Ermənilərin «miatsum» layihəsinin kədərli «yubileyindən» çıxarılan «kədərli» nəticələr
Məlumatlı adamlar bilir ki, siyasi informasiya mənbəyi heç də yalnız rəsmi sənədlər və səs-küylü bəyanatlar olmur. Bəzən geyimin detalları və əlbəttə ki, «protokol incəlikləri» də xüsusi məna yükü daşıyır. ABŞ-ın dövlət katibi Madlen Olbraytın danışıqlara necə kökləndiyini onun jaketinə sancdığı broşlardan anlayırdılar. Moskvada akkreditasiya olunmuş qərbli jurnalistlər isə mayın 1-də və noyabrın 7-də Mavzoleyin tribunasında Kreml bonzalarının necə düzüldüyünə diqqət edirdilər.
Səs-küylü bəyanatlar…
Əvvəlcə tarixə ekskursiya edək. 1991-ci il sentyabrın 2-də Azərbaycanın keçmiş Dağlıq Qarabağ Muxtar Vilayətinin Vilayət Şurasının və Şaumyan rayonu sovetinin etnik erməni deputatları bir araya gələrək, «Dağlıq Qarabağ Respublikası»nın yaradıldığını bəyan ediblər. O vaxtdan keçən 30 ildə bu «respublika»nı Ermənistanın özü də daxil olmaqla, heç bir ölkə tanımayıb. Lakin bu, hər il sentyabrın 2-də bu münasibətlə təntənəli tədbirlərin, paradların keçirilməsinə, mükafatların paylanmasına mane olmayıb. Bu tədbirlərdə birmənalı olaraq Ermənistanın ali rəhbərliyi də iştirak edib.
Bu il isə guya onların yubiley ili idi. Həmin gün ərəfəsində yenə İrəvandan səs-küylü bəyanatlar gəlməyə başlayıb. Nikol Paşinyan ciddi-cəhdlə bildirir ki, Ermənistan münaqişəni həll olunmuş saymır, beynəlxalq arenada «Artsax xalqı» (dırnaq işarəsi bizə aiddir – red.) üçün «öz müqəddəratını təyin etmək» hüququnun tanınması səyləri davam etdiriləcək. Ermənistan prezidenti Armen Sarqsyan da eyni həyəcanla danışıb: «Artsax»ın müstəqilliyinin təmini, əhalinin həyatının toxunulmazlığı, Azərbaycan tərəfindən yeni müharibə təhdidlərinin davam etməsi, «Artsax»ın statusu, sosial-iqtisadi, humanitar problemlərin həlli ilə bağlı məsələlər ümumxalq gündəmidir, prioritetdir». O, fikirlərini belə yekunlaşdırıb: «Bizim artıq hər hansı ümumerməni məsələsində səhv etmək haqqımız yoxdur». Prezident, əlbəttə ki, 1988-ci ildə Ermənistanın Azərbaycanın Qarabağ bölgəsinə iddia etməklə hansı faciəvi səhvə yol verdiyindən danışmayıb.
Ermənistan Xarici İşlər Nazirliyi isə bir qədər də irəli gedib: «Ermənistan «Artsax xalqı»nın öz müqəddəratını təyin etməsi, tarixi vətənində yaşamaq və inkişaf etmək hüquqlarını davamlı şəkildə müdafiə edəcək. Münaqişənin ədalətli həlli, regionda sülhün bərqərar olması üçün əsas şərt budur. «Artsax xalqı» hələ də ekzistensional təhlükə qarşısındadır. Bu, onun Azərbaycanın tərkibində olmasını mümkünsüz edir».
Bu bəyanatlar Azərbaycanın kifayət qədər sərt cavab addımları atması üçün əsas yaratmaqla yanaşı, həm də İrəvanla razılığa gəlməyin mümkünsüzlüyünü göstərir. Amma bu yolla erməni ictimaiyyətində hansısa nikbinlik yaratmaq artıq heç cür mümkün deyil və olmayacaq.
Qəmgin «protokol incəlikləri»
Bu dəfə Xankəndidə parad və ya hər hansı digər təntənəli tədbir olmayıb. Hər şey yerli qəbiristanlığın ziyarət olunması, Birinci Qarabağ müharibəsində, 2016-cı il aprel döyüşlərində və İkinci Qarabağ savaşında həlak olmuş şəxslərin xatirəsinin anılması ilə başlayıb və onunla da bitib. Ən əsası isə son 30 ildə ilk dəfə Ermənistanın ali rəhbərliyi həmin gün Xankəndiyə gəlməyib. Nikol Paşinyan şətta ehtiyat üçün məzuniyyətə də çıxıb. Bəzi məlumatlara görə, həmin vaxt o, Soçidə olub. Səbəb heç də baş nazirin yerli rəhbərliklə münasibətlərindəki gərginlik, Paşinyanın «Vətəndaş müqaviləsi» partiyasından olan deputatların Xankəndidə daş-qalaq edilmələri deyil. İndi Paşinyanın karteclə Laçın dəhlizindən keçməsi haqda düşünmək belə, artıqdır. Azərbaycanın Ermənistan XİN-in artıq sabiq rəhbəri Ara Ayvazyanın Xankəndiyə səfərinə necə sərt reaksiya verdiyi hər kəsin yadındadır.
Bəs, parad? Ermənistanın imzaladığı kapitulyasiya aktında bütün erməni silahlı birləşmələrinin sülhməramlıların nəzarətində olan zonadan çıxarılmalı olduğu açıq şəkildə əksini tapıb. Belə bir vəziyyətdə hansı paraddan danışmaq olar? Bu, lap «yarama duz basma» məsəlidir.
Heç bir təntənəli «parlament» toplantısı da olmayıb. Nəhayət, əklil qoyma mərasimində Rusiya sülhməramlılarının təmsilçiləri də iştirak etməyib.
Ədalət naminə qeyd edilməlidir ki, separatçıların «rəsmi tədbirlər»inə sülhməramlıların komandanlığı heç vaxt qatılmayıb. Yalnız fevralda «Qarabağ hərəkatı»nın növbəti ildönümü ilə əlaqədar təşkil olunmuş hüznlü mitinqdə sülhməramlıların formasında və hərbi pencəkdə keşiş də göründü. Lakin Azərbaycanın sərt reaksiyasından sonra keşişi operativ şəkildə Xankəndidən rədd etdilər. Bütün bunlarla yanaşı, ölmüş erməni əsgərlərinin cəsədlərinin axtarışı hələ də davam edir və belə bir vəziyyətdə təntənəli tədbirlərdən çəkinmək daha uyğun görünür.
Məğlubiyyətin konturları
Bəs, Qarabağdakı separatçı rejimin nəzəri cəhətdən belə, tanınmaq şansı olubmu? Bu gün bu mövzuda uzun-uzadı diskussiya aparmaq olar. Ermənistan dəfələrlə guya buna yaxın olduğunu göstərməyə çalışsa da, nəticəyə heç zaman bir addım da yaxınlaşmayıb.
Bir daha Jirayr Libaridyanın BBC-yə verdiyi məşhur müsahibəyə müraciət edək. Tarixçi, istefada olan diplomat Libaridyan müsahibəsində Ermənistanda çoxlarının dilə gətirməyə çəkindiyi fikirləri səsləndirib: «Atəşkəsin əldə olunduğu andan dünya birliyi bizə Qarabağın müstəqilliyini tanımayacağını deyib. Nəzəri baxımdan o, bunu bir halda edə biərdi ki, Azərbaycan özü Qarabağın müstəqilliyini tanısın. Ümumilikdə isə Rusiya, Türkiyə, İran, ABŞ və Fransa Azərbaycanın ərazi bütövlüyünə əsaslanan variantlar təklif edirdilər. Bu, aydın idi. Son 30 ildə onlar bizə ancaq bunu deyiblər. İkinci məsələ – dünyada heç kim bizim 7 rayonu əbədi özümüzdə saxlayacağımızı gözləmirdi. Onlar hər zaman bu rayonların hər hansı şərtlərlə geri qaytarılmasını gözləyiblər».
İzahı: Xankəndidəki separatçıların tanınmaq şansı heç zaman olmayıb!
Bununla yanaşı, bir vaxtlar ATƏT-in Minsk qrupu çərçivəsində gedən danışıqlarda, verilən təkliflərdə «ərazi müqabilində status» - «aralıq», «daimi» və s. kimi prinsiplərlə «alver» etmək olardı. Amma erməni tərəfi bu siyasi alver şansını bayağı şəkildə əldən verib. Azərbaycan Ordusunun yalnız keçmiş DQMV ətrafındakı rayonları deyil, həm də Şuşa və Hadrutu azad etməsindən sonra belə alver imkanı sıfra bərabərdir. Bakı davamlı olaraq bildirir ki, status məsələsi qapanıb və o, bir daha gündəmə gətirilməyəcək. Separatçılar üçün ən qorxulusu isə status mövzusunun ortaya atıla biləcəyi rəsmi danışıqlar meydanının da olmamasıdır. Postmüharibə bəyanatlarının heç birində status məsələsi müzakirə mövzusu kimi keçmir.
Bir də ATƏT-in Minsk qrupunun məşhur rusiyalı həmsədri Vladimir Kazimirovun sözü var idi. O, müharibəni «güllələrlə səsvermə» adlandırmışdı. Amma əslində, Ermənistanın siyasi rəhbərliyinin başını yalnız 1990-cı illərin əvvəllərindəki döyüşlərin nəticəsi gicəlləndirməmişdi. 25 ildən artıq davam edən işğal, İrəvana real təzyiqlərin olmaması da onlarda bir inam, bir əminlik yaratmışdı. Bütün bu dövrdə ermənilər düşünürdülər ki, «gec-tez onsuz da tanıyacaqlar, əsas bu gün güzəştə getməməkdir», hətta «lazım gələrsə, yeni ərazilər də işğal edərik». Ötən ilin payızında baş verənləri onlar ən qorxulu yuxuda belə, görə bilməzdilər.
İndi, 44 günlük müharibədə darmadağın olduqdan sonra ermənilər nəinki təntənəli mərasimlərdən imtina edir, artıq Xankəndidə baş verənlər və verməyənlər «protokol ingəlikləri» belə, deyil. Bu, belə demək mümkünsə, «miatsum» layihəsinin qapandığının əlamətidir. Ermənilər bunu rəsmən elan etməyə bilərlər, amma gerçəklik ortadadır. Üstəlik, 44 günlük savaşda alınmış yalnız hərbi deyil, həm də siyasi və diplomatik məğlubiyyətin miqyası İrəvan və Xankəndi sakinlərinə hələ indi çatır.

Непраздничные выводы из невеселого «юбилея» армянского проекта «миацум»
Источником политической информации, как утверждают знающие люди, могут быть не только официальные документы и громкие заявления. Не меньшую смысловую нагрузку порой несут и детали одежды, и тем более «тонкости протокола». «Переговорный настрой» госсекретаря США Мадлен Олбрайт узнавали по приколотым к жакету брошкам. Аккредитованные же в Москве западные журналисты внимательно отслеживали, в каком порядке выстроились кремлевские бонзы на трибуне Мавзолея 1 мая и 7 ноября.
Громкие заявления…
Сначала немного истории. 2 сентября 1991 года депутаты из числа этнических армян областного совета ныне несуществующей НКАО и районного совета Шаумяновского (сельского) района Азербайджана, собравшись вместе, объявили о создании «Нагорно-Карабахской Республики». За 30 лет эту «недореспублику» никто, включая саму Армению, так и не признал, что не мешало каждый год 2 сентября устраивать весьма пышные торжества с парадом, вручением наград и обязательными визитами высшего руководства Армении.
И вновь на календаре как бы юбилей. Из Еревана прозвучали весьма громкие и зубодробительные заявления. Никол Пашинян старательно уверял, что Армения вовсе не считает конфликт решенным и на всех международных площадках будет отстаивать «право на самоопределение» для народа «Арцаха» (здесь и далее кавычки наши. - Ред.). Президент Армении Армен Саркисян с той же патетикой заверял: «Вопросы, связанные с обеспечением независимости «Арцаха» и неприкосновенности жизни населения, непрекращающимися угрозами новой войны со стороны Азербайджана, статусом «Арцаха», решением социально-экономических и гуманитарных проблем, являются приоритетами общенациональной повестки». И заклинал: «Мы больше не имеем права ошибиться в каком-либо общеармянском вопросе». Умолчав, естественно, какая катастрофическая ошибка была допущена в 1988 году, когда Армения предъявила претензии на азербайджанский Карабах. МИД Армении умудрился заявить: «Армения последовательно продолжит защищать право народа «Арцаха» на самоопределение, право жить и развиваться на своей исторической родине в качестве основы для справедливого урегулирования конфликта и утверждения мира в регионе. Народ «Арцаха» продолжает оставаться перед экзистенциальной угрозой, делающей невозможным его нахождение в составе Азербайджана».
Этих заявлений вполне хватило для жесткого ответа Азербайджана, и тем более для очередной демонстрации недоговороспособности Еревана. Но вот вселить с их помощью хоть какой-то оптимизм в армянскую аудиторию уже не получилось. И не получится.
Грустные «тонкости протокола»
Парада в Ханкенди не было, пышных торжеств тоже. Все началось и закончилось посещением местного кладбища и возложением цветов в память о погибших в Первой Карабахской войне, Апрельских боях 2016 года и Второй Карабахской войне. И самое главное, впервые за последние 30 лет здесь не появились представители высшего руководства Армении. Никол Пашинян даже предусмотрительно взял отпуск и, по некоторым данным, отправился в Сочи. И вряд ли потому, что отношения у него с местной верхушкой натянутые, а депутатов от пашиняновского «Гражданского договора» в Ханкенди забросали камнями. Проехать через Лачинский коридор со всем полагающимся кортежем - нечего и думать. Особенно после резкого протеста Азербайджана по поводу появления в Ханкенди теперь уже бывшего главы МИДа Армении Ары Айвазяна.
Парад? После подписания капитуляции Армении, где черным по белому прописан обязательный вывод всех армянских формирований из зоны действия миротворцев? Вопрос из серии «не сыпь мне соль на рану». Не было никакого торжественного собрания «парламента». Наконец, в возложении венков не приняли участия и представители российского миротворческого контингента.
Справедливости ради следует сказать, что в «официальных мероприятиях» сепаратистов командование миротворцев никогда не светилось. Но в феврале 2021 года на унылом митинге в честь очередной годовщины «Карабахского движения» мелькнул «батюшка» в армейской куртке с миротворческими нашивками. Однако после жесткой реакции Азербайджана «батюшку» из Ханкенди оперативно убрали. И речь здесь не только о том, что на фоне продолжающегося поиска тел погибших солдат от особо пышных торжеств лучше воздержаться.
Контуры поражения
Сегодня можно долго дискутировать, существовали ли у сепаратистского режима в Карабахе хотя бы теоретические шансы на признание. В Армении регулярно устраивали демонстрацию готовности, но до вразумительного результата ни разу не доходило.
Обратимся, в который уже раз, к известному интервью Жирайра Либаридяна для BBC. Историк и отставной дипломат озвучил то, что в Армении очень многие не решались произнести вслух: «С момента перемирия международное сообщество говорило нам, что не признает независимость Карабаха. Теоретически они могли бы это сделать, если бы Азербайджан пошел на это. Но в целом Россия, Турция, Иран, США и Франция предлагали варианты, основанные на территориальной целостности Азербайджана. Это было ясно. Они говорили это нам последние 30 лет. Вторая часть - никто в мире не ожидал, что мы будем удерживать эти семь районов. Они всегда ожидали их возвращения, при тех или иных условиях». В переводе: шансов на признание у ханкендинских сепаратистов не было от слова «совсем».
В рамках Минской группы ОБСЕ и тех предложений, которые озвучивались в ходе диалога, еще существовало пространство для торга по принципу «территории в обмен на статус» - «промежуточный», «постоянный» и т.д. Но шансы на этот политический торг армянская сторона банально упустила. После того как Азербайджанская армия освободила не только окружающие бывшую НКАО районы, но еще и Шушу и Гадрут, пространство для торга было сведено к нулю. В Баку постоянно подчеркивают, что вопрос статуса закрыт и реанимирован не будет. И самое страшное для сепаратистов, что нет и официальной переговорной площадки, где бы присутствовала тема статуса, включая и Минскую группу. Вопрос статуса в качестве темы для переговоров не обозначен ни в одном из послевоенных заявлений.
Есть еще то, что небезызвестный бывший сопредседатель МГ ОБСЕ от России Владимир Казимиров назвал «голосованием пулями». Армянскую политическую верхушку не просто пьянили результаты боевых действий начала девяностых. Продолжающаяся более четверти века оккупация азербайджанских земель и отсутствие реального давления на Ереван воспринимались как лучший аргумент в цепочке предсказываемых «никуда не денутся», «рано или поздно все равно признают, главное - не уступить сегодня» и «надо будет, еще что-нибудь захватим». То, что произошло осенью прошлого года, армянам не могло присниться даже в самом страшном сне.
И теперь, после разгрома в 44-дневной войне, речь идет не просто об отсутствии привычных торжеств. То, что происходит и чего не происходит в Ханкенди, - это уже не «протокольные тонкости». Это, если угодно, видимые признаки того, что проект «миацум», по сути, уже закрылся. Пусть даже об этом не объявлено официально. Другой вопрос, что масштаб поражения в 44-дневной войне, причем не столько сугубо военного, сколько политического и дипломатического, становится понятен жителям и Еревана, и Ханкенди только теперь.