Ermənilərin «miatsum» layihəsinin kədərli «yubileyindən» çıxarılan «kədərli» nəticələr
Məlumatlı adamlar bilir ki, siyasi informasiya mənbəyi heç də yalnız rəsmi sənədlər və səs-küylü bəyanatlar olmur. Bəzən geyimin detalları və əlbəttə ki, «protokol incəlikləri» də xüsusi məna yükü daşıyır. ABŞ-ın dövlət katibi Madlen Olbraytın danışıqlara necə kökləndiyini onun jaketinə sancdığı broşlardan anlayırdılar. Moskvada akkreditasiya olunmuş qərbli jurnalistlər isə mayın 1-də və noyabrın 7-də Mavzoleyin tribunasında Kreml bonzalarının necə düzüldüyünə diqqət edirdilər.
Səs-küylü bəyanatlar…
Əvvəlcə tarixə ekskursiya edək. 1991-ci il sentyabrın 2-də Azərbaycanın keçmiş Dağlıq Qarabağ Muxtar Vilayətinin Vilayət Şurasının və Şaumyan rayonu sovetinin etnik erməni deputatları bir araya gələrək, «Dağlıq Qarabağ Respublikası»nın yaradıldığını bəyan ediblər. O vaxtdan keçən 30 ildə bu «respublika»nı Ermənistanın özü də daxil olmaqla, heç bir ölkə tanımayıb. Lakin bu, hər il sentyabrın 2-də bu münasibətlə təntənəli tədbirlərin, paradların keçirilməsinə, mükafatların paylanmasına mane olmayıb. Bu tədbirlərdə birmənalı olaraq Ermənistanın ali rəhbərliyi də iştirak edib.
Bu il isə guya onların yubiley ili idi. Həmin gün ərəfəsində yenə İrəvandan səs-küylü bəyanatlar gəlməyə başlayıb. Nikol Paşinyan ciddi-cəhdlə bildirir ki, Ermənistan münaqişəni həll olunmuş saymır, beynəlxalq arenada «Artsax xalqı» (dırnaq işarəsi bizə aiddir – red.) üçün «öz müqəddəratını təyin etmək» hüququnun tanınması səyləri davam etdiriləcək. Ermənistan prezidenti Armen Sarqsyan da eyni həyəcanla danışıb: «Artsax»ın müstəqilliyinin təmini, əhalinin həyatının toxunulmazlığı, Azərbaycan tərəfindən yeni müharibə təhdidlərinin davam etməsi, «Artsax»ın statusu, sosial-iqtisadi, humanitar problemlərin həlli ilə bağlı məsələlər ümumxalq gündəmidir, prioritetdir». O, fikirlərini belə yekunlaşdırıb: «Bizim artıq hər hansı ümumerməni məsələsində səhv etmək haqqımız yoxdur». Prezident, əlbəttə ki, 1988-ci ildə Ermənistanın Azərbaycanın Qarabağ bölgəsinə iddia etməklə hansı faciəvi səhvə yol verdiyindən danışmayıb.
Ermənistan Xarici İşlər Nazirliyi isə bir qədər də irəli gedib: «Ermənistan «Artsax xalqı»nın öz müqəddəratını təyin etməsi, tarixi vətənində yaşamaq və inkişaf etmək hüquqlarını davamlı şəkildə müdafiə edəcək. Münaqişənin ədalətli həlli, regionda sülhün bərqərar olması üçün əsas şərt budur. «Artsax xalqı» hələ də ekzistensional təhlükə qarşısındadır. Bu, onun Azərbaycanın tərkibində olmasını mümkünsüz edir».
Bu bəyanatlar Azərbaycanın kifayət qədər sərt cavab addımları atması üçün əsas yaratmaqla yanaşı, həm də İrəvanla razılığa gəlməyin mümkünsüzlüyünü göstərir. Amma bu yolla erməni ictimaiyyətində hansısa nikbinlik yaratmaq artıq heç cür mümkün deyil və olmayacaq.
Qəmgin «protokol incəlikləri»
Bu dəfə Xankəndidə parad və ya hər hansı digər təntənəli tədbir olmayıb. Hər şey yerli qəbiristanlığın ziyarət olunması, Birinci Qarabağ müharibəsində, 2016-cı il aprel döyüşlərində və İkinci Qarabağ savaşında həlak olmuş şəxslərin xatirəsinin anılması ilə başlayıb və onunla da bitib. Ən əsası isə son 30 ildə ilk dəfə Ermənistanın ali rəhbərliyi həmin gün Xankəndiyə gəlməyib. Nikol Paşinyan şətta ehtiyat üçün məzuniyyətə də çıxıb. Bəzi məlumatlara görə, həmin vaxt o, Soçidə olub. Səbəb heç də baş nazirin yerli rəhbərliklə münasibətlərindəki gərginlik, Paşinyanın «Vətəndaş müqaviləsi» partiyasından olan deputatların Xankəndidə daş-qalaq edilmələri deyil. İndi Paşinyanın karteclə Laçın dəhlizindən keçməsi haqda düşünmək belə, artıqdır. Azərbaycanın Ermənistan XİN-in artıq sabiq rəhbəri Ara Ayvazyanın Xankəndiyə səfərinə necə sərt reaksiya verdiyi hər kəsin yadındadır.
Bəs, parad? Ermənistanın imzaladığı kapitulyasiya aktında bütün erməni silahlı birləşmələrinin sülhməramlıların nəzarətində olan zonadan çıxarılmalı olduğu açıq şəkildə əksini tapıb. Belə bir vəziyyətdə hansı paraddan danışmaq olar? Bu, lap «yarama duz basma» məsəlidir.
Heç bir təntənəli «parlament» toplantısı da olmayıb. Nəhayət, əklil qoyma mərasimində Rusiya sülhməramlılarının təmsilçiləri də iştirak etməyib.
Ədalət naminə qeyd edilməlidir ki, separatçıların «rəsmi tədbirlər»inə sülhməramlıların komandanlığı heç vaxt qatılmayıb. Yalnız fevralda «Qarabağ hərəkatı»nın növbəti ildönümü ilə əlaqədar təşkil olunmuş hüznlü mitinqdə sülhməramlıların formasında və hərbi pencəkdə keşiş də göründü. Lakin Azərbaycanın sərt reaksiyasından sonra keşişi operativ şəkildə Xankəndidən rədd etdilər. Bütün bunlarla yanaşı, ölmüş erməni əsgərlərinin cəsədlərinin axtarışı hələ də davam edir və belə bir vəziyyətdə təntənəli tədbirlərdən çəkinmək daha uyğun görünür.
Məğlubiyyətin konturları
Bəs, Qarabağdakı separatçı rejimin nəzəri cəhətdən belə, tanınmaq şansı olubmu? Bu gün bu mövzuda uzun-uzadı diskussiya aparmaq olar. Ermənistan dəfələrlə guya buna yaxın olduğunu göstərməyə çalışsa da, nəticəyə heç zaman bir addım da yaxınlaşmayıb.
Bir daha Jirayr Libaridyanın BBC-yə verdiyi məşhur müsahibəyə müraciət edək. Tarixçi, istefada olan diplomat Libaridyan müsahibəsində Ermənistanda çoxlarının dilə gətirməyə çəkindiyi fikirləri səsləndirib: «Atəşkəsin əldə olunduğu andan dünya birliyi bizə Qarabağın müstəqilliyini tanımayacağını deyib. Nəzəri baxımdan o, bunu bir halda edə biərdi ki, Azərbaycan özü Qarabağın müstəqilliyini tanısın. Ümumilikdə isə Rusiya, Türkiyə, İran, ABŞ və Fransa Azərbaycanın ərazi bütövlüyünə əsaslanan variantlar təklif edirdilər. Bu, aydın idi. Son 30 ildə onlar bizə ancaq bunu deyiblər. İkinci məsələ – dünyada heç kim bizim 7 rayonu əbədi özümüzdə saxlayacağımızı gözləmirdi. Onlar hər zaman bu rayonların hər hansı şərtlərlə geri qaytarılmasını gözləyiblər».
İzahı: Xankəndidəki separatçıların tanınmaq şansı heç zaman olmayıb!
Bununla yanaşı, bir vaxtlar ATƏT-in Minsk qrupu çərçivəsində gedən danışıqlarda, verilən təkliflərdə «ərazi müqabilində status» - «aralıq», «daimi» və s. kimi prinsiplərlə «alver» etmək olardı. Amma erməni tərəfi bu siyasi alver şansını bayağı şəkildə əldən verib. Azərbaycan Ordusunun yalnız keçmiş DQMV ətrafındakı rayonları deyil, həm də Şuşa və Hadrutu azad etməsindən sonra belə alver imkanı sıfra bərabərdir. Bakı davamlı olaraq bildirir ki, status məsələsi qapanıb və o, bir daha gündəmə gətirilməyəcək. Separatçılar üçün ən qorxulusu isə status mövzusunun ortaya atıla biləcəyi rəsmi danışıqlar meydanının da olmamasıdır. Postmüharibə bəyanatlarının heç birində status məsələsi müzakirə mövzusu kimi keçmir.
Bir də ATƏT-in Minsk qrupunun məşhur rusiyalı həmsədri Vladimir Kazimirovun sözü var idi. O, müharibəni «güllələrlə səsvermə» adlandırmışdı. Amma əslində, Ermənistanın siyasi rəhbərliyinin başını yalnız 1990-cı illərin əvvəllərindəki döyüşlərin nəticəsi gicəlləndirməmişdi. 25 ildən artıq davam edən işğal, İrəvana real təzyiqlərin olmaması da onlarda bir inam, bir əminlik yaratmışdı. Bütün bu dövrdə ermənilər düşünürdülər ki, «gec-tez onsuz da tanıyacaqlar, əsas bu gün güzəştə getməməkdir», hətta «lazım gələrsə, yeni ərazilər də işğal edərik». Ötən ilin payızında baş verənləri onlar ən qorxulu yuxuda belə, görə bilməzdilər.
İndi, 44 günlük müharibədə darmadağın olduqdan sonra ermənilər nəinki təntənəli mərasimlərdən imtina edir, artıq Xankəndidə baş verənlər və verməyənlər «protokol ingəlikləri» belə, deyil. Bu, belə demək mümkünsə, «miatsum» layihəsinin qapandığının əlamətidir. Ermənilər bunu rəsmən elan etməyə bilərlər, amma gerçəklik ortadadır. Üstəlik, 44 günlük savaşda alınmış yalnız hərbi deyil, həm də siyasi və diplomatik məğlubiyyətin miqyası İrəvan və Xankəndi sakinlərinə hələ indi çatır.

Gloomy conclusions from the ‘jubilee’ of the Armenian project Miatsum
The knowledgeable people believe that not only official documents and loud statements may be a source of political information. Even the details of cloths, and the nuances of the protocol sometimes may be equally meaningful. One could easily catch the mood of the former US Secretary of State Madeleine Albright before negotiations by the brooches on her jacket. Western journalists working in Moscow would closely follow the order in which the Kremlin bosses lined up on the podium of the Lenin Mausoleum on May 1 and November 7.
Loud statements...
A little historical remark first. On September 2, 1991, Armenian deputies of the regional council of the now defunct Nagorno-Karabakh Autonomous Oblast and the regional council of the then Shaumyan district of Azerbaijan announced the founding of the Nagorno-Karabakh Republic. For thirty years, no one, including Armenia itself, has recognised this self-proclaimed republic. Yet every year on September 2, they would organise flashy celebrations with a parade, presentation of awards and obligatory visits of the top leadership of Armenia.
This time we again have an anniversary on the calendar. Yerevan made a series of very loud and furious statements. Prime Minister Nikol Pashinyan assured that Armenia did not consider the conflict resolved and would defend the right to self-determination for the people of Artsakh at all international platforms. Armenian President Armen Sarkissian said with the same pathos: “Issues related to ensuring the independence of Artsakh, and the inviolability of life of the local population, continued threats of Azerbaijan to start a new war, the status of Artsakh, resolution of socio-economic and humanitarian issues are the priorities of the national agenda. We no longer have the right to be mistaken in any common Armenian issue.” But, as expected, he remained silent about the catastrophic mistake once made in 1988, when Armenia put forward territorial claims to Azerbaijani Garabagh. Armenian Foreign Ministry declared: “Armenia will consistently continue to defend the right of the people of Artsakh to self-determination, the right to live and develop in their historical homeland as a basis for a just settlement of the conflict and the establishment of peace in the region. The people of Artsakh continue to face an existential threat that makes it impossible for them to be part of Azerbaijan.”
These statements were quite enough for a tough response from Azerbaijan to demonstrate once again Yerevan's inability to hold negotiatiations. But it was no longer possible – and will not be – to instil at least some optimism in the Armenian audience.
Gloomy nuances of the protocol
There was no parade in Khankendi, no grand celebrations either. It all started and ended with a visit to a local cemetery and laying flowers in memory of those killed in the First Garabagh War, the April 2016 battles and the Second Garabagh War. And most importantly, for the first time in the past 30 years, representatives of the top leadership of Armenia have not shown up during at the ceremony. Nikol Pashinyan prudently took a vacation and, according to some sources, went to Sochi. Hardly because his relations with the local elite are strained and the deputies from Pashinyan's Civil Agreement were stoned in Khankendi. There was not even a slightest possibility to drive through the Lachin Corridor. Especially after Azerbaijan's sharp protest over the visit to Khankendi of the former Armenian Foreign Minister Ara Ayvazyan.
Parade? After the signing of the surrender statement by Armenia, which clearly stipulates the mandatory withdrawal of all Armenian military from the zone of action of the peacekeepers? No way. There was no solemn meeting of local deputies either. Finally, no representatives of the Russian peacekeeping contingent were noticed taking part in the laying of wreaths ceremony either.
It’s only fair to say that the peacekeepers' command has never took part in any official events of the separatists. But in February 2021, at a dismal rally in honour of the next anniversary of the Garabagh movement, a priest in an army jacket with peacekeeping stripes was noticed at the ceremony. However, after a tough reaction from Azerbaijan, the priest was promptly removed from Khankendi. Not to mention that amid the ongoing search for the bodies of dead Armenian soldiers, it would better to refrain from gaudy celebrations.
Contours of defeat
Today it is arguable whether the separatist regime in Garabagh had at least a theoretical chance of recognition. Armenian authorities have regularly demonstrated their readiness to do so, but it has never materialised.
Let us recall again the well-known interview of Zhirayr Libaridian for the BBC. This historian and retired diplomat voiced what many in Armenia did not dare to say aloud: “International community has told us repeatedly since the armistice that it would not recognise the independence of Garabagh. In theory, they could do it if Azerbaijan would agree. But in general, Russia, Turkey, Iran, the United States, and France have offered solutions based on the territorial integrity of Azerbaijan. It was clear. They've told us this for the past thirty years. Secondly, no one in the world expected that we would hold these seven districts. They always expected that they would be returned [to Azerbaijan] under certain conditions.” In other words, separatists in Khankendi had no chance of recognition, absolutely.
In the course of discussions under the OSCE Minsk Group and the proposals made during the dialogue, there was still room for bargaining on the principle of ‘territories in exchange for the status of Garabagh’, be it ‘intermediate’, ‘permanent’, etc. But the Armenian side simply missed the chances for this political bargain. As soon as the Azerbaijani army liberated not only the areas surrounding the former NKAO, but also Shusha and Hadrut, the odds of bargaining were reduced to zero. Baku constantly emphasises that the issue of the status of Garabagh is closed and will not be reanimated. And the worst thing for the separatists is that there is no official negotiating platform, where the issue of status could be discussed, including the Minsk Group. The issue of status as a topic for negotiations is not indicated in any of the post-war statements.
There is also what the famous former co-chair of the OSCE Minsk Group from Russia Vladimir Kazimirov called ‘voting by bullets’. Armenian political elite was not just drunk with the results of the hostilities in the early 1990s. Occupation of Azerbaijani lands for more than twenty five years and the absence of real pressure on Yerevan were thought to be the best argument in the chain of estimates such as “there is no way around”, “sooner or later they will recognise [Artsakh]; it’s important to stay firm today”, and “if necessary, we will capture something else”. Armenians could not have dreamed of what happened last autumn even in the worst-case scenario.
Now, after the defeat in the 44-day war, it is not just about the absence of the usual celebrations. What is happening and not happening in Khankendi are no longer nuances of the protocol. These are, if you will, visible signs that the Miatsum project is over; even though it’s not been officially announced. On the other hand, the scale of Armenia’s political and diplomatic defeat in the 44-day war, becomes clear to the residents of both Yerevan and Khankendi only now.