“Taliban”ın siyasi arenaya dönüşü nə vəd edir?
Dünyanın gündəm mövzusu Əfqanıstan və “Taliban”dır. “Taliban” Əfqanıstanda siyasi hakimiyyət qurmağa və hələ müqavimət göstərən Pəncşir kimi regionları nəzarətə almağa çalışdığı bir vaxtda dünya bu ölkənin gələcəyi, o cümlədən qarşıdakı dövrdə regionda baş verə biləcək hadisələrin analizini aparır.
Necə oldu ki, 20 il əvvəl ABŞ ordusu qarşısında bir neçə həftə ərzində məğlub olub hakimiyyətini və gücünü itirən “Taliban” ötən bu müddətdə dünyanın ən güclü ordusu qarşısında məhv olmadı, əksinə yenidən geri qayıdaraq itirdiklərini geri aldı. Başı əmmaməli, əllərindən “Kalaşnikov” düşməyən bu adamların gücünün sirri nədədir?
Və nəhayət, daha bir sual: “Taliban”ın yenidən hakimiyyəti ələ keçirməsi həssas, hər an alışmağa hazır olan Orta Asiyaya nə vəd edir? Bu regionda radikal islamçılıq, cihad hərəkatı yenidən alovlanacaqmı? Yeri gəlmişkən, son bir neçə ildə xarici media orqanlarında Yaxın Şərqdən sonra terror və dini müharibələrin Mərkəzi Asiyadakı postsovet ölkələrinə keçəcəyi barədə təhlillər dərc olunur. İŞİD-in bir neçə il əvvəl qəflətən Əfqanıstanın şimalında peyda olması bu qənaətləri gücləndirirdi. İndi isə Əfqanıstan bütünlükdə cihadçıların əlindədir. Baxmayaraq ki, Əfqanıstanda hakimiyyəti ələ keçirən “Taliban”ın indi əsas rəqiblərindən biri də İŞİD-dir. Bu barədə daha sonra.
Cihadçılar və şüravilər
Sovetlər Əfqanıstanı tərk etdikdən sonra, daha dəqiqi, 1994-cü ildə rəsmən elan olunsa da, əslində, “Taliban” 1979-89-cu illər SSRİ-yə qarşı Əfqanıstan cihadı müharibəsinin “məhsuludur”. Amma sovetlərə qarşı “Taliban”ın necə deyərlər fiziki olaraq ortaya çıxmasını şərtləndirən hadisə oldu, ideoloji olaraq isə “Taliban”ın tarixi kökləri daha qədimə gedir. “Taliban”ın ideoloji bazası 19-cu əsrdə meydana çıxan siyasi islamçılıq hərəkatından gəlir. 1866-cı ildə Hindistanın Deobandi şəhərində əsası qoyulmuş və daha sonra Cənub-Şərqi Asiyaya yayılan ümumi olaraq “Deobandi mədrəsələri” adlanan “dar əl-ulum” mədrəsələri siyasi islamın ideya mərkəzi, başqa sözlə, “Talibanın “beşiyi” idi. Seyid Cəmaləddin Əfqaninin də daxil olduğu müsəlman intellektualları İslamın itirilmiş nüfuzunu bərpa etmək, keçmiş qüdrətini geri qaytarmaq üçün başlatdıqları ideoloji maarifçi fəaliyyətlər sonradan fərqli coğrafiyalarda qatı islamçı qrupların ortaya çıxmasında ideya qaynağı oldu.
SSRİ-nin Əfqanıstana hərbi müdaxiləsinin baş verdiyi 1979-cu ilə qədər artıq Hind yarımadasında və bütövlükdə Cənub-Şərqi Asiya coğrafiyasında böyük islamçı hərəkatlar, İqbal Lahuri, Mövludi və digər islam intellektualları meydana çıxmışdı. “Taliban” isə SSRİ-yə qarşı cihad müharibəsinin “meyvəsi” oldu.
Qərb SSRİ-nin müsəlman aləmində yayılması siyasətinə qarşı radikal islamdan istifadə etdi. Bunu indi artıq çoxları açıq yazır. 1979-cu ildə SSRİ hərbi qüvvələri Əfqanıstana yeridiləndə Şimali Afrika və Yaxın Şərqdən Hind-Çinə qədər böyük coğrafiyada siyasi islam hərəkatlarını özünə qarşı qaldırırdı. İran İslam inqilabından sonra canlanan siyasi islamçı hərəkatlar üçün Sovet-Əfqanıstan müharibəsi, necə deyərlər, göydəndüşmə oldu. Əgər İsranda siyasi islam inqilab təcrübəsini yaşadısa, Əfqanıstana Sovet müdaxiləsi cihad təcrübəsi oldu. Beynəlxalq siyasi-mənəvi dəstək, islam üləmasının sovetlərə qarşı cihad fətvası dünyanın müxtəlif ölkələrindən gələn cihadçılar Əfqanıstanı böyük təcrübə poliqonu etdi. Afrikadan, ərəb ölkələrindən yüzlərlə islamçı Əfqanıstanda sovet işğalına qarşı “müqəddəs cihadda” iştirak etmək üçün təşviq olunurdu. Radikal cihad islamçıları üçün Əfqanıstan əsas təcrübə meydanı oldu. Təsadüfi deyil ki, “əl-Qaidə”, “Taliban” və bu gün müsəlman coğrafiyasına səpələnmiş radikal islamçıların ya özləri, ya da fikir babaları Əfqanıstan “məktəbindən” keçib.
Lakin təbiidir ki, sovetlərə qarşı cihad müharibəsinin əsas yükü əfqanıstanlıların üzərində idi. Sovet işğalının ilk günlərindən Pakistana qaçan 3 milyona yaxın əfqanıstanlı cihad hərəkatının əsas özəyini təşkil etdi. Məhz bu dövrdə Pakistanda əfqan qaçqınlarının yerləşdiyi düşərgələrdə qurulan mədrəsələr cihadçı yetişdirirdi. Bu dövrdə Pakistanda 1700-dən çox Deobandi mədrəsələrində on minlərlə gənc təhsil alırdı. Bu insanlar mədrəsələrdən birbaşa Əfqanıstana – sovetlərə qarşı cəbhəyə göndərilirdi. Bəzi mənbələr, əslində, təlim düşərgələri funksiyası daşıyan bu mədrəsələrdən həmin vaxt və sonrakı illərdə 2 milyona yaxın gəncin keçdiyini iddia edirdi.
“Taliban”ın qurucu lideri Molla Ömər (1960-2013) hərəkatın digər liderləri ilə birlikdə Pakistandakı Deobandi mədrəsələrinin yetirməsi idi. Deobandi mədrəsələri ənənəvi Hənəfi məktəbini tədris etsə də, müharibə və yerli coğrafi-milli şərtlər “Taliban”ın qurucuları da daxil olmaqla, cihadçı islamçıların daha sərt radikal düşüncəyə yuvarlanmasına səbəb oldu. Bu həm də dövrün şərtlərinin diktəsi idi. 80-90-cı illər islam dünyasında dini radikalizmin və cihad ideyasının ən parlaq dövrü idi.
Əfqanıstanda sovetlərə qarşı cihad yalnız “Taliban”ı yetişdirmədi. Həm də cihadçı ərəb üləmasının fikirləri ilə “əl-Qaidə” yarandı. “Taliban” və “əl-Qaidə” eyni dövrün və eyni şərtlərin məhsulu olsa da, “Taliban”dan fərqli olaraq, “əl-Qaidə” dünya üzərində qlobal cihad hədəfini elan edib, bütün islam aləmində Qərbə qarşı savaş elan edən bir qruplaşmadır. Eynilə “əl-Qaidə”nin “şinelindən çıxan” İŞİD də yalnız bir ölkə deyil, bütünlükdə dünyada islam hakimiyyəti qurma hədəfini elan etmiş təşkilatdır. Lakin “əl-Qaidə” və İŞİD-dən fərqli olaraq, “Taliban” yerli-milli bir islamçı qruplaşmadır, hədəfləri Əfqanıstanda əmirlik, yəni yerli şəriət dövlətini qurmaqdır.
“Taliban”ın 1996-2001-ci illərdə Əfqanıstanda mövcud olmuş Əfqanıstan İslam Əmirliyi adlı dövləti məhz yer kürəsində hazırda mövcud olan 50 müsəlman ölkəsinin bir neçəsində mövcud olan şəriət qanunlarını tətbiq edib. Amma, məsələn, şəriətin qanunlarının əsas qaynağı olduğu İran və Səudiyyə Ərəbistanından fərqli olaraq, “Taliban” Deobandi mədrəsələrində verilən fətvaları əsas gətirərək televizoru qadağan edib. Lakin bu, birinci hakimiyyət dönəmində olub. İndi isə “Taliban” nisbətən sərt və dünyada qınaqla qarşılanan bəzi fətvalarda dəyişiklik edə biləcəyini dilə gətirib. Şəriət qanunları buna icazə verir. Lakin “Taliban” hər nə qədər güzəştə gedəcəyi görüntüsünü yaratsa da, aydın məsələdir ki, mənsub olduğu ideoloji xətt bir çox məsələlərdə güzəştə getməsinə imkan verməyəcək.
Bölgə üçün təhdidlər
İstənilən halda “Taliban”ın Əfqanıstanda yenidən hakimiyyəti ələ keçirməsi yalnız regionda deyil, bütövlükdə müsəlman aləmində islamçı təşkilatları ruhlandırır. Düzdür, indi 80, 90-cı və “ərəb baharı” sonrasında olduğu qədər siyasi islam populyar deyil. Xüsusən də İŞİD-in ortaya çıxıb daha sonra məğlubiyyətə uğradılmasından sonra müsəlman aləmində siyasi islama dəstək müəyyən mənada azaldı. AAmma”Taliban”a müsəlman ölkələrindəki reaksiyalar, xüsusən də islamçı təşkilatların, dini kimlikli yazar və siyasətçilərin reaksiyaları göstərir ki, “Taliban”ın Əfqanıstandakı uğuru təsirsiz qalmayıb. Hər bir halda bu cihad islamçılar üçün ümidlər yaradır.
Hər nə qədər İŞİD və ya “əl-Qaidə” kimi qlobal hədəfləri olmasa da, “Taliban”ın Əfqanıstanda möhkəmlənməsi, hətta İŞİD-ə qarşı vuruşsa belə, region ölkələri üçün passiv təhdid yaradacaq. Doğrudur, mediaya sızan məlumatlardan belə anlaşılır ki, rəsmi Moskva “Taliban”ın Orta Asiyada hər hansı silahlı fəaliyyəti dəstəkləməməsi ilə bağlı razılaşıb. Amma məsələ ondadır ki, hər şey yaxın dövrdə heç də “Taliban”ın və ya Moskvanın iradəsindən asılı olmaya bilər.
Hazırda “Taliban”ın şəxsində silahlı (cihad) islamçılarının Əfqanıstanda iqtidar olması Orta Asiya üçün təhdidə çevrilə bilər. Məsələ ondadır ki, müstəqillikdən sonra Orta Asiyada siyasi islamçılıq geniş vüsət alıb. Hizbut-Təhrir, Təbliğ və digər uzun illərin təcrübəsinə malik islamçı təşkilatlar Orta Asiyada geniş şəbəkə qura, tərəfdar toplaya biliblər. 2005-ci il Əndican hadisələri göstərdi ki, Orta Asiyada dini sabitlik həddən artıq kövrəkdir. Bu kövrəklik özünü ən çox həm də etnik baxımdan həssas olan Fərqanə vadisində göstərir.
Bir neçə il əvvəl dini zəmində baş verən gərginliyi nəzərə alsaq, Qazaxıstanın da bu prosesdən təsirlənməyəcəyinə zəmanət vermək olmaz. Qırğızıstanda və Türkmənistanda islamçı qruplar nisbətən daha zəif olsa da, Tacikistan və Özbəkistan həm Əfqanıstanla birbaşa sərhəd, həm etnik bağlar səbəbindən, ən əsası radikal islamçı qrupların daha geniş yayılmasına görə daha ciddi risk qrupundadır. Başqa sözlə, qarşıdakı illərdə Orta Asiya respublikaları radikal islamçı hərəkatların baş qaldırma riski yüksək olan ölkələr olaraq qalacaq.
Daha bir potensial risk ölkəsi Çindir. Çinin şərqindəki Sincan-Uyğur muxtar vilayətində yaşayan uyğurlar içərisində son illərdə radikal islam cərəyanları geniş yayılıb və mərkəzi hökumətdən narazılığın artması fonunda uyğur regionunda radikal islamçı qrupların fəallaşması riski artır. Yeri gəlmişkən, hazırda Suriyanın müxaliflərin nəzarətində olan İdlib vilayətində fəaliyyət göstərən Türküstan İslam Partiyası adlı radikal islamçı təşkilatın 15 minə yaxın silahlı üzvünün olduğu ehtimal olunur. Çin bu təşkilatı Sincan regionu üçün əsas risklərdən biri hesab edir. Rəsmi Pekin bu riskə qarşı “Taliban”la yaxın əməkdaşlıq etməklə Əfqanıstandan gələcək mümkün təhlükə riskini minimuma endirməyə çalışır. Lakin o da məlumdur ki, “Taliban”ın Əfqanıstanda hakimiyyətini möhkəmləndirməsindən sonra cihadçı islamçı qruplar “Taliban”ın istəyi xaricində olsa belə Çin üçün təhlükəyə çevriləcək.
Taliban Kabili nəzarətə götürdükdən bir neçə gün sonra İŞİD-in Xorasan qrupu adlı təşkilatın Kabil hava limanında terror aktı törətməsi göstərdi ki, “Taliban”ın iqtidarı dövründə belə Əfqanıstanda bu qruplaşmaya tabe olmayan radikal islamçı təşkilatlar fəaliyyətini davam etdirəcək. Rəsmi Pekinin “Taliban”la yaxınlığının əsas səbəblərindən biri də gələcəkdə Çin üçün mümkün təhdidləri “Taliban”ın əli ilə neytrallaşdırmaqdır.
Nəticə etibarilə, “Taliban”ın Əfqanıstanda qalibiyyəti Mərkəzi Asiyada cihadçı islam qruplarını hərəkətləndirəcək. 40 il əvvəl İran inqilabı zamanı olduğu kimi, dünyanın müxtəlif bölgələrində silahlı mübarizəni əsas mübarizə vasitəsi olaraq görən islam təşkilatları “Taliban”ın qələbəsindən ilhamlanır. Amma bunun ən böyük risk payı, əlbəttə ki, Mərkəzi Asiya regionuna düşəcək.

MOTIVATION FOR RADICALS?
In a matter of weeks, Afghanistan and the Taliban have become the most discussed topics on the global agenda. While the Taliban seek to establish political power in Afghanistan and complete control over the country's resisting regions, the rest of the world is busy analysing the future of this country and the likely events in the region in the near future.
How come that after losing all their strength and power to the most powerful army in the world twenty years ago in just a few weeks, not only did the Taliban not surrender, but regained their former influence? What is the secret of the success of these menacing-looking people walking around the cities of Afghanistan in turbans and with machine guns?
Finally, what can the return of the Taliban to power in such a sensitive and volatile region of the world cause? Will radical Islamism and jihadist movements rise up in this region? By the way, over the past few years, foreign media outlets have been full of all sorts of analyses regarding the likelihood of spreading the threat of terrorism and religious wars from the Middle East to the post-Soviet states of Central Asia. These controversial findings are likely related to the sudden emergence of the terrorist organisation ISIS in northern Afghanistan several years ago. And now the whole country is controlled by the jihadists, although ISIS is one of the main rivals of the Taliban who seized power in Afghanistan. But we will come back to this issue later.
Jihadists and Shurawi
The Taliban, which officially announced itself in 1994 after the withdrawal of Soviet troops from Afghanistan, is in fact a product of the Afghan jihadist war against the USSR. Although this event became a fairly obvious reason for the self-nomination of the Taliban against the USSR, if you will, the ideological roots of the Taliban should be sought in the recent historical past of the region. Thus, the ideological basis of the Taliban goes back to the political Islamist movement that emerged in the 19th century. The ideological centre of political Islam, or the cradle of the Taliban, can be considered the religious educational institutions (madrasas) founded in 1866 in the Indian city of Devaband and then spreading in Southeast Asia under the general name of Dar al-Ulum Deoband, also known as the Deobandi madrasas. Educational activities of Muslim intellectuals, including Sayyid Jamal al-Din al-Afghani, to restore the lost prestige of Islam and its former power in the following decades, have become the main source for all kinds of ideas feeding Islamist groups in different parts of the world.
By the 1979 invasion of Afghanistan by the Soviets, large Islamist movements had already functioned in the Indian subcontinent and in Southeast Asia. Prominent Islamic intellectuals like Iqbal Lakhuri, Mawdoodi and others have also promoted their views. The Taliban was the product of the jihadist war against the Soviet Union. At a certain point, radical Islam turned into a fairly handy tool of the West to curb the Soviet policy of spreading its influence in the Muslim world. It’s been discussed quite openly now. With the arrival to Afghanistan in 1979, the USSR opposed the political Islamic movements in a vast territory from North Africa and the Middle East to Indochina. For political Islamist movements inspired by the Islamic Revolution in Iran, the Soviet-Afghan war was a gift of heavens. If political Islam in Iran has grown stronger because of its revolutionary experience, the Soviet invasion of Afghanistan has been sort of a strength test for the Islamic jihad.
Political and moral support jihadists received at the international level, coupled with the fatwas of Islamic theologians against the USSR, turned Afghanistan into a great testing ground for motley Islamists from around the world. Hundreds of them from Africa and Arab countries had been encouraged to participate in the “holy jihad” against the Soviet occupation of Afghanistan. It is no coincidence that the members of Al-Qaeda, the Taliban and other radical Islamist groups scattered throughout the Muslim world, or their predecessors, went the ‘graduates’ of schooling in Afghanistan.
But, of course, it were the Afghans that had to carry the main burden of the war against the USSR. About three million of them, who fled to Pakistan in the early days of the Soviet occupation, formed the core of the jihadist movement. It was during this period that jihadists were trained in madrasas set up in Afghan refugee camps in Pakistan. In a relatively short time, tens of thousands of young people were educated in more than 1,700 Deobandi madrasas located in Pakistan. From here, these people were sent to the Afghan fronts of the war against the Shurawi, that is how they called the Soviet invaders. According to some sources, about two million young people passed through these madrasas, which actually functioned as training camps.
The founder and leader of Taliban Mullah Omar (1960-2013), and other leaders of the movement were also graduates of Deobandi madrasas in Pakistan. Although the teaching in these schools was based on the traditional teaching of the Hanafi madhhab of Islam, the war and local geopolitical conditions forced Islamist jihadists, including the founders of the Taliban, to take a more radical position. This was also dictated by the conditions of the time. Therefore, the 1980-1990s can be called the period of flourishing of religious radicalism and the ideas of jihad in the Islamic world.
Thanks to the ideological views of Arab theologians, jihad against the USSR gave birth not only to the Taliban, but also to Al-Qaeda. Although the Taliban and Al-Qaeda were the products of the same time and conditions, Al-Qaeda, in opposition to the Taliban, declared global jihad and war against the West as the ultimate goal of its struggle. Likewise, ISIS, which emerged from al-Qaeda, has soon become an organisation that announced its intention to establish the Islamic rule not only in a particular country, but in the world. Unlike al-Qaeda and ISIS, the Taliban is an Islamist group of more local and national character, aimed at creating an emirate or Sharia state specifically in Afghanistan.
Thus, the Islamic Emirate of Afghanistan (1996-2001) declared by the Taliban enacted the Shariah law previously adopted in several of the fifty Muslim countries. However, unlike Iran and Saudi Arabia, where Shariah is the main source of laws of these countries, the Taliban banned television, referring to fatwas issued by theologians of the Deobandi religious movement. But all this happened during the first Taliban government. Now the Taliban claim that they can change some of the harshest fatwas most condemned by the world community. The Shariah allows it as well. However, no matter how hard the Taliban try to appear as ‘good students’ learning from their mistakes and ready to make concessions, it is clear that much of what they promise will hardly make it to materialisation due to their ideological concepts.
Regional threats
Either way, the return of the Taliban to Afghanistan inspires Islamic organisations not only in the region, but throughout the Islamic world. Political Islam is not as popular today as it was in the 1980s and 1990s and after the Arab Spring. In particular, after the emergence and subsequent defeat of ISIS, support for political Islam in the Islamic world has weakened to a certain extent. But the reaction to the Taliban in Muslim countries, especially by Islamist organisations, religious writers and politicians, shows that the Taliban's success in Afghanistan has not gone unnoticed. Undoubtedly, the ongoing events are inspiring the Islamist jihadists too.
While the Taliban do not set global objectives such as ISIS or Al-Qaeda, the strengthening of the movement in Afghanistan will pose a passive threat to the regional states, even if the Taliban fight against ISIS. In addition, recent media reports suggest that Moscow has agreed with the Taliban that the latter would not support any military action in the neighbouring CIS countries. But in fact, not everything may depend on the will and desire of the Taliban and Moscow in the near future.
The current rule of armed (jihadist) Islamists in Afghanistan may cause a threat to the regional countries. One of the reasons is that Islamism began spreading in the region in parallel with the post-Soviet republics gaining their independence. Hizb al-Tahrir, Tabligh and other well experienced Islamist organisations have created a large network made up of their supporters in the region. The 2005 events in the Uzbek city of Andijan showed that religious stability in Central Asia is extremely fragile, especially in the ethnically vulnerable Ferganah Valley.
In addition, given the recent religious tensions in the region, there are no guarantees that the ongoing processes leave the neighbouring Kazakhstan unaffected. Although the Islamist movements are relatively weak in Kyrgyzstan and Turkmenistan, Tajikistan and Uzbekistan are at greater risk due to their direct land border with Afghanistan, ethnic ties and the wide spread of radical Islamist groups. In other words, there is a high likelihood that radical Islamist movements emerge in the Central Asian republics in the coming years.
Another country at risk of rising Islamist sentiment is China. Thus, radical Islam has become widespread among the Uyghurs mainly living in the Xinjiang Uygur Autonomous Region (XUAR) in eastern China. There is a growing risk of the activation of radical Islamist groups in the area due to the growing discontent among the Uyghurs with the Chinese central government. By the way, it is believed that the radical Islamist organisation Islamic Party of Turkestan, currently operating in the Syrian opposition-controlled province of Idlib, has about 15,000 armed members. China considers this organisation one of the main threats for the XUAR. Therefore, it is not surprising that China is now working closely with the Taliban to minimise the risk of possible threats from Afghanistan. Apparently, after the Taliban consolidate their power in Afghanistan, jihadist Islamist groups will pose a clear threat to China, even against the will of the Taliban.
A few days after the Taliban took control of Kabul, the ISIS-controlled Khorasan Group committed a terrorist attack at the Kabul airport. This can be interpreted as a signal from radical Islamist groups unassociated with the Taliban to continue their operation in Afghanistan even under the rule of the Taliban. That is why one of the main reasons for the observed rapprochement between Beijing and Kabul is China’s intention to use the Taliban as a tool to neutralise possible threats in the future.
Ultimately, the Taliban’s victory in Afghanistan will activate Islamist jihadist groups in Central Asia. Obviously, same as with the 1979 Iranian revolution, Islamic organisations view the armed struggle as the main means of fighting ‘against the infidels’ thanks to the victory of the Taliban. Undoubtedly, the Central Asian region will be the region most exposed to risks associated with the swift success of the Islamist movements.