TOPLANANLARIN YERİNİ DƏYİŞƏNDƏ…
Qarabağda postmünaqişə nizamlanması yeni mərhələyə keçir. Bir müddət əvvələdək «ATƏT-in Minsk qrupunun həmsədrləri» adlanan ölkələrin – Rusiya, ABŞ və Fransanın Cənubi Qafqaz üzrə xüsusi nümayəndələri Azərbaycan və Ermənistana səfərlər edir. Bununla yanaşı, Rusiya baş nazirinin müavini Aleksey Overçuk da Bakıda olub. O, kommunikasiyaların bərpası üzrə işçi qrupda Moskvanı təmsil edir. Nəhayət, Azərbaycan və Ermənistanın xarici işlər nazirləri Ceyhun Bayramov ilə Ararat Mirzoyan arasında ilk dəfə telefon danışığı olub və bu, yəqin ki, sadalanan faktlar arasında ən önəmlisidir. XİN başçıları sərhədlərin delimitasiyası və demarkasiyası üzrə komissiyanın tərkibi haqda razılığa gəlib. Hər iki tərəf hesab edir ki, komissiyanın ilk iclası mümkün qədər tez keçirilməlidir.
Nəzəri baxımdan bu, tərəflərin yekun sülh müqaviləsi üzərində işləri uğurla apardıqlarını göstərməlidir. Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev də dünya azərbaycanlılarının işğaldan azad edilmiş Şuşada keçirilmiş V qurultayındakı çıxışında deyib: «Hazırda iki ölkənin xarici işlər nazirləri, nazirlikləri işçi qrupları formalaşdırır və hesab edirəm ki, yaxın gələcəkdə konkret danışıqlara başlamaq lazımdır və danışıqları çox uzatmaq lazım deyil. Çünki məhz beş prinsip əsasında sülh müqaviləsi imzalanacaq. Ona görə müqavilənin mətni tezliklə hazırlana bilər, imzalana bilər və beləliklə, Ermənistanla Azərbaycan arasında əlaqələr, o cümlədən diplomatik əlaqələr yaradıla bilər. Bu təklifi irəli sürməklə bir daha biz xoş niyyətimizi göstəririk və yenə də deyirəm, uzaqgörənlik göstəririk». Daha sonra dövlət başçısı xəbərdarlıq da edib: «Ermənistanda hərdənbir baş qaldıran revanşist qüvvələr bilməlidirlər ki, bu, Ermənistan üçün yeganə çıxış yoludur və bəlkə də, son şansdır».
Moskvaya, Moskvaya!
Bu yaxınlarda daha bir hadisə baş verib. Söhbət Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyanın Moskvaya səfərindən gedir. Ermənistanın Rusiyadan nə qədər asılı olduğunu xatırlatmağa yəqin ki, ehtiyac yoxdur. Odur ki, Paşinyanın Rusiya prezidenti ilə Qarabağdan başqa da müzakirə edəcəyi çox məsələ var. Lakin tamamilə məlum və gözlənilən səbəblərdən Azərbaycanda bu səfərin məhz «Qarabağ gündəliyi» xüsusi diqqət mərkəzində olub. Nikol Paşinyan növbəti dəfə ATƏT-in Minsk qrupunu canlandırmağa çalışıb. Halbuki, bu səfər ərəfəsində onun artıq «işlək olmadığını» elə Rusiyanın xarici işlər naziri elan etmişdi. Başqa mövzularda ritorika tamamilə gözlənilən olub: kommunikasiyaların açılması, postmünaqişə nizamlanması və s.
Putin ilə Paşinyanın yekun bəyanatında Brüssel razılaşmalarına heç bir vurğu eidlməyib ki, bu da Moskvanın məsələyə bir qədər qısqanclıqla yanaşdığı fikrinin yaranmasına səbəb olub. Bu, xüsusilə Brüsselin postmünaqişə nizamlanması prosesində hazırkı geosiyasi toqquşmalar, sanksiyalar və s. şəraitində fəallıq göstərməsi fonunda belə təsir bağışlayır. Bu səfər ərəfəsində bir çox Rusiya KİV-i Paşinyanı Qərbin «qılığına girməyə» çalışdığı, iki stulda əyləşməyə çalışdığı üçün sərt tənqid edib. Rusiya XİN-nin rəsmisi Mariya Zaxarova isə Vaşinqtonla Parisi iki dəfə (21 və 28 aprel) faktiki olaraq Minsk qrupunun fəaliyyətini iflic etməkdə günahlandırıb. ABŞ və Avropa İttifaqının Ermənistan-Azərbaycan münasibətlərinin normallaşdırılması məsələsindəki fəallığını isə Zaxarova «Brüsselin həyasız cəhdi» kimi qiymətləndirib. O, hesab edir ki, Brüssel «ali səviyyədə qəbul olunmuş məlum Rusiya-Azərbaycan-Ermənistan razılaşmasının predmetini və ATƏT-in Minsk qrupu həmsədrlərinin ötən il gündəmə gətirdikləri gündəliyi həyasızcasına mənimsəməyə çalışır».
Rusiya danışıqlarının nəticələrinə əsasən düşünmək olar ki, Paşinyan vasitəçilər arasındakı ziddiyyətdən istifadə edərək Moskvadan özü üçün Brüsseldə müzakirə olunan məsələlərdən daha əlverişli şərtlər almağa çalışır. Bəs, bu, nə qədər realdır?
Beş prinsip, yoxsa «Reallıqla toqquşma?»
Həmsədrlər arasında, şübhəsiz ki, ziddiyyət və təbii rəqabət yarana bilər. Bəs Ermənistan bundan istifadə edərək özü üçün daha əlverişli şəraitlər «qapa biləcəkmi»? Bu, sual altındadır. İrəvanda qulaqlarını tuta və gözlərini yuma bilərlər. Lakin regionda və danışıqlarda ümumi mənzərəni Ermənistanın 44 günlük müharibədə üzləşdiyi darmadağının müəyyənləşdirdiyi birmənalıdır. İndi şərtləri Azərbaycan qoyur, istər Moskva olsun, istər Brüssel – praktik olaraq bütün meydançalarda öz maraqlarını məhz Bakı irəli çəkir. Azərbaycanın irəli sürdüyü şərtlərlə razılaşmağın qaçılmaz olacağı hələ Vətən müharibəsindən dərhal sonra aydın idi. Sadəcə olaraq, erməni siyasətçilər özlərində bunu etiraf etməyə, xüsusilə dilə gətirməyə cəsarət tapmırlar.
Erməni siyasətçi, tarixçi və diplomat Jirayr Liparityanın BBC-yə müsahibəsində 10 noyabr 2020-ci il bəyanatını necə şərh etdiyini dəfələrlə xatırlatmaq lazım gəlib: «Bu bəyanatı iki cür şərh etmək olar. Birincisi bədbin və yəqin ki, doğru şərhdir. Amma bu variant o qədər bədbindir ki, insanları bunu anlaması çətin olacaq. Belə ki, atəşin dayandırılması haqda bəyanat faktiki olaraq, Qarabağ mövzusunu bağlayır. Orada bu haqda açıq danışılmasa da, sənəd Azərbaycanın ərazi bütövlüyü prinsipinə əsaslanır. Sənədi Ermənistanın baş naziri Paşinyan imzalayıb və artıq bunu heç kim dəyişə bilməz».
Bəs İrəvanda bu deyilənləri eşidirlərmi? Ermənistan rəhbərliyi öz xalqı ilə birbaşa dialoq qurmağa, Azərbaycanla hansı şərtlərlə razılığa gəlməli olduqlarını etiraf etməyə hələ də cəsarət tapmır. Onlar müharibədən əvvəlki gündəliyi, o cümlədən Qarabağın statusu mövzusunu danışıqlar prosesinə qaytarmaq ümidlərini hələ də itirmirlər. Bu isə apriori Azərbaycan üçün qəbuledilməzdir. Bir daha təkrar edirik ki, indi şərtləri Bakı müəyyənləşdirir.
İrəvan: revanşistlərin revanşı?
Bu vəziyyət revanşistlərin İrəvanda keçirdikləri son mitinqlər fonunda tam fərqli şəkil alır. Bu aksiyaların təşkilatçısı Ermənistan Milli Təhlükəsizlik Xidmətinin sabiq rəhbəri, hazırda «Şərəfim var» kimi lovğa adı olan siyasi blokun lideri Artur Vanetsyandır. O, «Qarabağ hərəkatı»nın başlandığı dövrdəki mitinqlərin üslub və şüarlarını təkrarlamağa çalışır. Bundan başqa, aksiyalarda iştiraka 44 günlük müharibədə ölmüş erməni əsgərlərinin qohumları da fəal şəkildə cəlb olunur. Mitinqlərdən əvvəl isə Ermənistan müxalifəti ölkə parlamentində «Dağlıq Qarabağın bayraqları» ilə şou düzəltmiş, daha sonra deputatlar Xankəndiyə getmək istəsələr də, sülhməramlılar buna imkan verməmişdi.
Amma mitinqlərə çox az sayda insan qatılır. Vatensyan və ətrafı skuterlərdə gəzinti, avtobusun damlarından şüarlar səsləndirmək kimi «kreativ» yollara əl atsalar da, bunlar da işə yaramır. Hələ mitinq kampaniyası ərəfəsində Paşinyana yaxın “Telegram” kanallarından biri yazırdı: «Biz Vanetsyanın çıxışlarını və bəyanatlarını öyrənmişik. Çünki orada Azərbaycanla sülh danışıqlarına başlanılmaması tələbindən başqa da nəsə, məsələn, alternativ konsepsiya və plan axtarırdıq. Təəssüf ki, onlara rast gəlmək mümkün deyil». Bu fikri belə də ifadə etmək olar: bu ölkədə revanşistlər hakimiyyətə gələ bilsələr belə, Ermənistan üçün danışıqlar reallığı dəyişməyəcək.

ОТ ПЕРЕСТАНОВКИ МЕСТ СЛАГАЕМЫХ…
Постконфликтное урегулирование в Карабахе вступает в новый этап. Азербайджан и Армению посещают в ранге спецпредставителей своих стран по Южному Кавказу дипломаты России, США, Франции - стран, которые еще недавно именовались «сопредседателями Минской группы».
Одновременно в столицу Азербайджана приехал и вице-премьер РФ Алексей Оверчук, который представляет Москву в рабочей группе по восстановлению коммуникаций.
Наконец - и это, возможно, самое показательное - впервые состоялся телефонный разговор министров иностранных дел Азербайджана и Армении Джейхуна Байрамова и Арарата Мирзояна. Главы внешнеполитических ведомств договорились о составе комиссии по делимитации и демаркации границ и пришли к единому мнению, что ее первое заседание необходимо провести как можно быстрее.
Теоретически это должно означать, что стороны успешно продвигаются в работе над полноценным мирным договором. Президент Азербайджана Ильхам Алиев, выступая на V Съезде азербайджанцев мира в освобожденной Шуше, в числе прочего отметил: «В настоящее время министры, министерства иностранных дел двух стран формируют рабочие группы, считаю, что в ближайшем будущем необходимо начать конкретные переговоры и не надо их слишком затягивать, потому что мирный договор будет подписан именно на основе пяти принципов. Поэтому текст договора может быть в скором времени подготовлен, подписан, и, таким образом, между Арменией и Азербайджаном могут быть налажены связи, в том числе установлены дипломатические отношения. Выдвигая это предложение, мы еще раз демонстрируем добрую волю и, повторяю, проявляем дальновидность». А затем озвучил предупреждение: «Периодически поднимающие голову в Армении реваншистские силы должны знать, что это - единственный путь выхода, а может быть, последний шанс для Армении».
В Москву, в Москву!
Совсем недавно произошло еще одно событие - визит премьер-министра Армении Никола Пашиняна в Москву. Вряд ли стоит напоминать, в какой зависимости от России находится Армения, премьер-министру которой было что обсудить с президентом РФ и без Карабаха.
По совершенно понятным и ожидаемым причинам в Азербайджане в центре внимания оказалась именно «карабахская» повестка московских переговоров. Никол Пашинян вновь попытался реанимировать Минскую группу ОБСЕ, которую как раз накануне МИД РФ объявил «неработающей». В остальном же риторика оказалась вполне ожидаемой: разблокирование коммуникаций, постконфликтное урегулирование и т.д.
В итоговом заявлении Путина и Пашиняна не были упомянуты брюссельские договоренности, что невольно наводит на мысль, что Москва несколько ревностно, особенно на фоне нынешних геополитических коллизий, санкций и т.д., отнеслась к активности Брюсселя в постконфликтном урегулировании. Накануне визита многие российские СМИ довольно жестко критиковали Никола Пашиняна за его заигрывания с Западом и попытку усидеть на двух стульях. А официальный представитель МИД РФ Мария Захарова дважды (21 и 28 апреля) упрекнула Вашингтон и Париж в том, что они фактически парализовали некогда слаженную работу трех сопредседателей Минской группы ОБСЕ, отказавшись от взаимодействия с российской стороной. Активность же США и Евросоюза в вопросе нормализации отношений между Азербайджаном и Арменией Захарова расценила как «беззастенчивые попытки Брюсселя присвоить себе предмет известных российско-азербайджано-армянских договоренностей на высшем уровне и повестку дня, предложенную в прошлом году сопредседателями Минской группы ОБСЕ».
Судя по итогам московских переговоров, Пашинян, возможно, хочет сыграть на противоречиях между посредниками и выторговать себе в Москве лучшие условия мира, чем те, что обсуждались в Брюсселе. Но насколько это реально?
Пять принципов, или «Столкновение с реальностью»
Безусловно, между посредниками могут возникать противоречия и понятная конкуренция. Но вот удастся ли Армении воспользоваться этим и выторговать для себя лучшие условия - вопрос. В Ереване могут затыкать уши и жмуриться, но однозначно, что картину в регионе и на переговорах определяет разгром Армении в 44-дневной войне. Условия теперь ставит Азербайджан, умело продвигая свои интересы практически на всех площадках - будь то Москва или Брюссель.
То, что с Азербайджаном придется мириться на его условиях, было понятно уже по горячим следам Отечественной войны. Хотя и армянские политики далеко не всегда находили мужество признаться себе в этом, а тем более говорить вслух.
В который уже раз приходится напоминать, как в интервью BBC армянский политик, историк и дипломат Жирайр Липаритян прокомментировал заявление от 10 ноября 2020 года: «У этого заявления может быть два толкования. Одно - пессимистическое и, скорее всего, верное. Но оно настолько пессимистическое, что людям будет трудно его принять. Так вот, заявление о прекращении огня фактически закрывает тему Карабаха. Оно не говорит этого прямо, но оно основано на принципе территориальной целостности Азербайджана. И Пашинян, премьер-министр Армении, подписал его. И никто уже этого не изменит».
Но услышали ли его в Ереване? Ереванская верхушка до сих пор не решается выйти на прямой диалог с собственным народом и честно объявить, на каких условиях придется договариваться с Азербайджаном. В Армении все еще не теряют надежды вернуть переговоры к довоенной повестке вообще и обсуждению статуса Карабаха в частности. Это априори неприемлемо для Азербайджана. А условия, напомним еще раз, ставит уже Баку.
Ереван: реванш реваншистов?
Это обстоятельство придает совсем другое прочтение нынешним митингам реваншистов в Ереване, организатором которых выступил бывший глава СНБ Армении Артур Ванецян, ныне лидер блока с претенциозным названием «Честь имею». Они явно стремятся повторить стилистику и лозунги митингов начала «Карабахского движения». Более того, к участию в них активно привлекают родственников погибших в 44-дневной войне армянских солдат. Еще до старта митингов армянская оппозиция устраивала в парламенте Армении шоу с «флагами Нагорного Карабаха», затем депутаты попытались проехать в Ханкенди, но их «тормознули» миротворцы.
Сами по себе митинги оказались слишком малочисленными. Ванецян и компания пытаются «взять» креативом, устраивают катание на самокатах, стоят с лозунгами на крышах автобусов, но все это не помогает.
Еще на старте митинговой кампании близкий к Пашиняну Телеграм-канал отмечал: «Мы изучали выступления и заявления Ванецяна в надежде найти в них кроме требований о недопущении начала мирных переговоров властей с Азербайджаном какую-либо альтернативную концепцию или план действий. К сожалению, таковые полностью отсутствуют». В переводе: даже если реваншистам удастся прийти к власти, переговорные реалии для Армении не изменятся. Военные - тем более.