Ağdam və Cəbrayıl rayonlarındakı sənaye zonaları azad edilmiş ərazilərdə bərpa proseslərini sürətləndirəcək
Azərbaycanda artıq neçə illərdir ki, sənayeləşmə proqramı həyata keçirilir ki, bunun da nəticəsi əlliyə yaxın kənd təsərrüfatı parkının, ondan çox texnoparkın və sənaye məhəlləsinin yaradılması, həmçinin Ələt Azad İqtisadi Zonasının (AİZ) inşası olub. Bu sınaqdan keçmiş üsul Qarabağ bölgəsində sənaye klasterlərinin formalaşması prosesində aparıcı olacaq. O cümlədən, ilin ortalarından etibarən burada "Ağdam Sənaye Parkı"nın infrastrukturunun inkişafı üzrə işlər görülür, bu yaxınlarda isə "Araz Vadisi İqtisadi Zonası" sənaye parkının təməli qoyulub.
Sıfırdan bərpa
2020-ci ilin noyabrında 44 günlük müharibə bitdikdən dərhal sonra Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş ərazilərində bərpa işlərinə başlanıldı. Bir ildən az müddət ərzində burada irimiqyaslı infrastruktur layihələri həyata keçirildi – sıfırdan yol şəbəkəsi çəkilir, sıfırdan enerji təchizatı və rabitə sistemləri tikilir, hidroqovşaqlar və kiçik su elektrik stansiyaları modernləşdirilir. Füzulidə hava limanı istifadəyə verilib, gələcəkdə daha iki rayonda hava limanı layihələri həyata keçiriləcək və bölgədə beynəlxalq önəmə malik dəmir yolu xətlərinin çəkilişinə hazırlıq başlanılıb.
Özü də, bu təşəbbüslərin önəmli bir hissəsi xarici podratçıların, avadanlıq təchizatçılarının, layihəçilərin və konsaltinq şirkətlərinin cəlb edilməsi ilə gerçəkləşdirilir. Bu gün işlərə onlarla şirkət cəlb edilib – onlar əsasən Türkiyə, İtaliya və İsraili təmsil edirlər; Qarabağ bölgəsində infrastruktur və istehsal layihələri ilə bağlı çoxsaylı iş təklifləri Macarıstan, Böyük Britaniya, Qazaxıstan, Pakistan, Çin, Polşa, Rusiya və dünyanın bir sıra digər ölkələrini təmsil edən sahibkarlardan gəlib.
Bütünlükdə, Azərbaycan işğaldan azad edilmiş ərazilərdə sənayenin və yüksək texnologiyalı aqrar sektorun qurulmasında xarici kapitalın ən geniş iştirakını və müasir texnologiyaların cəlbini təmin etmək niyyətindədir. Bərpa olunan enerji mənbələrinin inkişafı, enerji səmərəliliyi üzrə həllər, tullantıların və su resurslarının idarə edilməsi, kənd təsərrüfatında, sənaye istehsalında və şəhərsalmada, filiz və digər mineral xammalın çıxarılması və emalı sahəsində "ağıllı texnologiyalar" – bu, xarici və yerli iş çevrələrindən alınan iş təkliflərinin heç də tam siyahısı deyil.
Bununla belə, səmərəli istehsal klasterlərinin yaradılması üçün, ilk növbədə, bütün zəruri kommunal və digər kommunikasiyalarla təmin edilmiş ilkin sənaye infrastrukturlu sahələrin yaradılması, habelə investorlara geniş maliyyə güzəştləri və digər imtiyazları təmin etmək lazımdır. Son illərin təcrübəsi göstərir ki, bütün bu məsələlər azad edilmiş ərazilərdə texnoparklar, sənaye məhəllələri və aqroparklar şəbəkəsi yaratmaqla ən optimal şəkildə həll edilə bilər.
Səmərəli həll
Bu gün sənaye müəssisələrinin ixtisaslaşmış klasterlərdə yerləşdirilməsi Azərbaycanın 2030-cu ilədək sənayeləşmə strategiyasının əsas istiqaməti olaraq müəyyən edilib. Bundan əlavə, bu ilin yanvar ayında Prezident İlham Əliyev inzibati mexanizmlərin təkmilləşdirilməsi və bu cür strukturların istehsal səmərəliliyinin artırılması üçün "Sənaye parklarının, sənaye məhəllələrinin və aqroparkların idarə edilməsinin təkmilləşdirilməsi ilə bağlı tədbirlər haqqında" fərman imzalayıb. Fərmana görə, İqtisadiyyat Nazirliyi yanında “Sumqayıt Kimya Sənaye Parkı” MMC-nin bazasında hüquqi şəxs statusu olan İqtisadi Zonaların İnkişafı Agentliyi yaradılıb. Agentliyə bütün sənaye parkları (Balaxanı istisna olmaqla) və sənaye məhəllələri (Naxçıvan istisna olmaqla), həmçinin Azərbaycanda fəaliyyət göstərən bütün aqroparklar daxildir.
Söhbət, o cümlədən Sumqayıtda artıq uzun illərdir fəaliyyət göstərən iki güclü texnoparkdan – Sumqayıt Texnologiya Parkından (STP) və Sumqayıt Kimya Sənaye Parkından (SKTP) gedir. Bizdə, həmçinin Mingəçevir, Pirallahı, Balaxanı və Qaradağ sənaye parkları da var.
«Qeyri-neft sektorunun inkişafı üçün optimal mexanizm olan sənaye parklarında istehsalın həcmi bu günə qədər 4,3 milyard manatı keçib. İnvestisiyaların ümumi həcmi isə 6,1 milyard manat təşkil edib»,- deyə Azərbaycanın iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov bu günlərdə bildirib.
Sənaye istehsalının konsentrasiyası üzrə səmərəli üsuldan biri də sənaye məhəllələri şəbəkəsinin formalaşdırılması oldu: onlardan beşi - Neftçala, Hacıqabul, Masallı, Sabirabad və Şərur sənaye məhəllələri bu gün fəal inkişaf edir, daha iki sənaye məhəlləsi tikilmə mərhələsindədir. Sənaye məhəllələrinin rezidentləri artıq 74,5 milyon manatdan çox sərmayə qoyublar, özü də bir çox qruplarda istehlak malları ilə yanaşı, avtomobil, yük maşını, metal konstruksiyalar, tikinti materialları və yüksək dəyərə malik digər məhsulların istehsalı qurulub.
Aqrar sektorda əmtəə istehsalını və emalını artırmaq üçün Azərbaycanda ümumi sahəsi, təxminən, 240 min hektar olan 51 aqroparkın yaradılması planlaşdırılır. 2014-cü ildən bu günə qədər aqroparklara qoyulan investisiyaların həcmi 2,4 milyard manatdır və bu obyektlərin, təxminən, 43-ü artıq fəaliyyət göstərir.
Ağdam sənaye parkı
Azərbaycan 2009-cu ildən bəri topladığı zəngin təcrübəni, o cümlədən sənayenin lokal klasterlərdə inkişafı üzrə təcrübəni Qarabağ bölgəsinin sənaye-aqrar inkişafı layihələrinin icrası zamanı da həyata keçirməyi planlaşdırır.
Bu istiqamətdə ilk addım bu ilin ortalarında İqtisadi Zonaların İnkişafı Agentliyinin rəhbərliyi altında Ağdam Sənaye Parkının ilkin infrastrukturunun yaradılması üzrə görülən işlər olub. Burada rəqabət qabiliyyətli məhsulların istehsalının, emalının və logistikasının qurulması, habelə çağdaş texnologiyaların tətbiqi ilə sənaye sektorunda xidmətlərin göstərilməsi planlaşdırılır. "Ağdam Sənaye Parkı"nın ikimərhələli inkişafı nəzərdə tutulur: birinci mərhələdə, təxminən, 30-40 sahibkar üçün çıxış imkanı yaradacaq 76 hektar sahə mənimsənəcək, ikincidə isə qalan ərazi mənimsənəcək və oradakı müəssisələrdə yüzlərlə daimi iş yeri yaradılacaq. İnfrastruktur üzrə, inzibati və istehsalat binalarının tikilməsi üzrə bütün xərcləri dövlət öz üzərinə götürəcək.
Sənaye parkının əlverişli yerini qeyd etmək yerinə düşər. Yaxınlıqda iki magistral avtomobil yolu keçir - Bakı-Şuşa və Ağdam-Ağcabədi yolları, həmçinni buraya Yevlaxdan dəmir yolu xətti çəkilir. Beləliklə, Ağdam və yanaşı ərazilər regional əhəmiyyətli xammalın emalı üçün sənaye mərkəzinə çevriləcək. Milli Məclisin deputatı Vüqar Bayramovun sözlərinə görə, sənaye parkında tikinti materiallarının istehsalının və kənd təsərrüfatı məhsullarının emalının, o cümlədən şərab, gübrə və yüksək ixrac potensialına malik digər məhsulların istehsalının təşkili planlaşdırılır. Bütünlükdə, qarşıdakı illərdə Ağdamın sənaye klasterinə 110 milyon manatlıq investisiyanın cəlb olunacağı gözlənilir. Həmçinin yem isteşsalı, qablaşdırma məmulatlarının, habelə konserv, ət və süd məhsullarının istehsalı qurulacaq, taxıl və digər bitki məhsullarının emalı təşkil ediləcək.
Araz vadisi
Dövlət başçısının iştirakı ilə "Araz Vadisinin İqtisadi Zonası" sənaye parkının təməlinin qoyulması mərasiminin keçirildiyi Cəbrayıl rayonunda analoji miqyaslarda istehsal və xidmət klasteri yaradılacaq. Yeni qurum Cəbrayıl rayonunun Soltanlı kəndi yaxınlığında 200 hektar geniş ərazidə yerləşir. Özü də o, bütün Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonunun əsas istehsal habı olaraq formalaşır. Gələcək zonanın ilkin infrastrukturunun inkişafı üçün büdcədən 500 min manat ayrılıb. Amma gələn il investisiyalar artacaq, inzibati və istehsal binaları tikiləcək, idarəetmə strukturları formalaşdırılacaq və sahibkarlıq fəaliyyətinin həyata keçirilməsi üçün digər tədbirlər görüləcək.
Növbəti addım investorları yeni sənaye parkına cəlb etmək və rəqabət qabiliyyətli sənaye məhsulları istehsalı qurmaq olacaq.
Klasterin ərazisi kənd təsərrüfatı, sənaye, sosial və texniki zonalara bölünəcək. Burada logistika və ticarət mərkəzinin, anbar komplekslərinin, topdan və pərakəndə satış obyektlərinin, ağır nəqliyyat vasitələri parkının, gömrük, yanacaqdoldurma məntəqələrinin, habelə avtomobillərin və digər avadanlıqların təmiri üçün məntəqələrin yaradılması planlaşdırılır. «Gəncə Avtomobil Zavodu» İB ilə dünyanın aparıcı yük maşınları istehsalçılarından biri olan «KamAZ» ASC (Tatarıstan, RF) arasında birgə müəssisənin - gələcək servis mərkəzinin təməli artıq qoyulub. 1,5 hektar ərazidə yük maşınlarına və kənd təsərrüfatı texnikasına xidmət və təmir üçün servis blokları yaradılacaq.
Gələcəkdə "Araz Vadisi İqtisadi Zonası"nda tikinti üçün metal konstruksiyalar, üzlük və izolyasiya materialları istehsalının qurulması, kənd təsərrüfatı məhsullarının qablaşdırılması üçün müəssisələrin yaradılması planlaşdırılır.
Burada həm də gübrə istehsalı, ipək emalının qurulması nəzərdə tutulur, planlara tekstil və xalçaçılıq sənayelərinin qurulması da daxildir. Zonada soyuducu kameraları quraşdırılacaq, kiçik istehsal və servis qurumları yaradılacaq. Ətrafdakı bütün yaşayış məntəqələri dağıldığından, sosial zonada yaşayış, sosial və inzibati tikililərlə təchiz olunmuş 150 nəfərlik modul şəhərciyin tikilməsi nəzərdə tutulur.
Qeyd etmək lazımdır ki, Cəbrayıl rayonunun iri resurs bazası və kənd təsərrüfatı potensialı nəzərə alınarsa, "Araz Vadisi İqtisadi Zonası"nın inkişaf perspektivlərinin yetərincə genişliyi aydın olur. Özəlliklə, ərazidə 5 milyon kubmetr tutumu olan qum yataqları, həmçinin çınqıl, vulkan külü, kəsilmiş daş, kərpic istehsalı üçün gil, sement xammalı, gips, əhəng, yaşma, dağətəyi ərazilərdə isə dəmir və xrom - filiz konsentratının istehsalı üçün baza mövcuddur. Bu rayonda sənaye klasterinin yaradılması yerli elektrik sənayesinə əsaslanacaq - BP burada 240 MVt gücündə günəş elektrik stansiyası tikməyi planlaşdırır.
Cəbrayıl rayonunda aqrar-sənaye müəssisələrinin inkişafı da yetərincə perspektivlidir. Təxminən, 60 min hektar məhsuldar torpağın olması, yeraltı sularının bolluğu, Araz çayının və Xudafərin su anbarının yaxınlığı üzümçülük, pambıqçılıq, ipəkçilik, bağçılıq və heyvandarlığın sürətlə canlanmasına kömək edir. Soyuq hava kütlələrinin axınından dağ silsilələri ilə qorunan günəşli Araz vadisində texniki üzüm sortlarının becərilməsi və şərabçılığın inkişafı da xüsusilə əlverişlidir. SSRİ illərində payına 300 tona yaxın ipəkqurdu baraması düşən rayonda kütləvi tut əkilməsi və ipək lifi istehsalının qurulması da planlaşdırılır.
Rezidentlərinin gömrük rüsumundan, ƏDV və bir sıra digər vergilərdən azad ediləcəyi Ağdam və Cəbrayıl sənaye parkları azad edilmiş ərazilərin sənaye potensialını canlandırmaq istiqamətində atılan ilk addımlardır. Kəlbəcər, Zəngilan, Qubadlı, Laçın rayonlarında da müxtəlif formatlı sənaye klasterlərinin yaradılması planlaşdırılır, buralarda mineral xammalın çıxarılması və emalını təşkil etmək, mədənçıxarma sənayesini inkişaf etdirmək mümkün olacaq. Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş ərazilərində həmçiin İT texnologiyalarının tətbiqi üçün yetərincə potensial var. Qarabağda yüksək texnologiyalar parkının və innovasiya mərkəzinin yaradılması da mümkündür, bununla bağlı Azərbaycan İnnovasiya Agentliyi və Türkiyənin GOSB texnoparkı arasında "Mədəni və elmi əməkdaşlıq haqqında" uyğun memorandum imzalanıb. Zəngilan rayonunun Ağalı kəndində türk şirkətlərinin dəstəyi ilə artıq elektron kənd təsərrüfatının inkişafı üçün genişmiqyaslı layihə həyata keçirilir.
Beləliklə, Qarabağın və Şərqi Zəngəzurun sənaye potensialının dirçəldilməsi həm qeyri-neft sektoruna yeni böyük investisiyalar cəlb etmək, həm də ölkə daxilində səmərəli istehsal zənciri yaratmaq baxımından güclü stimul olacaq. Sonucda, hökumətin bir məqsədi var - iqtisadiyyatın bütün komponentlərinin ÜDM-in formalaşmasında paritet paya sahib olmasına nail olunmalıdır.

Industrial zones in Aghdam and Jabrayil to accelerate restoration of liberated lands
Azerbaijan has implemented its industrialisation program for several years. As a result, about fifty agricultural parks, over a dozen technoparks and industrial quarters, as well as the Alat Free Economic Zone (FEZ) have been created. This proven method will be also applied for the development of industrial clusters in Garabagh. In particular, the Aghdam Industrial Park has been developed since the middle of the current year, with the foundation laid for the industrial park Araz Valley Economic Zone.
Revival from scratch
Restoration works in the liberated territories of Azerbaijan began right after the 44-day war was over in November 2020. It took less than a year to implement a huge scope of infrastructure projects over there, including but not limited to a road network, a power supply and communication system built from scratch, the upgrade of hydrosystems and small hydroelectric power plants. After the launch of the Fuzuli International Airport, it is planned to implement another airport projects in two more districts. Preparations for the construction of international railway lines have also been begun in the region.
Remarkably, a significant share of these projects involves foreign contractors, equipment suppliers, project developers, and consulting companies. Today, dozens of companies are involved in these works, mainly from Turkey, Italy, Israel. Entrepreneurs from Hungary, Britain, Kazakhstan, Pakistan, China, Poland, Russia and a number of other countries have also supplied numerous proposals on infrastructure and production projects in Garabagh.
In general, Azerbaijan intends to ensure the widest possible participation of foreign capital and the transfer of modern technologies in the development of industry and high-tech agricultural sector in the liberated territories. Development of renewable energy sources, energy-efficient solutions, waste and water management, smart technologies in agriculture, industrial production and urban planning, mining and processing of ore and other mineral raw materials is an incomplete list of business proposals received from foreign and local business community.
However, in order to develop effective industrial clusters, it is necessary to create sites with primary industrial infrastructure, provided with all the necessary utilities and other communications, as well as provide investors with broad fiscal and other preferences. As the experience shows, all these tasks can be most optimally solved by forming a network of technoparks, industrial quarters and agricultural parks in the liberated territories.
Effective solution
Azerbaijan's industrialisation strategy until 2030 defines the localization of industrial enterprises in specialised clusters as a key direction of development. In January 2021, President Ilham Aliyev signed a decree On measures to improve the management of industrial parks, industrial quarters, and agricultural parks to improve the administration mechanisms and increase the production efficiency of such structures. According to the decree, Agency for the Development of Economic Zones was created under the Ministry of Economy, which apart from Sumgayit Chemical Industrial Park LLC includes all other industrial parks (except for Balakhani) and industrial quarters (except in Nakhchivan), as well as all agricultural parks operating in Azerbaijan.
The agency also includes the two most powerful technoparks operating in Sumgayit: Sumgayit Technology Park (STP) and Sumgayit Chemical-Industrial Park (SCIP). Other industrial parks operating in Azerbaijan include the ones in Mingachevir, Pirallahi, Balakhani, and Garadagh. “The volume of production in industrial parks, which are the optimal mechanism for the development of the non-oil sector, has exceeded ₼4.3 billion. At the same time, the total volume of investments reached ₼6.1 billion,” said the Minister of Economy of Azerbaijan Mikayil Jabbarov.
The development of a network of industrial quarters has also become an effective way of concentrating industrial production: five of them (Neftchala, Hajigabul, Masalli, Sabirabad, and Sharur) are actively developing, with two more industrial quarters under construction. Residents of industrial blocks have already invested over ₼74.5 million. Along with consumer goods, a number of industrial clusters are engaged in the manufacture of cars, trucks, metal structures, building materials and other products with a high level of added value.
To increase commodity production and processing potential of the agricultural sector, it is planned to create 51 agricultural parks in Azerbaijan on a total area of about 240,000 hectares. Since 2014, the volume of investment in agricultural parks has reached ₼2.4 billion, while about 43 of these facilities are already operational.
Aghdam Industrial Park
Azerbaijan’s rich experience since 2009, including the development of local industrial clusters, will also be implemented as part of the industrial and agriculture projects in Garabagh.
The first step was the creation of the primary infrastructure of the Agdam Industrial Park launched in mid-2021 under the leadership of the Agency for the Development of Economic Zones. It is planned to establish production, processing and logistics facilities for competitive products, as well as provide services in the industrial sector by introducing modern technologies. The Aghdam Industrial Park is planned to go through a two-stage development process. Initially, 76 hectares of land will be developed, which will provide access to about 30-40 entrepreneurs. In the following stage, the rest of the territory will be developed with hundreds of jobs created there permanently. All expenses for infrastructure, administrative and production buildings will be paid by the state.
The industrial park is at the advantageous location, with two highways passing nearby (Baku-Shusha, Aghdam-Aghjabadi), and a new railway line from Yevlakh, which is currently under construction. Thus, Aghdam and adjacent territories will turn into an industrial hub for the processing of raw materials of regional importance. According to MP Vugar Bayramov, it is planned to organise the production of building materials and process agricultural products in the industrial park, including the production of wine, fertilizers and other products with high export potential. In general, it is expected that in the coming years, Aghdam Industrial Park will attract ₼110 million as investments. The park will ensure the production of feed, packaging, canned food, meat, dairy products, as well as the processing of grain and other products from plants.
Araz Valley
A similar production and service cluster will be established in Jabrayil. President Ilham Aliyev has recently took part at the ground breaking ceremony of the industrial park Araz Valley Economic Zone. The new structure covers a vast territory of 200 hectares near the village of Soltanli, Jabrayil. Moreover, it is developed as a key production hub for the entire East Zangezur economic region. ₼500,000 have been provided from the state budget dor the development of the primary infrastructure of the zone. But the volume of investments will increase next year, with the construction of administrative and production buildings, management facilities, as well as the implementation of other measures to carry out entrepreneurial activities.
In the next step, it is planned to attract investors to the new industrial park and to set up production of competitive industrial products.
The territory of the industrial cluster will be divided into agricultural, industrial, social, and technical zones. It is planned to create a logistics and shopping centre, warehouse complexes, wholesale and retail facilities, a fleet of heavy vehicles, customs, gas stations, as well as facilities for the repair of cars and other equipment. The foundation of the future service centre, which is a joint venture between the Ganja Automobile Plant and one of the leading manufacturers of trucks in the world (KamAZ OJSC, Russia), is ready. Service blocks for the maintenance and repair of trucks and agricultural machinery will cover an area of 1.5 hectares.
In the future, it is planned to launch facilities in the Araz Valley Economic Zone for the production of metal structures, facing and insulating materials for construction, as well as enterprises for the packaging of agricultural products.
It is also planned to launch respective facilities for the production of fertilizers, silk processing, textile and carpet weaving. There will be refrigerators and small production and service facilities in the zone as well. Since all the surrounding settlements have been destroyed by the Armenian invaders, it is planned to construct in the social zone a modular town for 150 people, equipped with residential, social and office buildings.
Apparently, the development of the Araz Valley Economic Zone looks quite promising, given the capacious resource base and agricultural potential of the Jabrayil district. In particular, the area has 5 million cubic meters of sandy deposits, as well as gravel, volcanic ash, sawn stone, clay for brick production, cement raw materials, gypsum, lime, jasper, deposits of iron and chromium, which are basic materials for the production of ore concentrate. The industrial cluster in this area will has its own power industry thanks to BP’s plan to build a 240 MW solar power plant in the region.
Development of agricultural enterprises in Jabrayil is also very promising. Thanks to about 60, 000 hectares of fertile lands, abundant subsoil waters, location near the Araz River and the Khudaferin reservoir, it will be possible to ensure the rapid revival of viticulture, cotton growing, silkworm breeding, horticulture and animal husbandry in the area. The cultivation of technical grape varieties and the development of winemaking in the sunny Araz valley, protected by mountains from cold weather masses, seem especially beneficial. In the Soviet times, the region provided about 300 tons of silkworm cocoons. Thus, it is planned to ensure a massive planting of mulberry trees and the launch of silk fibre production in the area.
Aghdam and Jabrayil industrial parks, whose residents will be exempted from customs duties, VAT and a number of other taxes, are the first steps to revive the industrial potential of the liberated territories. Industrial clusters of various formats are also planned in the districts of Kalbajar, Zangilan, Gubadli, and Lachin, which have the potential to organise the extraction and processing of mineral raw materials, to develop the mining industry. The liberated territories of Azerbaijan also have considerable potential for the introduction of IT technologies. In Garabagh, it is possible to create a high-tech park and an innovation centre. Azerbaijan Innovation Agency and the Turkish technopark GOSB have already signed a memorandum on cultural and scientific cooperation in this area. With the support of Turkish companies a large-scale project for the development of electronic agriculture is underway in the village of Aghaly, Zangilan.
Thus, the revival of the industrial potential of Garabagh and Eastern Zangezur will become a powerful incentive both to attract new large investments to the non-oil sector and to create an efficient production chain throughout the country. The ultimately objective of the government is to achieve a parity share of all the components of the national economy in GDP.