Azərbaycanda ölkənin karbohidrogen potensialının yetərincə artımına hesablanmış ardıcıl önəmli layihələr gerçəkləşdirilir
Bu yay Xəzər hövzəsində qaz hasilatı sahəsində bir sıra maraqlı hadisələr baş verib ki, bunlar bir tərəfdən dünya qaz bazarında bölgənin rolunu artıra bilər, digər tərəfdən də "mavi" yanacaq istehsalçıları arasında rəqabəti gücləndirər.
Azərbaycanda BP şirkəti «Şahdəniz» yatağının yeni qanadını uğurla işə salıb və SOCAR ilə birlikdə Abşeron arxipelağının dayaz sularında axtarış - kəşfiyyat işlərinə başlayıb.
«Umid Babek Operation Company» (UBOC) isə öz növbəsində, koronavirus pandemiyası ilə bağlı bütün çətinliklərə baxmayaraq, «Ümid-Babək» qaz kondensat blokunda il ərzində yeni hasilat quyusu qazaraq, elə bu günlərdə istismara verib və bununla da, «Ümid-1» platformasının qaz hasilat potensialını maksimuma çatdırıb.
Bu arada qonşu İran bildirib ki, Xəzər dənizinin Çalus şəhəri yaxınlığındakı sektorunda iri təbii qaz yatağı kəşf edilib. Tehran bəyan edib ki, yeni kəşf İranın şimalındakı böyük neft və qaz ehtiyatlarının kəşfiyyatında dönüş nöqtəsi ola bilər və hətta Avropanın enerji xəritəsini dəyişdirə bilər. Nəzəri olaraq bu variant tamamilə mümkündür, amma praktikada bunu gerçəkləşdirmək üçün İran ya belə nəql üçün öz imkanlarını yaratmalı, ya da "mavi yanacağın" çatdırılması üçün Avropa İttifaqına nəql üzrə hazır infrastruktura malik Türkiyə və ya Azərbaycanla danışıqlar aparmalı olacaq.
«Şahdəniz»də yeni səviyyə
Bununla yanaşı, Azərbaycan qaz hasilatını artırmaq və Cənub Qaz Dəhlizini (CQD) doldurmaq üçün öz potensialını uğurla inkişaf etdirir. «Şahdəniz» yatağının cənub-şərq qanadının işlənməsi bu istiqamətdə atılan mühüm addım oldu. Layihənin texniki operatoru olan BP-dən verilən məlumata görə, yatağın bu dərin sulu (suyun dərinliyi 540 m) olan qanadı dörd quyudan ibarətdir və bu cinahdan tam miqyaslı qaz hasilatı bu ilin üçüncü rübünə gözlənilir.
"Bu, «Şahdəniz» üçün bu ilə planlaşdırdığımız ən önəmli layihədir, COVID-19 pandemiyasının səbəb olduğu çətinliklərə və məhdudiyyətlərə baxmayaraq, biz onu qrafikə uyğun və büdcə çərçivəsində uğurla başa vurduq", - deyə BP-nin Azərbaycan, Gürcüstan və Türkiyə üzrə regional prezidenti Harri Cons bildirib.
Onun qiymətləndirməsinə görə, cənub-şərq cinahı hesabına "Şahdəniz" yatağından hasilatın tam həcminə gündəlik daha 90 min barel neft ekvivalenti əlavə olunacaq. Hazırda yataqdan gündəlik 58 milyon kubmetr qaz və 85 min barel kondensat çıxarılır.
Qeyd edək ki, indiyə qədər «Mərhələ-2» çərçivəsində yalnız yatağın şimal cinahından qaz hasilatı həyata keçirilib. BP 2027-ci ilə qədər «Şahdəniz»in qərb, cənub-şərq, cənub-qərb və şimal-şərq cinahlarında quyuları mərhələli şəkildə istismara verməyi planlaşdırır.
2006-cı ildə yatağın işlənməsinə başlanandan bəri keçən bütün dövr ərzində burada 147 milyard kubmetrdən çox qaz çıxarılıb ki, bunun da 100 milyarddan çoxu ixrac edilib, həmçinin yataqdan 33 milyon ton kondensat çıxarılıb.
Yeri gəlmişkən, BP-nin son hesablamasına görə, dünyanın ən böyük qaz ehtiyatına malik ölkələri sırasına Rusiya (37,4 trilyon kubmetr), İran (32,1), Qətər (24,7), Türkmənistan (13,6) və ABŞ (12,6) daxildir.
MDB ölkələrinin toplam qaz ehtiyatları 2020-ci ilin sonuna 56,6 trilyon kubmetr olaraq qiymətləndirilir, o cümlədən Qazaxıstan - 2,3 trilyon kubmetr, Özbəkistan - 0,8 trilyon kubmetr ehtiyata malikdir.
Eyni zamanda şirkətdən verilən məlumata görə, Azərbaycanın qaz ehtiyatları 2020-ci ilin sonuna 2,5 trln. kubmetr olub. Ölkəmizin payına "mavi" yanacağın bütün dünya ehtiyatlarının 1,3%-i düşür. Bununla belə, Xəzər dənizinin Azərbaycan sektorunda yeni "Şəfəq-Asiman" qaz yatağının kəşfi və Abşeron arxipelağının dayaz sularında (Shallow Water Absheron Peninsula, SWAP) karbohidrogen yataqlarının axtarışı nəzərə alınsa, yaxın 1-2 ildə bu göstərici artım istiqamətində dəyişə bilər.
Yeni resurslar axtarışında
Bu ilin avqust ayında Xəzər dənizinin Azərbaycan sektorunda SOCAR və BP şirkətləri Abşeron arxipelağının dayaz sularında ilk kəşfiyyat quyusunu qazmağa başlayıblar. İşlər üzən «Satti» qazma qurğusu ilə aparılır və iki ay çəkəcəyi gözlənilir. BP qazma nəticələrinə görə neft ehtiyatları kəşf etməyi gözləyir. Bütünlükdə, şirkət SWAP layihəsi çərçivəsində üç kəşfiyyat quyusu qazmaq niyyətindədir.
"Bu kəşfiyyat quyusunun qazılmasında əsas məqsəd müqavilə sahəsinin sonrakı potensial inkişafı üçün karbohidrogenlərin mövcudluğunu təsdiq etməkdir. İkinci kəşfiyyat quyusunun, təxminən, 4 min metr dərinlikdə karbohidrogen ehtiyatlarını aşkarlaması planlaşdırılır. Abşeron arxipelağının dayaz sulu cənub-şərq perspektivli sahəsində üçüncü kəşfiyyat quyusunun qazılmasına ikincinin tamamlanması ilə başlanacaq”, - deyə SWAP operatoru olan və layihədə SOCAR-la birlikdə 50% paya malik BP qeyd edir.
Çox güman ki, kəşfiyyat qazma işlərinin nəticələri heç də məyusedici olmayacaq, çünki prosesdən əvvəl gərgin iş görülüb və müqavilə sahəsi seysmik kəşfiyyat aparılmaqla öyrənilib, həmçinin quyuların yerləşdirilməsi üçün ən optimal yerlərin seçilməsi üzrə digər tədqiqatlar aparılıb. Amma gözləntilərin nə qədər özünü doğruldacağı artıq oktyabrda bəlli olacaq (əslində, az qala ikinci “Azəri”-“Çıraq”-“Günəşli”nin açılışını gözləyirlər).
Paralel olaraq, şirkət başqa bir Xəzər blokunda - «Şəfəq -Asiman»da kəşfiyyat qazma işlərinin nəticələrini öyrənməyə davam edir. Qazma işlərinin nəticələri ilə bağlı dəqiq rəqəmlər hələ bildirilməyib. SOCAR-la birgə bəyanatda yalnız kəşfiyyat işinin uğurla aparıldığı və ilk qaz-kondensat yataqları aşkarlandığı bildirilir. Yatağın ehtiyatlarının tam müəyyən edilməsi üçün şirkətlər daha bir qiymətləndirmə quyusunun texniki layihələndirməsini həyata keçirəcəklər. Ancaq yeni yataqların kəşf edilməsi faktı sevindirməyə bilməz – axı, bu, Azərbaycanın təsdiq edilmiş ehtiyatlarının həcmini artırmağa imkan verəcək ki, bu da CQD və onun son halqası olan TAP boru kəməri üçün əlavə xammal mənbəyi ola bilər.
Bu məqsədlə, yeri gəlmişkən, başqa bir Xəzər yatağının – “Dostluğ”un (“Dostıq”) Türkmənistanla birlikdə işlənməsi planlaşdırılır. İşlər bu layihə ilə bağlı müqavilə bağlamağa qədər irəliləməsə də, müəyyən irəliləyiş var. Hər iki ölkənin parlamentləri bu ilin yanvar ayında "Dostluq" yatağında karbohidrogen ehtiyatlarının birgə kəşfiyyatı və işlənməsi ilə bağlı Bakıda imzalanan hökumətlərarası Memorandumu artıq təsdiq ediblər. 2021-ci il iyul ayının sonunda Aşqabadda Türkmənistan və Azərbaycan nümayəndə heyətlərinin iki günlük görüşü keçirilib və görüşdə memorandumun praktiki olaraq həyata keçirilməsi üzrə konkret addımlar müzakirə edilib. Türkmənistan tərəfinə "Türkmənqaz" dövlət konserninin sədri Batır Amanov, Azərbaycan tərəfinə isə energetika naziri Pərviz Şahbazov rəhbərlik edib.
"Xüsusi diqqət tərəfdaşların cəlbi üzrə birgə işlərin gücləndirilməsinə, həmçinin perspektivli hökumətlərarası sənədin uğurla həyata keçirilməsinə yetirildi",- deyə Türkmənistan Xarici İşlər Nazirliyi bildirib.
Bu mövzu Türkmənistan, Türkiyə və Azərbaycan liderlərinin bu il keçirilməsi gözlənilən üçtərəfli görüşünün nəticələri üzrə də davam etdirilə bilər. Sammit əvvəlcə avqust ayında planlaşdırılırdı, lakin sonra Türkiyənin bir neçə əyalətində insan tələfatı və dağıntılarla nəticələnən meşə yanğınları səbəbindən təxirə salınıb.
Bununla yanaşı, artıq Rusiyanın "LUKoil" şirkəti də "Dostluq" layihəsində iştirak etmək üzrə marağını səsləndirib. “Artıq «Dostluq»la bağlı məsləhətləşmələr aparılır, hökumətlərarası saziş hazırlanır. Operator olmaq istərdik, payımızın nə qədər olacağını hələ bilmirik", - deyə şirkətin prezidenti Vahid Ələkbərov jurnalistlərlə söhbətində bildirib.
Mütəxəssislərin fikrincə, «Dostluq» yatağının ehtiyatları 50 milyon ton neft səviyyəsində qiymətləndirilir. Uzun illər bu yataq mübahisəli sayılırdı: Aşqabad onu "Sərdar" adlandırırdı və özününkü hesab edirdi. Azərbaycan tərəfi isə bu yatağı "Kəpəz" adlandırırdı və ona məxsusluğunda israrlı idi.
Maraqlıdır ki, daha öncə mübahisəli olan bu Xəzər yatağının belə bir formatda işlənməsi Azərbaycan, Türkmənistan və Rusiya arasında Xəzərin karbohidrogen ehtiyatlarının işlənməsi üzrə əməkdaşlığın ilk nümunəsi ola bilər və enerji bazarında tərəflərin hər birinin mövqeyini xeyli gücləndirə bilər. Layihənin gerçəkləşdirilməsinin açıq dividendlərinə əlavə olaraq, Rusiya “LUKoil” vasitəsilə Cənub Qaz Dəhlizinin güclərinə çıxış əldə edə bilər, Türkmənistan öz qazını Avropa bazarına ixrac etmək üçün birbaşa marşrut qazanar, Azərbaycan isə Türkmənistan qazının tranziti hesabına Şərqi Qərblə birləşdirən bir qaz habına çevriləcək.
Artım proqnozu
«UBOC» şirkəti tərəfindən Xəzər dənizinin Azərbaycan sektorundakı «Ümid» qaz-kondensat yatağında yeni U1-18 quyusunun istismara verilməsi ölkənin qaz sənayesi üçün digər önəmli hadisə oldu.
“Ümid” layihəsi Azərbaycanın yanacaq-enerji balansının tənzimlənməsi baxımından böyük əhəmiyyətə malikdir. Onun icrası uğurla davam edir. «Ümid»də U1-18 quyusunun qazılması COVID-19 pandemiyasına təsadüf etdiyindən təhlükəsizlik tədbirləri gücləndirildi və fasiləsiz işi təmin etmək üçün xüsusi nəzarət sistemi yaradıldı", - deyə SOCAR prezidenti Rövnəq Abdullayev bildirib.
Azərbaycan Dövlət Neft Şirkətindən verilən məlumata görə, «Ümid-Babək» dəniz blokunun işlənmə səmərəliliyinin artırılması üçün əvvəllər qazılmış quyuların optimallaşdırılması gerçəkləşdirilib, həmçinin yeni quyuda tədqiqat işləri aparılıb. Bu, «Ümid-1» platformasındakı quyulardan gündəlik qaz hasilatı potensialını mərhələli şəkildə 0,75 milyon kubmetrdən 3 milyon kubmetrə, gündəlik kondensat hasilatı potensialını isə 120 tondan 500 tona qədər artırmağa imkan verib.
Hazırda sözügedən platformadan gündə 3,1 milyon kubmetr qaz və 500 ton kondensat hasil olunur. Yeni quyunun qazılmasının başa çatdırılması və istismara verilməsi ilə platformanın maksimum hasilat potensialı gündə 6,7 milyon kubmetr qaza və 950 ton kondensata qədər artıb.
"Gözlənildiyi kimi, istehsal potensialının belə bir həcmi SOCAR-ın Xəzər dənizində işlətdiyi platformalar arasında ən yüksək olacaq", - deyə şirkətdən bildirilib.
Hələ ki, "Ümid-1" yatağının işlənməsi birinci mərhələ çərçivəsində aparılır. Növbəti mərhələdə daha bir hasilat platforması «Ümid-2»nin quraşdırılması planlaşdırılır.
Bundan başqa, şirkət ehtiyatların "Ümid" yatağının ehtiyatlarından 2 dəfə çox olan «Babək» strukturunda kəşfiyyat-qazma işləri aparmağı planlaşdırır ("Ümid"də 200 milyard kubmetr qaz və 30 milyon ton kondensat olduğu halda, «Babək»də 400 milyard kubmetr qaz və 80 milyon ton kondensat olduğu düşünülür).
Ancaq gerçəkləşdirilməsini gözləyən layihələr nəzərə alınmaqla, qaşıda duran işlər bununla bitmir: "D-230", "Dan-Ulduzu-Əşrəfi", "Aypara", "Qarabağ", "Abşeron" yataqlarının işlənməsi yeni quyuların qazılmasını, hasilat və qaz ötürmə infrastrukturunun tikintisini tələb edir.
Yeri gəlmişkən, «Rystad Energy» şirkəti Azərbaycanın neft sektorunda 2022-ci ildən sonra qazma və servis xidmətləri bazarının böyüyəcəyini gözləyir. Eyni zamanda şirkət hesab edir ki, 2022-ci ildə ölkənin qurudakı yataqlarında neft və qaz qazma işlərinin həcmi 22 milyon dollar, dənizdə isə 1 milyard dollar təşkil edəcək. 2030-cu ildə bu göstəricilərin quruda 35 milyon dollara, dənizdə isə 1,6 milyard dollara çatacağı gözlənilir.
Bundan əlavə, «Rystad Energy»nin qiymətləndirməsinə görə, 2022-ci ildə Azərbaycanın neft və qaz sektorunda əmtəə və xidmətlərin həcmi quruda 99 milyon dollar, dənizdə isə 1,3 milyard dollar təşkil edəcək. 2030-cu ildə bu göstəricilərin uyğun olaraq 163 milyon dollara və 1,6 milyard dollara yüksələcəyi gözlənilir.
SOCAR-ın özündə bu cür qiymətləndirmələrlə razılaşırlar və qeyd edirlər ki, qazma və servis işləri bazarının proqnozlaşdırılan genişlənməsi həm mövcud yataqlarda neft və qaz hasilatının sabitləşdirilməsi əməliyyatları, həm də kəşfiyyat işlərinin artırılması yolu ilə baş verəcək.
İran qazı
Eyni zamanda İran da Xəzərdə bir sıra iri kəşflər edib. «Khazar Exploration and Production» (KEPCO) neft və qaz şirkəti avqustun 24-də bildirib ki, Xəzər dənizinin İran sektorunda nəhəng təbii qaz yatağı kəşf edilib və yataq «Çalus» ("Chalous") adlandırılıb. Yatağın ehtiyatları, təxminən, 3,55 trilyon kubmetr qiymətləndirilir.
"Əgər ilkin hesablamalar təsdiqlənərsə, Xəzərin İran sektoru yaxın gələcəkdə Avropaya qaz ixracında önəmli rol oynaya bilər. Belə olan halda, İranın yeni qaz habı şimalda yaradılacaq. Bu, ölkənin Avropaya regional qaz ixracatında 20 faizlik paya malik olmasına imkan verəcək”, - deyə KEPCO rəhbəri Əli Osuli bildirib.
KEPCO-dan bildirirlər ki, «Chalous» Xəzər dənizində «Alborz» layihəsindən sonra ikinci ən böyük təbii qaz yatağıdır. Əldə olunan məlumatlara əsasən, bu strukturda yetərincə neft ehtiyatları da ola bilər.
Bir sıra ekspertlərin fikrincə, iri yataqların çoxunun ölkənin cənubunda və Fars körfəzində yerləşdiyinə görə İranın şimalında dünya bazarlarına qaz ixrac etmək üçün lazımi infrastruktur yoxdur. Lakin Tehran Cənub Qaz Dəhlizinə qoşulmaqla bu problemi heç bir əlavə xərc ödəmədən həll edə bilər. Hətta o vaxta qədər Azərbaycan boru kəmərini öz qazı ilə doldurmağı bacarsa belə, Cənub Qaz Dəhlizinin tutumu artırıla bilər ki, bu, layihədə nəzərdə tutulub. Bu vəziyyətdə Azərbaycanın İran qazından istifadə etməsi Türkmənistan qazı ilə müqayisədə daha asan olacaq.
Düzdür, unutmaq lazım deyil ki, İran hələ də ABŞ -ın sanksiyaları altındadır və yaxın gələcəkdə onların yumşaldılması perspektivi yoxdur. Buna baxmayaraq, vəziyyət dəyişə bilər və bu layihə Bakı ilə Tehran arasında qaz əməkdaşlığını genişləndirmək üçün yaxşı bir fürsətə çevrilə bilər. Hazırda bu əməkdaşlıq əsasən Naxçıvan Muxtar Respublikasının qaza tələbatını ödəmək üçün svop əməliyyatları ilə məhdudlaşır.

Azerbaijan implements a series of projects to significantly increase the country's hydrocarbon potential
This summer, a number of interesting events took place in the Caspian gas industry. On the one hand, they can increase the role of the region in the global gas market, and on the other hand, boost competition among the gas producers.
In Azerbaijan, BP has successfully launched a new section of the Shah Deniz field. Together with SOCAR, BP began exploration operations in the shallow waters of the Absheron archipelago.
Umid Babek Operation Company (UBOC), despite all the difficulties associated with the coronavirus pandemic, drilled and just recently put into operation a new production well at the Umid-Babek gas condensate block, thereby maximizing gas production potential of the Umid-1 platform.
Meanwhile, Iran announced the discovery of the largest natural gas field in its sector of the Caspian Sea near the city of Chalus. Tehran said that the new discovery could become a turning point in the exploration of huge oil and gas reserves in northern Iran and even change the energy map of Europe. Theoretically, this is quite possible, but to materialise this in practice, Iran will have to either create its own capacities for such supplies, or negotiate with Turkey or Azerbaijan, which has a ready-made infrastructure for the delivery of gas to the EU.
Shah Deniz: a new level
Meanwhile, Azerbaijan is successfully developing its own potential to increase gas production to fill in the Southern Gas Corridor (SGC). A key step in this direction was the development of the southeastern section of the Shah Deniz field. According to BP, technical operator of the project, this deep-water section of the field (water depth 540 m) consists of four wells, and full-scale gas production from this section is expected in 3Q2021. “This is the most important project that we have planned for Shah Deniz this year, and we have successfully completed it, on schedule and on budget, despite the challenges and constraints due to the COVID-19 pandemic,” said Gary Jones. BP Regional President for Azerbaijan, Georgia, and Turkey.
According to Jones, thanks to the southeastern section of the field, an additional 90,000 barrels of oil equivalent daily will be added to the total production from the Shah Deniz field. Currently, 58 million cubic meters of gas and 85,000 barrels of condensate are produced from the field daily.
Note that so far, as part of Stage-2, gas production has been carried out only from the northern section of the field. By 2027, BP expects to start production from the wells in the western, southeastern, southwestern and northeastern section of Shah Deniz.
Since the beginning of field development back in 2006, more than 147 billion cubic meters of gas have been produced in Shah Deniz, with more than 100 billion of this volume exported and 33 million tons being condensate.
By the way, according to the latest BP estimate, the countries with the largest gas reserves in the world (in trillion cubic meters) are Russia (37.4), Iran (32.1), Qatar (24.7), Turkmenistan (13.6) and the US (12.6).
The total gas reserves in the CIS countries at the end of 2020 are estimated at 56.6 trillion cubic meters, including in Kazakhstan (2.3), and Uzbekistan (0.8).
At the same time, according to the company, gas reserves of Azerbaijan were confirmed at the end of 2020 in the amount of 2.5 trillion cubic meters. Azerbaijan accounts for 1.3% of all world reserves of gas fuel. However, it is possible that in the next 1-2 years this indicator may increase due to the discovery of a new gas field in the Azerbaijani sector of the Caspian Sea - Shafag-Asiman in March and the search for hydrocarbon deposits in the shallow waters of the Absheron Archipelago (Shallow Water Absheron Peninsula , SWAP).
In search of new resources
In August 2021, SOCAR and BP began drilling the first exploration well in the shallow waters of the Absheron archipelago. The operations are carried out using the Satti jack-up rig and are expected to take two months. Based on the drilling results, BP expects to discover oil resources as well. In total, the company intends to drill three exploration wells within the SWAP project.
“The main objective in drilling this exploration well is to confirm the presence of hydrocarbons for the subsequent potential development of the contract area. It is planned that during the drilling of the second exploration well we discover hydrocarbon reserves at about 4,000 meters. Drilling of the third exploration well in the southeastern promising area of shallow water Absheron archipelago will begin with the completion of the second one,” said BP, which is the operator of SWAP and has a 50% share in the project along with SOCAR.
Most likely, the results of exploration drilling will not be disappointing, since this process was preceded by elaborate works to study the contract area with seismic exploration and other works to select the most optimal locations for wells placement. But how much the expectations will be justified (in fact, it is expected to discover the second Azeri-Chirag-Guneshli), it will become clear already in October.
In parallel, the company continues to study the results of exploration drilling in another Caspian block - Shafag-Asiman. However, exact numbers regarding the drilling operations are yet to be reported. Joint statement with SOCAR only says that the exploration was successful and revealed the first deposits of gas condensate. For a more complete study of the reserves, the companies will carry out technical design of another appraisal well. However, the discovery of new deposits sounds promising. After all, this will allow Azerbaijan to increase the volume of its own proven reserves, which can become an additional source of raw materials for the SGC and its last link - the TAP pipeline.
For these purposes Azerbaijan plans the joint development of another Caspian field, Dostlug (Dostyk), with Turkmenistan. Discussion have not materialised in the form of a contract yet, but there is some progress. Parliaments of both countries have already ratified the intergovernmental memorandum on joint exploration and development of hydrocarbon resources at the field signed in January 2021 in Baku. At the end of July 2021, a two-day meeting of the Turkmen and Azerbaijani delegations was held in Ashgabat, where the parties discussed specific steps for the practical implementation of the memorandum. The Turkmen side was headed by Batyr Amanov, Chairman of the Turkmengaz State Concern. Azerbaijan was represented by Energy Minister Parviz Shahbazov.
“We have specifically discussed joint operations to attract partners, as well as investors for the successful implementation of a promising intergovernmental document,” the Turkmen Ministry of Foreign Affairs said.
This issue may be extended following the results of the future trilateral meeting of the leaders of Turkmenistan, Turkey, Azerbaijan, which is expected to be held this year. The summit was originally planned for August, but was then postponed due to forest fires in several provinces of Turkey.
Meanwhile, the Russian company LUKOil has already expressed its interest in participating in the Dostlug project. “Consultations are underway on Dostlug, an intergovernmental agreement is being prepared. We would like to be operators, we don’t know the share yet,” President of LUKOil Vagit Alekperov said in his interview.
According to experts, Dostlug's reserves are estimated at 50 million tons of oil. For many years the field was considered controversial: Ashgabat called it Serdar and considered it its own. The Azerbaijani side called this field Kapaz and also disputed the ownership.
It is interesting that the development of the previously disputed Caspian field in such a format may become the first example of cooperation between Azerbaijan, Turkmenistan and Russia in the development of the Caspian hydrocarbon resources and greatly strengthen the positions of each of the parties in the energy market. In addition to the obvious dividends from the project, Russia through LUKOil would gain access to the facilities of the Southern Gas Corridor, Turkmenistan - a direct route for exporting its own gas to the European market, and Azerbaijan, due to the transit of Turkmen gas, would turn into a gas hub connecting the East with the West.
Growth forecast
Another significant event for the local gas industry was the commissioning by UBOC of a new well U1-18 at the Umid gas condensate field in the Azerbaijani sector of the Caspian Sea.
“The Umid project is of great importance for regulating the fuel and energy balance of Azerbaijan. Its implementation continues successfully. Since the drilling of the U1-18 well at Umid was conducted during the pandemic, necessary security measures were applied and a special control system was created to ensure uninterrupted operations," SOCAR President Rovnag Abdullayev said.
According to SOCAR, optimisation of previously drilled wells and exploration works on the new well were carried out to improve the development efficiency of the Umid-Babek offshore block. This made it possible to increase the potential of daily gas production from wells on the Umid-1 platform in a stepwise manner from 0.75 million to 3 million cubic meters, and condensate from 120 to 500 tons.
Currently, 3.1 million cubic meters of gas and 500 tons of condensate are produced from this platform dayly. With the completion and commissioning of a new well, the maximum production potential of the platform reached 6.7 million tons of gas and 950 tons of condensate daily. “We expect that this production potential will be the highest among the platforms operated by SOCAR in the Caspian Sea,” the company said.
So far, the Umid-1 field is in its first phase of development. At the next stage, it is planned to install another Umid-2 production platform.
In addition, the company plans to carry out exploration  drilling at the Babek structure, which has twice the resources of the Umid field (400 billion cubic meters of gas and 80 million tons of condensate versus 200 billion cubic meters of gas and 30 million tons of condensate).
However, the scope of works is broader, given the upcoming projects in D-230, Dan-Ulduzu-Ashrafi, Aypara, Garabagh, Absheron fields. Their development will require the drilling of new wells, as well as the construction of production and gas transmission infrastructures.
By the way, Rystad Energy expects the market for drilling and services in the oil sector of Azerbaijan to grow after 2022. At the same time, the company believes that in 2022 the volume of oil and gas drilling operations in the country's onshore fields will reach to $22 million, offshore to $1 billion. In 2030, these indicators are expected to grow to $35 million onshore and $1.6 billion  offshore.
In addition, according to Rystad Energy estimates, in 2022 the volume of goods and services in the oil and gas sector of Azerbaijan will reach $99 million and $1.3 billion onshore and offshore, respectively. In 2030, these indicators are expected to grow to $163 million and $1.6 billion, respectively.
SOCAR agrees with such assessments and notes that the projected expansion of the drilling and service market will occur both through operations to stabilise oil and gas production at existing fields and through increased exploration.
Iranian gas
Meanwhile, Iran has made a number of large discoveries in the Caspian. On August 24, Khazar Exploration and Production (KEPCO) announced the discovery of a giant natural gas field in the Iranian sector of the Caspian Sea, dubbed Chalous. The reserves of the field are estimated at approximately 3.55 trillion cubic meters.
“If the initial estimates are confirmed, the Iranian sector of the Caspian can play a significant role in gas exports to Europe in the near future. In this case, a new Iranian gas hub will be formed in the north. This will make it possible to take a 20% share of regional gas exports to Europe,” Ali Osuli, head of KEPCO, said.
KEPCO claims Chalous is the second largest natural gas field in the Caspian Sea after the Alborz project. Based on the available data, this structure may also have significant oil reserves.
According to a number of experts, since there is no proper infrastructure for exporting gas to world markets in the north of Iran, most of the largest fields are located in the south of the country and in the Persian Gulf. However, Tehran may well resolve this issue at no extra cost by connecting to the Southern Gas Corridor. Even if by that time Azerbaijan fills the pipeline with its own gas, the capacity of the Southern Gas Corridor can be increased, as envisaged by the project. In this situation, it will be easier for Azerbaijan to use Iranian gas instead of the Turkmen one. Iran is still under the US sanctions, and there are no prospects for easing them in the foreseeable future. Nevertheless, the situation may change, and this project may just become a good opportunity for expanding gas cooperation between Baku and Tehran, which at the moment is limited mainly to swap gas supplies for the needs of the Nakhchivan Autonomous Republic.