XANI İSTEFAYA GÖNDƏRDİLƏR
Pakistanda baş qaldırmış siyasi böhran hakimiyyət dəyişikliyi ilə nəticələnib. Avrasiyanın nüvə silahına da malik olan ən nəhəng, əhalisi çox ölkələrindən birinin aparıcı siyasi qüvvələri arasında yenidən hakimiyyət uğrunda sərt mübarizə başlayıb. Lakin bu böhranın yaranması və inkişafında xarici amil də aydın şəkildə görünməkdədir.
İmran Xanın kredosu və Amerika izi
Pakistanda yaşanmaqda olan daxili siyasi böhranın əsasını formal olaraq, hakim koalisiyanın dağılması təşkil edib. Hər şey baş nazir İmran Xanın başçılıq etdiyi və Milli Assambleyada sadə çoxluğa arxalanan koalisiyanın dağılması ilə başlayıb. «Təhrir-i-İnsaf» («Ədalət uğrunda hərəkat») partiyası koalisiyada əsas tərəfdaşı olan «Muttahid Kaumi hərəkatı» partiyasının dəstəyindən məhrum olub və nəticədə, İmran Xan kabinetinə etimad məsələsinin səsə qoyulması təklifi irəli sürülüb.
Lakin parlamentin vitse-spikeri Kasim Xan Suri bu addımın Pakistan Konstitusiyasının 5-ci maddəsinə zidd olduğunu əsas gətirərək, təklifi rədd edib. Həmin maddə hər bir Pakistan vətəndaşının dövlətə sadiqliyindən bəhs edir. Başqa sözlə, o, hökumət dəyişikliyi cəhdini xarici müdaxilə kimi qiymətləndirib. İmran Xan özü bu haqda daha açıq danışıb. O, ABŞ-ın Pakistan hakimiyyətini devirməyə çalışdığını bildirib, tərəfdarlarını hökumətə dəstək verərək çevrilişin qarşısını almaq üçün küçələrə çıxmağa çağırıb. Ardınca prezident Arif Əlfi də öz mövqeyini ortaya qoyub: İmran Xanın çağırışını qəbul edən prezident Pakistan parlamentinin aşağı palatası olan Milli Assambleyanı buraxıb. Bu, 90 gün ərzində ölkədə yeni seçkinin keçirilməsini zəruri edirdi, İmran Xan isə o vaxtadək baş nazir səlahiyyətlərinin icrasını davam etdirməli idi.
Bəs birbaşa İmran Xanın hədəf seçildiyi siyasi böhranın əsl səbəbi nə idi?
Hökumətə etimad məsələsinin səsə qoyulmasının ilk dəfə təxirə salınması ərəfəsində Pakistanın maliyyə naziri Favad Çadruxi etiraf edib ki, onlara hələ martın 7-də «başqa ölkələrin nümayəndələrindən» xəbərlər gəlibmiş. Bu, müxalifətin etimad məsələsini səsverməyə çıxarmaqla bağlı təklifindən bir gün əvvəl idi. Nazirin sözlərinə görə, gələn ismarıclardan məlum olurmuş ki, «Pakistanla münasibətlər etimad səsverməsi ilə bağlı təklifin uğurundan asılı olacaq. Bizə deyirdilər ki, təklif qəbul olunmazsa, Pakistanı çətin yol gözləyir».
Söhbətin İmran Xana qarşı sövdələşmədən getdiyini hakim «Təhrir-i-İnsaf» partiyasının sədri Faysal Vauda da təsdiqləmişdi. Onun sözlərinə görə, səbəb baş nazirin «ölkəni satmaqdan imtina etməsidir».
Nəhayət, KİV-də Pakistan xüsusi xidmət orqanlarının baş nazirə sui-qəsd planının üstünü açdığına dair xəbərlər yayılıb. Daha sonra İmran Xanın baş verənləri ABŞ ilə əlaqələndirməsindən belə məlum olub ki, Pakistanda dövlət çevrilişi planının müəllifi məhz Vaşinqtondur.
Bəs, görəsən, ABŞ-ın İmran Xandan bu dərəcədə narazı olmasının səbəbi nə imiş? O, nə edibmiş ki, Vaşinqton Pakistan daxilindəki qərbpərəst qüvvələri İmran Xanı devirməyə səfərbər edib?
İlk növbədə, qeyd edək ki, İmran Xan ABŞ-ın Avrasiya siyasətini hər zaman tənqid edib. O, xüsusilə bildirirdi ki, Vaşinqton İslamabada terrorçuluqla mübarizədə vacib müttəfiqi kimi, lazımi dəyəri vermir. Xanın fikrincə, Pakistanın Əfqanıstan savaşında beynəlxalq koalisiyaya qoşulması da səhv olub. Çünki «bu antiterror müharibəsindən ABŞ-ın heç bir müttəfiqi Pakistan qədər zərər görməyib». Bəli, Pakistan bu savaşda, təxminən, 80 min insan itirib.
Bundan başqa, İmran Xan Pakistanın yaşayış məntəqələrinin ABŞ PUA-ları tərəfindən terrorçuluqla mübarizə adı altında atəşə tutulmasına etiraz olaraq keçirilən çoxsaylı nümayişlərə şəxsən qatılıb. Üstəlik, o, ABŞ qoşunlarının ötən il Əfqanıstanı tərk etməsindən sonra onların Pakistan ərazisinə yerləşdirilməsinə razılıq verməyib.
Lakin Vaşinqtonun İmran Xan hökumətindən əsas narazılığı onun hakimiyyətə gəldiyi 2018-ci ildən bu yana İslamabadın Qərbin nüfuz dairəsindən ciddi şəkildə uzaqlaşması, Çin və Rusiya ilə daha sıx münasibətlər qurması idi. İmran Xanın Rusiyanın Ukraynada hərbi əməliyyatlara başladığı vaxt Moskvaya səfər etməsi Vaşinqtonda xüsusilə qıcıq yaratmışdı. Pakistan mətbuatının məlumatına görə, Xan bu səfərə Vaşinqtonun qəti etirazına rəğmən yollanıbmış – Amerika ondan Moskva səfərini təxirə salmasını tələb edirmiş.
Bu azmış kimi, sonradan Pakistan Qərbin Rusiyaya tətbiq etdiyi sanksiyalara da qoşulmayıb, BMT Baş Assambleyasında Moskvanı pisləyən qətnaməni dəstəkləməyib. Bundan başqa, İmran Xan ənənəvi düşməni olan Hindistana eyni mövqeyinə görə tərif də yağdırıb. O, mövqeyini belə əsaslandırıb: «Pakistanın həm ABŞ, həm Rusiya, həm Çin, həm də Avropa İttifaqı ilə dostluq əlaqələri var. Biz hansısa düşərgədə yer almaq fikrində deyilik». ABŞ və Aİ-nin İslamabaddan istədikləri «səs»i almaq cəhdlərinə toxunan İmran Xan öz siyasi kredosuna tam uyğun fikirlər səsləndirmişdi: «Mən indiyədək heç kimin qarşısında boynumu bükməmişəm və xalqımın bunu etməsinə imkan vermərəm».
ABŞ-ın Pakistana təsirini itirməsi onun Avrasiyanın bütünlükdə bu bölgəsindəki maraqlarına zərbə olardı. Ekspertlər Vaşinqtonun nail olmaq istədiyi konkret hədəflər arasında «Pakistan axını» qaz xətti layihəsinin qarşısının alınması planını da göstərirlər. Yeri gəlmişkən, İmran Xanın Moskvaya son səfəri zamanı bu layihə əsas müzakirə mövzularından biri olmuşdu. Bundan başqa, ABŞ ümid edir ki, İslamabadın köməyi ilə Rusiyanın Mərkəzi Asiyanın cənub sərhədlərindəki ənənəvi mövqelərini zəiflədəcəklər. Amerika buna həmçinin Pakistanın hazırda «Taliban» hərəkatının hakimiyyəti altında olan Əfqanıstana ənənəvi güclü təsir imkanları vasitəsilə nail olmağı da düşünür.
Şahbaz Şərif meydandadır
ABŞ Pakistanın illərdir Birləşmiş Ştatlar və Avropanın elitaları ilə sıx bağlı olan siyasi və hərbi dairələrinə arxalanır. Vaşinqtonun İmran Xana müxalifətdə olan qüvvələrə «stavka» etməsi də bunun nəticəsidir. Söhbət Pakistan müxalifətinin ən nüfuzlu təmsilçilərindən, vaxtilə ölkəyə rəhbərlik etmiş partiyasından gedir. Bu, Şəriflər ailəsinin rəhbərlik etdiyi Pakistan Müsəlman Liqasıdır. Sabiq baş nazir Nəvaz Şərifin doğma qardaşı Şahbaz Şərif ölkə parlamentində müxalifətə başçılıq edirdi. Daha bir qüvvə isə məşhur siyasi sülalə olan Bhuttoların rəhbərlik etdiyi Pakistan Xalq Partiyasıdır.
Ayrı-ayrı pakistanlı siyasətçilərə təsir mexanizmini işə salan ABŞ bu yolla İmran Xan koalisiyasında parçalanma yaratmağa nail olub. Lakin bu, Xanın hakimiyyətdən dərhal uzaqlaşdırılmasına imkan verməyib. Nəticədə, Xan və silahdaşları hökumətə etimad səsverməsindən yayına bildiklərini düşünməyə başlamışdılar. Prezidenti parlamentin aşağı palatasını buraxması və növbədənkənar seçkinin keçiriləcəyi anonsunu verməsi ilə isə İmran Xanın hakimiyyətini davam etdirməsi üçün yaxşı şansı yaranmışdı…
Lakin Pakistan Ali Məhkəməsi hadisələrin bu cür gedişinin qarşısını alıb. Müxalifət hökumətə etimad səsverməsinin ləğv edilməsi və parlamentin buraxılması qərarının qanunsuz olduğu ilə bağlı Ali Məhkəməyə müraciət ünvanlayıb və məhkəmə onların bu iddiasını təmin edib – hər iki qərar Konstitusiyaya zidd sayılıb.
Bundan dərhal sonra parlamentdə İmran Xan hökumətinə etimadsızlıq məsələsi səsə qoyulub və səsvermə baş nazirin istədiyi kimi bitməyib. Bunun ardınca yeni baş nazirin seçilməsi proseduruna başlanılıb və Şahbaz Şərif müxalifətin tam dəstəyini alaraq, Pakistan hökumətinin başına keçib.
Beləliklə, Pakistanda hakimiyyət dəyişib. Hakimiyyətə 4 il əvvəl sosial islahatlar, korrupsiyaya son, Pakistanın müstəqilliyinin gücləndirilməsi şüarı, əslində isə keçmiş siyasi elitanın sıxışdırılması niyyəti ilə gəlmiş İmran Xanı baş nazir postunda elə keçmiş elitanın tipik nümayəndəsi əvəzləyib. Nüfuzlu Şəriflər ailəsinin nümayəndəsi olan Şahbaz Şərifin yüksəlişinə onun cəmi bir il əvvəl yaşadığı səs-küylü korrupsiya qalmaqalı da mane olmayıb. Xatırladaq ki, o, Pencab əyalətinin baş naziri olan zaman üzləşdiyi korrupsiya qalmaqalından sonra məhkəmə tərəfindən girov müqabilində azadlığa buraxılmışdı. Şahbaz Şərifin yüksəlişinə onun məşhur qardaşı, hazırda Londonda yaşayan sabiq baş nazir Nəvaz Şərifin heç bir birmənalı olmayan reputasiyası da əngəl yaratmayıb. Məlum olduğu kimi, vaxtilə Nəvaz Şərif də korrupsiya ittihamları ilə həbs edilmiş, sonradan girov qarşılığında azadlığa buraxılmışdı.
Bütün bunlarla yanaşı, Pakistanda hakimiyyətin dəyişməsində ordu komandanlığının mövqeyi də az rol oynamayıb. Pakistan Ordusu ənənəvi olaraq, ən nüfuzlu dövlət institutu sayılır. İndiyədək o, dəfələrlə mülki hökumətləri devirib. Bundan başqa, ölkədə bu və ya digər siyasi qüvvənin hökuməti formalaşdırmasına ordu gücdən istifadə etmədən də öz təsirini göstərir. 2018-ci ildə İmran Xanın hakimiyyətə məhz ordunun dəstəyi ilə gəldiyi də deyilir. Lakin indiki şəraitdə, görünür, Xan generalitetin dəstəyini qazana bilməyib. Səbəb isə ilk növbədə ordu dairələrində ənənəvi qərbpərəst dairələrin çoxluğudur. Hər halda, Pakistanın ən nüfuzlu hərbçilərindən biri, Quru qoşunları qərargahının rəisi, general Kamar Caved Bacva İmran Xanın xarici siyasətinə qarşı idi. İmran Xan hökumətinin Rusiyanın Ukraynaya hücumunu pisləməməsini təəccüblə qarşılayan general Pakistanla ABŞ arasındakı strateji bağların əhəmyyətini xüsusi vurğulamışdı.
İmran Xana etimadsızlığın elan olunmasından sonra onun on, hətta yüz minlərlə tərəfdarı Pakistan şəhərlərində, o cümlədən paytaxt İslamabadda küçələrə axışıblar. Lakin o, artıq sabiq baş nazirdir və bu statusda təcili olaraq növbədənkənar parlament seçkisinin keçirilməsini tələb edir. İmran Xan hesab edir ki, «xalqın kimi baş nazir görmək istədiyi» yalnız bu yolla müəyyənləşə bilər.
İstənilən halda, hakimiyyətdə hansı qüvvənin olmasından asılı olmayaraq, hazırkı mərhələdə əsas prioritet siyasi böhrana birdəfəlik son qoyulmasıdır. Xüsusilə nəzərə alsaq ki, bu gün Pakistanda ciddi iqtisadi və sosial problemlər, eyni zamanda ekstremist və terrorçu təşkilatların yaratdığı ciddi təhdidlər var, siyasi böhrana mümkün qədər tez son qoyulması çox vacibdir. Pakistan hərbi baxımından nüvə silahına da malik qüdrətli dövlətdir. O, Avrasiyada və qlobal siyasətdə vacib rola malikdir. Üstəlik, Pakistan strateji müttəfiqləri üçün böyük dəyərə malik ölkədir. Bu müttəfiqlər arasında isə Türkiyə ilə Azərbaycan xüsusi yer tutur. Belə bir dövlətin mövqeləri əldən vermək kimi «imtiyazı» ola bilməz.

KHAN FORCED TO RETIRE
Internal political crisis in Pakistan led to the change of the government. The leading power groups in one of Eurasia's largest and most populous nuclear-armed states are once again locked in a bitter power struggle. But there is a clear evidence of an external factor that contributed to development of the crisis.
Imran Khan's credo and American trail
It was the collapse of the ruling coalition led by Prime Minister Imran Khan and backed by a simple majority in the National Assembly that determined the formal aspect of current political tensions in Pakistan in the first place. Pakistan Tehreek-e-Insaf (PTI) party lost the support of its key coalition partner, the Muttahida Qaumi Movement. This led to the proposal to pass a vote of no confidence in the Imran Khan government.
However, the vote was cancelled by Deputy Speaker of Parliament Qasim Khan Suri on the grounds that the move would have violated Article 5 of the Constitution, which declares the fundamental duty of every Pakistani citizen to be loyal to the state. In other words, he saw the attempt to oust the incumbent government as foreign interference.
Imran Khan has commented on the issue more broadly. He openly accused the US of plotting to remove him from power and called on his supporters to take to the streets to support the government and prevent a coup. This was followed by President Arif Alvi’s announcing the dissolution of the National Assembly, the lower house of the Pakistani parliament. Pakistan would have to hold new elections within the next 90 days, while Imran Khan would continue to serve as prime minister until then.
What is the real background to the current political crisis, which Imran Khan explicitly pointed out in his address to the nation?
Before the initial cancellation of the vote of confidence, Pakistan’s Information Minister Fawad Chaudhry admitted that as early as March 7, a day before the opposition's official request for a vote, they received a notice from "representatives of other countries". Those made it clear that "relations with Pakistan would depend on the success of the no-confidence vote. We were told that if it fails, Pakistan will have a difficult period ahead."
Faisal Vawda, chairman of the ruling Tehreek-e-Insaf party, also confirmed that there was a plot against Imran Khan over his refusal to "sell the country". Finally, there were media reports that the Pakistani intelligence agencies had uncovered a plot to assassinate the prime minister. Imran Khan's subsequent statement clearly implied Washington behind the coup attempt in Pakistan.
But why is the US so unhappy with Imran Khan? So much so that Washington decided to push the West-oriented domestic power groups to oust Khan.
First of all, Imran Khan has always been critical of the US policy in Eurasia. Particularly, he was dissatisfied that Washington valued Islamabad not enough as its instrumental ally in the war against terrorism. According to Khan, even Pakistan's joining the international coalition in the war in Afghanistan was a mistake. Because "no US ally has suffered in the anti-terrorist war as much as Pakistan has done", with 80,000 of its nationals lost during the war. As a bright example of Imran Khan’s position, we can recall his personal involvement in numerous protests against American drone attacks on Pakistani villages under the pretext of fighting terrorism. Remarkably, Imran Khan did not allow US troops to be stationed in Pakistan after their hasty withdrawal from Afghanistan last year.
But the key reason for Washington's displeasure with Imran Khan's government was that since 2018, Pakistan has considerably distanced itself from the Western influence and established closer relations with China and Russia. And Imran Khan's visit to Moscow, which almost coincided with the start of Russia's military invasion of Ukraine, has been yet another painful hit to the interests of Washington. Moreover, according to Pakistani media reports, the visit took place in spite of Washington's demands that Khan cancel his trip to Moscow.
Pakistan did not join the anti-Russian sanctions initiated by the West and abstained from voting on a resolution condemning Russia at the UN General Assembly. Moreover, Imran Khan lauded India, Pakistan's traditional rival, for similar actions. He reasoned that Pakistan "has friendly ties with the US, Russia, China and the EU and does not wish to be part of any camp". In response to attempts by the US and the EU to get Pakistan to have an acceptable vote, Imran Khan made the following statement that best describes his political credo: "I have not bowed to anyone so far, nor will I let my people do so.”
The possible loss of the US influence in Pakistan can hit Washington's interests in all the other regions of Eurasia. Experts remind that one of the crucial tasks that Washington is trying to implement today is the disruption of the Pakistan Stream gas pipeline project, which was one of the key topics of discussion during Khan's visit to Moscow. In addition, Washington relies on Islamabad as a tool to weaken Russia's position at the southern edge of its traditional influence in Central Asia. This includes using Pakistan's traditionally strong influence over Afghanistan, which is currently under Taliban rule.
Shahbaz Sharif in the arena
The US relies on political and military circles in Pakistan that have been closely linked with the American and European elites for decades. Hence Washington's reliance on opposition to Imran Khan, or rather the most influential opposition power groups that have previously ruled the country. Such as the Pakistan Muslim League led by members of the Sharif family, one of whom, Shahbaz Sharif, the brother of former Prime Minister Nawaz Sharif, led the opposition in the National Assembly. The other one is the Pakistan Peoples Party led by the well-known Bhutto political dynasty.
By triggering its mechanisms of influence over individual Pakistani politicians, the US appears to have succeeded in splitting the Imran Khan-led coalition. However, this did not immediately lead to Khan's withdrawal from power. He and his supporters had seemingly succeeded in upsetting the scheduled vote of no confidence in the National Assembly. Thanks to the president's announcement of the dissolution of the lower house of parliament and the snap elections, Imran Khan had a serious chance to extend his stay in power.
However, the situation upset the Supreme Court of Pakistan, which received a lawsuit filed by opposition parties claiming the illegitimacy of cancelling the vote of no confidence and dissolving the parliament. As a result, the Supreme Court ruled that the decision to dissolve the National Assembly and the cancellation of the vote of no confidence in Prime Minister Imran Khan was unconstitutional.
Almost immediately, a vote of no confidence in the Khan government was held in the parliament. This was followed by a vote for new prime minister Shahbaz Sharif supported by the majority opposition in the parliament.
This is how the government was changed in Pakistan. Instead of Imran Khan, who came to power four years ago under the slogans of social reforms, fight against corruption, strengthening Pakistan's independence, and ousting the former ruling political elite, now a typical representative of the latter found himself in the prime ministerial post. Being a descendant of the powerful Sharif family, Shahbaz Sharif ascended to power even though he was released on bail last year following a high-profile corruption case associated with his tenure as a chief minister of the largest Punjab province of Pakistan. Same as his famous brother, the now London-based ex-Prime Minister Nawaz Sharif, who was also released on bail after being imprisoned on corruption charges.
Meanwhile, the position of the army command appears to have also played an instrumental part in the change of government. The Pakistani army has traditionally been the most powerful state institution. It has repeatedly overthrown civilian governments to its credit. Besides, it also uses non-violent resources to shape the power of various political groups. It is even believed that it was army circles that supported Imran Khan's rise to power in 2018. But under the current circumstances, Khan has apparently failed to win the support of the army generals. First of all, because of the traditionally strong pro-Western sentiment in the army.
For example, one of Pakistan's most influential military leaders, Chief of the Army Staff General Qamar Javed Bajwa, have made statements against Imran Khan's foreign policy. Having expressed his bewilderment over Imran Khan's government's failure to condemn Russia's actions in Ukraine, he said that Pakistan's strategic ties with the US were important.
After a vote of no confidence in the Khan government, tens, if not hundreds of thousands of his supporters have turned out to protest in Pakistani cities, including the capital Islamabad. He himself favours immediate early parliamentary elections as the only way to determine "who the people want as prime minister".
In any case, the final solution to the political crisis, irrespective of which systemic power groups continue to rule in Pakistan now, seems to be a number-one priority. Especially given the serious economic and social problems in the country, as well as the threats posed by extremist and terrorist organisations. As a powerful, nuclear-armed state playing a significant role in Eurasian and global politics, also as a significant strategic partner to its allies, including Turkey and Azerbaijan, Pakistan cannot enjoy the privilege of complacency.