Tanınmış modelyer Rüfət İsmayıl Azərbaycan xalçalarının motivləri əsasında yaratdığı zərif kolleksiyası ilə Paris moda həftəsini fəth etdi
Qırmızı - tünd qırmızı təntənəsi. Sumax rəngi. Şərq ədviyyatının rəngləri Paris moda həftəsində. Fransa paytaxtındakı Müqəddəs Üç Üqnum amerikan kafedral kilsəsi Azərbaycan xalçalarının ovsunlayıcı rənglərinə bürünmüşdü. Məşhur Azərbaycan tarzəni Şəhriyar İmanovun “Nəbz” kompozisiyasının müşayiəti ilə çatmaqaş gözəl qızların boy-buxunlu cərgəsi podiuma daxil olur – çatma qaşlar Şərq qadınının cazibəsini, azadlığını və gücünü ifadə edir. Onlar dünya şöhrətli azərbaycanlı modelyer Rüfət İsmayılın Azərbaycan xalçaları əsasında yaratdığı “Haute Couture Sumakh by AFFFAIR” kolleksiyasından olan geyimləri nümayiş etdirirlər. Özü də, hər bir geyim – cəmi iyirmi bir model - xüsusi diqqətə və öyrənilməyə layiqdir.
Bu yaxınlara kimi fantastik sayıla biləcək arzu gerçəyə çevrildi: «Christian Dior», «Balenciaga», «Elie Saab», «Michale Cinco» kimi dünya moda nəhənglərinin şoularının yer aldığı Paris Moda Həftəsinin təqviminə azərbaycanlı modelyerin adı düşüb, bu, Azərbaycan xalçalarının semantikasının yeni təsviri və təqdimatıdır. Dəb kuturyesinin geyim kolleksiyasında onların naxışlarının tətbiqi maraqlı idi.
«Sumakh» kolleksiyasının gözəlliyi, çalarları və yaratdığı əhval heyran qoyurdu. Həmçinin Rüfət İsmayılın öz şousu ilə dünya moda sənayesinin diqqətini gerçək azərbaycanlı dəyəri olan hər şeyə cəlb etdiyini başa düşmək də eyni hissi verirdi. Ruhuna, ənənələrinə, mədəniyyətinə, tarixinə, etnik gözəlliyinə, dünyanın məşhur muzeylərində - Sankt-Peterburqdakı Ermitajda, Parisdəki Luvrda, İstanbuldakı Topqapıda, Londondakı Viktoriya və Albert Muzeyində, həmçinin Vaşinqtonda Tekstil Muzeyində sərgilənən xalçalarına. Unikal «Haute Couture Sumakh by AFFFAIR» kolleksiyası Rüfət İsmayılın rəhbərlik etdiyi 30-dan çox işçinin çalışdığı komandanın üç aylıq (!) gərgin əməyinin nəticəsidir. Dizaynerin sözlərinə görə, bu kolleksiya qədim Azərbaycan xalçalarının, igid Azərbaycan xalqının və çoxdan gözlənilən Qarabağ Zəfərinin tərənnümüdür.
Kulminasiya
Təqdim olunan kolleksiyanın bütün geyimlərində “Çələbi”, “Qarabağ”, “Açma-yumma”, “Qoca”, “Xanlıq”, “Nəlbəkigül” və s. kimi Azərbaycan xalçalarının medalyon və kompozisiyalarının tarixi-bədii məlumatları izlənilir. Onların çoxu nadir parçalardan əllə işlənib, nisbətən bahalı daşlarla bəzədilib, üzərində mulinedən – sap kimi eşilmiş ipək iplikdən "rokoko", "kurçuk" və "sarma" kimi köhnə üsullarla tikmələr işlənib. Azərbaycan Milli Xalça Muzeyi ilə sıx əməkdaşlıq nəticəsində mürəkkəb, zəngin və inanılmaz dərəcədə dəbli kolleksiya yaradılıb.
“Məni bu kolleksiyanı yaratmağa məşhur Azərbaycan xalçalarının motivləri, onların dərinliyi, zəngin çalarları və əcdadlarımızın onları hər bir naxışı işıqlandıraraq, həyatla dolduraraq, həyəcanla yaradarkən ortaya çıxan zəriflik ruhlandırdı”, - deyə dizayner özü etiraf edib.
Paris ictimaiyyəti Rüfət İsmayılın yaradıcılığına böyük maraq göstərdi. Yerli KİV-lərin yazdığına görə, kolleksiyanın təqdim edildiyi - 2 oktyabrda tamaşanın başlamasından bir neçə saat əvvəl Müqəddəs Üç Üqnum amerikan kafedral kilsəsinin binasının girişində növbə yaranıb.
“Kilsənin atmosferi heyrətamiz etnik dizayn və heyranedici modellərlə canlanmışdı. Premium-şounu məşhur dizayner Maykl Sinko açıb, bağlanışı isə Türkiyədə iki dəfə ilin ən yaxşı dizayneri adına layiq görülmüş super istedadlı, tanınmış azərbaycanlı modelyer Rüfət İsmayıl edib ”, - deyə Parisdəki Moda Həftəsinin rəsmi resursu FWO – «Fashion Week Online» (@pariscityfashionweekofficial) yazıb.
FWO onu da qeyd edib ki, Rüfət İsmayılın kolleksiyası həmin günün şousu üçün parlaq bağlanış olub. “Rüfət İsmayılın AFFFAIR brendi Azərbaycan xalqının müasir üslublarının, ənənələrinin və mədəniyyətinin kulminasiyasıdır. Dizayner mürəkkəb və son dərəcə incə əl işlərindən ibarət dəbdəbəli geyimlər yaratmaq üçün əsrlər boyu Azərbaycan mədəniyyəti tərəfindən qorunub saxlanılan ənənəvi xalça naxışlarından istifadə edib”, - deyə FWO-da vurğulanır.
Fashion Week Online əlavə edib ki, «Haute Couture Sumakh by AFFFAIR» kolleksiyası inanılmaz uğur qazanıb, nəzərə almaq lazımdır ki, pandemiya ilə bağlı yaranmış uzun bir fasilədən sonra bu Paris Moda Həftəsi oflayn tədbirlər üzrə ən zəngini olub. «Dior», «Chanel», Hermès, «Louis Vuitton» və «Maison Margiela» kimi iri brendlər daha bir mövsüm üçün də rəqəmsal təqdimatlara dözməyə hazır deyildilər və kiçik oflayn auditoriya üçün real şoular təşkil etmək qərarına gəlmişdilər. Rüfət İsmayıl da bu oflayn sırada olub.
Rüfət İsmayılın «Sumakh» kolleksiyasının təqdimatında baş model kimi hazırda Türkiyədə yaşayan məşhur azərbaycanlı top-model Günay Musayeva çıxış edib.
İstedadın və uğurun tanınması
Türkiyə KİV-ləri - “Takvim”, “A24”, “Milliyet” və başqaları Azərbaycan və Türkiyə modelyeri Rüfət İsmayılın Parisdəki xalça kolleksiyası barədə böyük qürurla yazır. Onlar dizaynerin triumfu barədə ardıcıl olaraq “Paris fəth edildi ”, “Rüfət İsmayılın Parisdəki uğuru” kimi başlıqlarla çıxış etdilər. Lakin azərbaycanlı kuturyenin Avropanın moda paytaxtında uğurunu ən parlaq işıqlandıran İtaliyanın ingilisdilli jurnalı - Milanda Moda Həftəsinin kulislərindən reportajlar hazırlamaq üzrə ixtisaslaşan “The Style Researcher” oldu. Belə ki, “The Style Researcher” jurnalının oktyabr sayının üz qabığında Rüfət İsmayılın «Sumakh» kolleksiyasından xalçalı donlar geyinmiş modellərin fotoşəkilləri yer alıb. Rüfət İsmayılın şousuna həsr olunmuş “Məşhur dizayner Rüfət İsmayıl Paris Moda Həftəsində unikal «Haute Couture Sumakh» kolleksiyası ilə fırtına yaratdı” başlığı ilə dərc olunan materialda isə jurnal təkcə dizaynerin yaradıcılığından və xalça modellərindən deyil, həm də Azərbaycandan bəhs edib. Qədim tarixə, zəngin irsə, nadir mədəniyyət və incəsənət nümunələrinə malik olan ölkədə məşhur Azərbaycan xalçasının mühüm yer tutduğu bildirilib. “The Style Researcher“ Azərbaycanı eramızdan əvvəl IV-III minilliklərdən bu yana qədim xalçaçılıq mərkəzi adlandırıb.
Niyə bu, beynəlxalq moda KİV-ləri tərəfindən azərbaycanlı modelyerin uğurunun tanınması sayılır? Məsələ burasındadır ki, onun moda brendi AFFFAIR yarandığı gündən Türkiyədə populyarlıq qazanıb, Avropada Milan Moda Həftəsində (2016), eləcə də bir neçə dəfə Nyu-Yorkda uğurla təqdim edilib və hazırda dünya moda sənayesinə qoşulmaqda davam edir. Bir çox dizayner uzun illər Milana və ümumiyyətlə bütün başqa önəmli moda həftələrinə çıxmağa çalışsa da, Rüfət bunu ilk dəfə edib. Kolleksiya yaradıb, Milana materiallar göndərdikdən bir müddət sonra dəvət alıb. Türkiyədən indiyədək heç bir dizayner Milan Moda Həftəsində iştirak etməyib. İştirak üçün müraciətlər hər il göndərilsə də, heç kim keçə bilməyib və AFFFAIR ilk dəfə uğur qazanıb.
“Milan Moda Həftəsi moda dünyasında bir plankadır və çox şeydən xəbər verir – ilk növbədə, başlıcası odur ki, dünya modasının mərkəzi sizi qəbul edir və etdiyiniz işi bəyənir. Milan inanmadıqlarını və modaya baxışı müəyyən edilmiş səviyyəyə uyğun gəlməyənləri heç vaxt qəbul etməyəcək. Sevindirici haldır ki, biz - yeni gələnləri - dünya mətbuatı alqışla qarşıladı. O vaxt üz qabığında bizi dərc etmiş «Vogue», ELLE və başqa aparıcı nəşrlər məni və AFFFAIR komandasını hər cür qorxu və şübhələrdən xilas etdi", - deyə R. İsmayıl müsahibəsində bildirib.
Bu dəfə də belə oldu. «The Style Researcher» moda dünyasının ən hörmətli jurnallarından biridir - İtaliyanın moda sahəsində ən böyük qurumu olan İtaliya Moda Milli Palatası tərəfindən akkreditə edilib. Nəşr üç əsas sahəni əhatə edir: moda və gözəllik, səyahət və həyat tərzi, incəsənət və fotoqrafiya. Jurnaldakı hər şey eksklüziv müsahibələr və ya köşə yazıları ilə tamamlanan fotoşəkillərin gözəlliyinə hörmətdir. Toplanmış təcrübə sayəsində nəşrin müxbirləri Los-Anceles, Nyu-York, Milan, Roma və digər şəhərlərdə keçirilən moda həftələrində iştirak edərək, oxuculara öz səhifələrinin hər birində zamansız və aktual zəriflik təqdim edirlər. Bu gün isə bu jurnalın üz qabığını Rüfət İsmayılın xalça modelləri bəzəyir.
Onun barəsində biz daha nələri bilməliyik?
Rüfət İsmayılın AFFFAIR brendi Türkiyədə yaradılıb və hazırda bütün dünyada uğurla genişlənməkdədir. Dizayner öz cəsarətinə və ekssentrikliyinə görə dəfələrlə dünya mediasının müzakirələrinin mərkəzinə çevrilib. Geyimlərinə görə iki dəfə "Türkiyənin ən yaxşı dizayneri" adına layiq görülüb. İsmayılın kolleksiyası dünya moda sənayesinin “Məkkə”sində – «Pitti Uomo»da da təqdim edilib və «Fashion TV» onu 2018-ci ilin "Ən yaxşı Avropa dizayneri" elan edib.
Dizayner danışır ki, öz geyim xəttini yaratmaq ideyası ona spontan gəlməyib, mağazalarda iri kişilər üçün geyim tapılmadığı üçün yaranıb. Belə demək olar ki, Rüfət özü üçün yaratmağa başlayıb. AFFFAIR brendinin adı “eyforiya”, “sevgi”, “intriqa” kimi tərcümə olunur, lakin daha bir F hərfi əlavə edilir. Addakı bu əlavə hərf, həm də brendin fəlsəfəsini, yəni üç sözü açır: Fashion, Fabulous, Forward (Moda, Heyrətamiz, Qabaqcıl).
Dizayner deyir ki, onun brendi özünə inanan, diqqət mərkəzində olmağı və dəbi izləməyi sevən insanlar, təbii ki, rahatlığa üstünlük verənlər və qiymətləndirənlər üçün yaradılıb.
- Nə ilə fəxr edirsən?
- Azərbaycanlı olmağımla!
Rüfət İsmayıl bu sözləri «R+»a müsahibəsində 6 il əvvəl demişdi. Amma o zaman Türkiyədə yaşayan soydaşımız moda sənayesinin yüksələn ulduzu idisə, bu gün dünyada məşhur Azərbaycan və Türkiyə «Haute Couture» dizayneridir. Bu gün biz fəxr edirik ki, Rüfət İsmayıl təkcə Parisdə deyil, bütün moda dünyasında ən tələbkar tamaşaçılar tərəfindən alqışlanan əsl azərbaycanlıdır.
Çox sayda dünya məşhurları öz fotosessiyaları və konsertləri üçün Rüfət İsmayılın yaratdığı geyimləri seçirlər: Beyons, Aşanti, Lil Kim, Erika Kostell və türkiyəli məşhurlar Murat Dalkılıç, Cansu Dere, Çağan Atakan Arslan, Tülin Şahin.
Yalnız «Haute Couture Sumakh» kolleksiyasının Bakıda nə vaxt təqdim ediləcəyini səbirsizliklə gözləmək qalır. Qarşıda Moskva və Nyu York şouları var. Parisdə isə o, Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə təqdim olunub.

УЗОРЫ, НАПОЛНЕННЫЕ ЖИЗНЬЮ
Известный модельер Руфат Исмаил покорил Неделю моды в Париже своей изысканной коллекцией по мотивам азербайджанских ковров
Вспышки красновато-бордового цвета. Цвета восточной специи сумах на Неделе моды в Париже. Цвета одурманивающей красоты азербайджанских ковров под сводами парижского Американского кафедрального собора Святой Троицы. В музыкальном сопровождении под композицию «Пульс» известного азербайджанского тариста Шахрияра Иманова на подиум выходит стройный ряд красивых девушек с бровями «чатма гаш» - сросшихся на переносице, символизирующих очарование, свободу и силу восточной женщины. Они демонстрируют платья коллекции Haute Couture Sumakh by AFFFAIR всемирно известного азербайджанского модельера Руфата Исмаила, созданные по мотивам азербайджанских ковров. Причем каждое платье - двадцать одна модель - заслуживает отдельного внимания и изучения.
Совсем недавно то, что могло звучать фантастично, стало реальностью: Неделя моды в Париже, имя азербайджанского модельера в календаре показов таких мировых гигантов моды, как Christian Dior, Balenciaga, Elie Saab, Michale Cinco, новое прочтение и перфоманс семантики азербайджанских ковров. Интересное применение их узоров в коллекции одежды от модного кутюрье.
От красоты коллекции Sumakh, колорита и атмосферности захватывает дух. Равно как и от осознания того, что Руфат Исмаил своим показом привлек внимание мировой fashion-индустрии ко всему истинно азербайджанскому. Душе, традициям, культуре, истории, этнической красоте, коврам, находящимся в экспозиции известных музеев мира - Эрмитажа в Санкт-Петербурге, Лувра в Париже, Топкапы в Стамбуле, Музея Виктории и Альберта в Лондоне и Текстильного музея в Вашингтоне. Уникальная коллекция Haute Couture Sumakh by AFFFAIR - результат кропотливой трехмесячной(!) работы коллектива, в котором работают более 30 человек во главе с Руфатом Исмаилом. По словам дизайнера, эта коллекция - ода древним азербайджанским коврам, отважному азербайджанскому народу и долгожданной Карабахской Победе.
«Кульминация»
Во всех нарядах представленной коллекции прослеживается историческая и художественная информация медальонов и композиций таких азербайджанских ковров, как «Челеби», «Карабах», «Ачма-юмма», «Годжа», «Ханлыг», «Нялбякигюль», и других. Многие из них сшиты из уникальных тканей ручной работы, декорированных полудрагоценными камнями, вышивкой из ниток мулине, старинными техниками «рококо», «курчук» и «сарма». Утонченная, богатая и невероятно стильная коллекция создавалась в тесном сотрудничестве с Азербайджанским национальным музеем ковра.
«На создание этой коллекции меня вдохновили мотивы известных азербайджанских ковров, их глубина, насыщенные краски, изящность и то, с каким трепетом их создавали наши предки, освещая каждый узор, наполняя его жизнью», - признался сам дизайнер.
Парижская публика проявила огромный интерес к творчеству Руфата Исмаила. Как писали местные СМИ, в день представления коллекции - 2 октября за несколько часов до начала показа перед входом в здание Американского кафедрального собора Святой Троицы выстроилась очередь. «Атмосфера собора была оживлена удивительным этническим дизайном и завораживающими моделями. Премиум-шоу открыл знаменитый дизайнер Майкл Синко, а завершил дважды удостоенный звания лучшего дизайнера года в Турции, суперталантливый, известный азербайджанский модельер Руфат Исмаил», - писал официальный ресурс Недели высокой моды в Париже FWO - Fashion Week Online (@pariscityfashionweekofficial).
FWO также отметил, что коллекция Руфата Исмаила была ярким завершением шоу этого дня. «Бренд Руфата Исмаила AFFFAIR - это кульминация современных стилей, традиций и культуры азербайджанского народа. Модельер использовал традиционные узоры ковров, которые хранила азербайджанская культура на протяжении веков, для создания роскошных платьев замысловатой и чрезвычайно тонкой ручной работы», - цитата из FWO.
Fashion Week Online добавил, что коллекция Haute Couture Sumakh by AFFFAIR - это невероятный успех, учитывая, что после долгого перерыва, связанного с пандемией, эта Парижская неделя моды оказалась самой богатой на офлайн-мероприятия. Большие бренды вроде Dior, Chanel, Hermès, Louis Vuitton и Maison Margiela оказались не готовы еще один сезон мириться с диджитал-презентациями и решили устроить для немногочисленной офлайн-аудитории настоящие шоу. И в этой офлайн-череде находился также Руфат Исмаил.
В качестве главной модели в презентации коллекции Sumakh Руфата Исмаила выступила известная азербайджанская топ-модель Гюнай Мусаева, проживающая в настоящее время в Турции.
Признание таланта и успеха
С большой гордостью о ковровой коллекции азербайджанского и турецкого модельера в Париже Руфата Исмаила пишут турецкие СМИ Takvim, A24, Milliyet и др. Они наперебой сообщали о триумфе дизайнера в материалах под такими заголовками, как «Париж покорен!», «Успех Руфата Исмаила в Париже». Но самым ярким освещением успеха азербайджанского кутюрье в европейской столице моды отличился итальянский англоязычный журнал The Style Researcher, специализирующийся на репортажах о кулисах Миланской недели моды. Так, октябрьский номер The Style Researcher вышел с обложкой, на которую были помещены фотографии моделей, одетых в ковровые платья Руфата Исмаила из коллекции Sumakh. А в материале, посвященном показу Исмаила, под заголовком «Знаменитый дизайнер Руфат Исмаил штурмом поразил Парижскую неделю моды с уникальной коллекцией Haute Couture Sumakh», журнал рассказал не только о самих творениях дизайнера и ковровых моделях, но и об Азербайджане. О стране с древней историей, богатым наследием, уникальными образцами культуры и искусства, в которых знаменитый азербайджанский ковер занимает важное место. The Style Researcher назвал Азербайджан древним центром ковроткачества в IV-III тысячелетиях до нашей эры.
Почему именно это является признанием успеха азербайджанского модельера со стороны международных СМИ fashion-индустрии? Дело в том, что со дня основания его модный бренд AFFFAIR завоевал популярность в Турции, был успешно представлен в Европе на Миланской неделе моды (2016), а также несколько раз в Нью-Йорке и теперь продолжает вливаться в мировую fashion-индустрию. В то время как многие дизайнеры долгие годы стремятся попасть на Миланскую, да и в целом на все другие весомые Недели моды, Руфату удалось это с первого раза. Создав коллекцию и отослав материалы в Милан, через некоторое время он получил приглашение. Ни один дизайнер из Турции до сих пор не был представлен на Миланской неделе моды. Хотя заявки на участие отправляются ежегодно, но никто не проходит, а AFFFAIR удалось с первого раза. «Миланская неделя моды - это такая планка в мире fashion, которая говорит об очень многом - в первую и главную очередь о том, что центр мировой моды принимает тебя и ему нравится, что ты делаешь. Милан никогда не примет тех, кому не поверит и чье видение моды будет не соответствовать заданному уровню. Приятно, что нас - новичков - мировая пресса приняла на ура. Обложка Vogue, ELLE и другие ведущие издания, в которых мы засветились тогда, избавили меня и команду AFFFAIR от каких-либо страхов и сомнений», - рассказал в одном из интервью Исмаил.
Так и в этот раз. Журнал The Style Researcher - один из самых солидных журналов в мире моды - аккредитован Национальной палатой итальянской моды, крупнейшим авторитетом в области моды в Италии. Издание охватывает три ключевых раздела: моду и красоту, путешествия и стиль жизни, искусство и фотографию. Все в журнале - дань уважения красоте фотографий, дополненных эксклюзивными интервью или колонками. И благодаря накопленному опыту корреспонденты издания присутствуют на неделях моды в Лос-Анджелесе, Нью-Йорке, Милане, Риме и других городах, чтобы обеспечить читателей вневременной и актуальной элегантностью на каждой из своих страниц. И сегодня обложку этого журнала украшают ковровые модели Руфата Исмаила.
Что мы еще должны знать о нем?
Бренд AFFFAIR Руфата Исмаила был создан в Турции и сейчас успешно набирает обороты по всему миру. Дизайнер уже неоднократно становился предметом обсуждения мировых СМИ за свою смелость и эксцентричность. За свои наряды он был дважды удостоен звания «Лучший дизайнер Турции». Коллекция Исмаила была также представлена в Мекке мировой fashion-индустрии - в Pitti Uomo, а канал Fashion TV назвал его «Лучшим европейским дизайнером» 2018 года.
Сам дизайнер рассказывает, что идея создать собственную линейку одежды пришла к нему не спонтанно, а из-за нехватки в магазинах одежды для крупных мужчин. Можно сказать, что Руфат начал создавать для себя. Название бренда AFFFAIR переводится как «эйфория», «любовь», «интрига», но с добавлением дополнительной буквы F. Эта добавленная буква в названии зашифровала и философию бренда, а именно три слова: Fashion, Fabulous, Forward.
Дизайнер утверждает, что его бренд создан для людей, уверенных в себе, для тех, кто любит быть в центре внимания и следить за модой, и, конечно, для тех, кто предпочитает и ценит комфорт.
- Чем вы гордитесь?
- Тем, что я - азербайджанец!
Эти слова Руфат Исмаил сказал в интервью для R+ шесть лет назад. Но если тогда наш соотечественник, проживающий в Турции, был восходящей звездой fashion-индустрии, то сегодня он всемирно известный азербайджанский и турецкий дизайнер одежды Haute couture. Сегодня мы гордимся тем, что Руфат Исмаил - истинный азербайджанец, которому рукоплещет самая взыскательная публика мира моды, и не только парижская.
Огромное количество мировых знаменитостей выбирают для своих фотосессий и концертов наряды, созданные именно Руфатом Исмаилом: Бейонсе, Ашанти, Лил Ким, Эрика Костелл и турецкие селебрити Мурат Далкылыч, Джансу Дере, Чаган Атакан Арслан, Тюлин Шахин.
Нам же с нетерпением остается ждать, когда коллекция Haute Couture Sumakh будет представлена в Баку. Впереди показы в Москве и Нью-Йорке. В Париже она была представлена при поддержке Фонда Гейдара Алиева.