Emmanuel Makronu ikinci və həlledici müddətə seçdilər
Antiutopiya və alternativ tarix janrında çəkilmiş «Yüksək qaladakı adam» serialına baxanlar Avropanın Fransadakı prezident seçkisinin ikinci turu ərəfəsində yaşadığı təlaşı yaxşı anlayır. Filmin müəllifləri serialda İkinci Dünya müharibəsinin Almaniya və müttəfiqlərinin qələbəsi ilə bitdiyi təqdirdə dünyada nələrin baş verə biləcəyinə dair fantaziya qurublar.
«Politico» nəşri də aprelin 21-də – seçkiyə 3 gün qalmış alternativ tarix yazmaq qərarına gəlmişdi – Fransada prezident seçkisini ultrasağçı, millətçi «Milli birlik» partiyasının lideri Marin Le Pen qazansaydı, Avropada nələr baş verərdi?
Faşizm təhlükəsi
Mənzərə açıq desək, heç də xoş alınmayıb. Seçkinin ilk turunda fransalı seçicilərin «İrəli, Respublika!»dan (La République En Marche, LREM) başqa kimə gəldi – ultrasolçulardan tutmuş, ultrasağçılaradək – səs verməyə hazır olduqlarını gördükdə Aİ və əksər Avropa ölkəsinin liderləri də eyni əhvalda idi.
Sorğular göstərir ki, fransalıların əksəriyyəti iqtisadi inkişaf, koronavirusla mübarizə, ekologiya, səhiyyə sistemi, Ukraynada davam edən müharibə kimi məsələlər baxımından Emmanuel Makronu ölkəni idarə etməyə daha hazırlıqlı namizəd sayır. Le Penə isə sosial bərabərsizlik, terrorçuluq, vətəndaşların alıcılıq qabiliyyəti, pensiyalar, immiqrasiya və cinayətkarlıq kimi məsələlərdə üstünlük verirlər.
«Mari Le Penin prezidentlik yolunun açılması faşist partiyasının yolunun açılması deməkdir» («Le Courrier», İsveçrə), «söhbət Aİ-nin özünün sağ qalmaq şansından gedir» («Frankfurter Allgemeine Zeitung», Almaniya), «Avropanı dərin böhran gözləyir» («Publico», Portuqaliya), «Avropanın inteqrasiyası təhlükə qarşısındadır» («Falter», Avstriya) – Avropa nəşrləri sanki Avropanın zülmət gələcəyi ilə bağlı proqnozlar vermək üçün yarışa girmişdilər.
Marin Le Pendən faşizm təhlükəsinin gəldiyini etiraf etmək üçün siyasi və tarixi biliklərə ehtiyac var. Lakin bu biliklər jurnalistlərin haqlı qeyd etdikləri kimi, çoxlarında yoxdur və burada söhbət heç də tək fransalılardan getmir. Siyasi təcrübəsi olmayan, həyat səviyyəsinin düşməsindən haqlı olaraq narazılıq edən adi insanlar düşünürlər ki, Le Penin qələbəsi istənilən halda pis olmazdı, çünki o, parlamentdə heç zaman çoxluq əldə etməyəcək, demək, demokratik azadlıqlara da «əl ata» bilməyəcək. Onlar anlamırlar ki, prezident Le Pen seçki qaydalarını dəyişmək və ümumiyyətlə, parlamenti buraxmaq hüququ da qazanacaq.
Le Penin proqramında onun Fransa demokratiyasını necə dağıtmağı düşündüyünü hər kəs oxuya bilər. Lakin sadə insanlar onun əhalinin alıcılıq qabiliyyətini yüksəldəcəyinə dair şüarlarına, gen-bol vədlərinə daha çox inanır.
Beynəlxalq biznesə gəlincə, Fransada baş verənlər onlara iki vacib seçkidə yanıldıqları 2016-cı ili xatırlatdı. Əvvəlcə iyunda əksər britaniyalının «Brexit»in lehinə səs verəcəyinə heç kəs inanmırdı. Daha sonra – noyabrda isə Donald Trampın ABŞ prezidenti seçiləcəyi inandırıcı görünmürdü, ən azı ona görə ki, Tramp bütün sorğularda Hillari Klintona ciddi fərqlə uduzurdu. Bu seçkilərin riski düz hesablanmadığından, fond bazarlarında şok sıçrayışlar baş vermişdi.
Le Penin seçki proqramında Aİ-nin bir sıra qaydalarına etinasızlıq var idi. Məsələn, İnsan Haqları Konvensiyası, hərəkət azadlığı, azad iş bazarı və s. Bundan başqa, iqtisadçılar onun vergi planlarının Fransada inflyasiyanı daha da dərinləşdirə biləcəyindən ehtiyatlanırdılar. Bu halda ölkə investisiyalar üçün cəlbediciliyini itirəcəkdi.
Bütün bunlar göstərir ki, Le Penin qələbəsinin fəsadları avrozona üçün vacib dövlət olan Fransa ilə məhdudlaşmayacaqdı. Onun iqtisadi siyasəti vahid valyutanın dəyərini itirməsi ilə nəticələnəcəkdisə, bunun nəticəsini digər Avropa ölkələrinin şirkətləri və vətəndaşları da hiss edəcəkdi.
Belə bir vəziyyətdə bir məqama heç kim diqqət çəkməyib: Almaniya kansleri Olaf Şolts və onun Portuqaliya və İspaniyadan olan həmkarları Antoniu Koşta ilə Pedro Sançes fransızları Makrona səs verməyə çağırmaqla, əslində, başqa ölkənin daxili işlərinə qarışırdılar…
Avropanın himni
Almaniyanın «Frankfurter Allgemeine Zeitung» nəşri Makrona üstünlük verməsinin səbəbini açıq ifadə edib: o, seçki kampaniyası dövründə davamlı olaraq Avropa İttifaqının əhəmiyyətini vurğulayıb. «Qorxunc dərəcədə artan ifrat sağçılarla qarşıdurmada Makron bir çox avropalı siyasətçilərin oxşar vəziyyətdə müraciət etdikləri taktiki avroskeptizmə sığınmadı, - deyə qəzet yazır: «Makron özündə Aİ-nin xeyrinə danışmaq cəsarəti tapıb, bildirib ki, istər maddi, istərsə də siyasi eynilik kimi qlobal problemlərin həllinin açarı birlikdir».
Ola bilsin ki, fransızların seçkinin ikinci turundakı yekun seçiminə məhz vahid Avropadan qopmamaq arzusu ciddi təsir göstərib. Emmanuel Makron da ikinci qələbəsini əbəs yerə Avropaya ithaf etməyib. Seçki gününün gecəsi o, Avropanın himnini – Bethovenin «Sevinc odası»nı oxumaq üçün Eyfel qülləsi qarşısında səhnəyə çıxıb. Bu, rəsmi portretindən Aİ-nin bayrağını yığışdırmaq vədi vermiş Marin Le Penə musiqili cavab idi. Bu, eyni zamanda Aİ-dən olan tərəfdaşlara siqnal da hesab oluna bilər – onlar qarşıdakı 5 ildə də Fransaya arxalana bilərlər.
Parlament ehtirasları
İndi Fransanın taleyi üçün həlledici olan Makronun iyunda keçiriləcək seçkidə parlamentdə çoxluğu qazana bilib-bilməyəcəyidir. Bu, baş verməzsə, prezident baş naziri çoxluqda olacaq düşərgədən seçmək məcburiyyətində qalacaq. Demək, Makronun hakimiyyəti xeyli zəifləyəcək, siyasi qərarların qəbulu isə ciddi şəkildə çətinləşəcək.
İkinci turda onu solçu partiyaların və mühafizəkarların tərəfdarları da dəstəkləyiblər. Lakin parlament seçkisində Makron bu dəstəkdən məhrum olacaq. Yeri gəlmişkən, Makronun 2017-ci ildə yaratdığı «İrəli, Respublika!» partiyası bütün ölkə üzrə lazımi şəbəkəyə malik deyil, bir çox region və yaşayış məntəqəsində isə onun, ümumiyyətlə, yerli təşkilatı yoxdur. Belə bir vəziyyətdə, prezident seçkisində üçüncü olmuş Jan-Lyuk Melanşon baş nazirliyə iddialıdır. O, bu niyyətini iyun seçkisini solçuların qazanacağı təqdirdə reallaşdırmağı düşünür. Bununla yanaşı, parlament seçkisindən sonra sağçılar (Marin Le Pen, Erik Zemmur və s.) da hakimiyyəti parlament vasitəsilə ələ keçirməyə çalışa bilərlər.
Beləliklə, LREM-in iqtisadi proqramını icra edə bilməsi əhəmiyyətli dərəcədə 577 yerlik parlamentə seçkinin nəticəsindən asılı olacaq. Risklərin, potensialın və perspektivin qiymətləndirilməsi üzrə ixtisaslaşmış «IHS Markit» analitik agentliyində hesab edirlər ki, bundan sonra hadisələrin inkişaf edə biləcəyi 3 əsas ssenari var.
1-ci ssenari
LREM-in parlamentdə sabit çoxluğa yiyələnməsi Makronun iqtisadi islahatlarının böyük hissəsini, həmçinin əmək bazarında islahatlar, o cümlədən işsizliyə görə müavinətlərin qaydaya salınması kimi siyasi prioritetlərini parlamentdə ciddi müqavimətlə üzləşmədən həyata keçirməsinə imkan verəcək. Makron qatı avropapərəst mövqeyinə sadiq qalacaq, birlikdə qərarların qəbulunda Fransanın rolunun daha da artırılmasına köklənəcək. Söhbət, məsələn, müdafiə sahəsində əməkdaşlığın gücləndirilməsi kimi qərarlardan gedir. Bu zaman Makron ölkəsini Aİ-nin əsas hərbi fövqəldövləti kimi təsdiqləməyə çalışacaq.
Amma Makronun pensiya yaşının artırılması kimi daha mübahisəli islahatlarının həmkarlar ittifaqı təşkilatlarının tətilləri, etirazlar riski səbəbilə kağız üzərində qalması da mümkündür. Hər halda, onun pensiya islahatlarına 2019-cu ildə etdiyi cəhd ümumxalq tətillərinə yol açmışdı.
Makron hökumətinin iqtisadiyyatı dəstəkləmək üçün fiskal siyasətdən istifadəsi də tamamilə mümkündür. Halbuki bu, büdcə kəsirinin azaldılması ilə bağlı Aİ ilə razılaşmaların həyata keçirilməsindən imtina anlamına gələcək.
2-ci ssenari
LREM parlamentdə çoxluğu ələ almasına imkan verəcək qədər səs toplamır. İkinci turda Respublika Partiyasının (Les Républicains - LR) yaradıcısı Nikola Sarkozi ilə LR-dən prezidentliyə namizəd Valeri Pekressin Makrona dəstəyi LREM-LR koalisiyası ehtimalını artırır. Belə koalisiya, güman ki, qatı avropapərəst mövqeyi qoruyub saxlayacaq, əmək bazarının optimallaşdırılması siyasətini yürüdəcək, pensiya islahatları aparacaq və nüvə enerjisi istehsalını genişləndirəcək. Lakin LR-dən olan deputatlar Makronun arzuladığı yeni külək elektrik stansiyalarının inşasına, çətin ki, dəstək versinlər.
3-cü ssenari
Çoxpartiyalı koalisiya qurulur. O, bəzi vergilərin, məsələn, istehsalata görə vergilərin azaldılması ilə bağlı qərar qəbul edir. Bu halda pensiya islahatları və ya əmək bazarının tənzimlənməsi qaydalarının dəyişdirilməsinə dair razılığa gəlinməsi, yəqin ki, çətin olacaq. Bu isə Makronun seçki proqramının əsas elementlərinin, məsələn, pensiya təminatı ilə bağlı islahatlar qərarının parlamentdən kənar – prezident sərəncamı ilə təsdiqlənməsi ehtimalını artırır.
Parlament seçkisində məğlub olmuş partiyaların LREM-dən kənar koalisiya quracağı 4-cü ssenari də var. Amma analitiklər bunu ən az ehtimal sayır.
Üçüncü ssenarinin gerçəkləşəcəyi halda belə, Makronun ölkəni «ipə-sapa yatmayan» qatı solçularla qatı sağçıların təzyiqi altında idarə etmək məcburiyyətində qalması təhlükəsi var. Bu, onun yeni prezidentlik müddətinin qarışıq – başlı-başına keçməsi riskini artırır. Hakimiyyətin müxtəlif qanadları fərqli siyasi istiqamət tutduqda belə olur.
Çətin vəzifə
Makron anlayır ki, postunda fransızların qəlbini fəth etdiyi üçün yox, çoxları üçün «daha az şər» olduğu üçün qalıb. İndi onun əsas vəzifəsi parçalanmış ölkəni birləşdirməkdir. Bunu Makronun özü də etiraf edir. Fransa zənginlərlə yoxsullara, şəhərlilərlə kəndlilərə, köklü sakinlərlə immiqrantlara bölünüb və bu parçalanma getdikcə dərinləşir. Amma son 5 ildə mötədil partiyaları məhz Makron özü zəiflədib. Bu partiyalar o qədər zəifləyib ki, qatı sağçı və solçu populistlərlə rəqabət apara bilmir. Fransızlar hesab edir ki, Makron 5 il sonra keçiriləcək və özünün qatıla bilməyəcəyi seçkidə onu populistlərin əvəzləməsini istəmirsə, idarəçilik üslubunu dəyişməlidir.
Xarici siyasətə gəlincə, Angela Merkelin gedişindən sonra Avropa İttifaqının faktiki lideri kimi nəzərlər məhz Emmanuel Makrona yönələcək. Bu isə onun üzərinə artıq dünya miqyaslı lider məsuliyyəti qoyur.

Эмманюэля Макрона избрали на второй и решающий срок
Тем, кто смотрел сериал «Человек в высоком замке», снятый в жанре антиутопии и альтернативной истории, легко представить себе панику, царившую в Европе накануне второго тура президентских выборов во Франции. Авторы фильма пофантазировали, что стало бы с миром, если бы Вторую мировую войну выиграли фашистская Германия и ее союзники.
Издание Politico 21 апреля, за три дня до выборов, тоже решило написать альтернативную историю - что случится с Европой, если президентом Франции станет Марин Ле Пен, лидер ультраправой националистической партии «Национальное объединение».
Фашистская угроза
История получилась, прямо скажем, невеселая. Примерно в таком настроении и пребывали лидеры ЕС и большинства стран Европы, наблюдая за тем, как французские избиратели в первом туре готовы были голосовать за кого угодно - от ультралевых и до ультраправых, только не за правящую партию «Вперед, Республика!» (La République En Marche, LREM).
И хотя, согласно опросам, большинство французов считают Эмманюэля Макрона более подготовленным к управлению страной в плане экономического роста, борьбы с коронавирусом, экологии, системы здравоохранения и в условиях продолжающейся войны в Украине, Ле Пен предпочитают по тем вопросам, которые связаны с социальным неравенством, терроризмом, покупательной способностью граждан, пенсиями, иммиграцией и преступностью.
«Допустить Марин Ле Пен на пост президента означает открыть дорогу фашистской партии» (Le Courrier, Швейцария), «Речь идет о самом выживании ЕС» (Frankfurter Allgemeine Zeitung, Германия), «Европе грозит глубокий кризис» (Publico, Португалия), «Над европейской интеграцией нависла угроза» (Falter, Австрия) - европейские СМИ словно соревновались в прогнозах относительно мрачного будущего Европы.
Признание фашистской угрозы, исходящей от Марин Ле Пен, требует политических и исторических знаний, которых у многих, и не только у французов, нет, справедливо пишут журналисты. Неискушенные в политике обыватели, справедливо возмущенные падением уровня жизни, полагают, что избрание Ле Пен в любом случае было бы неплохо, потому что она никогда не будет иметь большинства в парламенте, а значит, ей не позволят посягнуть на демократические свободы. Они не хотят понять, что президент Ле Пен будет иметь право изменить правила выборов и вообще распустить парламент.
Любой может прочитать в ее программе, как она планирует разрушить французскую демократию, но обывателю проще поверить ее лозунгам и щедрым обещаниям повысить покупательную способность простых французов.
У международного бизнеса события во Франции вызвали неприятные ассоциации с 2016 годом, когда рынки ошибались на двух важных выборах. Сначала в июне никто не верил, что британское большинство на референдуме примет решение о Brexit, затем в ноябре Дональд Трамп удивил, став президентом США, хотя по всем опросам сильно отставал от Хиллари Клинтон. Из-за того, что риск результатов этих выборов не был правильно учтен, по фондовым рынкам прокатилась волна шоковых скачков.
Предвыборная программа Ле Пен предусматривала игнорирование многих правил ЕС, таких как Конвенция о правах человека, свобода передвижения и свободный рынок работы. Кроме того, экономисты опасались, что налоговые планы Ле Пен еще больше подстегнут инфляцию во Франции, что может сделать ее непривлекательной страной для инвестиций.
Это показывает, что последствия победы Ле Пен не ограничились бы Францией, которая является важной страной для евро. Если ее экономическая политика привела бы к снижению курса единой валюты, компании и граждане других стран Европы также почувствовали бы на себе последствия.
И вот в таком потоке апокалиптических картинок никто не обратил внимания на то, что, призвав жителей Франции голосовать за Макрона, канцлер Германии Олаф Шольц и его коллеги из Португалии и Испании Антониу Кошта и Педро Санчес вообще-то позволили себе вмешаться во внутренние дела другой страны.
Гимн Европы
Немецкое издание Frankfurter Allgemeine Zeitung отдает должное Макрону за то, что тот в ходе своей избирательной кампании неизменно подчеркивал значение Евросоюза. «В конфронтации с пугающе разросшейся группой рьяных ультраправых Макрон не стал искать спасения в тактическом евроскепсисе, к которому прибегают многие европейские политики, оказываясь в подобном положении, - пишет газета. - Макрону хватило смелости выступать за ЕС, указывая на то, что сообщество является ключом к решению проблем глобализации - как материальных, так и в плане политики идентичности».
Впрочем, возможно, именно нежелание расставаться с единой Европой в итоге оказало решающее влияние на выбор французов во втором туре.
Недаром свою вторую победу Эмманюэль Макрон посвятил Европе. В ночь выборов он вышел на сцену перед Эйфелевой башней для исполнения гимна Европы - оды «К радости» Бетховена. Это был музыкальный ответ Марин Ле Пен, которая пообещала убрать флаг Евросоюза со своего официального портрета. Это также стало сигналом для партнеров из ЕС, что они могут рассчитывать на Францию в течение следующих пяти лет.
Парламентские страсти
Теперь для судьбы Франции будет иметь решающее значение, получит ли Макрон большинство голосов на предстоящих в июне парламентских выборах. Если этого не произойдет, ему придется назначить главу правительства из лагеря большинства. Тогда его власть будет значительно ослаблена, а принять политические решения станет намного сложнее.
Во втором туре его поддержали сторонники левых партий и консерваторов, но на парламентских выборах он лишится этих голосов.
Партия Макрона «Вперед, Республика!», которую он основал в 2017 году, не обладает достаточно налаженной сетью по всей стране, а во многих регионах и населенных пунктах она и вовсе не представлена.
Жан-Люк Меланшон, занявший третье место на президентских выборах, надеется стать премьер-министром, если левые выиграют выборы в июне. Правые (Марин Ле Пен, Эрик Земмур и др.) могут также попытаться получить власть через парламент.
Способность LREM реализовать свою экономическую программу будет в значительной степени зависеть от состава Национальной ассамблеи, состоящей из 577 мест.
По мнению аналитического агентства IHS Markit, специализирующегося на оценках рисков, потенциалов и перспектив, есть три основных сценария развития событий.
Сценарий 1
Стабильное большинство за LREM в Национальном собрании позволило бы Макрону реализовать большую часть своей экономической платформы и других приоритетов политики - таких как реформы рынка труда, включая упорядочение пособий по безработице, без серьезных препятствий со стороны парламента.
Макрон будет придерживаться четкой проевропейской позиции и сосредоточится на дальнейшем усилении влияния Франции на принятие решений в блоке. В частности, за счет укрепления сотрудничества в области обороны, взяв на себя ведущую роль в качестве главной военной державы блока.
Однако также вероятно, что некоторые из наиболее спорных запланированных реформ Макрона, такие как повышение пенсионного возраста, будут сокращены из-за риска профсоюзных забастовок и протестов. В 2019 году попытки Макрона провести пенсионную реформу привели к общенациональной забастовке.
Вполне ожидаемо, что правительство Макрона будет готово использовать фискальную политику для поддержки экономики, даже если это означает невыполнение целей по сокращению дефицита бюджета, согласованных с ЕС.
Сценарий 2
LREM не набирает достаточного количества мест для обеспечения большинства. Но поддержка во втором туре, оказанная Макрону основателем Республиканской партии (Les Républicains - LR) Николя Саркози и кандидатом в президенты от LR Валери Пекресс, увеличивает вероятность коалиции LREM-LR.
Такая коалиция, скорее всего, сохранит твердую проевропейскую позицию, проведет оптимизацию рынка труда, осуществит пенсионную реформу и инвестирует в расширение производства ядерной энергии. Однако депутаты от LR вряд ли поддержат строительство новых ветряных электростанций, на чем настаивает Макрон.
Сценарий 3
Формируется многопартийная коалиция. Она приходит к соглашению о снижении некоторых налогов, например налогов на производство. Но консенсус по пенсионной реформе или изменению в регулировании рынка труда, вероятно, останется трудным для достижения.
Это повышает вероятность того, что ключевые элементы предвыборной программы Макрона, в частности реформа пенсионного обеспечения, будут приняты указом президента - в обход парламента.
Есть, конечно, и четвертый сценарий, когда партии, проигравшие президентские выборы, образуют коалицию без LREM. Правда, по мнению аналитиков, это наименее возможный вариант развития событий.
Существует большая опасность того, что Макрону и при третьем варианте придется управлять страной под давлением практически несговорчивых крайне левых и правых. Это увеличивает риск того, что его новый срок может оказаться весьма сумбурным - без руля и ветрил, как это и бывает, когда разные ветви власти представляют различные политические направления.
Сложная задача
Макрон понимает, что остается на своем посту не потому, что он завоевал сердца французов, а потому, что для многих является меньшим злом. Его главной задачей будет, по признанию самого Макрона, превратить разорванную страну в единое государство. Франция разделена на богатых и бедных, городских и сельских жителей, коренных жителей и иммигрантов, и трещины становятся все сильнее.
Причем именно он в первые пять лет ослабил умеренные партии до такой степени, что они уже не могут конкурировать с крайне правыми и левыми популистами. Если он не хочет допустить, чтобы популист сменил его на следующих выборах через пять лет, на которых он больше не может баллотироваться, Макрон должен изменить свой стиль правления, считают французы.
Что касается внешней политики, то после ухода Ангелы Меркель именно Эмманюэль Макрон неизбежно будет рассматриваться как фактический лидер Европейского Союза. Это возлагает на него ответственность как лидера уже в мировом масштабе.