QARABAĞA XOŞ GƏLMİSİNİZ!
Sıfırdan yeni aeroport tikmək və istismara vermək üçün nə qədər vaxt lazımdır? Xüsusilə bütün sahələrdə sərt tələblərin olduğu XXI əsrdə – naviqasiya qurğuları və terminallardan tutmuş, betona, uçuş zolağının örtüyünədək. Avropanın ən uzunmüddətli inşaat işi, nəhayət, 2020-ci ilin noyabrında başa çatıb – Almaniyada yeni Berlin-Brandenburq hava limanı istismara verilib. Onun tikintisinə 2006-cı ildə başlanılmışdı və aeroportun 2011-ci ildə istifadəyə verilməsi nəzərdə tutulurdu. Amma bu, yalnız 2020-ci ilin noyabrında mümkün olub, üstəlik, tikinti işləri nəzərdə tutulmuş 2 milyard avro əvəzinə, 6,5 milyard avroya başa gəlib.
Bütün bunların fonunda Azərbaycandan cələn xəbərlər çox təzadlı görünür. 2021-ci il sentyabrın 5-də AzAL-a məxsus ilk «Airbus A-340» təyyarəsi Füzuli Beynəlxalq Hava Limanına enib. Azərbaycan aviaşirkətinə məxsus təyyarələrin öz adları var və bu ilk təyyarə də yəqin ki, elə adına görə seçilmişdi – «Qarabağ».
Onunla eyni vaxtda Füzuliyə daha bir təyyarə eniş edib. Söhbət «Silk Way» şirkətinə məxsus «Boeing» yük təyyarəsindən gedir.
Təbii ki, eniş xəttində qırmızı lent yox idi, amma tədbir bununla heç nə itirmədi. «Hava limanının inşası bu il başlamışdı. Mən demişdim ki, bu il Füzuli Beynəlxalq Hava Limanı istifadəyə veriləcək. Bəlkə də, dünyada bu sürətli templərlə heç bir hava limanı tikilməyib», - deyə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev bildirib.
«Vertikal uçuş»
Həqiqətən də, Azərbaycanın qürur duyması üçün əsaslar çoxdur. Yeni aeroport cəmi 9 aya inşa olunub. 2020-ci il oktyabrın 17-dək bu ərazilər erməni işğalında idi. Füzuli işğaldan azad olunan zaman isə orada heç nə yox idi: nə infrastruktur, nə yol, nə elektrik, nə su. Yalnız viran qoyulmuş torpaq, tar-mar edilmiş evlərin qalıqları, minalı ərazilər… İndi isə dəbdəbəli terminal, yeni, ən yüksək standartlara uyğun naviqasiya qurğuları, «Airbus»ların, «Boeing»lərin enə bildiyi zolaq… Və bu, yalnız başlanğıcdır.
Bu yerdə bir qədər haşiyə çıxmağa ehtiyac var. Ermənistan Qarabağı – istər dağlıq, istərsə də aran – 25 ildən çox işğalda saxlayıb. Bu müddət ərzində Azərbaycanın həyatında ciddi dəyişikliklər baş verib. Bundan başqa, Azərbaycanda dəfələrlə qeyd olunduğu kimi, əvvəllər işğal altında olmuş, indi isə azad edilmiş ərazilər dağıdılıb, evlər, infrastruktur, sənaye müəssisələri, muzeylər talan edilib, məscidlər, qəbiristanlıqlar təhqir olunub… Ərazilərin minalardan təmizlənməsi də ciddi problem olaraq qalır. Belə vəziyyətdə insanın artıq dəfələrlə deyildiyi kimi, nəzəri cəhətdən belə, sadəcə avtobusa əyləşərək Füzuliyə yollanması, öz açarı ilə evinin qapısını açaraq əvvəlkitək yaşamağa başlaması mümkün deyil. Demək, məcburi köçkünlərin oralara qayıtması üçün miqyaslı hazırlıq işləri görülməlidir. Bu isə heç də yalnız ərazilərin minalardan təmizlənməsi deyil. İnfrastruktur yenidən qurulmalı, logistika təşkil edilməlidir. Ən əsası isə iş yerləri, biznes üçün iqtisadi şərait lazımdır.
Ekspertlər iddia edirlər ki, Şuşaya aparan Zəfər yolu ilə yeni aeroport klaster turizmi üçün vacib element olacaq. Bu, Şərqi Zəngəzurda – Laçın və Zəngilanda inşa olunacaq daha 2 aeroporta da aiddir. Təbii ki, onlar da yük daşımaları üçün istifadə ediləcək – nəzərə alaq ki, bu gün Azərbaycanda hava yolu ilə yük daşımaları çox inkişaf edib. Beynəlxalq karqo bazarında artıq öz yerini tutmuş «Silk Way» aviaşirkəti, Heydər Əliyev Beynəlxalq Hava Limanında MDB məkanının ən böyük yük terminalı və s. Bu işdə toplanmış təcrübədən artıq camışların bəsləndiyi, İtaliya texnologiyası ilə pendirin istehsal olunduğu Qarabağda da istifadə ediləcək.
Erməni işğalından azad edilmiş Füzulidə yeni aeroportun istifadəyə verilməsini İrəvanda da xüsusi diqqətlə izləyirlər və bu, heç də təəccüblü deyil. Gözləmək olardı ki, məsələnin hərbi tərəfi daha çox diqqət mərkəzində olacaq. Çünki aeroportların apriori ikili təyinatı olur. Azərbaycanın regional hava limanları 44 günlük müharibə zamanı bir çox vəzifənin öhdəsindən gəlib. İndi işğaldan azad olunmuş Qarabağ və Şərqi Zəngəzurda 3 yeni aeroport peyda olursa, bundan ciddi nəticələr çıxarılmalıdır.
Lakin təmas xəttinin qarşı tərəfindən məsələnin hərbi tərəfi haqda çox danışılmır. Əksər yerli müşahidəçilər «Stepanakert aeroportu» haqda epopeyanı xatırladır və ortaya sual qoyur: necə oldu ki, Azərbaycanın Füzulidə bir ildən də az müddətdə hava limanı tikib istismara verdiyi halda, Ermənistan Xankəndidəki aeroportu işə sala bilmədi? Populyar telekanallardan biri isə daha konkret olub: «Düşmən təxminən bir ildə bu torpaqlarda ən azı 10 infrastruktur layihəsini başa çatdırıb. Şuşiyə (Şuşa – red.) yol, Hadrut və Mrav silsiləsində (Murovdağ – red.) tunel, Füzulidə aeroport və s. Halbuki, müharibədən sonrakı 30 ildə ağla yalnız bir ciddi infrastruktur layihəsi gəlir – Karvaçar (Kəlbəcər) vasitəsi ilə çəkilmiş yol. O da Ümumerməni Fondu və Allah bilir, hansı miqyasda korrupsiyanın hesabına».
Cavab məlumdur. İnfrastruktur layihələri ciddi sərmayə tələb edir. Üstəlik, onları icra edənlər nə vaxtsa bu torpaqları tərk etmək məcburiyyətində qalmayacaqlarına əmin olmalıdırlar. İstər İrəvanda, istər Xankəndidə, istərsə də erməni diasporunda hər kəs ürəyinin dərinliklərində anlayırdı ki, işğalı leqallaşdırmaq heç vaxt mümkün olmayacaq. Nəticədə, onlar bütün bu illər ərzində yüksək tribunalardan «Artsaxın öz müqəddəratını təyin etməsi hüququ» haqda danışmaqdan başqa heç bir iş görməyiblər – bu ərazilərə nə dram, nə dollar və ya avro, nə də rubl xərclənib. Doğrudur, istisnalar da olub – işğal edilmiş ərazilərin talan olunması hesabına qurulmuş bizneslər. Lakin Azərbaycanın öz torpaqlarını işğaldan azad etməsindən sonra o da sona çatır.
Azərbaycandan gələn iqtisadi xəbərlər ilk növbədə Qarabağın Rusiya sülhməramlılarının yerləşdiyi hissələrində yaşayan azsaylı əhalini düşündürür. Bu şəraitdə onlar təbii ki, özlərinə bir sual verirlər: bəs sonra? Onlar Azərbaycanın bərpa strategiyası ilə Ermənistanın iqtisadi reallıqları arasında hansı uçurumun olduğunu görürlər.
Baş tutmayan «miatsum»un maliyyə tərəfi
Qarabağa aid analitik hesabatlarda ilk yerdə hərbi, siyasi və diplomatik reallıqlar gəlir. Bu zaman iqtisadiyyat ikinci plana atılır, lakin görünən odur ki, bu, doğru deyil. Bunu Ermənistan KİV-də yer alan bir səs-küylü hekayə də təsdiqləyir. İşğal dövründə Şuşada yaşamış 32 yaşlı İzaura Balasanyan 4 övladı ilə birlikdə Xankəndidən Şuşaya qalxaraq, azərbaycanlılara təslim olmaq qərarına gəlib. Lakin o, istəyinə nail ola bilməyib – sülhməramlılar qadını saxlayaraq erməni tərəfinə təhvil verib. Balasanyan jurnalistlərə açıqlamasında bildirib ki, o, Xankəndiyə müharibə zamanı köçüb və burada ona yataqxananın birinci mərtəbəsində sığınacaq veriblər. Qadın bu mənzilə görə ayda 100 min dram (200 dollardan bir qədər artıq) ödəyib. Sonradan oranın sahibi ödənişi 150 min drama qaldırıb. İzaura Balasanyan vəziyyəti düzəltmək üçün bütün qapıları döyməyə başlasa da,  hər yerdə «sabah gəlin» cavabını eşidib. Odur ki, qadın sonda övladları ilə birlikdə «azərbaycanlılara təslim olmaq» qərarına gəlib.
Balasanyanın həqiqətən bu fikirdə olduğu, yoxsa «yuxarılar»ın diqqətini çəkərək daha yaxşı mənliz əldə etməyə çalışdığına dair mübahisə etmək olar. Amma vacib olanı başqa məqamdır. Xankəndidəki separatçıların başçıları durmadan Şuşa və Hadrutdan olan «qaçqınlar» üçün «yeni evlərin tikildiyi» haqda ağızdolusu danışırlar. Amma bu insanlar hələ də başqalarının evində yaşayırlar. Guya onlara kompensasiya ödənilir, amma mənzil sahibləri yenə də qiymətləri qaldırır. Yerli boşboğaz sinifin «vəziyyəti nəzərə almaq», «bir-birimizə yardım əli uzatmaq» və s. haqda çağırışları isə göstərir ki, erməni tərəfinin sakinlərin sosial problemlərini həll etməyə nə pulu, nə istəyi var.
Belə olan vəziyyətdə, separatçıların rəhbərliyinə erməni əhalini saxlaya bilib-bilməyəcəyi, artıq ritorik sualdır.

WELCOME TO GARABAGH!
How long does it take to build and commission a new airport? Especially, in the 21st century, with its stringent requirements for everything from navigation equipment and terminals to materials and runway coating. In November 2020, the most well-known European long-term construction, the new Berlin-Brandenburg Airport, finally began operations in Germany. In fact, construction works started in 2006, with the planned commissioning date set for 2011. But the actual launch of operations took place only in November 2020, with the construction costs increased from 2 to 6.5 billion euros.
News from Azerbaijan are completely different, however. On September 5, 2021, the first aircraft, AZAL’s Airbus А-340 landed at the Fuzuli International Airport. All aircraft of Azerbaijan’s national carrier have own proper names. For this one, the chosen name was Garabagh. At the same time, two cargo Boeings of Silk Way airline also landed at the airport. Sure enough, there was no red-ribbon-cutting ceremony on the runway, but this did not make the ceremony itself worse. “The construction of the airport began this year. I said that the Fuzuli International Airport will be put into operation in the same year. Perhaps, no any other airport in the world has been built at such an accelerated rate,” President Ilham Aliyev said.
Vertical takeoff
Indeed, Azerbaijan has something to be proud of. The new airport was built in just nine months. Until October 17, 2020, these lands were under Armenian occupation. After the liberation of Fuzuli, there was nothing here: no infrastructure, no roads, no electricity, no water. Only devastated land, ruins of houses, and minefields. And now there is a new flashy terminal, new state-of-the-art navigation equipment, a runway capable of receiving Airbuses and Boeings... And this is just the beginning.
Perhaps, we need to make a small remark. Armenian occupation of Garabagh lasted for more than 25 years. Great changes have taken place in Azerbaijan during this period. Moreover, as it was repeatedly noted in Azerbaijan, everything on the previously occupied and now liberated lands has been destroyed, plundered, and desecrated, including houses, infrastructure, industrial enterprises, museums, mosques, and cemeteries... Mine clearance of the area is still ongoing. In such a situation, it is impossible to get on a bus, come to Fuzuli, and start living as before, even theoretically. This means that for the return of internally displaced persons, a huge prep works need to be done. It is not only about demining the area. We need to re-create the infrastructure, and logistics. And most importantly, we need jobs and a robust economic environment for businesses.
Experts argue that the new airport, together with the Victory Road leading to Shusha, should become an important element for the development of tourism in the region, with two international airports in East Zangezur, in Lachin and Zangilan. Certainly, they will also work for cargo transportation, especially with the current level of development of air cargo transportation in Azerbaijan. Silk Way Airlines, which has already become an internationally recognised cargo carrier of Azerbaijan, is the largest cargo terminal in the CIS with a hub at the Heydar Aliyev Airport. The experience of the company will definitely be used in Garabagh, where they already breed buffaloes and produce cheese according to Italian technology.
A different view
It is not surprising that the launch of the new airport in Fizuli was closely monitored in Yerevan.
Probably, one could expect that the situation would be interpreted from a military point of view. After all, any airport has a dual purpose a priori. During the 44-day war, Azerbaijani regional airports have thus solved many problems. With the launch of three new airports in the liberated Garabagh and Eastern Zangezur, drawing the most serious conclusions is quite natural.
But on the other side of the contact line they draw attention not only to the military component of these airports. Many local observers recall the infamous Stepanakert Airport, wondering how Azerbaijan could launch an airport in Fuzuli in less than a year, while Armenia failed to launch one in Khankendi (Stepanakert)? Here is an emotional quote from one of the popular Armenian Telegram channels: “Our enemy has completed at least ten infrastructure projects on these lands in under a year. The road to Shushi (Shusha - R+), tunnels through the Hadrut and Mravsky (Murovdagh - R+) mountains, airport in Fuzuli, etc. During 30 years after the war, the only major infrastructure project that comes to my mind is the road through Karvachar (Kelbajar - R+), thanks to the All-Armenian Foundation and God knows how much corruption...”
You know the answer, don’t you? Infrastructure projects require large investments. And confidence that you will not have to leave or escape from these lands. Deep in their hearts, both in Yerevan and in Khankendi and in the Armenian diaspora, they knew that there was no chance of making the occupation legitimate in the long term. As a result, there were enough shouting from those who love debating about the ‘self-determination of Artsakh’ instead of investing their hard-earned drams, dollars, euros or rubles here. The only exception, however, was the business of plundering the occupied lands. But eventually, it also came to a halt...
Primarily, it is the small number of civilians living in that part of Garabagh, which is currently controlled by Russian peacekeepers, that analyse the economic news from Azerbaijan. There is an increasing number of those who ask themselves an understandable question: what’s next? Especially taking into account the contrast between the restoration strategy initiated by Azerbaijan and the sad economic realities in this piece of land, and Armenia itself.
Financial interpretation of the failed Miatsum
Analyses of military, political, and diplomatic realities concerning Garabagh became a priority these days unduly overshadowing the economic issues. A story that hit the headlines of the Armenian media also confirmed this. Isaura Balasanyan (32F) with four children, who lived in Shusha during the occupation, decided to go from Khankendi to Shusha to surrender to the Azerbaijanis. But the woman’s move had no logical conclusion, as she was detained by the peacekeepers and handed over to the Armenian side. According to her story, after the war she moved to Khankendi, where she was given an apartment on the first floor of a hostel. She had to pay 100,000 drams (a little more than $200) per month. But soon the landlord raised the fee to 150,000. Balasanyan has tried to solve the problem knocking the doors of authorities for help, but everywhere she was told to come the next day. Finally, she decided to ‘surrender to Azerbaijanis’.
It is arguable whether Balasanyan expected to materialise her plans, or whether she hoped to impress the local elite and bargain for a better place for herself. It is important that the top of the separatists in Khankendi regularly and proudly announce the ‘construction of houses’ for ‘refugees’ from Shusha and Hadrut, while they are still living in rented apartments. They claim that the refugees are paid compensation, but the landlords are rising the rental fees. In fact, the loud statements of local authorities on ‘empathy’, ‘doing a favour’, ‘helping each other’, and so on only show that the Armenian side has neither money nor a desire to solve the social problems of their fellow residents.
And it is worth exclaiming the question of whether the leadership of separatists can manage keeping the Armenian population on that patch of land.