«ÇÜNKİ MƏN ŞUŞALIYAM»
Azərbaycanın tanınmış gənc simalarından birinin, Monte Karlo, İspaniya, Almaniya, İtaliya, Çin, Rusiya və digər ölkələrin dünyada məşhur salonlarında çıxış edən dirijorun adı klassik musiqi xiridarlarının geniş dairəsinə yaxşı tanışdır. Onun konsertləri fransız musiqi kanalı «Mezzo»da yayımlanır. Ən son layihələrindən biri Azərbaycan bəstəkarları Üzeyir Hacıbəyov, Arif Məlikov, Hacı Xanməmmədov, Fikrət Əmirovun musiqisinə həsr olunub. Korifeylərin ölməz əsərləri Yevgeniya Svetlanova adına Rusiya Dövlət Akademik Simfonik Orkestri tərəfindən ifa edilib. Məşhur rus pianoçusu Boris Berezovski və violonçel ifaçısı, orqanist Aleksandr Knyazev solist kimi çıxış ediblər. İfa üçün seçilən hər bir melodiyada gənc musiqiçinin dəst-xətti seçilir. O, bəstəkarın ideyasına və üslubuna çox həssas yanaşır, yaradılan əsərin məzmunu ilə improvizasiya arasındakı incə sərhədi keçməməyə çalışır.
Azərbaycanın əməkdar artisti, beynəlxalq müsabiqələr laureatı Fuad İBRAHİMOV dirijor çubuğunun bir hərəkəti ilə Monte Karlo Filarmoniya Orkestri, klassik Santa Sesilia orkestri, «Kremerata Baltika», Vyana Simfonik Orkestri və s. kimi dünyanın əfsanəvi musiqi kollektivlərini ovsunlayaraq, səhnədə sehirli bir atmosfer yaradır.
Şuşalı Fuad İbrahimovun istedadı və zəngin daxili dünyası onun ünsiyyətdə heyrətamiz sadəliyi ilə gözəl uzlaşır. Bəlkə, bu da bir Tanrı vergisidir. Axı, Şuşa həmişə istedadlarla zəngin olub. Onun fövqəladə həyat hekayəsi burada, bu şəhərdə başlayıb.
1992-ci il. 9 yaşlı Fuad bir anda Ermənistanın Azərbaycana qarşı ərazi iddialarının və Qarabağdakı hərbi əməliyyatların mərkəzinə düşür və bu, onun daxili uşaq dünyasını alt-üst edir. Oğlan müharibə haqqında kitablarda oxumuşdu, amma əsl müharibə daha dəhşətli imiş. Bomba və atəş səsləri o qədər yaxından gəlirdi ki... Şəhərdə qorxu və həyəcan hökm sürürdü. Evin zirzəmisində nə olacağını bilmədən gözləyirdilər, hər kəs nəfəsini saxlayıb yalnız dualarına ümid bağlayırdı. Qurtuluş gəldi. Lakin o, şuşalıların gözlədiyi kimi oldumu?! Əslində, yox. Təxliyə vertolyotu Fuadı digər insanlarla birlikdə yurdundan və burada qurduğu arzularından çox uzaqlara apardı. Fuadgilin ailəsi də bir çox ailələr kimi hər şeyi burada buraxdı: evi, musiqi məktəbini, tanış küçələri, mavi səmanı və büllur kimi saf havanı. Yalnız xatirələrini götürə bildi: uşaq ikən babası xanəndə İsa Rəhimovla muğam gecələrinə gedirdi, anası üçün fortepiano çalırdı, Şuşa axşamlarında məhəllədə gəzirdi.
Bu gün Fuad İbrahimovun 39 yaşı tamam olur. O, Şuşaya getdi, vertolyotun onu götürdüyü yerdə oldu və böyük Qələbədə əməyi olan hər kəsə təşəkkür etdi.
- Son müsahibələrinizdə Şuşaya qayıtmağınız və «Xarıbülbül» festivalına qatılmağınız barədə başlıqlar diqqəti çəkir. Yəqin ki, biz "Konsert necə keçdi?" deyə soruşmaqdan, siz isə cavab verməkdən yorulmarıq ...
- Əslində, bizə bu qələbəni dadmağa imkan yaradan cəsur döyüşçülərimizə təşəkkür etməkdən heç zaman yorulmayacağıq. Onlar olmasaydı, torpaqlarımızı geri qaytarmaq mümkün olmazdı. Bu müharibədə həlak olmuş hər bir şəhidimizə Allah rəhmət etsin... Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin Ali Baş Komandanı cənab İlham Əliyevə qələbəyə və bu istiqamətdə həyata keçirilən parlaq siyasətə görə çox təşəkkür edirəm. Şuşadakı konsert əla keçdi. Düşünürəm ki, burada "sözlər acizdir" ifadəsini işlətmək daha doğrudur! Fürsətdən istifadə edərək konsertin yüksək səviyyədə təşkil olunduğunu qeyd etmək istərdim. Bu, festivalı televiziya ekranları vasitəsilə izləyənlərin diqqətindən yayınmadı. Mən "Xarıbülbül"ün bütün təşkilatçılarının, eləcə də iştirakçılarının gözündə coşğun emosional yanğı, hədsiz heyranlıq və xoşbəxtlik gördüm. Başqa cür ola bilməzdi. Mənə gəldikdə isə bu hisslər 100 dəfə artır (gülümsəyir). Şişirtmədən yenidən doğulduğumu deyə bilərəm. Bütün bu illər ərzində ilk dəfə ruhumdan asılmış daş düşdü, azadlığın dadını hiss etdim... Təxminən, 30 ilə yaxın çəkən işğalın bütün dövrü ərzində özümü qəfəsdə kimi hiss edirdim.
- Birinci Qarabağ müharibəsi zamanı ailənizlə birlikdə Şuşadan təxliyə edildiniz. Sonra, əlbəttə ki, çox çətin oldu və ailənizin ayağa qalxması uzun çəkdi. Bütün bu çətin illərdə sizi ayaqda saxlayan nə idi?
- Musiqi! (çox düşünmədən) Musiqi və anam. 11 yaşımdan Bakıda yaşayıram. 9 yaşında Şuşadan ayrıldıq, Ağdamda yerləşdik, sonra uzun müddət Şıx çimərliyində bir sanatoriyada yaşadıq. Bura gələn gündən daim nə iləsə məşğul olurdum. Boksla, rəsmlə, üzgüçülüklə məşğul oldum, radiotexnika, kompüter öyrəndim. Hətta özüm üçün «val oxudan» da "yığdım" (gülür). Ancaq təbii ki, hər şeyin başında musiqi dururdu.
- Niyə festivalda ifa üçün Fikrət Əmirovun "Azərbaycan kapriççiosu"nu seçdiniz?
- Şuşadakı səhnədə bizim korifeylərimizin bütün əsərləri səslənə bilərdi. Amma bütün yaradıcılığın başında həmişə Üzeyir Hacıbəyovun «Uvertüra»sı və uyğun olaraq Fikrət Əmirovun "Kapriççio"su gəlir. Mənə bu səhnədə dayanmaq və musiqiçilərimizlə birlikdə bu əsərlərin dərin məzmununu çatdırmaq üçün verilən fürsətə görə minnətdaram. Mən burada yaşadığım duyğuları dünyanın heç bir səhnəsində hiss etməmişdim! Vertolyot məni buradan, məhz bu yerdən, doğma yurdumdan qoparıb başqa bir həyata aparmışdı. Məhz burada tarixin ədaləti zəfər çaldı, bizə zəfərlə geri qayıtmağımıza və başımızı dik tutmağımıza icazə verdi.
- Yerin atmosferini orada yaşayan insanlar, onu zənginləşdirənlərin ruhları yaradır. 29 il Şuşada yad insanlar yaşayıb. Festival zamanı siz ətrafı gəzməyə, öz evinizin xarabalıqlarını görməyə, küçələrdə gəzməyə macal tapdınız. Qoyub gəldiyiniz Şuşanı tapa bildinizmi? Söhbət yalnız dağıntılardan deyil, atmosferdən və ruhdan gedir...
- Bu, çətin sualdır... Həm hə, həm də yox. Bütün vandalizm aktlarına baxmayaraq, Şuşa həmin Şuşadır. Maraqlıdır, tab gətirə bilib və görünüşünü qoruyub saxlaya bilib. 9 yaşımda Şuşadan məcburi ayrılmağımıza baxmayaraq, hər şey dünən buradan ayrılmışam kimi yadımda qalıb. Kiçik bir uşaq idim, alça almağa gedirdim, burada futbol oynayırdıq, musiqi dinləyirdik, bu isə nənəmin qarşısında oturub hər cür şey satdığı doqqazdır... Hər şey gözlərimin önündə o qədər parlaq və detallı canlanır ki. Xalq arasında daha çox "xoruz" kimi tanınan şirniləri haradan aldığımı da çox yaxşı xatırlayıram. Şuşa çox əzizdir və başqa ölkələrdən heç birinə bənzəmir. Siz yalnız bir şuşalı ilə bu küçələrdə gəzə, hərisliklə duyğu və xatirələrinizi paylaşa bilərsiniz. Anamla birlikdə o tərəfləri gəzdik və bir -birimizin sözünü kəsərək keçmiş həyatımızın anlarını xatırladıq. Bu inanılmazdır!
- Siz Bakı Kamera Orkestrinin rəhbərisiniz, Münhen Yeni Filarmoniyasının baş dirijorusunuz, Azərbaycan Dövlət Simfonik Orkestrinin dirijorusunuz! Bütün bunları necə çatdırırsınız? Bu orkestrlərin hər biri ilə işləməkdə fərq varmı?
- Sondan başlayacağam. Hər bir orkestrlə işin fərqli yanaşması var. Əgər hətta eyni ölkənin iki orkestri ilə qarşılıqlı əlaqəyə aid olsa belə. Hətta bir şəhər olsa da! Dövlət Simfonik Orkestrində və Bakı Kamera Orkestrində iş tamamilə fərqli əməkdaşlıq yoludur. Çatdırmağa gəldikdə. Bu peşədə həmişə vaxt çatışmır. Mənim qonaq getməyə və ya dostlarla görüşməyə vaxtım yoxdur. Hətta iş eyni proqram əsasında aparılsa belə.
- Yəni siz musiqidən dincəlmirsiniz?
- Musiqi ilə birlikdə istirahət edirəm. Belə bir "xidmət etmək" ifadəsi var. Bax, bu işdə xidmət etmirsiniz, sadəcə, bir anda bu prosesə alışırsınız və bu, həyatın bir hissəsinə çevrilir.
- Çox musiqiçilər iddia edirlər ki, musiqi "zehni olaraq onları aparır". Dirijorluq edərkən, musiqiçilərlə zehni əlaqənizin kəsildiyini hiss etdiyiniz zaman nə edirsiniz?
- Mənim "uçuşum" işimin başladığı yerdə başa çatır. Hesab edirəm ki, musiqi dirijoru deyil, dinləyiciləri və musiqiçiləri "aparmalıdır". Mənim vəzifəm bəstəkarın fikrini musiqiçilərə mümkün qədər dəqiq çatdırmaqdır. Amma belə, mən təbiətcə realistəm. Hətta hansısa bir faktı eşidəndə, ona çox şübhə ilə yanaşıram, hər tərəfdən təhlil etməyə çalışıram ki, onun gerçəkliyinə və ya əksinə əmin olam.
- Söhbət ki, uçuşdan düşdü. Siz həvəskar pilot, eyni zamanda peşəkar bir dirijorsunuz. Sizin dediyinizə görə, pilotluq edərkən mənəvi uçuş hiss edirsiniz, dirijorun "sükanı" arxasında isə yerə enmiş olursunuz. Amma bizə elə gəlir ki, bu iki işin hər biri daxilən yüksəldir...
- Bəlkə də, fiziki uçuşla musiqidə uçuş arasında nəsə ortaq bir şey var. Amma mən dirijoram. Orkestrə cavabdehəm. Mən, ilk növbədə, ifa haqqında düşünməliyəm. Şüuraltı olaraq zirvədə olmağı arzulayıram. Ancaq bunun özümü dartmaq və ya qürrələnmək cəhdi kimi qəbul edilməsi ola bilməz. Mən zirvələri özüm üçün deyil, ölkəmin, ümumiyyətlə musiqi sahəsinin inkişafı naminə fəth etmək istəyirəm. Təbii ki, həm də mənə bu qədər ümid bəsləyən, inamı və dəstəyi ilə məni ruhlandıran anamın xatirinə istəyirəm.
- Orkestrə çox erkən, 15 yaşında bir oğlan kimi gəlmisiniz. O günləri xatırlayırsınız?
- Əlbəttə. 15 yaşımda çox sevdiyim Rauf Abdullayev məni Üzeyir Hacıbəyov adına Azərbaycan Dövlət Simfonik Orkestrinə qəbul etdi. Deyə bilərəm ki, onun sayəsində bu peşəyə aşiq oldum. Çox sərt və tələbkar idi, amma bu, əla idi!
- İndi məsləhət üçün bizim dirijorlara müraciət edirsinizmi? Onlardan hansı sizin üçün daha çox maraqlıdır?
- Bizim yetərincə çox yaxşı dirijorlarımız var. Hər kəsdən öyrəniləcək çox şey var və hər kəslə danışılacaq nələrsə var. Allaha şükürlər olsun ki, məndə qeyri-sağlam rəqabət hissi yoxdur. Dirijorlarımızın konsertlərinə getməyi, niyə belə etdiyini soruşmağı sevirəm. Bundan sonra özüm üçün nəticə çıxarıram. Hər şeyin başında peşəkar baxımdan yaxşı və sağlam münasibət dayanır. Rauf Abdullayev həmişə mənim məşqlərimə gəlir, onda bəzi məqamlara aydınlıq gətirirəm, məsləhətləşirəm. Amma nə olursa, olsun, o, əsasən öz fikirlərini konsertdən sonra bölüşür.
- Əfsanəvi Mstislav Rostropoviç Almaniyada təhsilinizə yardımçı oldu. Müsahibələrinizin birində siz danışmısınız ki, xaricdə təhsilinizlə bağlı o, Heydər Əliyevə şəxsən müraciət edib. Maestronu sizin şəxsiyyətinizdə nə cəlb edirdi? Axı, razılaşın ki, hər istedada görə dövlət başçısına üz tutmurlar?
- Mən bu söhbətin detallarını bilmirəm. Amma Prezident Administrasiyasında təsdiq etdilər ki, mənimlə bağlı ümummilli lider Heydər Əliyevə müraciət edib. Sualınıza cavab olaraq, bir az əvvəldən bəhs etmək istərdim. Yaşlandıqca, daha çox anlayıram ki, əgər anam və onun məni apardığı yol olmasaydı, mən heç Rostropoviçə çatmazdım. Bu, ilk növbədə, onun xidmətidir. Mən ona minnətdaram ki, ən çətin dövrdə, yəni 90-cı illərdə mənə inandı və istedadımı görüb, məni musiqi məktəbinə göndərdi. Orada isə həyatımda bu gün kim olduğuma görə yorulmadan minnətdar olduğum ikinci bir insan peyda oldu. Bu, məni ilk dəfə dinləyən müəllimim Tofiq Aslanovdur. Demişdi: "Bu oğlan oxumalıdır". Anam mənim istedadlı olduğumu deyirdi, amma bu, artıq tamam başqa bir baxış idi.
- Ananızın baxışından daha peşəkar?
- Anam da peşəkar musiqiçidir. Amma yenə də anadır. Tofiq müəllimin yanında mənimlə eyni vaxtda Bayandur Mehdiyev məşğul olurdu. Mənə bu günə qədər tükənməyən ilham verən inanılmaz bir insandır. O, daim maraqlı konsertlər təşkil edirdi. Çox yaxın dostum Anar İbrahimov da çox iş görüb. Skripkaçıdır. Həmişə onun kimi yaxşı çalmağa çalışmışam. Elə oldu ki, Almaniyaya birlikdə getdik və hər şeyi birlikdə etdik. Soyadımız eynidir və hər dəfə qardaş olmadığımızı izah etməli idik (gülür). Sonra bunu etməyi tamamilə dayandırdıq. Mən simfonik orkestrdə çalırdım, burada Rauf Abdullaev ciddiliyi və məşqləri ilə mənə ilham verirdi. Ətrafımda məzmun və ifa baxımından çoxşaxəli kompozisiyalar təklif edən və ən maraqlı konsertləri təşkil edən Fərəc Qarayev kimi adamlar vardı. Dostum Murad Adıgözəlzadə mənə filarmoniyada işləmək imkanı verdi. Fərhad Bədəlbəyli, Yeganə xanım Axundova - Bakı Kamera Orkestrinin direktoru vardı. Bu siyahını uzun müddət sadalaya bilərəm. Yəni Rostropoviçin master-klassına getməzdən əvvəl çox uzun bir yol keçmişdim, orada məni gördü. Almaniyada təhsilim Birinci vitse -prezident Mehriban Əliyevanın rəhbərlik etdiyi Heydər Əliyev Fondunun maliyyə dəstəyi sayəsində baş tutdu.
- Universiteti bitirdikdən sonra da Almaniyada qalmaqda davam etdiniz.
- Mən 15 il Almaniyada yaşadım və bütün bu müddət ərzində mənə inanan insanlar qarşısında inanılmaz bir məsuliyyət hiss etdim. 2005-ci ildə təhsilimi alt ifaçısı kimi bitirdim, amma hər zaman dirijorluq etmək istəyim böyük idi. Evdə çubuqlarım vardı və hər dəfə evə gələndə onları götürüb Çaykovskinin partiturasını çıxarırdım və xəyali olaraq özümü böyük bir orkestrin qarşısında təsəvvür edirdim.
Mən bu istəyi özümdə sakitləşdirə bilmədim. Ancaq bir sual yarandı - Almaniyada bu istiqamətdə necə təhsil almaq olar? Mənə elə gəlirdi ki, artıq 25 yaşım var və özümə iş tapmalı idim. Dirijor olmaq istəyimi Azərbaycanda artıq bilirdilr. Bir sənədli filmdə Fərhad Bədəlbəyli bu faktı qeyd edir: "Fuad bu peşəni çox sevir və mən ürəyimin dərinliyində inanıram ki, ondan yaxşı dirijor alınar". Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi sayəsində təhsilimi davam etdirmək üçün tam fantastik bir fürsət əldə etdim. 2011-ci ildə Köln Ali Musiqi Məktəbinin dirijorluq fakültəsini bitirdim və peşəkar fəaliyyətə başladım. Hər şey çox uğurlu alındı, amma bunun qarşılıqlı bir proses olduğuna inanıram. Mən durmadan çalışdım və etimadı doğrultmaq üçün əlimdən gələni etdim.
- Gələcək həyat yoldaşınızla Köln Musiqi Məktəbində tanış olmusunuz. Müsahibədə ideal ailəniz olduğunu söyləyirsiniz. Ailəni belə uğurlu edən nədir?
- Ruhların qohumluğu. Mən onun nə əcnəbi olduğunu, nə də azərbaycanlı olmadığını hiss etmirəm. Burada ona o qədər rahatdır ki, heç yerə getmək istəmir. Necə deyərlər, biz onunla bütün məsələlərdə "eyni dalğa uzunluğundayıq".
- Hətta musiqi seçimində də? Bildiyimiz kimi, həyat yoldaşınız da musiqiçidir. Hansı Azərbaycan melodiyalarını sevir?
- Pafossuz deyə bilərəm ki, musiqimizin melizmlərinə heyrandır. Onun üçün Azərbaycan musiqisi başqa heç bir musiqiyə bənzəmir. Təəccüblənir: "Bu cür əsərləri necə yaratmaq və belə incə ahəngə necə nail olmaq mümkündür!" Klassiklərdən Fikrət Əmirov və Elmira Nəzirovanın ərəb mövzulu fortepiano konsertini dinləməyi sevir. Rauf Hacıyevin, Tofiq Quliyevin, Cahangir Cahangirovun melodiyalarını dinləyir. Bu ölkənin insanlarının istedadına aşiqdir.
- İndi nə üzərində işləyirsiniz?
- Sentyabr və oktyabr aylarında Latviyada iki konsertimiz var və şişirtmədən deyəcəm, canlı əfsanə Gidon Kremer ilədir, Almaniyada da üç konsertimiz var. Oktyabr ayına planlaşdırılan başqa konsertlər də var. Yetərincə böyük bir proqram hazırlanıb. Ancaq ən çox Latviyadakı konserti gözləyirəm, orada Fikrət Əmirovun «Nizami» simfoniyasını əfsanəvi «Kremerata Baltika» orkestri ilə ifa edəcəyik. Türkiyədə, Fransada yetərincə çox sayda konsertlər, İspaniyada və Rusiyada iki konsert planlaşdırılır.
- Çağdaş klassik əsərlərə müraciət edirsinizmi?
- Əlbəttə. Tez-tez. Üstəlik, nadir hallarda ifa üçün müraciət olunan möhtəşəm əsərləri seçirəm. Moskva Konservatoriyasının professoru, böyük Qara Qarayevin oğlu Fərəc Qarayev mənə Şnitkenin "1 nömrəli simfoniya"sını verdi. Az qala, ağlımı itirmişdim və zəng etmək istəyirdim: "Fərəc müəllim, etibarınız üçün təşəkkür edirəm, amma öhdəsindən gələ bilmirəm". Ancaq dayandım və düşündüm: "Yəqin, mənə çox inanır ki, belə mürəkkəb bir kompozisiyanı etibar edir". Dərhal işə başladım. Nadir hallarda ifa olunan başqa bir əsər - alman bəstəkarı Karlhaynz Ştokhauzenin «Gruppen» əsəridir. Bu, üç dirijorun rəhbərlik etdiyi üç böyük orkestr üçün yazılıb, çox böyük yer və gərgin iş tələb edir.
- Sonda yenə Şuşaya qayıtmaq istədim. Şuşa torpağı bizə məşhur olan bir çox sayda istedad verib. Bu torpağın niyə bu qədər "məhsuldar" olmasına cavabınız varmı?
Bu, böyük sirdir. Bu suala dəqiq cavab verə bilmərəm. Bəlkə də, təbiətdəndir. Yoxsa da havadan və ya sudan?! Daha doğrusu, bu məsələni fakt kimi qəbul edirəm. Bir dəfə demişdim ki, Şuşaya quş uçuşundan baxanda, sanki Tanrının ovcundaymış kimi görünür, Buranın inanılmaz yeri də bu sualın cavabı ola bilər. Bir musiqiçi kimi peşəkar karyeram sürətlə formalaşmağa başlayanda mən də bu sual barədə düşünürdüm. Bəlkə də, hamısı bir şuşalı olduğuma görədir?! Bəlkə də, əslən buradan olmasaydım, hər şey tamam başqa cür olardı. Əlbəttə, hamı mənə inanırdı və deyirdi: "Budur, Şuşanın daha bir yetirməsi!" Həqiqətən, ümid edirəm ki, işlərim bu inamı doğrultsun. Hədəflərim bununla bitmir. Arzu edirəm ki, doğma yurdumda dünyanın ən yaxşı orkestrləri ilə konsertlərimdən zövq alım. Mənim Şuşam indi bizimlədir.

“BECAUSE I'M FROM SHUSHA”
This young and talented Azerbaijani conductor works in the famous music halls of the world, including in Monte Carlo, Spain, Germany, Italy, China, Russia and other countries. He is well known to a wide circle of connoisseurs of classical music. His concerts are broadcast on the French music channel Mezzo. One of his latest projects was based on the music of Azerbaijani composers Uzeyir Hajibeyov, Arif Melikov, Haji Khanmammadov, and Fikret Amirov. Immortal works of these luminaries have been performed by the Yevgeni Svetlanov State Academic Symphony Orchestra of Russia. The soloist is an tar player, Honored Artist of Azerbaijan Sahib Pashazadeh. You can feel the young musician’s touch on each melody chosen for the performance. He is very sensitive to the idea and style of the composer, trying not to cross the subtle line between the content of the work and improvisation.
With a wave of his baton, the Honoured Artist of Azerbaijan, laureate of international competitions Fuad IBRAHIMOV mesmerizes the audiences in the legendary orchestras of the world, including  the Philharmonic Orchestra of Monte Carlo, the Santa Cecilia orchestra of classical music, Kremerata Baltica, the Vienna Symphony Orchestra, etc.
The talent and rich inner world of Ibrahimov, who is originally from Shusha, are in harmony with his amazing skill to establish a mutual communication with his audiences. Perhaps this is also a gift. After all, Shusha has always been rich in talents. The story of his extraordinary life began in this city.
Year 1992. The nine-year-old boy Fuad finds himself at the epicentre of Armenia's territorial claims against Azerbaijan and the military events in Garabagh, which turned his world upside down. He knew about the war from books, but the real war was much more terrible. Sounds of bombs and shooting were so close to hear. Fear and awe reigned in the city. There was an expectation for the unknown in the basement of their house, where everyone could breathlessly rely only on prayers. Salvation has finally come. But was it what the people of Shusha expected it to be?! Probably not. Fuad and other people were evacuated on a helicopter, which took them far from his land and his dreams. Fuad’s family, like many other families, left everything in Shusha: home, music school, familiar streets, blue sky and crystal clear air. It was only the memories that Fuad could take with him during the evacuation: as a kid, his grandfather, khanendeh Isa Rahimov and Fuad used to take part in the mugham evenings, play piano for his mother, strolled around the native neighbourhood in Shusha.
Today Fuad Ibrahimov is 39 years old. Thanks to everyone who was involved in the great Victory in Garabagh, he could return to Shusha and visit the spot where he was taken aboard the helicopter almost thirty years ago.
“Your last interviews are full of statements about your return to Shusha and your participation in the Xarıbülbül Festival. If you don’t mind me asking, how was the concert?...”
“In fact, we will not get tired of thanking our valiant soldiers and officers who gave us this taste of victory. Without them, it would not have been possible to get our lands liberated. May every martyr who fell in this war rest in peace... Many thanks to the Supreme Commander Mr. Ilham Aliyev for the victory and the brilliant policy pursued in this direction. The concert in Shusha was excellent. I think it is appropriate to say “words cannot express our emotions”! Seizing this opportunity, I would like to note the high level of organisation of the concert. Those who watched the concert on TV were also happy to notice this. I saw in the eyes of all the organisers and participants of the festival a stormy emotional outburst, boundless admiration and happiness. And I'm sure each of them would say that they did not feel the ground under their feet as the sensations were so overwhelming. It could not be otherwise. As for me, you can multiply these feelings by 100 (smiles). I can say without exaggeration that I was born again. For the first time in all these years, I felt a relief, a taste of freedom... During all these thirty years of the occupation, I felt like I was in a cage.”
“During the first war in Garabagh, you were evacuated with your family. Obviously, that was a hard period of your life and your family could not immediately get back on its feet. What did keep you afloat all these difficult years?”
“Music! Music and my mother. I have been living in Baku since I was 11. When I was 9, we left Shusha and escaped to Aghdam. For a long time, we lived in a sanatorium in Shikh in the vicinity of Baku. But as soon as I came here, I was constantly keeping myself busy with something. I did boxing, drawing, swimming, studied radio engineering, computer science. I have even made my first turntable for records (laughs). But, of course, the music was the main thing keeping me healthy.”
“Why did you choose to perform Fikret Amirov’s Azerbaijan Capriccio at the festival”
“In fact, we could perform anything from our luminaries on the stage in Shusha. But Uzeyir Hajibeyov's Overture has always been on top of all creations. The same is true for Amirov’s Capriccio. I am thankful for the opportunity to stand on the stage in Shusha and, together with our musicians, convey the deep content of this work to the audience. I have never experienced such emotions on any stage in the world! The stage stands where the helicopter took me aboard for a completely different life. And it was there that the justice of history triumphed, allowing us to return and stand on the soil of Shusha with proud.”
“It is the people that create the habitat on the earth, the souls of those who saturate it. Strangers have lived in Shusha for 29 years. During the festival, you walked around your neighbourhood, saw the ruins of your house, walked along the streets. Was it the same Shusha that you left behind years ago? I do not mean your impression on ruins, but the atmosphere and soul of the city...”
“This is a difficult question... My answer is yes and no. Shusha is the same, despite all the acts of vandalism. It's amazing that it was able to withstand and maintain her appearance. Although we had to leave Shusha when I was nine years old, I remember everything as if I was there just yesterday. As a little boy going to buy cherry-plum, playing football, listening to music, the bench where my grandmother used to seat and sell all sorts of things... Everything pops up before my eyes so brightly and in detail. I remember very well exactly where I bought the candies, also known among the locals as khoruz. Shusha is just as dear and unlike any other land. Only with the fellow residents of Shusha one can walk along these streets and eagerly share emotions and memories. We walked around those neighbourhoods with my mother and recalled the moments of our past life there, constantly interrupting each other along the conversation. This is incredible.”
“You are the head of the Baku Chamber Orchestra, principal conductor of the New Philharmonic Orchestra of Munich and the Azerbaijan State Symphony Orchestra. How do you manage all this workload? Is there a difference in working with each of these orchestras?”
“I'll start from the end. Each orchestra has a different approach. Even two orchestras in the same city are different, let alone those in the same country! Working in the national symphony orchestra and the Baku Chamber Orchestra is a completely different way of cooperation. In terms of performance, I mean. There is never enough time in my profession. I don't have time to meet with my friends, even if we work on the same program.”
“So music and you are inseparable...”
“I relax with music. I would say it sort of being on duty. So, in my case, I am not only on duty, but at some point I get used to the process, and it becomes part of my life.”
“Many musicians say that music takes one away mentally. What do you do when you feel that you have lost a mental connection with musicians during a performance?”
“My flight of imagination ends where my work begins. I believe that music should carry away the audience and musicians, not the conductor. My job is to make sure that I can deliver the composer's idea to the musicians as accurately as possible. And so, by nature, I am a realist. Even when I am presented a fact, I am very sceptical, trying to analyse it from all angles until I am convinced or not.”
“Since we are talking about flying. You are also an amateur pilot. According to you, when you are piloting, you feel a spiritual flight, while you feel the land under your feet behind the conductor's steering wheel. Although it seems that both of these activities are inwardly uplifting...”
“Perhaps there is something in common between physical flight and flight in musical realm. But I'm a conductor. I am responsible for the orchestra. First of all, I have to think about the performance. Subconsciously, I always dream of being on top. But I don't want you see this as an attempt to glorify myself. I want to achieve heights not for myself, but for my country, development of the musical sphere in general. And I do this, of course, for my mother, who is expecting so much from me, nourishing me with her faith and support.”
“You came to the orchestra very early, when you were 15 years old. Do you remember these days?”
“Of course. Maestro Rauf Abdullayev accepted me to the Uzeyir Hajibeyov Azerbaijan State Symphony Orchestra when I was 15. I can say that he was the main reason why I fell in love with this profession. He was very strict and demanding, but that was great.”
“Do you still ask our conductors for advice? Which of them do you find more appealing to you?”
“We have a number of good conductors. Everyone has a lot to learn and everyone has something to talk about. Thank God I have no sense of unhealthy competition. I love going to concerts of our conductors, asking them why they did this or that. After that I draw conclusions for myself. On top of everything is a good and healthy relationship from a professional point of view. Rauf Abdullayev always comes to my rehearsals. I clarify some points with him, getting his tips, if you will. But he always shares his opinion after the concert.”
“Legendary Mstislav Rostropovich has contributed to your studies in Germany. In one of your interviews you said that he personally addressed Heydar Aliyev to get you receive education abroad. Why was the maestro interested in you? After all, not every talent enjoys such a privilege of being pleaded for from the head of state.”
“I do not know the details of this conversation. But yes, as I was later told at the Office of the President, maestro Rostropovich asked the national leader Heydar Aliyev for me. Answering your question, I would like to take you a while back. The older I get, the more I realise that if it were not for my mother and the path she took me, I would not have reached Rostropovich. I am grateful to her for this achievement in the first place. And I am also grateful to her because in the most difficult period, in the 1990s, she did not put my talent into question and sent me to a music school. There I met the second significant person in my life, to whom I am grateful for who I am today. This is Tofig Aslanov, my teacher, who listened to me for the first time and said: “This boy should study.” My mother used to say that I was gifted, but Mr. Aslanov’s estimate was a completely different one.”
“More professional than maternal?”
“My mother is also a professional musician. But she is still a mother. Bayandur Mehdiyev taught me at the same time as Tofig-muallim. He is an amazing person who keep inspiring me even today. He constantly organised interesting concerts. My close friend Anar Ibrahimov played an important role in my life too. He is a violinist. I have always tried to play as well as he did. It so happened that we went to Germany together and did everything jointly. Since our last names are the same, we had to explain each time that we were not brothers (laughs). And at some point in time, we stopped doing this altogether. I played in a symphony orchestra, where Rauf Abdullayev inspired me with his strict attitude and rehearsals. I was surrounded by people like Faraj Garayev, with his multifaceted content and performance, and who organises the most interesting concerts. My friend Murad Adigozalzade gave me a chance to work at the Philharmonic. Farhad Badalbeyli, Yegana Akhundova, Director of the Baku Chamber Orchestra... I can extend this list for a long time. I mean I have gone through a very long path before I found myself at one of the masterclasses of Maestro Rostropovich, where he noticed me. My studies in Germany took place thanks to the financial support of the Heydar Aliyev Foundation led by First Vice President Mehriban Aliyeva.”
“And you stayed in Germany after the graduation...”
“I have lived in Germany for 15 years, and all this time I felt an incredible responsibility towards the people who believed in me. In 2005, I finished my studies to become a violist, but all the time I had a great desire to conduct. I had batons at home, and every time I returned home, I used to take them to conduct something from Tchaikovsky, imagining myself in front of a large orchestra. I could not humble this desire in myself. But the question was how I could receive education in conducting in Germany. I was already 25 years old and I had to search for a job. In Azerbaijan, they already knew about my intention to become a conductor. In a documentary film, Farhad Badalbeyli noted this fact: “Fuad loves conducting very much and I believe that he can become a good conductor.” I got an absolutely fantastic opportunity to continue my education thanks to the support of the Heydar Aliyev Foundation. In 2011, I graduated from the conducting department of the Cologne School of Music and started my professional career. Everything turned out very well, but I believe that this is a mutual process. I have worked tirelessly and did my best to justify the trust.”
“You met your wife at the Cologne School of Music. In one of your interviews, you said that you have an ideal family. What does make a family ideal?”
“The idea of soul mates. I do not feel that she is a foreigner and she does not feel that I am an Azerbaijani. She is so comfortable here that she does not want to leave. We feel on the same wavelength, if you will.”
“Even in your musical preferences? Your wife is also a musician. Which Azerbaijani melody does she like?”
“Well, I can say that she admires the melisms of our music. Azerbaijani music for her is not like any other. She was surprised to discover that these pieces of music have been created with such a subtle euphony. Of the classics, she loves to listen to the piano concerto on Arabic themes by Fikret Amirov and Elmir Nazirov. She listens to the melodies of Rauf Hajiyev, Tofig Guliyev, Jahangir Jahangirov. She is in love with the talent of the people of our country.”
“What are you working on now?”
“In September and October we have two concerts in Latvia with a living legend Gideon Kremer, and three concerts in Germany. We will also have concerts in October. A fairly large program has been prepared. But most of all I am in anticipation of the concert in Latvia, where we will perform the Nizami symphony by Fikret Amirov with the legendary Kremerata Baltica Orchestra. Many of concerts are planned in Turkey, France, and two concerts in Spain and Russia.”
“Do you perform contemporary classical works?”
“Of course, quite often. I even choose works that are rarely performed. Faraj Garayev, a professor of the Moscow Conservatoire, and the son of the great Gara Garayev, gave me Symphony No.1 by Schnittke. I almost lost my mind and was about to call him back to say that I would not be able to do this. But then I thought: “Well, perhaps he knew that I could and entrusted me such a complex composition.” And I immediately began working on it. Another rarely performed piece of work is that of the German composer Karlheinz Stockhausen, Gruppen. It requires three large orchestras led by three conductors, meaning we need a lot of space and painstaking work to do.”
“Let me take you back to Shusha again. This land was so rich of many talented personalities that it has become famous. Have you found the answer why Shusha is so fertile with talents?”
“This is a big mystery. I cannot give you an exact answer. Perhaps it is all about the natural environment of Shusha. It’s air or water... Rather, I accept this phenomenon as a fact. I once said that if you look at Shusha from a bird's eye view, it seems that it is in the palm of God. The incredible location of this place may also be the answer to your question. When my professional career began to take shape rapidly, I also asked this question to myself. Perhaps it's because I'm from Shusha?! Maybe if I were not born there, everything would have turned out completely differently. Everyone, of course, believed in me and repeated: “Here is another native of Shusha.” And I really hope that my work justifies this trust. My goals don't end here. I dream of giving my concerts with the best orchestras in the world in my native land. My Shusha is with us now.”