GÜCÜMÜZÜ HƏR KƏS GÖRSÜN
İlk dəfə Müstəqil Dövlətlər Birliyinə daxil olan ölkələrin daxili yarışı kimi təşkil edilən I MDB Oyunları başa çatdı. 9 ölkənin təmsil olunduğu beynəlxalq turnir Rusiyanın Kazan şəhərində keçirildi.
Oyunlarda meydan sahibləri ilə yanaşı, Azərbaycan, Belarus, Moldova, Ermənistan, Qazaxıstan, Özbəkistan, Qırğızıstan, Tacikistan idmançıları qüvvəsini sınadı. Son anda pandemiyaya görə Türkmənistan yarışda iştirak edə bilmədi.
Maraqlıdır ki, Rusiyanın irəli sürdüyü və digər ölkələrin dəstəyi ilə qarşılanan yarışda yalnız 14-23 yaşadək idmançılar mübarizə apardı. Bu da yeniyetmə və gənc idmançıların beynəlxalq arenada təcrübə toplaması baxımından böyük əhəmiyyət kəsb edir. Gələcəkdə Olimpiya Oyunları, dünya və Avropa çempionatlarında çıxış edəcək bu istedadlar indidən uğur qazanmağın yollarını Kazanda öyrənməyə çalışdı.
Güc birlikdədir
Doqquz ölkədən olan 1261 idmançı “Bizim gücümüz birlikdədir” şüarı altında Kazanda toplaşdı. 494 hakim və 1174 könüllünün də qatıldığı oyunlarda 16 idman növü üzrə 184 dəst medal sahibini tapdı.
Əslində, yeniyetmə və gənclərin yarışında nəticələr ikinci dərəcəli sayılır. Burada təcrübə toplamaq, inkişaf etmək önəmlidir. Bununla belə, MDB ölkələrinin Oyunları idmançılarımız üçün daha böyük yarışlara keçid ərəfəsində mühüm əhəmiyyətə malikdir. Gənclərin Olimpiya Oyunları, Yeniyetmələrin Olimpiya Festivalları kimi daha genişmiqyaslı turnirlər ərəfəsində Kazan sınağı idmançılar üçün faydalı oldu. İştirakçılar böyük arenalara çıxmazdan öncə həm beynəlxalq yarışların ab-havasını hiss etdi, həm öz gücünə bələd olmaq üçün bacarığını göstərdi.
Yarışdan əvvəl komandamızın medal sıralamasında liderlər sırasında yer alacağı gözlənilirdi. Proqnozlar doğruldu. Daha çox döyüş növlərində uğur qazanan idmançılarımız ümumilikdə 60 medala sahib çıxıb. Təmsilçilərimiz 15 dəfə çempionluq sevinci yaşayıb. Azərbaycan idmançıları 16 gümüş və 29 bürünc medala da yiyələnib. Millimiz mükafat sıralamasında 9 ölkə arasında 4-cü olub. Yığmamız Rusiya, Özbəkistan və Qazaxıstandan geri qalmaqla, Belarus, Qırğızıstan, Tacikistan, Ermənistan və Moldovanı arxada qoyub.
Azərbaycan yığmasında qızıl medalları Camal Feyziyev (koreş), Rövşən Əliyev (cüdo), Səbinə Əliyeva (cüdo), İnci Əzizova (karate), Cavid Həsənov (stend atıcılığı ), Nicat Məmmədli, Elvin Bağırov, Toğrul Salmanov (hamısı sambo), Əşrəf Əşirov, Abubakr Abakarov, Osman Nurmaqomedov (sərbəst güləş), Sərxan Məmmədov, Nihat Quluzadə, Həsrət Cəfərov (yunan-Roma güləşi), Diki Dvi Panqastu (badminton) qazandı.
Finalda məğlub olmaqla gümüş medalla kifayətlənən idmançılarımız Rəvan Nitfəliyev, Diki Dvi Panqastu, Muhammed Amri, Aqil Qabilov, Era Mafruxa, Nigar Əliyeva, Mədinə Nağıyeva, Həcər Nuriyeva ( badminton, qarışıq komanda), Əlisəftər Məmmədli (koreş), Rövşən Əliyev, Əhməd Yusifov, Elçin Hüseynov, Murad Fətiyev, Adil Kərimli, Yaşar Nəcəfov, Zelim Tçkayev, Südabə Ağayeva, Səbinə Əliyeva, Ramilə Əliyeva, Nərmin Əmirli, Zeynəb Məmmədova, Şəfəq Həmidova, Diana Şoranova (cüdo, komanda növündə), Əhməd Yusifov (cüdo), Osman Osmanlı ( karate) , Əminağa Quliyev ( karate), Həsənəli Həsənov(karate), Rəvan Ağazadə (tayboks), Leyanna Mari Saer (tayboks), Rəsul Aydəmirov – (sambo), Aydın Əhmədov ( sərbəst güləş), İslam İlyasov (sərbəst güləş), Qurban Qurbanov (yunan-Roma güləşi), Şəhanə Nəzərova (qadın güləşi), Era Mafruxa ( badminton), Diki Pangestu/Məhəmməd Xədafidi (badminton).
MDB Oyunlarının nəticələrini təhlil etdikdə güləşdə qazanılan nəticələri xüsusi qeyd etmək lazımdır. Güləşçilərimiz Kazanda 3 qızıl, 1 gümüş və 2 bürünc medal qazanmaqla komandamızın xal ehtiyatını artırdı. Güləşçilərin 6 medalı yığmamızın medal sıralamasında irəliləməsinə kömək oldu. Təəssüf ki, eyni sözləri boksçular barədə söyləmək olmur. Kazana 8 boksçuyla yollanan dəri əlcək sahibləri ümumilikdə 5 bürünc medalla qayıtdı. Yarımfinalda məğlubiyyət idmançılarımızı finalsız qoydu. Bu mənada yeniyetmə boksçuların çıxışından razı qalmaq mümkün deyil. Karateçilərimiz dörd finalda iştirak etsə də, yalnız bir dəfə çempionluq sevinci yaşadı. Sambo və cüdonun nəticələrini müsbət qiymətləndirmək olar. Samboçular dörd finalda layiqli mübarizə aparmaqla üç dəfə Kazanda Azərbaycan himnini səsləndirdi. Cüdoçularımız fərdi yarışlarda iki qızıl medala layiq görüldü. Komanda yarışlarında isə yalnız Özbəkistana uduzmaqla ikinci yerlə kifayətləndi.
Bakı, yoxsa Minsk
Növbəti oyunlar iki il sonra paytaxtımız Bakıda təşkil oluna bilər. Azərbaycan MDB ölkələrinin II Oyunlarına namizədliyini rəsmən irəli sürüb. Bu barədə Rusiyanın Kazan şəhərində MDB-yə üzv ölkələrin Bədən tərbiyəsi və idman sahəsində əməkdaşlığa dair Şurasının iclasında elan edilib. Tədbirdə çıxış edən Gənclər və İdman Nazirliyinin Beynəlxalq əlaqələr şöbəsinin müdiri Namiq Novruzov Azərbaycanda idmanın inkişafına və idman infrastrukturlarının yaradılmasına böyük diqqətin yetirildiyi, ölkədə böyük idman yarışlarının təşkil edildiyini diqqətə çatdırıb. O, ölkəmizin II MDB Oyunlarını da təşkil etməyə hazır olduğunu vurğulayıb. Toplantıda Belarus nümayəndəsi də növbəti Oyunlar üçün namizədliyini irəli sürüb. Təşkilatçı ölkənin MDB İcraiyyə Komitəsinin dekabrda keçiriləcək iclasında seçiləcəyi, yarış proqramının yaxın vaxtlarda müəyyənləşəcəyi və növbəti Oyunların 2023-cü ildə təşkil olunacağı diqqətə çatdırılıb.
Rusiya idman nazirinin müavini Aleksey Morozov “Region Plus”a açıqlamasında ölkəmizin bu yarışı yüksək səviyyədə keçirə biləcəyini bildirib: “Azərbaycan və Belarus I və II Avropa Oyunlarına ev sahibliyi edib. Düşünürəm ki, bu yarışı da yüksək səviyyədə keçirmək üçün kifayət qədər yaxşı infrastruktur və potensiallı kadrlar var. MDB Oyunlarının Əsasnaməsində yarışın açıq ola biləcəyi nəzərdə tutulur. Hesab edirəm ki, bu gün bizim müəyyən təcrübəmiz var. Növbəti oyunlara gəlincə Azərbaycan və Belarus çox maraqlı təkliflərlə çıxış edəcək. Ev sahibi ölkə bir neçə idman növünü oyunlar proqramına əlavə edə bilər. Hər iki namizəd bu yarışları yüksək səviyyədə keçirməyə qadirdir”.
Hələlik yeniyetmə idmançılarımız yaxın aylarda baş tutacaq dünya və Avropa çempionatlarında iştirak edəcək. MDB Oyunlarından fərqli olaraq həmin yarışlarda ölkələrin sayı və rəqiblər də daha çox olacaq.

Azerbaijan wins 60 medals at the CIS Games, planning to hold the next competition in Baku
The 1st CIS Games, an internal competition of the member states of the Commonwealth of Independent States, ended in Kazan. Azerbaijan also joined the international tournament along with other eight states, including Russia, Belarus, Moldova, Armenia, Kazakhstan, Uzbekistan, Kyrgyzstan, and Tajikistan. Due to the pandemic, Turkmenistan was unable to join the competition.
It is interesting that the competition initiated by Russia and supported by other countries included athletes aged 14 to 23. For young athletes, the tournament was of great importance in terms of gaining experience in the international arena. These talented boys and girls, who will compete at various world and European championships, the Olympic Games in the future, tried to make their first steps to succeed in Kazan.
Strength in unity
1,261 athletes, 494 referees, and 1,174 volunteers from nine countries gathered in Kazan under the slogan Our Strength is In Unity. 184 sets of awards in 16 various sports waited for their owners.
In fact, in junior and youth competitions, results are of secondary importance. The main thing is to gain experience, to develop. Nevertheless, the CIS Games are important for all athletes before they take part in larger competitions. Test in Kazan was useful for the participants on the eve of such large-scale tournaments as the Youth Olympic Games, and the Olympic Junior Festival. Before entering the international arena, they were able to feel the atmosphere of similar events and demonstrated their skills to get convinced of their own strengths.
Even before the start of the competition, it was assumed that the Azerbaijani team would be among the leaders in medal standings. And it proved to be a true assumption, indeed. Our athletes won 60 medals and experienced the joy of the championship 15 times, standing on the highest step of the podium, mainly in combat sports. In addition, our team received 16 silver and 29 bronze medals. In the medal standings, Azerbaijani team was the fourth best, preceded by the teams of Russia, Uzbekistan, and Kazakhstan and ahead of the national teams of Belarus, Kyrgyzstan, Tajikistan, Armenia, and Moldova.
Jamal Feyziyev (koresh), Rovshan Aliyev (judo), Sabina Aliyeva (judo), Inji Azizova (karate), Javid Hasanov (trap shooting), Nijat Mammadli, Elvin Baghirov, Toghrul Salmanov (sambo), Ashraf Ashirov, Abubakr Abakarov, Osman Nurmagomedov (freestyle wrestling), Sarkhan Mammadov, Nihad Guluzade, Hasrat Jafarov (Greco-Roman wrestling), Diki Dvi Pangestu (badminton) won gold medals.
It is especially worth mentioning our achievements in wrestling. In Kazan, Azerbaijani wrestlers made a significant contribution to the national team's asset of medals, with 3 gold, 1 silver, and 2 bronze medals. This significantly improved Azerbaijan’s position in medal standings. Unfortunately, the same does not go for the boxers. Eight boxers from Azerbaijan returned from Kazan with five bronze medals. Therefore, the performance of Azerbaijani junior boxers cannot be considered satisfactory. Although our karatekas made it to finals four times, they could be champions only once. Results in sambo and judo were positive too. With successful performance in four finals, the sambists were the best three times, while our judokas were awarded two gold medals in individual competitions. In the team competition, they became the second best, losing only to Uzbekistan.
Baku or Minsk?
The next Games can be held in Baku after two years. Azerbaijan has officially put forward its candidacy for the 2nd CIS Games. This was announced in Kazan at the meeting of the Council of the CIS member states for Cooperation in Sports. At the event, the head of the International Relations Department of the Ministry of Youth and Sports, Namig Novruzov, told the attendees about the great attention paid to the development of sports, creation of sports infrastructure, and organisation of major sports competitions in Azerbaijan. He underlined that Baku was ready to host the upcoming round of the tournament.
At the same meeting, a representative of Belarus also nominated his country's candidacy to host the next Games. It was decided that the host country would be selected at the December meeting of the CIS Executive Committee. In the near future, the program of competitions slated for 2023 will also be determined.
In his interview with R+, Russian Deputy Minister of Sports Alexei Morozov expressed his confidence that Baku could organise competitions at the highest level: “Azerbaijan and Belarus hosted the 1st and 2nd European Games. I think they have a good enough infrastructure, and potential staff to hold this competition at a high level. Regulations of the CIS Games provide that the competitions may be held in open space. I believe that we already have some experience. As for the next Games, Azerbaijan and Belarus will come up with very interesting proposals. The host country may add several sports to the program of the competition. Both candidates are capable of holding these competitions at the highest level.”
In the coming months, Azerbaijani junior athletes intend to take part in the world and European championships. Unlike the CIS Games, there will be more rivals in these competitions.