Ukrayna böhranı Suriyada siyasi həllin yaxın olmadığını göstərir
Ukrayna müharibəsi Suriya münaqişəsini arxa plana atsa da, martda 11 ili tamam olacaq münaqişənin həlli istiqamətində diplomatik proses davam edir. Bu yaxınlarda Ərəb Dövlətləri Liqası, Avropa İttifaqı, Misir, Fransa, Almaniya, İraq, İordaniya, Norveç, Qətər, Səudiyyə Ərəbistanı, Türkiyə, Böyük Britaniya və ABŞ təmsilçiləri Vaşinqtonda Suriya problemini müzakirə ediblər.
Müzakirə ilə bağlı yayılan rəsmi açıqlamada tərəflərin Suriya münaqişəsinin bütün suriyalıların haqları və ləyaqətini qoruyacaq BMT Təhlükəsizlik Şurasının 2254 saylı qətnaməsi çərçivəsində həlli prosesinə sadiq olduğu vurğulanır.
Bundan başqa, iştirakçı dövlətlər Suriyada keçirilən xilasetmə əməliyyatlarına, beynəlxalq yardım kampaniyalarına və terrora qarşı mübarizəyə dəstək verdiklərini, həmçinin bu ölkənin ərazi bütövlüyü və suverenliyinə hörmət etdiklərini bəyan ediblər. Onlar BMT-nin Suriya üzrə xüsusi təmsilçisi Geir Pedersonun rəhbərliyi ilə Suriya münaqişəsinin siyasi həllini və Suriya Konstitusiya Komissiyasının görüşlərinin bu ay keçiriləcək 7-ci turunu dəstəkləyiblər. Vaşinqton görüşünün iştirakçıları ev sahibi ölkələrin suriyalı qaçqınlara təhlükəsiz evlərinə dönənə qədər qorunub saxlanması çağırışı ediblər.
Danışıqlar prosesi ilə bağlı problemlər
Görünən odur ki, uzun illərdir ki davam edən münaqişənin həlli istiqamətində hələ də görüləcək çox işlər var. İlk növbədə, bu münaqişədə tərəf olan qüvvələrin bir araya gəlməsi təmin olunmalıdır. Faktiki olaraq Vaşinqtonda toplanan ölkələr qrupu münaqişənin həlli ilə bağlı yetərli beynəlxalq əməkdaşlıq təcrübəsinə malik deyil. 11 il əvvəl olduğu kimi, yenə də “qarşı cəbhə” bir yerə toplanıb və onların bəyanatı faktiki olaraq ümumi sözlərdən ibarət olub. Bu proses artıq 11 ildir ki davam edir.
Məsələ ondadır ki, bu illər ərzində Suriya münaqişəsinin həllində açar rolu oynaya biləcək ölkələr arasında ciddi problemlər yaranıb. Məsələn, ABŞ-ın hazırkı hakimiyyətinin Suriya ilə bağlı siyasəti qeyri-müəyyəndir. O, bu məsələ ilə bağlı hər hansı bir kurs və ya strategiya açıqlamayıb. Üstəlik, Ukrayna münaqişəsi ABŞ və Rusiya arasında onsuz da gərgin olan münasibətləri daha da gərginləşdirib. Odur ki, indiki vəziyyətdə Vaşinqtonun Moskva ilə bir masa arxasında Suriyanı müzakirə edəcəyi real görünmür.
Bundan başqa, Vaşinqton toplantısında Moskva, Tehran və Dəməşqin iştirak etməməsi onu göstərir ki, orada verilən qərarlar Suriyada cəbhə xəttində hər hansı real təsirə malik olmayacaq. Suriya cəbhəsi isə 5 il əvvəlki kimi, parçalanmış vəziyyətdədir. Hazırda ölkənin 60 faizdən çox hissəsinə Bəşər Əsədin rəhbərlik etdiyi Suriya hökuməti nəzarət edir. Bu hissədə eyni zamanda Rusiya hərbi birləşmələri və İranın dəstəklədiyi silahlı birliklər, o cümlədən Livan “Hizbullahı”nın silahlıları var.
25 faizlik ərazi isə kürdlərin 2016-cı ildə digər kiçik etnik qruplarla birgə qurduğu “Suriya Demokratik Qüvvələri koalisiyası” adlanan qeyri-formal kürd muxtariyyətinin silahlı birliklərinin nəzarətindədir. Bu ərazidə ABŞ və Fransanın hərbi bazaları yerləşir.
Suriyanın şimalında, Türkiyə ilə həmsərhəd İdlib vilayətində isə islamçı silahlılar da daxil olmaqla, müxtəlif müxalif qruplar məskunlaşıb. İdlibin cənub hissəsində Rusiya və İran qüvvələri, Suriya ordusu ilə birlikdə mövqe tutub. Mərkəz və şimal rayonları isə müxalif silahlıların nəzarətindədir, burada atəşkəsə Türkiyə ordusu nəzarət edir. Bundan başqa, ölkənin şimal hissəsində qərbdən şərqə doğru 3 müxtəlif ərazidə Türkiyə ordusunun nəzarətə götürdüyü məntəqələr var.
Suriyanın cənub-şərqində yerləşən ət-Tanf rayonu isə müxalif qrupların və ABŞ hərbi hava bazasının nəzarətindədir. Bundan əlavə, mərkəzi Hums rayonu ərazisində İŞİD qüvvələrinin nəzarətində olan ərazilər var. Yəni başqa sözlə, Suriya ərazisinin mühüm bir qismi hələ də müxtəlif qrupların nəzarəti altındadır və burada vətəndaş müharibəsi davam edir.
Aydındır ki, Ukraynada yeni müharibə ocağının yaranması diqqətləri Suriyadan müəyyən mənada azaldır. Odur ki, Vaşinqton və Moskvanın indiki mərhələdə Suriya məsələsində dil tapması çətindir.
Fikir ayrılığının səbəbləri
Cenevrədə davam edən siyasi həll müzakirələrinin dalana dirənməsi bir mənada böyük dövlətlərin maraqlarının uzlaşmaması ilə bağlıdır. Hal-hazırda davam edən Suriya münaqişəsinin siyasi həll prosesinin əsas kilid məqamları isə bunlardır.
Birincisi, İdlibin taleyi qeyri-müəyyən olaraq qalır. Suriyanın bu şimal əyaləti hazırda Suriya hərbi-siyasi müxalifətinin sonuncu əsas sığınacağıdır. Eyni zamanda burada böyük sayda islamçı radikal silahlı qruplar var. Onların arasında əl-Qaidənin Suriya qolu olan “Heyət Təhrir əş-Şam”, uyğurların Türküstan İslam Partiyası kimi qruplar da var.
Suriya hakimiyyəti isə Rusiya və İran qüvvələrinin dəstəyi ilə vilayəti bu qruplardan təmizləyə, İdlibi nəzarətə götürməyə və bununla da müxalif qüvvələrin dayaq nöqtəsini məhv etməyə çalışır. Lakin Türkiyə və Rusiya arasında 2020-ci il mart razılaşmasına əsasən, İdlibdə atəşkəs rejimi tətbiq olunur. Ancaq vilayətin taleyi Suriya münaqişəsində həlledici rol oynaya bilər. Bu səbəbdən də, vilayətdə hər an böyük müharibənin başlaması riski var.
İkinci ən ciddi məsələ Suriya kürdlərinin taleyidir. Onlar hazırda ölkə ərazisinin mühüm bir hissəsinə nəzarət edir və 2016-cı ildə faktiki olaraq kürdlərin yerli özünüidarə qurumu formalaşıb. İndi kürdlər Suriyada İraqda olduğu kimi muxtariyyət əldə etməyə çalışır. Bu məsələdə Qərb ölkələri kürdlərə dəstək verir. Əsas arqument isə kürdlərin mərkəzi hökumət tərəfindən haqq və hüquqlardan məhrum edilməsidir. Lakin Bəşər Əsəd hökuməti, eləcə də regional kürd təhlükəsinə görə İran və Türkiyə də bu məsələdə ortaq mövqeyə malikdir. Rusiya isə açıq şəkildə olmasa da, kürd muxtariyyəti mövzusuna soyuq yanaşmır. Moskvanın kürd siyasi və hərbi qrupları ilə yaxşı əlaqələri var.
Nəhayət, əsas məsələ Bəşər Əsədin taleyi ilə bağlıdır. Rusiya və xüsusən də İran siyasi razılaşmaların əsas zəmanətçisi kimi Əsədin hakimiyyətdə qalmasında maraqlıdır. Müxalif blok isə Əsəd mövzusunda güzəştə getmək istəmir. Lakin daha əvvəlki iki mövzu ilə müqayisədə Əsədin taleyi məsələsi anlaşmaya daha uyğun mövzudur.
Ərəb dövlətləri arasında yaxınlaşma və irəliləyiş
Bu arada, Suriya ilə siyasi və diplomatik əlaqələri yenidən bərpa edən Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri rəhbərliyinin Dəməşqlə kürd məsələsi ilə bağlı danışıqlar apardığı iddiası mediada yer alıb. BƏƏ xarici işlər naziri Abdullah ibn Zayedin 2022-ci ilin noyabrında Dəməşqə səfəri zamanı Bəşər Əsədlə görüşündə kürd mövzusunu da müzakirə edəcəyi gözlənilir.
Yeri gəlmişkən, 2021-ci ildə Suriya ilə “barışan” daha bir ərəb ölkəsi İordaniya oldu. İlk dəfə olaraq iki ölkə arasında təyyarə reysləri bərpa olundu. Maraqlıdır ki, həm BƏƏ, həm də İordaniya ilə yaxşı əlaqələri olan Vaşinqton bu yaxınlaşmaya açıq şəkildə ciddi maneə törətmədi. İndi isə İranla ABŞ arasında nüvə məsələsində razılığın əldə olunmasının regionda bir sıra proseslərə, o cümlədən Suriya münaqişəsinə təsir edə biləcəyi ehtimal olunur.
Bu arada, hazırda İran və Səudiyyə Ərəbistanı arasında da münasibətlərin normallaşması ilə bağlı danışıqlar davam edir. İki ölkə arasında regional siyasətdə əsas düyün nöqtələrdən biri Yəməndirsə, digəri Suriya münaqişəsidir. Ancaq region ölkələrinin müəyyən qədər yaxınlaşması belə, Suriya məsələsində köklü uzlaşma üçün yetərli olmayacaq.
Bundan başqa, İran qüvvələrinin vaxtaşırı olaraq İsrail aviasiyası tərəfindən Suriya ərazisində bombalanması və paralel olaraq İrana yaxın qüvvələrin ölkənin cənubuna doğru çəkilməsi növbəti toqquşmanın olacağını deməyə əsas verir.
Beləliklə, bölgədə cərəyan edən hadisələr onu göstərir ki, Suriya münaqişəsinin həllində indiki mərhələdə ciddi irəliləyişin olması real deyil. Bu ilin əvvəlində İŞİD-in gözlənilmədən fəallaşması və kürd rayonlarına hücumu göstərdi ki, Suriyada siyasi həll prosesindən daha çox silahlar “danışacaq”.
Bundan əlavə, kürd məsələsində köklü həll variantı tapılmadığı üçün Cenevrədə siyasi həll prosesində ciddi irəliləyişin olacağı inandırıcı görünmür. Əksinə, İdlib ətrafında gərginliyin artması, hökumət qüvvələri və ya hakimiyyətə yaxın tayfaların silahlı qüvvələri ilə kürdlər arasında toqquşmaların baş verməsi ehtimalı daha da artacaq. Xüsusən də yazın sonu Suriyanın əsas “taxıl anbarı” hesab olunan kürdlərin nəzarətindəki ərazilərdə məhsul yığımı zamanı gərginliyin artması ehtimalı yüksəkdir. Bu isə onu deməyə əsas verir ki, bu il siyasi həll ehtimalı nisbətən azalacaq, bunun əvəzinə silahlı qarşıdurmalar riski artacaq.

Crisis in Ukraine crisis does not contribute to early political solution to the Syrian problem
Although the war in Ukraine has overshadowed the Syrian conflict, diplomatic approaches to resolve it continue even after eleven years since its start back in March 2011. Representatives of the Arab League, the European Union, Norway, Turkey, Britain and the US have recently held further discussions on the Syrian issue in Washington, DC.
In the official statement issued after the summit, the parties underlined their commitment to the settlement of the Syrian conflict in line with the UN Security Council Resolution No. 2254 focused on protecting the rights and dignity of all the Syrians.
In addition, participant states expressed their support for the ongoing rescue operations in Syria, international humanitarian campaigns and the fight against terrorism, as well as their respect for the country's territorial integrity and sovereignty. They also expressed support to the political solution of the conflict led by the UN Special Envoy to Syria Geir Pedersen and the seventh round of meetings of the Syrian Constitutional Commission slated for this month. They called on countries hosting Syrian refugees to ensure their safety until they return home.
Challenges of negotiations
Apparently, there is still much to be done to resolve this long-standing conflict once and forever. First and foremost, it is necessary to ensure a meeting between all the involved parties. After all, the group of countries and organisations gathering in Washington, DC does not have enough experience of international cooperation to resolve the Syrian issue. What we see today is just one of the ‘fronts’ of the conflict, the members of which came together as though to make a generic statement. And that’s what they have been doing for eleven years.
Meanwhile, there have emerged serious problems between the countries that could play an instrumental role in resolving the Syrian conflict. The Syrian policy of the incumbent US government is unclear, nor has Washington made its course or strategy on the issue public so far. In addition, the Ukrainian conflict adds more fuel to the tense relations between the US and Russia. Therefore, in the current situation, it is unlikely that Washington is really ready to discuss Syria behind the same table with Moscow.
Moreover, the absence of representatives from Moscow, Tehran and Damascus at the meeting in Washington, DC demonstrates that the decisions will have no real impact on the Syrian theatre of war, which remains as fragmented as it was five years ago. At the moment, the Syrian government led by Bashar al-Assad controls more than 60% of the country. There are also Russian military units, as well as armed groups backed by Iran, including Hezbollah militants.
Twenty-five per cent of Syrian territory is controlled by armed groups from the informal Kurdish autonomy, also known as the Syrian Democratic Forces (SDF) coalition set up by Kurds and other smaller ethnic groups back in 2016. It is also home to US and French military bases.
Various opposition groups, including armed Islamists, control some territories in the northern Syrian province of Idlib bordering Turkey. Units of the Syrian army together with Russian and Iranian troops hold positions in the southern part of Idlib. Central and northern parts of the country are under the control of opposition militants, while the Turkish army monitors the ceasefire. In addition, Turkish army checkpoints have been set up in three different areas in the north of the country, in an area stretching from west to east. Opposition groups and a US airbase are located in the Al-Tanf settlement in southeastern Syria. Certain parts of Homs province in the central part of the country are under the control of ISIS militants. In other words, Syria remains a fragmented country where part of its territory is under the control of different factions fighting with each other.
Obviously, a new hotbed of war in Ukraine somewhat distracts attention from the Syrian issue. Therefore, it is difficult for Washington and Moscow to find a common ground at this stage of military action.
Reasons for incompatibility
In a sense, the stalemate in the Geneva negotiation process for a political settlement of the Syrian conflict is due to the incompatible interests of the major powers. We listed the key issues related to this phenomenon below.
First, the fate of Idlib remains unclear. This northern province is currently the last major stronghold of the Syrian political and military opposition. It is also home to a large number of radical armed Islamist groups, including Hayat Tahrir al-Sham, the Syrian branch of al-Qaeda, and the Uighur Islamic Party of Turkestan. The Syrian government supported by Russian and Iranian forces is trying to clear the area from these groups and thus take control of the province and destroy the stronghold of opposition. However, according to a March 2020 agreement between Turkey and Russia, there is a ceasefire in Idlib. But the fate of this province could have a principal effect on the future of the entire Syrian conflict. Therefore, the current situation in the province could escalate into a large-scale war at any moment.
Secondly, one must think of the fate of the Syrian Kurds. They now control a large part of the country. In 2016, Kurds formed a functioning local government. Now they try to get autonomy from Syria, just as they did earlier in Iraq. Western countries provide them support on this issue, bringing forward as their main argument the fact that the central Syrian government is depriving the Kurds of their rights. Bashar al-Assad's government, as well as Iran and Turkey, hold a different position because of the regional Kurdish threat. Russia, on the other hand, sympathises with the Kurdish autonomy, although it tries not to go public about it. Moscow maintains good relations with Kurdish political and military groups.
Finally, the key issue is the fate of Bashar al-Assad himself. Russia and especially Iran, as the main guarantors of political agreements in the settlement process, are interested in preserving the power of the incumbent head of state. At the same time, opposition forces are unwilling to make any compromises regarding Al-Assad. However, compared to the previous two issues, this is the one that seems the most convenient in terms of reaching an agreement.
Arab rapprochement and progress
Meanwhile, the United Arab Emirates is allegedly holding talks with Syria on the Kurdish issue as soon as Abu Dhabi restored political and diplomatic relations with Damascus, media outlets report. UAE Foreign Minister Abdullah bin Zayed is expected to discuss this issue with Bashar al-Assad during his visit to Damascus in November 2022.
Incidentally, Jordan is another Arab country that has ‘made peace’ with Syria in 2021. Both countries have resumed air flights after a long pause. Interestingly, Washington, which maintains good relations with both the UAE and Jordan, has not openly hindered this rapprochement. It seems the US-Iran nuclear agreement will likely affect a number of processes in the region, including the Syrian conflict. In parallel, there are talks on normalisation of relations between Iran and Saudi Arabia. Key political issues on the regional agenda of both countries are the ones related to Yemen and Syria. However, even some rapprochement between the countries in the region will not be enough to reach a fundamental agreement on Syria.
Furthermore, regular bombing of Iranian forces by Israeli air force in Syria and the retreat of pro-Iranian forces to the south of the country suggest that there will be further armed clashes. In other words, the course of recent events shows that it is impossible to achieve significant progress in settling the Syrian conflict. The unexpected activation and attacks of ISIS militants in Kurdish areas earlier this year tipped the scale towards armed confrontation rather than a political settlement.
Significant progress in the Geneva process seems unlikely, as there is still no fundamental solution to the Kurdish issue. On the contrary, as tensions around Idlib escalate, the likelihood of clashes between government forces or pro-government militias and Kurds will increase. In particular, tensions remain likely to escalate in late spring, during the harvest season in what are considered the main breadbaskets of Syria in Kurdish-controlled areas. This suggests that the likelihood of a political solution this year is relatively low, giving way to an increasing risk of armed conflict.