DİPLOMATİYADAN KEÇƏN OYUNLAR
2022-ci ilin ilk böyük yarışı Çində baş tutacaq Qış Olimpiya və Paralimpiya Oyunları olacaq. "Pekin-2022" Qış Olimpiya Oyunları fevralın 4-22-də, Paralimpiya Oyunları isə martın 4-13-də keçiriləcək.
Dünyada koronavirus pandemiyasının davam etməsi, eləcə də yeni ştamların meydana çıxmasını nəzərə alan İsveçrə Olimpiya Komitəsinin prezidenti Ralf Ştokli oyunların təxirə salınmasını təklif edib. O, Beynəlxalq Olimpiya Komitəsini olimpiadanı ertələməyə çağırıb: "Hər gün idmançıların koronavirusa yoluxduğunu eşidirik. Yarışın təxirə salınmasını hələ də müzakirə edə bilərik. Ən yaxşı idmançılar Oyunlara gedə bilməsə, vəziyyət çətin olacaq".
Amma Çin mötəbər yarışın yeni qaydalarla keçiriləcəyini və təxirə salınmanın müzakirə edilmədiyini bildirib. Çin Xarici İşlər Nazirliyinin sözçüsü Jao Lician yarış zamanı virusla bağlı problemlərin olmayacağını deyib: “Virusu nəzarətdə saxlamaq üçün göstərdiyimiz səylərin mütləq çətinliklərlə üzləşəcəyi qənaətindəyəm. Amma Çin koronavirusu qabaqlamaq və nəzarətdə saxlamaqla bağlı təcrübəli olduğu üçün rəsmi Pekinin Qış Olimpiya Oyunlarına nəzərdə tutulan vaxtda, rahatlıqla və uğurlu şəkildə ev sahibliyi edə biləcəyinə tam əminəm”.
Yeni qaydalar
"Pekin-2022" Qış Olimpiya və Paralimpiya oyunlarının atletləri və onları müşayiət edən şəxslər Çin və xarici aviaşirkətlərin həyata keçirəcəyi çarter və müvəqqəti xüsusi reyslərlə Pekinə gələcək. İştirakçı ölkələrə ayrılıqda çarter reysinin sifariş verilməsinə icazə verilməyəcək. Olimpiya və Paralimpiya oyunlarının bütün iştirakçıları Sinqapur, Paris, Tokio, Honkonq da daxil olmaqla bir neçə şəhərdən təyyarələrlə Pekin Beynəlxalq Hava Limanına gəldikdən sonra Olimpiada və Paralimpiada üçün ayrılmış "Qapalı zona"ya daxil olacaqlar.
"Qapalı zona" oyunlar üçün xaricdən gələnlərin yerli sakinlərlə ünsiyyətinin qarşısını alan sistemdir. Yanvarın 23-də işə başlayacaq və Paralimpiya Oyunlarının sonunadək davam edəcək "Qapalı zona" sistemi atletlərin Çinə giriş-çıxışı, nəqliyyat, yerləşmə, qidalanma, yarışlarda iştirak, açılış və bağlanış mərasimlərini əhatə edəcək.
Atletlərin və heyət üzvlərinin yalnız yarış məkanlarına, məşq zallarına və oyunlarla bağlı digər yerlərə girişinə icazə verilir. Onlar müəyyən olunmuş məkanlardan kənara çıxa bilməyəcəklər. Təşkilat komitəsi qəbul olunan qərarların atletlərin və heyət üzvlərinin sağlamlığının qorunmasına xidmət edəcəyini düşünür.
Beynəlxalq Olimpiya Komitəsi, Beynəlxalq Paralimpiya Komitəsi və Pekin-2022 Təşkilat Komitəsi 2022-ci il Pekin Olimpiya və Paralimpiya Qış Oyunlarında idmançılar və jurnalistlər üçün koronavirus əleyhinə qaydaların ilk versiyasını təqdim edib. Bildirilir ki, vaksinasiyanın tam dövrünü başa vuran idmançılar 21 günlük karantindən azad olunacaqlar. Peyvənd olunmamış bəzi idmançılar da istisna olaraq karantindən azad edilə bilərlər. Atletlər hər gün testdən keçiriləcək. Tokio Oyunlarında olduğu kimi, idmançılardan sağlamlıqları haqqında məlumat vermək üçün proqramdan istifadə etmələri tələb olunacaq. İştirakçılara və media nümayəndələrinə başqa məkanlarda gecələmək, eləcə də şəhər gəzintisinə çıxmaq qadağan edilib.
Azərbaycan Qış Oyunlarında
Pekin-2022 Qış Olimpiya Oyunlarında iştirak üçün Azərbaycanın iki idmançısı - fiqurlu konkisürənləri Vladimir Litvintsev və Yekaterina Ryabova lisenziya qazanıb. Olimpiada ərəfəsində daha bir idmançımız “vayld” kartla – xüsusi dəvətlə yarışda iştirak etmək hüququ qazana bilər. Söhbət dağ xizəkçisi İlya Kostovdan gedir. Bu barədə məlumatı Bolqarıstan əsilli 17 yaşlı idmançının məşqçisi Martin Fornari verib. İtaliyalı mütəxəssisin sözlərinə görə, olimpiadaya lisenziya qazanmaq üçün Kostovun bir neçə şansı var: "O, əvvəlcə təcrübə toplamaq üçün yarışacaq. Çünki öz yaş kateqoriyasının birinci ilindədir. Kostov indiyədək dağ xizəyinin müxtəlif növləri üzrə yarışlarda qüvvəsini sınayıb. Bu ay daha bir neçə turnirdə mübarizə aparacaq. İlk 2 yarış Fransada baş tutacaq. Olimpiadaya lisenziya qazanmaq üçün 80 xal toplamalıdır. Amma bunu etmək çətin olacaq".
Artıq Pekində keçiriləcək Qış Olimpiya Oyunlarında Azərbaycanın şef de-missionu bəlli olub. Bu vəzifəni Milli Olimpiya Komitəsinin Beynəlxalq Əlaqələr İdarəsinin müdiri Anar Bağırov yerinə yetirəcək.
Medalların Çin fəlsəfəsi
2022-ci ildə Pekində keçiriləcək Qış Olimpiya Oyunları sayca 24-cü olacaq. Pekin dünya idman tarixində həm Yay, həm də Qış Olimpiya Oyunlarına ev sahibliyi edən ilk şəhər olacaq. Xatırladaq ki, 2008-ci ildə Pekin 29-cu Yay Olimpiya Oyunlarının paytaxtı olub. 2022-ci ildə Pekində oyunların keçirilməsi üçün 3,9 dollar büdcə ayrılıb. Olimpiya Oyunlarının artıq Çinin paytaxtında keçirildiyini nəzərə alaraq, təşkilatçılar əvvəlki yarışlar üçün hazırlanmış infrastrukturdan istifadə etmək niyyətindədirlər.
Qış Olimpiya Oyunları zamanı 17 idman növü üzrə yarışlar keçiriləcək, bu dəfə Beynəlxalq Olimpiya Komitəsi (BOK) Oyunların proqramına yeddi yeni idman növü daxil edib. Pekində 2022-ci ildə 109 dəst medal veriləcək ki, bu da 2018-ci ildə Pxençxan (Koreya) Qış Olimpiya Oyunları ilə müqayisədə yeddi dəst çoxdur.“Tonsin” (“Hamı bir nəfər kimi birlikdə”) adlanan medalların üzərində Çin harmoniya fəlsəfəsini təcəssüm etdirən beş halqa və “Pekin-2022”nin loqosu, digər üzündə isə Olimpiya halqalarının təsviri əks olunub. Medal üçün qutu isə bambukdan hazırlanıb. Bu, Çin mədəniyyətinin xüsusiyyətlərinə diqqət çəkir və ekoloji Olimpiya oyunları konsepsiyasına uyğun edilib.
Beynəlxalq Olimpiya Komitəsinin (IOC) prezidenti Tomas Bax bir neçə ölkənin Pekin-2022 Qış Olimpiya Oyunlarını diplomatik boykot etməsinə (Böyük Britaniya, Kanada, ABŞ və Avstraliya kimi ölkələr olimpiada ilə bağlı diplomatik boykot elan edib) baxmayaraq, yarışların baş tutacağını bildirib. 68 yaşlı funksioner IOC-un siyasi neytrallığa riayət etdiyini söyləyib. Baxın sözlərinə görə, olimpiadada ölkələrin rəsmi nümayəndələrinin iştirakı onların siyasi qərarıdır: "IOC həmişə idmançıların Olimpiya Oyunlarında iştirakı məsələsindən narahatdır. Ona görə də olimpiya komandalarının öz ölkələrindən aldıqları dəstəyi alqışlayırıq. Bu, idmançılara inam verir".
Qeyd edək ki, Qış Olimpiya Oyunlarında kiçik nümayəndə heyətiylə təmsil olunan Azərbaycan indiyədək heç vaxt “ağ olimpiada”da medal qazanmayıb.

GAMING THROUGH DIPLOMACY
The first major competition of 2022 is to be the Winter Olympic and Paralympic Games to be held in China. The Beijing 2022 Winter Olympic Games is slated for February 4-22, while the Paralympic Games will be held on March 4-13.
Amid the ongoing global coronavirus pandemic, as well as the emergence of new strains, the head of the Swiss Olympic Committee, Ralf Stockley, suggested that the Games be postponed. He told the International Olympic Committee (IOC): "Every day we hear about infected athletes. We can still discuss postponing the start of the competitions. If we don't have the best athletes at the Games, it will be difficult."
However, Chinese authorities said that the tournament will be held under new rules and postponement is out of the question. Chinese Foreign Ministry spokesman Zhao Lijian assured that the Beijing Olympic Games would go well despite the difficult epidemiological situation. "Regarding the impact of the Omicron strain, I think there will definitely be difficulties in prevention and control. But because China has a lot of experience in dealing with COVID-19, I believe the Winter Olympics will go smoothly and successfully," Mr. Lijian said.
Athletes of the Beijing 2022 Olympic and Paralympic Winter Games and their coaches will arrive in the Chinese capital on special flights using Chinese and foreign airlines. Participating countries will not be allowed to book charter flights. The guests will be accommodated in the restricted area reserved for the Games.
The Closed Zone is equipped with a system to prevent contact between athletes arriving from abroad and locals. It will be operational from January 23 and will remain in force until the end of the tournament, covering entry/exit of athletes to/from China, transport, accommodation, competitions, as well as the opening and closing ceremonies. Athletes and members of delegations will only be allowed to enter competition venues, training halls and other Games-related areas. They will not be allowed to leave the designated areas. The Organising Committee believes that these measures will protect the health of athletes and members of delegations.
The IOC, International Paralympic Committee, and the Beijing 2022 Organising Committee have already disclosed the first version of the rules against coronavirus for athletes and journalists. It is indicated that athletes who have completed the full vaccination cycle will be exempt from the 21-day quarantine. As an exception, some unvaccinated athletes may also be exempted from the lockdown. Athletes will be tested every day. Similar to the Tokyo Games, they will be required to use a special software application to transmit their health information. Competitors and media representatives will not be allowed to spend the night elsewhere or go out for walks in the city.
Azerbaijan at the Olympic Games
Two athletes from Azerbaijan, figure skaters Vladimir Litvintsev and Yekaterina Ryabova, will participate in the Olympic Games. Before the tournament, another Azerbaijani athlete—Ilya Kostov—may participate by special invitation, a wild card. This news was announced by Martin Fornari, coach of the 17-year-old athlete of Bulgarian origin.
"Initially, he will compete to gain experience, as this is his first year in this age category. Kostov has already tried himself at various skiing competitions. He will be competing in a few more tournaments this month. The first two competitions will be held in France. He needs to score 80 points to get qualified for the Olympic Games, which will be difficult to do," Mr. Fornari said.
Azerbaijan's Chief de Mission for the Beijing Games is already known. This is Anar Baghirov, head of the International Liaison Department of the National Olympic Committee.
Chinese philosophy of medals
This is going to be the 24th Winter Olympic Games. Beijing will go down in the history of world sports as the first city to host both the Summer and the Winter Olympic Games. In 2008, Beijing hosted the 29th Olympic Games as well. This time $3.9 billion was allocated to hold the 2022 Winter Olympic Games. Since Beijing has a previous experience in holding Olympic Games, organisers intend to use the previous infrastructure.
Competitions will cover 17 types of sports. This time, the IOC also added new disciplines to the programme. There will be 109 sets of medals, seven more than in Pyeong-Chang, Korea, in 2018. The Beijing 2022 medals have been named Tong Xin meaning "together as one". The design is based on Chinese ancient jade pendants with concentric circles. Front side of medals features five engraved Olympic rings and the inscription ‘24th Olympic Winter Games Beijing 2022’ surrounded by patterns of ice, snow, and clouds. The reverse features the emblem of the Games and the full name of the Winter Olympics in Chinese engraved around the symbol. Medal boxes are made of bamboo. This should draw attention to the characteristics of the Chinese culture and to keep in line with the concept of an eco-friendly Olympic Games.
IOC President Thomas Bach said the competition will take place despite a diplomatic boycott of the Games by several nations (Britain, Canada, the US, and Australia). He said that the IOC respects political neutrality. According to Bach, the participation of country officials in the Olympic Games is their own political decision: "The IOC is always concerned about the participation of athletes in the Olympics. That's why we welcome the support the Olympic teams have received from their countries. It gives the athletes confidence.”
Azerbaijan will be represented in Beijing by a small delegation. The national team is yet to get medals at the Winter Olympic Games.