ŞƏRQDƏ NÖVBƏTİ PARTLAYIŞ
Qüdsdəki Əl-Əqsa məscidi ərazisində və onun ətrafında baş vermiş toqquşma nəticəsində ərəb-İsrail münaqişəsinin yenidən alovlanması Yaxın Şərqdə sülhün nə qədər kövrək olduğunu bir daha ortaya qoyub. Bununla yanaşı, baş verənlər İslam dünyasında Məkkədəki Əl-Haram və Mədinədəki Məhəmməd peyğəmbərin məscidindən sonra üçüncü müqəddəs məkan sayılan Əl-Əqsa məscidinin tək İsrailin ərəb icması və Fələstin Muxtariyyəti deyil, bütünlükdə ərəb dünyası üçün nə qədər vacib olduğunu sübut edib. Necə deyərlər, əgər nə isə Yaxın Şərqi həqiqətən yandıra bilərsə, bu, Əl-Əqsa məscidi ilə bağlı dəfələrlə müzakirə olunmuş status-kvonun pozulması nəticəsində baş verə biləcək iğtişaşlardır.
Dağ uğrunda savaş
Növbəti gərginlik dalğası həm müsəlmanlar üçün müqəddəs sayılan Ramazan bayramına, həm də yəhudilərin Pesah bayramına təsadüf edib. Yəhudilərin Məbəd dağı adlandırdıqları Əl-Əqsa məscidi həm yəhudi dinində, həm də islamda müqəddəs məkan hesab olunur. Bununla yanaşı, müsəlmanlar üçün yəhudilərin Məbəd dağı adlandırdıqları yer – Əl-Əqsa deməkdir və bu əraziyə qalxan şəxslər, sanki, məscidə daxil olurlar. Razılaşmaya əsasən, yəhudilər bu məkanı yalnız ziyarət edə bilərlər. Onların burada ibadət etmələrinə icazə yoxdur. Sonu görünməyən ərəb-İsrail qarşıdurmasında növbəti gərginliyə də məhz bu qaydanın pozulması səbəb olub.
Münaqişənin tarixi haqda yaxşı məlumatı olanlar 1969-cu ildə protestantlara məxsus «Allahın kilsəsi» fundamentalist sektasının avstraliyalı üzvü Maykl Dennis Rohenin «Məsihin qayıdış tarixini yaxınlaşdırmaq üçün» Əl-Əqsanı yandırdığını yaxşı bilirlər. O zaman bütün Yaxın Şərqi və Hindistanı bürümüş kütləvi iğtişaşlar xeyli insan tələfatına səbəb olmuşdu. Fələstinli gənclərlə İsrailin təhlükəsizlik qüvvələri arasında baş vermiş indiki qarşıdurmada isə onlarla insan yaralanıb. Maska geyinmiş fələstinlilər İsrail polisini daş-qalaq edib, qarşı tərəf isə səs qumbaralarından, hətta gözyaşardıcı qumbaraların atılması üçün dronlardan istifadə edib. Baş verənlərin videogörüntüləri dərhal bütün sosial şəbəkələri bürüyüb, bu isə öz növbəsində, İsrailin müxtəlif ərəb icmalarının etiraz aksiyalarına çıxmasına, həmçinin Yaxın Şərqdən kənarda, məsələn, İsrailin Nyu-Yorkdakı konsulluğu qarşısında nümayişlərə səbəb olub.
Bayram «hədiyyə»ləri
Ən təhlükəlisi isə İsraillə Qəzza sektoru arasında, həmçinin Cənubi Livan ərazisində raket və artilleriya zərbələri olub. İsrail baş verənlərə görə məsuliyyəti HƏMAS-ın üzərinə qoyub. HƏMAS liderləri özləri də Əl-Əqsanın yalnız müsəlmanlara məxsus olduğunu bildirib və fələstinlilərin orada ibadət etmək haqqını qoruyacaqlarına and içiblər. HƏMAS-ın adı açıqlanmayan yüksəkrütbəli nümayəndəsi bildirib ki, onların arasında yeni münaqişə başlayarsa, «Cənubi Livandan cəbhə açılacaq» və «1948-ci ilin ərəb intifadası» başlayacaq. Hərəkatın hərbi qanadının rəsmisi Mahmud Mardaui isə deyib ki, Fələstin ərəblərinin Qüdsdəki iğtişaşları «sionist rejiminin gücünü itirdiyinin göstəricisidir». Fələstinin baş naziri Məhəmməd Ştaye isə öz növbəsində, İsrailin muxtariyyət ərazisindəki əməllərinin gərginliyi artırdığını, «iki xalq üçün iki dövlət» konsepsiyasını pozduğunu söyləyib.
Yaşananlar, təbii ki, müşahidəçilərdə ötənilki münaqişənin təkrarlana biləcəyilə bağlı narahatlıq yaradıb. Söhbət İsrailin Qəzza zolağında keçirdiyi və mayın 10-dan 21-dək davam etmiş «Divar keşikçiləri» hərbi əməliyyatından gedir. Bu gərginlik də Ramazanın sonlarına yaxın, üstəlik, Qüds və Əl-Əqsada iğtişaşlarla başlamışdı. O zaman əksər fələstinlilər İsrail rəhbərliyinin Məbəd dağında sərt tədbirlər gördüyünü deyirdilər. Bildirilirdi ki, yəhudi dövləti bunu İsrail ərəblərinin və fələstinlilərin son həftələr ərzində törətdikləri, əksəriyyəti dinc sakin olmaqla 14 nəfərin ölümünə səbəb olmuş silsilə terror aktlarına cavab olaraq edir.
Bu gün ərəb-İsrail münaqişəsinin qızışmasını, əlbəttə ki, heç kəs istəmir. Qərbin kollektiv qüvvələri bütün diqqəti Rusiya ilə müharibə aparan Ukraynanın dəstəklənməsinə yönəldib. Bundan başqa, Suriya bütün region üçün qeyri-sabitlik mənbəyi olaraq qalır. İranla onun nüvə proqramına dair dialoqun davam etdirilməsi cəhdləri də davam edir. Üstəlik, ərzaq bazarlarında kifayət qədər qarışıq olan vəziyyət geosiyasi, iqtisadi, hətta iqlim xarakterli «gözlənilməzliklər»lə daha da ağırlaşa bilər. Bu, böyük qaçqın və mühacir kütləsinin yaranması deməkdir.
Belə bir vəziyyətdə tərəflər Ağ Evin nüfuzuna bel bağlayır. ABŞ-ın dövlət katibi Entoni Blinken Fələstin lideri Mahmud Abbasla İsrailin xarici işlər naziri Yair Lapidi gərginliyi artıracaq addımlardan çəkinməyə çağırıb. Dövlət Departamentinin rəsmisi Ned Prays isə bildirib ki, Birləşmiş Ştatlar baş qaldırmış gərginlikdən «son dərəcə narahatdır». O, tərəfləri Əl-Əqsa kompleksində «tarixi status-kvonu» qorumağa, «təxribatçı addımlar»dan çəkinməyə səsləyib.
Bundan başqa, BMT Təhlükəsizlik Şurası vəzyyəti təcili toplantıda müzakirə edib. Toplantı bağlı qapılar arxasında keçirilib. Ən əsası isə, ABŞ prezidenti Co Baydenin İsrailə səfər edəcəyi məlum olub. Lakin səfərin nə vaxt olacağı və bu zaman konkret nələrin müzakirə ediləcəyi açıqlanmır. Hazırda yalnız bir şey bəllidir: Bayden ilə Bennet arasında baş tutmuş telefon söhbətində «bir sıra qlobal və regional məsələlər müzakirə olunub».
Kəpənək effekti
İsraildə yetişməkdə olan növbəti daxili siyasi böhran vəziyyəti daha da qəlizləşdirir. Yerli KİV yazır ki, İsrail qüvvələrinin Qüdsün təhlükəsizliyinin təmini məqsədi ilə əməliyyatları davam etdirmək üçün «tam sərbəstliyə malik» olduğunu deyən baş nazir Naftali Bennetin məqsədi vəziyyətə nəzarət etdiyini göstərməkdir. Reallıqda isə onun bu cəhdi tam əks effekt verib. Hər halda, baş nazirlə koalisiyada olan müsəlmanların Raam partiyası Knessetdə fəaliyyətini dondurub. Bu, siyasi böhranla, Bennetin tərəfdarları ilə Binyamin Netanyahunun 12 illik hökmranlığına son qoymasından 1 il sonra 120 yerlik Knessetin dağılması ilə nəticələnə bilər. Bu gün ölkəyə rəhbərlik edən partiyalar ittifaqını yalnız əvvəlki hökumət başçısına müxalifətdə olmaq birləşdirir. Hakim koalisiyada həm solçular, həm mərkəzçilər, həm dini və millətçi qruplar, hətta İsrail tarixində ilk dəfə olaraq, ərəb azlıqların partiyası təmsil olunur. Belə bir koalisiyanın, təbii ki, zəif cəhətləri çoxdur. Odur ki, Raam partiyasının əməkdaşlıqdan imtinası hökumətə ciddi zərbədir. Üstəlik, koalisiya, təxminən, 2 həftə əvvəl artıq çoxluğu əldən verib.
Yeri gəlmişkən, bu qərarla Raam rəhbəri Mənsur Abbas öz siyasi gələcəyini də sual altına qoyub. O, İsrail siyasətində fəal iştirakın ərəb cəmiyyətinə ciddi nailiyyətlər qazandıracağını düşünsə də, faktiki olaraq buna nail ola bilməyib. Bundan başqa, indi İsrailin ərəb qonşuları ilə münasibətləri yaxşılaşdırması da gündəmdədir. Aprelin 21-də İordaniyada ərəb dövlətlərinin xarici işlər nazirlərinin təcili toplantısı keçirilib. Onlar Qüdsdəki vəziyyəti müzakirə ediblər. Bundan əvvəl isə Şərqi Qüdsdəki müqəddəs məkanların, o cümlədən Köhnə şəhərin mühafizəçisi olan İordaniya İsraildəki müvəqqəti işlər vəkilini «İsrailin müqəddəs Əl-Əqsa məscidindəki qanunsuz və təxribatçı əməllərinə etiraz bildirmək üçün» ölkəyə çağırmışdı. İordaniya kralı II Abdullanın fikrincə, İsrilin Əl-Əqsada inanclı müsəlmanlara qarşı «birtərəfli addımları» regionda sülh perspektivlərinə ciddi zərbədir.
Nəticədə, İsrailin xarici işlər naziri Yair Lapid Məbəd dağında status-kvonu dəyişmək niyyətlərinin olmadığını bildirib, onun müsəlmanlarla yəhudilər arasında bölünə biləcəyi haqda iddiaları rədd edib. Beləliklə, İsrail güzəştə gedir və bu, güman ki, bölgədə kövrək də olsa, tarazlığı bərpa edəcək. Digər tərəfdən aydındır ki, bütün bunlar yalnız növbəti mərhələdir. Ərəb-İsrail münaqişəsi, təəssüf ki, sağalmaz yara olaraq qalır…
Əl-Əqsa məscidi məşhur və müqəddəs məkandır. Amma o, həm də kədərli yerləri. Burada tarixən – səlib yürüşü dövründən indiyədək daim zorakılıqlar yaşanıb və bu gün də yaşanır. Bura bir çox konfessiyalar üçün müqəddəs məkan kimi, dünyada sülh rəmzi, sülh ümidi ola bilərdi. Amma hələ də ixtilaf alması olaraq qalır və bir daha göstərir ki, real kompromis haqda danışmaq yersizdir. Çünki nə hazırki beynəlxalq münasibətlər sisteminin mövcud mexanizmləri buna imkan verir, nə də onun iştirakçılarının belə bir niyyəti var...

Neither regional nor world powers interested in new round of Arab-Israeli confrontation
Escalation of the Arab-Israeli conflict after the clashes in and around the Al-Aqsa Mosque in Jerusalem once again proved the fragility of peace in the Middle East. The incident once again highlighted the significance of the Al-Aqsa Mosque considered the third main mosque in Islam after the Al-Haram in Mecca and the Prophet Mohammed's Mosque in Medina not only for the Arab community of Israel and the Palestinian Authority, but for the Arab world as a whole. As they say, if anything can really cause a stir in the Middle East, it is the turmoil over the widely discussed status quo of the Al-Aqsa Mosque.
The covenant mount
The surge of tension coincided with both the Muslim holy month of Ramadan and the Jewish holiday of Passover. The Al-Aqsa Mosque complex situated on what the Jews call the Temple Mount is considered a holy place in both Judaism and Islam. Muslims call the whole Temple Mount area Al-Aqsa, and entering the area is no different than entering a mosque. As agreed, Jews may only visit the place, but not pray there. Violation of this rule has triggered a new round of violence in the seemingly endless Arab-Israeli conflict.
Those familiar with the history of the conflict may recall the 1969 incident, when Michael Dennis Rohan, an Australian national and a member of the Protestant fundamentalist Church of God, set fire to Al-Aqsa in an attempt to, in his words, "bring closer the date of the Messiah's return". Riots that followed the incident across the Middle East and India led to numerous casualties. The current unrest between the Palestinian youth and Israeli security forces has also resulted in dozens of casualties. Masked Palestinians threw rocks and firecrackers, while the Israeli police used grenades and even a drone to launch tear gas grenades. A video of the incident became viral on social media, which in turn sparked protests in some Arab communities of Israel as well as outside the Middle East. For example, outside the Israeli consulate in New York.
Holiday “presents”
Most disturbing, however, was a rocket and artillery fire between Israel and the Gaza Strip, as well as in southern Lebanon. Israel blamed Hamas, whose leaders then declared that the Al-Aqsa indeed belonged only to Muslims, and vowed to defend the Palestinians' right to pray there. A senior Hamas official warned that in case of a new conflict, they would open front from South Lebanon and restart the 1948 Arab Intifada. According to Mahmoud Mardaoui, spokesman for the militant wing of the movement, the Palestinian Arab unrest in Jerusalem shows "that the so-called Zionist regime has lost its deterrent power". Palestinian Prime Minister Mohammed Shtayyeh said that Israeli measures in the Palestinian territories were increasing tensions and undermining the concept of "two states for two peoples”.
Now the observers are concerned about a possible conflict similar to the one that took place on May 10-21, 2021, when Israel launched the military operation Guardian of the Walls in the Gaza Strip. That conflict also occurred by the end of Ramadan and also began with riots in Jerusalem and Al Aqsa. This time many Palestinians feel that the Israeli leadership has tightened the security measures on the Temple Mount in retaliation for a series of terrorist attacks by Israeli Arabs and Palestinians in recent weeks, which claimed the lives of 14 people, mostly civilians.
Obviously, no one wants the exacerbation of the Arab-Israeli conflict. Collective forces of the West are mainly focused on Ukraine in its war with Russia, while Syria continues to be a source of destabilisation for the entire region. There are also attempts to continue the existing dialogue with Iran over its nuclear programme. Plus, the situation is getting quite nervous on food markets and can get even tenser by other geopolitical, economic and even climatic surprises causing large numbers of migrants and refugees. In this situation, the parties rely on the authority of the White House. US Secretary of State Anthony Blinken called on Palestinian President Mahmoud Abbas and Israeli Foreign Minister Yair Lapid to avoid actions that would inflame tensions. State Department spokesman Ned Price said Washington was ‘deeply concerned’ about the tensions and called on all sides to maintain the ‘historic status quo’ in the Al-Aqsa complex and avoid ‘provocative’ steps.
In addition, the UN Security Council reviewed the situation in the region in an emergency meeting behind closed doors in New York. Most importantly, the US President Joe Biden is going to visit Israel. But the date and agenda of his visit remain unclear for now. It is only known that Biden and the Israeli Prime Minister Naftali Bennett "discussed a range of global and regional issues" during a telephone conversation.
Butterfly effect
Meanwhile, the situation is getting complicated by another internal political crisis in Israel. According to local media reports, it was important for Mr. Bennett to demonstrate that he was in control of the situation by declaring that Israeli forces had "complete freedom of action" to continue security operations in Jerusalem. In reality, though, it appears that he encountered the opposite effect. For example, the Muslim Ra'am Party in the Prime Minister's coalition government has frozen its activities in the Knesset. This threatens a political crisis and the collapse of the coalition in the 120-seat Knesset just one year after Bennett managed to rally his supporters and thereby end Binyamin Netanyahu's twelve-year rule. Alliance of parties united only in opposition to the previous prime minister and including leftists and centrists, religious and nationalist groups, and, for the first time in Israeli history, a party that is composed of members of the Arab-Israeli minority in the country, have many vulnerabilities though. Therefore, a refusal to work with the Ra'am party would be a serious hit. After all, the coalition had already lost its majority two weeks earlier.
Incidentally, the head of Ra'am Mansour Abbas himself put his political future in jeopardy. He expected that active participation in Israeli politics could bring tangible civic victories to Arab society, but in fact he failed.
Furthermore, Israel's efforts to improve relations with its Arab neighbours are at risk. On April 21, Arab foreign ministers held an emergency meeting in Jordan to discuss the situation in Jerusalem. Earlier, Jordan, which is the custodian of holy sites in East Jerusalem, including the Old City, summoned Israel's chargé d'affaires to ‘protest illegal and provocative Israeli violations at the holy Al-Aqsa mosque’. According to King Abdullah II of Jordan, Israel's ‘unilateral’ actions against Muslim worshippers at the Al-Aqsa Mosque seriously undermine the prospects for peace in the region.
As a result, Israeli Foreign Minister Yair Lapid said there was no intention of changing the status quo on the Temple Mount and dismissed rumours that it might be divided between Jews and Muslims. Israel is taking a step forward and the delicate balance in the region is likely to be restored. On the other hand, it is clear that this was still just another phase of confrontation. Unfortunately , the Arab-Israeli conflict continues to be an open wound.
The Al-Aqsa Mosque is a famous, holy but also sad place. A place with a deep historical background, which has been subject to violence from the Crusaders to the present day. It is a place that brings together many faiths and that could have been the hope and symbol of peace in the world. But it continues to be an apple of discord and a bright example of the fact that, in principle, the current system of international relations does not have sufficient mechanisms and the will and desire of its participants to seek real workable compromises.