Çərşənbə axşamı, 11:48
Mayın 22-də birləşmiş Avropanın paytaxtı Brüsseldə postmünaqişə nizamlanması üzrə danışıqların növbəti raundu keçirilib. Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev, Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyan və Avropa İttifaqı Şurasının rəhbəri Şarl Mişel arasında keçirilən sayca üçüncü görüş 5 saat davam edib.
Görüşün sonunda Şarl Mişel yekun bəyanatla çıxış edib və orada kifayət qədər nikbin fikirlərin yer aldığını söyləmək mümkündür: «Sərhəd komissiyasının ilk iclası yaxın günlərdə iki ölkənin sərhədində keçiriləcək». Mişelin sözlərinə görə, «liderlər nəqliyyat əlaqələrinin açılması istiqamətində işlərin davam etdirilməsinin vacibliyi haqda razılığa gəliblər». Tərəflər «Azərbaycanın qərb hissəsi ilə Naxçıvan və Azərbaycan ərazisindən Ermənistanın müxtəlif hissələri arasında tranzitləri, habelə hər iki ölkənin kommunikasiya infrastrukturu vasitəsilə beynəlxalq nəqliyyat daşımalarını tənzimləyəcək prinsiplər üzərində razılığa gəliblər». Bundan başqa, «liderlər Ermənistan ilə Azərbaycan arasında dövlətlərarası münasibətləri tənzimləyən gələcək sülh müqaviləsinə dair müzakirəni davam etdirmək barədə razılığa gəliblər. Yaxın həftələrdə xarici işlər nazirlərinin başçılıq etdikləri nümayəndə heyətləri bu prosesi davam etdirəcəklər». Şarl Mişel öz tərəfindən bu fikirləri də əlavə edib: «…Mən hər iki liderə müraciətlə vurğuladım ki, zənnimcə, Qarabağdakı etnik erməni əhalinin hüquqları və təhlükəsizliyi məsələsinin həll olunması vacibdir». O, «tortun üzərindəki çiyələk» olaraq isə deyib ki, «Avropa İttifaqı tərəflərlə birlikdə hər iki ölkənin və onların xalqlarının rifahı naminə iqtisadi inkişafı təşviq etməyə çalışan İqtisadi Məşvərət Qrupunun işini inkişaf etdirəcək. Mən, həmçinin əhalinin uzunmüddətli davamlı sülhə hazırlanmasının vacibliyini də vurğuladım və Avropa İttifaqı öz dəstəyini gücləndirməyə hazırdır». Mişel növbəti görüşün iyul-avqust aylarında keçiriləcəyini vəd edib.
Bəs kadr arxasında nələr var?
Brüsseldə əldə olunmuş razılaşmalar, şübhəsiz ki, danışıqların bütün iştirakçılarının, o cümlədən Avropa İttifaqının maraqlarına uyğundur. Brüssel məlum səbəblərdən vasitəçilik missiyasının uğurla başa çatmasını istəyir. Digər tərəfdən Azərbaycanın boru kəmərləri və dəmir yollarının «pis gözlənilməzliklər»dən qorunması istəyi də var. Bu işdə 2020-ci ilin iyul döyüşlərindən və 44 günlük müharibədən nəticə çıxarılıb. Məlum olduğu kimi, həmin toqquşmalar zamanı Ermənistan Azərbaycanın Avropa üçün vacib olan infrastrukturunu da hədəf seçmişdi. Nəhayət, Qarabağda postmünaqişə nizamlanması həm nəzəri, həm də praktik baxımdan «win-win» ssenarisinin mümkün olacağı haldır. Söhbət problemin bütün tərəflərin maraqlarına uyğun həllindən gedir.
Bununla yanaşı, aydındır ki, danışıqlar Azərbaycanın mövqeyinə uyğun aparılır. Sərhədlərin delimitasiyası və demarkasiyası ilə bağlı israr edən tərəf məhz Azərbaycandır. Bu isə sərhədlərin tanınması, İrəvanın Azərbaycana ərazi iddialarından imtinası ilə sıx bağlı məsələdir.
Kommunikasiyaların açılması, şübhəsiz ki, bütün tərəflərin marağındadır. Lakin Mişelin Azərbaycanın qərb hissəsi ilə Naxçıvan arasında tranzit məsələsini, yəni Zəngəzur dəhlizi mövzusunu xüsusi vurğulaması, bu zaman Laçın dəhlizinin adını çəkməməsi isə birmənalı olaraq, Bakının uğurudur.
Nəhayət, Ermənistan bütün cəhdlərinə rəğmən, Brüsseldə nə ATƏT-in Minsk qrupunu, nə də Qarabağa hansısa statusun verilməsi mövzusunu «dirildə bilib». Şarl Mişelin bəyanatı aydın şəkildə göstərib ki, Avropa bu məsələyə yalnız bölgənin erməni əhalisinin hüquq və təhlükəsizliyinin təmini kontekstində baxır. Azərbaycan Prezidenti də dəfələrlə bildirib ki, Bakı Qarabağ ermənilərini öz vətəndaşları sayır və onların təhlükəsizliyinə, vətəndaş hüquqlarına, mədəni-humanitar inkişafına zəmanət verməyə hazırdır.
Ermənistan şansını qaçıracaqmı?
Düşünmək olar ki, Brüssel görüşünün nəticələri nikbinlik üçün yaxşı əsaslar verir. Üstəlik, Azərbaycan və Ermənistan baş nazirlərinin müavinləri Şahin Mustafayev ilə Mqera Qriqoryan iki dövlətin sərhədində ilk görüşlərini də keçiriblər. Lakin Bakı bir məqamı xatırlatmağı lazım bilir: Brüsseldə aprelin 6-da keçirilmiş görüş də belə nikbinliklə başa çatmışdı, Mustafayev ilə Qriqoryanın görüşü isə hələ aprelin sonlarında keçirilməli idi. Lakin Prezident İlham Əliyevin də dediyi kimi, həmin görüşü düz 2 dəfə məhz Ermənistan tərəfi pozub. Doğrudur, bu dəfə görüş alınıb. Bəs, İrəvan sülhə aparan yolla getməyə hazırdırmı?
Səbəb də aydındır. Azərbaycanın dövlət başçısı İlham Əliyev Brüssel görüşündən bir neçə gün sonra deyib: «Mayın 24-də Azərbaycan-Ermənistan sərhədində komissiyaların birinci görüşü keçirildi. Bunun çox böyük mənası var. Həm o nöqteyi-nəzərdən ki, biz bu sərhədləri müəyyən edəcəyik və bu, çox vacibdir. Çünki ermənilər o sərhədləri də zəbt etmişlər. Digər tərəfdən bu, avtomatik olaraq Ermənistanda revanşist, faşist qüvvələr tərəfindən Azərbaycana qarşı irəli sürülən ərazi iddialarına da rəsmən son qoyur. Çünki əgər biz sərhədləri müəyyən ediriksə, hansı dırnaqarası «Dağlıq Qarabağ» statusundan söhbət gedə bilər?!».
«Danışıqlar» yazılır, bəs necə oxunur?
Artıq bu yerdə nikbinlik üçün əsaslar azalır. Avropa İttifaqının himayəsi altında sərhədlərin delimitasiyası və demarkasiyası heç də ilk belə missiya deyil. Hələ 44 günlük müşharibə yeni bitən zaman eyni missiyanı Rusiya öz üzərinə götürmüşdü. Üstəlik, o zaman Moskvanın əlində ciddi kozır da var idi – SSRİ Baş Qərargahının xəritələrində sərhədlər kifayət qədər konkret göstərilib. Lakin o zaman proses yenə də Ermənistan tərəfindən pozulmuşdu. Çünki İrəvan sovet illərində qeyri-qanuni şəkildə ələ keçirdiyi əraziləri itirmək istəmirdi. Söhbət respublikaların sərhədlərinin dəqiqləşmədiyi dövrdən gedir. Sonrakı illərdə isə Ermənistan Azərbaycanın Zəngilan, Laçın və Kəlbəcər rayonlarının həmsərhəd hissələrini işğal etmişdi. Müharibənin başa çatmasından keçən ilyarım müddətində erməni əsgərlərinin sözün əsl mənasında qovulduğu Qaragöl hadisəsi, Kəlbəcər rayonunda «birgünlük müharibə» və bir çox digər hadisələr yaşanıb. Nəticədə, Rusiyanın vasitəçiliyi pozulmuş sayılmasa belə, ciddi şəkildə dondurulmuş hesab edilə bilər. Artıq bu gün «birinci əl» Brüsseldir. Bəs indi Ermənistan sərhədlərin demarkasiyası, qanunsuz ələ keçirilmiş ərazilərin boşaldılması üçün lazımi iradəyə malikdirmi? Sual açıq qalır. Üstəlik, danışıqlar fonunda İrəvanda yerli revanşistlərin mitinqləri davam edir. Onlar Nikol Paşinyanı «satqınlıq»da» və s. ittiham edirlər. Doğrudur, hələlik nümayişçilərin fəallığı «qırmızı xətt»ə çatmayıb. Lakin Paşinyanın komandası Azərbaycan torpaqlarına iddiadan imtina anlamına gələcək sənədi imzalamağa risk edəcəkmi?
İlk baxışdan mübahisə doğurmamalı olan kommunikasiyaların açılması kimi məsələlərdə də hər şey yolunda getmir. Brüssel görüşündən sonra Paşinyanın əsas silahdaşlarından biri, Ermənistan Təhlükəsizlik Şurasının katibi Armen Qriqoryan bu haqda danışaraq bildirib ki, Ermənistan ərazisində «dəhliz məntiqli» yol və ya marşrut ola bilməz. «Regional əlaqələrin bərpası kontekstində söhbət sərhəd, gömrük nəzarəti məntəqələrinin açılmasından, qarşılıqlı ödənişlərin həyata keçirilməsi və beynəlxalq tranzitdən gedib. Bu, vacib məsələlər «Erməni yolayrıcı» layihəsinin reallaşdırılması ilə əlaqəlidir və Ermənistan hökuməti bu istiqamətdə ardıcıl addımlar atacaq», - deyə o, vurğulayıb.
«Tənzimlənən yolayrıcı»
Bəs, İrəvanın haqqında bəhs etməyi bu qədər sevdiyi «Erməni yolayrıcı» ideyası nədən ibarətdir? Onu ilk dəfə Nikol Paşinyan hələ 2022-ci ilin fevralında dilə gətirib. Həmin vaxt baş nazir Arazdəyən («Erasx») – Culfa yolunu vahid layihədə birləşdirməyə söz vermişdi.  Bu yol sonradan İrana və Azərbaycanın Zəngəzur layihəsinə, oradan isə Rusiya dəmiryollarına və ermənilərin «Şimal-Cənub» avtomobil yoluna çıxmalıdır. İrəvanda düşünürlər ki, sonuncu Rusiya və Avropadan Fars körfəzinədək əlaqənin qurulmasına imkan verəcək.
Rusiya ilə Gürcüstan sərhədində «Yuxarı Lars» keçid məntəqəsindəki «butulka boğazı»ndakı tıxaclara gəlin heç toxunmayaq. Strateji əhəmiyyətli İrəvan-Qafan yolunun Azərbaycan ərazisindən keçdiyini də xatırlatmayaq. Vacib olan başqa məqamdır. Kommunikasiyaların açılması kompleks işdir. Ermənistan nəzəri baxımdan belə, Culfa yolunu açaraq Azərbaycan vasitəsi ilə Rusiya dəmir yoluna çıxış əldə edə bilməz. Bundan başqa, 44 günlük müharibəyədək danışıqlarda irəliləyişə, Ermənistanın işğal etdiyi ərazilərdən çıxmasına real olaraq Azərbaycan israr edirdisə, indi vəziyyət prinsipial olaraq fərqlənir. Bakı, şübhəsiz ki, postmünaqişə nizamlanması prosesinin irəli getməsində maraqlıdır. Lakin vəziyyət fərqlidir. Bu gün kommunikasiyaların açılması Ermənistana daha çox lazımdır. Üstəlik, Azərbaycan işğal illərində Gürcüstan vasitəsilə alternativ logistika qurub, İran ilə isə artıq bu haqda razılığa gəlib. Belə bir vəziyyətdə Ermənistan sərhədlərin sovet xəritələri əsasında delimitasiyası prosesini pozarsa, Bakı Paris Sülh Konfransının xəritələrinə əsaslanma məsələsini qaldıra bilər.
44 günlük müharibə Minsk qrupunun bu gün Ermənistanın xiffətini çəkdiyi təkliflərini tarixin arxivinə göndərib. Demək, sabah onlar bu gün imtina etdiklərinin də xiffətini çəkə bilərlər.

A STEP TOWARDS PEACE
Another round of post-conflict talks was held in the capital of the European Union Brussels on May 22. The third meeting between the President of Azerbaijan Ilham Aliyev, Prime Minister of Armenia Nikol Pashinian and President of European Council Charles Michel lasted five hours.
The final statement made by Charles Michel after the event sounded very optimistic: "The first meeting of commissions on border issues will take place in the coming days at the interstate border. Both leaders agreed to continue the work towards the opening of transport links. They also agreed on transit between Western Azerbaijan and Nakhchivan and through Azerbaijani territory between different parts of Armenia, as well as on principles that will regulate international transportation through the communications infrastructure of both countries. The leaders agreed to continue discussions on a future peace treaty regulating inter-state relations between Armenia and Azerbaijan. Delegations led by the Foreign Ministers will continue this process in the coming weeks". On his own behalf, Michel added: "...I have emphasised to both leaders that in my view it is important to address the rights and security of the ethnic Armenian population of Garabagh... The EU will work with the parties to develop an Economic Advisory Group trying to promote economic development for the benefit of both countries and their peoples. I have also underlined the importance of preparing the population for a long-term sustainable peace. EU is ready to strengthen its support." Michel promised to hold the next meeting in July/August 2022.
But what's behind the scenes?
No doubt that the agreements reached in Brussels are in the interests of all the parties involved, especially the European Union. Brussels understandably wants to succeed in its mission as a mediator and to secure the Azerbaijani pipelines and railways from "unpleasant surprises", as it has drawn conclusions both from the July 2020 skirmish and the following 44-day war, when Armenia targeted the Azerbaijani infrastructure strategically important for Europe. Finally, both theoretically and practically the post-conflict settlement in Garabagh makes it possible to make use of a win-win scenario, when a solution is in the interests of both sides.
Apparently, the negotiation process is running in line with Azerbaijan's position. Baku insists on the demarcation and delimitation of borders, which is closely related to their recognition by Yerevan and its renunciation of territorial claims against Azerbaijan.
Opening of communications is definitely in the interests of both sides. But Michel’s separate reference to transit between Western Azerbaijan and Nakhchivan, i. e. the Zangezur corridor, without mentioning the Lachin corridor is also a successful accomplishment for Baku.
Finally, Armenia, despite its best efforts, failed to push a reference to the OSCE Minsk Group in Brussels, let alone a discussion on autonomous status for Garabagh. Michel's personal statement showed that Europe viewed the issue only in the context of ensuring the rights and security of the Armenian population. President Aliyev has repeatedly stated that Baku considers the Armenians of Garabagh as its own citizens and is prepared to ensure their security, civil rights and cultural and humanitarian development.
Will Armenia miss the chance?
Apparently, the outcome of the Brussels meeting was a good reason for optimism. Especially considering the first meeting between the Azerbaijani and Armenian deputy prime ministers, Shahin Mustafayev and Mher Grigoryan, that took place at the border.
However, Baku reminded that the talks held in Brussels on April 6 ended in the same optimistic way. And the meeting between Mustafayev and Grigoryan was due to take place back in late April. But it was disrupted twice by Armenia, according to President Ilham Aliyev. So, is Yerevan ready to go towards peace?
The reason is clear too. Just days after the summit in Brussels, Ilham Aliyev said: "On May 24, the first meeting of commissions was held on the Azerbaijani-Armenian border. It makes a lot of sense, as we will be able to define our borders; this is very important. Because these borders were also occupied by Armenians. On the other hand, it will automatically and officially put an end to territorial claims against Azerbaijan by revanchist, fascist powers in Armenia. After all, if we define our borders, there is no need to talks about the so-called status of Nagorno-Karabakh!".
Negotiations. But what else?
There is less cause for optimism though. Border delimitation and demarcation under the auspices of the EU is not the first mission of its kind. Russia has taken the leading role in the process right after the 44-day war. Moscow had a significant tool to regulate the process - the maps of the USSR General Staff, which indicated the borders with maximum precision. However, Armenia disrupted the process, because Yerevan did not want to lose territories that had been illegally appropriated during the Soviet years, when the borders of republics were not defined, and later, during the occupation of the Zangilan, Lachin and Kalbajar districts bordering Armenia. During almost two years following the hostilities in Garabagh, there were events at Lake Garagol, where Armenian soldiers were literally kicked out, a ‘one-day war’ in Kalbajar, and many more incidents. As a result, Russian mediation efforts have almost stagnated. Today, Brussels is leading the process. However, it is still unknown whether Armenia has a will to take real steps to demarcate the borders and renounce the illegally appropriated territories. After all, local revanchists continue rallies in Yerevan accusing Nikol Pashinyan of "betraying the Armenian cause" and so on. But they have not crossed the red line yet. Will Pashinian's team risk signing documents that imply a renunciation of claims to Azerbaijani lands?
It is not that simple with the seemingly uncontroversial issue of opening communications either. After the talks in Brussels, Armen Grigoryan, one of Pashinyan's closest allies, made his comments on the issue. According to him, there can be no road or transport route as a corridor on Armenian territory. "As to opening regional communications, the agreements are dealing with border and customs control, tolling, and international transit. These important issues concern the implementation of the Armenian Intersection project. The Armenian government will move consistently in this direction,” Grigoryan said.
Regulated intersection
What is the idea behind the Armenian Intersection that Yerevan is referring to so enthusiastically? It was first introduced by Nikol Pashinian back in February 2022. At that time, he promised to connect both the Arazdeyan (Yeraskh)-Julfa road with access to Iran and the Azerbaijani Zangezur corridor, and further to the Russian railways, including the Armenian North-South motor road project, under a single project. The latter, as Yerevan expects, will create a link from Russia and Europe to the Persian Gulf.
We deliberately skip commenting on the bottle-neck border checkpoint Upper Lars on the Russian-Georgian border and the strategic Yerevan-Kafan road running through the Azerbaijani territory. There are other important things to discuss. The opening of communication lines is a complex issue. Even theoretically, Armenia cannot open a road to Julfa to get access to the Russian railways through Azerbaijan.
Moreover, whereas before the 44-day war Azerbaijan insisted on the real advancement of negotiations and the liberation of the occupied territories, the current situation is fundamentally different. Baku is undoubtedly interested in promoting a post-conflict settlement, but today the situation has changed. Armenia needs the opening of communications much more than Azerbaijan. After all, Azerbaijan has built alternative logistics infrastructure through Georgia during the years of occupation, and has an agreement with Iran. Moreover, if Armenia disrupts the delimitation of borders on the basis of Soviet maps, Baku may raise the question of returning to the maps of the Paris Peace Conference.
The 44-day war has archived the proposals of the OSCE Minsk Group that Armenia is missing today. This means that tomorrow they may well miss what they are rejecting today.