Avropa İttifaqı Bakı ilə İrəvan arasında sülh prosesini Azərbaycanın təklif etdiyi gündəliyə uyğun şəkildə sürətləndirir
6 aprel, Brüssel. Avropa İttifaqı Şurasının rəhbəri Şarl Mişelin vasitəçiliyi ilə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevlə Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyan arasında daha bir görüş keçirilir. Məlum olur ki, görüşdə nəticə əldə olunub. Buna isə görüş ərəfəsində aparılmış ciddi hazırlıq işləri imkan verib.
Tərəflərin regionun münaqişəli keçmişinə birdəfəlik son qoyacaq sülh müqaviləsi üzərində işə başlamaq haqda razılığa gəlməsi ehtiyatlı nikbinlik üçün əsas sayıla bilər.
Aİ təşəbbüsü ələ alır
İlham Əliyevlə Nikol Paşinyanın aprel görüşü Şarl Mişelin təşəbbüsü ilə Brüssel formatında keçirilmiş sayca üçüncü görüşdür. Brüsseldə ilk belə görüş ötən ilin dekabrında keçirilmiş, ikinci görüş isə bu il fevralın 4-də videokonfrans formatında baş tutmuşdu. Həmin görüşdə Şarl Mişellə yanaşı, Fransa Prezidenti Emmanuel Makron da iştirak etmişdi.
Avropa İttifaqının Bakı-İrəvan danışıqlarında fəal vasitəçi qismində çıxış etməsi heç də təsadüf deyil. Brüssel Cənubi Qafqaz regionuna özünün «Şərq Tərəfdaşlığı» proqramının əsasını təşkil edən qonşuluq siyasətinin vacib bəndi kimi baxır. Brüssel regionda strateji mövqelərini gücləndirməyin yolunu həm də Ermənistan-Azərbaycan nizamlanmasının irəli aparılmasında görür.
Aİ-nin region ölkələri ilə bağlı iqtisadi və investisiya planları hələ 2021-ci ilin dekabrında keçirilmiş «Şərq Tərəfdaşlığı» sammitində təsdiqlənib. Söhbət 2027-ci ilədək olan dövr üçün nəzərdə tutulmuş qrant vəsaitlərindən gedir. Brüssel onların köməyi ilə 17 milyard avroyadək investisiyanın cəlbini planlaşdırır. Hesab olunur ki, Avropanın dəstəyi və zəmanəti özəl investorların layihələrdə iştirakı üçün əsas olacaq. Məlum olduğu kimi, Brüssel cəlb olunacaq vəsaitlər çərçivəsində Azərbaycana 2, Ermənistana isə 2,6 milyard avro ayırmağı düşünür. Şübhəsiz ki, bu vəsaitlərin effektiv istifadəsi üçün müvafiq geosiyasi və geoiqtisadi şərait vacibdir. Belə bir vəziyyətdə sülh müqaviləsi üzərində işlərə başlanılması 27 sentyabr 2020-ci ildən aktual olan postmünaqişə gündəliyinə son nöqtəni qoya, Azərbaycanla Ermənistanı qarşılıqlı münasibətlərdə yeni mərhələyə keçirə bilər. Söhbət diplomatik münasibətlərin qurulmasından, hərtərəfli iqtisadi əlaqələrin inkişafından gedir.
Şarl Mişelin görüşün yekunları ilə bağlı bəyanatında istər Prezident İlham Əliyevin, istərsə də baş nazir Nikol Paşinyanın sülh razılaşmasının əldə olunması istiqamətində sürətlə irəliləmək niyyəti alqışlanır, onların xarici işlər nazirlərinə bu işlə məşğul olmalarını tapşırmasının önəmi vurğulanır. Liderlər XİN başçılarına bunun üçün lazım olan bütün işlərin görülməsi haqda tapşırıq verib.
Əminliklə demək olar ki, sənəd üzərində işlər Azərbaycan tərəfinin münasibətlərin normallaşdırılması ilə bağlı təklif etdiyi 5 prinsip nəzərə alınmaqla aparılacaq:
- qarşılıqlı olaraq bir-birinin suverenliyinin, ərazi bütövlüyünün, sərhədlərin toxunulmazlığının və siyasi müstəqilliyinin tanınması;
- qarşılıqlı olaraq bir-birinə qarşı ərazi iddialarının olmadığının təsdiqi və gələcəkdə belə iddiaların irəli sürülməyəcəyinə dair hüquqi öhdəliyin götürülməsi;
- dövətlərarası münasibətlərdə bir-birinin təhlükəsizliyinə təhdid yaratmaqdan, siyasi müstəqilliyə və ərazi bütövlüyünə hədə və güc tətbiqindən, o cümlədən BMT Nizamnaməsinə uyğun gəlməyən digər hallardan çəkinmək;
- dövlət sərhədlərinin delimitasiyası və demarkasiyası, diplomatik münasibətlərin qurulması;
- nəqliyyat əlaqələrinin və kommunikasiyaların açılması, qarşılıqlı maraq doğuran digər sahələrdə müvafiq kommunikasiyaların və əməkdaşlığın qurulması.
Hər halda, İlham Əliyev Rusiya Prezidenti Vladimir Putin ilə artıq Brüssel görüşündən sonra baş tutmuş telefon danışığında bildirib ki, Ermənistan Bakının dövlətlərarası münasibətlərin qurulması üçün irəli sürdüyü 5 prinsipi qəbul edib.
Delimitasiya və demarkasiya başlayır…
Bu mənada, dövlət sərhədinin delimitasiyası və demarkasiyası həlledici əhəmiyyət daşıyacaq. Onun reallaşmasının sərhəddəki gərginliyi birdəfəlik aradan qaldıracağına ümidlər var. Ümid olunur ki, sərhədlərin delimitasiyası və demarkasiyası Bakı ilə İrəvanın beynəlxalq birlik tərəfindən tanınan sərhədlər çərçivəsində qarşılıqlı olaraq bir-birinin ərazi bütövlüyü və suverenliyini tanımasını tezləşdirəcək.
Vacib məqam ondan ibarətdir ki, tərəflər müvafiq qərarları qəbul edən zaman bunadək imzalanmış və qüvvədə olan razılaşmalara əsaslanıblar. Söhbət 10 noyabr 2020-ci il tarixli üçtərəfli bəyannamədən, 11 yanvar 2021-ci il tarixli Moskva və 26 noyabr 2021-ci il tarixli Soçi bəyanatlarından gedir.
Brüssel görüşünün yekununda Soçi bəyanatına da istinadla birgə sərhəd komissiyasının yaradılması haqda qərar qəbul olunub. O, aprelin sonunadək yaradılmalıdır. Komissiyanın mandatı Ermənistanla Azərbaycan arasında sərhədin delimitasiyasını, sərhədboyu və yaxınlığında sabitlik və təhlükəsizliyin təminini nəzərdə tutacaq.
Məlum olduğu kimi, Soçidə tərəflər Azərbaycan-Ermənistan sərhədində sabitlik və təhlükəsizlik səviyyəsinin yüksəldilməsi istiqamətində addımların atılması haqda razılığa gəlib. Razılaşmaya əsasən, sərhədlərin delimitasiyası, daha sonra isə tərəflərin sorğusu əsasında Rusiyanın vasitəçiliyi ilə demarkasiyasının həyata keçirilməsi üçün komissiya yaradılmalı idi.
Doğrudur, Ermənistanın baş nazirinin bu proseslə bağlı öz yanaşması var. Nikol Paşinyan komissiyanın hansısa «ikili mandatı»ndan danışır. Onun fikrincə, birinci mandat delimitasiyanı, ikincisi isə bütün sərhəd boyu sülh və sabitliyin təminini nəzərdə tutmalıdır. Bununla yanaşı, o, prosesdə Moskvanın iştirakını da istisna etmir.
Nəzərə alsaq ki, Paşinyanın arzuları heç də həmişə reallıqlarla üst-üstə düşmür, komissiyanın «ikili mandat» prinsipi ilə işləyib-işləməyəcəyini zaman göstərəcək.
«Dağlıq Qarabağ» və Minsk qrupu oyundankənar vəziyyətdə
Sözün əsl mənasında oyundankənar vəziyyətdə qalmış tərəflərə gəlincə, bu, «Dağlıq Qarabağ» separatçıları və ATƏT-in Minsk qrupudur. Hər halda, Şarl Mişelin bəyanatında onların adları çəkilməyib. Onlardan 10 noyabr 2020-ci il tarixli üçtərəfli bəyannamədə də danışılmır, son ilyarımda qəbul edilmiş digər sənədlərdə də. Güman etmək olar ki, bir müddət sonra bu adlar birdəfəlik tarixin arxivinə gedəcək və onlara yalnız Azərbaycanın İkinci Qarabağ müharibəsindəki qələbəsindən əvvəlki hadisələrdən bəhs edən mənbələrdə rast gəlinəcək.
Ümumiyyətlə, Avropa Komissiyasının rəhbəri yekun bəyanatında sərt məsələlərdən yayınmağa çalışıb və diqqətini yalnız konkret razılaşmalara cəmləyib.
Doğrudur, bu, erməni tərəfinin danışıqlarda belə mövzuları qaldırmadığı anlamına gəlmir. Ermənistanın baş nazirinin danışıqlarda Minsk qrupunu, Qarabağ ermənilərini xatırlatdığına, həmçinin Qarabağ regionunda Azərbaycan Ordusunun mövqelərini gücləndirməsindən narahatlığını ifadə etdiyinə heç bir şübhə yoxdur. Brüssel görüşünün yekununda Paşinyan özü də etiraf edib ki, İrəvan üçün Qarabağın erməni əhalisinə təhlükəsizlik zəmanətinin verilməsi, «onların hüquq və azadlıqlarının təmini, həmçinin Dağlıq Qarabağın yekun statusunun müəyyənləşdirilməsi» rpinsipial əhəmiyyət daşıyır. Baş nazir deyib ki, bu məsələlər ermənilərin gündəmində Minsk qrupu həmsədrlərinin prosesə cəlbi ilə birlikdə yer alır və İrəvan bu məsələlərin də danışıqlar mövzusu olmasını istəyir.
Kifayət qədər aşkar olan məqamları görməmək isə əlbəttə ki, təəccüblüdür. Rusiya ilə Qərb ölkələri arasında aşılması mümküünsüz görünən ziddiyyətlər şəraitində Minsk qrupu formatının işləməsi böyük sual altına düşüb. Belə bir vəziyyətdə, yeni şəraitdə onun «potensial»ından istifadənin mümkünlüyünü yalnız İrəvan iddia edir. Rusiyanın xarici işlər naziri Sergey Lavrovun Brüssel görüşünün səhəri səsləndirdiyi bəyanat olmasaydı, Ermənistanın bu israrı bilmək olmaz nə qədər davam edəcəkdi. Söhbət Lavrovun ermənistanlı həmkarı Ararat Mirzoyanla görüşdən sonra keçirdiyi mətbuat konfransında səsləndirdiyi fikirlərdən gedir. O, Minsk qrupunun amerikalı və fransalı həmsədrlərinə istinadən bildirib ki, «onlar ATƏT-in Minsk qrupunun həmsədri olan üçlükdən imtina edib, daha bu formatda bizimlə işləməyəcəklərini bildiriblər».
Görünən isə odur ki, Aİ rəhbərliyi onsuz da artıq paslanmış, işləməyən mexanizmə müraciət etmədən, prosesi təkbaşına aparmaq qərarına gəlib. Ümumiyyətlə, Brüssel məsələyə kifayət qədər praqmatik yanaşmağa başlayıb. Aİ-nin hansı məsələlərə kökləndiyini göstərən yekun bəyanatlarda da ciddi məsələlərdən maksimum yan keçilir. Yekun bəyanatın mətninin Azərbaycanın mövqeyi ilə üst-üstə düşməsi isə Avropa İttifaqının Bakının yaratdığı yeni regional reallıqları qəbul etdiyinin daha bir göstəricisidir.
Yeni şəraitdə köhnə oyunlar
Bu, istər İrəvanı, istərsə də erməni diasporunun radikal mövqe nümayiş etdirən nümayəndələrini, həmçinin Ermənistan müxalifətinin eyni mövqedə olan təmsilçilərini ciddi şəkildə narahat edir.
Brüsseldəki üçtərəfli görüş ərəfəsində Ermənistan müxalifəti Azərbaycanla mümkün razılaşmaya etiraz olaraq İrəvanda «yoxsul» nümayişlər keçirirdisə, Strasburqda Avropa Parlamentinin, güman ki, Avropanın erməni diaspor təşkilatları ilə sıx əlaqəli 40-dan artıq deputatı Avropa İttifaqı Şurasının rəhbəri Şarl Mişelə məktubla müraciət etmişdi. Onlar Mişeldən Bakıya təzyiq göstərilməsini istəyirdilər. Məktubda Azərbaycana sülhməramlıların nəzarətindəki ərazilərdə əvvəlki mövqelərə qayıtması, «Dağlıq Qarabağın köklü əhalisi olan ermənilərin təhlükəsizliyini və əmin-amanlığını təhlükə altına salacaq istənilən əməldən çəkinməsi» üçün təzyiq göstərilməsi tələb olunur.
Məlum səbəblərdən bu müraciətə reaksiya olmayıb. Paşinyan üçün isə avropalı parlamentarilərin Bakıya qarşı bu demarşı lap yerinə düşüb. Çünki bu, Paşinyanın əlinə Brüsseldən Bakıya təzyiq göstərilməsini istəməsi üçün az da olsa, əsas verib. Ermənistan rəhbərliyi ola, Bakını üzərinə götürdüyü öhdəlikləri pozmaqda günahlandırmaya? Amma görünür Paşinyan özü də Brüsselin Bakının “əməllərini” pisləməsinə nail olacağına inanmayıb. O, İrəvana qayıdar-qayıtmaz, görüşdə bu mövzunu xüsusi olaraq qaldırmamasına haqq qazandırmağa çalışıb. Baş nazir bunu belə əsaslandırıb: «Söhbət Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin Rusiyaya məxsus sülhməramlı kontingentin nəzarətində olan əraziyə soxulmasından gedir. Odur ki, məsələ rusiyalı tərəfdaşlarımızın iştirakı ilə müzakirə edilməlidir və biz belə də edirik». Nikol Paşinyan bununla hədəf kimi sülhməramlıları göstərib və dolayısı ilə onları fəaliyyətsizlikdə təqsirləndirib.
Avropa İttifaqının rəhbərliyinə gəlincə, Brüsseldə praqmatik şəxslər oturur və onlar anlayırlar ki, mübahisəli məsələlər nə qədər çox qaldırılırsa, vasitəçilikdə uğur qazanmaq o qədər çətin olur. Bu üzdən də Şarl Mişel yalnız müsbətə köklənib, tərəflərin dəmir yolu əlaqəsinin bərpası istiqamətindəki addımlarını alqışlayıb, Ermənistanla Azərbaycanı nəqliyyat kommunikasiyalarının bərpası üçün effektiv həll yolu tapmağa çağırıb. Bununla yanaşı, Aİ tərəflər arasında əlaqə kanallarının inkişafını dəstəkləməyə hazır olduğunu bildirir, buna o cümlədən iqtisadi və investisiya planları, ümumi layihələrin müəyyənləşdirilməsi üçün iqtisadi məşvərət forumunun təşkili vasitəsi ilə nail oluna biləcəyini vurğulayır.
Azərbaycan artıq bu layihələr üzərində son dərəcə fəal iş aparır, avropalı tərəfdaşlarını da bu işə cəlb etməyə çalışır. Ermənistanın buna nə qədər hazır olub-olmadığını qiymətləndirmək üçün isə atılacaq konkret addımlara nəzər yetirmək lazım gələcək. Məşhur məsəldə deyildiyi kimi, cücəni payızda sayarlar.

European Union pushing for peace between Baku and Yerevan in line with agenda offered by Azerbaijan
Brussels, April 6. Another meeting between the Azerbaijani President Ilham Aliyev and Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan was mediated by the President of the European Council, Charles Michel. Apparently, the meeting was productive mainly thanks to the serious preparatory work taken care of the day before.
It is with cautious optimism we note the agreement reached between the parties to begin work on a peace treaty that draws a final line under the region's conflicting past.
EU takes the lead
The April meeting between Ilham Aliyev and Nikol Pashinyan was the third opportunity for talks in the Brussels format initiated by Charles Michel.  The previous two talks in Brussels were held in December 2021 and February 4, 2022 via a videoconference, also joined by the French President Emmanuel Macron.
It is no coincidence that the EU is an active mediator in the negotiations, as Brussels sees the South Caucasus region as an important part of its neighbourhood policy, an integral part of the Eastern Partnership programme. Brussels believes that the further development of the Armenian-Azerbaijani settlement is key to strengthen its strategic position in the region.
Earlier in December 2021, the Eastern Partnership summit approved the EU economic and investment plans for the states of the region. These include grant funds that will last until 2027. Brussels wants to use these funds to attract up to 17 billion euros of investments. The idea is that European support and guarantees would be sufficient grounds for private investors to participate in projects. Brussels is ready to allocate €2bn to Azerbaijan and €2.6bn to Armenia as part of its fund-raising initiative.
There is no doubt that the appropriate geopolitical and geo-economic conditions are necessary for the effective use of these funds.
An agreement to begin work on a peace treaty could draw a final line under the conflict, which lasted until September 27, 2020. It will also bring Azerbaijan and Armenia to a new stage of relations thanks to the establishment of diplomatic relations and the development of comprehensive economic ties.
A statement from President Michel following the bilateral meeting welcomes the desire expressed by both President Ilham Aliyev and Prime Minister Nikol Pashinyan to move quickly towards a peace agreement between the countries. The statement underlined the importance of instructing foreign ministers to work on the preparation of a future peace treaty that would settle all the necessary issues.
It is safe to assume that the document will be drafted taking into account the following five principles proposed by the Azerbaijani side for the normalisation of relations:
• mutual recognition of each other's sovereignty, territorial integrity, inviolability of international borders and political independence;
• mutual confirmation of the absence of territorial claims of states against each other and a legal obligation not to assert such claims in the future;
• refraining from threatening each other's security in inter-state relations, from using threats and force against political independence and territorial integrity to other circumstances incompatible with the purposes of the UN Charter;
• delimitation and demarcation of the state border and the establishment of diplomatic relations;
• opening of transport and communications, establishment of other relevant communications and cooperation in other areas of mutual interest.
In a telephone conversation with Russian President Vladimir Putin after the Brussels meeting, Ilham Aliyev stated that Armenia had accepted the five principles proposed by Azerbaijan for the establishment of inter-state relations.
Delimitation and demarcation begins
In this aspect, the process of delimitation and demarcation of borders will be of key importance. It is expected that this will completely resolve border tensions and record mutual recognition of sovereignty and territorial integrity within internationally recognised borders.
It is important to note that to take the relevant decisions the parties were guided by previously signed and existing agreements, including the Trilateral Statement dated November 10, 2020, the Moscow Statement of January 11, 2021 and the Sochi Statement of November 26, 2021.
Following the Brussels meeting and building upon the principles of the Sochi statement, it was decided to hold a Joint Border Commission before the end of April. The Commission will be responsible for the delimitation of bilateral border between Armenia and Azerbaijan and ensure a stable security situation along and near the border.
During the previous summit in Sochi, the participants agreed to take steps to improve stability and security on the Azerbaijani-Armenian border, to work towards the establishment of the bilateral commission that would be ensure delimitation and subsequent demarcation of state borders with the consultative assistance of Russia at the request of the sides.
However, the Armenian prime minister has his own vision of the ongoing process. Pashinyan mentions a so-called dual mandate for the commission—delimitation and ensuring peace and stability along the entire border line, possibly through the Russian involvement. Considering that Pashinyan's wishes do not always match the reality, we yet to see whether or not the commission will indeed operate on the dual-mandate principle.
No more Nagorno-Karabakh and the Minsk Group
In fact, it is Nagorno-Karabakh and OSCE Minsk Group that became the real outsiders of the ongoing process. At least they are not even mentioned in the statement by the head of the European Council. Nor were they mentioned in the November 10, 2020 trilateral statement, or in all the other documents adopted since.
We can assume that after some time these titles will finally fade into oblivion and will only be found in sources that refer to events that preceded Azerbaijan's victory in the Second Garabagh  War.
In general, judging from the final statement, Charles Michel tried to avoid acute issues and focus on concrete agreements.
Yet the Armenian side has raised this issue during the negotiations. There is no doubt that the Armenian Prime Minister mentioned both the Minsk Group and the Armenians of Karabakh, as well as expressed his concern about the strengthening of the Azerbaijani army in Garabagh.
After the Brussels summit, Pashinian acknowledged that for Yerevan it was crucial to guarantee the security of the Armenian population of Garabagh, "to ensure their rights and freedoms, as well as the final clarification of the status of Nagorny Karabakh". According to Pashinyan, these issues are on the Armenian agenda, along with the involvement of the Minsk Group co-chairmanship, and Yerevan wants to see them as topics of negotiation.
It is amazing to realise how one can be so blind to the obvious! Amid insurmountable contradictions between Russia and the West, it is strange to expect even the functioning of the Minsk Group format. It is only Yerevan that persists in exploiting the ‘potential’ of existing circumstances. This could have gone on for an unknown amount of time, had it not been for Russian Foreign Minister Sergey Lavrov's statement the day after the meeting in Brussels. During a press conference following the meeting with Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan, Lavrov referred to the American and French co-chairs and said that they had "cancelled the three co-chairs of the OSCE Minsk Group and stated that they would not communicate with us in that format".
Apparently, the EU leadership has already determined to handle the process without relying upon such a rusty and dysfunctional mechanism anyway.
In general, Brussels has been very pragmatic, trying to avoid sharp angles in the final statement and reflecting the current mood within the European Union. Matching of the text of the final statement with Azerbaijan’s position further proves that the EU indeed acknowledges the new regional realities created by Azerbaijan.
Old games in new circumstances
This causes serious concerns in Yerevan, among the radical Armenian diaspora circles and their sympathisers in the Armenian opposition.
Thus, just before the trilateral meeting in Brussels, the opposition organised meagre protest rallies in Yerevan against possible agreements, while in Strasbourg more than 40 MEPs, apparently closely linked to Armenian diaspora organisations in Europe, applied to President Charles Michel to put pressure on Baku.
Authors of the letter demanded Mr. Michel to put pressure on Baku to make it withdraw to original positions in the temporary deployment zone of the Russian peacekeeping troops, and "to cease any action that could endanger the security and well-being of the indigenous Armenian population of Nagorny Karabakh".
For obvious reasons there was no reaction to this appeal. Pashinyan, however, considered this demarche of European parliamentarians very timely, as it gave his position at least some ground for asking to influence Baku on this issue. As expected, the Armenian leadership accused Azerbaijan of violating its commitments. But it seems that even Pashinyan assessed his chances of provoking Brussels to condemn Baku's actions as insignificant. Upon his return to Yerevan, the Armenian premier had to find excuses to prove that he did not raise this issue during the meeting, "since the Azerbaijani Armed Forces invaded into the zone of responsibility of the Russian peacekeeping contingent, this issue should be discussed with the participation of Russian partners. This is exactly what we are doing currently”. That’s how Pashinyan was trying to shift all the blame onto the peacekeepers indirectly accusing them of inaction.
As for the EU leadership, pragmatists in Brussels understand that the frequency of conflicting themes is inversely proportional to the success of the mediation success. Charles Michel therefore has focused on positive accomplishments and welcomed steps to restore the railway tracks, calling on both Armenia and Azerbaijan to find effective solutions to restore transport communications as well.
On behalf of the EU, Michel has expressed their readiness to support the development of communication channels, including in line with EU’s Economic and Investment Plan and through the use of the proposed economic consultation forum to identify common projects.
Azerbaijan is already actively working on these projects with its European partners. Armenia will be able to demonstrate its readiness to get involved in the process by concrete steps. As the saying goes, don't count your chickens before they hatch.