TƏBİƏTLƏ DƏBDƏBƏLİ VƏHDƏT
Aprelin sonundan etibarən Türkiyədə yerləşən gözəl hotel ekokompleksi olan “Bodrum Loft”da dincəlmək mümkün olacaq
Turizmdə pandemiya fasiləsi tədricən sona çatır və kurort ölkəsi olan Türkiyə qonaqları qəbul etməyə hazırdır. Bəs bu ölkədə istirahət etmək niyə populyardır? Bunun cavabı açıq və aydındır: Türkiyə inanılmaz autentikliyi – qədim sarayları, gözəl məscid və kilsələri, heyrətamiz memarlıq xüsusiyyəti və möhtəşəm təbiəti ilə hər zövqə uyğun müasir kurortların sintezinə görə eleqant tərzi ilə seçilən ölkədir. O, ən məşhur turizm istiqamətləri siyahısında altıncı yerdədir. Türkiyənin turizm sahəsində 2 milyon insan çalışır.
Sirr deyil ki, Türkiyədəki hotellər “hər şey daxildir” yanaşması ilə tanınır. Hətta hotellərdən bəhs etməsək də, bu gözəl ölkədə turistləri daha çox cəlb edən dənizkənarı istirahətlə yanaşı, UNESCO-nun Ümumdünya İrs Siyahısına daxil edilmiş 18 mədəni obyektə ekskursiyalar təşkil edilir, həmçinin burada dini ziyarət turları və sair təklif olunur. Termal hotellər, kruiz gəmiləri, şopinq, sualtı üzgüçülük və hətta dağ-xizək kurortları daxil olmaqla, müxtəlif əyləncə növləri sizin xidmətinizdədir. Beləliklə, Türkiyədə bütün əyləncə növləri təklif edilir.
Təbiətdə və təbiətlə birgə
Son illərdə Türkiyə ekoturizm konsepsiyasını fəal şəkildə inkişaf etdirir. Təbiətyönümlü istiqamət dedikdə, nisbətən toxunulmaz təbii ərazilərdə ətraf mühitə məsuliyyətlə yanaşaraq istirahət etmək başa düşülür. Başqa sözlə, hətta ekoturizm çərçivəsində istənilən hotel kompleksinin tikintisi də ekoloji cəhətdən təmiz layihələr əsasında həyata keçirilməlidir. Turistlər isə ekoproqram çərçivəsində istirahət edirlər. Məqsəd təbiətin, mədəni nöqteyi-nəzərdən görməli yerlərin daha yaxından öyrənilməsi və bundan zövq almaqdır.
Yeri gəlmişkən, ötən il qapılarını turistlərin üzünə açan belə yeni ekoloji təmiz hotel komplekslərindən biri də “Bodrum Loft”dur. Bu hotel kompleksi Türkiyənin “Akfen Holding” şirkətinin investisiyaları əsasında inşa edilib. Qeyd edək ki, şirkət Türkiyədə tikinti, sənaye və dəniz limanı biznesində fəal iştirak edir.
“Bodrum Loft” – gözəl dizayna malik villalardan ibarət olan kompleksdir. Bu kompleks kurort şəhəri olan Bodrumun təbiət mənzərəsi ilə ideal şəkildə vəhdət təşkil edir. Aralıq dənizi bölgəsinin kölgəli şam ağacları, sitrus və səndəl ağacları ilə əhatə olunan villalar, özəl çimərliyə və Egey dənizinin təmiz sularına doğru uzanan mənzərəli təpənin yamacında inşa edilib. Hotel kompleksi Göltürkbükü bölgəsindəki körfəzin sahilində, Bodrum şəhərindən 18 kilometr, Milas Beynəlxalq Hava Limanından 42 kilometr məsafədə yerləşir.
Qarşıdan gələn turizm mövsümü ərəfəsində “Bodrum Loft” hotel kompleksi aprelin 29-da turistlərə öz qapılarını açır. Kompleks uzun zamandır gözlədiyi qonaqları yeni layihələr və sürprizlərlə qarşılayacaq. Bu, o deməkdir ki, azərbaycanlı turistlər də Ramazan bayramı günlərində “Bodrum Loft” hotelində istirahətdən zövq ala biləcəklər.
Niyə məhz Bodrum Loft”?
Böyük Britaniyanın “Daily Mail” nəşri bu hotel ekokompleksi Türkiyənin ən gözəl 5 hoteli sırasına daxil edib. “Daily Mail” ona sözün əsl mənasında təriflər yağdırıb. Hotel belə təsvir edilir: “Dəbdəbəli təbiət guşəsi. Bura dəbli və müasir mühitdə yavaş həyat ritminin, təbiətlə harmoniyanın olduğu məkandır!”
İkincisi, hotel hələ fəaliyyətə başlamamışdan qabaq, yəni ötən ilin sentyabrında “Turizm sahəsində ən yaxşı investisiya layihəsi” və “Avropanın 25 ən yaxşı hoteli” kimi çox sayda mükafat qazanıb. Bundan başqa, “Bodrum Loft” regionda unikal təkliflərinə görə “Leading Hotels of the World” (LHW) 5 ulduzlu hotellər assosiasiyasının üzvüdür. LHW-nin prestijli üzvlüyünü qazanmaq mühüm əhəmiyyət kəsb edir. Belə ki, bununla “Bodrum Loft” diqqətlə seçilmiş, dəbdəbəli hotellər sırasındadır. Belə hotellər müxtəlif memarlıq və dizayn üslubları sayəsində özlərinə xas xüsusiyyətlərə malikdirlər və yerləşdiyi regionun unikallığını əks etdirirlər.
“Bodrum Loft”da heç bir “turistik tıxac” olmayacaq: İstanbulun məşhur dizayn şirkəti olan “Tabanlioglu” tərəfindən ərsəyə gətirilən kurort qonaqlara hər şeylə təchiz edilən 36 villa təklif edir. Bu villaların hər birində təhlükəli xarici dünya ilə az təmasda olmaq üçün lazımi hər şey var.
İnnovativ “Bodrum Loft” layihəsi Bodrumda əsrlər boyu davam edən rahat dənizkənarı həyat tərzindən ilham alınaraq həyata keçirilib. Günəş işığına bürünən kompleksin sahəsi 57 min kvadratmetrdir. O, özündə yığcamlığı və dəbdəbəni birləşdirir.
“Təbii daşlardan olan möhtəşəm villalar püstə, sitrus və səndəl ağacları ilə əhatə olunub. Bu 5 ulduzlu kurortun infrastrukturu və qüsursuz xidməti olmasaydı, Egey dənizi sahilində kiçik “cənnət kəndi”ndə olduğunuzu düşünərdiniz”, - deyə ötən il hotelə Azərbaycandan gələn qonaqlardan biri bildirib.
Beləliklə, “Bodrum Loft” ətraf mühiti qoruyan turizm kompleksidir. Ona marağımız məhz buna görə yaranmışdı. Bəs niyə Azərbaycan oxşar təcrübəni mənimsəməsin? Üstəlik, ölkəmizdə ekoturizm üçün kifayət qədər resursların olduğunu da nəzərə almaq lazımdır.
Əslində, “Bodrum Loft”un layihəsini hazırlayan dizayn şirkətinin əsas memarlıq hədəfi müasir, maksimum açıq və rahat məkanın yaradılması olub. Kompleksin veranda sahəsi bütün villaları birləşdirir. Hər bir villa isə fərdi plana, maraqlı, unikal detallara malikdir. Taxtadan hazırlanmış bəzəkləri nümunə göstərmək olar. Onlar əl işi ilə hazırlanıb və ənənəvi mozaika elementlərindən ibarətdir. Eyni zamanda villalar həm memarlıq, həm də funksionallıq nöqteyi-nəzərdən mənzərənin təbii cizgilərinin davamına çevrilib.
Bu arada, villaların divar məcunu ənənəvi üsulla hazırlanıb: qədim Egey dənizi hövzəsinə aid qarışıqdan, yəni saman və zeytun yağının qarışığından istifadə olunub. Villaların yaşıl damları isə filtrlərdən keçən yağış sularını toplamaq üçün uyğunlaşdırılıb. Bu sudan səndəl, zeytun, limon və zoğal ağaclarının olduğu bağların suvarılmasında istifadə edilir.
İki, üç və dörd yataq otağı olan villaların geniş terrasları var. Buradan Demirbükü buxtası istiqamətindən Cennet köyü körfəzinə gözəl mənzərə açılır. Turist iki həftəlik müddətin ailəsinin D vitamini ehtiyatını artırmasına kifayət etmədiyinə qərar ver bilər. Odur ki, bütün villaların uzun müddətə icarəyə verildiyini qeyd etmək yerinə düşər. Bundan əlavə, “Bodrum Loft”dakı villanı alaraq şəxsi mülkiyyətə çevirmək də mümkündür. Mülkiyyətçi həmin villanı başqa qonaqlara icarəyə verə və bununla kompleksin tərəfdaşı ola bilər.
Qonaqlar 5 ulduzlu kurortun xidmətlərindən burada qaldıqları müddətdə istifadə edə bilərlər. Buraya böyük şəxsi park sahəsi, dəniz mənzərəsinə açılan açıq hovuz, qastronomik restoranlar, katrinq xidməti, şəxsi ponton çimərlik, SPA və fitnes mərkəz, hotel xidmətçiləri və dayələr, həmçinin katerlərin icarəyə verilməsi daxildir. Üstəlik, kompleksdə müxtəlif ekskursiyalar da təklif edilir.
Qastronomik ləzzət və zəriflik
Kurortda bir neçə restoran var. Məsələn, ilboyu fəaliyyət göstərən, zeytun ağaclarının kölgəsində masaları olan “Loft Elia” restoranı məşhur türkiyəli baş aşpaz Yılmaz Öztürkün hazırladığı Ege mətbəxinin yeməklərini təklif edir.
İtalyan restoranı isə çimərlikdə yerləşir. Amma “Bodrum Loft” hotelində hətta bir günlük qonaq olmağa dəyəcək restoranın adı “Nobu”dur. Qeyd edək ki, “Nobu” suşi və dəniz məhsullarının təklif edildiyi dünyada məşhur olan yapon restoranlar şəbəkəsinin filialıdır. Bu restoran isə 1994-cü ildə Nyu-Yorkda amerikalı aktyor Robert de Niro və yaponiyalı əfsanəvi baş aşpaz Nobu Matsuxisa tərəfindən təsis olunub.
Bu məqamda zərif yeməklərin təklif olunduğu “Nobu” restoranlar şəbəkəsi haqda geniş məlumat vermək istərdim. “Nobu” imperiyasına Türkiyə – İstanbul və Bodrumla yanaşı, dünyanın 28 şəhərində – London, Las-Veqas, Melburn, Tokio, Pekin, Mayami və sair şəhərlərdə 33 restoran daxildir. Bu restoran şəbəkəsinin mətbəxinin əsasını yapon mətbəxi təşkil edir. Lakin onun mətbəxində Cənubi Amerika ölkələrinin məhsulları və inqrediyentləri də var və bunu yalnız “gündoğan ölkə” mətbəxində tapmaq olar.
“Nobu”nun menyusu dünyaca məşhur restoran şəbəkəsinin banisinin qastronomik fəlsəfəsini ifadə edir. Beləliklə, restoranın qonağı əmin ola bilər ki, burada hazırlanan hər yeməyin arxasında əsrlərə uzanan ənənələr, uzun illər ərzində aşpazların aldığı təhsil, axtarış və düşüncələr dayanır. “Nobu” restoranında yeməklərin keyfiyyəti və ya inqrediyentlərlə, dəniz məhsulların dadı ilə bağlı, yəni onların təbii şirinliyi və tərəvəzin təbii teksturası ilə bağlı güzəştə gedilmir. Bir sözlə, bütün bunlar olmadan “Nobu”nun sehrli mətbəxini təsəvvür etmək olmaz. Bu restoranın yeməkləri Hollivud ulduzlarını, məşhur şəxsləri, kübar cəmiyyəti və dünyanın nüfuzlu insanlarını “dəli edir”. İndi bu yeməklərdən Türkiyədə yerləşən “Bodrum Loft”da ləzzət almaq olar.
Bu arada, hotel kompleksdə başqa elit restoranlar da fəaliyyət göstərir. Məsələn, “Bodrum Loft”da yay filialını açan “Paper Moon” və qonaqların istirahətinə əlavə rəng qatan “Vakko L’Atelier Patisserie” kimi restoranlar. “Loft Elia” restoranında zeytun ağaclarının kölgəsində baş aşpaz Yılmaz Öztürkün hazırladığı səhər yeməyi, çimərlikdə yerləşən italyan restoranında nahar və ya yapon restoranında şam yeməyi, bağda rahat gəzinti və çimərlikdən zövq alınması – böyük şəhərlərdən qaçan insanlar üçün dənizkənarında “loft” məhz belə olmalıdır!
Göltürkbükü
“Bodrum Loft”un ətrafındakı mənzərəyə xüsusi diqqət yetirmək lazımdır: hər kəs urbanizmdən dincəlmək və təbiətlə ünsiyyət yolu ilə bərpa olmaq üçün Türkiyəyə səfər edir. Qeyd etdiyimiz kimi, “Bodrum Loft” ərazisinin yalnız üçdə birində tikililər yerləşir. Qalan 4 hektar ərazisi isə “cənnət bağı”dır. Yerli bağbanlar onu diqqətlə, ehtiyatla qoruyurlar.
Göltürkbükü isə yaxın dövrə qədər iki kiçik və diqqəti çox cəlb etməyən balıqçılıq kəndlərindən ibarət idi: Türkbükü və Gölköy. İndisə bura inkişaf etmiş infrastruktura və keyfiyyətli hotellərə malik olan, iki gözəl körfəzin sərhədində yerləşən məşhur və müasir kurortdur.
Göltürkbükünün yaxın keçmişindən yalnız gözəl təbiəti, Mandalya körfəzində bol dəniz məhsulları və möhtəşəm çimərlikləri qalıb. Böyük kurort şəhəri Bodrumdan cəmi 15 kilometr məsafədə yerləşən Göltürkbükü yarımadanın ən yaşıl qəsəbəsi hesab olunur. Bunu dərhal görmək olar: hava limanından kurortun mərkəzinə qədər uzanan yolun son 7 kilometrində kölgəli şam ağacları, ətirli naringi və zeytun ağacları bir-birini əvəzləyir.
Kurortda hökm sürən dəbdəbə ab-havası sayəsində son bir neçə ildir ki, Türkiyənin elitası və Hollivud ulduzları istirahət istiqaməti kimi məhz Göltürkbükü seçir. Buranın görməli yerlərindən biri antik Kariandanın xarabalıqlarıdır. Bu şəhərin əsası 5 min il əvvəl qoyulmuşdu.
Sahil boyu ərazidə isə əksinə, müasir həyat tərzi sürmək olar. Buraya şoppinq, müxtəlif növ mətbəxlər və su idman növləri daxildir. Məsələn, gəzinti katerinə minə bilərsiniz. Buradan Yalıkavak limanına cəmi 10 dəqiqəlik məsafə var.
“Bu gözəl kurort istənilən qonaq üçün uyğundur. Məhz buna görə 2020-ci ilin yayında kompleksi dostlar və ailə üzvləri üçün sınaq məqsədilə istismara verdik. Hazırda bir çox insan yaxınları və dostları ilə uzun müddətlik istirahət üçün təhlükəsiz, həqiqətən, rahat məkan axtarır. Biz isə “Bodrum Loft”da təbiətlə harmoniya təklif edə bilərik. Bura ideal məkandır”, - deyə “Akfen Holding”in idarə heyətinin üzvü Pelin Akın Özalp bildirib. Artıq sözə ehtiyac yoxdur!

SPLENDID COMMUNION WITH NATURE
Tourism sector is slowly reviving after a pandemic pause, while the Turkish resorts are ready to welcome first guests. Why are holiday vacations in Turkey so popular? The answer is obvious: Turkey is an elegant synthesis of modern resorts for all tastes with an incredible authenticity - ancient palaces, beautiful mosques and churches, magnificent architecture, delightful nature. The country is the sixth most popular destination in the world among tourists. The Turkish tourism sector currently employs about two million people.
It's no secret that Turkey is famous for its all-inclusive hotels. But even without them, apart from the sea holiday that attracts most tourists, this wonderful country provides excursions to 18 UNESCO World Heritage Sites, pilgrimage tours, etc. There are thermal hotels, cruise ships, shopping, diving and other delights, including even ski resorts. It's hard to think of a leisure sport that isn't represented in Turkey.
In and with nature
In recent years, Turkey has been actively developing the concept of ecotourism — a nature-oriented vacation, which means recreation with responsibility for the environment in relatively undisturbed natural areas. In other words, the construction of any hotel complex providing ecotourism services should be based on environmentally friendly projects and programs with the purpose of exploring and enjoying nature and cultural sights. One of such new eco-friendly hotel complexes that opened its doors to tourists last year was Bodrum Loft by the Turkish company Akfen Holding actively involved in the construction, industrial and port business in Turkey.
Bodrum Loft is a complex of chic, designer villas, perfectly integrated into the natural landscape of Bodrum. Surrounded by shady Mediterranean pines, citrus and sandalwood trees, the villas are built on the slopes of a picturesque hill descending to a private beach and the clear waters of the Aegean Sea. The hotel is located on the shores of the bay in the Geltürkbükü district 18km from Bodrum and 42km from the Milas International Airport.
In anticipation of the upcoming tourist season, Bodrum Loft will open its doors to guests on April 29, 2022. The complex will welcome its long-awaited guests with new projects and surprises. This means that Azerbaijani tourists will be able to enjoy the delights of a holiday at Bodrum Loft during the Ramadan holidays.
Why Bodrum Loft?
British Daily Mail ranked the hotel as one of the five most beautiful hotels in Turkey using rapturous accolades: "A luxurious natural retreat. It's a place with a slow pace of life in a stylish and modern setting in harmony with nature"!
Secondly, since its opening last September, the hotel has won numerous awards as Best Tourism Investment Project and one of the Top 25 Newest Hotels in Europe. Bodrum Loft is also a member of the Leading Hotels of the World (LHW), thanks to its unique offer in the region. Note that winning the prestigious LHW membership as one of the carefully selected, luxury hotels with individuality and reflecting the unique locations in which they are located through a variety of architectural styles and designs deserves appreciation.
There will be no tourist traffic jams here: the resort, designed by renowned Istanbul-based design firm Tabanlioglu, offers its guests 36 fully equipped villas, each with everything they need to have as little contact with the dangerous outside world as possible. The innovative Bodrum Loft project is inspired by the relaxed seaside lifestyle that has been practiced in Bodrum for centuries. The sun-drenched 57,000 sq. m. complex combines simplicity and luxury. "The magnificent natural stone villas are surrounded by pistachio, citrus and sandalwood trees. You will feel like you were in an Aegean paradise village were it not for the infrastructure and impeccable service of a five-star resort," one of the guests from Azerbaijan who visited the hotel last year told us. It was the gentle environmental approach of the hotel that sparked our interest in the complex. Why shouldn't Azerbaijan adopt a similar experience, given its rich resources for ecotourism?
The main architectural objective of the design firm responsible for Bodrum Loft was to create a modern, maximum open and comfortable space. A patio connects all the villas, and each villa has an individual layout and intriguing unique details such as wood paneling with elements of traditional hand-painted mosaics. Both architecturally and functionally, the villas have become an extension of the natural landscape. An ancient Aegean mixture of hay and olive oil was used to plaster the walls using traditional methods, while the green roofs of buildings are adapted to collect rainwater, which after filtration is used to irrigate the gardens with sandalwood, olive, lemon and cranberry trees.
The two, three and four-bedroom villas have spacious terraces with beautiful panoramic views over Cennet Koyu Bay in Demirbukyu Bay. All houses are also available for long term rentals, should tourists decide that a standard two-weeks vacation is not enough to replenish the family's vitamin D supply. You can also buy a villa in Bodrum Loft and become a private owner. You can rent it out to guests while you are away, thus becoming a partner in the complex.
The five-star resort's facilities, including a huge private parkland, an outdoor swimming pool with panoramic sea views, gastronomic restaurants, a catering service, a private pontoon beach, fitness and spa centres, maids and babysitters, and boat hire, will be available to guests throughout their stay. Various excursions are also available.
Abundant gastronomic flavours and style
There are several restaurants in the resort. For example, the year-round Loft Elia, with tables set under the olive trees, serves Aegean cuisine from renowned Turkish chef Yilmaz Ozturk. The Italian restaurant is located on the beach. But the restaurant, which is worth visiting Bodrum Loft for, even for a day, is Nobu. It is an offshoot of the chain of world-famous Japanese restaurants with an excellent selection of sushi and seafood, which was opened by American actor Robert De Niro and legendary Japanese chef Nobu Matsuhisa in 1994 in New York. In addition to Turkey (Istanbul and Bodrum), the Nobu empire has 33 restaurants in 28 cities around the world, including in London, Las Vegas, Melbourne, Tokyo, Beijing, Miami and so on. The cuisine of Nobu is Japanese at its core, but with the addition of South American products and some ingredients that can only be found in Japan. The menu expresses the gastronomic philosophy of the chain's founder. Guests can rest assured that behind every dish there is a centuries-old tradition, years of learning, research and contemplation. There is no compromise on quality or ingredients, on the flavours of seafood, on the natural sweetness and natural textures of vegetables. Without all this, it would be impossible to imagine the magical cuisine of Nobu. It has made Hollywood stars, celebrities, socialites and VIPs go crazy. And now the same cuisine can be enjoyed in Turkey at Bodrum Loft.
The hotel also includes upmarket restaurants such as Paper Moon, which has opened its summer branch, and Vakko L'Atelier Patisserie, which adds another twist to holidays.
Breakfast at Loft Elia under the olive trees by chef Yilmaz Ozturk, lunch at the Italian restaurant on the beach or dinner at the Japanese Nobu, leisurely walks in the garden and beach life - this is exactly what a loft by the sea should be for those escaping from the metropolis!
Geltürkbükü
The surrounding landscape around Bodrum Loft deserves a particular attention. Everyone visits Turkey to take a break from urbanism and rehabilitate in communion with nature. With only a third of its area occupied by buildings, the remaining four hectares of Bodrum Loft are a paradise carefully maintained by local gardeners.
Until very recently Göltürkbükü was just an area with two small and unremarkable fishing villages Türkbükü and Gölköy. Today it is a popular and modern resort situated on the border of two beautiful bays with well-developed infrastructure and quality hotels.
The only thing that Geltürkbükü retains from its recent past is its beautiful nature, the abundance of seafood in Mandalia Bay and its luxurious beaches. Situated just 15km from the major resort town of Bodrum, Gelturkbükü is considered the greenest settlement on the peninsula. And it shows right away: on the way from the airport, the last seven kilometres to the centre of the resort are a shady avenue of pine trees alternating with fragrant tangerine and olive groves.
The luxurious ambiance of the resort has made it a holiday destination of choice for the Turkish elite and Hollywood celebrities for several years.
The sights in Geltürkbükü are the ruins of the ancient city of Carian, a city founded around five thousand years ago. On the seafront, on the other hand, you can enjoy the pleasures of modern life: shopping, cooking and water sports. For example, you can take a boat ride, as it's only a ten-minute walk to the Yalikavak port.
"This resort is perfect for any guest. That's why we did a trial run in the summer of 2020 for friends and family members. At a time when many people are looking for a safe, truly cosy and comfortable place to spend an extended holiday with family and friends, it is at Bodrum Loft that we can offer harmony with nature. It's a perfect place," Akfen Holding board member Pelin Akyn Ozalp said. You couldn't have said it better!