ŞƏRQDƏ NÖVBƏTİ PARTLAYIŞ
Qüdsdəki Əl-Əqsa məscidi ərazisində və onun ətrafında baş vermiş toqquşma nəticəsində ərəb-İsrail münaqişəsinin yenidən alovlanması Yaxın Şərqdə sülhün nə qədər kövrək olduğunu bir daha ortaya qoyub. Bununla yanaşı, baş verənlər İslam dünyasında Məkkədəki Əl-Haram və Mədinədəki Məhəmməd peyğəmbərin məscidindən sonra üçüncü müqəddəs məkan sayılan Əl-Əqsa məscidinin tək İsrailin ərəb icması və Fələstin Muxtariyyəti deyil, bütünlükdə ərəb dünyası üçün nə qədər vacib olduğunu sübut edib. Necə deyərlər, əgər nə isə Yaxın Şərqi həqiqətən yandıra bilərsə, bu, Əl-Əqsa məscidi ilə bağlı dəfələrlə müzakirə olunmuş status-kvonun pozulması nəticəsində baş verə biləcək iğtişaşlardır.
Dağ uğrunda savaş
Növbəti gərginlik dalğası həm müsəlmanlar üçün müqəddəs sayılan Ramazan bayramına, həm də yəhudilərin Pesah bayramına təsadüf edib. Yəhudilərin Məbəd dağı adlandırdıqları Əl-Əqsa məscidi həm yəhudi dinində, həm də islamda müqəddəs məkan hesab olunur. Bununla yanaşı, müsəlmanlar üçün yəhudilərin Məbəd dağı adlandırdıqları yer – Əl-Əqsa deməkdir və bu əraziyə qalxan şəxslər, sanki, məscidə daxil olurlar. Razılaşmaya əsasən, yəhudilər bu məkanı yalnız ziyarət edə bilərlər. Onların burada ibadət etmələrinə icazə yoxdur. Sonu görünməyən ərəb-İsrail qarşıdurmasında növbəti gərginliyə də məhz bu qaydanın pozulması səbəb olub.
Münaqişənin tarixi haqda yaxşı məlumatı olanlar 1969-cu ildə protestantlara məxsus «Allahın kilsəsi» fundamentalist sektasının avstraliyalı üzvü Maykl Dennis Rohenin «Məsihin qayıdış tarixini yaxınlaşdırmaq üçün» Əl-Əqsanı yandırdığını yaxşı bilirlər. O zaman bütün Yaxın Şərqi və Hindistanı bürümüş kütləvi iğtişaşlar xeyli insan tələfatına səbəb olmuşdu. Fələstinli gənclərlə İsrailin təhlükəsizlik qüvvələri arasında baş vermiş indiki qarşıdurmada isə onlarla insan yaralanıb. Maska geyinmiş fələstinlilər İsrail polisini daş-qalaq edib, qarşı tərəf isə səs qumbaralarından, hətta gözyaşardıcı qumbaraların atılması üçün dronlardan istifadə edib. Baş verənlərin videogörüntüləri dərhal bütün sosial şəbəkələri bürüyüb, bu isə öz növbəsində, İsrailin müxtəlif ərəb icmalarının etiraz aksiyalarına çıxmasına, həmçinin Yaxın Şərqdən kənarda, məsələn, İsrailin Nyu-Yorkdakı konsulluğu qarşısında nümayişlərə səbəb olub.
Bayram «hədiyyə»ləri
Ən təhlükəlisi isə İsraillə Qəzza sektoru arasında, həmçinin Cənubi Livan ərazisində raket və artilleriya zərbələri olub. İsrail baş verənlərə görə məsuliyyəti HƏMAS-ın üzərinə qoyub. HƏMAS liderləri özləri də Əl-Əqsanın yalnız müsəlmanlara məxsus olduğunu bildirib və fələstinlilərin orada ibadət etmək haqqını qoruyacaqlarına and içiblər. HƏMAS-ın adı açıqlanmayan yüksəkrütbəli nümayəndəsi bildirib ki, onların arasında yeni münaqişə başlayarsa, «Cənubi Livandan cəbhə açılacaq» və «1948-ci ilin ərəb intifadası» başlayacaq. Hərəkatın hərbi qanadının rəsmisi Mahmud Mardaui isə deyib ki, Fələstin ərəblərinin Qüdsdəki iğtişaşları «sionist rejiminin gücünü itirdiyinin göstəricisidir». Fələstinin baş naziri Məhəmməd Ştaye isə öz növbəsində, İsrailin muxtariyyət ərazisindəki əməllərinin gərginliyi artırdığını, «iki xalq üçün iki dövlət» konsepsiyasını pozduğunu söyləyib.
Yaşananlar, təbii ki, müşahidəçilərdə ötənilki münaqişənin təkrarlana biləcəyilə bağlı narahatlıq yaradıb. Söhbət İsrailin Qəzza zolağında keçirdiyi və mayın 10-dan 21-dək davam etmiş «Divar keşikçiləri» hərbi əməliyyatından gedir. Bu gərginlik də Ramazanın sonlarına yaxın, üstəlik, Qüds və Əl-Əqsada iğtişaşlarla başlamışdı. O zaman əksər fələstinlilər İsrail rəhbərliyinin Məbəd dağında sərt tədbirlər gördüyünü deyirdilər. Bildirilirdi ki, yəhudi dövləti bunu İsrail ərəblərinin və fələstinlilərin son həftələr ərzində törətdikləri, əksəriyyəti dinc sakin olmaqla 14 nəfərin ölümünə səbəb olmuş silsilə terror aktlarına cavab olaraq edir.
Bu gün ərəb-İsrail münaqişəsinin qızışmasını, əlbəttə ki, heç kəs istəmir. Qərbin kollektiv qüvvələri bütün diqqəti Rusiya ilə müharibə aparan Ukraynanın dəstəklənməsinə yönəldib. Bundan başqa, Suriya bütün region üçün qeyri-sabitlik mənbəyi olaraq qalır. İranla onun nüvə proqramına dair dialoqun davam etdirilməsi cəhdləri də davam edir. Üstəlik, ərzaq bazarlarında kifayət qədər qarışıq olan vəziyyət geosiyasi, iqtisadi, hətta iqlim xarakterli «gözlənilməzliklər»lə daha da ağırlaşa bilər. Bu, böyük qaçqın və mühacir kütləsinin yaranması deməkdir.
Belə bir vəziyyətdə tərəflər Ağ Evin nüfuzuna bel bağlayır. ABŞ-ın dövlət katibi Entoni Blinken Fələstin lideri Mahmud Abbasla İsrailin xarici işlər naziri Yair Lapidi gərginliyi artıracaq addımlardan çəkinməyə çağırıb. Dövlət Departamentinin rəsmisi Ned Prays isə bildirib ki, Birləşmiş Ştatlar baş qaldırmış gərginlikdən «son dərəcə narahatdır». O, tərəfləri Əl-Əqsa kompleksində «tarixi status-kvonu» qorumağa, «təxribatçı addımlar»dan çəkinməyə səsləyib.
Bundan başqa, BMT Təhlükəsizlik Şurası vəzyyəti təcili toplantıda müzakirə edib. Toplantı bağlı qapılar arxasında keçirilib. Ən əsası isə, ABŞ prezidenti Co Baydenin İsrailə səfər edəcəyi məlum olub. Lakin səfərin nə vaxt olacağı və bu zaman konkret nələrin müzakirə ediləcəyi açıqlanmır. Hazırda yalnız bir şey bəllidir: Bayden ilə Bennet arasında baş tutmuş telefon söhbətində «bir sıra qlobal və regional məsələlər müzakirə olunub».
Kəpənək effekti
İsraildə yetişməkdə olan növbəti daxili siyasi böhran vəziyyəti daha da qəlizləşdirir. Yerli KİV yazır ki, İsrail qüvvələrinin Qüdsün təhlükəsizliyinin təmini məqsədi ilə əməliyyatları davam etdirmək üçün «tam sərbəstliyə malik» olduğunu deyən baş nazir Naftali Bennetin məqsədi vəziyyətə nəzarət etdiyini göstərməkdir. Reallıqda isə onun bu cəhdi tam əks effekt verib. Hər halda, baş nazirlə koalisiyada olan müsəlmanların Raam partiyası Knessetdə fəaliyyətini dondurub. Bu, siyasi böhranla, Bennetin tərəfdarları ilə Binyamin Netanyahunun 12 illik hökmranlığına son qoymasından 1 il sonra 120 yerlik Knessetin dağılması ilə nəticələnə bilər. Bu gün ölkəyə rəhbərlik edən partiyalar ittifaqını yalnız əvvəlki hökumət başçısına müxalifətdə olmaq birləşdirir. Hakim koalisiyada həm solçular, həm mərkəzçilər, həm dini və millətçi qruplar, hətta İsrail tarixində ilk dəfə olaraq, ərəb azlıqların partiyası təmsil olunur. Belə bir koalisiyanın, təbii ki, zəif cəhətləri çoxdur. Odur ki, Raam partiyasının əməkdaşlıqdan imtinası hökumətə ciddi zərbədir. Üstəlik, koalisiya, təxminən, 2 həftə əvvəl artıq çoxluğu əldən verib.
Yeri gəlmişkən, bu qərarla Raam rəhbəri Mənsur Abbas öz siyasi gələcəyini də sual altına qoyub. O, İsrail siyasətində fəal iştirakın ərəb cəmiyyətinə ciddi nailiyyətlər qazandıracağını düşünsə də, faktiki olaraq buna nail ola bilməyib. Bundan başqa, indi İsrailin ərəb qonşuları ilə münasibətləri yaxşılaşdırması da gündəmdədir. Aprelin 21-də İordaniyada ərəb dövlətlərinin xarici işlər nazirlərinin təcili toplantısı keçirilib. Onlar Qüdsdəki vəziyyəti müzakirə ediblər. Bundan əvvəl isə Şərqi Qüdsdəki müqəddəs məkanların, o cümlədən Köhnə şəhərin mühafizəçisi olan İordaniya İsraildəki müvəqqəti işlər vəkilini «İsrailin müqəddəs Əl-Əqsa məscidindəki qanunsuz və təxribatçı əməllərinə etiraz bildirmək üçün» ölkəyə çağırmışdı. İordaniya kralı II Abdullanın fikrincə, İsrilin Əl-Əqsada inanclı müsəlmanlara qarşı «birtərəfli addımları» regionda sülh perspektivlərinə ciddi zərbədir.
Nəticədə, İsrailin xarici işlər naziri Yair Lapid Məbəd dağında status-kvonu dəyişmək niyyətlərinin olmadığını bildirib, onun müsəlmanlarla yəhudilər arasında bölünə biləcəyi haqda iddiaları rədd edib. Beləliklə, İsrail güzəştə gedir və bu, güman ki, bölgədə kövrək də olsa, tarazlığı bərpa edəcək. Digər tərəfdən aydındır ki, bütün bunlar yalnız növbəti mərhələdir. Ərəb-İsrail münaqişəsi, təəssüf ki, sağalmaz yara olaraq qalır…
Əl-Əqsa məscidi məşhur və müqəddəs məkandır. Amma o, həm də kədərli yerləri. Burada tarixən – səlib yürüşü dövründən indiyədək daim zorakılıqlar yaşanıb və bu gün də yaşanır. Bura bir çox konfessiyalar üçün müqəddəs məkan kimi, dünyada sülh rəmzi, sülh ümidi ola bilərdi. Amma hələ də ixtilaf alması olaraq qalır və bir daha göstərir ki, real kompromis haqda danışmaq yersizdir. Çünki nə hazırki beynəlxalq münasibətlər sisteminin mövcud mexanizmləri buna imkan verir, nə də onun iştirakçılarının belə bir niyyəti var...

Новый виток арабо-израильского противостояния не в интересах ни региона, ни мировых держав
Эскалация арабо-израильского конфликта, случившаяся из-за столкновений в районе мечети Аль-Акса в Иерусалиме и вокруг него, в очередной раз доказала хрупкость мира на Ближнем Востоке. Также еще раз была обозначена важность мечети Аль-Акса, которая считается третьей по значимости в исламе после Аль-Харам в Мекке и мечети пророка Мухаммеда в Медине не только для арабской общественности Израиля и Палестинской автономии, но и всего арабского мира. Как говорят, если что-то и может действительно поджечь Ближний Восток, так это беспорядки, которые могут начаться, если будет нарушен много раз обсуждаемый статус-кво мечети Аль-Акса.
Заветная гора
Всплеск напряженности совпал как со священным для мусульман месяцем Рамадан, так и с еврейским праздником Песах. Комплекс мечети Аль-Акса, который у евреев называется Храмовой горой, считается святым местом и в иудаизме, и в исламе. При этом для мусульман все, что евреи называют Храмовой горой, - это Аль-Акса, и входя в этот район, люди как будто вступают в мечеть. По договору евреи могут только посещать это место, но не молиться там. Нарушение этого правила спровоцировало новый круг насилия в кажущемся бесконечным арабо-израильском конфликте.
Хорошо знакомые с историей конфликта помнят случай в 1969 году, когда австралийский член протестантской фундаменталистской секты «Церковь Бога» Майкл Деннис Рохэн, стараясь, по его словам, «приблизить дату возвращения Мессии», поджег Аль-Аксу. Распространившиеся тогда по всему Ближнему Востоку и Индии массовые беспорядки сопровождались гибелью участников акций. Нынешние беспорядки между палестинской молодежью и израильскими силами безопасности также привели к десяткам пострадавших. Палестинцы в масках бросали камни и петарды, израильская полиция применяла светошумовые гранаты и даже беспилотник для запуска гранат со слезоточивым газом. Видео происходящего мгновенно было растиражировано по всем соцсетям, что, в свою очередь, вызвало акции протеста в некоторых арабских общинах Израиля, а также за пределами Ближнего Востока - к примеру, у консульства Израиля в Нью-Йорке.
Праздничные «подарки»
Однако самым тревожным стал ракетный и артиллерийский обстрел между Израилем и сектором Газа, а также территорией Южного Ливана. Израиль возложил ответственность за происходящее на группировку ХАМАС. Ее лидеры действительно заявили, что Аль-Акса принадлежит только мусульманам, и поклялись защищать право палестинцев молиться там. Высокопоставленный источник в ХАМАС предупредил, что если между ними вспыхнет новый конфликт, «фронт будет открыт из Южного Ливана» и начнется «интифада арабов 1948 года». По словам официального представителя боевого крыла движения Махмуда Мардауи, беспорядки палестинских арабов в Иерусалиме говорят о том, «что так называемый сионистский режим утратил силу сдерживания». Премьер-министр Палестины Мухаммед Штайе в свою очередь заявил, что меры Израиля на палестинских территориях приводят к росту напряженности и подрывают концепцию «два государства для двух народов».
Естественно, что у наблюдателей тут же возникла обеспокоенность по поводу возможного повторения прошлогоднего конфликта - израильской военной операции в секторе Газа под названием «Страж стен», которая проводилась с 10 по 21 мая. Эта эскалация конфликта также разгорелась ближе к концу Рамадана и тоже началась с беспорядков в Иерусалиме и Аль-Аксе. В этот раз многие палестинцы посчитали, что руководство Израиля ужесточило свои действия на Храмовой горе в отместку за серию террористических атак израильских арабов и палестинцев в последние недели, в результате чего погибли 14 человек, в основном мирные жители.
В данный момент никто, конечно, не желает разжигания арабо-израильского конфликта. Коллективные силы Запада слишком отвлечены на помощь Украине в ее войне с Россией, Сирия продолжает оставаться источником дестабилизации всего региона. Не прекращаются также попытки продолжить диалог с Ираном по поводу его ядерной программы. Плюс на продовольственных рынках складывается довольно нервная ситуация, которая может усугубиться другими «неожиданностями» геополитического, экономического и даже климатического характера и стать причиной появления большого числа мигрантов и беженцев. В данной ситуации стороны надеются на авторитетный голос Белого дома. Госсекретарь США Энтони Блинкен призвал главу Палестины Махмуда Аббаса и министра иностранных дел Израиля Яира Лапида избегать действий по нагнетанию напряженности. Представитель Госдепартамента Нед Прайс заявил, что Соединенные Штаты «глубоко обеспокоены» напряженностью, и призвали все стороны сохранить «исторический статус-кво» в комплексе Аль-Акса и избегать «провокационных» шагов.
Кроме того, Совбез ООН рассмотрел ситуацию в регионе на экстренном заседании за закрытыми дверями в Нью-Йорке. Но самое главное - стало известно, что президент США Джо Байден посетит Израиль. Впрочем, когда состоится визит, а также какова будет его конкретная повестка, пока не уточняется. Все, что известно: в ходе разговора по телефону Байден и Беннет «обсудили целый ряд глобальных и региональных вопросов».
Эффект бабочки
Между тем ситуация осложняется назревающим очередным внутриполитическим кризисом в Израиле. Как пишут местные СМИ, премьеру Нафтали Беннету, заявившему, что израильские силы имеют «полную свободу действий» для продолжения операций по поддержанию безопасности в Иерусалиме, было важно продемонстрировать, что он владеет ситуацией. Хотя в реальности выходит так, что он, возможно, добился обратного эффекта. Так, мусульманская партия Раам в коалиции премьера заморозила свою деятельность в Кнессете. Это грозит политическим кризисом и развалом коалиции в 120-местном Кнессете всего через год после того, как Беннет сумел собрать себе сторонников и тем самым положил конец 12-летнему правлению Биньямина Нетаньяху. Союз партий, которых объединяет лишь оппозиция предыдущему главе правительства и среди которых есть левые и центристы, религиозные и националистические группы, а также впервые в истории Израиля партия, состоящая из представителей арабо-израильского меньшинства страны, понятное дело, имеют множество уязвимостей. Поэтому отказ от сотрудничества партии Раам станет серьезным ударом, тем более что двумя неделями ранее коалиция уже потеряла большинство.
Кстати, одновременно поставил под угрозу свое политическое будущее и сам глава Раам Мансур Аббас. Он рассчитывал, по сути, на то, что активное участие в израильской политике может принести арабскому обществу ощутимые гражданские победы, но фактически не добился этого.
Кроме того, на кон поставлены усилия Израиля по налаживанию отношений со своими арабскими соседями. 21 апреля в Иордании состоялась экстренная встреча министров иностранных дел арабских стран для обсуждения ситуации в Иерусалиме. Ранее Иордания, которая является хранителем святых мест в Восточном Иерусалиме, в том числе Старого города, вызвала временного поверенного в делах Израиля, чтобы «выразить протест против незаконных и провокационных нарушений Израилем в священной мечети Аль-Акса». По мнению короля Иордании Абдаллы II, «односторонние» действия Израиля против верующих мусульман в мечети Аль-Акса серьезно подрывают перспективы мира в регионе.
В итоге министр иностранных дел Израиля Яир Лапид заявил об отсутствии намерений менять статус-кво на Храмовой горе и отверг слухи о возможности ее раздела между евреями и мусульманами. Израиль делает шаг навстречу и, скорее всего, хрупкое равновесие в регионе будет восстановлено. С другой стороны, понятно, что это все равно был лишь очередной этап. Арабо-израильский конфликт, к сожалению, продолжает оставаться незаживающей раной.
Мечеть Аль-Акса - знаменитое, святое, но в то же время печальное место. Место, пронизанное историей, где начиная от крестоносцев и по сегодняшний день часто творилось и творится насилие. Место, где сосредоточены святые места для представителей многих конфессий, и которое могло бы стать надеждой и символом мира на земле. Но продолжает оставаться яблоком раздора и ярким примером того, что, в принципе, нынешняя система международных отношений не имеет достаточных механизмов, а также воли и желания ее участников, чтобы искать реально работающие компромиссы.