İsrailin ərəb dünyası ilə dialoqu Yaxın Şərqin geosiyasətini dəyişir
Başa çatmaqda olan ilin sonları Yaxın Şərq geosiyasətində bir sıra əlamətdar hadisə ilə yadda qalacaq. Söhbət konkret olaraq, İsrail-ərəb dünyası münasibətlərində sürət yığmaqda olan normallaşma prosesindən gedir. Artıq İsrail hökumətinin başçısı tarixdə ilk dəfə Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinə səfər belə, edib. Dünya KİV və siyasi ekspertləri bu səfəri tarixi hadisə kimi qiymətləndirir.
Bennet Əmirlikdə
Ərəb-İsrail münasibətlərində yaxınlaşma 2020-ci ilin sentyabrında Vaşinqtonda «İbrahim razılaşması»nın imzalanmasından sonra ciddi xarakter alıb. Sənəd İsrailin BƏƏ və Bəhreyn ilə diplomatik münasibətlər qurmasını nəzərdə tutur. İudaizm, xristianlıq və islamda ən çox hörmət olunan peyğəmbərlərdən olan, monoetnik dinin təbliğatçısı İbrahimin adını daşıyan bu razılaşmanın əsas ilhamvericisi və təşkilatçısı ABŞ-ın ozamankı prezidenti Donald Tramp olub. Az sonra o, böyük sazişlər ustası imicinə əsasən, İsraillə Sudan və Mərakeş arasında da analoji razılaşmaların imzalanmasına nail olub.
Adları çəkilən 4 ölkə ilə «İbrahim razılaşması»nın imzalanmasınadək İsrailin ərəb dünyası ilə münasibətləri əsasən Misir və İordaniya, qismən isə (diplomatik münasibətlər olmadan) Omanla məhdudlaşırdı. Bu razılaşmaların əksər ərəb ölkəsində mənfi qarşılanması təəccüblü deyil. Onlar «dördlüy»ün İsraillə 2002-ci ilin Ərəb Sülh Təşəbbüsünə zidd yaxınlaşmasını doğru saymırlar. 2002-ci il sənədinə əsasən, ərəb dövlətləri ilə İsrail arasında münasibətlərin normallaşması yalnız yəhudilərin Altı günlük müharibə nəticəsində ələ keçirdikləri əraziləri boşaltmasından sonra mümkündür. Söhbət Suriyadakı Holan təpələrindən, həmçinin Fələstin ərazisi saydıqları İordan çayının qərb sahilindən və Şərqi Qüdsdən gedir. Amma tarixin hökmü fərqlidir. Ərəb ölkələrinin ictimaiyyəti və rəhbərliyi getdikcə İsraili, onun yaratdığı geosiyasi reallıqları tanımamağın mümkünsüzlüyünü anlayırlar. Məhz bu üzdən yəhudi dövləti ilə konkret əməkdaşlığa başlanılması qərarı daha məqbul hesab olunmağa başlayıb. İsrailin baş nazirinin BƏƏ-yə ilk rəsmi səfəri bu yolda irəli atılmış daha bir ciddi addımdır.
«İbrahim razılaşması»nın imzalanmasından keçən bir ildən artıq dövrdə İsrail və BƏƏ ikitərəfli əməkdaşlığın qurulması istiqamətində bir sıra prinsipial əhəmiyyətli addımlar atıblar. Məsələn, iki ölkə arasında birbaşa uçuşlara başlanılıb, əməkdaşlığa dair bir neçə saziş imzalanıb, qarşılıqlı şəkildə səfirliklər açılıb.
Səfərə gəlincə, İsrailin baş naziri Naftali Bennet BƏƏ-nin faktiki rəhbəri, Əbu-Dabinin vəliəhd şahzadəsi şeyx Məhəmməd bin Zayed əl-Nəhyan və ölkənin XİN başçısı şeyx Abdulla bin Zayed əl-Nəhyanla görüşüb. Səfər çərçivəsində onlar bir sıra məzmunlu bəyanat da səsləndiriblər. Bəyanatların məğzi ondan ibarətdir ki, baş nazirin bu səfəri ümumilikdə Yaxın Şərqdə vəziyyətin iki ölkə xalqlarının və regionun maraqlarına uyğun olaraq, sabitləşməsinə müsbət təsir göstərəcək. Bennet BƏƏ-nin informasiya agentliyinə Əbu-Dabiyə yollanmaq ərəfəsində verdiyi müsahibədə bildirmişdi ki, bu səfər «regiondakı yeni reallıqları əks etdirir» və İsrail ilə BƏƏ «bizim övladlarımız üçün daha yaxşı gələcəyin təmini üçün birgə işləməyə hazırdır».
Bennet «yeni reallıqlar»dan danışarkən təbii ki, İsraillə ərəb dünyası arasında münasibətlərdəki ciddi dəyişiklikləri nəzərdə tutur. Bu iddianı səsləndirmək üçün isə həqiqətən də ciddi əsaslar var.
Fələstin məsələsi
Məsələ ondadır ki, artıq bir çox ərəb dövləti Fələstin məsələsinə (İsrailin əsas başağrısına) bütün ərəb dünyasının birləşməsi üçün həlli ən vacib problem kimi baxmır. Halbuki ərəb dövlətlərinin mütləq əksəriyyəti onilliklərdir məhz bu mövqedən çıxış edirdilər. Praktik olaraq, İsrail dövlətinin yarandığı 1948-ci ildən onlar bunun üçün əsas şərt kimi, Fələstin probleminin həllini göstərirdilər. Bu xətt ümumərəb həmrəyliyinin əsas təşkilati aləti olan Ərəb Dövlətləri Liqasının siyasətində də əsas yer tutub.
Lakin «İbrahim razılaşması» ərəb ölkələrinin siyasətində yeni trend yaradıb. İsrailin yalnız Misir və İordaniya ilə deyil, BƏƏ, Bəhreyn, Mərakeş və Sudanla da əməkdaşlığa başlaması göstərir ki, indi ərəb dövlətlərinin əksəriyyəti üçün əsas şərt ümummilli həmrəylik yox, öz ölkələrinin maraqlarıdır. Görünən odur ki, yeni trendin tərəfdarları tədricən artacaq. Məsələn, ərəb dünyasının ən nüfuzlu dövlətlərindən olan Səudiyyə Ərəbistanı İsraillə münasibətlərin qurulması üçün Fələstin xalqının hüquqlarının təminini hələ də əsas şərt kimi irəli sürsə də, praktik olaraq, onunla müəyyən siyasi əlaqələrin inkişafına etiraz etmir. Yeri gəlmişkən, İsrail hökuməti başçısını BƏƏ-yə aparan təyyarə yəhudi dövlətinin tarixində ilk dəfə olaraq, Səudiyyə Ərəbistanının hava məkanından keçib.
Bütün bunlarla yanaşı, belə bir fikir də var ki, ərəb ölkələri İsraillə münasibətlərdə normallaşmaya getməklə, onun Fələstin siyasətinin yumşalacağına da ümid edirlər. Bu mənada, 1979-cu ildə Misirlə İsrail arasında sülh müqaviləsinin imzalanmasından sonra sonuncunun işğal etdiyi ərəb torpaqlarını, o cümlədən Sinay yarımadasını Qahirənin nəzarətinə qaytardığı xatırladılır. Ayrı-ayrı ərəb dövlətləri məhz bu səbəbdən ümid edir ki, İsraillə ərəb dünyası arasında mehriban qonşuluq münasibətləri yaranarsa, o, Fələstinə güzəştə gedə, hətta 1967-ci il sərhədlərini bərpa edə, Qüdsün şərq hissəsini paytaxt olaraq fələstinlilərə qaytara bilər. Lakin mövcud reallıq və İsrailin siyasətindəki strategiya (ən azı hələlik) belə düşünməyə əsas vermir. Bu gün görünən yalnız odur ki, yəhudi dövləti ərəb dövlətləri ilə ikitərəfli münasibətlərini yaxşılaşdırmaq istəyir, lakin bunu Fələstin problemi ilə ümumiyyətlə əlaqələndirmir.
Beləliklə, ərəb ölkələri ilə İsrail arasında ikitərəfli formatda dialoqun qurulması tendensiyasına, İsrailin baş nazirinin BƏƏ-yə tarixdə ilk dəfə rəsmi səfər etməsinə baxmayaraq, Yaxın Şərqdə texliklə yəhudi dövləti ilə ərəb dünyası arasında dayanıqlı sülhün bərqərar olacağını düşünmək tezdir. Fələstin məsələsi İsraillə ayrı-ayrı ərəb ölkələri arasındakı münasibətlərdə aparıcı rolunu itirməkdə olsa da, hərtərəfli ərəb-İsrail barışığı kontekstində hələ də ciddi maneə kimi qalır. Bunu bariz şəkildə göstərən məqamlardan biri də Fələstin rəhbərliyinin BƏƏ ilə İsrailin yaxınlaşmasına son dərəcə mənfi reaksiyasıdır.
İran amili
Ayrı-ayrı ərəb ölkələrinin, o cümlədən BƏƏ-nin İsraillə yaxınlaşmasını böyük hiddətlə qarşılayan tək Fələstin deyil. Eyni sözləri İran haqda da demək olar. Bu, o İrandır ki, «İbrahim razılaşması»nın imzalanmasında və ümumiyyətlə, İsraillə ərəb dünyası arasında dialoqun qurulmasında əsas motivasiya mənbələrindən biridir. Bəli, konkret ərəb ölkələrinin İsraillə yaxınlaşma siyasətinə keçmələrinin əsas səbəblərindən biri məhz Tehran və onun artan regional iddialarıdır. Prosesin ilhamvericisi olan Birləşmiş Ştatların mövqeyi də öz yerində. O, təbii ki, ərəb-İsrail münasibətlərinin inkişafına İrana vacib təzyiq, həmçinin Yaxın Şərqdə öz mövqelərini gücləndirmək vasitəsi kimi baxır.
Aydın görünür ki, Amerikanın İsraillə yaxınlaşmaya sövq etdiyi ərəb ölkələrinin hər birinin İranla öz haqq-hesabı var. Bu mənada, Tehranın Yəməndə husi hərəkatına dəstəyini yada salmaq kifayətdir. Məlum olduğu kimi, ərəb koalisiyası illərdir bu hərəkatla savaşmaqdadır. Koalisiyada isə İsraillə münasibətlərə başlamış BƏƏ və Bəhreyn, həmçinin İranla qarşıdurma fonunda yəhudi dövləti ilə açıq taktiki ittifaqa gedən Səudiyyə Ərəbistanı da var. Bu dava isə Fars körfəzində liderlik, perspektivdə isə Yaxın Şərqdə və bütün müsəlman dünyasında nüfuz davasıdır. Hər halda, ərəb-İsrail əməkdaşlığının strateji sahələri də əhatə etməsi təsadüf deyil. Söhbət yalnız ərəb ölkələrinin İranın nüvə silahına yiyələnməsinin qarşısının alınmasında İsraillə həmrəyliyindən getmir. Tərəflər hərbi-texniki əməkdaşlıq layihələri üzərində də işləyir. Məsələn, artıq İsrailin BƏƏ-yə hərbi avadanlıqlar tədarük etməsindən danışılır. Üstəlik, yəhudi dövləti Fars körfəzinin ərəb ölkələri ilə İrana qarşı birgə müdafiə sistemi yaratmaq haqda da düşünür.
Beləliklə, Tehranın «İbrahim razılaşması»nı hiddətlə qarşılaması, Bennetin BƏƏ-yə səfərini «islam ümməti, region insanları və ərəb ölkələrinin maraqlarına zidd» addım kimi qiymətləndirərək sərt tənqid etməsi təəccüblü deyil. Dünyada İsraili məhv etməklə hədələyən tək dövlət kimi qalan İran yaxşı anlayır ki, ərəb-İsrail əməkdaşlığında başqa cəhətlərlə yanaşı, antiiran çaları da var.
Lakin İranın müqaviməti bu istiqamətdə cərəyan edən hadisələrin istiqamətini dəyişmək iqtidarında deyil. ABŞ, İsrail və Mərakeşin xarici siyasət idarələri rəhbərlərinin Mərakeşlə İsrail arasında diplomatik əlaqələrin bərpasının birinci ildönümü münasibəti ilə dekabrın 22-də keçirdikləri videokonfrans bunu təsdiq edir. Mərakeş yəhudi dövləti ilə rəsmi münasibətləri 20 il sonra bərpa edib. Onların əlaqələri ikinci Fələstin intifadasından sonra kəsilmişdi. Artıq bir ildir ki, onlar tərəfdaşlığın inkişafı yoluna qədəm qoyublar. ABŞ-ın dövlət katibi Entoni Blinken bunu «ümumi məqsədlərə nail olunması naminə əlaqələri dərinləşdirən, tərəfdaşlığı və imkanları genişləndirən nailiyyət» kimi qiymətləndirib. Videokonfrans zamanı Mərakeşin xarici işlər naziri Naser Buritanın israilli həmkarı Yair Lapidin «İsrailə mümkün qədər tez səfər etmək» təklifini qəbul etməsi maraqlı faktdır.
Xatırladaq ki, 2021-ci ilin noyabrında İsrailin müdafiə naziri Benni Hanst Mərakeşdə səfərdə olub. Səfərin gedişində iki ölkə arasında təhlükəsizlik paktı imzalanıb və bundan sonra Mərakeşə İsrailə məxsus müdafiə texnologiyalarının tədarükünə dair məlumat yayılıb. Doğrudur, bu ölkələr arasındakı hərbi-texniki əməkdaşlıqda məqsəd Mərakeşin İrandan deyil, Əlcəzairdən qorunmasıdır. Əlcəzair Şimali Afrikada Mərakeşin ənənəvi düşmənidir. Yeri gəlmişkən, o, İsraillə əlaqələrin qurulmasına hələ də müqavimət göstərən azsaylı ərəb dövlətlərindəndir. Bu məqam da Yaxın Şərqdə mənzərənin birmənalı olmadığını bir daha nümayiş etdirir. Hər halda, regionda son yeddi onillikdə dərin köklər atmış düşmənçilik fonunda İsrailin ərəb dövlətləri ilə dialoqu daha parlaq görünməkdədir.

REALITY SET BY THE ABRAHAM ACCORDS
The end of 2021 went down in history with a number of significant geopolitical events in the Middle East, particularly, the ongoing normalisation of Israel's relations with the Arab world. Remarkably, the world media and political experts have rightly dubbed the first ever visit of the Israeli prime minister to the United Arab Emirates (UAE) a historical event.
Bennett in the UAE
The Arab-Israeli relations began dramatically changing with the signing in Washington of the so-called Abraham Accords on the establishment of diplomatic relations between Israel, the UAE, and Bahrain in September 2020. The mastermind behind the conclusion of the document that got its name from Abraham—one of the most revered saints and prophets in Judaism, Christianity, and Islam, a preacher of the monotheistic faith—was the then US President Donald Trump known as a master of big deals. A little later, he also initiated the signing of similar agreements between Israel, Sudan, and Morocco.
Prior to the conclusion of the Abraham Accords, Israel's dialogue with the Arab countries was mainly limited to relations with Egypt, Jordan, and partially (without diplomatic relations) with Oman. Unsurprisingly, the agreement was condemned in most other Arab states, which were unhappy with the four’s rapprochement with Israel against the 2002 Arab Peace Initiative. According to it, normal relations of the Arab countries with Israel would be possible only after the return of the territories occupied by the latter during the Six Day War: the Golan Heights to Syria, the West Bank of the Jordan River and East Jerusalem to Palestine. However, the events have since developed in a different direction. The growing public awareness in the Arab world of the impossibility of ignoring and non-recognition of Israel and the entailing geopolitical realities resulted in establishing concrete relations with the Jewish state. The first official visit of the Israeli prime minister to the UAE was another breakthrough along the course of events.
Since the signing of the Abraham Accords, Israel and the UAE have taken a number of fundamental and important steps to foster bilateral cooperation. In particular, they established direct air communication, signed several agreements on cooperation, and opened respective embassies in Abu Dhabi and in Tel Aviv.
During the visit, Israeli Prime Minister Naftali Bennett held talks with the Crown Prince of Abu Dhabi, Sheikh Mohammed bin Zayed Al Nahyan, the de facto ruler of the UAE, and the Emirati Foreign Minister, Sheikh Abdullah bin Zayed Al Nahyan. The leaders made a number of quite meaningful statements as well. In short, they boil down to the fact that the visit of the Israeli prime minister to the UAE will have a positive impact on stabilising the situation in the entire Middle East in the interests of the peoples of the two states and the entire region. The Israeli prime minister set the tone for his visit even before leaving for Abu Dhabi. In his interview with the UAE news agency he said that his visit "reflects the essence of the new reality taking place in the region" and that Israel and the UAE are ready to "work together to ensure a better future for our children."
Obviously, speaking of the "new reality", Bennett was referring to major changes in the context of Israel's relations with the Arab world. And there are, indeed, good reasons for such statements.
Issue of Palestine
In fact, many Arab countries are increasingly reluctant to view the issue of Palestine—Israel's major concern—as a problem to be solved by the entire Arab world. After all, the absolute majority of Arab states have defended this thesis for many decades, since the inception of the State of Israel in 1948. The same position has been consistently supported by the League of Arab States—the main organisational structure symbolising the solidarity of Arab nations.
Apparently, the Abraham Accords set a new trend in the foreign policy of the Arab states. The development of ties with Israel by both the ‘veterans’ (Egypt and Jordan) and the new (the UAE, Bahrain, Morocco, Sudan) participants of the Arab-Israeli coexistence demonstrates that an increasing number of Arab countries are ready to sacrifice the idea of national solidarity to own state interests. Obviously, the number of supporters of this trend will gradually increase. For example, one of the most influential Arab states is Saudi Arabia, which, despite regularly bringing forward the rights of the Palestinian people as a condition for establishing relations with Israel, practically does not mind developing political relations with the latter to a certain extent. By the way, for the first time in the history of the State of Israel, the aircraft of the Israeli prime minister flew over the Saudi territory en route to the UAE.
At the same time, it is believed that by normalising relations with Israel, the Arab states expect that the former softens its policy towards Palestine. For example, after the signing of a peace treaty with Egypt back in 1979, Israel returned the occupied territories of this Arab country, including the Sinai Peninsula, to Cairo. Therefore, individual Arab states hope that if Israel establishes good-neighbourly relations with the Arab world, it will make concessions and even agree to return to the 1967 borders and hand over the eastern part of Jerusalem to Palestinians as their capital city. However, the existing realities and strategic priorities of the Israeli foreign policy (so far) do not give grounds to assume such a turn of events. For now, Israel shows an interest in establishing normal bilateral relations with the Arab states, without linking this perspective to the settlement of the Palestinian conflict.
Considering the above and despite the tendency to establish an Arab-Israeli dialogue in bilateral formats, which was also confirmed by the first visit of the Israeli prime minister to the UAE, we cannot expect the establishment of a lasting peace in the Middle East, between Israel and the entire Arab world. Because the issue of Palestine remains a strategic obstacle in the context of a comprehensive Arab-Israeli truce, although it becomes increasingly less significant in the relations of the Jewish state with individual Arab countries, as evidenced by the extremely negative reaction of the Palestinian Authority to the rapprochement of the UAE with Israel.
Iranian factor
Meanwhile, in addition to Palestine, there is another side that is quite unhappy with the rapprochement of individual Arab states, including the UAE, with Israel. This is Iran, which was one of the main factors behind the conclusion of the Abraham Accords and the normalisation of dialogue between Israel and the Arab world.
Indeed, it was the intention to contain Iran with its growing regional ambitions that played a key role in pushing the policies of individual Arab states to convergence with Israel. On the other end of this process was Washington, which still considers the development of Arab-Israeli relations as a key factor of pressure on Iran in order to strengthen its position in the Middle East.
Apparently, each of the Arab states prompted by the Americans to come to terms with Israel has its own scores to settle with Iran. Because of Tehran's support for the Houthi movement in Yemen, for example. The Arab coalition, including in particular the UAE and Bahrain, which have recently established diplomatic relations with Israel, and Saudi Arabia, which openly prefers a tactical alliance with the Jewish state amid confrontation with Iran, has spent many years fighting against the Houthis. After all, the winner of this confrontation will become a leading state among the other states of the Persian Gulf region and will increase its influence in the Middle East and the entire Muslim world. That is why the Arab-Israeli cooperation also covers strategic areas, which is expressed not only in the actual solidarity of the Arab states with Israel in its attempt to prevent Iran’s nuclear program, but also in the development of military-technical projects. Thus, there is talk of Israel's military supplies to the UAE and even the development of a joint defense system against Iran with the Arab states of the Persian Gulf.
So, it is not surprising that Tehran is furious about the Abraham Accords and sharply criticises Bennett's visit to the UAE as one of the steps taken "against the interests of the Islamic Ummah, the people of the region, and the Arab states." Being the only state in the world that threatens to destroy Israel, Iran is well aware that one of the goals of the Arab-Israeli cooperation is the suppression of Iran.
However, Iran’s resistance cannot reverse the trend of events taking place between Israel and the Arab states. Like a videoconference of the heads of the foreign ministries of the US, Israel, and Morocco on the occasion of the first anniversary of restoration of diplomatic relations between the Kingdom of Morocco and the State of Israel, which took place on December 22.
Morocco resumed official relations with Israel two decades after they were severed by the outbreak of the second Palestinian Intifada. During the past year, Morocco and Israel have been developing a partnership, which the US Secretary of State Anthony Blinken called "an achievement that deepens ties, partnerships and opportunities to achieve common goals." Remarkably, the Moroccan Foreign Minister Nasser Bourita accepted during the videoconference an invitation from his Israeli counterpart Yair Lapid to visit Israel "as soon as possible".
Meanwhile, Israeli Defense Minister Benny Gantz visited Morocco in November 2021. During the visit, the parties signed a security pact, followed by reports of Israeli defense technology supplies to Morocco. In fact, the Moroccan-Israeli military-technical cooperation aims to support Rabat in opposition with Algeria. The latter traditionally competes with Morocco in North Africa and is one of the Arab countries that still resist building relations with Israel. This aspect is an additional indicator of the ambiguity and multi-layered nature of the Middle East panorama. And Israel's ongoing dialogue with the Arab states becomes increasingly tangible as one of the components of this mosaic, contrary to the tradition of hostility that has taken deep roots over the past seventy years.