YUMŞAQLIQ və AQRESSİVLİK
«Müttəfiqlər belə davranmır», «Arxadan zərbə», «Yəqin ki, artıq Avropa İttifaqı ilə ABŞ arasında münasibətləri dayandırmağımızın, yeniləməyimizin vaxtıdır»…
Koalisiya qüvvələrinin Əfqanıstandan razılaşdırılmadan və xaotik şəkildə çıxarılması Avropada o qədər mənfi emosiyalar yaratmamışdır, nəinki AUKUS adlı üçtərəfli müdafiə alyansının yaradılması. İndi Aİ liderləri ABŞ prezidenti Co Baydeni açıq şəkildə trans-Atlantik alyansdakı tərəfdaşlarına etinasızlıqda ittiham edir. «Alyansın əsas prinsipləri loyallıq və şəffaflıqdır», - deyə Avropa İttifaqı Şurasının rəhbəri Şarl Mişel bildirib: «Biz şəffaflığın, loyallığın olmadığını görürük».
Vacib region
Kabilin süqutundan 1 ay keçməmiş ABŞ, Böyük Britaniya və Avstraliya təhlükəsizlik sahəsində üçtərəfli tərəfdaşlığa başladıqlarını elan ediblər. AUKUS razılaşması bir sıra sahələrdə, o cümlədən kəşfiyyat və kvant texnologiyaları sahəsində informasiya və texnologiya mübadiləsini nəzərdə tutur. Amma burada ən vacib məqam atom sualtı qayıqlarının inşasında Kanberraya yardımın nəzərdə tutulmasıdır. Onların Avstraliyada peyda olması ABŞ-ın bu regionda nüfuz dairəsini genişləndirməsi baxımından həlledici əhəmiyyət daşıyır. Üstəlik, bu, tarixdə Birləşmiş Ştatların öz nüvə texnologiyalarını bölüşməyə razılıq verdiyi ikinci haldır. İndiyədək bu, yalnız Böyük Britaniya ilə olmuşdu – 1958-ci ildə.
Avstraliya Hərbi Dəniz Qüvvələri «Tomaqavk» da daxil olmaqla, uzaq mənzilli qanadlı raketlərlə də gücləndiriləcək. Bununla yanaşı, razılaşmanın iştirakçıları Avstraliyanın nüvə silahı əldə etməyəcəyini bildirirlər.
Asiya-Sakit okean regionunun artan iqtisadi, demoqrafik və siyasi çəkisi onu beynəlxalq düzənin formalaşmasında, qlobal problemlərin həllində əsas oyunçulardan birinə çevirir. AUKUS-un əsas hədəfi Çinin bu regionda güclənməsindən və qlobal iddialarından irəli gələn təhdidlərin (ABŞ-da belə hesab edirlər) qarşısının alınmasıdır.
Dünyanın ən böyük hərbi-dəniz donanmasına malik (gəmilərin tonnajına yox, sayına görə) Çin Cənubi Çin dənizi kimi mübahisəli ərazilərdə getdikcə daha inadkar gücə çevrilir. Beynəlxalq ticarət üçün vacib dəniz yollarının oradan keçdiyini nəzərə alsaq, bu, narahatlıq yaratmaya bilməz. Üstəlik, söhbət heç də tək ABŞ-ın narahatlığından getmir.
Bununla yanaşı, AUKUS-un yaradılması göstərir ki, Vaşinqtonun Çinin önünü kəsmək cəhdlərinin təməl daşlarından biri də Hind-Sakit okean zonasıdır.
Lakin yeni üçtərəfli razılaşma həm də ABŞ ilə Aİ-dən olan tərəfdaşları arasında qarşılıqlı məyusluğun nəticəsidir. Vaşinqtonda hesab edirlər ki, Aİ Çinə həddindən artıq yumşaq yanaşır. Avropalılar isə əksinə, Birləşmiş Ştatların Pekinlə münasibətdə hədsiz aqressiv davrandığı qənaətindədirlər. Bu üzdən də, Aİ Hind-Sakit okean regionu (HSR) ilə bağlı öz strategiyasını hazırlamağı və bu bölgə dövlətləri ilə əlaqələri dərinləşdirməyi düşünür.
Aİ-nin strategiyası
Aİ üçün HSR-in strateji əhəmiyyəti getdikcə daha vacib əhəmiyyət kəsb etməyə başlayır. O, bu bölgənin aparıcı investoru və ən böyük ticarət tərəfdaşlarından biridir. Beynəlxalq ticarətin 70%-dən çoxu (mal və xidmətlər) və birbaşa xarici investisiya axınının 60%-dən artığı Avropa ilə HSR-in payına düşür. Bu üzdən, Avropa İttifaqı, təbii olaraq, bu bölgə ilə siyasi və müdafiə bağlarını möhkəmləndirəcək strategiyaya sahib olmaq istəyir. Amma maraqlıdır ki, Brüssel bunu AUKUS-un yaradılmasından cəmi bir gün sonra bəyan edib.
Üçtərəfli razılaşmadan fərqli olaraq, Aİ-nin strategiyası daha çox region dövlətləri ilə ticarət, səhiyyə, informasiya, infrastruktur və ətraf mühit sahələrində əməkdaşlığa əsaslanır. Eyni zamanda, burada «dəniz kommunikasiyalarının və azad gəmiçiliyin müdafiəsi məqsədi ilə Aİ ölkələrinə məxsus hərbi-dəniz qüvvələrinin bölgəyə geniş şəkildə yerləşdirilməsi imkanlarının öyrənilməsi»ndən də bəhs olunur.
Doğrudur, skeptiklər düşünürlər ki, bu strategiya Aİ-nin bu bölgədə nüfuz dairəsini ciddi şəkildə genişləndirməsinə kifayət etməyəcək. Buna ən parlaq nümunə cəmi 3 ay əvvəl təsis olunmuş Aİ-ABŞ Ticarət və Texnologiyalar Şurasıdır.
Almaniya ilə Fransa narazıdır
Şura Aİ ilə ABŞ-ın əsas qlobal ticarət, iqtisadi və texnologiya məsələlərinə yanaşmalarını koordinasiya etməli idi. Amma hələ AUKUS peyda olmamış belə, Vaşinqtonla Brüsselin yeni təşəbbüslə bağlı fikirləri haçalanırdı. Vaşinqton bu formata ümumi texnoloji və ticarət standartlarının yaradılması, Çinə qarşı vahid mövqedən çıxış edilməsi üçün əla imkan kimi yanaşırdısa, Avropa düşərgəsi Pekinin yeni razılaşmanın əsas hədəfi olduğu rəyinin yaranmaması üçün əlindən gələni edirdi. Aİ ölkələri, xüsusilə Fransa ilə Almaniya Pekinlə ciddi iqtisadi əlaqələrə malik olduqlarından, Çinə hədsiz təzyiq göstərilməsinə tərəfdar deyillər.
Bundan başqa, ötən ilin sonlarında, Baydenin prezidentliyə başlamasına az qalmış Aİ Çinlə İnvestisiyalar haqqında Hərtərəfli Saziş (CAI) də imzalayıb. Üstəlik, Brüssel buna Aİ-nin bir çox üzvünün sərt etirazlarına rəğmən gedib. İtaliya, Polşa, Belçika, İspaniya və digərləri Almaniya ilə Fransanı sənədi Berlinin Avropa İttifaqı Şurasına sədrliyinin son günlərində və Co Baydenin prezidentliyə başlamasına cəmi bir ay qalmış imzaladığı üçün tənqid edirdilər. Bu razılaşmaya qarşı əsas arqument isə orada qul əməyi və investisiyaların qorunması ilə bağlı öhdəliklərin yer almaması idi. Bundan başqa, tənqidçi ölkələr düşünürlər ki, bu, ABŞ və Çinlə münasibətlərdə Aİ-nin mövqeyini zəiflədəcək.
Bir çox Avropa ölkəsi Fransanın ticarətlə bağlı öz problemlərini Aİ-nin gündəminə çevirmək cəhdlərindən də narazıdır. Məsələn, indi Aİ-nin Avstraliya ilə imzalanması ilin sonuna planlaşdırılan ticarət razılaşması baş tutmaya bilər. Səbəb Fransanın Kanberra ilə imzaladığı nəhəng müqaviləni itirməsindən qəzəblənməsidir.
Dünyanın yeddinci dövləti
Avstraliya AUKUS razılaşmasını imzalamaqla, yeni seçimini ortaya qoyub – o, Çinin deyil, ABŞ-ın tərəfindədir. Bu, bir Asiya-Sakit okean regionu dövləti üçün kifayət qədər cəsarətli addımdır. Çünki onun ixracının 40%-i Pekinin payına düşür, üstəlik, Çin Avstraliya iqtisadiyyatına 100 milyard dollardan artıq investisiya qoyub.
Lakin ABŞ və Böyük Britaniya ilə təhlükəsizlik razılaşması Avstraliyaya öz müdafiəsini modernləşdirməsi üçün ciddi impuls verir. O, dünyada ABŞ, Böyük Britaniya, Rusiya, Fransa, Çin və Hindistandan sonra atom sualtı qayıqlarına malik yeddinci dövlətə çevriləcək. Atom sualtı qayıqları adi mühərrikli sualtı qayıqlardan dəfələrlə sürətlidir və onları müşahidə etmək çətindir. Onlar aylarla suyun altında qala, uzaq məsafələrə raket zərbələri endirə bilir, hərbi təchizat baxımından geniş imkanlara malik olurlar. Bu üzdən, Avstraliyanın Fransa ilə dizel yanacağı ilə işləyən sualtı qayıqların inşasına dair müqavilədən imtinası tamamilə anlaşılandır. Yeri gəlmişkən, həmin müqavilə ilə bağlı problemlər onun imzalandığı 2016-cı ildən başlamışdır. Razılaşmada əsas mübahisə «Barracuda» sinfinə aid 12 sualtı qayığı kimin inşa edəcəyi ilə bağlı idi. Kanberra onların yerli sakinlərin 90%-lik iştirakı ilə Avstraliyada tikilməsini tələb edir, fransızlar isə buna qəti etiraz edərək, Avstraliya sənayesinin buna hazır olmadığını bildirirdilər. Beləliklə, müqavilənin icrası uzanırdı ki, bu da onun dəyərinin ilkin 31 milyard avrodan 56 milyard avroyadək artmasına səbəb olmuşdu. Başqa problemlər də var idi. Lakin Fransa nədənsə Avstraliyanın alternativinin olmadığını düşünərək, onlara məhəl qoymurdu. İndi məlum olur ki, Paris yanılıb. Artıq bu ilin əvvəlində Kanberranın müqavilədən çıxmağa hazırlaşdığına dair xəbərlər yayılmışdı. Halbuki o, bu işə 1 milyard dollardan artıq vəsait xərcləmişdi, üstəlik, razılaşmanı tərk edəcəyi təqdirdə, «dəbbə pulu» da ödəməli olacaqdı. Avstraliya qərarını rəsmən açıqlamağı yalnız bir səbəbdən ləngidirdi – o, həyat qabiliyyətli alternativ tapmalı idi. Təbii ki, bunu Fransa da bilməyə bilməzdi. Beləliklə, Parisin AUKUS razılaşmasına və qarşı tərəfin onunla müqavilədən imtinasına əsəbi reaksiyası başadüşüləndir.
Amma nəzərə alsaq ki, cəmi 7 ay sonra Fransada prezident seçkisi keçiriləcək, bəlkə də Emmanuel Makronun qəzəbi, ilk növbədə, daxili auditoriyaya hesablanıb.
Yenilənmə
Aİ liderləri AUKUS razılaşması üzvlərinin onların rəyini nəzərə almamasından nə qədər narazılıq etsələr də, bu alyans ətrafındakı mübahisələr bir vacib yeni reallığı ortaya qoyub: ABŞ ilə Çin arasında qarşıdurma getdikcə artacaq və avropalıların bu vəziyyətə uyğunlaşmaqdan başqa yolu yoxdur. Məhz bu yerdə Aİ ilə Çinin əməkdaşlığa yanaşmaları arasında fundamental asimmetriya ortaya çıxır. Avropa infrastrukturuna və yüksək texnologiyalarına Çin investisiyalarının artması Pekinin qazanc əldə etmək niyyətilə deyil, geosiyasi hədəfləri ilə bağlıdır. Çinin ticarət və investisiya əməliyyatlarına yanaşması məhz bu amilə əsasən müəyyənləşir. Avropa şirkətlərinin qarşılarına qoyduqları məqsədlər, onların Çin bazarlarına düşmək cəhdləri isə sırf pul qazanmaq istəyinə bağlıdır.
Avropanın geosiyasi iddialarının nə qədər real olduğu yaxın gələcəkdə ortaya çıxacaq. Bəlkə də, yenilənmə elə onların özlərinə lazım oldu.

МЯГКОСТЬ vs АГРЕССИВНОСТЬ
«Так союзники не поступают», «Удар в спину», «Вероятно, пора приостановить и перезагрузить наши отношения между Европейским Союзом (ЕС) и США»...
Несогласованный и хаотичный вывод союзнических войск из Афганистана не вызвал у Европы столько отрицательных эмоций, как неожиданное известие о создании трехстороннего оборонного альянса, получившего название AUKUS.
Лидеры ЕС прямо обвинили президента США Джо Байдена в пренебрежении к партнерам по трансатлантическому альянсу. «Основные принципы альянса - это лояльность и прозрачность, - заявил председатель Европейского совета Шарль Мишель. - Мы наблюдаем явное отсутствие прозрачности и лояльности».
Важный регион
Менее чем через месяц после падения Кабула США, Великобритания и Австралия объявили о трехстороннем партнерстве в области безопасности.
Соглашение AUKUS предусматривает обмен информацией и технологиями в ряде областей, включая разведку и квантовые технологии. Но главное в нем - содействие Канберре в строительстве атомных подводных лодок. Их размещение в Австралии имеет решающее значение для расширения влияния США в регионе. Причем это всего второй в истории случай, когда США согласились поделиться своими ядерными технологиями. До этого их получила Великобритания в 1958 году.
ВМС Австралии также будут модернизированы ракетами большой дальности, включая крылатые ракеты «Томагавк». При этом участники соглашения заверили, что Австралия не получит ядерное оружие.
Растущий экономический, демографический и политический вес Азиатско-Тихоокеанского региона делает его ключевым игроком в формировании международного порядка и решении глобальных проблем. Основная цель AUKUS - сдержать угрозу, исходящую, по мнению США, от усиления влияния Китая в этом регионе и его глобальных амбиций.
Имея самый большой в мире военно-морской флот (по количеству кораблей, но не по тоннажу), Китай становится все более настойчивым в таких спорных районах, как Южно-Китайское море. Поскольку там проходят важные для мировой торговли морские пути, это не может не вызывать беспокойства. И не только у США. В то же время создание AUKUS подтверждает тот факт, что краеугольный камень стратегии Вашингтона по сдерживанию Китая находится в Индо-Тихоокеанской зоне.
Однако новое трехстороннее соглашение отчасти является и результатом взаимного разочарования между США и их партнерами по ЕС. С точки зрения Вашингтона ЕС слишком мягко относится к Китаю, а с европейской точки зрения Соединенные Штаты, наоборот, действуют слишком агрессивно. Поэтому ЕС стремится разработать свою собственную стратегию для Индо-Тихоокеанского региона (ИТР) и углубить свои связи с его странами.
Собственная стратегия ЕС
Стратегическое значение Индо-Тихоокеанского региона становится все более важным и для ЕС, который является в нем ведущим инвестором и одним из крупнейших торговых партнеров. На Европу и ИТР приходится более 70% мировой торговли (товарами и услугами) и свыше 60% потоков прямых иностранных инвестиций.
Поэтому неудивительно, что Европейскому союзу необходима собственная стратегия по укреплению политических и оборонных связей в этой зоне, о чем Брюссель объявил буквально на следующий день после сообщения о создании AUKUS.
Но, в отличие от трехстороннего соглашения, стратегия ЕС большей частью подразумевает налаживание сотрудничества со странами региона в областях торговли, здравоохранения, данных, инфраструктуры и окружающей среды. А также «изучение способов обеспечения расширенного размещения военно-морских сил государствами - членами ЕС для защиты морских коммуникаций и свободы судоходства».
Правда, скептики полагают, что эта стратегия не сможет существенно усилить влияние ЕС в Индо-Тихоокеанском регионе, который стал представлять интерес для блока сравнительно недавно. Она также не решит проблему все усложняющейся позиции ЕС между США и Китаем в их все более ужесточающемся соперничестве здесь.
Яркий пример тому - Совет по торговле и технологиям ЕС-США (СTT), учрежденный всего три месяца назад.
Недовольны Германией и Францией
Совет призван координировать подходы Евросоюза и США по ключевым глобальным торговым, экономическим и технологическим вопросам. Однако еще до конфликтной ситуации с AUKUS взгляды Вашингтона и Брюсселя на новую инициативу весьма расходились.
Вашингтон рассматривал этот формат как отличную возможность выработать общие технологические и торговые стандарты и выступить единым фронтом против Китая. Европейский же лагерь изо всех сил старался преуменьшить любое ощущение, что Пекин является целью соглашения. Страны ЕС, особенно Франция и Германия, не решаются слишком сильно давить на Китай из-за их значительных экономических связей с Пекином.
Более того, в конце прошлого года, незадолго до вступления в должность Байдена, ЕС поспешил заключить Всеобъемлющее соглашение об инвестициях с Китаем. Причем произошло это вопреки сильному сопротивлению многих членов союза. В частности, Италия, Польша, Бельгия, Испания и другие критиковали Германию и Францию за то, что они усиленно продвигали инвестиционное соглашение с Китаем в последние дни председательства Германии в Совете ЕС и всего за месяц до вступления Джо Байдена в должность. Главным их аргументом против этого соглашения было отсутствие в нем обязательств в отношении рабского труда и защиты инвестиций. Кроме того, они опасались, что подобные действия усложнят позиции ЕС в будущих отношениях с США и Китаем.
Немало европейских стран недовольны еще и тем, что французы пытаются связать свои проблемы с торговой повесткой дня ЕС. В частности, теперь торговое соглашение между ЕС и Австралией, подписание которого намечено на конец года, находится под угрозой срыва из-за раздражения Франции в связи с потерей крупного контракта с Канберрой.
Седьмая страна в мире
Подписав соглашение AUKUS, Австралия продемонстрировала тем самым свой выбор - она принимает сторону США, а не Китая. Это смелый шаг для страны Азиатско-Тихоокеанского региона, у которой 40% экспорта приходится на Китай и в экономику которой Пекин инвестировал более $100 млрд.
Однако соглашение о безопасности с США и Великобританией дает Австралии значительный импульс в модернизации своей обороны. Она станет седьмой страной в мире - после США, Великобритании, России, Франции, Китая и Индии, имеющей на вооружении атомные подводные лодки.
Подводные лодки намного быстрее лодок с обычным двигателем, их труднее обнаружить. Они могут оставаться под водой в течение нескольких месяцев, стрелять ракетами на большие расстояния, а также иметь больше возможностей для размещения боевого снаряжения.
Поэтому вполне понятно решение Австралии отказаться от контракта с Францией на строительство дизельных подводных лодок. Уже не говоря о том, что с тем контрактом проблемы начались почти сразу после его заключения в 2016 году.
Главным камнем преткновения в той сделке стал спор, кто будет строить 12 подводных лодок класса Barracuda. Канберра требовала, чтобы они строились в Австралии с 90-процентным участием местных жителей, но французы отчаянно этому сопротивлялись, уверяя, что австралийская промышленность не готова к этому.
К тому же выполнение контракта затягивалось, одновременно вырастая в цене с первоначальных 31 до 56 млрд. евро. Были и другие проблемы, которые французы игнорировали, почему-то полагая, что у Австралии нет альтернативы. Но просчитались. В начале этого года стали появляться сообщения, что Канберра пытается выйти из соглашения, несмотря на то, что уже потратила более $1 млрд. и ей грозит выплата «отступных». Медлила она по одной-единственной причине - ей нужна была жизнеспособная альтернатива. И Франция не могла об этом не знать. Поэтому ее нервная реакция на соглашение AUKUS и известие о расторжении контракта не выдерживают критики.
Хотя, с другой стороны, учитывая, что спустя всего семь месяцев во Франции состоятся президентские выборы, можно предположить, что гнев Эмманюэля Макрона направлен, в первую очередь, на внутреннее потребление.
Перезагрузка
Как бы ни выражали лидеры ЕС свое недовольство тем, что с их мнением не посчитались при создании AUKUS, споры вокруг этого альянса высветили важную новую реальность: конфронтация между США и Китаем будет только нарастать и европейцам не остается ничего другого, кроме как адаптироваться к ней.
И вот тут проявляется фундаментальная асимметрия между подходами ЕС и Китая к сотрудничеству. Рост китайских инвестиций в европейские инфраструктуру и высокие технологии связан с геополитическими целями Пекина, а не с желанием получать прибыль. Именно это в большей степени определяет подход Китая к торговым и инвестиционным операциям. Задачи же, которые перед собой ставят европейские компании в их стремлении попасть на китайский рынок, - зарабатывать деньги для своих акционеров.
Ближайшее будущее покажет реальность геополитических амбиций Европы. Возможно, именно им и понадобится перезагрузка.