«ÇÜNKİ MƏN ŞUŞALIYAM»
Azərbaycanın tanınmış gənc simalarından birinin, Monte Karlo, İspaniya, Almaniya, İtaliya, Çin, Rusiya və digər ölkələrin dünyada məşhur salonlarında çıxış edən dirijorun adı klassik musiqi xiridarlarının geniş dairəsinə yaxşı tanışdır. Onun konsertləri fransız musiqi kanalı «Mezzo»da yayımlanır. Ən son layihələrindən biri Azərbaycan bəstəkarları Üzeyir Hacıbəyov, Arif Məlikov, Hacı Xanməmmədov, Fikrət Əmirovun musiqisinə həsr olunub. Korifeylərin ölməz əsərləri Yevgeniya Svetlanova adına Rusiya Dövlət Akademik Simfonik Orkestri tərəfindən ifa edilib. Məşhur rus pianoçusu Boris Berezovski və violonçel ifaçısı, orqanist Aleksandr Knyazev solist kimi çıxış ediblər. İfa üçün seçilən hər bir melodiyada gənc musiqiçinin dəst-xətti seçilir. O, bəstəkarın ideyasına və üslubuna çox həssas yanaşır, yaradılan əsərin məzmunu ilə improvizasiya arasındakı incə sərhədi keçməməyə çalışır.
Azərbaycanın əməkdar artisti, beynəlxalq müsabiqələr laureatı Fuad İBRAHİMOV dirijor çubuğunun bir hərəkəti ilə Monte Karlo Filarmoniya Orkestri, klassik Santa Sesilia orkestri, «Kremerata Baltika», Vyana Simfonik Orkestri və s. kimi dünyanın əfsanəvi musiqi kollektivlərini ovsunlayaraq, səhnədə sehirli bir atmosfer yaradır.
Şuşalı Fuad İbrahimovun istedadı və zəngin daxili dünyası onun ünsiyyətdə heyrətamiz sadəliyi ilə gözəl uzlaşır. Bəlkə, bu da bir Tanrı vergisidir. Axı, Şuşa həmişə istedadlarla zəngin olub. Onun fövqəladə həyat hekayəsi burada, bu şəhərdə başlayıb.
1992-ci il. 9 yaşlı Fuad bir anda Ermənistanın Azərbaycana qarşı ərazi iddialarının və Qarabağdakı hərbi əməliyyatların mərkəzinə düşür və bu, onun daxili uşaq dünyasını alt-üst edir. Oğlan müharibə haqqında kitablarda oxumuşdu, amma əsl müharibə daha dəhşətli imiş. Bomba və atəş səsləri o qədər yaxından gəlirdi ki... Şəhərdə qorxu və həyəcan hökm sürürdü. Evin zirzəmisində nə olacağını bilmədən gözləyirdilər, hər kəs nəfəsini saxlayıb yalnız dualarına ümid bağlayırdı. Qurtuluş gəldi. Lakin o, şuşalıların gözlədiyi kimi oldumu?! Əslində, yox. Təxliyə vertolyotu Fuadı digər insanlarla birlikdə yurdundan və burada qurduğu arzularından çox uzaqlara apardı. Fuadgilin ailəsi də bir çox ailələr kimi hər şeyi burada buraxdı: evi, musiqi məktəbini, tanış küçələri, mavi səmanı və büllur kimi saf havanı. Yalnız xatirələrini götürə bildi: uşaq ikən babası xanəndə İsa Rəhimovla muğam gecələrinə gedirdi, anası üçün fortepiano çalırdı, Şuşa axşamlarında məhəllədə gəzirdi.
Bu gün Fuad İbrahimovun 39 yaşı tamam olur. O, Şuşaya getdi, vertolyotun onu götürdüyü yerdə oldu və böyük Qələbədə əməyi olan hər kəsə təşəkkür etdi.
- Son müsahibələrinizdə Şuşaya qayıtmağınız və «Xarıbülbül» festivalına qatılmağınız barədə başlıqlar diqqəti çəkir. Yəqin ki, biz "Konsert necə keçdi?" deyə soruşmaqdan, siz isə cavab verməkdən yorulmarıq ...
- Əslində, bizə bu qələbəni dadmağa imkan yaradan cəsur döyüşçülərimizə təşəkkür etməkdən heç zaman yorulmayacağıq. Onlar olmasaydı, torpaqlarımızı geri qaytarmaq mümkün olmazdı. Bu müharibədə həlak olmuş hər bir şəhidimizə Allah rəhmət etsin... Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin Ali Baş Komandanı cənab İlham Əliyevə qələbəyə və bu istiqamətdə həyata keçirilən parlaq siyasətə görə çox təşəkkür edirəm. Şuşadakı konsert əla keçdi. Düşünürəm ki, burada "sözlər acizdir" ifadəsini işlətmək daha doğrudur! Fürsətdən istifadə edərək konsertin yüksək səviyyədə təşkil olunduğunu qeyd etmək istərdim. Bu, festivalı televiziya ekranları vasitəsilə izləyənlərin diqqətindən yayınmadı. Mən "Xarıbülbül"ün bütün təşkilatçılarının, eləcə də iştirakçılarının gözündə coşğun emosional yanğı, hədsiz heyranlıq və xoşbəxtlik gördüm. Başqa cür ola bilməzdi. Mənə gəldikdə isə bu hisslər 100 dəfə artır (gülümsəyir). Şişirtmədən yenidən doğulduğumu deyə bilərəm. Bütün bu illər ərzində ilk dəfə ruhumdan asılmış daş düşdü, azadlığın dadını hiss etdim... Təxminən, 30 ilə yaxın çəkən işğalın bütün dövrü ərzində özümü qəfəsdə kimi hiss edirdim.
- Birinci Qarabağ müharibəsi zamanı ailənizlə birlikdə Şuşadan təxliyə edildiniz. Sonra, əlbəttə ki, çox çətin oldu və ailənizin ayağa qalxması uzun çəkdi. Bütün bu çətin illərdə sizi ayaqda saxlayan nə idi?
- Musiqi! (çox düşünmədən) Musiqi və anam. 11 yaşımdan Bakıda yaşayıram. 9 yaşında Şuşadan ayrıldıq, Ağdamda yerləşdik, sonra uzun müddət Şıx çimərliyində bir sanatoriyada yaşadıq. Bura gələn gündən daim nə iləsə məşğul olurdum. Boksla, rəsmlə, üzgüçülüklə məşğul oldum, radiotexnika, kompüter öyrəndim. Hətta özüm üçün «val oxudan» da "yığdım" (gülür). Ancaq təbii ki, hər şeyin başında musiqi dururdu.
- Niyə festivalda ifa üçün Fikrət Əmirovun "Azərbaycan kapriççiosu"nu seçdiniz?
- Şuşadakı səhnədə bizim korifeylərimizin bütün əsərləri səslənə bilərdi. Amma bütün yaradıcılığın başında həmişə Üzeyir Hacıbəyovun «Uvertüra»sı və uyğun olaraq Fikrət Əmirovun "Kapriççio"su gəlir. Mənə bu səhnədə dayanmaq və musiqiçilərimizlə birlikdə bu əsərlərin dərin məzmununu çatdırmaq üçün verilən fürsətə görə minnətdaram. Mən burada yaşadığım duyğuları dünyanın heç bir səhnəsində hiss etməmişdim! Vertolyot məni buradan, məhz bu yerdən, doğma yurdumdan qoparıb başqa bir həyata aparmışdı. Məhz burada tarixin ədaləti zəfər çaldı, bizə zəfərlə geri qayıtmağımıza və başımızı dik tutmağımıza icazə verdi.
- Yerin atmosferini orada yaşayan insanlar, onu zənginləşdirənlərin ruhları yaradır. 29 il Şuşada yad insanlar yaşayıb. Festival zamanı siz ətrafı gəzməyə, öz evinizin xarabalıqlarını görməyə, küçələrdə gəzməyə macal tapdınız. Qoyub gəldiyiniz Şuşanı tapa bildinizmi? Söhbət yalnız dağıntılardan deyil, atmosferdən və ruhdan gedir...
- Bu, çətin sualdır... Həm hə, həm də yox. Bütün vandalizm aktlarına baxmayaraq, Şuşa həmin Şuşadır. Maraqlıdır, tab gətirə bilib və görünüşünü qoruyub saxlaya bilib. 9 yaşımda Şuşadan məcburi ayrılmağımıza baxmayaraq, hər şey dünən buradan ayrılmışam kimi yadımda qalıb. Kiçik bir uşaq idim, alça almağa gedirdim, burada futbol oynayırdıq, musiqi dinləyirdik, bu isə nənəmin qarşısında oturub hər cür şey satdığı doqqazdır... Hər şey gözlərimin önündə o qədər parlaq və detallı canlanır ki. Xalq arasında daha çox "xoruz" kimi tanınan şirniləri haradan aldığımı da çox yaxşı xatırlayıram. Şuşa çox əzizdir və başqa ölkələrdən heç birinə bənzəmir. Siz yalnız bir şuşalı ilə bu küçələrdə gəzə, hərisliklə duyğu və xatirələrinizi paylaşa bilərsiniz. Anamla birlikdə o tərəfləri gəzdik və bir -birimizin sözünü kəsərək keçmiş həyatımızın anlarını xatırladıq. Bu inanılmazdır!
- Siz Bakı Kamera Orkestrinin rəhbərisiniz, Münhen Yeni Filarmoniyasının baş dirijorusunuz, Azərbaycan Dövlət Simfonik Orkestrinin dirijorusunuz! Bütün bunları necə çatdırırsınız? Bu orkestrlərin hər biri ilə işləməkdə fərq varmı?
- Sondan başlayacağam. Hər bir orkestrlə işin fərqli yanaşması var. Əgər hətta eyni ölkənin iki orkestri ilə qarşılıqlı əlaqəyə aid olsa belə. Hətta bir şəhər olsa da! Dövlət Simfonik Orkestrində və Bakı Kamera Orkestrində iş tamamilə fərqli əməkdaşlıq yoludur. Çatdırmağa gəldikdə. Bu peşədə həmişə vaxt çatışmır. Mənim qonaq getməyə və ya dostlarla görüşməyə vaxtım yoxdur. Hətta iş eyni proqram əsasında aparılsa belə.
- Yəni siz musiqidən dincəlmirsiniz?
- Musiqi ilə birlikdə istirahət edirəm. Belə bir "xidmət etmək" ifadəsi var. Bax, bu işdə xidmət etmirsiniz, sadəcə, bir anda bu prosesə alışırsınız və bu, həyatın bir hissəsinə çevrilir.
- Çox musiqiçilər iddia edirlər ki, musiqi "zehni olaraq onları aparır". Dirijorluq edərkən, musiqiçilərlə zehni əlaqənizin kəsildiyini hiss etdiyiniz zaman nə edirsiniz?
- Mənim "uçuşum" işimin başladığı yerdə başa çatır. Hesab edirəm ki, musiqi dirijoru deyil, dinləyiciləri və musiqiçiləri "aparmalıdır". Mənim vəzifəm bəstəkarın fikrini musiqiçilərə mümkün qədər dəqiq çatdırmaqdır. Amma belə, mən təbiətcə realistəm. Hətta hansısa bir faktı eşidəndə, ona çox şübhə ilə yanaşıram, hər tərəfdən təhlil etməyə çalışıram ki, onun gerçəkliyinə və ya əksinə əmin olam.
- Söhbət ki, uçuşdan düşdü. Siz həvəskar pilot, eyni zamanda peşəkar bir dirijorsunuz. Sizin dediyinizə görə, pilotluq edərkən mənəvi uçuş hiss edirsiniz, dirijorun "sükanı" arxasında isə yerə enmiş olursunuz. Amma bizə elə gəlir ki, bu iki işin hər biri daxilən yüksəldir...
- Bəlkə də, fiziki uçuşla musiqidə uçuş arasında nəsə ortaq bir şey var. Amma mən dirijoram. Orkestrə cavabdehəm. Mən, ilk növbədə, ifa haqqında düşünməliyəm. Şüuraltı olaraq zirvədə olmağı arzulayıram. Ancaq bunun özümü dartmaq və ya qürrələnmək cəhdi kimi qəbul edilməsi ola bilməz. Mən zirvələri özüm üçün deyil, ölkəmin, ümumiyyətlə musiqi sahəsinin inkişafı naminə fəth etmək istəyirəm. Təbii ki, həm də mənə bu qədər ümid bəsləyən, inamı və dəstəyi ilə məni ruhlandıran anamın xatirinə istəyirəm.
- Orkestrə çox erkən, 15 yaşında bir oğlan kimi gəlmisiniz. O günləri xatırlayırsınız?
- Əlbəttə. 15 yaşımda çox sevdiyim Rauf Abdullayev məni Üzeyir Hacıbəyov adına Azərbaycan Dövlət Simfonik Orkestrinə qəbul etdi. Deyə bilərəm ki, onun sayəsində bu peşəyə aşiq oldum. Çox sərt və tələbkar idi, amma bu, əla idi!
- İndi məsləhət üçün bizim dirijorlara müraciət edirsinizmi? Onlardan hansı sizin üçün daha çox maraqlıdır?
- Bizim yetərincə çox yaxşı dirijorlarımız var. Hər kəsdən öyrəniləcək çox şey var və hər kəslə danışılacaq nələrsə var. Allaha şükürlər olsun ki, məndə qeyri-sağlam rəqabət hissi yoxdur. Dirijorlarımızın konsertlərinə getməyi, niyə belə etdiyini soruşmağı sevirəm. Bundan sonra özüm üçün nəticə çıxarıram. Hər şeyin başında peşəkar baxımdan yaxşı və sağlam münasibət dayanır. Rauf Abdullayev həmişə mənim məşqlərimə gəlir, onda bəzi məqamlara aydınlıq gətirirəm, məsləhətləşirəm. Amma nə olursa, olsun, o, əsasən öz fikirlərini konsertdən sonra bölüşür.
- Əfsanəvi Mstislav Rostropoviç Almaniyada təhsilinizə yardımçı oldu. Müsahibələrinizin birində siz danışmısınız ki, xaricdə təhsilinizlə bağlı o, Heydər Əliyevə şəxsən müraciət edib. Maestronu sizin şəxsiyyətinizdə nə cəlb edirdi? Axı, razılaşın ki, hər istedada görə dövlət başçısına üz tutmurlar?
- Mən bu söhbətin detallarını bilmirəm. Amma Prezident Administrasiyasında təsdiq etdilər ki, mənimlə bağlı ümummilli lider Heydər Əliyevə müraciət edib. Sualınıza cavab olaraq, bir az əvvəldən bəhs etmək istərdim. Yaşlandıqca, daha çox anlayıram ki, əgər anam və onun məni apardığı yol olmasaydı, mən heç Rostropoviçə çatmazdım. Bu, ilk növbədə, onun xidmətidir. Mən ona minnətdaram ki, ən çətin dövrdə, yəni 90-cı illərdə mənə inandı və istedadımı görüb, məni musiqi məktəbinə göndərdi. Orada isə həyatımda bu gün kim olduğuma görə yorulmadan minnətdar olduğum ikinci bir insan peyda oldu. Bu, məni ilk dəfə dinləyən müəllimim Tofiq Aslanovdur. Demişdi: "Bu oğlan oxumalıdır". Anam mənim istedadlı olduğumu deyirdi, amma bu, artıq tamam başqa bir baxış idi.
- Ananızın baxışından daha peşəkar?
- Anam da peşəkar musiqiçidir. Amma yenə də anadır. Tofiq müəllimin yanında mənimlə eyni vaxtda Bayandur Mehdiyev məşğul olurdu. Mənə bu günə qədər tükənməyən ilham verən inanılmaz bir insandır. O, daim maraqlı konsertlər təşkil edirdi. Çox yaxın dostum Anar İbrahimov da çox iş görüb. Skripkaçıdır. Həmişə onun kimi yaxşı çalmağa çalışmışam. Elə oldu ki, Almaniyaya birlikdə getdik və hər şeyi birlikdə etdik. Soyadımız eynidir və hər dəfə qardaş olmadığımızı izah etməli idik (gülür). Sonra bunu etməyi tamamilə dayandırdıq. Mən simfonik orkestrdə çalırdım, burada Rauf Abdullaev ciddiliyi və məşqləri ilə mənə ilham verirdi. Ətrafımda məzmun və ifa baxımından çoxşaxəli kompozisiyalar təklif edən və ən maraqlı konsertləri təşkil edən Fərəc Qarayev kimi adamlar vardı. Dostum Murad Adıgözəlzadə mənə filarmoniyada işləmək imkanı verdi. Fərhad Bədəlbəyli, Yeganə xanım Axundova - Bakı Kamera Orkestrinin direktoru vardı. Bu siyahını uzun müddət sadalaya bilərəm. Yəni Rostropoviçin master-klassına getməzdən əvvəl çox uzun bir yol keçmişdim, orada məni gördü. Almaniyada təhsilim Birinci vitse -prezident Mehriban Əliyevanın rəhbərlik etdiyi Heydər Əliyev Fondunun maliyyə dəstəyi sayəsində baş tutdu.
- Universiteti bitirdikdən sonra da Almaniyada qalmaqda davam etdiniz.
- Mən 15 il Almaniyada yaşadım və bütün bu müddət ərzində mənə inanan insanlar qarşısında inanılmaz bir məsuliyyət hiss etdim. 2005-ci ildə təhsilimi alt ifaçısı kimi bitirdim, amma hər zaman dirijorluq etmək istəyim böyük idi. Evdə çubuqlarım vardı və hər dəfə evə gələndə onları götürüb Çaykovskinin partiturasını çıxarırdım və xəyali olaraq özümü böyük bir orkestrin qarşısında təsəvvür edirdim.
Mən bu istəyi özümdə sakitləşdirə bilmədim. Ancaq bir sual yarandı - Almaniyada bu istiqamətdə necə təhsil almaq olar? Mənə elə gəlirdi ki, artıq 25 yaşım var və özümə iş tapmalı idim. Dirijor olmaq istəyimi Azərbaycanda artıq bilirdilr. Bir sənədli filmdə Fərhad Bədəlbəyli bu faktı qeyd edir: "Fuad bu peşəni çox sevir və mən ürəyimin dərinliyində inanıram ki, ondan yaxşı dirijor alınar". Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi sayəsində təhsilimi davam etdirmək üçün tam fantastik bir fürsət əldə etdim. 2011-ci ildə Köln Ali Musiqi Məktəbinin dirijorluq fakültəsini bitirdim və peşəkar fəaliyyətə başladım. Hər şey çox uğurlu alındı, amma bunun qarşılıqlı bir proses olduğuna inanıram. Mən durmadan çalışdım və etimadı doğrultmaq üçün əlimdən gələni etdim.
- Gələcək həyat yoldaşınızla Köln Musiqi Məktəbində tanış olmusunuz. Müsahibədə ideal ailəniz olduğunu söyləyirsiniz. Ailəni belə uğurlu edən nədir?
- Ruhların qohumluğu. Mən onun nə əcnəbi olduğunu, nə də azərbaycanlı olmadığını hiss etmirəm. Burada ona o qədər rahatdır ki, heç yerə getmək istəmir. Necə deyərlər, biz onunla bütün məsələlərdə "eyni dalğa uzunluğundayıq".
- Hətta musiqi seçimində də? Bildiyimiz kimi, həyat yoldaşınız da musiqiçidir. Hansı Azərbaycan melodiyalarını sevir?
- Pafossuz deyə bilərəm ki, musiqimizin melizmlərinə heyrandır. Onun üçün Azərbaycan musiqisi başqa heç bir musiqiyə bənzəmir. Təəccüblənir: "Bu cür əsərləri necə yaratmaq və belə incə ahəngə necə nail olmaq mümkündür!" Klassiklərdən Fikrət Əmirov və Elmira Nəzirovanın ərəb mövzulu fortepiano konsertini dinləməyi sevir. Rauf Hacıyevin, Tofiq Quliyevin, Cahangir Cahangirovun melodiyalarını dinləyir. Bu ölkənin insanlarının istedadına aşiqdir.
- İndi nə üzərində işləyirsiniz?
- Sentyabr və oktyabr aylarında Latviyada iki konsertimiz var və şişirtmədən deyəcəm, canlı əfsanə Gidon Kremer ilədir, Almaniyada da üç konsertimiz var. Oktyabr ayına planlaşdırılan başqa konsertlər də var. Yetərincə böyük bir proqram hazırlanıb. Ancaq ən çox Latviyadakı konserti gözləyirəm, orada Fikrət Əmirovun «Nizami» simfoniyasını əfsanəvi «Kremerata Baltika» orkestri ilə ifa edəcəyik. Türkiyədə, Fransada yetərincə çox sayda konsertlər, İspaniyada və Rusiyada iki konsert planlaşdırılır.
- Çağdaş klassik əsərlərə müraciət edirsinizmi?
- Əlbəttə. Tez-tez. Üstəlik, nadir hallarda ifa üçün müraciət olunan möhtəşəm əsərləri seçirəm. Moskva Konservatoriyasının professoru, böyük Qara Qarayevin oğlu Fərəc Qarayev mənə Şnitkenin "1 nömrəli simfoniya"sını verdi. Az qala, ağlımı itirmişdim və zəng etmək istəyirdim: "Fərəc müəllim, etibarınız üçün təşəkkür edirəm, amma öhdəsindən gələ bilmirəm". Ancaq dayandım və düşündüm: "Yəqin, mənə çox inanır ki, belə mürəkkəb bir kompozisiyanı etibar edir". Dərhal işə başladım. Nadir hallarda ifa olunan başqa bir əsər - alman bəstəkarı Karlhaynz Ştokhauzenin «Gruppen» əsəridir. Bu, üç dirijorun rəhbərlik etdiyi üç böyük orkestr üçün yazılıb, çox böyük yer və gərgin iş tələb edir.
- Sonda yenə Şuşaya qayıtmaq istədim. Şuşa torpağı bizə məşhur olan bir çox sayda istedad verib. Bu torpağın niyə bu qədər "məhsuldar" olmasına cavabınız varmı?
Bu, böyük sirdir. Bu suala dəqiq cavab verə bilmərəm. Bəlkə də, təbiətdəndir. Yoxsa da havadan və ya sudan?! Daha doğrusu, bu məsələni fakt kimi qəbul edirəm. Bir dəfə demişdim ki, Şuşaya quş uçuşundan baxanda, sanki Tanrının ovcundaymış kimi görünür, Buranın inanılmaz yeri də bu sualın cavabı ola bilər. Bir musiqiçi kimi peşəkar karyeram sürətlə formalaşmağa başlayanda mən də bu sual barədə düşünürdüm. Bəlkə də, hamısı bir şuşalı olduğuma görədir?! Bəlkə də, əslən buradan olmasaydım, hər şey tamam başqa cür olardı. Əlbəttə, hamı mənə inanırdı və deyirdi: "Budur, Şuşanın daha bir yetirməsi!" Həqiqətən, ümid edirəm ki, işlərim bu inamı doğrultsun. Hədəflərim bununla bitmir. Arzu edirəm ki, doğma yurdumda dünyanın ən yaxşı orkestrləri ilə konsertlərimdən zövq alım. Mənim Şuşam indi bizimlədir.

«ВСЕ ОТТОГО, ЧТО Я ШУШИНЕЦ»
Фуад ИБРАГИМОВ: «Здесь я испытал эмоции, которые мне не доводилось испытывать ни на одной сцене мира!»
Имя одного из молодых видных деятелей Азербайджана, дирижера, выступающего в известных залах мира в Монте-Карло, Испании, Германии, Италии, Китае, России и других странах, хорошо знакомо широкому кругу ценителей классической музыки. Его концерты транслируются по французскому музыкальному каналу Mezzo. Один из последних проектов был посвящен музыке азербайджанских композиторов Узеира Гаджибекова, Арифа Меликова, Гаджи Ханмамедова, Фикрета Амирова. Бессмертные сочинения корифеев исполнялись Государственным академическим симфоническим оркестром России им. Евгения Светланова. Солистом выступил азербайджанский тарист, заслуженный артист Сахиб Пашазаде. Каждая мелодия, выбранная для исполнения, отличается авторским почерком молодого музыканта. Он очень трепетно относится к идее и стилю композитора, стараясь не переступать тонкую грань между содержанием созданного произведения и импровизацией.
Заслуженный артист Азербайджана, лауреат международных конкурсов Фуад Ибрагимов взмахом дирижерской палочки завораживает атмосферу, которая царит в таких легендарнейших оркестрах мира, как Филармонический оркестр Монте- Карло, классический оркестр Санта Сесилия, «Кремерата Балтика», Венский симфонический оркестр и др.
Талант и богатый внутренний мир шушинца Фуада Ибрагимова гармонируют с его удивительной простотой в общении. Быть может, это тоже дар. Ведь Шуша всегда была богата на таланты. История его незаурядной судьбы начиналась здесь, в этом городе.
...1992 год. 9-летний мальчик Фуад оказывается в эпицентре территориальных претензий Армении к Азербайджану и военных событий в Карабахе, перевернувших его детский внутренний мир. О войне мальчик знал из книжек, но настоящая война была куда страшнее. Звуки бомбежки и обстрелов раздавались так близко. Страх и трепет царили в городе. Ожидание неизвестности в подвале дома, где, затаив дыхание, каждый полагался лишь на свои молитвы. Спасение пришло. Но было ли оно таким, каким его ждали шушинцы?! Скорее, нет. Эвакуационный вертолет унес Фуада в числе других людей далеко от своей земли и мечтаний, что он здесь строил. Семья Фуада, как и многие семьи, оставила здесь все: дом, музыкальную школу, знакомые улицы, синеву неба и кристально чистый воздух. Взять с собой он смог лишь воспоминания: как еще малышом вместе с дедушкой ханенде Исой Рагимовым ходил на вечера мугама, играл для матери на пианино, шушинскими вечерами прогуливался по окрестностям.
Сегодня Фуаду Ибрагимову 39 лет. Он вернулся в Шушу, был на месте, откуда его унес вертолет, и благодарит всех, кто причастен к великой Победе.
- Последние ваши интервью пестрят заголовками о вашем возвращении в Шушу и участии в фестивале «Харыбюльбюль». Наверное, мы не устанем спрашивать: «Как прошел концерт?», а вы отвечать…
- На самом деле мы не устанем благодарить наших доблестных воинов, подаривших нам этот вкус победы. Без них не было бы возможным достичь того, что наши земли были возвращены. Пусть покоится с миром каждый шехид, павший на этой войне... Большое спасибо Верховному главнокомандующему Азербайджанской армии господину Ильхаму Алиеву за победу и блестящую политику, проведенную в этом направлении. Концерт в Шуше прошел превосходно. Думаю, здесь уместно употребить выражение «словами не передать»! Пользуясь случаем, хотел бы отметить высокий уровень организации концерта. Это не ускользнуло от внимания зрителей, наблюдавших за фестивалем через экраны телевизоров. Я видел в глазах всех организаторов, а также участников «Харыбюльбюль» бурный эмоциональный всплеск, безграничные восхищение и счастье. И я уверен, каждый из них сказал бы, что не чувствует земли под ногами от переполнявших ощущений. А по-другому и быть не могло. В отношении меня же умножьте эти чувства на 100 (улыбается). Без преувеличения могу сказать - я заново родился. Впервые за все эти годы у меня камень упал с души, я ощутил вкус свободы... Все время оккупации, а это почти 30 лет, я чувствовал себя как в клетке.
- Во время Первой Карабахской войны вы были эвакуированы вместе с семьей из Шуши. Потом, конечно, было очень тяжело и не сразу удалось вашей семье встать на ноги. Что же вас держало все эти трудные годы на плаву?
- Музыка! (не задумываясь). Музыка и моя мама. Я с 11 лет живу в Баку. А в 9 лет мы покинули Шушу и кочевали в Агдаме, потом долгое время жили в санатории на Шихово. Но как только я оказался здесь, постоянно был чем-то занят. Занимался боксом, рисованием, плаванием, изучал радиотехнику, компьютер. Даже «соорудил» свой первый проигрыватель для пластинок (смеется). Но во главе всего, конечно, стояла музыка.
- Почему остановили свой выбор на исполнении «Азербайджанского каприччио» Фикрета Амирова на фестивале?
- На сцене в Шуше могли звучать все произведения наших корифеев. Но во главе всех творений всегда шли «Увертюра» Узеира Гаджибекова и, соответственно, «Каприччио» Фикрета Амирова. Я благодарен за подаренную мне возможность стоять на этой сцене и вместе с нашими музыкантами передать глубинное содержание этого произведения. Я испытал эмоции, которые мне не доводилось испытывать ни на одной сцене мира! Именно отсюда, с этого места вертолет меня унес к другой жизни от родной земли. И именно здесь восторжествовала справедливость истории, позволившая нам вернуться с триумфом и стоять с гордо поднятой головой.
- Атмосферу земли создают люди, которые на ней живут, души тех, кто ее насыщает. В Шуше 29 лет жили чужие. Во время фестиваля вы успели прогуляться по окрестностям, увидеть развалины своего дома, пройтись по улочкам. Вы смогли найти ту же Шушу, которую оставили? Но речь идет не о разрушениях, а об атмосфере и душевности…
- Это сложный вопрос… И да, и нет. Шуша та же, несмотря на все акты вандализма. Удивительно, что она смогла выстоять и сохранить свое обличье. Несмотря на то, что мы вынужденно покинули Шушу, когда мне было 9 лет, в моей памяти все осталось так, будто я был здесь вчера. Вот я маленьким мальчиком хожу покупать алычу, а тут мы играем в футбол, слушаем музыку, а вот подворотня, где сидела бабушка и продавала всякую всячину... Все всплывает перед глазами так ярко и детально. Я прекрасно помню, где именно покупал леденцы, более известные в народе как «хоруз». Шуша - она такая же родная и не похожая ни на один край. Только с шушинцем ты можешь ходить по этим улочкам и взахлеб делиться эмоциями и воспоминаниями. Мы ходили по тем окрестностям с мамой и, перебивая друг друга, вспоминали мгновения былой жизни здесь. Это невероятно!
- Вы являетесь руководителем Бакинского камерного оркестра, главным дирижером Мюнхенской новой филармонии, дирижером Азербайджанского государственного симфонического оркестра! Как вы все это успеваете? Есть ли отличие в работе с каждым из оркестров?
- Начну с конца. Работа в каждом оркестре отличается своим подходом. Даже если это касается взаимодействия с двумя оркестрами одной страны. Да что там - одного города! Работа в отечественном симфоническом оркестре и Baku Chamber orchestra - это абсолютно разный способ сотрудничества. Насчет успеваемости. В этой профессии всегда не хватает времени. У меня не бывает времени на походы в гости или на встречу с друзьями. Даже если работа ведется над одинаковой программой.
- То есть от музыки вы не отдыхаете?
- Отдыхаю вместе с музыкой. Есть такое словосочетание «нести службу». Так вот в этом деле ты не несешь службу, а просто в какой-то момент привыкаешь к процессу, и это становится частью жизни.
- Многие музыканты утверждают, что музыка «мысленно уносит». Как поступаете, когда во время дирижирования чувствуете, что вы потеряли мысленную связь с музыкантами?
- Мой «полет» заканчивается там, где начинается моя работа. Я считаю, что музыка должна «уносить» слушателей и музыкантов, а не дирижера. Моя задача заключается в том, чтобы наиболее точно передать идею композитора музыкантам. А так, по своей сущности, я реалист. Даже когда я слышу какой-то факт, отношусь очень скептически, стараясь анализировать его со всех сторон, убеждаясь в его истинности, и наоборот.
- Раз уж речь зашла о полете. Вы пилот-любитель, а также профессиональный дирижер. По вашим словам, когда вы пилотируете, ощущаете душевный полет, а за дирижерским «штурвалом» вы приземлены. Хотя кажется, что оба эти занятия внутренне возвышают…
- Возможно, есть между физическим полетом и полетом от музыки что-то общее. Но я дирижер. За мной оркестр. И я прежде всего должен думать об исполнении. Подсознательно я мечтаю быть на высоте. Но пусть это не воспринимается как попытка возвеличиться или возгордиться. Я желаю добиться высот не ради себя, а ради своей страны, развития музыкальной сферы в целом. Ну и, конечно, ради мамы, возложившей на меня столько надежд, подпитывающей меня своей верой и поддержкой.
- В оркестр вы пришли очень рано, будучи 15-летним юношей. Помните эти дни?
- Конечно. В 15 лет меня принял в Азербайджанский государственный симфонический оркестр имени Узеира Гаджибекова мой любимый Рауф Абдуллаев. Можно сказать, из-за него я влюбился в эту профессию. Он был очень строгий и требовательный, но это было здорово!
- Сейчас обращаетесь за советами к нашим дирижерам? Кто из них вам больше импонирует?
- У нас достаточно много хороших дирижеров. У всех есть чему поучиться и с каждым есть о чем поговорить. Слава Богу, у меня отсутствует чувство нездорового соперничества. Я люблю ходить на концерты наших дирижеров, спрашивать, почему он сделал так или иначе. После делаю выводы для себя. Во главе всего стоят добрые и здоровые с профессиональной точки зрения отношения. Рауф Абдуллаев всегда ходит на мои репетиции, во время которых я уточняю какие-то моменты, советуюсь. Но как бы там ни было, основным своим мнением он делится после концерта.
- Легендарный Мстислав Ростропович посодействовал вашей учебе в Германии. В одном из интервью вы рассказывали, что он лично обращался к Гейдару Алиевичу по вопросу вашего образования за рубежом. Чем же ваша личность привлекла маэстро? Ведь, согласитесь, не из-за каждого таланта обращаются к главе государства?
- Я не знаю деталей этого разговора. Но как подтвердили в Администрации Президента, он обращался к общенациональному лидеру Гейдару Алиеву по поводу меня. Отвечая на ваш вопрос, хотелось бы обратиться к предыстории. Чем старше я становлюсь, тем больше осознаю, что, если бы не было моей мамы и того пути, по которому она меня вела, я бы не дошел до Ростроповича. Это, в первую очередь, ее заслуга. И я благодарен ей, что в самый трудный период, то есть в 90-е годы, она не засомневалась во мне и, заметив мой талант, отдала в музыкальную школу. Тут появляется в моей жизни второй человек, которому я безустанно благодарен за то, кем я сегодня являюсь. Это Тофик Асланов - мой педагог, который, впервые прослушав меня, сказал: «Этот мальчик должен заниматься». Моя мама говорила, что я талантлив, но тут уже был совсем другой взгляд.
- Более профессиональный, нежели материнский?
- Моя мама тоже профессиональный музыкант. Но она все-таки мать. Одновременно с Тофик муаллимом со мной занимался Баяндур Мехтиев. Потрясающий человек, подаривший мне неиссякаемое по сей день вдохновение. Он постоянно организовывал интересные концерты. Немаловажную роль сыграл мой близкий друг Анар Ибрагимов. Скрипач. Я всегда стремился играть так же хорошо, как и он. Так сложилось, что мы поехали в Германию вместе и все делали рука об руку. Мы однофамильцы, и каждый раз приходилось объяснять, что мы не братья (смеется). А потом и вовсе перестали это делать. Я играл в составе симфонического оркестра, где меня своей строгостью и репетициями вдохновлял Рауф Абдуллаев. Меня окружали такие люди, как Фарадж Караев, который предлагает многогранные по своему содержанию и исполнению произведения и организовывает интереснейшие концерты. Мой друг Мурад Адыгезалзаде, который дал мне возможность работать в филармонии. Фархад Бадалбейли, Еганя ханум Ахундова - директор Бакинского камерного оркестра. Я долго могу перечислять этот список. То есть я прошел очень большой путь, прежде чем попал на мастер-класс к Ростроповичу, где он меня заметил. Моя учеба же в Германии состоялась благодаря финансовой поддержке Фонда Гейдара Алиева во главе с Первым вице-президентом Мехрибан Алиевой.
- Ваше пребывание в Германии продолжилось после окончания университета.
- Я 15 лет прожил в Германии и все это время чувствовал невероятную ответственность перед людьми, которые поверили в меня. В 2005 году я закончил учиться на альтиста, но все время имел огромное желание дирижировать. У меня дома были палочки, и каждый раз, приходя домой, я брал их в руки, доставал партитуру Чайковского и образно представлял себя перед большим оркестром. Я не смог смирить в себе это желание. Но возникал вопрос, каким же образом осуществить образование в этом направлении в Германии? Казалось бы, мне уже 25 лет и надо было идти искать работу. В Азербайджане уже знали о моем желании стать дирижером. В одном документальном фильме Фархад Бадалбейли отмечает этот факт: «Фуад очень любит эту профессию, и в глубине души я верю, что из него может получиться хороший дирижер». Я получил совершенно фантастическую возможность продолжить образование благодаря содействию Фонда Гейдара Алиева. В 2011 году я окончил дирижерский факультет Кельнской высшей музыкальной школы и приступил к своей профессиональной деятельности. Все сложилось очень удачно, но я считаю, что это взаимный процесс. Я работал не покладая рук и сделал все возможное, чтобы оправдать доверие.
- В Кельнской музыкальной школе вы встретили свою будущую жену. В одном из интервью вы говорите, что у вас идеальная семья. Что же делает семью таковой?
- Родственность душ. Я не ощущаю, что она иностранка, а она не ощущает, что она не азербайджанка. Настолько ей здесь комфортно, что она не хочет уезжать. Мы с ней во всех отношениях, как говорится, «на одной волне».
- Даже в выборе музыки? Как известно, ваша жена также музыкант. Какую азербайджанскую мелодию она любит?
- Без пафоса скажу, она восхищена мелизмами нашей музыки. Азербайджанская музыка для нее не похожа ни на какую другую. Удивляется: «Как можно было сотворить такие произведения и добиться столь тонкого благозвучия!» Из классиков обожает переслушивать фортепианный концерт на арабские темы Фикрета Амирова и Эльмиры Назировой. Слушает мелодии Рауфа Гаджиева, Тофика Гулиева, Джахангира Джахангирова. Она влюблена в талант людей нашей страны.
- Над чем работаете сейчас?
- В сентябре и октябре у нас два концерта в Латвии с живой легендой, скажу без преувеличения, Гидоном Кремером, три концерта в Германии. Также запланированы концерты в октябре. Достаточно большая программа подготовлена. Но больше всего я в предвкушении концерта в Латвии, где с легендарным оркестром «Кремерата Балтика» мы исполним симфонию Фикрета Амирова «Низами». Достаточно много концертов запланировано в Турции, Франции, два концерта в Испании и России.
- Обращаетесь ли к современным классическим произведениям?
- Конечно. Очень часто. Причем я выбираю такие маститые произведения, к которым редко обращаются для исполнения. Фарадж Караев - профессор Московской консерватории и сын великого Кара Караева - дал мне «Симфонию №1» Шнитке. Я чуть с ума не сошел и уже собирался позвонить: «Фарадж Караевич, спасибо за доверие, но я не осилю». Но остановился и подумал: «Наверняка он был уверен во мне, раз доверил столь сложное сочинение». И сразу приступил к делу. Еще одно из редко исполняемых - произведение немецкого композитора Карлхайнца Штокхаузена Gruppen. Это творение для трех больших оркестров во главе с тремя дирижерами, требующее большого помещения и кропотливой работы.
- И в заключение вновь хотелось вернуться к Шуше. Шушинская земля подарила нам много талантов, ставших известными. Нашли ли вы ответ, почему же эта земля так «плодородна»?
- Это большая загадка. Я не смогу на этот вопрос дать точный ответ. Быть может, природа. А может, воздух или вода?! Скорее я принимаю это явление как факт. Я как-то говорил, что если посмотреть на Шушу с высоты птичьего полета, то кажется, что она находится на ладони Бога. Невероятное расположение этого места тоже может быть ответом на данный вопрос. Когда стала стремительно формироваться моя профессиональная карьера музыканта, я также задался этим вопросом. Быть может, все оттого, что я шушинец?! Может, если я не был бы отсюда родом, все сложилось бы совсем иначе. Все, безусловно, верили в меня и повторяли: «Вот еще один выходец из Шуши!». И я очень надеюсь, что мой труд оправдывает эту веру. Мои цели здесь не заканчиваются. Я мечтаю вдоволь насладиться своими концертами с лучшими оркестрами мира на родной земле. Моя Шуша теперь с нами.