Çərşənbə axşamı, 10:48
«Qərbi Zəngəzur hazırda Ermənistanın nəzarəti altındadır. Ancaq Zəngəzur dəhlizinin çəkilişi nəticəsində, əlbəttə ki, biz bu dəhlizdən istifadə edib öz vətəndaşlarımızı dədə-baba torpaqlarımıza qaytaracağıq. Belə planlar var»
İlham Əliyev, Azərbaycan prezidenti
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev avqustun 14-də Türkiyənin «CNN Türk» telekanalına geniş müsahibə verib. Maraqlıdır ki, müsahibə kifayət qədər həssas dönəmə təsadüf edib. Son həftələrdə yalnız Azərbaycan-Ermənistan sərhədində deyil, həm də Rusiya sülhməramlılarının müvəqqəti yerləşdiyi Azərbaycan ərazilərində də gərginlik nəzərəçarpacaq dərəcədə artıb. Artıq hər iki ölkənin ictimaiyyətində yeni müharibənin başlaya biləcəyinə dair fikirlər eşidilməkdədir. Doğrudur, Azərbaycanda münaqişə haqda daha çox keçmiş zamanda danışmağa üstünlük verirlər. Lakin Ermənistanda mövzu gündəmdən düşmür. Prezident Əliyev isə Bakının müharibə istəmədiyini, lakin İrəvanın postmüharibə dövründə sülhə mane olmağa çalışacağı təqdirdə nəticəyə görə məhz Ermənistanın məsuliyyət daşıyacağını bir daha dilə gətirib.
Gərginlik fonunda müsahibə
Təəssüf ki, Ermənistanın vəziyyətini bir məşhur fikirlə ifadə etmək olar – tarix yalnız bir şeyi öyrədir ki, heç nəyi öyrətmir. Azərbaycan torpaqlarını 30 ilə yaxın işğal altında saxladığı itirilmiş illərdən və İkinci Qarabağ müharibəsinin nəticələrindən dərs çıxarmayan Ermənistanda hələ də «əvəz çıxmaq» haqda danışırlar. Ordunun yenidən silahlandırılmasından bəhs edir, ATƏT-in Minsk qrupunu əsas məqamının «Dağlıq Qarabağın statusu» olduğu köhnə gündəmlə yenidən canlandırmağa çalışırlar. Azərbaycan Prezidenti isə müsahibəsində bütün bu planların mənasız və perspektivsiz olduğunu bildirib. O, keçmişin səhifəsini birdəfəlik çevirməyin vacibliyini bir daha vurğulayıb, regionun gələcəyinin beynəlxalq hüququn norma və prinsipləri əsasında qurulmalı olduğunu deyib. Bakı Ermənistan tərəfini iki dövlətin gələcəkdə birlikdə mövcud olması üçün hüquqi əsasların yaradılmasına başlamağa çağırır.
«Mən bir neçə dəfə öz sözümü açıq demişdim ki, biz istəyirik Ermənistanla sülh müqaviləsi imzalansın. Ermənistan və Azərbaycan bir-birilərinin ərazi bütövlüyünü tanısınlar və sərhədlərin delimitasiyası, yəni müəyyən edilməsi prosesi də başlasın», - deyə İ.Əliyev bildirib. Qeyd etmək lazımdır ki, rəsmi Bakı bu məsələnin əsas regional siyasi gündəmə çevrilməsi üçün əlindən gələni edir.
Regionda separatçıların mövqeyini bərpa etmək kursu götürmüş Ermənistan isə bu niyyətini «Artsax xalqının təhlükəsizliyinin təmini» fikri arxasında gizlədir, əslində isə separatçı rejimin möhkəmlənməsinə çalışır, bununla da, 10 noyabr 2020-ci il bəyanatının maddələrinin həyata keçirilməsini əngəlləyir. Bu tendensiya davam edərsə, regionda gərginlik təbii ki, arta bilər. İkinci Qarabağ müharibəsinin başlamasının ildönümü ərəfəsində Bakı göstərir ki, o, postmüharibə razılaşmalarının reallaşdırılması məsələsində inadkar olacaq, fikrindən dönməyəcək.
Bakının sülh müqaviləsi imzalamaq təklifinə İrəvanın reaksiyasından danışan İlham Əliyev deyib: «Belə görünür ki, Ermənistan buna hazır deyil, ya da bunun əleyhinədir. Mən söylədim ki, bu, böyük yanlışlıq olar və onlar özləri də peşman olacaqlar. Çünki biz bu təklifi masa üzərində əbədi saxlamalı deyilik. Əgər buna etiraz edirlərsə, açıq söyləsinlər ki, onlar Azərbaycanla sülh müqaviləsi imzalamaq istəmirlər. Belə olan halda biz də öz siyasətimizi buna uyğun şəkildə aparacağıq».
Bu arada, Azərbaycan Müdafiə Nazirliyi avqustun 10-da ilk dəfə açıq şəkildə etiraf edib ki, Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycanın Rusiya sülhməramlılarının nəzarətində olan hissələrindən tam çıxarılması təmin olunmayıb, bu isə üçtərəfli bəyannamənin tələblərinə ziddir. Bəyanatda bildirilir ki, «Ermənistanın öz silahlı qüvvələrinin şəxsi heyətini Rusiya Federasiyası sülhməramlı qüvvələrinin müvəqqəti yerləşdirildiyi Azərbaycan ərazilərinə daşıması, Muxtarkənd, Şuşakənd məntəqələri yaxınlığında, eləcə də Kəlbəcər və Laçın rayonlarının inzibati hüdudlarının şərq istiqamətindəki ərazilərdə yeni erməni postlarını qoyması halları müşahidə olunur. Azərbaycan Ordusu tərəfindən adekvat tədbirlər görülür və bu kimi hallara imkan verilmir». Prezident İlham Əliyev müsahibəsində bu məsələyə də toxunub, Azərbaycan Ordusunun «dəmir yumruğ»unun yerində olduğunu deyib, ermənilərin sülhməramlıların kürəyi arxasında oynadığı bu oyunların Ermənistan üçün baha başa gələ biləcəyini deyib.
«Nədir, Ermənistan yeni müharibəyəmi hazırlaşır?! Əgər belədirsə, onda biz qabaqlayıcı tədbirlər görəcəyik. Mən bunu demişdim və bir daha demək istəyirəm, əgər yenə də erməni faşizmi baş qaldırmağa cəhd belə göstərsə, biz onun başını bir daha əzəcəyik. İkinci Qarabağ müharibəsindəki məğlubiyyət onlar üçün dərs olmalıdır», - deyə dövlət başçısı qeyd edib.
Bununla yanaşı, prezident Moskvanın da bəzi davranışlarından narahat olduğunu bildirib, Rusiyanın neytral vasitəçi və sülhməramlı kimi davranmalı olduğunu deyib. İlham Əliyev özünəməxsus diplomatik tərzlə bildirib ki, o, indiki vəziyyətdə Rusiya tərəfinin rolunu şübhə altına almır, sadəcə, bu rolun daha effektiv olmasını istəyir: «Rusiya Azərbaycanın qonşusu və Ermənistanın yaxın müttəfiqi kimi, əlbəttə, bu bölgədə xüsusi rol oynayır. Bu, təbiidir. Ümid edirik ki, Rusiya bundan sonra da bu bölgənin təhlükəsizliyi üçün öz səylərini əsirgəməsin və uzunmüddətli sülhü təmin etmək üçün addımlar atsın. Eyni zamanda bizim gözləntimiz odur ki, Rusiya Ermənistanı silahlandırmasın. Biz bu məsələni Rusiya tərəfinə çatdırmışıq. Bu, bizi narahat edir. Müharibə başa çatıb».
Azərbaycan tərəfi açıq şəkildə göstərir ki, Rusiya sülhməramlıları bölgəyə o cümlədən erməni qüvvələrinin Azərbaycan ərazilərindən çıxarılmasını təmin etmək üçün yerləşdirilib, onları Azərbaycan Ordusundan qorumaq üçün yox. Bundan başqa, Bakı bildirir ki, onun ötənilki razılaşmanı yerinə yetirməsinə heç kim mane olmur və erməni tərəfinin bütün hiylələri əbəsdir.
Dəhlizlər
Əlbəttə, kommunikasiyaların açılması mövzusu da diqqətdən kənarda qalmayıb. Azərbaycan Prezidenti Zəngəzur dəhlizinin açılmasının vacibliyini bir daha vurğulayıb, bunun ötən ilin noyabrında imzalanmış bəyannamənin 9-cu maddəsi ilə nəzərdə tutulduğunu xatırladıb. Bu layihə istər Azərbaycan, istərsə də Türkiyə üçün yeni imkanlar açacaq. Amma bundan bütün tərəflər qazanacaq. Ermənistan rəhbərliyi də məsələyə düzgün yanaşarsa, bu, İrəvana da fayda verəcək. İlham Əliyev İrəvanın və region dövlətlərinin bu layihədən hansı faydaları götürəcəyini detallı şəkildə ifadə edib.
Lakin Azərbaycanın Zəngəzur dəhlizindən davamlı bəhs etməsi Ermənistanda narahatlıqla qarşılanır. Bu isə layihənin reallaşdırılmasına müəyyən maneələr yaradır. Doğrudur, bu xırda maneələr layihənin qarşısını kəsə bilməz. Amma belə halların olmaması daha yaxşı olardı.
Məsələn, Azərbaycan tərəfi yalnız dəmir yolu əlaqəsinin bərpasını yox, həm də bir vaxtlar Azərbaycanın əsas hissəsini Naxçıvan Muxtar Respublikası ilə birləşdirmiş avtomobil yolunun açılmasını təklif edir. Erməni tərəfi isə özünü elə aparır ki, sanki bu bölgədə heç zaman belə yol olmayıb, demək, hansısa yolun bərpasından da söhbət gedə bilməz.
Amma İrəvanın coğrafiya ilə bağlı problemləri, həm də potoloji problemləri olub. O, indiki acınacaqlı vəziyyətinə məhz bu üzdən düşüb. Amma indiki halda İrəvanın Azərbaycan tərəfinin şərtlərini qəbul etməkdən başqa yolu yoxdur və bu, onun vəziyyətini daha da çətinləşdirir.
Eyni sözləri Azərbaycan ərazisindən keçən Laçın dəhlizi haqda da demək olar. Bu nəqliyyat arteriyasına Azərbaycan tam vizual nəzarət edir. «Laçın dəhlizi bizim gözümüzün önündədir. Siz Şuşada olarkən Laçın dəhlizini görə bilərsiniz. Orada bir yer var, yuxarıdan bütün avtomobillər görünür. Oradan məsafə, bəlkə də, 10 metrdir. Bizim orada təbii ki, texniki vasitələrimiz, kameralarımız var. Biz Laçın dəhlizi ilə Rusiya sülhməramlı qüvvələrinin nəzarətində olan bölgələrdə baş verən hadisələri də izləyirik. Xankəndiyə gedən avtomobillərin sayını dəqiqliyi ilə bilirik», - deyə dövlət başçısı bildirib. İlham Əliyevin sözlərinə görə, Qarabağın dağlıq hissəsində yaşayan, sayı onsuz da az olan erməni əhalinin davamlı olaraq bölgəni tərk etdiyinə dair faktlar var. Məsələn, iyulun 11-dən avqustun 8-dək, təxminən, 5 min insan Xankəndidən Ermənistana gedib və geri qayıtmayıb. Yəni oradan 20 min insan çıxıbsa, geri 15 min nəfər qayıdıb. Bu, onu göstərir ki, sadə insanlar onları Azərbaycan Ordusu qarşısında «canlı qalxan»a çevirmiş rəhbərliyin avantürist siyasətinin girovuna çevrilmək istəmir.
Əgər erməni tərəfi Zəngəzur dəhlizindən yalnız dinc məqsədlərlə istifadə etmək istəyən Azərbaycandan nümunə götürərsə, Laçın dəhlizindən məhz belə istifadə edərsə, yolların açılması, sülh quruculuğu işləri daha sürətlə gedərdi.
Maraqlıdır ki, Ermənistan ermənilərin Qarabağın dağlıq hissəsinə qayıdışından danışırsa, Azərbaycan da azərbaycanlıların Zəngəzura dönüşündən bəhs edir. Amma Bakı bu zaman silah gücünə qayıdışdan yox, dinc, davamlı prosesdən danışır. Erməni və azərbaycanlı siyasətçiləri arasında prinsipial fərq məhz budur.
Azərbaycan Prezidenti Kəlbəcər və Laçında!
Ermənistanın postmüharibə dövründə sülhün bərqərar edilməsinə mane olduğu bir vaxtda Azərbaycan işğaldan azad etdiyi ərazilərinin bərpası ilə məşğuldur, İlham Əliyev işğaldan azad olunmuş Kəlbəcər və Laçın rayonlarına səfər etmiş ilk Azərbaycan Prezidentidir. AZƏRTAC xəbər verir ki, dövlət başçısı və birinci xanım bu səfər çərçivəsində 11,6 kilometrlik tunelin təməlqoyma mərasiminə qatılıblar. O, Murovdağda, Toğanalı-Kəlbəcər yolunun üzərində inşa ediləcək. Daha sonra prezident və xanımı Kəlbəcər rayonunun ərazisində Lev çayı üzərində 4,4 MVt gücündəki kiçik su elektrik stansiyasında görülmüş işlərlə tanış olub, 110/35/10 kV-luq «Kəlbəcər» yarımstansiyasının açılışında iştirak ediblər. Prezident İlham Əliyev həmçinin Kəlbəcər-Laçın yolu üzərində 3,4 kilometrlik tunelin və Qorçu kəndində Laçın Beynəlxalq Hava Limanının təməlini qoyub.
Geri qayıdan zaman Prezident İlham Əliyev ilə birinci xanım Mehriban Əliyeva işğala son qoyulduqdan sonra yayı öz təsərrüfatları ilə birlikdə Kəlbəcərdə keçirmiş ilk arıçılarla görüşüblər. Bu, Ermənistanın yandırdığı torpaqlara həyatın qayıtdığını göstərən daha bir əlamət sayıla bilər.
İlham Əliyevin bu səfər zamanı verdiyi əsas ismarıclardan biri azərbaycanlıların yalnız işğaldan azad olunmuş doğma kəndlərinə deyil, həm də müasir Ermənistanın ərazisində yerləşən, vaxtilə əcdadlarının qovulduğu bölgələrə qayıdacağı ilə bağlı olub.
«Qərbi Zəngəzur hazırda Ermənistanın nəzarəti altındadır. Ancaq Zəngəzur dəhlizinin çəkilişi nəticəsində, əlbəttə ki, biz bu dəhlizdən istifadə edib öz vətəndaşlarımızı dədə-baba torpaqlarımıza qaytaracağıq. Belə planlar var və bu da təbiidir. Çünki bizim vətəndaşlar indiki Ermənistan ərazisindən, təkcə Zəngəzur mahalından yox, Göyçə mahalından da, - bura ilə həmsərhəddir, - zorla qovulmuşlar və onların tam haqqı var ki, gedib öz dədə-baba torpaqlarında yaşasınlar. Biz bunu sonrakı mərhələyə saxlayırıq», - deyə Prezident İlham Əliyev bildirib.
Gözlənildiyi kimi, Azərbaycan Prezidentinin bu sözləri istər Ermənistanda, istərsə də onun hüdudlarından kənarda böyük səs-küyə səbəb olub. Sağlam düşünə bilməyən tənqidçilər dərhal Azərbaycanın Qərbi Zəngəzuru işğalı, ermənilərin qətliamı, qisas təhlükəsi və s. kimi apokalipsis mənzərələri yaratmağa başlayıblar. Məqsəd bəllidir: himayədarlarda şəfqət hissi yaratmaq, onların Bakıya təzyiq göstərməsinə nail olmaq.
Halbuki, Azərbaycan lideri sadəcə, tarixi ədalətin bərpası arzusunu ifadə edib. Maraqlıdır, necə olur ki, İrəvanın Qarabağa erməni əhalini yerləşdirmək istəyi anlayışla qarşılanır, Bakının azərbaycanlıların hazırkı Ermənistan ərazisində yerləşən tarixi vətənlərinə qaytarılması arzusu isə yox? Niyə Azərbaycan Xankəndini əsl adı ilə çağıranda Ermənistanda və ondan kənardakı siyasətçilər buna xor baxırlar? Axı, Ermənistanın özündə belə, vaxtilə Azərbaycan adlarını daşımış çoxsaylı şəhər və kənd var. İlham Əliyev Kəlbəcər və Laçına səfəri zamanı Azərbaycanın qədim yaşayış məskənlərinin əsl adı ilə çağırılmalı olduğunu əbəs yerə söyləməyib. Məsələn, Azərbaycanın tarixi Göyçə mahalının Basarkeçər rayonunu ermənilər Vardenis adlandırırlar. Dövlət başçısı xatırladıb ki, Basarkeçər rayonu Ermənistan ərazisidə 1930-cu ildə yaradılıb və o zaman rayon əhalisinin mütləq əksəriyyəti azərbaycanlılar olub.
«Zod kəndinin sakinləri də azərbaycanlılar idi, deportasiyaya məruz qalmışlar. Yalnız 1969-cu ilin iyun ayında Ermənistan Basarkeçər rayonunu, onun adını dəyişdirərək ona «Vardenis» adı qoyub. Xahiş edirəm ki, Azərbaycanda bu bölgə ilə bağlı reportajlar hazırlayan və ümumiyyətlə, bizim ümumi leksikonumuzda “Vardenis” yox, Basarkeçər adı bərpa edilsin. İndiki Ermənistan ərazisində yerləşən bütün digər qədim Azərbaycan yaşayış məntəqələri əsl adları ilə də çağırılmalıdır», - deyə dövlət başçısı bildirib. O, xatırladıb ki, ermənilərin «Yerasx» adlandırdıqları kəndin də tarixi adı Arazdöyən olub və deportasiya olunanadək bu kənddə də azərbaycanlılar yaşayıb.
Qarabağın geri qaytarılması azərbaycanlıların daimi yaşayış yerlərinə qayıtması prosesinin əsasını qoyub. Söhbət yalnız hazırkı Azərbaycan ərazilərindən yox, həm də onun hüdudlarından kənarda yerləşən bölgələrdən gedir. Bu prosesin asan olacağını heç kim düşünmür, lakin artıq onun dönməz xarakter aldığına da şübhə yoxdur.

Баку дает понять, что будет непреклонным и настойчивым в реализации поствоенных договоренностей
«Западный Зангезур в настоящее время находится под контролем Армении. Но в результате прокладки Зангезурского коридора, конечно же, мы, пользуясь этим коридором, вернем своих граждан на земли их предков. Такие планы есть».
Ильхам Алиев, Президент Азербайджана
Президент Азербайджана Ильхам Алиев 14 августа дал развернутое интервью телеканалу CNN Türk. Примечательно, что интервью пришлось на довольно чувствительное время. В последние недели заметно усилилась напряженность не только на армяно-азербайджанской границе, но и во временной зоне ответственности российских миротворцев на территории Азербайджана. В обществах обеих стран зазвучали даже предположения о возможном начале новой войны. В Азербайджане, к слову, о конфликте предпочитают говорить в прошедшем времени, тогда как в Армении эта тематика звучит практически постоянно. Президент Ильхам Алиев вновь напомнил, что Баку новой войны не хочет, но если в Ереване будут торпедировать поствоенный мир, за последствия будет отвечать лишь армянская сторона.
Интервью на фоне напряженности
Увы, в случае с Арменией приходится констатировать одну очень расхожую истину - история учит тому, что она ничему не учит. Не наученные горьким опытом своего бесславного почти тридцатилетнего правления на оккупированных азербайджанских территориях и итогами Второй Карабахской войны, в Армении все чаще лелеют мысль о некоем «возмездии». Продолжают говорить о перевооружении армии, пытаются реанимировать деятельность Минской группы ОБСЕ со старой повесткой, где центральное место занимал бы вопрос «статуса Нагорного Карабаха». Всю бессмысленность и бесперспективность этих планов раскрыл в своем интервью Президент Азербайджана. Он вновь обратил внимание на необходимость окончательно перевернуть страницу прошлого и строить будущее региона на основе норм и принципов международного права. Баку предлагает армянской стороне начать работу над составлением правовых основ будущего совместного существования двух государств.
«Я несколько раз открыто говорил, что мы хотим подписания мирного договора с Арменией. Чтобы Армения и Азербайджан признали территориальную целостность друг друга и начался процесс делимитации, то есть установления границ», - заявил Ильхам Алиев. И следует отметить, что официальный Баку делает все возможное, чтобы зафиксировать этот вопрос как основную тему региональной политической повестки.
А тем временем армянская сторона, взявшая курс на восстановление позиций сепаратистов в регионе, прикрываясь желанием «защитить безопасность народа Арцаха», по сути укрепляет сепаратистский режим и торпедирует, таким образом, выполнение пунктов трехстороннего заявления от 10 ноября 2020 года. Если такая тенденция сохранится, это может повысить напряженность в регионе. В преддверии годовщины начала Второй Карабахской войны Баку дает понять, что будет непреклонным и настойчивым в возвращении к поствоенным договоренностям.
Говоря о реакции Еревана на предложения Баку по подписанию мирного договора, Президент Азербайджана заметил, «видимо, Армения не готова к этому или же против этого. Я говорил, что это будет большой ошибкой, и они и сами будут сожалеть. Потому что мы не будем вечно держать это предложение на столе. Если они против этого, то пусть открыто скажут, что не хотят подписывать мирный договор с Азербайджаном. В таком случае мы будем вести свою политику сообразно этому».
Между тем 10 августа Министерство обороны Азербайджана впервые открытым текстом признало, что полный вывод остатков вооруженных сил Армении с территорий Азербайджана, где временно размещены миротворческие силы РФ в соответствии с трехсторонним заявлением, не был обеспечен. В заявлении указывается, что «наблюдаются случаи переброски Арменией личного состава своих вооруженных сил на территорию, где временно дислоцированы миротворческие силы России, размещения новых армянских постов вблизи населенных пунктов Мухтаркенд и Шушакенд, а также в восточном направлении административных границ Кяльбаджарского и Лачинского районов. Азербайджанская армия принимает адекватные меры, и такие случаи предотвращаются». Президент страны в своем интервью коснулся и этой темы, дав понять, что «железный кулак» Азербайджанской армии на месте и эти игры за спинами миротворцев могут дорого обойтись армянской стороне.
«Что, Армения готовится к новой войне?! Если так, тогда мы примем упреждающие меры. Я это говорил, хочу сказать еще раз, если армянский фашизм вновь попытается поднять голову, то мы еще раз разобьем ему голову. Поражение во Второй Карабахской войне должно стать им уроком», - отметил Ильхам Алиев.
Президент страны дал понять, что обеспокоен некоторыми действиями Москвы и ожидает корректировки с ее стороны текущей линии поведения в соответствии с духом нейтральности посредника и миротворца. И в свойственной ему дипломатичной манере подчеркнул, что не ставит под сомнение роль российской стороны в текущей ситуации, рассчитывая лишь на то, чтобы она выполнялась более эффективно. «Россия как сосед Азербайджана и близкий союзник Армении, конечно, играет особую роль в этом регионе. Это естественно. Надеемся, что Россия и дальше будет прилагать все усилия для безопасности этого региона и предпримет шаги для обеспечения долгосрочного мира. В то же время наши ожидания заключаются в том, чтобы Россия не вооружала Армению. Мы довели этот вопрос до российской стороны. Это нас беспокоит. Война закончилась».
Азербайджанская сторона четко дает понять, что российские миротворцы были введены в регион, чтобы обеспечить в том числе вывод армянских сил с территории Азербайджана, а не для их защиты от Азербайджанской армии. Кроме того, Баку подчеркивает, что ему никто не помешает в выполнении условий прошлогодних соглашений,  и что все ухищрения армянской стороны тщетны.
Коридоры
Конечно, не осталась без внимания и тема разблокирования коммуникаций. Глава азербайджанского государства еще раз подчеркнул важность открытия Зангезурского коридора как основного условия выполнения 9-го пункта ноябрьских договоренностей прошлого года. Сам проект открывает новые возможности как для Азербайджана, так и Турции. Но в выигрыше остаются все. Включая саму Армению, если ее руководители правильно подойдут к вопросу и будут искать в нем не подвох, а перспективную отдачу. Ильхам Алиев буквально на пальцах объяснил выгоду от проекта для самого Еревана и региональных участников.
Вместе с тем широкая трактовка Азербайджаном Зангезурского коридора вызывает неприятие у Армении, что создает определенные препятствия для реализации этого проекта. Эти незначительные препятствия, естественно, не могут остановить и тем более обратить вспять проект, но лучше, чтобы их вовсе не было.
Например, азербайджанская сторона предлагает говорить не только о восстановлении железнодорожного сообщения, но и автомобильной трассы, соединявшей некогда основную часть Азербайджана с Нахчыванской Автономной Республикой. А армянская сторона делает вид, что никакой дороги в этом районе никогда не было, а значит, о восстановлении ее и речи быть не может.
Впрочем, у Еревана всегда были проблемы с географией, принимающие патологические формы. Именно по этой причине страна и оказалась в столь незавидном положении. В нынешних же условиях ситуация усугубляется тем, что деваться некуда и принимать условия азербайджанской стороны Ереван вынужден.
Это утверждение справедливо и для проходящего по территории Азербайджана Лачинского коридора. Эта транспортная артерия находится под полным визуальным контролем Азербайджана. «Лачинский коридор перед нашими глазами. Находясь в Шуше, вы можете увидеть Лачинский коридор. Там есть место, где сверху видны все автомобили. Расстояние оттуда, наверное, 10 метров. У нас там, естественно, есть технические средства, камеры. Мы наблюдаем и за происходящим в Лачинском коридоре, и в регионах, находящихся под контролем российских миротворческих сил. С точностью знаем количество автомобилей, едущих в Ханкенди», - заметил Президент Азербайджана. Аргументируя свои доводы, глава государства привел факты, свидетельствующие об оттоке и без того малочисленного армянского населения, проживающего в горной части Карабаха. Так, с 11 июля по 8 августа около 5 тысяч человек уехали из Ханкенди в сторону Армении и не вернулись. То есть оттуда выехали 20 тысяч человек, а въехали 15 тысяч. Это свидетельствует о том, что простые жители не собираются быть заложниками авантюрной политики своих руководителей, превратившей их, по сути, в «живой щит» перед лицом Азербайджанской армии.
Если бы армянская сторона, по примеру Азербайджана, который старается воспользоваться Зангезурским коридором исключительно в мирных целях, преследовала такую же цель, используя Лачинский коридор, то процесс разблокировки путей сообщения и миростроительства шел бы куда быстрее.
Примечательно, что наряду с Арменией, которая говорит о возвращении армян в нагорную часть Карабаха, Азербайджан также заявляет о возвращении азербайджанцев в Зангезур. Но Баку делает ставку не на силу оружия, а на мирный и последовательный процесс. В этом и заключается принципиальная разница между армянской и азербайджанской политиками.
Президент Азербайджана в Кяльбаджаре и Лачине!
Пока Армения пытается вставить палки в колеса поствоенного мира, Азербайджан вплотную занят восстановлением освобожденных от оккупации земель. Ильхам Алиев стал первым Президентом Азербайджана, совершившим визит в освобожденный Кяльбаджарский и Лачинский районы.
Одним из главных посланий Президента во время визита было то, что азербайджанцы вернутся не только в свои родные села на освобожденных территориях страны, но и на земли своих предков на территории современной Армении, откуда они были изгнаны.
«Западный Зангезур в настоящее время находится под контролем Армении. Но в результате прокладки Зангезурского коридора, конечно же, мы, пользуясь этим коридором, вернем своих граждан на земли их предков. Такие планы есть, и это естественно. Потому что наши соотечественники были насильственно изгнаны с нынешней территории Армении - не только из Зангезурского махала, но и Гёйчинского махала, и у них есть полное право жить на землях своих предков. Мы это держим на последующий этап».
Как и ожидалось, слова Президента Азербайджана наделали немало шума в самой Армении и за ее пределами. В нездоровом воображении критиков азербайджанской позиции сразу же стали рисоваться апокалиптические картины захвата Азербайджаном Западного Зангезура, мифической резни армян, угрозы отомстить и пр. Но этот шум, сродни обычному сотрясанию воздуха, больше нацелен на то, чтобы вызывать жалость и сострадание у своих покровителей и заставить их усилить давление на Баку.
Между тем истинная цель высказываний лидера Азербайджана заключается в желании восстановить историческую справедливость. Почему цель Еревана разместить армянское население в Карабахе находит понимание, а намерение Баку вернуть азербайджанцев на свои исконные земли на территории нынешней Армении воспринимается как агрессивное?
Почему когда Азербайджан называет Ханкенди его настоящим именем, политики в Армении и за ее пределами воротят нос? А ведь и в самой Армении есть немало городов и населенных пунктов, некогда носивших азербайджанские названия. Не случайно при посещении Кяльбаджара и Лачина Ильхам Алиев указал, что древние азербайджанские поселения должны называться своими настоящими именами. Так, расположенный в исторически азербайджанском Гёйчинском махале Басаркечарский район в Армении называют Варденисским. Глава государства напомнил, что Басаркечарский район был основан в 1930 году на территории Армении и абсолютное большинство населения там составляли азербайджанцы.
«Жители села Зод также были азербайджанцами, и их депортировали. Только в июне 1969 года Армения переименовала Басаркечарский район в «Варденис». В нашем лексиконе должно быть восстановлено название Басаркечер... Все другие древние азербайджанские поселения, расположенные на территории современной Армении, должны также называться в соответствии со своими настоящими названиями», - сказал Ильхам Алиев. Он отметил, что именуемое армянами село «Ерасх» тоже имеет историческое название Араздейян, и там жили азербайджанцы, пока их не депортировали.
Освобождение Карабаха положило начало процессу возвращения азербайджанцев на места их постоянного проживания, и не только на территории нынешнего Азербайджана, но и за его пределами. Никто не ожидает, что этот процесс будет легким, но то, что он уже необратим, ни у кого не вызывает сомнений.