TƏBİƏTLƏ DƏBDƏBƏLİ VƏHDƏT
Aprelin sonundan etibarən Türkiyədə yerləşən gözəl hotel ekokompleksi olan “Bodrum Loft”da dincəlmək mümkün olacaq
Turizmdə pandemiya fasiləsi tədricən sona çatır və kurort ölkəsi olan Türkiyə qonaqları qəbul etməyə hazırdır. Bəs bu ölkədə istirahət etmək niyə populyardır? Bunun cavabı açıq və aydındır: Türkiyə inanılmaz autentikliyi – qədim sarayları, gözəl məscid və kilsələri, heyrətamiz memarlıq xüsusiyyəti və möhtəşəm təbiəti ilə hər zövqə uyğun müasir kurortların sintezinə görə eleqant tərzi ilə seçilən ölkədir. O, ən məşhur turizm istiqamətləri siyahısında altıncı yerdədir. Türkiyənin turizm sahəsində 2 milyon insan çalışır.
Sirr deyil ki, Türkiyədəki hotellər “hər şey daxildir” yanaşması ilə tanınır. Hətta hotellərdən bəhs etməsək də, bu gözəl ölkədə turistləri daha çox cəlb edən dənizkənarı istirahətlə yanaşı, UNESCO-nun Ümumdünya İrs Siyahısına daxil edilmiş 18 mədəni obyektə ekskursiyalar təşkil edilir, həmçinin burada dini ziyarət turları və sair təklif olunur. Termal hotellər, kruiz gəmiləri, şopinq, sualtı üzgüçülük və hətta dağ-xizək kurortları daxil olmaqla, müxtəlif əyləncə növləri sizin xidmətinizdədir. Beləliklə, Türkiyədə bütün əyləncə növləri təklif edilir.
Təbiətdə və təbiətlə birgə
Son illərdə Türkiyə ekoturizm konsepsiyasını fəal şəkildə inkişaf etdirir. Təbiətyönümlü istiqamət dedikdə, nisbətən toxunulmaz təbii ərazilərdə ətraf mühitə məsuliyyətlə yanaşaraq istirahət etmək başa düşülür. Başqa sözlə, hətta ekoturizm çərçivəsində istənilən hotel kompleksinin tikintisi də ekoloji cəhətdən təmiz layihələr əsasında həyata keçirilməlidir. Turistlər isə ekoproqram çərçivəsində istirahət edirlər. Məqsəd təbiətin, mədəni nöqteyi-nəzərdən görməli yerlərin daha yaxından öyrənilməsi və bundan zövq almaqdır.
Yeri gəlmişkən, ötən il qapılarını turistlərin üzünə açan belə yeni ekoloji təmiz hotel komplekslərindən biri də “Bodrum Loft”dur. Bu hotel kompleksi Türkiyənin “Akfen Holding” şirkətinin investisiyaları əsasında inşa edilib. Qeyd edək ki, şirkət Türkiyədə tikinti, sənaye və dəniz limanı biznesində fəal iştirak edir.
“Bodrum Loft” – gözəl dizayna malik villalardan ibarət olan kompleksdir. Bu kompleks kurort şəhəri olan Bodrumun təbiət mənzərəsi ilə ideal şəkildə vəhdət təşkil edir. Aralıq dənizi bölgəsinin kölgəli şam ağacları, sitrus və səndəl ağacları ilə əhatə olunan villalar, özəl çimərliyə və Egey dənizinin təmiz sularına doğru uzanan mənzərəli təpənin yamacında inşa edilib. Hotel kompleksi Göltürkbükü bölgəsindəki körfəzin sahilində, Bodrum şəhərindən 18 kilometr, Milas Beynəlxalq Hava Limanından 42 kilometr məsafədə yerləşir.
Qarşıdan gələn turizm mövsümü ərəfəsində “Bodrum Loft” hotel kompleksi aprelin 29-da turistlərə öz qapılarını açır. Kompleks uzun zamandır gözlədiyi qonaqları yeni layihələr və sürprizlərlə qarşılayacaq. Bu, o deməkdir ki, azərbaycanlı turistlər də Ramazan bayramı günlərində “Bodrum Loft” hotelində istirahətdən zövq ala biləcəklər.
Niyə məhz Bodrum Loft”?
Böyük Britaniyanın “Daily Mail” nəşri bu hotel ekokompleksi Türkiyənin ən gözəl 5 hoteli sırasına daxil edib. “Daily Mail” ona sözün əsl mənasında təriflər yağdırıb. Hotel belə təsvir edilir: “Dəbdəbəli təbiət guşəsi. Bura dəbli və müasir mühitdə yavaş həyat ritminin, təbiətlə harmoniyanın olduğu məkandır!”
İkincisi, hotel hələ fəaliyyətə başlamamışdan qabaq, yəni ötən ilin sentyabrında “Turizm sahəsində ən yaxşı investisiya layihəsi” və “Avropanın 25 ən yaxşı hoteli” kimi çox sayda mükafat qazanıb. Bundan başqa, “Bodrum Loft” regionda unikal təkliflərinə görə “Leading Hotels of the World” (LHW) 5 ulduzlu hotellər assosiasiyasının üzvüdür. LHW-nin prestijli üzvlüyünü qazanmaq mühüm əhəmiyyət kəsb edir. Belə ki, bununla “Bodrum Loft” diqqətlə seçilmiş, dəbdəbəli hotellər sırasındadır. Belə hotellər müxtəlif memarlıq və dizayn üslubları sayəsində özlərinə xas xüsusiyyətlərə malikdirlər və yerləşdiyi regionun unikallığını əks etdirirlər.
“Bodrum Loft”da heç bir “turistik tıxac” olmayacaq: İstanbulun məşhur dizayn şirkəti olan “Tabanlioglu” tərəfindən ərsəyə gətirilən kurort qonaqlara hər şeylə təchiz edilən 36 villa təklif edir. Bu villaların hər birində təhlükəli xarici dünya ilə az təmasda olmaq üçün lazımi hər şey var.
İnnovativ “Bodrum Loft” layihəsi Bodrumda əsrlər boyu davam edən rahat dənizkənarı həyat tərzindən ilham alınaraq həyata keçirilib. Günəş işığına bürünən kompleksin sahəsi 57 min kvadratmetrdir. O, özündə yığcamlığı və dəbdəbəni birləşdirir.
“Təbii daşlardan olan möhtəşəm villalar püstə, sitrus və səndəl ağacları ilə əhatə olunub. Bu 5 ulduzlu kurortun infrastrukturu və qüsursuz xidməti olmasaydı, Egey dənizi sahilində kiçik “cənnət kəndi”ndə olduğunuzu düşünərdiniz”, - deyə ötən il hotelə Azərbaycandan gələn qonaqlardan biri bildirib.
Beləliklə, “Bodrum Loft” ətraf mühiti qoruyan turizm kompleksidir. Ona marağımız məhz buna görə yaranmışdı. Bəs niyə Azərbaycan oxşar təcrübəni mənimsəməsin? Üstəlik, ölkəmizdə ekoturizm üçün kifayət qədər resursların olduğunu da nəzərə almaq lazımdır.
Əslində, “Bodrum Loft”un layihəsini hazırlayan dizayn şirkətinin əsas memarlıq hədəfi müasir, maksimum açıq və rahat məkanın yaradılması olub. Kompleksin veranda sahəsi bütün villaları birləşdirir. Hər bir villa isə fərdi plana, maraqlı, unikal detallara malikdir. Taxtadan hazırlanmış bəzəkləri nümunə göstərmək olar. Onlar əl işi ilə hazırlanıb və ənənəvi mozaika elementlərindən ibarətdir. Eyni zamanda villalar həm memarlıq, həm də funksionallıq nöqteyi-nəzərdən mənzərənin təbii cizgilərinin davamına çevrilib.
Bu arada, villaların divar məcunu ənənəvi üsulla hazırlanıb: qədim Egey dənizi hövzəsinə aid qarışıqdan, yəni saman və zeytun yağının qarışığından istifadə olunub. Villaların yaşıl damları isə filtrlərdən keçən yağış sularını toplamaq üçün uyğunlaşdırılıb. Bu sudan səndəl, zeytun, limon və zoğal ağaclarının olduğu bağların suvarılmasında istifadə edilir.
İki, üç və dörd yataq otağı olan villaların geniş terrasları var. Buradan Demirbükü buxtası istiqamətindən Cennet köyü körfəzinə gözəl mənzərə açılır. Turist iki həftəlik müddətin ailəsinin D vitamini ehtiyatını artırmasına kifayət etmədiyinə qərar ver bilər. Odur ki, bütün villaların uzun müddətə icarəyə verildiyini qeyd etmək yerinə düşər. Bundan əlavə, “Bodrum Loft”dakı villanı alaraq şəxsi mülkiyyətə çevirmək də mümkündür. Mülkiyyətçi həmin villanı başqa qonaqlara icarəyə verə və bununla kompleksin tərəfdaşı ola bilər.
Qonaqlar 5 ulduzlu kurortun xidmətlərindən burada qaldıqları müddətdə istifadə edə bilərlər. Buraya böyük şəxsi park sahəsi, dəniz mənzərəsinə açılan açıq hovuz, qastronomik restoranlar, katrinq xidməti, şəxsi ponton çimərlik, SPA və fitnes mərkəz, hotel xidmətçiləri və dayələr, həmçinin katerlərin icarəyə verilməsi daxildir. Üstəlik, kompleksdə müxtəlif ekskursiyalar da təklif edilir.
Qastronomik ləzzət və zəriflik
Kurortda bir neçə restoran var. Məsələn, ilboyu fəaliyyət göstərən, zeytun ağaclarının kölgəsində masaları olan “Loft Elia” restoranı məşhur türkiyəli baş aşpaz Yılmaz Öztürkün hazırladığı Ege mətbəxinin yeməklərini təklif edir.
İtalyan restoranı isə çimərlikdə yerləşir. Amma “Bodrum Loft” hotelində hətta bir günlük qonaq olmağa dəyəcək restoranın adı “Nobu”dur. Qeyd edək ki, “Nobu” suşi və dəniz məhsullarının təklif edildiyi dünyada məşhur olan yapon restoranlar şəbəkəsinin filialıdır. Bu restoran isə 1994-cü ildə Nyu-Yorkda amerikalı aktyor Robert de Niro və yaponiyalı əfsanəvi baş aşpaz Nobu Matsuxisa tərəfindən təsis olunub.
Bu məqamda zərif yeməklərin təklif olunduğu “Nobu” restoranlar şəbəkəsi haqda geniş məlumat vermək istərdim. “Nobu” imperiyasına Türkiyə – İstanbul və Bodrumla yanaşı, dünyanın 28 şəhərində – London, Las-Veqas, Melburn, Tokio, Pekin, Mayami və sair şəhərlərdə 33 restoran daxildir. Bu restoran şəbəkəsinin mətbəxinin əsasını yapon mətbəxi təşkil edir. Lakin onun mətbəxində Cənubi Amerika ölkələrinin məhsulları və inqrediyentləri də var və bunu yalnız “gündoğan ölkə” mətbəxində tapmaq olar.
“Nobu”nun menyusu dünyaca məşhur restoran şəbəkəsinin banisinin qastronomik fəlsəfəsini ifadə edir. Beləliklə, restoranın qonağı əmin ola bilər ki, burada hazırlanan hər yeməyin arxasında əsrlərə uzanan ənənələr, uzun illər ərzində aşpazların aldığı təhsil, axtarış və düşüncələr dayanır. “Nobu” restoranında yeməklərin keyfiyyəti və ya inqrediyentlərlə, dəniz məhsulların dadı ilə bağlı, yəni onların təbii şirinliyi və tərəvəzin təbii teksturası ilə bağlı güzəştə gedilmir. Bir sözlə, bütün bunlar olmadan “Nobu”nun sehrli mətbəxini təsəvvür etmək olmaz. Bu restoranın yeməkləri Hollivud ulduzlarını, məşhur şəxsləri, kübar cəmiyyəti və dünyanın nüfuzlu insanlarını “dəli edir”. İndi bu yeməklərdən Türkiyədə yerləşən “Bodrum Loft”da ləzzət almaq olar.
Bu arada, hotel kompleksdə başqa elit restoranlar da fəaliyyət göstərir. Məsələn, “Bodrum Loft”da yay filialını açan “Paper Moon” və qonaqların istirahətinə əlavə rəng qatan “Vakko L’Atelier Patisserie” kimi restoranlar. “Loft Elia” restoranında zeytun ağaclarının kölgəsində baş aşpaz Yılmaz Öztürkün hazırladığı səhər yeməyi, çimərlikdə yerləşən italyan restoranında nahar və ya yapon restoranında şam yeməyi, bağda rahat gəzinti və çimərlikdən zövq alınması – böyük şəhərlərdən qaçan insanlar üçün dənizkənarında “loft” məhz belə olmalıdır!
Göltürkbükü
“Bodrum Loft”un ətrafındakı mənzərəyə xüsusi diqqət yetirmək lazımdır: hər kəs urbanizmdən dincəlmək və təbiətlə ünsiyyət yolu ilə bərpa olmaq üçün Türkiyəyə səfər edir. Qeyd etdiyimiz kimi, “Bodrum Loft” ərazisinin yalnız üçdə birində tikililər yerləşir. Qalan 4 hektar ərazisi isə “cənnət bağı”dır. Yerli bağbanlar onu diqqətlə, ehtiyatla qoruyurlar.
Göltürkbükü isə yaxın dövrə qədər iki kiçik və diqqəti çox cəlb etməyən balıqçılıq kəndlərindən ibarət idi: Türkbükü və Gölköy. İndisə bura inkişaf etmiş infrastruktura və keyfiyyətli hotellərə malik olan, iki gözəl körfəzin sərhədində yerləşən məşhur və müasir kurortdur.
Göltürkbükünün yaxın keçmişindən yalnız gözəl təbiəti, Mandalya körfəzində bol dəniz məhsulları və möhtəşəm çimərlikləri qalıb. Böyük kurort şəhəri Bodrumdan cəmi 15 kilometr məsafədə yerləşən Göltürkbükü yarımadanın ən yaşıl qəsəbəsi hesab olunur. Bunu dərhal görmək olar: hava limanından kurortun mərkəzinə qədər uzanan yolun son 7 kilometrində kölgəli şam ağacları, ətirli naringi və zeytun ağacları bir-birini əvəzləyir.
Kurortda hökm sürən dəbdəbə ab-havası sayəsində son bir neçə ildir ki, Türkiyənin elitası və Hollivud ulduzları istirahət istiqaməti kimi məhz Göltürkbükü seçir. Buranın görməli yerlərindən biri antik Kariandanın xarabalıqlarıdır. Bu şəhərin əsası 5 min il əvvəl qoyulmuşdu.
Sahil boyu ərazidə isə əksinə, müasir həyat tərzi sürmək olar. Buraya şoppinq, müxtəlif növ mətbəxlər və su idman növləri daxildir. Məsələn, gəzinti katerinə minə bilərsiniz. Buradan Yalıkavak limanına cəmi 10 dəqiqəlik məsafə var.
“Bu gözəl kurort istənilən qonaq üçün uyğundur. Məhz buna görə 2020-ci ilin yayında kompleksi dostlar və ailə üzvləri üçün sınaq məqsədilə istismara verdik. Hazırda bir çox insan yaxınları və dostları ilə uzun müddətlik istirahət üçün təhlükəsiz, həqiqətən, rahat məkan axtarır. Biz isə “Bodrum Loft”da təbiətlə harmoniya təklif edə bilərik. Bura ideal məkandır”, - deyə “Akfen Holding”in idarə heyətinin üzvü Pelin Akın Özalp bildirib. Artıq sözə ehtiyac yoxdur!

РОСКОШНОЕ ЕДИНЕНИЕ С ПРИРОДОЙ
Туризм постепенно сходит с пандемийной паузы и курортная Турция готова принимать своих гостей. Почему же отдых в этой стране так популярен? Ответ очевиден: Турция элегантна синтезом современных курортов на любой вкус с невероятной аутентичностью - старинные дворцы, красивые мечети и церкви, великолепное архитектурное убранство, восхитительная природа. Страна занимает шестое место в мире в списке популярных направлений среди туристов. В турецком туризме заняты около двух миллионов человек.
Не секрет, что Турция знаменита отелями с подходом «все включено». Но даже если не говорить о них, помимо привлекающего большинство туристов морского отдыха в этой удивительной стране есть экскурсионные (18 объектов, внесенных в списки Всемирного наследия ЮНЕСКО), паломнические туры и т.д. К вашим услугам термальные отели, круизные лайнеры, шопинг, дайвинг и прочие прелести, включая даже горнолыжные курорты. Сложно придумать вид времяпрепровождения, который не представлен в Турции.
На природе и вместе с природой
В последние годы Турция активно развивает концепцию экотуризма. Природно-ориентированного направления, под которым понимается отдых с ответственностью перед окружающей средой на относительно ненарушенных природных территориях. Иначе говоря, даже строительство любого гостиничного комплекса в рамках экотуризма должно вестись на основе щадящих экологию проектов, а сам отдых проходить в рамках экопрограмм с целью изучения и наслаждения природой, культурными достопримечательностями. Одним из таких новых экологичных гостиничных комплексов, открывших свои двери для туристов в прошлом году, стал Bodrum Loft, созданный на основе инвестиций турецкой компании Akfen Holding, активно вовлеченной в строительный, промышленный и портовый бизнес Турции.
Bodrum Loft - комплекс шикарных дизайнерских вилл, идеально вписанных в природный ландшафт курортного Бодрума. Виллы, окруженные тенистыми средиземноморскими соснами, цитрусовыми и сандаловыми деревьями, построены на склонах живописного холма, спускающегося к частному пляжу и прозрачным водам Эгейского моря. Отель расположен на берегу залива в районе Гельтюркбюкю, в 18 км от Бодрума и 42 км от международного аэропорта Милас.
В преддверии предстоящего туристического сезона гостиничный комплекс Bodrum Loft в Турции открывает свои двери 29 апреля. Он встретит своих долгожданных гостей новыми проектами и сюрпризами для них. Это значит, что азербайджанские туристы смогут насладиться прелестями отдыха в Bodrum Loft уже в праздник Рамазан.
Почему Bodrum Loft?
Британское издание Daily Mail включило этот гостиничный экокомплекс в пятерку самых красивых отелей Турции, не скупясь на восторженные пиететы. В описании отеля говорится: «Роскошное природное уединение. Это место с медленным ритмом жизни в стильной и современной обстановке, гармонирующей с природой»!
К тому же, открывшись в сентябре прошлого года, отель уже завоевал множество наград как «Лучший инвестиционный проект в сфере туризма» и один из «25 лучших новейших отелей Европы». Bodrum Loft также является членом рейтинга ассоциации пятизвездочных отелей Leading Hotels of the World (LHW) благодаря своему уникальному предложению в регионе. А завоевать престижное членство LHW, находясь в коллекции тщательно отобранных, роскошных отелей, обладающих индивидуальностью и отражающих уникальность мест, в которых они расположены, благодаря разнообразию архитектурных стилей и дизайна дорогого стоит.
Здесь не будет никаких «туристических пробок»: курорт, созданный известным дизайн-бюро из Стамбула Tabanlioglu, предлагает своим гостям 36 полностью оборудованных дизайнерских вилл, в каждой из которых есть все необходимое, чтобы как можно меньше соприкасаться с опасным внешним миром. Инновативный проект Bodrum Loft вдохновлен расслабленным приморским стилем жизни, который здесь, в Бодруме, вели на протяжении веков. Залитый солнцем комплекс площадью 57 тыс. кв. м сочетает в себе лаконичность и роскошь. «Великолепные виллы из натурального камня окружены фисташковыми, цитрусовыми и сандаловыми деревьями. Ощущение, что вы находитесь в райской эгейской деревушке, если бы не инфраструктура и безукоризненный сервис пятизвездочного курорта», - рассказал нам один из постояльцев из Азербайджана, посетивших отель в прошлом году. Наш интерес к комплексу как к виду туризма, щадящему окружающую среду, был вызван именно этим. Почему бы и Азербайджану не взять на вооружение подобный опыт? Тем более что ресурсов для экотуризма в нашей стране предостаточно.
Основной архитектурной задачей дизайн-бюро, проектировавшего Bodrum Loft, было создание современного, максимально открытого и удобного пространства. Зона патио соединяет все виллы, а каждая вилла имеет индивидуальную планировку и любопытные уникальные детали вроде отделки деревом с элементами традиционной мозаики, расписанной вручную. При этом виллы как архитектурно, так и функционально стали продолжением природных линий ландшафта. Для шпаклевки стен традиционным методом использовалась древняя эгейская смесь сена и оливкового масла, а зеленые крыши зданий приспособлены для сбора дождевой воды, которая, проходя фильтрацию, используется при поливе садов с сандаловыми, оливковыми, лимонными и клюквенными деревьями.
Виллы с двумя, тремя и четырьмя спальными комнатами имеют просторные террасы с красивейшим панорамным видом на залив Cennet Koyu в бухте Демирбюкю. Все дома сдаются, в том числе и на долгий срок, если турист решит, что стандартных двух недель для восполнения запаса витамина D его семье недостаточно. Виллу в Bodrum Loft можно также приобрести и стать частным владельцем. А за время своего отсутствия сдавать ее в аренду постояльцам, став таким образом партнером комплекса.
Услуги пятизвездочного курорта - в их числе огромная парковая частная территория, открытый бассейн с панорамным видом на море, гастрономические рестораны, кейтеринг-сервис, частный пляж-понтон, фитнес- и спа-центры, горничные и няни, а также аренда катеров - будут доступны постояльцам на протяжении всего срока пребывания. Также предлагаются различные экскурсии.
Буйство гастрономического вкуса и изыска
На курорте несколько ресторанов. Так, круглогодичный Loft Elia со столиками в тени оливковых деревьев предлагает блюда эгейской кухни от известного шеф-повара Турции Йилмаза Озтурка. Итальянский ресторан расположен на пляже. Но ресторан, ради которого стоит посетить Bodrum Loft даже на один день, носит название Nobu. Это филиал сети всемирно известного японского ресторана с отличным выбором суши и морепродуктов, который был открыт американским актером Робертом де Ниро и легендарным японским шеф-поваром Нобу Матсухисой в 1994 году в Нью-Йорке. Об этом заведении изысканного питания хочется поговорить более подробно. Помимо Турции - Стамбула и Бодрума, в империю Nobu входят 33 ресторана в 28 городах мира - в Лондоне, Лас-Вегасе, Мельбурне, Токио, Пекине, Майами и других. Кухня Nobu - японская в своей основе, но с добавлением южноамериканских продуктов и некоторых составляющих, которые можно найти только в Стране восходящего солнца. Меню ресторана выражает гастрономическую философию основателя всемирной сети. Гость может быть уверен, что здесь за каждым блюдом стоят вековые традиции, годы обучения, поисков и раздумий. Никаких компромиссов с качеством или ингредиентами, вкусовыми свойствами морепродуктов, естественной сладостью и натуральной текстурой овощей. Без всего этого невозможно представить себе волшебную кухню Nobu. Блюда от Nobu сводят с ума голливудских звезд, знаменитостей, светскую публику и сильных мира сего. Теперь же ими можно насладиться в Турции в Bodrum Loft.
В гостиничном комплексе работают также такие элитные рестораны, как Paper Moon, открывший свой летний филиал, Vakko L’Atelier Patisserie, которые добавляют изюминку в отдых гостей.
Завтрак в Loft Elia в тени оливковых деревьев от шефа Йилмаза Озтурка, обед в итальянском ресторане на пляже или ужин в японском, неспешные прогулки по саду и пляжная нега - именно таким должен быть «лофт» у моря для тех, кто сбежал из мегаполиса!
Гельтюркбюкю
Особое внимание следует уделить окружающему пейзажу вокруг Bodrum Loft: в Турцию все едут отдохнуть от урбанизма и восстановить силы в общении с природой. Как уже говорилось, лишь треть территории Bodrum Loft занята строениями, оставшиеся четыре гектара - это райский сад, за которым тщательно и бережно следят местные садовники.
Сам Гельтюркбюкю еще совсем недавно представлял собой два небольших и мало чем примечательных рыбацких поселка - Тюркбюкю и Гелькей. Сегодня же это популярный и современный курорт, который находится на границе двух красивейших бухт с развитой инфраструктурой и качественными отелями.
От своего недавнего прошлого Гельтюркбюкю достались лишь прекрасная природа, обилие морепродуктов в заливе Мандалья и роскошные пляжи. Расположенный всего в 15 км от крупного курортного города Бодрум Гельтюркбюкю считается самым зеленым поселением на полуострове. И это видно сразу: по дороге из аэропорта последние семь километров до центра курорта представляют собой тенистую аллею из сосновых деревьев, сменяющихся ароматными мандариновыми и оливковыми рощами.
Благодаря атмосфере роскоши, царящей на курорте, Гельтюркбюкю уже несколько лет подряд выбирают местом своего отдыха турецкая элита и «селебрити» из Голливуда.
В качестве достопримечательностей в Гельтюркбюкю выступают руины античного Карианда - города, основанного около пяти тысяч лет назад. На набережной можно, наоборот, приобщиться к современным радостям жизни: шопингу, кулинарии, водным видам спорта. Например, прокатиться на прогулочном катере, ведь до порта Яликавак отсюда всего 10 минут хода.
«Этот курорт прекрасно подходит любому гостю. Именно поэтому летом 2020 года мы сделали пробный запуск в работе комплекса для друзей и членов семей. Сейчас, когда многие ищут безопасное, по-настоящему уютное и комфортное место для длительного отдыха в кругу близких и друзей, мы можем предложить гармонию с природой именно в Bodrum Loft. Это идеальное место», - говорит член совета директоров Akfen Holding Пелин Акын Озалп. Лучше и не скажешь!