Çərşənbə axşamı, 23:15
Qərb qoşunlarının Əfqanıstandan çıxarılmasının yaxşı təşkil olunmaması, hökumətin qəflətən qaçması, taliblərin ölkəni sürətlə ələ keçirməsi və Avropa vətəndaşlarının, onların əfqan müttəfiqlərinin xaotik təxliyəsi Avropa İttifaqının çevik reaksiya qoşunlarına ciddi ehtiyacını üzə çıxarıb. Hər halda, indi Aİ-nin yüksək rütbəli rəsmiləri də bu qənaətdədirlər.
«Biz kənar yardım olmadan vətəndaşlarımızı, həmçinin bizə yardım etdikləri üçün təhlükə altına düşmüş insanları müdafiə edə bilmirik. Belə vəziyyət qlobal iqtisadi və demokratik fövqəlgüc olan Avropanı qane edə bilərmi?», - deyə Avropa İttifaqı Şurasının prezidenti Şarl Mişel bildirib.
Aİ-nin xarici siyasət idarəsinin rəhbəri Jozep Borrel də, təxminən, eyni cür düşünür: «Əfqanıstanda yaşananlar göstərdi ki, biz müstəqil hərəkət etmək, dostlarımız, müttəfiqlərimiz olsalar belə, başqalarının seçimindən asılı qalmamaq istəyiriksə, öz imkanlarımızı genişləndirməliyik».
Həqiqətən də, Əfqanıstanda baş verənlər Avropa liderlərində ağır təəssüratlar yaradıb. Avropa ölkələri Əfqanıstanda qalmaq, onun taliblərin əlinə keçməsinə mane olmaq istəsələr də, oranı ABŞ ilə birlikdə tərk etməkdən başqa yol tapmayıblar. Əfqanıstanda aparılmış hərbi əməliyyatlar zamanı Vaşinqtonun NATO-dakı müttəfiqləri hər zaman ABŞ-ın maddi-texniki, həmçinin aviasiya dəstəyindən asılı olub. İndi isə onların öz vətəndaşlarını Əfqanıstandan təhlükəsiz təxliyə etmək işində də Amerikadan nə qədər asılı olduqları ortaya çıxıb.
Aİ paytaxtlarının Əfqanıstanda zəif olduqlarını təsdiqləyən daha bir məqam var: Aİ-nin burada 2007-ci ildə yaratdığı, lakin bir dəfə də istifadə etmədiyi birləşmiş hərbi qüvvələri böyüklüyünə görə Kabil aeroportunun təhlükəsizliyini təmin edən 6 minlik ABŞ hərbi qrupu boyda idi.
Çevik reaksiya qüvvələri
Sentyabrın ilk günlərində, Kabildən təxliyə başa çatar-çatmaz, Avropa İttifaqının müdafiə nazirləri gələcək böhranlara daha çevik reaksiya verə bilmələri üçün müzakirələrə başlayıblar. Bu zaman 5 minlik çevik reaksiya qüvvələrinin yaradılması ideyası da irəli sürülüb: o, dünyanın istənilən nöqtəsindəki münaqişə zonasına operativ şəkildə gedib çatmaq iqtidarında olmalıdır.
Amma bu ideyanı yenilik saymaq mümkün deyil.
«Köhnə dünya»da Avropa Silahlı Qüvvələrinin yaradılmasına dair söhbətlər hələ ötən əsrin 40-cı illərində – Avropa dövlətləri ittifaqının yaradılmasına ilk cəhdlər zamanı da var idi. Amma bu müzakirələr indiyədək hər hansı ciddi nəticə verməyib.
Doğrudur, 2007-ci ildə Aİ böhranlara reaksiya vermək üçün ümumi sayı 1500 nəfər olan hərbi qrup yarada bilib. Lakin bu qüvvələrdən heç vaxt istifadə olunmayıb. Ona görə yox ki, buna ehtiyac yaranmayıb. Ona görə ki, Avropa ölkələri bu günədək onun maliyyələşdirilməsi və tətbiqi ilə bağlı yekdil mövqeyə gələ bilməyib.
Bu dəfə də çevik reaksiya qüvvələrinin yaradılması ilə bağlı təklif, məsələn, İsveç tərəfindən heç də şövqlə qarşılanmayıb. Məlum olduğu kimi, bu ölkədə ictimai rəy getdikcə NATO-ya qoşulmağa daha çox meyil göstərir. Eyni sözləri Baltikyanı dövlətlər və Polşa haqda da demək olar – onlar Avropanın ABŞ-dan kənar istənilən müdafiə təşəbbüsünə ehtiyatla yanaşırlar.
Son dövrlərədək Almaniya da Avropanın müdafiəsində NATO-nun əsas element olaraq qalmasına tərəfdar idi. Amma deyəsən, bu məsələdə artıq Berlin də müstəqilliyə daha çox meyil edir. Amma almanlar bunu bir qədər fərqli görür – təxminən, «könüllülər koalisiyası» formasında.
Hərbi koalisiyalar
Birgə silahlı qüvvələrlə bağlı problem ondadır ki, bu qüvvələrin iştirakı ilə hər hansı əməliyyatın keçirilməsi üçün 27 Aİ üzvünün yekdil qərarı tələb olunacaq. Buna nail olmaq isə çox çətindir. Ən azı qərarın müzakirəsinə və razılaşdırılmasına xeyli vaxt tələb olunur. Demək, yaradılacaq qüvvələri «çevik reaksiya» qüvvələri adlandırmaq özü doğru olmayacaq.
Maraqlıdır ki, Avropa ölkələrinin Silahlı qüvvələri ümumilikdə Rusiya və ya Birləşmiş Ştatların Silahlı qüvvələrindən böyükdür. Lakin onların çoxu ölkədən kənara göndərilməyə yaramır. Onların təchizatı köhnəlib və ya bir-birinə uyğun gəlmir, bir çox hallarda isə bu qüvvələr eyni funksiyanı daşıyır. Aİ-də 27 dövlət yer alır. Demək, söhbət 27 baş qərargahdan gedir. Buraya öz proqramlarını koordinasiya etməyən 20 hərbi akademiyanı da əlavə edin.
Bütün bunlarla yanaşı, Almaniyanın müdafiə naziri Anneqret Kramp-Karrenbauer konkret vəzifələrin öhdəsindən gəlməli olan «könüllü dövlətlər koalisiyası» ideyasını dəstəkləyir. Bu halda yekdil qərar yox, sadə səs çoxluğu tələb olunacaq.
Məlumdur ki, Aİ çərçivəsindən kənarda hərbi əməkdaşlığa dair kifayət qədər uğurlu nümunələr var. Məsələn, Böyük Britaniya ilə Fransa 10000 nəfərlik hərbi qrupa, birgə ekspedisiya korpusuna malikdirlər. Nəzərə alsaq ki, bu dövlətlərin Silahlı qüvvələrini hansısa bölgəyə göndərməsi üçün yalnız siyasi rəhbərliyin qərarı lazımdır, Paris ilə London 48 saat ərzində öz qüvvələrini hazır vəziyyətə gətirə bilərlər.
Almaniyada isə bu iş daha çətindir – burada eyni addımın atılması üçün parlamentin qərarı lazımdır. Amma ötən ay Berlin də Fransa ilə taktiki hava nəqliyyatı sahəsində əməkdaşlığa dair hökumətlərarası saziş imzalayıb. Sənədə əsasən, Fransanın Evrödəki aviabazasında birgə eskadrilya yerləşdiriləcək.
Bundan başqa, Belçika, Fransa, Almaniya və Niderland 2010-cu ildə Eyndhoven aviabazasında nəqliyyat aviasiyası üzrə Avropa komandanlığı yaradıblar. Aİ-dən kənar hərbi əməkdaşlığa dair başqa nümunələr də var.
Doğrudur, avropalı hərbçilərin təkbaşına döyüş təcrübəsi azdır. İndiyədək Aİ üçün əsas hərbi fəaliyyət siyasi çəkilərin, iqtisadi nou-hauların, bəzən isə hərbi potensialın birləşdirilməsi yolu ilə həyata keçirilən kiçik missiyalar olub. Məsələn, Balkan ölkələrində polislərin hazırlığı, Gürcüstanda dövlət sərhədlərinin təhlükəsizliyi ilə bağlı konsultasiyalar, yaxud Uqandada zabitlərin hazırlanması.
Təkbaşına hərbi əməliyyatlara nümunə kimi isə Liviya, Mali, Konqo, Çad və Mərkəzi Afrika Respublikasındakı münaqişələrdə iştirakı göstərmək olar. Amma bu ölkələrdə də hərbi dəstələrin yaradılması həftələr, hətta aylar çəkib, onların dislokasiyası üçün isə ABŞ-ın ciddi dəstəyi lazım gəlib.
NATO ilə münasibətlər
Avropa uzun illər müdafiə məsələlərində ənənəvi olaraq, NATO-ya arxalanıb, hərbi xərclərdən qaçmağa çalışıb. Bəzən bu vəziyyət absurd sayılacaq həddə də çatıb. Məsələn, dünyanın beşinci iqtisadiyyatı olan Almaniya Silahlı Qüvvələrinin maliyyələşməsində o qədər qənaətə gedib ki, NATO taliblərində almaniyalı hərbçilər silah əvəzinə süpürgədən istifadə ediblər. Nəticədə, Vaşinqton Avropa ölkələrindən öz təhlükəsizlikləri üçün xərcləri artırmalarını tələb etmək məcburiyyətində qalıb.
Nəhayət, Donald Trampın «ilk növbədə, Amerika» siyasəti, həmçinin Rusiyanın Krımı ələ keçirməsi Brüsseli öz müdafiə siyasətini formalaşdırmaq haqda düşünməyə vadar edib. Aİ-nin müdafiə iddialarının aktuallaşmasına «Brexit»  də öz təsirini göstərib. Çünki o, artıq hərbi məsələlərdə Londona da arxalana bilməyəcək. Eyni zamanda Brüssel Britaniya hökumətinin Aİ-nin müdafiə qabiliyyətini artırmasına qoyduğu məhdudiyyətlərdən də xilas olub.
Əfqanıstan hadisələrindən sonra isə hərbi doktrinaya malik olmağın vacibliyini daha çox Avropa ölkəsi anlamağa başlayıb. Məsələn, Fransa prezidenti Emmanuel Makron və Niderlandın baş naziri Mark Ryutte birgə bəyanatla çıxış edərək, Aİ-ni «strateji muxtariyyət»ini inkişaf etdirməyə, «öz təhlükəsizliyi və müdafiəsi üçün daha böyük məsuliyyətə girməyə» çağırıb.
«Avropanı gücləndirməliyik ki, o, heç vaxt Amerikanın ümidinə qalmasın» deyən Almaniyanın Xristian-Demokrat İttifaqı partiyasının sədri postunda Angela Merkeli əvəzləmiş, kanslerliyə iddialı Armin Laşet də həmkarları ilə eyni fikirdə olduğunu təsdiqləyib.
Yaşananların fonunda Vaşinqton Avropada onun üçün təhlükəli küləklərin əsməyə başladığını hiss edib. NATO-nun baş katibi Yens Stoltenberq Brüsselin ümumi müdafiə siyasəti formalaşdırmaq planını dəstəklədiyini bildirsə də, Aİ-ni hər hansı çevik reaksiya qüvvələri yaratmaqdan çəkinməyə çağırıb. Baş katib hesab edir ki, müttəfiqlərin əməliyyatlarını təkrarlayacaq qüvvələrin yaradılmasına ehtiyac yoxdur.
Strateji kompas
Xarici hərbi missiyalarla bağlı təcrübəsi məhdud olan Avropa uzun illər iqtisadi qüdrəti sayəsində öz nüfuz dairəsini «yumşaq güc» vasitəsilə genişləndirib – ticarət, humanitar yardım və s. Lakin ABŞ ilə Çin arasında qlobal rəqabətin getdikcə gücləndiyi, Aİ-nin sərhədləri boyu qeyri-sabitlik ocaqlarının artdığı bir şəraitdə Brüssel hərbi və texnoloji müstəqillik fikrinə düşüb. Hazırda Aİ Strateji təhlükəsizlik və müdafiə kompası üzərində işləyir. Sənəd 2022-ci ilin martına hazır olmalıdır. Orada Aİ üçün əsas təhdidlər və çağırışlar əksini tapmalı, onlara cavab verilməsi üçün lazım olan  vasitələr, hədəflər və vəzifələr müəyyənləşdirilməlidir.
Hələlik Aİ-nin ümumi hərbi strategiya müəyyənləşdirmək cəhdləri nəticə vermir. Səbəb isə təhlükəsizliklə bağlı prioritetlərin fərqlənməsidir. Məsələn, Mərkəzi Avropa ölkələri, ilk növbədə, Fransa diqqəti Yaxın Şərq və Afrikadakı münaqişələrə yönəldir, Şərqi Avropa isə Rusiyanı əsas təhlükə sayır.
Strateji kompasda nələrin yer alacağından asılı olmayaraq, əsas odur ki, dünya arenasında daha vacib rol oynamaq iddiasına düşmüş Aİ müdafiə doktrinasında şəffaflığı təmin etsin. Brüsselin qonşularının və tərəfdaşlarının inamını qazanması üçün bu, vacibdir.

EUROPE WANTS TO BE INDEPENDENT
Poorly organised withdrawal of Western troops from Afghanistan, the hasty escape of the Afghan government, the rapid seizure of the country by the Taliban, and the chaotic evacuation of European citizens and their Afghan allies have challenged the EU to set up its own rapid deployment forces. This is the opinion of the high-ranking EU officials.
“Can Europe, as a solid global economic and democratic power, be satisfied with a situation when we are unable to ensure the protection of our citizens and those who are at risk because they helped us without external assistance?” asks President of the European Council Charles Michel.
“Afghanistan has demonstrated that if we want to be able to act autonomously and not depend on the choices of others, even if they are our friends and allies, then we must develop our own potential,” EU Foreign Minister Josep Borrell said.
Indeed, the events in Afghanistan made a heavy impression on the leaders of Europe. European countries had no choice but to leave Afghanistan along with the US, despite their desire to stay and prevent the country from falling into the hands of the Taliban. Washington's allies from NATO depended on the US logistics and air support for their military operations in Afghanistan and the safe evacuation of their citizens.
Feeling of hopelessness over Afghanistan in the EU capitals was especially strong because the 6,000-strong US military group that ensured the security of the Kabul airport was equal in size to the combined EU military forces formed back in 2007, but never used.
Rapid deployment forces
In early September, immediately after the evacuation from Kabul, EU defense ministers began to discuss how to better respond to future crises. One of the ideas was to create a rapid deployment force (RDF) of 5,000 people capable of quickly deploying in active conflict zones around the world. But the idea was not something new.
Discussions in Europe about the creation of European army have been going on since 1940s, from the first attempts to create an alliance of European states. However, all these discussions so far have not led to any serious results.
In 2007, the EU did create combat groups of 1,500 troopers to respond to crises, but they have never been deployed. Not because there was no need, but the European countries simply do not have a common position on the funding and use of these groups.
This time too, the next proposal to create RDF was not met with enthusiasm, for example, by Sweden, where public opinion is increasingly inclined to join NATO, as well as by the Baltic states and Poland, which are wary of any European defense initiative that would exclude the US.
Until recently, Germany also preferred NATO to remain the cornerstone of European defense. But now, it seems, the country is more inclined towards European autonomy in this matter as well, albeit in a slightly different form, which can be defined as a “coalition of volunteers”.
Military coalitions
The problem with the united armed forces is that any operations involving them require unanimity among the 27 EU countries, which is very difficult to achieve. And it takes too much time for discussions and agreements to call the use of these forces a ‘rapid response’.
Interestingly, the total size of the European armed forces is greater than that of Russia or the US, but most of them are unsuitable for deployment abroad. Their equipment is outdated or incompatible and in many cases there is duplication of functions. The EU includes 27 states, which means there are 27 general staffs. Plus 20 military academies that do not coordinate their programs.
Meanwhile, German Defense Minister Annegret Kramp-Karrenbauer supported the idea of “coalitions of volunteer states” united to solve specific problems. In this case, a simple majority will be required, not a unanimous decision.
Moreover, military cooperation outside the EU has long been practised quite successfully. For example, Britain and France are partners in a joint expeditionary force, a 10,000-man battle group. Since the deployment of national armies of these countries requires only the decision of the political leadership of these countries, Britain and France can deploy joint forces within 48 hours.
In Germany, this is a little more complicated. It requires a parliamentary decision. But last month Germany signed an intergovernmental agreement with France on cooperation in tactical air transport. According to the document, a joint squadron will be deployed at the Evreux airbase in France.
In 2010, Belgium, France, Germany, and the Netherlands established the European Transport Aviation Command at Eindhoven Air Force Base. There are other examples of military cooperation outside the EU control.
In fact, European military has little independent combat experience. Until now, the EU's main military niche has been small missions that require a combination of political weight, economic know-how and sometimes military capabilities. For example, police training in the Balkans, border security consultancy in Georgia, or officer training in Uganda.
Among independent military operations, we can only state the participation in conflicts in Libya, Mali, Congo, Chad and the Central African Republic. Even there, it took weeks, if not months, to deploy military units, which also required broad American support.
Relations with NATO
Europe has traditionally relied on NATO for defense, avoiding military spending. It sometimes reached the point of absurdity when the armed forces of Germany, the world's fifth economy, were so underfunded that they used brooms instead of weapons during NATO exercises. As a result, Washington was forced to demand from European countries to increase spending on their own security.
Donald Trump's ‘America First’ policy, as well as Russia's annex of Crimea forced Brussels to come to grips with developing its own defense policy.
Brexit has brought greater urgency to the EU's defense ambitions, as it can no longer rely on London for military matters. In addition, Brussels was now free from the restrictions that the British governments had imposed on the development of EU’s defense potential.
After the events in Afghanistan, an increasing number of European states began to realise the urgency of having their own military doctrine. In particular, French President Emmanuel Macron and Dutch Prime Minister Mark Rutte issued a joint statement in which they called on the EU to develop ‘strategic autonomy’ and take ‘more responsibility for its security and defense’.
“We must strengthen Europe so that we never leave it to the discretion of the Americans,” agrees with them Armin Laschet, who replaced Angela Merkel as chairman of the CDU and is expected to be the next German chancellor.
Obviously, Washington sensed a dangerous change in moods in Europe.
It is no coincidence that NATO Secretary General Jens Stoltenberg, noting that he supports the plans of the EU to form a common defense policy, nevertheless considered it necessary to warn Brussels against any RDF that could duplicate allied operations.
Strategic compass
Thanks to its economic power and with only limited foreign military missions, Europe has for many years only been able to use ‘soft power’ to spread its influence through trade and humanitarian aid. However, in the context of the ever-growing global rivalry between the US and China, as well as the increasing hotbeds of instability along the perimeter of its borders, the EU considers it necessary to achieve military and technological independence.
EU is currently developing a Strategic Security and Defense Compass, which should be ready by March 2022. The objective is to assess the main threats and challenges for the EU and define goals and objectives, as well as tools to respond to them.
So far, the search for a comprehensive common military strategy for the EU has not been successful due to diverging security priorities. For example, the Central European countries, primarily France, focus on conflicts in the Middle East and Africa, while Russia is considered a key threat to Eastern Europe.
Whatever the Strategic Compass ultimately may be, the main thing is that in an attempt to satisfy an ambition to play a more important role on the world stage, the EU can achieve transparency in its defense doctrine. This will increase trust in the union from its neighbours and partners.