvafiq olaraq altıncı və beşinci günündə mükafat qazana bildilər.
Ən erkən Olimpiya medalımız isə 2008-də Pekində qazanılıb. Cüdoçu Elnur Məmmədli yarışların üçüncü günü effektli qələbə ilə çempion oldu. 2012-ci ildə Londonda da yarışın üçüncü günü ağır atlet Valentin Hristov bürünc medal qazandı. Düzdür, sonradan o medalı əlimizdən aldılar: ağır atletin qanında dopinq tapıldı. Nəhayət, 2016-cı ildə Rioda Rüstəm Orucov yarışların üçüncü günü bürünc mükafat qazanıb.
Maraqlıdır ki, Tokioda ilk və son medallarımızı İrina adlı idmançılarımız qazandı.  Əvvəlcə cüdoçu İrina Kindzerska bürünc qazandısa, yarışın son günlərində karateçi İrina Zaretska gümüş medalın sahibi oldu. Ümumiyyətlə, Azərbaycanın Tokioda yeddi medalından dördünü milliləşdirilmiş idmançılar – ukraynalı Kindzerska, Zaretska və Mariya Stadnik, eləcə də kubalı Alfonso Dominges qazandı. Azərbaycan idmanının yetirmələrinin sayı isə cəmi üç oldu – Rafael Ağayev, Hacı Əliyev və Rafiq Hüseynov. Əlbəttə ki, federasiyalar üçün düşünməyə əsas var.
Tokioda ilk medallar Azərbaycan cüdo yığmasından gözlənilirdi. Olimpiadaya rekord sayda – doqquz cüdoçumuz yollansa da, qazancımız 1 medal oldu. Kişilərin yarışında bütün çəki dərəcələrində təmsil olunduq. Ancaq heç biri medal qazana bilmədik. Bircə Rüstəm Orucov (73 kq) medalın  bir addımlığında büdrədi, beşinci yeri tutdu. Digər cüdoçular isə yarışı elə ilkin mərhələdən tərk etdilər. Bakıya qayıdandan sonra Azərbaycan Cüdo Federasiyası milli yığmanın bütün məşqçi heyətini istefaya göndərdi. Kişilərdən ibarət yığmanın baş məşqçi postu Pekin Olimpiadasının bürünc medalçısı Mövlud Mirəliyevə tapşırıldı.
Kubalı boksçu Lorenso Sotomayorun (69) çıxışını da uğursuzluq hesab etmək olar. Riodakı gümüşdən sonra Tokioda ondan heç olmasa Braziliyadakı uğurunun təkrarını gözləyirdilər. Ancaq o, erkən mərhələdə yarışdan çıxdı. Taekvondo üzrə dünya çempionumuz Milad Beiqi Harçeqani də (80 kq) startda uduzaraq bütün ümidləri dəfn etdi.
Olimpiadada əksər idmançılarımızdan medal gözlənilsə də, favoritlər zəif çıxışları ilə idman ictimaiyyətini məyus etdi. Bəzi idmançılarımızın səviyyələrindən aşağı çıxış etməsində koronavirusu səbəb göstərmək olmaz. Çünki koronavirus bütün ölkələrdə idmançılara mane olub. Digər tərəfdən Olimpiadaya lisenziya qazanan idmançılarımıza Tokio Olimpiadasına hazırlaşmaq üçün məşqlərə şərait yaradılmışdı.
Etiraf etmək lazımdır ki, Riodakı 18 medaldan sonra Tokio Olimpiadasında əldə olunan 7 medalı uğurlu nəticə hesab oluna bilməz. Titullu idmançılarımızın çoxu artıq karyerasını başa vurmağı düşünür. Növbəti olimpiadaya qədər çox az vaxt qalır. Növbəti olimpiada 2024-cü ildə baş tutacaq. Cəmi üç ilə vəziyyəti tam dəyişmək çətin olacaq. Nəsil dəyişkənliyi bir qayda olaraq asan keçmir. Ola bilsin ki, Rio-2016-dakı nəticələrə yaxın uğurları 2028-də Los-Anceles Olimpiadasında görə bilək. Hələliksə Parisdə baş tutacaq Olimpiadaya hazırlaşmaq lazımdır.
Paralimpiyaçıların 10 qızıl medalı
Avqustun 31-nə olan məlumata görə, Tokioda keçirilən 2020-ci il Paralimpiya oyunlarında Azərbaycan yığması 10 qızıl medal qazanıb.
Komandanın onuncu və özünün sayca ikinci qızıl medalını üzgüçümüz Roman Saleh əldə edib. Bununla avqustun son günü Azərbaycan paralimpiyaçılarının Tokioda qazandığı ümumi medal sayı 14-ə çatıb.
Qızıl medalçılar apasında paracüdoçular Hüseyn Rəhimli, Dürsədəf, Kərimova, Vüqar Şirinli, Xanım Hüseynova, Sevda Vəliyeva və Şahanə Hacıyeva, üzgücü Roman Saleh, atletlər Həmid Heydərli və Elvin Astanov var. Bürünc medalları isə paracüdoçular Namiq Abbaslı və İlham Zəkiyev, pauerliftinqçi Pərvin Məmmədov və atlet Səid Nəcəfzadə qazanıb.
Tokio Paralimpiadası avqustun 24-dən sentyabrın 5-dək keçirilir. Bu il Azərbaycanı Paralimpiya oyunlarında 35 idmançı təmsil edir (23 kişi və 12 qadın). İdmançılarımız altı idman növündə çıxış edirlər.
Tokio Oyunları Azərbaycan paralimpiyaçıları üçün sayca yeddincidir. Əvvəlki Paralimpiya oyunlarında idmançılarımız 38 medal qazanıblar. Onların 9-u qızıl, 18-i gümüş, 11-i isə bürünc medallardır.

For the first time since the 1996 Atlanta Olympic Games, Azerbaijani athletes failed to win gold medals
Finally, the Summer Olympic Games in Tokyo – the largest international sport event – took place after a year-long pause due to the coronavirus pandemic. The world's strongest athletes competed for medals Tokyo, Japan. 339 sets of awards have waited for their owners for 16 days. The leading countries have met the expectations almost in full. Having become the leader of the ranking on the last day of competition, the US Olympic team proved that China is still lagging behind.
Disappointing results
The national team of Azerbaijan received seven medals at the Olympics. Three silver and four bronze medals. Our silver medallists were Haji Aliyev (freestyle wrestling, 75 kg), Rafael Aghayev (karate, 75 kg) and Irina Zaretskaya (karate, 61+ kg). Bronze medals went to Irina Kindzerskaya (judo, 78+ kg), Alfonso Dominguez (boxing, 81 kg), Rafig Huseynov (Greco-Roman wrestling, 77 kg) and Maria Stadnik (women's wrestling, 50 kg). Azerbaijan was ranked the 67th strongest team of the planet by the number of medals won.
44 Azerbaijani athletes (40 licenses) competed in Tokyo in judo, wrestling, rhythmic gymnastics, karate, boxing, taekwondo, athletics, stand shooting, fencing, cycling, swimming and triathlon. Azerbaijan did not win a gold medal at the Tokyo Olympics.
Our athletes have had the smallest number of licenses since the 2004 Athens Olympic Games (38 licenses). In 2008, the number of licenses won for the Beijing Olympics was 44, with 53 licenses for the London Olympics in 2012, 56 licenses for the Rio de Janeiro Olympics in 2016.
Since 1996, Azerbaijani athletes have won 43 medals at the Olympic games (7 gold, 11 silver and 25 bronze medals).
Pandemic to blame
Before the Olympic Games in Tokyo, experts said that the competition will be a different one. It was argued that winning a gold medal at the Games would be a doubly difficult test for all athletes, including those from Azerbaijan. Indeed, the pandemic has affected not only the organisation of the event, but also the training process of athletes. The one-year delay not only got our athletes out of their optimal shape, but also revealed an unprofessional approach to their duties.
For the first time after the 1996 Atlanta Olympic Games, where Azerbaijan was represented as an independent country, our athletes have failed to win gold medals. Then the only medal of Azerbaijan won in Atlanta was a silver won awarded to the current head coach of the Azerbaijani freestyle wrestling team Namig Abdullayev. In subsequent Olympic games, Azerbaijani athletes have always returned home with gold medals. In Sydney 2000, we won two (Namig Abdullayev and Zemfira Meftaheddinova), in Athens 2004 - one (wrestler Farid Mansurov), in Beijing 2008 - one (judoka Elnur Mammadli), in London 2012 - two (wrestlers Toghrul Askerov and Sharif Sharifov), in Rio 2916 - one (taekwondoka Radik Isayev) gold medal.
There is also a regression in the number of medals. Five years ago, we had 18 medals (1, 7, 10), and now only seven. It is interesting that before the Olympic games, Vice President of the National Olympic Committee of Azerbaijan Chingiz Huseynzadeh expressed his hope for eight medals. Although our team has accomplished the minimum mission, the overall outcome is unsatisfactory because of the lack of gold medals...
Azerbaijan won its first medal at the Tokyo Olympics on the seventh day of the competition. And it was already a bad sign. Back in 1996 in Atlanta, Namig Abdullayv won the first and only medal on the 14th day of the competition. Four years later, in Sydney, we got the first and gold medal on the sixth day of the games, when Zemfira Meftaheddinova became the winner in clay pigeon shooting. In Athens (2004), Irada Ashumova and she managed to win medals on the fifth and sixth day of the competition, respectively.
The earliest received medal of our team dates back to 2008 (Beijing). Then the judoka Elnur Mammadli became the Olympic champion on the third day of the games. And in 2012 in London, on the third day of the competition, weightlifter Valentin Khristov became a bronze medallist. Later this award was cancelled however, as doping was found in his blood. Finally, again on the third day of the competition, Rustam Orujov won a bronze medal in Rio in 2016.
Interestingly, the first and last medals in our team in Tokyo were awarded to athletes named Irina. Judoka Irina Kindzerskaya was awarded a bronze medal, followed by a silver medal won by karateka Irina Zaretskaya in the last days of the competition. In general, 4 of 7 medals were brought to Azerbaijan by naturalised athletes – Ukrainians Kindzerskaya, Zaretskaya and Maria Stadnik, and a Cuban athlete Alfonso Dominguez. Only three medals were won by Azerbaijanis Rafael Aghayev, Haji Aliyev and Rafig Huseynov. Meaning that respective federations have something to think about.
Expectations were particularly high on the national judo team of Azerbaijan. Despite a record number of Azerbaijani judokas (9) represented at the Tokyo Olympics, we could get only one medal. In the men's competition, Azerbaijan was represented in all weight categories, but the athletes could not get a single medal. Our highest achievement was the fifth place of Rustam Orujov (73 kg). The rest of the athletes dropped out of the competition already at initial stages. Upon returning to Baku, the Azerbaijan Judo Federation dismissed the entire coaching staff of the national team. The bronze medallist of the Beijing Olympics Movlud Miraliyev has been appointed the new head coach of the men's team.
Boxer Lorenzo Sotomayor (69 kg) has also demonstrated unsuccessful performance at the Tokyo Olympics. After a silver medal in Rio, he was expected to at least repeat the same success. But he dropped out of the competition at the very beginning. Our world champion in taekwondo Milad Beigi Kharchegani (80 kg) also did not meet expectations after his defeat at the initial start of the tournament.
Favourites have especially disappointed their fans due to their weak performance. Blaming the pandemic as the main reason for unsatisfactory performance would be wrong in this case. After all, the pandemic affected the athletes in all countries of the world. On the other hand, Azerbaijani athletes had all conditions to win licenses as part of their preparations for the Tokyo Olympics.
Seven Olympic medals in Tokyo after 18 medals received in Rio cannot be considered a successful result. Most of our renowned athletes already think about ending their career. There is very little time left until the next Olympic Games in 2024. Changing the situation radically in just three years is a difficult task. Usually, the change of generations is not easy process. It is possible that we will see accomplishments similar to the results of Rio 2016 at the 2028 Los Angeles Olympic Games. But for now, we need to prepare for the Paris Olympic Games...