DİPLOMATİYADAN KEÇƏN OYUNLAR
2022-ci ilin ilk böyük yarışı Çində baş tutacaq Qış Olimpiya və Paralimpiya Oyunları olacaq. "Pekin-2022" Qış Olimpiya Oyunları fevralın 4-22-də, Paralimpiya Oyunları isə martın 4-13-də keçiriləcək.
Dünyada koronavirus pandemiyasının davam etməsi, eləcə də yeni ştamların meydana çıxmasını nəzərə alan İsveçrə Olimpiya Komitəsinin prezidenti Ralf Ştokli oyunların təxirə salınmasını təklif edib. O, Beynəlxalq Olimpiya Komitəsini olimpiadanı ertələməyə çağırıb: "Hər gün idmançıların koronavirusa yoluxduğunu eşidirik. Yarışın təxirə salınmasını hələ də müzakirə edə bilərik. Ən yaxşı idmançılar Oyunlara gedə bilməsə, vəziyyət çətin olacaq".
Amma Çin mötəbər yarışın yeni qaydalarla keçiriləcəyini və təxirə salınmanın müzakirə edilmədiyini bildirib. Çin Xarici İşlər Nazirliyinin sözçüsü Jao Lician yarış zamanı virusla bağlı problemlərin olmayacağını deyib: “Virusu nəzarətdə saxlamaq üçün göstərdiyimiz səylərin mütləq çətinliklərlə üzləşəcəyi qənaətindəyəm. Amma Çin koronavirusu qabaqlamaq və nəzarətdə saxlamaqla bağlı təcrübəli olduğu üçün rəsmi Pekinin Qış Olimpiya Oyunlarına nəzərdə tutulan vaxtda, rahatlıqla və uğurlu şəkildə ev sahibliyi edə biləcəyinə tam əminəm”.
Yeni qaydalar
"Pekin-2022" Qış Olimpiya və Paralimpiya oyunlarının atletləri və onları müşayiət edən şəxslər Çin və xarici aviaşirkətlərin həyata keçirəcəyi çarter və müvəqqəti xüsusi reyslərlə Pekinə gələcək. İştirakçı ölkələrə ayrılıqda çarter reysinin sifariş verilməsinə icazə verilməyəcək. Olimpiya və Paralimpiya oyunlarının bütün iştirakçıları Sinqapur, Paris, Tokio, Honkonq da daxil olmaqla bir neçə şəhərdən təyyarələrlə Pekin Beynəlxalq Hava Limanına gəldikdən sonra Olimpiada və Paralimpiada üçün ayrılmış "Qapalı zona"ya daxil olacaqlar.
"Qapalı zona" oyunlar üçün xaricdən gələnlərin yerli sakinlərlə ünsiyyətinin qarşısını alan sistemdir. Yanvarın 23-də işə başlayacaq və Paralimpiya Oyunlarının sonunadək davam edəcək "Qapalı zona" sistemi atletlərin Çinə giriş-çıxışı, nəqliyyat, yerləşmə, qidalanma, yarışlarda iştirak, açılış və bağlanış mərasimlərini əhatə edəcək.
Atletlərin və heyət üzvlərinin yalnız yarış məkanlarına, məşq zallarına və oyunlarla bağlı digər yerlərə girişinə icazə verilir. Onlar müəyyən olunmuş məkanlardan kənara çıxa bilməyəcəklər. Təşkilat komitəsi qəbul olunan qərarların atletlərin və heyət üzvlərinin sağlamlığının qorunmasına xidmət edəcəyini düşünür.
Beynəlxalq Olimpiya Komitəsi, Beynəlxalq Paralimpiya Komitəsi və Pekin-2022 Təşkilat Komitəsi 2022-ci il Pekin Olimpiya və Paralimpiya Qış Oyunlarında idmançılar və jurnalistlər üçün koronavirus əleyhinə qaydaların ilk versiyasını təqdim edib. Bildirilir ki, vaksinasiyanın tam dövrünü başa vuran idmançılar 21 günlük karantindən azad olunacaqlar. Peyvənd olunmamış bəzi idmançılar da istisna olaraq karantindən azad edilə bilərlər. Atletlər hər gün testdən keçiriləcək. Tokio Oyunlarında olduğu kimi, idmançılardan sağlamlıqları haqqında məlumat vermək üçün proqramdan istifadə etmələri tələb olunacaq. İştirakçılara və media nümayəndələrinə başqa məkanlarda gecələmək, eləcə də şəhər gəzintisinə çıxmaq qadağan edilib.
Azərbaycan Qış Oyunlarında
Pekin-2022 Qış Olimpiya Oyunlarında iştirak üçün Azərbaycanın iki idmançısı - fiqurlu konkisürənləri Vladimir Litvintsev və Yekaterina Ryabova lisenziya qazanıb. Olimpiada ərəfəsində daha bir idmançımız “vayld” kartla – xüsusi dəvətlə yarışda iştirak etmək hüququ qazana bilər. Söhbət dağ xizəkçisi İlya Kostovdan gedir. Bu barədə məlumatı Bolqarıstan əsilli 17 yaşlı idmançının məşqçisi Martin Fornari verib. İtaliyalı mütəxəssisin sözlərinə görə, olimpiadaya lisenziya qazanmaq üçün Kostovun bir neçə şansı var: "O, əvvəlcə təcrübə toplamaq üçün yarışacaq. Çünki öz yaş kateqoriyasının birinci ilindədir. Kostov indiyədək dağ xizəyinin müxtəlif növləri üzrə yarışlarda qüvvəsini sınayıb. Bu ay daha bir neçə turnirdə mübarizə aparacaq. İlk 2 yarış Fransada baş tutacaq. Olimpiadaya lisenziya qazanmaq üçün 80 xal toplamalıdır. Amma bunu etmək çətin olacaq".
Artıq Pekində keçiriləcək Qış Olimpiya Oyunlarında Azərbaycanın şef de-missionu bəlli olub. Bu vəzifəni Milli Olimpiya Komitəsinin Beynəlxalq Əlaqələr İdarəsinin müdiri Anar Bağırov yerinə yetirəcək.
Medalların Çin fəlsəfəsi
2022-ci ildə Pekində keçiriləcək Qış Olimpiya Oyunları sayca 24-cü olacaq. Pekin dünya idman tarixində həm Yay, həm də Qış Olimpiya Oyunlarına ev sahibliyi edən ilk şəhər olacaq. Xatırladaq ki, 2008-ci ildə Pekin 29-cu Yay Olimpiya Oyunlarının paytaxtı olub. 2022-ci ildə Pekində oyunların keçirilməsi üçün 3,9 dollar büdcə ayrılıb. Olimpiya Oyunlarının artıq Çinin paytaxtında keçirildiyini nəzərə alaraq, təşkilatçılar əvvəlki yarışlar üçün hazırlanmış infrastrukturdan istifadə etmək niyyətindədirlər.
Qış Olimpiya Oyunları zamanı 17 idman növü üzrə yarışlar keçiriləcək, bu dəfə Beynəlxalq Olimpiya Komitəsi (BOK) Oyunların proqramına yeddi yeni idman növü daxil edib. Pekində 2022-ci ildə 109 dəst medal veriləcək ki, bu da 2018-ci ildə Pxençxan (Koreya) Qış Olimpiya Oyunları ilə müqayisədə yeddi dəst çoxdur.“Tonsin” (“Hamı bir nəfər kimi birlikdə”) adlanan medalların üzərində Çin harmoniya fəlsəfəsini təcəssüm etdirən beş halqa və “Pekin-2022”nin loqosu, digər üzündə isə Olimpiya halqalarının təsviri əks olunub. Medal üçün qutu isə bambukdan hazırlanıb. Bu, Çin mədəniyyətinin xüsusiyyətlərinə diqqət çəkir və ekoloji Olimpiya oyunları konsepsiyasına uyğun edilib.
Beynəlxalq Olimpiya Komitəsinin (IOC) prezidenti Tomas Bax bir neçə ölkənin Pekin-2022 Qış Olimpiya Oyunlarını diplomatik boykot etməsinə (Böyük Britaniya, Kanada, ABŞ və Avstraliya kimi ölkələr olimpiada ilə bağlı diplomatik boykot elan edib) baxmayaraq, yarışların baş tutacağını bildirib. 68 yaşlı funksioner IOC-un siyasi neytrallığa riayət etdiyini söyləyib. Baxın sözlərinə görə, olimpiadada ölkələrin rəsmi nümayəndələrinin iştirakı onların siyasi qərarıdır: "IOC həmişə idmançıların Olimpiya Oyunlarında iştirakı məsələsindən narahatdır. Ona görə də olimpiya komandalarının öz ölkələrindən aldıqları dəstəyi alqışlayırıq. Bu, idmançılara inam verir".
Qeyd edək ki, Qış Olimpiya Oyunlarında kiçik nümayəndə heyətiylə təmsil olunan Azərbaycan indiyədək heç vaxt “ağ olimpiada”da medal qazanmayıb.

ИГРЫ СКВОЗЬ ДИПЛОМАТИЮ
Первым крупным соревнованием 2022 года должны стать зимние Олимпийские и Паралимпийские игры, которые состоятся в Китае. Зимние Олимпийские игры «Пекин-2022» намечены на 4-22 февраля, а Паралимпийские - на 4-13 марта.
Принимая во внимание продолжающуюся по всему миру пандемию коронавируса, а также появление новых штаммов, глава Олимпийского комитета Швейцарии Ральф Штокли предложил отложить проведение Игр. Он обратился к Международному олимпийскому комитету (МОК): «Каждый день мы слышим о заражении спортсменов. Мы все еще можем обсудить перенос начала соревнований. Если на Играх не будет лучших спортсменов, будет сложно».
Однако Китай заявил, что авторитетное соревнование будет проводиться по новым правилам и перенос не обсуждается. Пресс-секретарь МИД Китая Чжао Лицзянь заверил, что Олимпийские игры в Пекине, несмотря на сложную эпидемиологическую обстановку, пройдут успешно и гладко. «Что касается влияния «омикрон»-штамма на Олимпийские игры, я думаю, определенно возникнут трудности в области профилактики и контроля. Но поскольку у Китая есть большой опыт в борьбе с COVID-19, я верю, что зимние Олимпийские игры пройдут гладко и успешно», - сказал он.
Новые правила
Атлеты зимних Олимпийских и Паралимпийских игр «Пекин-2022» и их тренеры прибудут в столицу Китая специальными рейсами китайских и зарубежных авиафирм. Странам-участницам не будет разрешено заказывать чартерные рейсы. Все прилетевшие будут размещены в выделенной для Олимпийских и Паралимпийских игр закрытой зоне.
В закрытой зоне действует система, которая предотвращает контакты прибывших из-за рубежа участников Игр с местными жителями. Она начнет функционировать с 23 января и будет работать до завершения Паралимпийских игр, охватывая въезд-выезд атлетов из Китая, транспорт, размещение, участие в соревнованиях, церемонии открытия и закрытия. Атлетам и членам делегаций будет разрешен вход только в места проведения соревнований, тренировочные залы и другие связанные с Играми точки. Они не смогут выходить за установленные пределы. Оргкомитет считает, что принятые решения послужат защите здоровья атлетов и членов делегаций. МОК, Международный паралимпийский комитет и Организационный комитет «Пекина-2022» уже представили первую версию правил против коронавируса для спортсменов и журналистов. Указывается, что завершившие полный цикл вакцинации спортсмены будут освобождены от 21-дневного карантина. В виде исключения могут быть освобождены от карантина и некоторые непривитые спортсмены. Атлеты будут каждый день проходить тестирование. Как и на Играх в Токио, от них будут требовать пользоваться спецпрограммой для передачи информации о своем здоровье. Участникам и представителям медиа запрещено ночевать в других местах, а также выходить на прогулки по городу.
Азербайджан на Олимпиаде
Лицензию на участие в зимних Олимпийских играх «Пекин-2022» завоевали два спортсмена из Азербайджана - фигуристы Владимир Литвинцев и Екатерина Рябова. В канун Олимпиады участвовать в ней по специальному приглашению - wild card - может еще один азербайджанский спортсмен. Речь идет о горнолыжнике Илье Костове. Информацию об этом сообщил Мартин Форнари - тренер 17-летнего спортсмена болгарского происхождения.
«Сначала он будет соревноваться для приобретения опыта, так как у него пока первый год возрастной категории. Костов уже пробовал свои силы в соревнованиях по различным видам горных лыж. Он будет бороться еще на нескольких турнирах в этом месяце. Первые две гонки пройдут во Франции. Для завоевания лицензии на Олимпиаду он должен набрать 80 баллов, что будет сложно сделать», - сказал Форнари. Уже известен шеф-де-миссион Азербайджана на зимних Играх в Пекине. Это заведующий Управлением международных связей Национального олимпийского комитета Анар Багиров.
Китайская философия медалей
Зимняя Олимпиада-2022 уже 24-я по счету. Пекин войдет в историю мирового спорта как первый город, принявший у себя и летние, и зимние Олимпийские игры. Напомним, что в 2008 году Пекин был столицей XXIX летних Олимпийских игр. Для проведения зимней Олимпиады-2022 выделен бюджет в $3,9 млрд. Учитывая, что Игры в столице Китая уже проводились, организаторы намерены использовать предыдущую инфраструктуру.
Соревнования будут проходить по 17 видам спорта. В этот раз МОК включил в программу Игр также новые дисциплины. Будут разыграны 109 комплектов медалей - на 7 больше, чем в Пхёнчхане (Корея) в 2018 году. Медали «Пекина-2022» получили название «Тонг Ксинь», что означает «вместе как единое целое». Дизайн основан на китайских древних нефритовых подвесках с концентрическими кругами. На лицевой стороне медалей в центре выгравированы пять олимпийских колец, а вокруг - надпись XXIV Olympic Winter Games Beijing 2022, окруженная узорами из льда, снега и облаков. На оборотной стороне в центре размещена эмблема Игр, а вокруг нее выгравировано полное китайское название зимней Олимпиады. Коробки для медалей изготовлены из бамбука. Это привлекает внимание к особенностям китайской культуры и сделано в соответствии с концепцией экологических Олимпийских игр.
Президент МОК Томас Бах сообщил, что соревнования состоятся, несмотря на дипломатический бойкот Игр со стороны нескольких государств (Великобритания, Канада, США и Австралия). 68-летний функционер заявил о соблюдении МОК политической нейтральности. По словам Баха, участие в Олимпиаде официальных представителей стран - их собственное политическое решение: «МОК всегда беспокоится по вопросу участия спортсменов в Олимпийских играх. Поэтому мы приветствуем поддержку, полученную олимпийскими командами от своих стран. Это придает спортсменам уверенность».
Отметим, что Азербайджан, представленный на зимних Олимпийских играх небольшой делегацией, еще не завоевывал медалей на Белой олимпиаде.