ONLAR ÜRƏKLƏRDƏ YAŞAYIR
Ermənistan ondan qoşunlarını Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindən dərhal, tam və qeyd-şərtsiz çıxarmasını tələb edən BMT Təhlükəsizlik Şurası qətnamələrinə məhəl qoymur. Ermənistan Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində qanunsuz məskunlaşdırma aparır. Ermənistan Azərbaycan xalqına məxsus tarixi və mədəni irsi yer üzündən silir. Ermənistan dinc sakinləri atəşə tutur, silahlı təxribatlara əl atır, dövlət sərhədində və təmas xəttində diversiya aktları həyata keçirir. Nəhayət, Ermənistan yeni müharibəyə hazırlaşır…
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev bütün bunlar haqqında beynəlxalq ictimaiyyət BMT Baş Assambleyasının 2020-ci il sentyabrın 21-də keçirilən toplantısında – İkinci Qarabağ müharibəsinin başlamasına 1 həftədən də az qalmış xəbərdar edir.
«Təcavüzkar ritorika və təxribatlar Ermənistanın Azərbaycana qarşı yeni təcavüzə hazırlaşdığını nümayiş etdirir. Biz BMT-ni və beynəlxalq ictimaiyyəti Ermənistanın növbəti hərbi təcavüzdən çəkindirilməsinə dəvət edirik», - deyə Azərbaycan Prezidenti BMT-nin yaradılmasının 75-ci ildönümünə həsr olunmuş yüksək səviyyəli iclasda bildirir.
Lakin artıq o zaman məlum idi ki, dünyanın bu həcəyanlı siqnala adekvat reaksiya verəcəyini gözləməyə dəyməz. Ermənistanla Azərbaycan arasında münaqişə az qala 30 il idi ki, davam edirdi və bütün bu müddət ərzində beynəlxalq təşkilatlar yalnız bir şeyə nail ola bilmişdilər – müharibənin dayandırılması və ATƏT-in Minsk qrupu kimi uğursuz vasitəçilik formatının yaradılması.
Azərbaycan hər zaman münaqişənin sülh yolu ilə həllinə sadiqlik nümayiş etdirir, amma eyni zamanda dünya birliyi tərəfindən onun ərazisi kimi tanınan torpaqların azad ediləcəyini sonsuzadək gözləmək niyyətində olmadığını da dəfələrlə dilə gətirirdi. Lakin bir milyondan artıq azərbaycanlı məcburi köçkünün doğma evlərinə qayıdacaqları günü gözlədikləri bu illər ərzində nə BMT TŞ, nə də vasitəçi dövlətlər Ermənistana təzyiq göstərməyə tələsirdi. Nəticədə, İrəvan onların susqun razılığı fonunda işğalçı siyasətini davam etdirirdi.
Ədalət naminə qeyd etmək lazımdır ki, bu illər ərzində vasitəçilər müəyyən nəticə də əldə etmiş, ən azı həll formulları hazırlayaraq ortaya qoya bilmişdilər. Onların arasında son anadək sülh danışıqlarının bazası sayılan «Madrid prinsipləri» də var idi. Lakin Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyanın «Qarabağ Ermənistandır və nöqtə» bəyanatından, danışıqların davam etdirilməsi üçün yeddi şərt irəli sürməsindən sonra İrəvanın danışıqlar formatını pozmaq, o zamanadək əldə olunmuş razılaşmalardan da imtina etmək fikrində olduğu aydın idi. «Mən danışıqlara Serj Sarqsyanın qaldığı nöqtədən yox, sıfırdan başlamışam», - deyə Paşinyan hələ 2019-cu ildə bildirmişdi. Beləliklə, Paşinyanın «öz nöqtəsi» Qarabağ münaqişəsinin sülh yolu ilə həlli prosesində geri sayımın başlama nöqtəsinə çevrilmişdi…
Ermənistanın inqilabçı rəhbərliyi 2016-cı ilin aprelində baş vermiş 4 günlük müharibənin dərsini unutmuşdu. Halbuki, həmin vaxt «Ohanyanın müdafiə xətti» adlı mif son dərəcə qısa müddətdə darmadağın edilmişdi. Bu azmış kimi, «yeni müharibə – yeni ərazilər» prinsipini elan etmiş Paşinyanın Ermənistanın 2020-ci ilin iyulunda Azərbaycanla sərhədinin Tovuz rayonu istiqamətində növbəti silahlı toqquşmaya səbəb olmuşdu. Həmin sərhəd insidentinə görə günahkarın Ermənistan olduğunu İrəvanın əsas hərbi-siyasi müttəfiqi olan Rusiya da təsdiqləmişdi. Tovuz hadisələri zamanı Bakıdan layiqli cavabını almış Ermənistan avqustda Azərbaycan ərazisinə diversiya qrupu da göndərmiş, lakin azərbaycanlı hərbçilər onları da zərərsizləşdirmişdi. Nəhayət, cəbhə xəttindəki növbəti təxribat Ermənistan üçün faciəyə çevrildi…
Sabah müharibə idi…
27 sentyabr 2020-ci ildə bütün təmas xətti boyunca miqyaslı əks-hücum əməliyyatlarına başlayıb. İki gün ərzində düşmənin ilk müdafiə xətti yarılıb, Murovdağ silsiləsində strateji yüksəkliklər, Azərbaycanın Füzuli və Cəbrayıl rayonunun bir neçə kəndi işğaldan azad olunub.
Azərbaycan ordusunun Ali Baş Komandanı İlham Əliyevin sonradan «Dəmir yumruq» adlandırdığı əks-hücum əməliyyatı 44 gün çəkib. Bu müddətdə Azərbaycan hərbçiləri 300-dən artıq yaşayış məntəqəsini, təxminən 5 min kvadrat kilometrlik ərazini düşmən işğalından azad edib. Ordu bir-birinin ardınca rayon mərkəzlərini – Cəbrayıl, Füzuli, Zəngilan, Qubadlı – azad edərək, Xocavənd rayonunun strateji əhəmiyyətə malik Hadrut qəsəbəsini də geri qaytarıb, bununla da Laçın dəhlizinə çıxıb. «Dəmir yumruq» əməliyyatının tacı isə əlbəttə ki, Azərbaycanın mirvarisi olan Şuşa şəhərinin azad edilməsidir (8 noyabr).
Bunadək Ermənistan rəhbərliyi xilas olmaq üçün Moskva, Paris və digər müttəfiqlərinin «qapısını döyürdü». İrəvan öz hərbi avantürasına KTMT-ni də cəlb etməyə çalışırdı. Paşinyan müqavimət göstərməyin mənasız olduğunu yalnız Şuşanın azad edilməsindən sonra anlayıb və Moskvanın vasitəçiliyi ilə kapitulyasiya aktı imzalamağa razılıq verib.
Azərbaycan, Ermənistan və Rusiya liderlərinin 10 noyabr 2020-ci ildə imzaladıqları üçtərfli bəyannaməyə uyğun olaraq, Azərbaycanın daha üç rayonu – Ağdam, Kəlbəcər və Laçın Bakının nəzarətinə qaytarılıb. Bu rayonların ümumi ərazisi, təxminən, 5 min kvadrat kilometrdir və bu boyda ərazinin bir güllə belə, atılmadan azad olunması son dərəcə önəmli hadisədir.
Əlbəttə, istənilən müharibə insan ölümü deməkdir. Üstəlik, əks-hücuma keçən tərəf düşməndən daha artıq itki verməyə hazır olmalıdır. Lakin İkinci Qarabağ müharibəsi bu stereotipi qırıb. Dünya görüb ki, Azərbaycan Ordusu nəinki əla silahlanıb, həm də mükəmməl hərbi hazırlıq keçib. Azərbaycan Silahlı Qüvvələri ən yüksək texnologiyalı ultramüasir silahlara malikdir və döyüşlərdə itkinin minimum olması üçün o, məhz bu silahlardan istifadə edib. Türkiyə istehsalı olan «Bayraktar TB-2», İsraildən alınmış «Harop» kimi pilotsuz uçuş aparatları hesabına Azərbaycan Ordusu döyüşlərin ilk günlərindəcə düşmənin belini qırmağa, onun Hava Hücumundan Müdafiə sistemlərini, radioelektron mübarizə vasitələrini sıradan çıxarmağa, yaxşı möhkəmləndirilmiş müdafiə xəttini yarmağa nail olub. Bəli, müasir silahlar Azərbaycan Ordusunun işini asanlaşdırıb, lakin ərazilərin işğaldan azad olunması vəzifəsinin öhdəsindən məhz əsgərlər və zabitlər gəlib. Azərbaycan hərbçilərinin Şuşanı azad etməsi isə ayrıca dastan mövzusudur… Xarici hərbi ekspertlər hələ də bundan danışır, Şuşa əməliyyatını təhlil edirlər.
Müharibənin gedişində döyüş meydanında məğlubiyyətə uğrayan Ermənistan Azərbaycanın dinc şəhər və kəndlərini atəşə tutmağa başlamışdı. Üstəlik, bu zaman o, qadağan olunmuş silahlardan istifadə edirdi. Nəticədə, 100-dən artıq mülki şəxs həyatını itirib, yüzlərlə ailə evsiz qalıb. Amma azərbaycanlılar hakimiyyətdən dayanmamasını, müharibənin tam qələbəyədək davam etməsini tələb edirdi.
«Müharibə dövründə hamımız bir şüarla yaşayırdıq – öldü var, döndü yoxdur. Azərbaycan xalqı Azərbaycan Ordusunun arxasında möhkəm dayanaraq ordumuza əlavə güc verirdi. Günahsız insanların həlak olması, şəhər və kəndlərimizin dağıdılması Azərbaycan xalqının iradəsini qıra bilmədi. Biz hər gün irəli gedirdik, hər gün qələbə qazanırdıq, hər gün yeni uğurlar haqqında məlumatlar daxil olurdu. 44 gün ərzində bir gün də olmayıb ki, biz geriyə addım ataq. Ancaq mənfur düşmən, - baxmayaraq ki, onların əlində əlverişli mövqelər var idi, ərazinin relyefi onlara böyük üstünlük təşkil edirdi, baxmayaraq ki, 30 il ərzində 5-6 xətdən ibarət müdafiə istehkamları qurulmuşdu, - geri getməyə məcbur oldu. 44 günlük müharibə zamanı Azərbaycan Silahlı Qüvvələrində bir nəfər də olsun fərari olmayıb. Ancaq Ermənistan ordusunda 10 mindən çox fərari olub», - deyə Prezident İlham Əliyev Azərbaycan xalqına 27 sentyabr 2021-ci ildə Anım Günü münasibəti ilə ünvanladığı müraciətdə bildirib.
Anım Günü dövlət başçısının ötən il dekabrın 2-də imzaladığı fərmanla təsis edilib. Azərbaycanda hər ilin bu günü Vətənin azadlığı uğrunda canlarından keçmiş qəhrəmanların parlaq xatirəsi anılacaq.
İkinci Qarabağ müharibəsi tarixə çevrilib və hər zaman Azərbaycan tarixinin şərəfli səhifəsi olacaq. Azərbaycan bununla Ermənistandan yalnız 1992-1994-cü illər müharibəsinin qisasını almayıb, həm də bu ölkəni sosial, iqtisadi və siyasi problemlər burulğanına atıb. Bu zərbədən Ermənistan, çətin ki, tezliklə özünə gəlsin.
Müharibə bitib. Lakin üçtərəfli razılaşmaya zidd olaraq, Qarabağın kiçik bir hissəsində hələ də qanunsuz erməni silahlı birləşmələri qalmaqdadır. Üstəlik, Ermənstanda hələ də revanş xəyalı ilə yaşayan qüvvələr də var. Amma onların daha adekvat opponentləri bildirirlər ki, hazırkı qüvvələr balansında revanş cəhdi İrəvana ötənilki müharibədən daha baha başa gələ, Ermənistan onsuz da formal xarakter daşıyan dövlətçiliyini də itirə bilər.
Əlbəttə ki, müharibənin nəticələrindən məmnun olmayan çox ölkə və qüvvə var. Məhz onlar hələ də Minsk qrupunu bərpa etməyə çalışır, «Dağlıq Qarabağın statusu» məsələsini yenidən gündəmə gətirməyə çalışırlar. Bakı isə xatırladır ki, Azərbaycan ərazi bütövlüyünü öz gücünə bərpa edib. Demək, Minsk qrupunun mandatı bitib, status haqda söhbətlər aktuallığını itirib. Çünki erməni tərəfi dinc yolla razılığa gəlməkdən imtina edib.
«Biz müharibəni hərbi-siyasi yollarla həll etdik, müharibə arxada qaldı, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi də tarixdə qaldı. Azərbaycanda «Dağlıq Qarabağ» adlı inzibati ərazi mövcud deyil və əgər kimsə «Dağlıq Qarabağ» adlı ölünü diriltmək istəyirsə, onu öz ərazisində diriltsin, öz ərazisində «Dağlıq Qarabağ» adlı qurum yaratsın, respublika yaratsın, cəmiyyət yaratsın. Biz də onu tanıyarıq, ancaq Azərbaycanda yox! Bu məsələ öz həllini tapdı. Bunu mən deyirəm - Azərbaycanın Prezidenti, Silahlı Qüvvələrin Ali Baş Komandanı. Hər kəs bu sözlərlə hesablaşmalıdır və hesablaşacaq», - deyə İlham Əliyev bildirib.
Azərbaycan Prezidentinin prinsipiallığı hər kəsə, o cümlədən ATƏT-in Minsk qrupunun həmsədrlərinə yaxşı məlumdur. Odur ki, «münaqişənin hələ də həll olunmadığı» haqda fikirlər nə qədər az səsləndirilərsə, postmüharibə razılaşmalarının irəli aparılması üçün o qədər yaxşı olar.
Bu gün bölgəyə sülh qayıdır. Azərbaycan azad etdiyi əraziləri ermənilərin basdırdığı minalardan təmizləyir, bu yerlərdə infrastrukturu bərpa edir, şəhər və kəndlər tikir. Müharibədən cəmi 9 ay sonra Füzulidə beynəxalq aeroport istismara verilib, Şuşaya yol çəkilib, rayonlar elektrik enerjisi ilə təmin olunub. Amma bu, yalnız başlanğıcdır. Ermənistan özündən sonra xarabalıqlar və yandırılmış torpaq qoyub. Onların bərpasına uzun illər, böyük vəsait və güc sərf olunacaq.
Artıq qeyd olunduğu kimi, müharibənin nəticələrindən heç də bütün ölkələr və qüvvələr razı qalmayıb. Odur ki, hələ ciddi diplomatiya tələb edən işlər də qalmaqdadır. Xoşbəxtlikdən, bədxahlarla yanaşı, hər zaman Azərbaycanın yanında yer alan, ötənilki qələbəyə də böyük töhfə vermiş Türkiyə də var.
İstənilən halda, artıq bir şey tam aydın və dəyişməzdir: hər zaman Azərbaycan xalqının ürəyində yaşayacaq qəhrəmanlarımızın sayəsində Qarabağ Azərbaycandır!
QEYD
Sentyabrın 27-si Azərbaycan Prezidentinin 2 dekabr 2020-ci il tarixli fərmanı ilə Anım Günü elan olunub. Azərbaycanda hər ilin bu günü Vətənin azadlığı uğrunda canlarından keçmiş qəhrəmanların parlaq xatirəsi anılacaq.

Азербайджан отмечает годовщину начала победоносной Отечественной войны
Армения игнорирует резолюции Совета Безопасности ООН о немедленном, полном и безоговорочном выводе своих войск из оккупированных земель Азербайджана. Армения незаконно заселяет оккупированные земли Азербайджана. Армения стирает с лица земли историческое и культурное наследие азербайджанского народа. Армения целится в мирных жителей, совершает вооруженные провокации, диверсионные вылазки на границе и линии соприкосновения. Армения собирает военное ополчение. И, наконец, Армения готовится к новой войне. Обо всем этом Президент Азербайджана Ильхам Алиев предупреждал международное сообщество на 75-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН 21 сентября 2020 года - менее чем за неделю до начала Второй Карабахской войны.
«Агрессивная риторика и провокации демонстрируют, что Армения готовится к новой агрессии против Азербайджана. Мы призываем ООН и международное сообщество сдерживать Армению от очередной военной агрессии», - заявил Президент Азербайджана на заседании высокого уровня, посвященном 75-летию создания ООН.
Однако уже тогда было ясно, что не стоит рассчитывать на адекватную реакцию мира на эти тревожные сигналы. Конфликт между Азербайджаном и Арменией продолжался более 30 лет, и все, что за это время удалось сделать международным организациям, - лишь заморозить войну и инициировать безуспешное посредничество в формате Минской группы ОБСЕ.
Азербайджан всегда демонстрировал свою приверженность мирному урегулированию конфликта, но при этом неоднократно предупреждал, что не станет до бесконечности ждать освобождения своих международно признанных территорий. Но пока более миллиона азербайджанских беженцев ждали своего возвращения в родные дома, ни Совбез ООН, ни страны-посредники не спешили оказывать давление на Армению, которая при их молчаливом согласии продолжала свою оккупационную политику.
Справедливости ради надо сказать, что за эти годы посредникам удавалось достичь определенных сдвигов в выработке формул урегулирования. В их числе и так называемые Мадридские принципы, которые до последнего момента брались за основу на мирных переговорах. Но после заявления премьер-министра Армении Никола Пашиняна, что «Карабах - это Армения, и точка», и после выдвижения им своих семи условий для продолжения переговоров стало ясно, что Ереван нацелен на нарушение сложившегося формата и отказ от достигнутых ранее наработок. «Я начал переговоры не с точки отсчета Сержа Саргсяна, а со своей собственной. Это очень важный нюанс», - заявил Пашинян в 2019 году. Таким образом, «точка отсчета» Пашиняна стала точкой начала обратного отсчета для процесса мирного урегулирования карабахского конфликта.
Революционные власти Армении забыли про уроки четырехдневной апрельской войны 2016 года, когда Азербайджан за несколько дней развеял миф о так называемой «линии обороны Оганяна». Провозгласив принцип «новая война - новые территории», в июле 2020 года Армения Пашиняна спровоцировала вооруженное столкновение на границе с Азербайджаном в Товузе. Причем то, что виновником приграничного инцидента стала Армения, подтвердила и Россия - главный военно-политический союзник Еревана. Получив достойный ответ от Баку, в августе Ереван заслал диверсионную группу, которую обезвредили азербайджанские военные. Следующая же провокация на линии фронта оказалась для Армении роковой.
Завтра была война
27 сентября 2020 года Азербайджан начал полномасштабную контрнаступательную операцию по всей линии соприкосновения. В течение дня была прорвана первая линия обороны противника, от оккупации освобождены стратегические высоты на Муровдагском горном хребте, несколько сел Физулинского и Джебраильского районов Азербайджана.
Контрнаступательная операция азербайджанских военных, которую уже потом Президент Ильхам Алиев назвал «Железный кулак», длилась 44 дня. За эти дни азербайджанские военные освободили свыше 300 населенных пунктов, территорию площадью около 5 тыс. кв. км. Азербайджанская армия один за другим освобождала районные центры - Джебраил, Физули, Зангилан, Губадлы, заняла стратегически важный поселок Гадрут Ходжавендского района, вышла к Лачинскому коридору. Венцом же операции «Железный кулак» стало освобождение 8 ноября жемчужины Азербайджана - города Шуша.
До этого в надежде спасти ситуацию руководство Армении в день по нескольку раз пыталось «достучаться» до Москвы, Парижа и других союзников. Были также тщетные попытки ввязать в свою военную авантюру ОДКБ. И лишь после освобождения Шуши Азербайджаном Пашинян осознал, что сопротивление бесполезно, и согласился на подписание капитуляции при посредничестве Москвы.
На основе трехстороннего заявления лидеров Азербайджана, Армении и РФ от 10 ноября 2020 года под контроль Азербайджана вернулись еще три района - Агдамский, Кяльбаджарский и Лачинский. Общая площадь этих районов составила около 5 тыс. кв. км, и, что очень важно, они были возвращены без единого выстрела.
Конечно, любая война - это жертвы. А если ты проводишь контрнаступление, то должен быть готов к большему числу жертв, чем у противника. Но Вторая Карабахская война сломала этот стереотип. Мир увидел, что Азербайджанская армия не только отлично вооружена, но и превосходно подготовлена. На вооружении ВС Азербайджана имеется самое высокотехнологичное ультрасовременное вооружение, которое было задействовано с целью минимизировать потери. Благодаря активному использованию турецких беспилотников Bayraktar TB-2, израильских – Harop Азербайджанской армии удалось уже в первые дни сломать хребет противнику, вывести из строя средства ПВО, РЭБ, прорвать хорошо укрепленную линию обороны. Да, современное вооружение облегчило задачу для Азербайджанской армии, но именно благодаря самоотверженности и героизму солдат Азербайджан смог освободить свои земли. А то, как азербайджанские военные освободили Шушу… Об этом говорят до сих пор, это анализируют иностранные военные эксперты.
Терпя поражение на поле боя, Армения стала обстреливать мирные города и села Азербайджана из запрещенных видов оружия. В результате лишились жизни более ста мирных граждан, сотни семей остались без крова. Но азербайджанцы требовали у властей не останавливаться, идти до победного конца.
«Во время войны все мы жили одним лозунгом - умрем, но не отступим. Азербайджанский народ твердо стоял за Азербайджанской армией и придавал ей дополнительные силы. Гибель невинных людей, разрушение наших городов и сел не смогли сломить волю азербайджанского народа. Каждый день мы шли вперед, каждый день одерживали победу, каждый день поступали сообщения о новых успехах. В течение 44 дней не было ни дня, чтобы мы отступили хотя бы на шаг. А ненавистный враг, несмотря на то, что занимал благоприятные позиции, имел большое преимущество благодаря рельефу территории, несмотря на то, что за 30 лет построил оборонительные укрепления в 5-6 рядов, вынужден был отступить. Во время 44-дневной войны в Вооруженных силах Азербайджана не было ни одного дезертира. А в армянской армии было более 10 тысяч дезертиров», - заявил Президент Ильхам Алиев в своем обращении к азербайджанскому народу по случаю Дня памяти 27 сентября 2021 года.
Этот день был учрежден распоряжением Президента Азербайджана 2 декабря прошлого года. Ежегодно в этот день Азербайджан будет чтить светлую память героев, отдавших свою жизнь за освобождение Родины.
Вторая Карабахская война стала историей и всегда будет славной вехой в истории Азербайджана. Азербайджан не только рассчитался с Арменией за войну 1992-1994 годов, но и вверг эту страну в пучину социальных, экономических и политических проблем. От этого удара Армении так быстро не оправиться.
Война закончилась, но, вопреки трехстороннему соглашению, в небольшой части Карабаха все еще остаются незаконные армянские вооруженные формирования. Причем в Армении все еще есть силы, которые грезят реваншем. Но более адекватные их оппоненты предупреждают, что попытка реванша при нынешнем балансе сил может обойтись Еревану гораздо дороже, чем прошлогодняя война. Вплоть до того, что Армения может лишиться и без того формальной государственности.
Конечно, все еще много стран и сил, которых не устроили итоги войны. Ими все еще предпринимаются попытки реанимировать Минскую группу, вновь завести разговоры о некоем «статусе Нагорного Карабаха». Но Баку напоминает, что Азербайджан добился восстановления своей территориальной целостности собственными силами. Значит, мандат Минской группы исчерпан, а разговоры о статусе уже неактуальны, так как армянская сторона отказалась договариваться мирно.
«Мы урегулировали конфликт военно-политическим путем, война осталась позади, нагорно-карабахский конфликт тоже остался в истории. В Азербайджане нет административной территории под названием «Нагорный Карабах», и если кому-то хочется оживить покойника по имени «Нагорный Карабах», то пусть сделает это на своей территории, создаст на своей территории образование, республику, общество под названием «Нагорный Карабах», и мы признаем его. Но только не в Азербайджане! Этот вопрос решен. Это говорю я - Президент Азербайджана, Верховный главнокомандующий Вооруженными силами. Каждый должен и будет считаться с этими словами», - заявил И.Алиев.
Принципиальность Президента И.Алиева прекрасно известна всем, в том числе и сопредседателям МГ ОБСЕ. Так что чем меньше будет разговоров о том, что «конфликт не решен», тем лучше будет для дальнейшего продвижения поствоенных договоренностей.
Сегодня в регион возвращается мир. Азербайджан очищает освобожденные земли от армянских мин, восстанавливает инфраструктуру, отстраивает города и села. Всего за 9 месяцев после войны построены международный аэропорт в Физули, дорога в Шушу, обеспечено энергоснабжение районов. Но это только начало. Армения оставила после себя одни руины и выжженную землю. На ее восстановление уйдет много лет, сил и средств.
Не все страны и силы остались довольны результатом войны. Поэтому еще остаются вопросы, которые требуют большой дипломатической работы. Благо в противовес недоброжелателям рядом с Азербайджаном всегда есть Турция, которая внесла весомый вклад в прошлогоднюю победу.
Так или иначе, благодаря героям, память о которых будет вечно жить в сердцах азербайджанцев, теперь необратимо одно: Карабах - это Азербайджан!
27 сентября учрежден как День памяти распоряжением Президента Азербайджана от 2 декабря 2020 года. Ежегодно в этот день Азербайджан будет чтить светлую память героев, отдавших свою жизнь за освобождение Родины.