Avropalı qanunvericilər bu dəfə kömək üçün əhaliyə müraciət edib
Baban bekar qalıbsa, göndər Avropa Parlamentinin iclasına (Hast du einen Opa, schick ihn nach Europa!). 10 il əvvəl «Deutsche Welle» Avropa İttifaqının əsas qanunverici orqanının effektsizliyini istehza ilə bu cür ifadə etmişdi. Bəli, istər o zaman, istərsə də indi qurumun bütün əhəmiyyətli təşəbbüsləri Aİ-nin ali siyasi orqanı, dövlət və hökumət başçılarından ibarət Avropa İttifaqı Şurasından gəlir. Bu üzdən də hesab olunur ki, milli partiyalar Avropa Parlamentinə əsasən ölkədə artıq ciddi nəticə əldə etmək şansı qalmayan veteranları göndərirlər.
Avropalı seçicilər özləri də uzun müddət Avropa İttifaqının qanunverici orqanına seçkiyə xüsusi maraq göstərməyib. Quruma 1979-cu ildə keçirilmiş ilk seçkidə 62% olmuş seçici fəallığı o vaxtdan davamlı olaraq azalıb və 2014-cü ildə 42,6% təşkil edib. Siyasətçilər bu laqeydliyi, ilk növbədə, seçicilərin Avropa Parlamentinin işi haqda az məlumatlandırılması ilə əsaslandırır. Onların fikrincə, bu səbəbdən adi insanlar qurumun gündəlik həyata hansı təsirləri göstərdiyini bilmir.
Bu, qismən həqiqətdir. Çünki Avropa Parlamentinə seçkinin nəticəsi Aİ-nin siyasi gündəliyinə birbaşa təsir göstərmir. Bunun isə səbəbləri çoxdur – Aİ hökumətini Avropa Parlamenti müəyyənləşdirmir, parlament daxilində gündəliyin müəyyənləşdirilməsi nisbətən müstəqil komitələrə həvalə olunub və s. Aİ-nin qanunvericilik prosesinin özü o qədər qarışıqdır ki, bəzən sonda kimin nəyə cavabdeh olduğunu anlamaq olmur.
Nəticə etibarilə belə çıxır ki, Aİ gündəliyinin vətəndaşlarının gündəlik həyatı üçün heç bir nəzərə çarpan əhəmiyyəti yoxdur.
Bundan başqa, Aİ-də seçki kampaniyalarına milli siyasətçilər başçılıq edir və onlar əksər vaxt debatları milli arenada aparırlar. Halbuki, seçicilərə daha çox Aİ-nin rolu izah olunmalı, Avropa Parlamentində nə iş görəcəkləri danışılmalıdır.
Nəticədə, sosioloji sorğular göstərir ki, respondentlərin yalnız yarısı Aİ-ni üstünlük sayır. Eyni sorğulardan bəlli olur ki, Avropa İttifaqının əksər vətəndaşı üçün avropalı eyniliyi hələlik yalnız nəzəri anlayışdır.
Sən nə istəyirsən?
Aİ liderlərinin seçicilərin səslərinin qurumun siyasətinə təsir etdiyini göstərməyə çalışmadıqlarını söyləmək doğru olmaz. Onlar Aİ-nin yeni seçilən siyasətçilərinin gündəliyə birbaşa təsir etmək iqtidarında olduqlarını anlaması üçün də çalışır. Bir sözlə, nəyisə dəyişmək, düzəltmək cəhdləri davamlı müşahidə olunur, lakin eyni davamlılıqla da iflasa uğrayır. Yekun qərar yekdilliklə – bütün üzvlərin «hə» deməsi ilə qəbul olunur. Lakin hər üzvün öz maraqları var. Bu mənada, Aİ-nin mərkəzi orqanları hansı səlahiyyətlərə malik olmalıdır, o, hansı öhdəlikləri daşımalıdır – üzvlərin bu məsələlərə də yanaşması fərqlidir.
Siyasətçilər bu qapalı dairədən çıxış yollarını çox axtarıblar və nəhayət, məsələyə tam əks tərəfdən yanaşmaq qərarına gəliblər: indi onlar özləri nəsə təklif etmək yox, seçicilərin nə istədiklərini soruşmaq fikrinə düşüblər. Qoy seçici özü desin ki, o, siyasi fəallığını milli sərhədlərindən kənara, ümumavropa səviyyəsinə hansı şəraitdə çıxarmaq istəyir? Üstəlik, 2019-cu ildə keçirilmiş son seçkinin nəticəsi o qədər də pis olmayıb – 40 ildən çox müddətdə Avropa Parlamentinə seçkidə seçici fəallığı ilk dəfə, təxminən, 51%-ə çatıb (200 milyondan artıq səs).
Görünür, ümumavropa məsələlərinə diqqət artıb və bundan yararlanmaq lazımdır.
49 təklif
Aİ-də aparılmalı olan islahatların müzakirə ediləcəyi geniş platformanın yaradılması ideyası Fransa prezidenti Emmanuel Makrona aiddir. Bu təşəbbüs meydana 2019-cu ildə «Avropanın gələcəyi haqqında konfrans» adı ilə çıxıb. Lakin əsasən koronavirus səbəbindən ona 2021-ci ilin yazında start verilib.
Avropa ictimaiyyətinin cəlbi üçün rəqəmsal platforma (internet saytı) yaradılıb və məlumata görə, orada müzakirələrə 5 milyonadək insan qatılıb. Bununla yanaşı, təsadüfən seçilmiş, Aİ-nin sosioloji və coğrafi müxtəlifliyini təmsil edən 800 vətəndaşdan 4 qrup yaradılıb. Hər qrupun üçdə biri yaşı 25-26 arasında olan gənclərdir. Aİ üzvləri eyni prinsiplərlə milli vətəndaş qrupları da yaradıblar.
Bu geniş müzakirələrin yekununda 49 təklif və onlara nail olmağın 325-dən artıq yolu müəyyənləşdirilib. Onların arasında iqlim dəyişikliyi, səhiyyə, daha güclü iqtisadiyyat, sosial ədalət, iş yerləri, Aİ dünyada, dəyərlər və hüquq, qanunun aliliyi, təhlükəsizlik və s. mövzular var.
Əsas təkliflər arasında Aİ-yə müdafiə və səhiyyə, böyük inteqrasiya, vacib qərarların veto hüququnun ləğvi yolu ilə daha tez qəbulu kimi geniş səlahiyyətlərin verilməsi də var. Konfrans Avropa Parlamentinin səlahiyyətlərinin artırılmasını, ona qanunlar təklif etmək səlahiyyətlərinin verilməsini (hazırda bu səlahiyyətlər yalnız komissiyadadır) də təklif edib.
İctimaiyyət hesab edir ki, Aİ institutlarının adının dəyişməsi onların hər birinin rolununu daha aydın olmasına yol açardı. Bundan başqa, hesab olunur ki, Avropa səviyyəsində partiyalara səs vermək imkanı yaradılmalı, son dərəcə vacib məsələlərlə bağlı insanların rəyinin öyrənilməsi üçün Aİ miqyasında referendumlar keçirilməlidir.
Avropa Parlamenti bu il mayın 6-da təkliflər layihəsini təsdiqləyib, mayın 9-u – Avropa Günündə isə o, baxılması üçün Avropa İttifaqı Şurası və Avropa Komissiyasına təqdim olunub. İctimaiyyətin təkliflərə cavabı bu ilin payızında alacağı vəd edilib.
Seçicilər üçün şans
Avropa Parlamentinin özü də Avropa seçkisinin təşkilinə dair mövcud qaydaların dəyişdirilməsi ilə bağlı qanunverici təşəbbüslə çıxış edib. Təkliflərə görə, seçici ümumavropa seçkilərində iki səs hüququ qazanmalıdır – milli (indi olduğu kimi) və ümumavropa namizədinə. Nəticədə, Aİ ölkələrinin əhalisinin sayına əsasən bölünən 705 avrodeputata Avropa ictimaiyyətinin seçəcəyi 28 nəfər də əlavə oluna bilər. Bu 28 nəfər istənilən partiya və hərəkatı təmsil edə bilər, bir şərtlə ki, Aİ-nin 7 ölkəsində seçicilərin 0,01%-nin imzasını toplasın, yaxud 7 Aİ ölkəsində mövcud olan partiyalarla ittifaq qursun.
İslahatların müəllifləri hesab edirlər ki, ümumavropa elektoratı bir-birinə bağlı üç vacib hədəfə nail olunmasına imkan verəcək. Avropanın transmilli namizədlər seçmək, yalnız öz ölkəsində deyil, bütün Avropada kampaniya aparmaq imkanı qazanan siyasi partiyaları güclənəcək. Bu isə ümumavropa siyasi və seçki debatlarının təşkilinə şərait yaradacaq. Nəhayət, ümumavropa siyahılarına Aİ Komissiyasının prezidenti postuna iddialı şəxslər başçılıq edəcəyindən, Aİ-nin ali icraedici orqanının rəhbərini seçicilər müəyyənləşdirə biləcək.
Parlament gender bərabərliyi problemini də həll etmək istəyir, çünki son seçkilərdə bu sahədə vəziyyət ümumilikdə yaxşılaşsa da, bəzi ölkələrdə bir qadın belə, deputat seçilə bilməyib.
Layihədə bir sıra digər təkliflər də var. Məsələn, mayın 9-u vahid ümumavropa seçki günü elan olunacaq. Hazırda seçkilər cümə axşamından bazar gününədək keçirilir və hər bir ölkə öz milli seçki ənənələrinə əsaslanır. Bundan başqa, 16 yaşdan yuxarı olan hər bir Aİ vətəndaşı səsvermə hüququna malik olmalı, 18 yaşdan sonra isə namizəd də ola bilməlidir. Bu, Aİ-nin 13 ölkəsində namizədlərlə bağlı yaş həddini azaldacaq.
Təkliflərə əsasən, hər zaman post vasitəsi ilə də səs vermək mümkün olmalıdır. Məqsəd Aİ üzvü olmayan ölkələrdə yaşayan vətəndaşların seçici hüququnu reallaşdıra bilməsidir.
Daha bir maddə – seçkilər fiziki imkanları məhdud olanlar da daxil, bütün vətəndaşlar üçün eyni dərəcədə əlçatan olmalıdır. Avropa Əlillər Forumunun məlumatına görə, hazırda Aİ-nin 14 ölkəsində fiziki qüsurlu şəxslər səs verə bilmir və yalnız 8 üzv ölkədə istisnasız olaraq bütün vətəndaşların vəzifə uğrunda mübarizə aparmasına icazə var.
Nəticə bəlli deyil
İdealda Aİ qanunlarına bu dəyişikliklər 2024-cü ildə keçirilməli olan növbəti seçki ərəfəsində qüvvəyə minməlidir. Lakin «Avropanın gələcəyi haqqında konfrans» kimi, onlar da Avropa İttifaqı Şurası və Aİ-nin bütün üzvləri tərəfindən təsdiqlənməlidir. Üzvlər isə bunu, əlbəttə ki, öz maraqlarına və konstitusion tələblərinə uyğun edəcək. Odur ki, hadisələrin necə inkişaf edəcəyi hələ ki, məlum deyil. Milli hökumətlər səlahiyyətlərinin bir hissəsini Aİ ilə bölüşməyə razılaşacaqlarmı?
Məsələn, qərarların qəbulu prosesini sadələşdirmək üçün Fransa prezidenti və İtaliyanın baş naziri tərəfindən irəli sürülən indiki kimi yekdilliklə deyil, səs çoxluğu ilə səsvermə ideyası çoxlarının xoşuna gəlmir.
Bu təşəbbüsü İspaniya, Belçika, Niderland və Lüksemburq qəbul edib. Bolqarıstan, Xorvatiya, Çexiya, Danimarka, Estoniya, Finlandiya, Latviya, Litva, Malta, Polşa, Rumıniya, Sloveniya və İsveç isə hələ ki, onu dəstəkləmir.
İslahatlara ehtiyacın olduğu fikri ilə hamı razıdır. Lakin hər kəs məsələyə bir cür yanaşır. Odur ki, baba bekardırsa, hələ onu göndərməyə yer var.

На этот раз европейские законодатели обратились за помощью к населению
Если твоему деду нечем заняться, отправь его заседать в Европарламент (Hast du einen Opa, schick ihn nach Europa!), иронизировала лет 10 назад Deutsche Welle в связи с невысокой эффективностью главного законодательного органа Евросоюза.
Все значимые инициативы и тогда, и сейчас обычно исходят от Европейского совета, высшего политического органа ЕС, состоящего из глав государств и правительств. Поэтому считается, что национальные партии отправляют в Европарламент в основном ветеранов, уже не имеющих особых шансов добиться значительных результатов у себя в стране.
Да и европейские избиратели долгое время не проявляли особого интереса к выборам в законодательный орган Евросоюза. Начиная с первых выборов в 1979 году (62%) явка на голосованиях постепенно падала вплоть до 2014 года с результатом 42,6% в среднем по ЕС.
Основной причиной такой апатии политики склонны считать, в первую очередь, слабую информированность избирателей о том, чем занимается Европейский парламент и какое влияние он оказывает на их повседневную жизнь.
Отчасти это верно, так как, по сути, исход выборов в Европарламент все равно не оказывает прямого влияния на направление политической повестки дня ЕС. Связано это со многими причинами - Европейский парламент не формирует правительство ЕС, полномочия по установлению повестки дня внутри парламента распылены между относительно самостоятельными комитетами. Да и в самом законодательном процессе ЕС такая запутанная система сдержек и противовесов, что в итоге иногда не совсем понятно, кто и за что отвечает.
Ну и на выходе получается, что сама повестка дня ЕС не имеет заметного значения для повседневной жизни его граждан.
Кроме того, кампании по выборам в ЕС возглавляют национальные политики, которые часто выносят дебаты на национальную арену, вместо того чтобы объяснять роль ЕС и то, что они будут делать в Европейском парламенте.
В итоге опросы общественного мнения показывают, что только половина респондентов думают, что членство в ЕС является преимуществом. Да и европейская идентичность для многих граждан Евросоюза, согласно этим опросам, пока остается лишь теоретическим понятием.
Чего ты хочешь?
Нельзя сказать, что лидеры Евросоюза не думают о том, как добиться того, чтобы избиратели увидели, что их голоса имеют значение для содержания политики ЕС, а новоизбранные политики ЕС осознали, что они могут оказывать прямое влияние на повестку дня.
Попытки что-то исправить предпринимаются регулярно, но с такой же регулярностью проваливаются. Итоговое решение должно приниматься единогласно всеми странами - членами союза. Но, увы, у каждого свои интересы и понимание того, какие полномочия и обязанности нужно делегировать центральным органам ЕС.
Долго ломали головы политики, как вырваться из этого замкнутого круга, и, наконец, решили пойти от обратного: не предлагать что-то самим, а спросить у избирателя, чего он хочет? При каких условиях ему станет интересно расширить свою политическую активность с национальных границ до панъевропейских? Тем более последние выборы, состоявшиеся в 2019 году, показали неплохие результаты - впервые за 40 с лишним лет явка на выборах в Европарламент заметно улучшилась, составив почти 51% (более 200 миллионов голосов).
Похоже, внимание к общеевропейским делам повысилось, и этим надо воспользоваться.
49 предложений
Идея создания платформы с широкой представительностью, где обсуждались бы необходимые ЕС реформы, приписывается президенту Франции Эмманюэлю Макрону. Зародилась эта инициатива под названием «Конференция о будущем Европы» в 2019 году. Однако стартовала, во многом по вине коронавируса, только весной 2021 года.
Для привлечения европейской общественности была запущена цифровая платформа (интернет-сайт), где в обсуждениях приняло участие, как утверждается, около 5 млн. человек. Были сформированы также 4 группы из 800 случайно выбранных граждан, представляющих социологическое и географическое разнообразие ЕС. Треть каждой группы состояла из молодых людей от 16 до 25 лет. Помимо этого государства - члены ЕС организовали национальные группы граждан на основе тех же принципов.
По итогам всех этих широких обсуждений было сформулировано 49 предложений и более 325 мер по их достижению. Среди них такие темы, как изменение климата, здравоохранение, более сильная экономика, социальная справедливость и рабочие места, ЕС в мире, ценности и права, верховенство закона, безопасность и др.
Среди главных предложений - наделение ЕС широкими полномочиями в таких сферах, как оборона и здравоохранение, большая интеграция, более быстрое принятие важных решений за счет отмены права вето. Конференция рекомендовала также расширить полномочия Европейского парламента, включая право предлагать законы (в настоящее время этим правом обладает только комиссия).
Общественность полагает, что изменение названий институтов ЕС могло бы помочь прояснить роль каждого из них, должна быть возможность голосовать за партии европейского уровня и что с людьми следует консультироваться по чрезвычайно важным вопросам посредством референдумов в масштабах всего ЕС.
6 мая этого года Европейский парламент одобрил проект предложений, а 9 мая, в День Европы, он был передан на рассмотрение в Совет ЕС и Европейскую комиссию.
Было обещано, что ответ на свои предложения общественность получит к осени этого года.
Шанс для избирателей
Сам Европарламент также выступил с законодательной инициативой, направленной на пересмотр существующих правил проведения европейских выборов.
Согласно предложениям, избиратели получат два голоса на общеевропейских выборах - за национальных (как это происходит сейчас) и общеевропейских кандидатов. Следовательно, к 705 евродепутатам, избранным в результате распределения мест, основанного на численности населения стран ЕС, могут присоединиться еще 28 коллег, которых изберет европейская общественность. Эти 28 человек могут быть представителями любых партий и движений при условии, что они соберут подписи 0,01% избирателей в семи государствах ЕС или сумеют заключить союз с уже существующими партиями в семи странах ЕС.
Общеевропейский электорат, по мнению авторов реформ, позволит достичь три важных и взаимосвязанных цели. Будут усилены европейские политические партии, получившие право выбирать транснациональных кандидатов, которые будут вести кампанию по всей Европе, а не только в странах своего происхождения или проживания. Это будет способствовать созданию общеевропейских политических и предвыборных дебатов. И, наконец, поскольку общеевропейские списки будут возглавлять кандидаты, претендующие на пост президента Комиссии ЕС, у избирателей появится возможность назначать главу высшего органа исполнительной власти Евросоюза.
Парламент также хочет решить проблему гендерного неравенства, поскольку, несмотря на общее улучшение на последних выборах, в некоторых странах не было избрано ни одной женщины.
В проект включен также ряд других предложений. К примеру, 9 мая будет объявлено единым общеевропейским днем выборов. В настоящее время выборы проходят с четверга по воскресенье, и каждая страна следует своим национальным избирательным традициям. Кроме того, каждый гражданин ЕС старше 16 лет должен иметь право голоса, а после 18 лет - на выдвижение своей кандидатуры. Это снижает требования к возрасту для выдвижения своей кандидатуры на выборах в 13 странах ЕС.
Согласно предложениям, всегда должна существовать возможность почтового голосования, чтобы, например, граждане, проживающие в странах, не входящих в ЕС, могли реализовать свое избирательное право.
Еще один пункт - все граждане, включая людей с ограниченными возможностями, должны иметь равный доступ к выборам. По данным Европейского форума инвалидов, 14 государств ЕС в настоящее время лишают людей с ограниченными возможностями права голоса, и только в восьми странах ЕС всем гражданам без исключения разрешено баллотироваться на должности.
Итог не очевиден
В идеале эти изменения в Законе ЕС о выборах должны вступить в силу перед очередными европейскими выборами в 2024 году. Но до этого они, как и предложения «Конференции о будущем Европы», должны получить одобрение Совета Европы и всех 27 государств - членов ЕС в соответствии с их интересами и конституционными требованиями. И как все обернется, еще неизвестно. Захотят ли национальные правительства поделиться с ЕС рядом своих полномочий?
К примеру, идея голосования квалифицированным большинством, а не единогласно, как сейчас, выдвинутая президентом Франции и премьером Италии для упрощения процесса принятия решений, многим не нравится. С этой инициативой согласились Испания, Бельгия, Нидерланды и Люксембург, но пока ее не поддерживают Болгария, Хорватия, Чехия, Дания, Эстония, Финляндия, Латвия, Литва, Мальта, Польша, Румыния, Словения и Швеция.
С тем, что нужны реформы, согласны все. Но толкуют их по-разному. Так что если деду нечем заняться, его пока есть куда отправить.