DƏYİŞİKLİKLƏR DÖVRÜNÜN DÜNYASI
Davosda keçirilən Dünya İqtisadi Forumu pandemiya fasiləsindən sonra bu il ilk dəfə əyani formatda, üstəlik, hər zamankından fərqli olaraq qışda deyil, mayın sonlarında keçirilib. Amma onun hər il keçirilən forumlardan daha bir önəmli fərqi olub: bu dəfə Davosda siyasi mövzular dünyanın iqtisadi problemləri ilə müqayisədə daha aktual olub. Forum çərçivəsində keçirilən, demək olar ki, bütün diskussiyalarda əsas yeri Ukraynadakı hadisələr tutub, iqtisadi mövzular isə daha çox bu problemin nəticələrinin müzakirəsi zamanı ortaya atılıb. Yeri gəlmişkən, builki foruma Rusiya dəvət olunmasa da, Ukraynanın xarici işlər naziri, parlamentariləri və Kiyev meri tədbirə qatılıblar.
Azərbaycanı forumda iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov təmsil edib. O, diskussiyalarda yanacaq bazarı və «yaşıl enerji»nin perspektivlərindən danışıb.
Resessiya riski
«The Guardian» qəzetinin jurnalistlərinin yazdıqları Davos-2022-nin nəticələri haqda hər şeyi əhatə edir: «Hərdən insana elə gəlirdi ki, görüş 2022-ci ilin mayında deyil, dünyanın uçurumun astanasında olduğu 1914-cü ilin iyulunda və ya 1939-cu ilin avqustunda keçirilir». Üç illik təlatüm məntiqli olaraq qeyri-müəyyənlik, nəticəsi təxminedilməz olan risklər və stress yaradıb, o cümlədən biznes elitasında narahatlıq, qorxu hissini artırıb. Lakin builki Davosun şahidlik etdiyi səs-küylü siyasi bəyanatları bir kənara qoyaraq qeyd edək ki, forumun iştirakçıları bir məqamı yekdilliklə etiraf ediblər: Ukrayna müharibəsi dünya iqtisadiyyatına mənfi təsir göstərir. Söhbət yalnız bu təsirin dərəcəsindən gedir. Bu yerdə proqnozlar yüngül staqflyasiyadan tutmuş, qlobal depressiyayadək dəyişir. Bütün bunlara rəğmən, Davosda Rusiyaya tətbiq edilmiş sanksiyaların yüngülləşdirilməsindən söhbət getməyib. Lakin iştirakçılar Ukrayna münaqişəsinin enerji və ərzaq məhsullarının bahalaşmasına aparıb çıxaracağını etiraf ediblər.
«Bu gün inkişaf etməkdə olan ölkələr üçqat təhlükə ilə üz-üzədirlər – ərzaq, yanacaq və maliyyə böhranı», - deyə BMT-nin İnkişaf Proqramının administratoru Axim Ştayner bildirib. Almaniyanın vitse-kansleri, iqtisadiyyat və iqlimin qorunması üzrə nazir Robert Xabek isə ən azı 4 böhran proqnozlaşdırır: enerji, ərzaq, iqlim və bir çox ölkələrdə yüksək inflyasiya ilə bağlı böhran. «Biz diqqətimizi onlardan yalnız birinə yönəldəcəyiksə, problemi çözə bilməyəcəyik. Onların heç biri həll olunmazsa, qorxuram ki, qlobal resessiyaya doğru gedək», - deyə Xabek bildirib.
«Citygroup»un rəhbəri Ceyn Freyzer də Avropada resessiya riskini yüksək qiymətləndirir. Niderlandın baş naziri Mark Ryutte isə Qərb ölkələri əhalisinin inflyasiya və enerjinin bahalaşması üzündən kasıblaşacağını düşünür.
«Ərzaq məhsulları bahalaşır, bahalaşır və bahalaşır», - deyə BVF-nin icraçı direktoru Kristalina Georgiyeva bildirib: «Biz benzin istehlakını azalda bilərik. Lakin hər gün yeməliyik».
Resessiya və böhran problemi forumdan əvvəl də məlum idi. Əsas sual odur ki, dünyanın ən güclü iqtisadi beyinləri dünya əhalisinin həyatını asanlaşdırmağın yollarını tapa bilibmi? Suala ümumi və qlobal cavab versək, yox! Reseptlər dəyişməzdir: xərclərin artımı, subsidiyalar, fiksal stimullar, yoxsul dövlətlərə dəstək. Bütün bunlar isə inflyasiyanın və dövlət borclarının artmasına aparan yollardır və demək, həm də rifah halının pisləşməsi və yoxsulluğun artması deməkdir. «The Carlyle Group»un həmtəsisçisi Devid M.Rubinşteyn belə, hesab edir ki, indi mərkəzi bankların missiyaları dəyişməlidir. Onun fikrincə, artıq bu bankların diqqəti inflyasiyanın azaldılmasına, milli valyutanın sabitliyinin qorunub saxlanılmasına yönəltməsi mənasızdır. İndi daha önəmlisi işsizliklə mübarizədir – əsas «stavka»ların artırılması, adətən, məhz işsizliyin də artımına səbəb olur.
Demək, tunelin sonunda işıq görünmür? Forumda böhrandan çıxışla bağlı ən ideal yolu, yəqin ki, iqtisadiyyat üzrə Nobel mükafatçısı Cozef Stiqlits göstərib. O, iqtisadi artımın özünün təbiətinin dəyişməli olduğunu söyləyib. «Yüksək həyat səviyyəsi yüksək maddi təminat demək deyil. Mənə daha çox məmnunluq gətirən kitab oxumaq və ya ideyaların müzakirəsidir, nəinki daha çox maddi rifah əldə etmək», - deyə o, bildirib.
Alim haqlıdır: bir çox ölkələrdə istehlaka hədəflənmiş iqtisadi siyasəti həqiqətən yanlış olub. Logistika və ticari münasibətlərlə bağlı gərginliklərin yaşandığı dövrlərdə ciddi böhrana məhz istehsalla istehlak arasındakı balanssızlıq səbəb olub.
Sonda BVF-nin rəhbəri iqtisadçıları yenə də məsələni şişirtməməyə çağırıb və bildirib ki, «3,6%-lik geriləmədən resessiyaya çox uzun yol var».
Kriptovalyutalardan imtina?
Davosda böhranlardan başqa müzakirəyə çıxarılmış mövzular arasından maraqlılığı baxımından ikisini xüsusi qeyd etmək olar. Onlardan biri kriptovalyutaların gələcəyi ilə bağlıdır. Məlumdur ki, maliyyə dünyasının nəhəngləri bu mövzunu qətiyyən sevmirlər. Məlum olub ki, iki il davam etmiş pandemiya, iqtisadiyyatın bir çox sahələrinin rəqəmsallaşması belə, onların əksəriyyətinin fikrini dəyişməyib. Məsələn, Dünya Bankının rəhbəri Devid Malpass bildirib ki, onun rəhbərlik etdiyi qurum Mərkəzi Afrika Respublikasında kriptoinvestisiya habının yaradılması ideyasını dəstəkləməyi düşünmür. Malpass Belarus Respublikasında bitkoinlərin leqallaşdırılması məsələsindən narahatlığını da dilə gətirib.
«Ripple» ödəniş sistemi üçün nəzərdə tutulmuş kriptovalyuta platformasının rəhbəri Bred Qarlinqhaus bildirib ki, mövcud kriptovalyutaların əksəriyyəti uzaq perspektivdə «yaşaya» bilməyəcək.
Bazarın digər iştirakçılarının fikrincə, bitkoin investisiya aləti kimi etibarlılığını sübut edə bilməyib və gələcəkdə onun dəyəri bir neçə dəfə azalacaq.
Kristalina Georgiyeva isə kriptovalyuta investorları üçün gözlənilməz müsbət siqnal göndərib. O, populyar steyblkoin olan «Terra»nın bir müddət əvvəl «çökməsi»ni əsas götürərək, bütün kriptovalyutalardan imtinanın yanlış olacağını bildirib. Georgiyeva deyib ki, bundan sonra investorların daha yaxşı öyrənilməsi və effektiv qorunmasına görə dünyanın bütün tənzimləyiciləri məsuliyyət daşıyır.
Qloballaşma lazımdır, ya yox?
İkinci mövzu qloballaşma olub. Hazırkı geosiyasi reallıqlarda o, nə qədər aktualdır? Sammitdə qloballaşmanın ədalətli olmadığını açıq şəkildə dilə gətirənlər də olub. Belə düşünənlərin fikrincə, qloballaşma bir sıra ölkələrə yalnız zərər verib.
«The Wall Street Journal»ın analitikləri bildirirlər ki, rusların son 30 ildə ilk dəfə Davosda olmaması son dərəcə rəmzi hadisədir. Çünki bu 3 onillik qloballaşma və iqtisadi inteqrasiya şüarı altında keçib, indi isə bu, böyük fövqəldövlətlər arasında rəqabətin bərpa olunması, qlobal tədarük zəncirlərinin fraqmentasiyası üzündən zərbə altına düşüb. Davosdakı görüşlər qloballaşma erasının rəmzi olub və əksər iştirakçının fikrincə, artıq o, başa çatıb. Ukrayna müharibəsi isə onun sonunu daha tez gətirib.
«İqtisadi dəmir pərdə: ssenarilər və onların əhəmiyyəti» adlı panel iclaslardan birində BVF-nin rəhbəri Kristalina Georgiyeva onu ən çox narahat edən məqamı açıqlayıb: «Biz ticarət və valyuta bloklarına malik daha parçalanmış dünyaya qədəm qoyuruq. Nəticədə, indiyədək inteqrasiya olunmuş iqtisadiyyat çökə bilər».
Almaniya kansleri Olaf Şolts isə beynəlxalq böhrana rəğmən, beynəlxalq birliyi qloballaşmaya sadiq qalmağa səsləyib. Onun fikrincə, artmaqda olan qlobal siyasi və iqtisadi böhrandan beynəlxalq ticarətdə ayrı-ayrı dövlətlərə milli məhdudiyyətlərin tətbiqi ilə çıxış axtarılması yanlış strategiyadır. Kansler hesab edir ki, beynəlxalq əməkdaşlıq daha həmrəy, daha ağıllı şəkildə həyata keçirilməli, həmçinin qlobal resurslara daha çox diqqət göstərilməlidir.
İstənilən halda, dünya birliyinin qlobal iqtisadi bağlılığa dəstəyi davam etdirəcəyi, yoxsa siyasi və milli zəmində parçalanmanın qaçılmaz olduğu Davosdakı növbəti forumadək üzə çıxacaq. Dünya indi dəyişikliklər astanasında deyil. Artıq dəyişikliklər baş verir və indi hər kəs onun nə ilə bitəcəyini gözləyir.

Давос в этом году стал местом жарких политических дискуссий о судьбе мировой экономики
Всемирный экономический форум в Давосе, впервые прошедший в этом году не только в очном формате после пандемийного перерыва, но и вопреки традициям не зимой, а в конце мая, отличился еще и преобладанием политических тем над насущными экономическими проблемами мира. Основой практически всех дискуссий стали события в Украине, а экономическая тематика всплывала, по большей части, при обсуждении их последствий. Кстати, в альпийский город-курорт не была приглашена делегация России, но приехали глава МИД Украины, парламентарии и мэр Киева. Азербайджан на форуме представлял министр экономики Микаил Джаббаров, который выступал на дискуссиях по вопросам топливного рынка и перспектив «зеленой» энергетики.
Риск рецессии
Об итогах Давоса-2022 очень емко выразились журналисты The Guardian: «Иногда казалось, что встреча проходит не в мае 2022 года, а в июле 1914-го или августе 1939-го, когда мир стоял на краю пропасти». Три года потрясений логически вызвали неопределенность, риски и стресс с непредсказуемыми последствиями, усилив панические настроения в том числе и у бизнес-элиты.  Но оставив в стороне громкие политические заявления, которыми пестрел нынешний Давос, отметим, что участники форума единогласно признали: война в Украине плохо повлияет на мировую экономику. Вопрос только в том, насколько плохо. И тут прогнозы разнятся от легкой стагфляции к глобальной депрессии. О смягчении санкций против России в Давосе речь не шла, но присутствующие согласились, что украинский конфликт приведет к росту цен на энергию и продовольствие.
«Сегодня развивающиеся страны сталкиваются с тройной угрозой - продовольственного, топливного и финансового кризисов», - заявил, в частности, администратор Программы развития ООН Ахим Штайнер. Вице-канцлер, министр по делам экономики и защиты климата Германии Роберт Хабек же насчитал как минимум четыре кризиса: энергетический, продовольственный, климатический и кризис, связанный с высокой инфляцией во многих странах.
«Мы не сможем решить проблемы, если сконцентрируемся только на одной из них. Если ни одна не будет решена, то я действительно боюсь того, что мы будем двигаться в сторону глобальной рецессии», - сказал Хабек.
Глава Citigroup Джейн Фрейзер отметила, что считает рецессию в Европе вероятной, а премьер-министр Нидерландов Марк Рютте отметил, что население стран Запада станет немного беднее из-за инфляции и высокой стоимости энергии.
«Цены на продукты питания растут, растут, растут и растут, - констатировала, в свою очередь, директор-распорядитель МВФ Кристалина Георгиева. - Мы можем сократить потребление бензина, когда рост замедлится, но мы должны есть каждый день».
О проблемах, рецессии и кризисе было известно и до форума. Главное, нашли ли сильные экономические умы мира сего способ облегчить участь жителей планеты? Если говорить в целом и глобально - то нет. Рецепты все те же: рост расходов, субсидии, фискальные стимулы, поддержка бедных стран. Все это - прямой путь к увеличению инфляции и госдолгов, соответственно, снижению уровня благосостояния и росту бедности.
В этой связи даже, по словам соучредителя The Carlyle Group Дэвида М. Рубинштейна, должна измениться и миссия центробанков. Им уже бессмысленно сосредотачивать свою деятельность на снижении инфляции и поддержке стабильности национальной валюты, а лучше сконцентрироваться на борьбе с безработицей, к росту которой обычно приводит повышение ключевых ставок.
Что же это - тоннель без света в конце? Пожалуй, самую оригинальную идею по выходу из кризиса высказал на форуме Джозеф Стиглиц, лауреат Нобелевской премии по экономике, призвав изменить саму природу экономического роста. «Высокое качество жизни – это не то же самое, что высокий уровень материального обеспечения. Вещи, которые доставляют мне наибольшее удовольствие, - это чтение книг или обсуждение идей, а не только потребление как можно большего количества материальных благ».
Впрочем, ученый прав: нацеленная на потребительство экономическая политика во многих странах действительно оказалась ошибочной. Именно дисбаланс между производством и потреблением стал причиной ощутимого кризиса в период напряженности с логистикой и торговыми отношениями.  В итоге глава МВФ все же призвала экономистов не сгущать краски, отметив, что «от падения роста до 3,6% до рецессии очень долгий путь».
Отказ от криптовалют?
Помимо обсуждения очередных кризисов, среди вынесенных на повестку дня в Давосе тем можно выделить две, дискуссии вокруг которых были особенно интересными. Одна «узкорыночная» - будущее криптовалют. Известно, что гиганты финансового мира относятся к этой теме с откровенной неприязнью, и, как выяснилось, даже два года пандемии и стремительной цифровизации во многих сферах экономики заставили пересмотреть свою позицию далеко не всех. Так, глава Всемирного банка Дэвид Малпасс заявил, что его организация не собирается поддерживать создание криптоинвестиционного хаба в Центральноафриканской Республике, а также выразил обеспокоенность по поводу легализации BTC в Республике Беларусь.
Глава криптовалютной платформы для платежных систем Ripple Брэд Гарлингхаус отметил, что большинство существующих криптовалют не выживут в долгосрочной перспективе.
По мнению других участников рынка, биткоин не смог доказать свою надежность в качестве инвестиционного инструмента и его стоимость в будущем упадет в несколько раз.
Между тем неожиданно позитивный сигнал для инвесторов в криптовалюты послала Кристалина Георгиева: она призвала не отказываться от всех криптовалют после недавнего обвала популярного стейблкоина Terra из-за их ценности для мирового сообщества. При этом регуляторы по всему миру ответственны за то, чтобы более эффективно защищать и обучать инвесторов, отметила она.
Глобализация - нужна или нет?
Вторая тема, также весьма осторожно прошедшая в дискуссиях воротил экономического мира, - глобализация. Насколько она актуальна в нынешних геополитических реалиях? Были те, кто откровенно высказался, что глобализация не была справедливой, что целый ряд стран от нее, скорее, терял.
Как указывают аналитики The Wall Street Journal, отсутствие россиян в Давосе впервые за последние 30 лет очень символично. Ведь эти три десятилетия прошли под знаком глобализации и экономической интеграции, которые ныне оказались под ударом из-за возобновления конкуренции между большими державами и фрагментации глобальных цепей поставок. Встречи в Давосе были символом эпохи глобализации, которая, по мнению многих участников, теперь закончилась. Война в Украине ускорила ее конец. На одном из панельных заседаний под названием «Экономический железный занавес: сценарии и их значения» глава МВФ Кристалина Георгиева сказала, что больше всего ее беспокоит то, что «мы вступаем в более расколотый мир с торговыми и валютными блоками, где интегрированная до сих пор экономика может распасться». Сохранить приверженность глобализации, несмотря на нарастающий мировой кризис, призвал международное сообщество канцлер ФРГ Олаф Шольц. По мнению канцлера Германии, поиск выхода из нарастающих глобальных политических и экономических кризисов через введение отдельными странами национальных ограничений на международную торговлю является ошибочной стратегией. Международное сотрудничество должно быть более солидарным и умным, а также уделять больше внимания глобальным ресурсам, считает он. В любом случае, уже до следующей встречи в Давосе будет известно, удастся ли мировому сообществу и далее поддерживать глобальные экономические взаимосвязи или раскола по политическому и национальному признакам не избежать. Мир уже не на грани перемен, он уже эти перемены переживает, ожидая, чем они все-таки закончатся.