ONLAR ÜRƏKLƏRDƏ YAŞAYIR
Ermənistan ondan qoşunlarını Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindən dərhal, tam və qeyd-şərtsiz çıxarmasını tələb edən BMT Təhlükəsizlik Şurası qətnamələrinə məhəl qoymur. Ermənistan Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində qanunsuz məskunlaşdırma aparır. Ermənistan Azərbaycan xalqına məxsus tarixi və mədəni irsi yer üzündən silir. Ermənistan dinc sakinləri atəşə tutur, silahlı təxribatlara əl atır, dövlət sərhədində və təmas xəttində diversiya aktları həyata keçirir. Nəhayət, Ermənistan yeni müharibəyə hazırlaşır…
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev bütün bunlar haqqında beynəlxalq ictimaiyyət BMT Baş Assambleyasının 2020-ci il sentyabrın 21-də keçirilən toplantısında – İkinci Qarabağ müharibəsinin başlamasına 1 həftədən də az qalmış xəbərdar edir.
«Təcavüzkar ritorika və təxribatlar Ermənistanın Azərbaycana qarşı yeni təcavüzə hazırlaşdığını nümayiş etdirir. Biz BMT-ni və beynəlxalq ictimaiyyəti Ermənistanın növbəti hərbi təcavüzdən çəkindirilməsinə dəvət edirik», - deyə Azərbaycan Prezidenti BMT-nin yaradılmasının 75-ci ildönümünə həsr olunmuş yüksək səviyyəli iclasda bildirir.
Lakin artıq o zaman məlum idi ki, dünyanın bu həcəyanlı siqnala adekvat reaksiya verəcəyini gözləməyə dəyməz. Ermənistanla Azərbaycan arasında münaqişə az qala 30 il idi ki, davam edirdi və bütün bu müddət ərzində beynəlxalq təşkilatlar yalnız bir şeyə nail ola bilmişdilər – müharibənin dayandırılması və ATƏT-in Minsk qrupu kimi uğursuz vasitəçilik formatının yaradılması.
Azərbaycan hər zaman münaqişənin sülh yolu ilə həllinə sadiqlik nümayiş etdirir, amma eyni zamanda dünya birliyi tərəfindən onun ərazisi kimi tanınan torpaqların azad ediləcəyini sonsuzadək gözləmək niyyətində olmadığını da dəfələrlə dilə gətirirdi. Lakin bir milyondan artıq azərbaycanlı məcburi köçkünün doğma evlərinə qayıdacaqları günü gözlədikləri bu illər ərzində nə BMT TŞ, nə də vasitəçi dövlətlər Ermənistana təzyiq göstərməyə tələsirdi. Nəticədə, İrəvan onların susqun razılığı fonunda işğalçı siyasətini davam etdirirdi.
Ədalət naminə qeyd etmək lazımdır ki, bu illər ərzində vasitəçilər müəyyən nəticə də əldə etmiş, ən azı həll formulları hazırlayaraq ortaya qoya bilmişdilər. Onların arasında son anadək sülh danışıqlarının bazası sayılan «Madrid prinsipləri» də var idi. Lakin Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyanın «Qarabağ Ermənistandır və nöqtə» bəyanatından, danışıqların davam etdirilməsi üçün yeddi şərt irəli sürməsindən sonra İrəvanın danışıqlar formatını pozmaq, o zamanadək əldə olunmuş razılaşmalardan da imtina etmək fikrində olduğu aydın idi. «Mən danışıqlara Serj Sarqsyanın qaldığı nöqtədən yox, sıfırdan başlamışam», - deyə Paşinyan hələ 2019-cu ildə bildirmişdi. Beləliklə, Paşinyanın «öz nöqtəsi» Qarabağ münaqişəsinin sülh yolu ilə həlli prosesində geri sayımın başlama nöqtəsinə çevrilmişdi…
Ermənistanın inqilabçı rəhbərliyi 2016-cı ilin aprelində baş vermiş 4 günlük müharibənin dərsini unutmuşdu. Halbuki, həmin vaxt «Ohanyanın müdafiə xətti» adlı mif son dərəcə qısa müddətdə darmadağın edilmişdi. Bu azmış kimi, «yeni müharibə – yeni ərazilər» prinsipini elan etmiş Paşinyanın Ermənistanın 2020-ci ilin iyulunda Azərbaycanla sərhədinin Tovuz rayonu istiqamətində növbəti silahlı toqquşmaya səbəb olmuşdu. Həmin sərhəd insidentinə görə günahkarın Ermənistan olduğunu İrəvanın əsas hərbi-siyasi müttəfiqi olan Rusiya da təsdiqləmişdi. Tovuz hadisələri zamanı Bakıdan layiqli cavabını almış Ermənistan avqustda Azərbaycan ərazisinə diversiya qrupu da göndərmiş, lakin azərbaycanlı hərbçilər onları da zərərsizləşdirmişdi. Nəhayət, cəbhə xəttindəki növbəti təxribat Ermənistan üçün faciəyə çevrildi…
Sabah müharibə idi…
27 sentyabr 2020-ci ildə bütün təmas xətti boyunca miqyaslı əks-hücum əməliyyatlarına başlayıb. İki gün ərzində düşmənin ilk müdafiə xətti yarılıb, Murovdağ silsiləsində strateji yüksəkliklər, Azərbaycanın Füzuli və Cəbrayıl rayonunun bir neçə kəndi işğaldan azad olunub.
Azərbaycan ordusunun Ali Baş Komandanı İlham Əliyevin sonradan «Dəmir yumruq» adlandırdığı əks-hücum əməliyyatı 44 gün çəkib. Bu müddətdə Azərbaycan hərbçiləri 300-dən artıq yaşayış məntəqəsini, təxminən 5 min kvadrat kilometrlik ərazini düşmən işğalından azad edib. Ordu bir-birinin ardınca rayon mərkəzlərini – Cəbrayıl, Füzuli, Zəngilan, Qubadlı – azad edərək, Xocavənd rayonunun strateji əhəmiyyətə malik Hadrut qəsəbəsini də geri qaytarıb, bununla da Laçın dəhlizinə çıxıb. «Dəmir yumruq» əməliyyatının tacı isə əlbəttə ki, Azərbaycanın mirvarisi olan Şuşa şəhərinin azad edilməsidir (8 noyabr).
Bunadək Ermənistan rəhbərliyi xilas olmaq üçün Moskva, Paris və digər müttəfiqlərinin «qapısını döyürdü». İrəvan öz hərbi avantürasına KTMT-ni də cəlb etməyə çalışırdı. Paşinyan müqavimət göstərməyin mənasız olduğunu yalnız Şuşanın azad edilməsindən sonra anlayıb və Moskvanın vasitəçiliyi ilə kapitulyasiya aktı imzalamağa razılıq verib.
Azərbaycan, Ermənistan və Rusiya liderlərinin 10 noyabr 2020-ci ildə imzaladıqları üçtərfli bəyannaməyə uyğun olaraq, Azərbaycanın daha üç rayonu – Ağdam, Kəlbəcər və Laçın Bakının nəzarətinə qaytarılıb. Bu rayonların ümumi ərazisi, təxminən, 5 min kvadrat kilometrdir və bu boyda ərazinin bir güllə belə, atılmadan azad olunması son dərəcə önəmli hadisədir.
Əlbəttə, istənilən müharibə insan ölümü deməkdir. Üstəlik, əks-hücuma keçən tərəf düşməndən daha artıq itki verməyə hazır olmalıdır. Lakin İkinci Qarabağ müharibəsi bu stereotipi qırıb. Dünya görüb ki, Azərbaycan Ordusu nəinki əla silahlanıb, həm də mükəmməl hərbi hazırlıq keçib. Azərbaycan Silahlı Qüvvələri ən yüksək texnologiyalı ultramüasir silahlara malikdir və döyüşlərdə itkinin minimum olması üçün o, məhz bu silahlardan istifadə edib. Türkiyə istehsalı olan «Bayraktar TB-2», İsraildən alınmış «Harop» kimi pilotsuz uçuş aparatları hesabına Azərbaycan Ordusu döyüşlərin ilk günlərindəcə düşmənin belini qırmağa, onun Hava Hücumundan Müdafiə sistemlərini, radioelektron mübarizə vasitələrini sıradan çıxarmağa, yaxşı möhkəmləndirilmiş müdafiə xəttini yarmağa nail olub. Bəli, müasir silahlar Azərbaycan Ordusunun işini asanlaşdırıb, lakin ərazilərin işğaldan azad olunması vəzifəsinin öhdəsindən məhz əsgərlər və zabitlər gəlib. Azərbaycan hərbçilərinin Şuşanı azad etməsi isə ayrıca dastan mövzusudur… Xarici hərbi ekspertlər hələ də bundan danışır, Şuşa əməliyyatını təhlil edirlər.
Müharibənin gedişində döyüş meydanında məğlubiyyətə uğrayan Ermənistan Azərbaycanın dinc şəhər və kəndlərini atəşə tutmağa başlamışdı. Üstəlik, bu zaman o, qadağan olunmuş silahlardan istifadə edirdi. Nəticədə, 100-dən artıq mülki şəxs həyatını itirib, yüzlərlə ailə evsiz qalıb. Amma azərbaycanlılar hakimiyyətdən dayanmamasını, müharibənin tam qələbəyədək davam etməsini tələb edirdi.
«Müharibə dövründə hamımız bir şüarla yaşayırdıq – öldü var, döndü yoxdur. Azərbaycan xalqı Azərbaycan Ordusunun arxasında möhkəm dayanaraq ordumuza əlavə güc verirdi. Günahsız insanların həlak olması, şəhər və kəndlərimizin dağıdılması Azərbaycan xalqının iradəsini qıra bilmədi. Biz hər gün irəli gedirdik, hər gün qələbə qazanırdıq, hər gün yeni uğurlar haqqında məlumatlar daxil olurdu. 44 gün ərzində bir gün də olmayıb ki, biz geriyə addım ataq. Ancaq mənfur düşmən, - baxmayaraq ki, onların əlində əlverişli mövqelər var idi, ərazinin relyefi onlara böyük üstünlük təşkil edirdi, baxmayaraq ki, 30 il ərzində 5-6 xətdən ibarət müdafiə istehkamları qurulmuşdu, - geri getməyə məcbur oldu. 44 günlük müharibə zamanı Azərbaycan Silahlı Qüvvələrində bir nəfər də olsun fərari olmayıb. Ancaq Ermənistan ordusunda 10 mindən çox fərari olub», - deyə Prezident İlham Əliyev Azərbaycan xalqına 27 sentyabr 2021-ci ildə Anım Günü münasibəti ilə ünvanladığı müraciətdə bildirib.
Anım Günü dövlət başçısının ötən il dekabrın 2-də imzaladığı fərmanla təsis edilib. Azərbaycanda hər ilin bu günü Vətənin azadlığı uğrunda canlarından keçmiş qəhrəmanların parlaq xatirəsi anılacaq.
İkinci Qarabağ müharibəsi tarixə çevrilib və hər zaman Azərbaycan tarixinin şərəfli səhifəsi olacaq. Azərbaycan bununla Ermənistandan yalnız 1992-1994-cü illər müharibəsinin qisasını almayıb, həm də bu ölkəni sosial, iqtisadi və siyasi problemlər burulğanına atıb. Bu zərbədən Ermənistan, çətin ki, tezliklə özünə gəlsin.
Müharibə bitib. Lakin üçtərəfli razılaşmaya zidd olaraq, Qarabağın kiçik bir hissəsində hələ də qanunsuz erməni silahlı birləşmələri qalmaqdadır. Üstəlik, Ermənstanda hələ də revanş xəyalı ilə yaşayan qüvvələr də var. Amma onların daha adekvat opponentləri bildirirlər ki, hazırkı qüvvələr balansında revanş cəhdi İrəvana ötənilki müharibədən daha baha başa gələ, Ermənistan onsuz da formal xarakter daşıyan dövlətçiliyini də itirə bilər.
Əlbəttə ki, müharibənin nəticələrindən məmnun olmayan çox ölkə və qüvvə var. Məhz onlar hələ də Minsk qrupunu bərpa etməyə çalışır, «Dağlıq Qarabağın statusu» məsələsini yenidən gündəmə gətirməyə çalışırlar. Bakı isə xatırladır ki, Azərbaycan ərazi bütövlüyünü öz gücünə bərpa edib. Demək, Minsk qrupunun mandatı bitib, status haqda söhbətlər aktuallığını itirib. Çünki erməni tərəfi dinc yolla razılığa gəlməkdən imtina edib.
«Biz müharibəni hərbi-siyasi yollarla həll etdik, müharibə arxada qaldı, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi də tarixdə qaldı. Azərbaycanda «Dağlıq Qarabağ» adlı inzibati ərazi mövcud deyil və əgər kimsə «Dağlıq Qarabağ» adlı ölünü diriltmək istəyirsə, onu öz ərazisində diriltsin, öz ərazisində «Dağlıq Qarabağ» adlı qurum yaratsın, respublika yaratsın, cəmiyyət yaratsın. Biz də onu tanıyarıq, ancaq Azərbaycanda yox! Bu məsələ öz həllini tapdı. Bunu mən deyirəm - Azərbaycanın Prezidenti, Silahlı Qüvvələrin Ali Baş Komandanı. Hər kəs bu sözlərlə hesablaşmalıdır və hesablaşacaq», - deyə İlham Əliyev bildirib.
Azərbaycan Prezidentinin prinsipiallığı hər kəsə, o cümlədən ATƏT-in Minsk qrupunun həmsədrlərinə yaxşı məlumdur. Odur ki, «münaqişənin hələ də həll olunmadığı» haqda fikirlər nə qədər az səsləndirilərsə, postmüharibə razılaşmalarının irəli aparılması üçün o qədər yaxşı olar.
Bu gün bölgəyə sülh qayıdır. Azərbaycan azad etdiyi əraziləri ermənilərin basdırdığı minalardan təmizləyir, bu yerlərdə infrastrukturu bərpa edir, şəhər və kəndlər tikir. Müharibədən cəmi 9 ay sonra Füzulidə beynəxalq aeroport istismara verilib, Şuşaya yol çəkilib, rayonlar elektrik enerjisi ilə təmin olunub. Amma bu, yalnız başlanğıcdır. Ermənistan özündən sonra xarabalıqlar və yandırılmış torpaq qoyub. Onların bərpasına uzun illər, böyük vəsait və güc sərf olunacaq.
Artıq qeyd olunduğu kimi, müharibənin nəticələrindən heç də bütün ölkələr və qüvvələr razı qalmayıb. Odur ki, hələ ciddi diplomatiya tələb edən işlər də qalmaqdadır. Xoşbəxtlikdən, bədxahlarla yanaşı, hər zaman Azərbaycanın yanında yer alan, ötənilki qələbəyə də böyük töhfə vermiş Türkiyə də var.
İstənilən halda, artıq bir şey tam aydın və dəyişməzdir: hər zaman Azərbaycan xalqının ürəyində yaşayacaq qəhrəmanlarımızın sayəsində Qarabağ Azərbaycandır!
QEYD
Sentyabrın 27-si Azərbaycan Prezidentinin 2 dekabr 2020-ci il tarixli fərmanı ilə Anım Günü elan olunub. Azərbaycanda hər ilin bu günü Vətənin azadlığı uğrunda canlarından keçmiş qəhrəmanların parlaq xatirəsi anılacaq.

THEY LIVE IN OUR HEARTS
Armenia ignores the resolutions of the UN Security Council on the immediate, complete and unconditional withdrawal of its troops from the occupied lands of Azerbaijan. Armenia illegally populates the occupied lands of Azerbaijan. Armenia is wiping out the historical and cultural heritage of the Azerbaijani people. Armenian soldiers shoot at civilians, provoked armed skirmishes, sabotages on the border and the line of contact. Armenia is forming militia groups. And finally, Armenia is preparing for a new war. President of Azerbaijan Ilham Aliyev warned the international community about all these processes at the 75th session of the UN General Assembly on September 21, 2020 - less than a week before the start of the Second Garabagh War.
“Aggressive rhetoric and provocations demonstrate that Armenia is preparing for a new aggression against Azerbaijan. We call on the UN and the international community to restrain Armenia from another military aggression,” President of Azerbaijan said at a high-level meeting dedicated to the 75th anniversary of the establishment of the UN.
However, even then it was clear that one should not expect an adequate reaction of the world community to Mr. Aliyev’s alarming statements. The conflict between Azerbaijan and Armenia lasted more than 30 years, and all that international organisations have managed to do during this period was only to freeze the war and initiate unsuccessful mediation in through the OSCE Minsk Group.
Azerbaijan has always demonstrated its commitment to the peaceful settlement of the conflict, but at the same time it has repeatedly warned that it would not wait indefinitely for the liberation of its internationally recognised territories. But while more than a million Azerbaijani refugees were waiting for their return to their homes, neither the UN Security Council nor the mediating countries were in a hurry to put pressure on Armenia, which, with their tacit consent, continued its occupation policy.
In all fairness, over the years mediators have achieved certain progress in the development of settlement formulas, including the so-called Madrid principles, which have eventually been taken as a basis for negotiations. But after the statement of the Armenian Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan that ‘Garabagh is Armenia, period’ and after he put forward his seven conditions for the continuation of the negotiation process, it became clear that Yerevan was just trying to violate the established format and abandon the previously achieved progress. “I kicked off the negotiations not from Serzh Sargsyan’s point of reference but from my own. This is a very important nuance,” Pashinyan said back in 2019. Thus, his point of reference became a new kick-off point for the process of peaceful settlement of the Garabagh conflict.
Revolutionary government of Armenia has forgotten though about the lessons of the four-day April war of 2016, when Azerbaijan dispelled in a few days the myth about the so-called Ohanyan's line of defense. In July 2020, the Pashinyan government proclaimed the principle of ‘new war for new territories’, hence having provoked an armed clash on the border with Azerbaijan in Tovuz. Moreover, Russia, the key military-political ally of Yerevan, also confirmed that Armenia was a culprit of the border incident. Despite getting a duly response from Baku, Yerevan sent a sabotage group to Azerbaijan in August, which was neutralised by the Azerbaijani military. The next provocation on the front line turned out to be fatal for Armenia.
Tomorrow was war
On September 27, 2020, Azerbaijan launched a full-scale counteroffensive operation along the entire line of contact. During the day, the enemy's first line of defense was completely destroyed, strategic heights on the Murovdag mountain range, several villages of the Fuzuli and Jabrayil districts of Azerbaijan were liberated from occupation.
The counter-offensive operation of the Azerbaijani military, which President Ilham Aliyev later called the Iron Fist, lasted 44 days. During these days, Azerbaijan liberated over 300 settlements, and an area of 5,000 square kilometres, including the district centres of Jabrayil, Fuzuli, Zangilan, Gubadli, the strategically important settlement of Hadrut in the Khojavend district, and reached the Lachin Corridor. The culmination of Operation Iron Fist was the liberation of the pearl of Azerbaijan - the city of Shusha on November 8.
Prior to that, the Armenian leadership hoped to save the situation trying to get support from Moscow, Paris, and other allies. There were also futile attempts to involve the CSTO in their military adventure. It was only after the liberation of Shusha by Azerbaijan that Pashinyan realised that resistance was useless and agreed to sign the surrender through the mediation of Moscow.
Pursuant to the provisions of the November 10, 2020 trilateral statement of the leaders of Azerbaijan, Armenia, and Russia, Azerbaijan could return three more districts – Aghdam, Kalbajar, and Lachin. The total area of these districts was roughly 5,000 square kilometres and they were returned without a single shot.
Of course, any war has victims. Especially during counteroffensives, the counter-attacking side must be prepared for more casualties than the enemy. But the Second Garabagh War broke this stereotype too. The entire world saw that the Azerbaijani army was not only well armed, but also excellently trained. The Azerbaijani Army is equipped with ultra-modern weapons used to minimize losses. Thanks to the active use of the Turkish-made Bayraktar TB-2 drones, the Israeli Harop drones, the Azerbaijani army broke the main defense line of the enemy by disabling its air defense and electronic warfare systems, and broke through its well-fortified defense line. Yes, modern weapons made the conduct of operations much easier for the Azerbaijani army, but it was soldiers, and officers who accomplished the main task of liberating the territories. Especially, the liberation of Shusha... They still talk about it; the operation is analysed by foreign military experts.
Having suffered defeat on the battlefield, Armenia began shelling peaceful cities and villages of Azerbaijan from prohibited types of weapons. As a result, more than a hundred civilians lost their lives, hundreds of families were left homeless. But Azerbaijanis demanded that the authorities not stop, go to the end.
“During the war, we all lived with one slogan - we will die, but we will not retreat. The Azerbaijani people stood firmly behind the Azerbaijani army and gave it additional support. Death of innocent people, destruction of our cities and villages could not break the will of the Azerbaijani people. Every day we advanced; every day we had a victory; every day there were messages about new successes. For 44 days, there has not been a day when we retreated even a step. Although the enemy controlled favourable positions, had a great advantage thanks to the relief of the territory, and had constructed 5-6 rows of defensive fortifications over thirty years of occupation, we forced it to retreat. Not a single soldier in the Azerbaijani Army went AWOL during the 44-day war. While there were more than 10,000 deserters in the Armenian army,” President Ilham Aliyev said in his address to the Azerbaijani people on the occasion of the Day of Remembrance on September 27, 2021.
This day was introduced by the Dec 2, 2020 decree of the President of Azerbaijan. Every year on this day, Azerbaijan will honour the blessed memory of its heroes who sacrificed their lives for the liberation of the homeland.
The Second Garabagh War has become history and will always be a glorious milestone in the history of Azerbaijan. Not only did Azerbaijan settle account with Armenia for the 1992-1994 war, but also plunged it into the abyss of social, economic, and political problems. Armenia will not able to recover quickly from this blow.
The war is over, but despite the trilateral agreement, illegal Armenian armed groups still remain in a small part of Garabagh. Moreover, there are still forces in Armenia that dream of revenge. But their more adequate opponents warn that any such attempt – given the current balance of forces – could cost Yerevan much more than last year's war. For example, Armenia may lose its existing formal statehood.
There are still many countries and forces that are not happy with the outcome of the war. They are still making attempts to revive the OSCE Minsk Group, to re-start conversations about a status of Nagorno-Karabakh. But Baku reminds that Azerbaijan has restored its territorial integrity on its own. This means that the mandate of the OSCE Minsk Group is exhausted, and talks about the status are no longer relevant, since the Armenian side refused to negotiate peacefully.
“We settled the conflict by military-political means. The war left everything behind, with the Nagorno-Karabakh conflict becoming a part of history. There is no administrative territory in Azerbaijan called Nagorno-Karabakh. If someone wants to revive the deceased Nagorno-Karabakh, they can do it on their own territory; they can create on that territory a republic or a society called Nagorno-Karabakh and we will recognise it. But not in Azerbaijan! This issue is over. I am saying this, President of Azerbaijan, Supreme Commander of the Armed Forces. Everyone must and will respect these words,” Ilham Aliyev said.
The principle position of President Aliyev is well known to everyone, including the OSCE Minsk Group co-chairs. So the less are talks about the ‘unsettled conflict’, the better it will be for the further progress of the post-war agreements.
The region is gradually enjoying peace today. Azerbaijan clears the liberated lands from Armenian mines, restores infrastructure, rebuilds cities and villages. In just nine months after the war, Azerbaijan constructed an international airport in Fuzuli, a road to Shusha and ensured power supply to the districts. But this is just the beginning. Armenia left behind only ruins and scorched earth. Its restoration will take many years, effort, and money.
Not all countries and powers were satisfied with the outcome of the war. Therefore, there are still questions that require a lot of diplomatic work. Fortunately, in contrast to ill-wishers, there is always Turkey next to Azerbaijan, which has made a significant contribution to last year's victory.
One way or another, thanks to the heroes of war, whose memory will live forever in the hearts of Azerbaijanis, one thing cannot be changed ever: Garabagh is Azerbaijan!