TOPLANANLARIN YERİNİ DƏYİŞƏNDƏ…
Qarabağda postmünaqişə nizamlanması yeni mərhələyə keçir. Bir müddət əvvələdək «ATƏT-in Minsk qrupunun həmsədrləri» adlanan ölkələrin – Rusiya, ABŞ və Fransanın Cənubi Qafqaz üzrə xüsusi nümayəndələri Azərbaycan və Ermənistana səfərlər edir. Bununla yanaşı, Rusiya baş nazirinin müavini Aleksey Overçuk da Bakıda olub. O, kommunikasiyaların bərpası üzrə işçi qrupda Moskvanı təmsil edir. Nəhayət, Azərbaycan və Ermənistanın xarici işlər nazirləri Ceyhun Bayramov ilə Ararat Mirzoyan arasında ilk dəfə telefon danışığı olub və bu, yəqin ki, sadalanan faktlar arasında ən önəmlisidir. XİN başçıları sərhədlərin delimitasiyası və demarkasiyası üzrə komissiyanın tərkibi haqda razılığa gəlib. Hər iki tərəf hesab edir ki, komissiyanın ilk iclası mümkün qədər tez keçirilməlidir.
Nəzəri baxımdan bu, tərəflərin yekun sülh müqaviləsi üzərində işləri uğurla apardıqlarını göstərməlidir. Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev də dünya azərbaycanlılarının işğaldan azad edilmiş Şuşada keçirilmiş V qurultayındakı çıxışında deyib: «Hazırda iki ölkənin xarici işlər nazirləri, nazirlikləri işçi qrupları formalaşdırır və hesab edirəm ki, yaxın gələcəkdə konkret danışıqlara başlamaq lazımdır və danışıqları çox uzatmaq lazım deyil. Çünki məhz beş prinsip əsasında sülh müqaviləsi imzalanacaq. Ona görə müqavilənin mətni tezliklə hazırlana bilər, imzalana bilər və beləliklə, Ermənistanla Azərbaycan arasında əlaqələr, o cümlədən diplomatik əlaqələr yaradıla bilər. Bu təklifi irəli sürməklə bir daha biz xoş niyyətimizi göstəririk və yenə də deyirəm, uzaqgörənlik göstəririk». Daha sonra dövlət başçısı xəbərdarlıq da edib: «Ermənistanda hərdənbir baş qaldıran revanşist qüvvələr bilməlidirlər ki, bu, Ermənistan üçün yeganə çıxış yoludur və bəlkə də, son şansdır».
Moskvaya, Moskvaya!
Bu yaxınlarda daha bir hadisə baş verib. Söhbət Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyanın Moskvaya səfərindən gedir. Ermənistanın Rusiyadan nə qədər asılı olduğunu xatırlatmağa yəqin ki, ehtiyac yoxdur. Odur ki, Paşinyanın Rusiya prezidenti ilə Qarabağdan başqa da müzakirə edəcəyi çox məsələ var. Lakin tamamilə məlum və gözlənilən səbəblərdən Azərbaycanda bu səfərin məhz «Qarabağ gündəliyi» xüsusi diqqət mərkəzində olub. Nikol Paşinyan növbəti dəfə ATƏT-in Minsk qrupunu canlandırmağa çalışıb. Halbuki, bu səfər ərəfəsində onun artıq «işlək olmadığını» elə Rusiyanın xarici işlər naziri elan etmişdi. Başqa mövzularda ritorika tamamilə gözlənilən olub: kommunikasiyaların açılması, postmünaqişə nizamlanması və s.
Putin ilə Paşinyanın yekun bəyanatında Brüssel razılaşmalarına heç bir vurğu eidlməyib ki, bu da Moskvanın məsələyə bir qədər qısqanclıqla yanaşdığı fikrinin yaranmasına səbəb olub. Bu, xüsusilə Brüsselin postmünaqişə nizamlanması prosesində hazırkı geosiyasi toqquşmalar, sanksiyalar və s. şəraitində fəallıq göstərməsi fonunda belə təsir bağışlayır. Bu səfər ərəfəsində bir çox Rusiya KİV-i Paşinyanı Qərbin «qılığına girməyə» çalışdığı, iki stulda əyləşməyə çalışdığı üçün sərt tənqid edib. Rusiya XİN-nin rəsmisi Mariya Zaxarova isə Vaşinqtonla Parisi iki dəfə (21 və 28 aprel) faktiki olaraq Minsk qrupunun fəaliyyətini iflic etməkdə günahlandırıb. ABŞ və Avropa İttifaqının Ermənistan-Azərbaycan münasibətlərinin normallaşdırılması məsələsindəki fəallığını isə Zaxarova «Brüsselin həyasız cəhdi» kimi qiymətləndirib. O, hesab edir ki, Brüssel «ali səviyyədə qəbul olunmuş məlum Rusiya-Azərbaycan-Ermənistan razılaşmasının predmetini və ATƏT-in Minsk qrupu həmsədrlərinin ötən il gündəmə gətirdikləri gündəliyi həyasızcasına mənimsəməyə çalışır».
Rusiya danışıqlarının nəticələrinə əsasən düşünmək olar ki, Paşinyan vasitəçilər arasındakı ziddiyyətdən istifadə edərək Moskvadan özü üçün Brüsseldə müzakirə olunan məsələlərdən daha əlverişli şərtlər almağa çalışır. Bəs, bu, nə qədər realdır?
Beş prinsip, yoxsa «Reallıqla toqquşma?»
Həmsədrlər arasında, şübhəsiz ki, ziddiyyət və təbii rəqabət yarana bilər. Bəs Ermənistan bundan istifadə edərək özü üçün daha əlverişli şəraitlər «qapa biləcəkmi»? Bu, sual altındadır. İrəvanda qulaqlarını tuta və gözlərini yuma bilərlər. Lakin regionda və danışıqlarda ümumi mənzərəni Ermənistanın 44 günlük müharibədə üzləşdiyi darmadağının müəyyənləşdirdiyi birmənalıdır. İndi şərtləri Azərbaycan qoyur, istər Moskva olsun, istər Brüssel – praktik olaraq bütün meydançalarda öz maraqlarını məhz Bakı irəli çəkir. Azərbaycanın irəli sürdüyü şərtlərlə razılaşmağın qaçılmaz olacağı hələ Vətən müharibəsindən dərhal sonra aydın idi. Sadəcə olaraq, erməni siyasətçilər özlərində bunu etiraf etməyə, xüsusilə dilə gətirməyə cəsarət tapmırlar.
Erməni siyasətçi, tarixçi və diplomat Jirayr Liparityanın BBC-yə müsahibəsində 10 noyabr 2020-ci il bəyanatını necə şərh etdiyini dəfələrlə xatırlatmaq lazım gəlib: «Bu bəyanatı iki cür şərh etmək olar. Birincisi bədbin və yəqin ki, doğru şərhdir. Amma bu variant o qədər bədbindir ki, insanları bunu anlaması çətin olacaq. Belə ki, atəşin dayandırılması haqda bəyanat faktiki olaraq, Qarabağ mövzusunu bağlayır. Orada bu haqda açıq danışılmasa da, sənəd Azərbaycanın ərazi bütövlüyü prinsipinə əsaslanır. Sənədi Ermənistanın baş naziri Paşinyan imzalayıb və artıq bunu heç kim dəyişə bilməz».
Bəs İrəvanda bu deyilənləri eşidirlərmi? Ermənistan rəhbərliyi öz xalqı ilə birbaşa dialoq qurmağa, Azərbaycanla hansı şərtlərlə razılığa gəlməli olduqlarını etiraf etməyə hələ də cəsarət tapmır. Onlar müharibədən əvvəlki gündəliyi, o cümlədən Qarabağın statusu mövzusunu danışıqlar prosesinə qaytarmaq ümidlərini hələ də itirmirlər. Bu isə apriori Azərbaycan üçün qəbuledilməzdir. Bir daha təkrar edirik ki, indi şərtləri Bakı müəyyənləşdirir.
İrəvan: revanşistlərin revanşı?
Bu vəziyyət revanşistlərin İrəvanda keçirdikləri son mitinqlər fonunda tam fərqli şəkil alır. Bu aksiyaların təşkilatçısı Ermənistan Milli Təhlükəsizlik Xidmətinin sabiq rəhbəri, hazırda «Şərəfim var» kimi lovğa adı olan siyasi blokun lideri Artur Vanetsyandır. O, «Qarabağ hərəkatı»nın başlandığı dövrdəki mitinqlərin üslub və şüarlarını təkrarlamağa çalışır. Bundan başqa, aksiyalarda iştiraka 44 günlük müharibədə ölmüş erməni əsgərlərinin qohumları da fəal şəkildə cəlb olunur. Mitinqlərdən əvvəl isə Ermənistan müxalifəti ölkə parlamentində «Dağlıq Qarabağın bayraqları» ilə şou düzəltmiş, daha sonra deputatlar Xankəndiyə getmək istəsələr də, sülhməramlılar buna imkan verməmişdi.
Amma mitinqlərə çox az sayda insan qatılır. Vatensyan və ətrafı skuterlərdə gəzinti, avtobusun damlarından şüarlar səsləndirmək kimi «kreativ» yollara əl atsalar da, bunlar da işə yaramır. Hələ mitinq kampaniyası ərəfəsində Paşinyana yaxın “Telegram” kanallarından biri yazırdı: «Biz Vanetsyanın çıxışlarını və bəyanatlarını öyrənmişik. Çünki orada Azərbaycanla sülh danışıqlarına başlanılmaması tələbindən başqa da nəsə, məsələn, alternativ konsepsiya və plan axtarırdıq. Təəssüf ki, onlara rast gəlmək mümkün deyil». Bu fikri belə də ifadə etmək olar: bu ölkədə revanşistlər hakimiyyətə gələ bilsələr belə, Ermənistan üçün danışıqlar reallığı dəyişməyəcək.

REARRANGEMENT OF TERMS...
Post-conflict settlement in Garabagh is entering a new phase. Diplomats from Russia, the US and France until recently called the co-chairs of the OSCE Minsk Group are visiting Azerbaijan and Armenia as special representatives of respective countries for the South Caucasus.
Meanwhile, Russian Deputy Prime Minister Alexei Overchuk, who represents Moscow in the working group on the restoration of communications, also arrived to Baku.
Finally, and perhaps most remarkably, the foreign ministers of Azerbaijan and Armenia, Jeyhun Bayramov and Ararat Mirzoyan, had their first telephone conversation. Together they agreed on the composition of the commission on border delimitation and demarcation and the urgency to hold the first meeting of this body.
Theoretically, this means that the sides are making good progress towards a full-fledged peace treaty. In his address to the participants of the 5th Congress of World Azerbaijanis held in Shusha, President of Azerbaijan Ilham Aliyev said "Ministers, foreign ministries of the two countries are setting up working groups. I believe that we will see the beginning of concrete talks soon. No need to delay them, because a peace treaty will be based on the five principles. That’s why it is possible to prepare the text of the treaty and sign it. This will make it possible to establish communication between Armenia and Azerbaijan, including the establishment of diplomatic relations. By making this proposal, we demonstrate once again our good will. Let me repeat that we are demonstrating foresight.” This statement was followed by a warning: "Revanchist forces that periodically raise their voice in Armenia should know that this is the only way out, and maybe the last chance for Armenia.”
To Moscow, to Moscow!
Also, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan visited Moscow recently. Obviously, there is no need to remind you how dependent Armenia is on Russia. Therefore, Mr. Pashinyan had much to discuss with the Russian president even without Garabagh.
For understandable and expected reasons, it was the Garabagh agenda of the Moscow talks that Baku considered important. Interestingly, Nikol Pashinyan once again tried to revive the OSCE Minsk Group, which the Russian foreign ministry declared ‘inoperative’ the day before his visit to Moscow. The rest of the rhetoric was quite expected: unblocking of communications, post-conflict resolution, etc.
The final statement made by Mr. Putin and Mr. Pashinian did not touch the Brussels agreements, which suggests that Moscow was somewhat jealous, especially amid the current geopolitical conflicts, sanctions etc., of Brussels' active involvement in the post-conflict settlement between Armenia and Azerbaijan. Just before Pashinyan’s visit to Moscow, many Russian media outlets harshly criticised him for his flirting with the West and attempting to sit on two chairs. Russian foreign ministry spokeswoman Maria Zakharova twice (on April 21 and 28) rebuked Washington and Paris for actually paralysing the once coherent work of the three co-chairs of the OSCE Minsk Group by refusing to engage with Russian participation. Zakharova also saw the activity of the US and the EU in normalising relations between Azerbaijan and Armenia as ‘Brussel’s shameless attempt to arrogate the subject matter of the well-known Russian-Azerbaijani-Armenian high-level agreements and the agenda proposed last year by the OSCE Minsk Group co-chairs.”
Judging by the outcome of the Moscow talks, Pashinyan may be willing to play on contradictions between the mediators and bargain for better peace terms in Moscow than those negotiated in Brussels. But how realistic is this idea?
Five Principles or Clashing with Reality
Undoubtedly, contradictions and understandable competition between the mediators are likely. But will Armenia be able to take advantage of this situation and bargain for better terms? Yerevan can close its ears and eyes, but the defeat of Armenia in the 44-day war unambiguously determines the overall situation in the region and in the negotiations. It is Azerbaijan that sets the terms now, skilfully promoting its interests in almost all platforms, be it Moscow or Brussels.
It was clear that Armenia will have to reconcile on the terms of the peace treaty with Azerbaijan right after the war in Garabagh. Although Armenian politicians did not always have the courage to admit this, let alone declare it publicly.
This is how the Armenian politician, historian and diplomat Jirayr Liparitian commented on the November 10, 2020 statement in his interview with the BBC: “There can be two interpretations of this statement. One is pessimistic and probably the correct one. But it is so pessimistic that it will be difficult for people to accept it. The ceasefire statement effectively closes the Garabagh issue. It doesn't say this directly, but it is based on the principle of Azerbaijan's territorial integrity. And it was signed by Nikol Pashinyan, the Prime Minister of Armenia. No one will change this any more.”
But did they listen to these words in Yerevan? Yerevan's elites are still hesitant to engage in direct dialogue with their own people and to declare honestly the terms they will have to negotiate with Azerbaijan. They still hope that it will be possible to return the negotiations to the pre-war agenda and to discuss the status of Garabagh. Azerbaijan cannot accept this condition a priori. After all, it is Baku that sets the conditions now.
Yerevan: a revanchist revenge?
This circumstance makes the interpretation of the ongoing revanchist rallies in Yerevan organised by the former head of the Armenian National Security Service, Artur Vanetsyan, leader of the political bloc I Have Honour, different. Clearly, they are trying to repeat the style and slogans of rallies that took place at the beginning of the Garabagh Movement. Moreover, they actively involve the relatives of Armenian soldiers who died in the 44-day war. Even before the rallies started, the Armenian opposition staged a show in the Armenian parliament with flags of the so-called Nagorny Karabakh, while some MPs tried to visit Khankendi, but they were stopped by peacekeepers.
The number of protesters in these rallies was insignificant. Vanetsyan and his team try to impress the audiences with creativity by setting up scooter rides and climbing on top of public buses holding their slogans in hands, to no avail though.
At the start of the rally, one of the Telegram channels close to Pashinyan noted: "We have studied Vanetsyan’s statements expecting to find an alternative concept or plan of action besides the demands to prevent the authorities from starting peace talks with Azerbaijan. Unfortunately, there were none.” In other words, even if revanchists succeed in coming to power, realities of the negotiation process, let alone the military solution, will not change for Armenia.