YUMŞAQLIQ və AQRESSİVLİK
«Müttəfiqlər belə davranmır», «Arxadan zərbə», «Yəqin ki, artıq Avropa İttifaqı ilə ABŞ arasında münasibətləri dayandırmağımızın, yeniləməyimizin vaxtıdır»…
Koalisiya qüvvələrinin Əfqanıstandan razılaşdırılmadan və xaotik şəkildə çıxarılması Avropada o qədər mənfi emosiyalar yaratmamışdır, nəinki AUKUS adlı üçtərəfli müdafiə alyansının yaradılması. İndi Aİ liderləri ABŞ prezidenti Co Baydeni açıq şəkildə trans-Atlantik alyansdakı tərəfdaşlarına etinasızlıqda ittiham edir. «Alyansın əsas prinsipləri loyallıq və şəffaflıqdır», - deyə Avropa İttifaqı Şurasının rəhbəri Şarl Mişel bildirib: «Biz şəffaflığın, loyallığın olmadığını görürük».
Vacib region
Kabilin süqutundan 1 ay keçməmiş ABŞ, Böyük Britaniya və Avstraliya təhlükəsizlik sahəsində üçtərəfli tərəfdaşlığa başladıqlarını elan ediblər. AUKUS razılaşması bir sıra sahələrdə, o cümlədən kəşfiyyat və kvant texnologiyaları sahəsində informasiya və texnologiya mübadiləsini nəzərdə tutur. Amma burada ən vacib məqam atom sualtı qayıqlarının inşasında Kanberraya yardımın nəzərdə tutulmasıdır. Onların Avstraliyada peyda olması ABŞ-ın bu regionda nüfuz dairəsini genişləndirməsi baxımından həlledici əhəmiyyət daşıyır. Üstəlik, bu, tarixdə Birləşmiş Ştatların öz nüvə texnologiyalarını bölüşməyə razılıq verdiyi ikinci haldır. İndiyədək bu, yalnız Böyük Britaniya ilə olmuşdu – 1958-ci ildə.
Avstraliya Hərbi Dəniz Qüvvələri «Tomaqavk» da daxil olmaqla, uzaq mənzilli qanadlı raketlərlə də gücləndiriləcək. Bununla yanaşı, razılaşmanın iştirakçıları Avstraliyanın nüvə silahı əldə etməyəcəyini bildirirlər.
Asiya-Sakit okean regionunun artan iqtisadi, demoqrafik və siyasi çəkisi onu beynəlxalq düzənin formalaşmasında, qlobal problemlərin həllində əsas oyunçulardan birinə çevirir. AUKUS-un əsas hədəfi Çinin bu regionda güclənməsindən və qlobal iddialarından irəli gələn təhdidlərin (ABŞ-da belə hesab edirlər) qarşısının alınmasıdır.
Dünyanın ən böyük hərbi-dəniz donanmasına malik (gəmilərin tonnajına yox, sayına görə) Çin Cənubi Çin dənizi kimi mübahisəli ərazilərdə getdikcə daha inadkar gücə çevrilir. Beynəlxalq ticarət üçün vacib dəniz yollarının oradan keçdiyini nəzərə alsaq, bu, narahatlıq yaratmaya bilməz. Üstəlik, söhbət heç də tək ABŞ-ın narahatlığından getmir.
Bununla yanaşı, AUKUS-un yaradılması göstərir ki, Vaşinqtonun Çinin önünü kəsmək cəhdlərinin təməl daşlarından biri də Hind-Sakit okean zonasıdır.
Lakin yeni üçtərəfli razılaşma həm də ABŞ ilə Aİ-dən olan tərəfdaşları arasında qarşılıqlı məyusluğun nəticəsidir. Vaşinqtonda hesab edirlər ki, Aİ Çinə həddindən artıq yumşaq yanaşır. Avropalılar isə əksinə, Birləşmiş Ştatların Pekinlə münasibətdə hədsiz aqressiv davrandığı qənaətindədirlər. Bu üzdən də, Aİ Hind-Sakit okean regionu (HSR) ilə bağlı öz strategiyasını hazırlamağı və bu bölgə dövlətləri ilə əlaqələri dərinləşdirməyi düşünür.
Aİ-nin strategiyası
Aİ üçün HSR-in strateji əhəmiyyəti getdikcə daha vacib əhəmiyyət kəsb etməyə başlayır. O, bu bölgənin aparıcı investoru və ən böyük ticarət tərəfdaşlarından biridir. Beynəlxalq ticarətin 70%-dən çoxu (mal və xidmətlər) və birbaşa xarici investisiya axınının 60%-dən artığı Avropa ilə HSR-in payına düşür. Bu üzdən, Avropa İttifaqı, təbii olaraq, bu bölgə ilə siyasi və müdafiə bağlarını möhkəmləndirəcək strategiyaya sahib olmaq istəyir. Amma maraqlıdır ki, Brüssel bunu AUKUS-un yaradılmasından cəmi bir gün sonra bəyan edib.
Üçtərəfli razılaşmadan fərqli olaraq, Aİ-nin strategiyası daha çox region dövlətləri ilə ticarət, səhiyyə, informasiya, infrastruktur və ətraf mühit sahələrində əməkdaşlığa əsaslanır. Eyni zamanda, burada «dəniz kommunikasiyalarının və azad gəmiçiliyin müdafiəsi məqsədi ilə Aİ ölkələrinə məxsus hərbi-dəniz qüvvələrinin bölgəyə geniş şəkildə yerləşdirilməsi imkanlarının öyrənilməsi»ndən də bəhs olunur.
Doğrudur, skeptiklər düşünürlər ki, bu strategiya Aİ-nin bu bölgədə nüfuz dairəsini ciddi şəkildə genişləndirməsinə kifayət etməyəcək. Buna ən parlaq nümunə cəmi 3 ay əvvəl təsis olunmuş Aİ-ABŞ Ticarət və Texnologiyalar Şurasıdır.
Almaniya ilə Fransa narazıdır
Şura Aİ ilə ABŞ-ın əsas qlobal ticarət, iqtisadi və texnologiya məsələlərinə yanaşmalarını koordinasiya etməli idi. Amma hələ AUKUS peyda olmamış belə, Vaşinqtonla Brüsselin yeni təşəbbüslə bağlı fikirləri haçalanırdı. Vaşinqton bu formata ümumi texnoloji və ticarət standartlarının yaradılması, Çinə qarşı vahid mövqedən çıxış edilməsi üçün əla imkan kimi yanaşırdısa, Avropa düşərgəsi Pekinin yeni razılaşmanın əsas hədəfi olduğu rəyinin yaranmaması üçün əlindən gələni edirdi. Aİ ölkələri, xüsusilə Fransa ilə Almaniya Pekinlə ciddi iqtisadi əlaqələrə malik olduqlarından, Çinə hədsiz təzyiq göstərilməsinə tərəfdar deyillər.
Bundan başqa, ötən ilin sonlarında, Baydenin prezidentliyə başlamasına az qalmış Aİ Çinlə İnvestisiyalar haqqında Hərtərəfli Saziş (CAI) də imzalayıb. Üstəlik, Brüssel buna Aİ-nin bir çox üzvünün sərt etirazlarına rəğmən gedib. İtaliya, Polşa, Belçika, İspaniya və digərləri Almaniya ilə Fransanı sənədi Berlinin Avropa İttifaqı Şurasına sədrliyinin son günlərində və Co Baydenin prezidentliyə başlamasına cəmi bir ay qalmış imzaladığı üçün tənqid edirdilər. Bu razılaşmaya qarşı əsas arqument isə orada qul əməyi və investisiyaların qorunması ilə bağlı öhdəliklərin yer almaması idi. Bundan başqa, tənqidçi ölkələr düşünürlər ki, bu, ABŞ və Çinlə münasibətlərdə Aİ-nin mövqeyini zəiflədəcək.
Bir çox Avropa ölkəsi Fransanın ticarətlə bağlı öz problemlərini Aİ-nin gündəminə çevirmək cəhdlərindən də narazıdır. Məsələn, indi Aİ-nin Avstraliya ilə imzalanması ilin sonuna planlaşdırılan ticarət razılaşması baş tutmaya bilər. Səbəb Fransanın Kanberra ilə imzaladığı nəhəng müqaviləni itirməsindən qəzəblənməsidir.
Dünyanın yeddinci dövləti
Avstraliya AUKUS razılaşmasını imzalamaqla, yeni seçimini ortaya qoyub – o, Çinin deyil, ABŞ-ın tərəfindədir. Bu, bir Asiya-Sakit okean regionu dövləti üçün kifayət qədər cəsarətli addımdır. Çünki onun ixracının 40%-i Pekinin payına düşür, üstəlik, Çin Avstraliya iqtisadiyyatına 100 milyard dollardan artıq investisiya qoyub.
Lakin ABŞ və Böyük Britaniya ilə təhlükəsizlik razılaşması Avstraliyaya öz müdafiəsini modernləşdirməsi üçün ciddi impuls verir. O, dünyada ABŞ, Böyük Britaniya, Rusiya, Fransa, Çin və Hindistandan sonra atom sualtı qayıqlarına malik yeddinci dövlətə çevriləcək. Atom sualtı qayıqları adi mühərrikli sualtı qayıqlardan dəfələrlə sürətlidir və onları müşahidə etmək çətindir. Onlar aylarla suyun altında qala, uzaq məsafələrə raket zərbələri endirə bilir, hərbi təchizat baxımından geniş imkanlara malik olurlar. Bu üzdən, Avstraliyanın Fransa ilə dizel yanacağı ilə işləyən sualtı qayıqların inşasına dair müqavilədən imtinası tamamilə anlaşılandır. Yeri gəlmişkən, həmin müqavilə ilə bağlı problemlər onun imzalandığı 2016-cı ildən başlamışdır. Razılaşmada əsas mübahisə «Barracuda» sinfinə aid 12 sualtı qayığı kimin inşa edəcəyi ilə bağlı idi. Kanberra onların yerli sakinlərin 90%-lik iştirakı ilə Avstraliyada tikilməsini tələb edir, fransızlar isə buna qəti etiraz edərək, Avstraliya sənayesinin buna hazır olmadığını bildirirdilər. Beləliklə, müqavilənin icrası uzanırdı ki, bu da onun dəyərinin ilkin 31 milyard avrodan 56 milyard avroyadək artmasına səbəb olmuşdu. Başqa problemlər də var idi. Lakin Fransa nədənsə Avstraliyanın alternativinin olmadığını düşünərək, onlara məhəl qoymurdu. İndi məlum olur ki, Paris yanılıb. Artıq bu ilin əvvəlində Kanberranın müqavilədən çıxmağa hazırlaşdığına dair xəbərlər yayılmışdı. Halbuki o, bu işə 1 milyard dollardan artıq vəsait xərcləmişdi, üstəlik, razılaşmanı tərk edəcəyi təqdirdə, «dəbbə pulu» da ödəməli olacaqdı. Avstraliya qərarını rəsmən açıqlamağı yalnız bir səbəbdən ləngidirdi – o, həyat qabiliyyətli alternativ tapmalı idi. Təbii ki, bunu Fransa da bilməyə bilməzdi. Beləliklə, Parisin AUKUS razılaşmasına və qarşı tərəfin onunla müqavilədən imtinasına əsəbi reaksiyası başadüşüləndir.
Amma nəzərə alsaq ki, cəmi 7 ay sonra Fransada prezident seçkisi keçiriləcək, bəlkə də Emmanuel Makronun qəzəbi, ilk növbədə, daxili auditoriyaya hesablanıb.
Yenilənmə
Aİ liderləri AUKUS razılaşması üzvlərinin onların rəyini nəzərə almamasından nə qədər narazılıq etsələr də, bu alyans ətrafındakı mübahisələr bir vacib yeni reallığı ortaya qoyub: ABŞ ilə Çin arasında qarşıdurma getdikcə artacaq və avropalıların bu vəziyyətə uyğunlaşmaqdan başqa yolu yoxdur. Məhz bu yerdə Aİ ilə Çinin əməkdaşlığa yanaşmaları arasında fundamental asimmetriya ortaya çıxır. Avropa infrastrukturuna və yüksək texnologiyalarına Çin investisiyalarının artması Pekinin qazanc əldə etmək niyyətilə deyil, geosiyasi hədəfləri ilə bağlıdır. Çinin ticarət və investisiya əməliyyatlarına yanaşması məhz bu amilə əsasən müəyyənləşir. Avropa şirkətlərinin qarşılarına qoyduqları məqsədlər, onların Çin bazarlarına düşmək cəhdləri isə sırf pul qazanmaq istəyinə bağlıdır.
Avropanın geosiyasi iddialarının nə qədər real olduğu yaxın gələcəkdə ortaya çıxacaq. Bəlkə də, yenilənmə elə onların özlərinə lazım oldu.

FLEXIBILITY vs AGGRESSION
“This is not what the Allies do”, “stab in the back”, “it’s probably time to suspend and reset the relations between the European Union and the United States”...
The uncoordinated and chaotic withdrawal of allied troops from Afghanistan did not cause as much negative emotions in Europe as the unexpected news of the creation of a trilateral defense alliance dubbed AUKUS.
EU leaders have bluntly accused the US President Joe Biden of neglecting their transatlantic alliance partners. “The main principles of the alliance are loyalty and transparency. But we see a clear lack of transparency and loyalty,” said Charles Michel, President of the European Council.
Key region
Less than a month after the fall of Kabul, the US, Great Britain, and Australia announced a trilateral security partnership.
AUKUS provides for the exchange of information and technology in a number of areas, including intelligence and quantum technologies. But most importantly the new deal will provide support to Canberra in the construction of nuclear submarines. Their deployment in Australia is critical to expanding US influence in the region. Moreover, this is the second case in history when the US agreed to share its nuclear technology. Prior to that, the UK received them back in 1958.
The Australian Navy will also be upgraded with long-range missiles, including the Tomahawk cruise missiles. At the same time, the parties assured that Australia will not receive nuclear weapons.
The growing economic, demographic, and political weight of the Asia-Pacific region makes it a key actor in shaping the international order and solving global problems. The main objective of AUKUS is to contain the threat posed, according to the US, from the growing influence of China in the region and its global ambitions.
With the world's largest navy (by number of ships, not by tonnage), China becomes increasingly persistent in the disputed areas such as the South China Sea. Since there are sea routes important for international trade, this cannot but cause concern for the US and other countries. At the same time, the establishment of AUKUS confirms that the cornerstone of Washington's strategy to contain China is in the Indo-Pacific region.
However, the new trilateral agreement is partly a result of mutual frustration between the US and its EU partners. From Washington's point of view, the EU is too soft on China, while the EU believes that the US, on the contrary, is too aggressive. Therefore, the EU seeks to develop its own strategy for the Indo-Pacific Region (IPR) and deepen its ties with its countries.
The EU strategy
Strategic importance of the Indo-Pacific region is becoming increasingly important for the EU, which is a leading investor and one of the largest trading partners of countries located in this region. The share of Europe and IPR in the world trade turnover reaches over 70% and over 60% of foreign direct investment flows.
Therefore, it is not surprising that the EU needs its own strategy to strengthen political and defense ties in this area, which Brussels announced the day after the announcement of AUKUS.
But unlike the trilateral deal, the EU's strategy is largely about building cooperation with countries in the region in the areas of trade, health, data, infrastructure, and the environment. Well, and “to study the ways to ensure the expanded deployment of EU naval forces to protect maritime communications and freedom of navigation.”
Sceptics believe that this strategy will not increase the EU's influence in the Indo-Pacific region significantly, as the EU has become interested in the region relatively recently. It will also not solve the problem of the increasingly complex position of the EU between the US and China in their increasingly fierce rivalry there. Take, for example, the EU-US Council on Trade and Technology (CTT) established just three months ago.
Dissatisfaction with Germany and France
CTT should coordinate the approaches of the EU and the US on key issues related to the global trade, economy, and technology. However, even before the conflict with AUKUS, the views of Washington and Brussels on the new initiative were quite different.
Washington views this format as an excellent opportunity to develop common technology and trade standards and to act as a united front against China. On the other hand, the EU did its best to play down any perception that Beijing was the target of the agreement. EU member states, especially France and Germany, are hesitant to put too much pressure on China because of their significant economic ties with Beijing.
Moreover, last year, shortly before Biden took office, the EU rushed to conclude a Comprehensive Agreement on Investment (CAI) with China despite the strong resistance of many members states. In particular, Italy, Poland, Belgium, Spain, and others countries criticised Germany and France for aggressively promoting an investment agreement with China in the last days of Germany's presidency of the EU Council and just a month before Joe Biden took office.
Their main argument against the deal was the lack of obligations regarding slave labour and investment protection. In addition, they feared that such actions would complicate the EU's position in future relations with the US and China.
Many European countries are also unhappy that the French are trying to link their problems with the EU's trade agenda. In particular, the trade agreement between the EU and Australia, which is expected to be signed by the end of the year, is in danger due to France’s irritation over the loss of a major contract with Canberra.
Seventh in the world
By signing the AUKUS deal, Australia has demonstrated its choice - it is taking the side with the US, not China. This was a bold move for an Asia-Pacific country that has 40% of its exports to China, with Beijing having invested in the Australian economy more than $100 billion.
However, the security deal with the US and Britain is giving Australia a significant boost in modernizing its defense potential. It will become the seventh country in the world - after the US, Britain, Russia, France, China, and India armed with nuclear submarines.
Submarines are much faster than conventional boats and are more difficult to spot. They can stay underwater for months, fire missiles over long distances, and have more options for storing combat gear.
Therefore, it is quite understandable that Australia decided to abandon the contract with France for the construction of diesel submarines. Especially, amid the problems with that contract, which began almost immediately after its conclusion in 2016.
The main stumbling block of the contract was a dispute over the actual constructor of the 12 Barracuda-class submarines. Canberra demanded that they be built in Australia with 90% local participation, but the French resisted this, assuring that the Australian industry was not ready for this.
In addition, the execution of the contract was delayed, with the price tag rising from the original 31 to 56 billion euros. There were other problems that the French ignored, for some reason believing that Australia had no alternative. But they were wrong. Earlier this year, it was reported that Canberra was trying to pull out of the deal, despite having already paid more than $1 billion and facing a payoff. It hesitated for one reason- it needed a viable alternative. France could not have been unaware of this. Therefore, its nervous reaction to the AUKUS deal and the news of the termination of the contract do not seem convincing.
On the other hand, amid the upcoming presidential elections in France, we can assume that the cause of Emmanuel Macron's anger is primarily the domestic consumption.
Reset
However expressible is the discontent of the EU leaders on the AUKUS, the controversy around the alliance highlighted an important new reality: confrontation between the US and China will only grow, while the Europeans have no other choice but adapt to it.
And this is where the approaches of the EU and China to cooperation are fundamentally different. The growth of Chinese investment in European infrastructure and high technology is based on Beijing's geopolitical goals, not a desire to make a profit. This is what largely determines China's approach to trade and investment operations. While the European companies have been trying to access the Chinese market to earn money for their shareholders.
We will see the viability of Europe's geopolitical ambitions in the near future. Perhaps it is the EU that needs a reset.