Onun Rus Dram Teatrının səhnəsinə ilk dəfə çıxan zaman heç 8 yaşı yox idi. Stefan Qoranovskinin “Qara dəlik” pyesi əsasında hazırlanmış tamaşanın rejissoru Aleksandr Şarovskiyə balaca oğlan lazım imiş. O, pyesin baş qəhrəmanı Aleksandrın oğlunu rolunu oynamalı idi. Aleksandr rolunu Azərbaycanın xalq artisti Fuad Poladov, baş qəhrəmanın anasının rolunu isə Azərbaycanın xalq artisti Rahilə Ginzburq oynayıb. Beləliklə, o vaxt Aleksandrın kiçik oğlunu məhz Teymur Rəhimov canlandırıb. Demək, indi Azərbaycan Dövlət Akademik Rus Dram Teatrının aktyoru, Azərbaycanın əməkdar artisti Teymur Rəhimovun əfsanəvi sənətkarlarla səhnəyə çıxdığını deməyə haqqı çatır.
Həmin vaxt böyük aktyorlar dünyasına daxil olması onun uşaqlıq xatirələrində parlaq iz qoyub. Doğrudur, bu, Teymur üçün gələcək peşə seçimində başlanğıc nöqtəsi olmayıb. Balaca Teymurun öz uşaqlıq oyunları, maraqları var idi. Amma valideynlərinin teatr haqda söhbətləri ona sanki gündəlik hava proqnozu kimi gəlirmiş.
Digər tərəfdən Aleksandr Şarovski 11-ci sinifdə oxuyan Teymuru “Titanikin” kabusu” tamaşasında rollardan birini ifa etməyə çağırmasaydı, kim bilir, onun peşəkar taleyi necə olacaqdı. Teymur bir tamaşada rol ifa etməyə gəldi və bu sənətdə həmişəlik qaldı. Daha sonra o, Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universitetinə daxil olub, Teatr və kino aktyoru fakültəsini bitirib, hər bir kişi kimi, Azərbaycan Silahlı Qüvvələrində xidmət edib. Teymur Rəhimov artıq 23 ildir ki, teatra sədaqətlə xidmət edir. O, teatrda “repertuar” adlandırılan aktyorlardan biridir. Belə aktyorlar müxtəlif janrlı tamaşalarda həm ikinci dərəcəli, həm mərkəzi, həm də baş rolları ifa edirlər.
Aktyor Teymur Rəhimovun “Əməkdar artist” adına qədər yolu teatra yeni başlayanlarda olduğu kimi, “massovka”dan başlayıb. Bu gün onun yaradıcılıq arsenalında nağıllar, komediyalar və dramlarda ifa etdiyi 80-nə yaxın obraz var. Bu, ciddi, yaxşı hazırlanmış komediya və dramatik işlərdir. Onlar personajların həqiqi inandırıcılığı ilə tamaşaçıların yaddaşında qalıb: Endryu Eqyuçik (“Hər nə istəsəniz!!!”), Bobbi Fraklin (“Artıqlaması ilə evli taksi sürücüsü”), Lizandr (“Yay gecəsində yuxu”), Moskatel (“Sevgi ilə zarafat yoxdur”), Sendi Tirell (“Bliss Ailəsi”), Uilyam Kollinz (“Qürur və qərəz”), Smerdyakov (“Karamazov qardaşları”) və başqaları...
- Sizin təxminən 23 illik səhnə təcrübəniz var. Belə təcrübə ilə aktyor olmaq sizin üçün nə deməkdir?
- Dürüst olmaq deməkdir. İlk növbədə, özünüz və peşəniz qarşısında.
- Əgər özünü personajın roluna, obrazına, xarakterinə həsr edirsənsə, qəhrəmanın hiss və emosiyasını səmimi şəkildə göstərirsənsə, tamaşadan sonra teatr zalını tərk edən tamaşaçı “boş” getməyəcək. O, sənin ifan nəticəsində yaranan hissləri, düşüncələri özü ilə aparacaq... Bu o deməkdir ki, sən bu sənətdə təsadüfi insan deyilsən...
- Belə çıxır ki, aktyor tamaşaçıları marionet kimi idarə edə bilən bir növ kuklaçıdır?
- Əsla! Kuklaçı, sözlərimə görə məni bağışlayın, iyrənc, kütbeyin tip olan Karabas Barabas idi. Aktyorlar diktator deyillər. Biz əmr etmirik, əksinə tamaşaçılarla həm onlar, həm də bizim üçün başadüşülən hisslərlə “danışırıq”. Biz – insanların teatrıyıq və insanlar üçün teatrıq. Buna görə də hiss və emosiyaların lazımi tonallığının daimi axtarışındayıq. Əgər aktyorla tamaşaçının titrəmələri üst-üstə düşürsə, demək, biz bir-birimizin əsriyik. Yəni qarşılıqlı anlaşmanın və güvənin əsarətindəyik.
- Yaradıcı insana hər zaman eyni forma çərçivəsində qalmaq çox çətindir. Hətta bu, aktyorla tamaşaçı arasında qarşılıqlı əlaqə forması olsa da belə. Bəs sənin əlavə olaraq ifadə etməyinə yardım göstərən başqa, paralel yaradıcılığın varmı? Məsələn, kino yaradıcılığı?
- Xeyr, kino yaradıcılığı nəsə alınmadı. Görünür, mən kinoda rol oynamağa deyil, filmə baxmağa üstünlük verən aktyorlardanam...
- Amma sən kinorejissor Yeqor Konçalovskinin filminə çəkilmisən...
- Bəli, “Kəpənəklər” filminə (“Bakı, mən səni sevirəm!” kinoalmanaxı). Həm də “Həyat çiçəyi” və “Döngələr” seriallarına.
- Və?
- Belə deyim: kino ilə mən bir-birimizə uyğun olmadıq.
- Yaxşı, bəs paralel yaradıcılığınız hansı müstəvidə cərəyan edir?
- Bədii gimnastika üzrə Azərbaycan yığma komandasında aktyorluq dərsi tədris edirəm. Uzun illər “Rus Evi”ndə uşaq teatr studiyasına rəhbərlik etmişəm. Biz orada rus dilindəki sözlər üzərində işləmişik. Bununla uşaqlara onun poetik xüsusiyyətini hiss etməyə imkan yaratmışdıq. Beləliklə, bu sahədəki praktiki təcrübəmi paralel yaradıcılıq kimi yox, daha çox aktyorluq peşəsindəki incəlikləri əlavə olaraq araşdırmaq imkanı hesab edirəm.
- Dərsləri Stanislavski sistemi ilə keçirəm. Bu, bu sistemdə yaxşı, hətta qüsurlu işlərinizi görməyə imkan verir. Bir sözlə, tədris bir növ davamlı peşəkar təkmilləşdirmə prosesidir.
- Bu işlə neçə ildir məşğul olursunuz?
- 9 il.
- Hazırda bu işi davam etdirirsiniz?
- Yalnız Bədii Gimnastika Federasiyasında. “Rus Evi”nə gəlincə, orada rəhbərlik dəyişikliyi ilə əlaqədar olaraq uzun sürən yenidən təşkil etmə prosesi gedir. Odur ki, rus bədii sözü ilə bağlı işin davam edib-etməyəcəyi hələ məlum deyil...
- Bəs uşaqlarla işləmək sizə nə verir?
- Bu, məndə vacib və lazımlı iş gördüyümlə bağlı hiss, həmçinin gümrahlıq və nikbinlik yaradır. Çünki uşaqlar təbiət etibarilə dahi aktyorlardır. Onlar təklif edilən vəziyyətləri canlandırarkən o qədər səmimi olurlar ki, mənə elə gəlir ki, heç kəs onlara qalib gələ bilməz. Uşaqlar ən yaxşı aktyorlardır!
- Bəs bədii gimnastika bölməsində hansı layihələr üzərində çalışırsınız?
- Üzr istəyirəm, amma bir məsələyə aydınlıq gətirməliyəm. Mən həqiqətən, yeni layihə üzərində işləyirəm. Amma tək yox, teatr həmkarım, Azərbaycanın əməkdar artisti Maqsud Məmmədovla birgə. Buna görə də “işləyirik” desəm, daha doğru olar. Bu, münsiflər heyəti üçün açıq dərs olacaq. Biz musiqili nağıl təqdim edəcəyik. Burada bütün hərəkətlər plastika üzərində qurulub...
- Yəni mətn olmayacaq?
- Əlbəttə! Axı, bu gimnastikadır. Gimnastikada jest, mimika və bədən plastikliyi önəmlidir. Biz münsiflərimizi bununla təəccübləndirəcək, heyran edəcək və sevindirəcəyik.
- Əgər sizi düz başa düşdümsə, indiki Teymur Rəhimovun həyatı teatr məşqlərindən, tamaşalardan və tədris prosesindən ibarətdir. Bəs şəxsi məkan nə ilə doludur?
- Dostlarla ünsiyyət və filmlərə baxmaqla. Bəzənsə tənhalığın səsi ilə.
- Bəs eşq macəraları və görüşlər?
- O! Bu məkan yalnız mənə məxsusdur. Ora kənar şəxslərin girişi qadağandır.
- Yaxşı, görək! Bəs Praqadan olan “Turgenev xanımı”? Yadımdadır, 6 il qabaq həmin yazıq varlıq bütün şəhərdə səni axtarırdı. Bu xəbər sosial şəbəkələrdə qızğın müzakirələrə səbəb olmuşdu.
- Sosial şəbəkələrdə insanlarla bağlı çox sayda saxta məlumat yayılır! Sizi əmin edirəm ki, bu, saxta xəbər idi! Amma mən bunu xatırlamıram. Yəni nə “Turgenev xanımı”, nə də ki bununla bağlı saxta xəbəri.
- Həqiqətən, teatrda başgicəlləndirici eşq macərası yoxdur?
- Mən teatrda eşq macərasının tərəfdarı deyiləm. Bu, bir qayda olaraq, dramatik şəkildə bitir və daha sonra birgə yaradıcılığa mane olur. Belə təcrübə yaşamamağa üstünlük verirəm.
- Demək, səhnə həmkarları ilə birlik istənilən eşq macərasından daha yaxşıdır?
- Bəli, belədir, daha yaxşıdır.
- Bəs sizə bir aktyor və bir insan kimi həmkarlar ilə birlik nə verir?
- Etimadla bağlı əminlik və açıq, məxfi söhbətlərdə rahatlıq.
- Həyatınızda dost dediyiniz insanlar varmı?
- Xoşbəxtlikdən var.
- Bəs ideal aktyor necə olmalıdır?
- Bilmirəm. Bu barədə düşünməmişəm. Bəlkə də, aktyor marionetdir. Amma söhbət rejissorun iradəsinin soyuq, itaətkar icraçısına çevrilən aktyordan getmir. Söhbət aktyorluq və şəxsi psixofizikanın maksimum qoşulması hesabına tamaşaçıda öz təsirini artıra bilən aktyordan gedir.
- “Əməkdar artist” adına layiq görülməyinizə münasibətiniz necədir?
- Səmimi olacağam: teatr rəhbərliyinin aktyorların peşəkar yüksəlişinə ciddi yanaşdığını görmək xoşdur. Bu şəkildə bizim peşəkar səviyyədə nailiyyətimiz qeyd olunur. Bu isə öz növbəsində bizi peşəkar səviyyədə təkmilləşməyimizə motivasiya edir. “Əməkdar artist” adına irəli sürülən aktyorlar arasında adımın olmasına görə rəhbərliyə minnətdaram. Bu o deməkdir ki, mən vacib, lazımlı iş görürəm.
- Titul, yoxsa alqışlarla ifadə olunan tamaşaçıların sevgisi daha dəyərlidir?
- Hesab edirəm ki, bu, bunlar bir-biri ilə bağlıdır: alqışlar tamaşaçının razı qaldığını göstərir. Bu isə vicdanlı peşəkar əməyin nəticəsidir. Demək, titul – tamaşaçıların alqışlarla qiymətləndirdiyi uğurlu işin nəticəsidir.
- Teymur Rəhimov öz peşəsindən nə gözləyir?
- Yeni rejissor sözünü.
- İzah edirəm. Cəbrayıl rolunu ifa etdiyim “Yeddi gözəl” tamaşasının məşqində rejissor Jonas Vaitkus obrazın səs xarakteristikasını axtardığımı görən zaman mənə dedi: “Cəbrayılın səsi tozun işıq şüasında hərəkətinə bənzəyir”. Hər şey öz yerinə oturdu. O, Litvadan dəvət edilmiş rejissor idi. Litvalı rejissor yeni səhnə estetikası, aktyorlarla fərqli iş sistemi təqdim etdi. Doğrudur, hörmət etdiyimiz və qiymətləndirdiyimiz rejissorlarımızın yaradıcılıq tərzinə artıq öyrəşmişik. Amma başqa dövlətdən dəvət edilən rejissor özü ilə yenilik gətirir. Bu, yaradıcı axtarışlara hər zaman stimul verir və ilhamlandırır.

Ему не было и восьми лет, когда он впервые вышел на сцену Русского драматического театра. Александру Шаровскому - постановщику спектакля по пьесе Стефана Горановского «Черная дыра», нужен был мальчик на роль сына главного героя по имени Александр. Его играл народный артист Азербайджана Фуад Поладов. Маму Александра играла народная артистка Азербайджана Рахиль Гинзбург. А вот маленького сына Александра сыграл Тима Рагимов. Так что теперь у актера Академического русского драматического театра, заслуженного артиста Азербайджана Теймура Рагимова есть полное право говорить, что он выходил на сцену театра вместе с легендарными артистами.
Этот неосознанный выход в мир взрослых актеров сохранился ярким пятном детских воспоминаний. Но это не стало отправной точкой в выборе будущей профессии. У маленького Тимы были свои детские игры и интересы, а разговоры родителей о театре для него звучали все равно что ежедневный прогноз погоды. И кто знает, как сложилась бы его профессиональная судьба, если бы его, ученика 11-го класса, не позвал Александр Шаровский на одну из ролей в спектакле «Призрак «Титаника». Тима пришел на один спектакль и остался навсегда. Потом поступил в Университет культуры и искусства, окончил факультет «Актер театра и кино», как и положено мужчине, отслужил в Вооруженных силах Азербайджана и вот уже 23-й год служит театру верой и правдой. Он из тех актеров, которых в театре принято называть репертуарными. Потому что они играют много и заняты в разножанровых спектаклях во второстепенных, центральных и главных ролях.
Путь актера Теймура Рагимова к званию «Заслуженный артист» начинался, как и принято в театре у новичков, в массовке. Сегодня в его творческом арсенале около 80 сценических образов в сказках, комедиях и драмах. Это серьезные, хорошо сделанные комедийные и драматические работы, которые запомнились зрителю своей достоверной убедительностью характеров: Эндрю Эгьючик («Что угодно!!!»), Бобби Франклин («Слишком женатый таксист»), Лизандр («Сон в летнюю ночь»), Москатель («С любовью не шутят»), Сэнди Тирелл («Семейка Блисс»), Уильям Коллинз («Гордость и предубеждение»), Смердяков («Братья Карамазовы») и многие другие.
- Что же такое для тебя, сегодняшнего, когда за спиной без малого 23 года сценического опыта, быть актером?
- Это значит быть честным. Прежде всего перед самим собой и профессией.
- ?
- Если отдаешься роли, образу, характеру персонажа не щадя себя, если ты предельно искренен в проявлении чувств и эмоций героя, то зритель, покидая после спектакля театральный зал, не уйдет «пустым». Он унесет с собой и чувства, и мысли, которые вызваны в нем твоей игрой… А это значит, что ты в этой профессии не случайный человек.
- Получается, что актер - это своего рода кукловод, который может управлять зрителем как марионеткой?
- Никогда! Кукловодом, простите, был Карабас Барабас - отвратительный тупоголовый тип. Актеры не диктаторы. Мы не повелеваем, а «говорим» со зрителями чувствами, которые понятны и им, и нам. Мы - театр людей и для людей. Поэтому в постоянном поиске нужной тональности чувств и эмоции. Если вибрации актера и зрителя совпадают, значит, мы друг у друга в плену. В плену взаимного понимания. И доверия.
- Творческому человеку всегда трудно оставаться в рамках одной и той же формы. Даже если это форма взаимодействия между актером и зрителем. Есть ли у тебя вид какого-то иного, параллельного творчества, которое помогает тебе выразить себя дополнительно? К примеру кино?
- Да нет, с кино как-то не сложилось. Я, видимо, из тех актеров, которые предпочитают смотреть кино, а не сниматься в нем…
- Но ты же снимался у Егора Кончаловского…
- Да, в фильме «Бабочки» (киноальманах «Баку, я люблю тебя!»). А еще в сериалах «Цветок жизни» и «Повороты».
- Скажу так: мы с кино не совпали.
- В какой же плоскости тогда разворачивается твое параллельное творчество?
- Преподаю актерское мастерство в сборной Азербайджана по художественной гимнастике. Много лет вел детскую Театральную студию в Русском доме. Но там мы работали над русским словом, давая детям возможность проникнуться его поэтической строкой. Рассматриваю свой практический опыт в этой сфере не столько как параллельное творчество, а скорее как возможность дополнительного исследования тонкостей в актерской профессии.
- Каким образом?
- Занятия провожу по системе Станиславского. Это помогает видеть и свои собственные наработки в этой системе. Или недоработки. Словом, преподавание - это своего рода процесс постоянного профессионального совершенствования.
- Как давно?
- Девять лет.
- Это продолжается и сейчас?
- Только в Федерации художественной гимнастики. Что касается Русского дома, то там в связи со сменой руководства идет затянувшийся процесс реорганизации. Поэтому пока непонятно, будет ли продолжаться работа над русским художественным словом или нет…
- Что дает тебе работа с детьми?
- Остроту ощущения того, что ты делаешь нужное и важное дело, заряд бодрости и оптимизма. Потому что дети от природы гениальные актеры. Они настолько искренни в своем проявлении в предлагаемых обстоятельствах, что переиграть их, мне кажется, никому не дано. Дети - лучшие актеры!
- Над каким проектом в секции художественной гимнастики работаешь сейчас?
- Простите, внесу уточнение. Я действительно работаю над новым проектом, но не один, а с моим коллегой по театру, заслуженным артистом Максудом Мамедовым. Поэтому точнее будет, если я скажу работаем. Это будет открытый урок для судейского жюри. Мы покажем им музыкальную сказку, где все действие выстроено на пластике…
- То есть без текста?
- Абсолютно! Это же гимнастика. Там важны жест, выражение лица, пластика тела. Этим и будем удивлять, восхищать и радовать наше жюри.
- Если я правильно понимаю, то жизнь сегодняшнего Теймура Рагимова состоит из театральных репетиций, спектаклей и процесса преподавания. А чем заполнено твое личное пространство?
- Общением с друзьями, просмотрами фильмов. Иногда тишиной одиночества.
- А как же романы и свидания?
- О! Это пространство принадлежит только мне. В него посторонним вход запрещен.
- Да ладно! А как же тургеневская барышня из Праги? Помню, лет этак шесть тому назад соцсети просто взорвались от информации о том, как это бедное создание искало тебя по всему городу!
- Мало ли какими фейками бросаются в людей соцсети! Уверяю вас - это был фейк. Хотя сам я этого совсем не помню. То есть ни барышни тургеневской, ни фейка.
- Неужели нет головокружительного романа в театре?
- Я не сторонник заводить романы в театре. Это, как правило, завершается слишком драматично, а потом мешает совместному творчеству. Предпочитаю не иметь такого практического опыта.
- Значит, коллегиальное содружество партнеров по сцене лучше любого романа?
- Именно так. Лучше.
- Что же дает тебе, как актеру и человеку, коллегиальное содружество?
- Уверенность в профессиональном доверии и комфорт открытого, доверительного разговора.
- Есть ли в твоей жизни люди, которых ты называешь друзьями?
- К счастью, да. Есть.
- Каким же должен быть идеальный актер?
- Не знаю. Не думал об этом. Возможно, актер - марионетка. Но не та, которая становится послушным и холодным исполнителем режиссерской воли, а та, что предполагает усиление степени воздействия на зрителя за счет максимального подключения актерской и личностной психофизики.
- Какое у тебя отношение к тому, что ты удостоен звания «Заслуженный артист»?
- Не стану лукавить: приятно осознавать, что руководство театра серьезно относится к профессиональному росту актеров и, отмечая таким образом наши профессиональные достижения, мотивирует на дальнейшее совершенствование. Я благодарен руководству за то, что среди имен, выдвинутых на звание «Заслуженный артист», оказалось и мое. Это значит, что я занимаюсь важным и нужным делом.
- Что же ценнее - звание или любовь зрительного зала, выраженная аплодисментами?
- Думаю, что они взаимосвязаны: аплодисменты выражают признание, а признание - это результат честного профессионального труда. Вот и получается, что звание - это результат успешной работы, которую оценивают аплодисментами зрители.
- Чего ждет от профессии Теймур Рагимов?
- Нового режиссерского слова.
- Поясню. На репетиции спектакля «Семь красавиц», где я играю роль Джебраила, постановщик Йонас Вайткус, видя, как я ищу голосовую характеристику образа, сказал: «Голос Джебраила похож на движение пыли сквозь луч света». И все встало на свои места. Это был приглашенный режиссер из Литвы. Он привнес новую постановочную эстетику, другую систему работы с актерами. К творческой манере наших режиссеров, которых уважаем и ценим, мы уже привыкли. Приглашенный на постановку режиссер из другой страны всегда приносит с собой что-то новое, а оно всегда стимулирует и вдохновляет на творческий поиск.