DƏYİŞİKLİKLƏR DÖVRÜNÜN DÜNYASI
Davosda keçirilən Dünya İqtisadi Forumu pandemiya fasiləsindən sonra bu il ilk dəfə əyani formatda, üstəlik, hər zamankından fərqli olaraq qışda deyil, mayın sonlarında keçirilib. Amma onun hər il keçirilən forumlardan daha bir önəmli fərqi olub: bu dəfə Davosda siyasi mövzular dünyanın iqtisadi problemləri ilə müqayisədə daha aktual olub. Forum çərçivəsində keçirilən, demək olar ki, bütün diskussiyalarda əsas yeri Ukraynadakı hadisələr tutub, iqtisadi mövzular isə daha çox bu problemin nəticələrinin müzakirəsi zamanı ortaya atılıb. Yeri gəlmişkən, builki foruma Rusiya dəvət olunmasa da, Ukraynanın xarici işlər naziri, parlamentariləri və Kiyev meri tədbirə qatılıblar.
Azərbaycanı forumda iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov təmsil edib. O, diskussiyalarda yanacaq bazarı və «yaşıl enerji»nin perspektivlərindən danışıb.
Resessiya riski
«The Guardian» qəzetinin jurnalistlərinin yazdıqları Davos-2022-nin nəticələri haqda hər şeyi əhatə edir: «Hərdən insana elə gəlirdi ki, görüş 2022-ci ilin mayında deyil, dünyanın uçurumun astanasında olduğu 1914-cü ilin iyulunda və ya 1939-cu ilin avqustunda keçirilir». Üç illik təlatüm məntiqli olaraq qeyri-müəyyənlik, nəticəsi təxminedilməz olan risklər və stress yaradıb, o cümlədən biznes elitasında narahatlıq, qorxu hissini artırıb. Lakin builki Davosun şahidlik etdiyi səs-küylü siyasi bəyanatları bir kənara qoyaraq qeyd edək ki, forumun iştirakçıları bir məqamı yekdilliklə etiraf ediblər: Ukrayna müharibəsi dünya iqtisadiyyatına mənfi təsir göstərir. Söhbət yalnız bu təsirin dərəcəsindən gedir. Bu yerdə proqnozlar yüngül staqflyasiyadan tutmuş, qlobal depressiyayadək dəyişir. Bütün bunlara rəğmən, Davosda Rusiyaya tətbiq edilmiş sanksiyaların yüngülləşdirilməsindən söhbət getməyib. Lakin iştirakçılar Ukrayna münaqişəsinin enerji və ərzaq məhsullarının bahalaşmasına aparıb çıxaracağını etiraf ediblər.
«Bu gün inkişaf etməkdə olan ölkələr üçqat təhlükə ilə üz-üzədirlər – ərzaq, yanacaq və maliyyə böhranı», - deyə BMT-nin İnkişaf Proqramının administratoru Axim Ştayner bildirib. Almaniyanın vitse-kansleri, iqtisadiyyat və iqlimin qorunması üzrə nazir Robert Xabek isə ən azı 4 böhran proqnozlaşdırır: enerji, ərzaq, iqlim və bir çox ölkələrdə yüksək inflyasiya ilə bağlı böhran. «Biz diqqətimizi onlardan yalnız birinə yönəldəcəyiksə, problemi çözə bilməyəcəyik. Onların heç biri həll olunmazsa, qorxuram ki, qlobal resessiyaya doğru gedək», - deyə Xabek bildirib.
«Citygroup»un rəhbəri Ceyn Freyzer də Avropada resessiya riskini yüksək qiymətləndirir. Niderlandın baş naziri Mark Ryutte isə Qərb ölkələri əhalisinin inflyasiya və enerjinin bahalaşması üzündən kasıblaşacağını düşünür.
«Ərzaq məhsulları bahalaşır, bahalaşır və bahalaşır», - deyə BVF-nin icraçı direktoru Kristalina Georgiyeva bildirib: «Biz benzin istehlakını azalda bilərik. Lakin hər gün yeməliyik».
Resessiya və böhran problemi forumdan əvvəl də məlum idi. Əsas sual odur ki, dünyanın ən güclü iqtisadi beyinləri dünya əhalisinin həyatını asanlaşdırmağın yollarını tapa bilibmi? Suala ümumi və qlobal cavab versək, yox! Reseptlər dəyişməzdir: xərclərin artımı, subsidiyalar, fiksal stimullar, yoxsul dövlətlərə dəstək. Bütün bunlar isə inflyasiyanın və dövlət borclarının artmasına aparan yollardır və demək, həm də rifah halının pisləşməsi və yoxsulluğun artması deməkdir. «The Carlyle Group»un həmtəsisçisi Devid M.Rubinşteyn belə, hesab edir ki, indi mərkəzi bankların missiyaları dəyişməlidir. Onun fikrincə, artıq bu bankların diqqəti inflyasiyanın azaldılmasına, milli valyutanın sabitliyinin qorunub saxlanılmasına yönəltməsi mənasızdır. İndi daha önəmlisi işsizliklə mübarizədir – əsas «stavka»ların artırılması, adətən, məhz işsizliyin də artımına səbəb olur.
Demək, tunelin sonunda işıq görünmür? Forumda böhrandan çıxışla bağlı ən ideal yolu, yəqin ki, iqtisadiyyat üzrə Nobel mükafatçısı Cozef Stiqlits göstərib. O, iqtisadi artımın özünün təbiətinin dəyişməli olduğunu söyləyib. «Yüksək həyat səviyyəsi yüksək maddi təminat demək deyil. Mənə daha çox məmnunluq gətirən kitab oxumaq və ya ideyaların müzakirəsidir, nəinki daha çox maddi rifah əldə etmək», - deyə o, bildirib.
Alim haqlıdır: bir çox ölkələrdə istehlaka hədəflənmiş iqtisadi siyasəti həqiqətən yanlış olub. Logistika və ticari münasibətlərlə bağlı gərginliklərin yaşandığı dövrlərdə ciddi böhrana məhz istehsalla istehlak arasındakı balanssızlıq səbəb olub.
Sonda BVF-nin rəhbəri iqtisadçıları yenə də məsələni şişirtməməyə çağırıb və bildirib ki, «3,6%-lik geriləmədən resessiyaya çox uzun yol var».
Kriptovalyutalardan imtina?
Davosda böhranlardan başqa müzakirəyə çıxarılmış mövzular arasından maraqlılığı baxımından ikisini xüsusi qeyd etmək olar. Onlardan biri kriptovalyutaların gələcəyi ilə bağlıdır. Məlumdur ki, maliyyə dünyasının nəhəngləri bu mövzunu qətiyyən sevmirlər. Məlum olub ki, iki il davam etmiş pandemiya, iqtisadiyyatın bir çox sahələrinin rəqəmsallaşması belə, onların əksəriyyətinin fikrini dəyişməyib. Məsələn, Dünya Bankının rəhbəri Devid Malpass bildirib ki, onun rəhbərlik etdiyi qurum Mərkəzi Afrika Respublikasında kriptoinvestisiya habının yaradılması ideyasını dəstəkləməyi düşünmür. Malpass Belarus Respublikasında bitkoinlərin leqallaşdırılması məsələsindən narahatlığını da dilə gətirib.
«Ripple» ödəniş sistemi üçün nəzərdə tutulmuş kriptovalyuta platformasının rəhbəri Bred Qarlinqhaus bildirib ki, mövcud kriptovalyutaların əksəriyyəti uzaq perspektivdə «yaşaya» bilməyəcək.
Bazarın digər iştirakçılarının fikrincə, bitkoin investisiya aləti kimi etibarlılığını sübut edə bilməyib və gələcəkdə onun dəyəri bir neçə dəfə azalacaq.
Kristalina Georgiyeva isə kriptovalyuta investorları üçün gözlənilməz müsbət siqnal göndərib. O, populyar steyblkoin olan «Terra»nın bir müddət əvvəl «çökməsi»ni əsas götürərək, bütün kriptovalyutalardan imtinanın yanlış olacağını bildirib. Georgiyeva deyib ki, bundan sonra investorların daha yaxşı öyrənilməsi və effektiv qorunmasına görə dünyanın bütün tənzimləyiciləri məsuliyyət daşıyır.
Qloballaşma lazımdır, ya yox?
İkinci mövzu qloballaşma olub. Hazırkı geosiyasi reallıqlarda o, nə qədər aktualdır? Sammitdə qloballaşmanın ədalətli olmadığını açıq şəkildə dilə gətirənlər də olub. Belə düşünənlərin fikrincə, qloballaşma bir sıra ölkələrə yalnız zərər verib.
«The Wall Street Journal»ın analitikləri bildirirlər ki, rusların son 30 ildə ilk dəfə Davosda olmaması son dərəcə rəmzi hadisədir. Çünki bu 3 onillik qloballaşma və iqtisadi inteqrasiya şüarı altında keçib, indi isə bu, böyük fövqəldövlətlər arasında rəqabətin bərpa olunması, qlobal tədarük zəncirlərinin fraqmentasiyası üzündən zərbə altına düşüb. Davosdakı görüşlər qloballaşma erasının rəmzi olub və əksər iştirakçının fikrincə, artıq o, başa çatıb. Ukrayna müharibəsi isə onun sonunu daha tez gətirib.
«İqtisadi dəmir pərdə: ssenarilər və onların əhəmiyyəti» adlı panel iclaslardan birində BVF-nin rəhbəri Kristalina Georgiyeva onu ən çox narahat edən məqamı açıqlayıb: «Biz ticarət və valyuta bloklarına malik daha parçalanmış dünyaya qədəm qoyuruq. Nəticədə, indiyədək inteqrasiya olunmuş iqtisadiyyat çökə bilər».
Almaniya kansleri Olaf Şolts isə beynəlxalq böhrana rəğmən, beynəlxalq birliyi qloballaşmaya sadiq qalmağa səsləyib. Onun fikrincə, artmaqda olan qlobal siyasi və iqtisadi böhrandan beynəlxalq ticarətdə ayrı-ayrı dövlətlərə milli məhdudiyyətlərin tətbiqi ilə çıxış axtarılması yanlış strategiyadır. Kansler hesab edir ki, beynəlxalq əməkdaşlıq daha həmrəy, daha ağıllı şəkildə həyata keçirilməli, həmçinin qlobal resurslara daha çox diqqət göstərilməlidir.
İstənilən halda, dünya birliyinin qlobal iqtisadi bağlılığa dəstəyi davam etdirəcəyi, yoxsa siyasi və milli zəmində parçalanmanın qaçılmaz olduğu Davosdakı növbəti forumadək üzə çıxacaq. Dünya indi dəyişikliklər astanasında deyil. Artıq dəyişikliklər baş verir və indi hər kəs onun nə ilə bitəcəyini gözləyir.

Davos becomes platform of heated political debates on global economy
It was the first World Economic Forum (WEF) held in Davos in a face-to-face format after the pandemic and, contrary to tradition, in late May. The event was marked with the predominance of political topics on the urgent global economic problems. The developments in Ukraine were in the focus of almost all discussions, while the economic issues followed the discussions primarily as consequences of the war. The Russian delegation was not invited to Davos. But there were the Ukrainian Minister of Foreign Affairs, a group of MPs and the mayor of Kiev.
Azerbaijan was represented by the Economy Minister Mikayil Jabbarov, who took part in discussions on the fuel market and the prospects of green energy.
Risk of recession
The Guardian described the outcome of the forum succinctly: “...it felt as if the meeting was taking place not in May 2022 but in July 1914 or August 1939, times past when the world has stood on the brink of the precipice.” Three years of turmoil have caused uncertainty, risks and stress with unpredictable consequences, increasing panic among the business elite as well.
But leaving aside the loud political statements observed this year in Davos, the participants unanimously acknowledged that the war in Ukraine would have a negative effect on the global economy. The only question is how strong this effect would be. The forecasts vary from mild stagflation to a global depression. There was no talk at Davos about easing sanctions against Russia, but everyone agreed that the Ukrainian conflict would lead to higher energy and food prices.
"Developing countries face a three-fold crisis in terms of food, fuel and financial shortage," UN Development Programme Administrator Achim Steiner said.
German Vice Chancellor Robert Habeck, Minister of Economic Affairs and Climate Protection, mentioned at least four crises: energy, food, climate and high inflation crises in many countries. "We cannot solve the problems if we only focus on one of them. If none is solved, I really fear that we will move towards a global recession," Habek said.
Citigroup head Jane Fraser said a recession in Europe was likely, while the Dutch Prime Minister Mark Rutte said Western populations would become slightly poorer due to inflation and high energy prices.
"Food prices go up, up, and up. We can reduce petrol consumption when the growth slows down, but we have to eat every day," IMF Managing Director Kristalina Georgieva said.
Existing problems, recession and crisis have been known before the forum. The real question is if the powerful economic minds were able to find ways to ease the suffering of the world population. Globally, no! Prescriptions are the same: increase spending, subsidies, fiscal stimulus packages, support for poor countries. All of this is a direct route to higher inflation and government debt, and therefore to lower prosperity and higher poverty.
But even in this case, according to David M. Rubinstein, co-founder of The Carlyle Group, the mission of central banks must change. It no longer makes sense for them to focus on lowering inflation and maintaining the stability of the national currency, but rather to concentrate on fighting unemployment, the rate of which usually goes up following the increasing key interest rates.
So, no hope? Perhaps the most original idea to get out of the crisis came from Joseph Stiglitz, the Nobel Prize-winning economist, who urged to change the very nature of economic growth. "Higher quality of life is not the same thing as higher level of material wealth. The things that I enjoy the most are reading books or discussing ideas, not just consuming as many material goods as possible," Stiglitz said.
Apparently, he is right: consumer-oriented economic policies in many countries have indeed proved false. It is the imbalance between production and consumption that resulted in a tangible crisis in a time of strained logistics and trade relations.
Finally, the IMF chief urged economists not to exaggerate, saying that "it's a very long way from a fall to 3.6% growth to recession".
Rejection of cryptocurrencies?
In addition to discussing the upcoming crises, there were two more particularly interesting topics on the Davos agenda. One was market-specific: the future of cryptocurrencies. Financial giants are notoriously averse to this topic. It turns out that even two years of the pandemic and rapid digitalisation in many sectors of the economy have not made everyone reconsider their position.
For example, the head of the World Bank, David Malpass, said that his organisation would not support the development of a crypto-investment hub in the Central African Republic, and also expressed concerns about the legalisation of BTC in Belarus.
The head of cryptocurrency payment platform Ripple, Brad Garlinghouse, noted that most existing cryptocurrencies will not survive in the long term.
According to other market participants, bitcoin has failed to prove its reliability as an investment instrument and its value will fall several times in the future.
Meanwhile, Kristalina Georgieva sent an unexpectedly positive message to cryptocurrency investors: she urged not to abandon all cryptocurrencies after the recent collapse of the popular Terra stablecoin because of their value to the global community. That said, regulators around the world have a responsibility to better protect and educate investors, she said.
Globalisation: do we need it at all?
The second topic of discussions, also very cautiously touched upon during the discussions, was globalisation. How relevant is it to the current geopolitical realities? Some participants have explicitly stated that globalisation was not fair, that a number of countries were rather losing from it.
According to The Wall Street Journal, the absence of Russians in Davos for the first time in 30 years is highly symbolic. After all, those three decades went down to history as a period of globalisation and economic integration, which are now under attack due to the renewed competition between the big powers and the fragmentation of global supply chains. The Davos meetings have been a symbol of an era of globalisation, which many participants felt was now over. The war in Ukraine has hastened its end.
At one of the panel sessions, The Economic Iron Curtain: Scenarios and What They Mean, IMF chief Kristalina Georgieva said her biggest concern was that "we are entering a more fractured world with trade and currency blocs, where the integrated global economy may disintegrate".
Chancellor Olaf Scholz called on the international community to remain committed to globalisation despite the escalating global crisis. According to him, seeking a way out of the growing global political and economic crises through the introduction of national restrictions on international trade by individual countries is a misguided strategy. International cooperation must be more unanimous and intelligent and pay more attention to global resources, Scholz said.
Either way, we have to wait until the next meeting in Davos to know if the global community was able to maintain global economic interconnections or of a political and national split were inevitable. The world is no longer on the brink of changes, it is already experiencing them waiting how it ends.