Çərşənbə axşamı, 11:48
Mayın 22-də birləşmiş Avropanın paytaxtı Brüsseldə postmünaqişə nizamlanması üzrə danışıqların növbəti raundu keçirilib. Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev, Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyan və Avropa İttifaqı Şurasının rəhbəri Şarl Mişel arasında keçirilən sayca üçüncü görüş 5 saat davam edib.
Görüşün sonunda Şarl Mişel yekun bəyanatla çıxış edib və orada kifayət qədər nikbin fikirlərin yer aldığını söyləmək mümkündür: «Sərhəd komissiyasının ilk iclası yaxın günlərdə iki ölkənin sərhədində keçiriləcək». Mişelin sözlərinə görə, «liderlər nəqliyyat əlaqələrinin açılması istiqamətində işlərin davam etdirilməsinin vacibliyi haqda razılığa gəliblər». Tərəflər «Azərbaycanın qərb hissəsi ilə Naxçıvan və Azərbaycan ərazisindən Ermənistanın müxtəlif hissələri arasında tranzitləri, habelə hər iki ölkənin kommunikasiya infrastrukturu vasitəsilə beynəlxalq nəqliyyat daşımalarını tənzimləyəcək prinsiplər üzərində razılığa gəliblər». Bundan başqa, «liderlər Ermənistan ilə Azərbaycan arasında dövlətlərarası münasibətləri tənzimləyən gələcək sülh müqaviləsinə dair müzakirəni davam etdirmək barədə razılığa gəliblər. Yaxın həftələrdə xarici işlər nazirlərinin başçılıq etdikləri nümayəndə heyətləri bu prosesi davam etdirəcəklər». Şarl Mişel öz tərəfindən bu fikirləri də əlavə edib: «…Mən hər iki liderə müraciətlə vurğuladım ki, zənnimcə, Qarabağdakı etnik erməni əhalinin hüquqları və təhlükəsizliyi məsələsinin həll olunması vacibdir». O, «tortun üzərindəki çiyələk» olaraq isə deyib ki, «Avropa İttifaqı tərəflərlə birlikdə hər iki ölkənin və onların xalqlarının rifahı naminə iqtisadi inkişafı təşviq etməyə çalışan İqtisadi Məşvərət Qrupunun işini inkişaf etdirəcək. Mən, həmçinin əhalinin uzunmüddətli davamlı sülhə hazırlanmasının vacibliyini də vurğuladım və Avropa İttifaqı öz dəstəyini gücləndirməyə hazırdır». Mişel növbəti görüşün iyul-avqust aylarında keçiriləcəyini vəd edib.
Bəs kadr arxasında nələr var?
Brüsseldə əldə olunmuş razılaşmalar, şübhəsiz ki, danışıqların bütün iştirakçılarının, o cümlədən Avropa İttifaqının maraqlarına uyğundur. Brüssel məlum səbəblərdən vasitəçilik missiyasının uğurla başa çatmasını istəyir. Digər tərəfdən Azərbaycanın boru kəmərləri və dəmir yollarının «pis gözlənilməzliklər»dən qorunması istəyi də var. Bu işdə 2020-ci ilin iyul döyüşlərindən və 44 günlük müharibədən nəticə çıxarılıb. Məlum olduğu kimi, həmin toqquşmalar zamanı Ermənistan Azərbaycanın Avropa üçün vacib olan infrastrukturunu da hədəf seçmişdi. Nəhayət, Qarabağda postmünaqişə nizamlanması həm nəzəri, həm də praktik baxımdan «win-win» ssenarisinin mümkün olacağı haldır. Söhbət problemin bütün tərəflərin maraqlarına uyğun həllindən gedir.
Bununla yanaşı, aydındır ki, danışıqlar Azərbaycanın mövqeyinə uyğun aparılır. Sərhədlərin delimitasiyası və demarkasiyası ilə bağlı israr edən tərəf məhz Azərbaycandır. Bu isə sərhədlərin tanınması, İrəvanın Azərbaycana ərazi iddialarından imtinası ilə sıx bağlı məsələdir.
Kommunikasiyaların açılması, şübhəsiz ki, bütün tərəflərin marağındadır. Lakin Mişelin Azərbaycanın qərb hissəsi ilə Naxçıvan arasında tranzit məsələsini, yəni Zəngəzur dəhlizi mövzusunu xüsusi vurğulaması, bu zaman Laçın dəhlizinin adını çəkməməsi isə birmənalı olaraq, Bakının uğurudur.
Nəhayət, Ermənistan bütün cəhdlərinə rəğmən, Brüsseldə nə ATƏT-in Minsk qrupunu, nə də Qarabağa hansısa statusun verilməsi mövzusunu «dirildə bilib». Şarl Mişelin bəyanatı aydın şəkildə göstərib ki, Avropa bu məsələyə yalnız bölgənin erməni əhalisinin hüquq və təhlükəsizliyinin təmini kontekstində baxır. Azərbaycan Prezidenti də dəfələrlə bildirib ki, Bakı Qarabağ ermənilərini öz vətəndaşları sayır və onların təhlükəsizliyinə, vətəndaş hüquqlarına, mədəni-humanitar inkişafına zəmanət verməyə hazırdır.
Ermənistan şansını qaçıracaqmı?
Düşünmək olar ki, Brüssel görüşünün nəticələri nikbinlik üçün yaxşı əsaslar verir. Üstəlik, Azərbaycan və Ermənistan baş nazirlərinin müavinləri Şahin Mustafayev ilə Mqera Qriqoryan iki dövlətin sərhədində ilk görüşlərini də keçiriblər. Lakin Bakı bir məqamı xatırlatmağı lazım bilir: Brüsseldə aprelin 6-da keçirilmiş görüş də belə nikbinliklə başa çatmışdı, Mustafayev ilə Qriqoryanın görüşü isə hələ aprelin sonlarında keçirilməli idi. Lakin Prezident İlham Əliyevin də dediyi kimi, həmin görüşü düz 2 dəfə məhz Ermənistan tərəfi pozub. Doğrudur, bu dəfə görüş alınıb. Bəs, İrəvan sülhə aparan yolla getməyə hazırdırmı?
Səbəb də aydındır. Azərbaycanın dövlət başçısı İlham Əliyev Brüssel görüşündən bir neçə gün sonra deyib: «Mayın 24-də Azərbaycan-Ermənistan sərhədində komissiyaların birinci görüşü keçirildi. Bunun çox böyük mənası var. Həm o nöqteyi-nəzərdən ki, biz bu sərhədləri müəyyən edəcəyik və bu, çox vacibdir. Çünki ermənilər o sərhədləri də zəbt etmişlər. Digər tərəfdən bu, avtomatik olaraq Ermənistanda revanşist, faşist qüvvələr tərəfindən Azərbaycana qarşı irəli sürülən ərazi iddialarına da rəsmən son qoyur. Çünki əgər biz sərhədləri müəyyən ediriksə, hansı dırnaqarası «Dağlıq Qarabağ» statusundan söhbət gedə bilər?!».
«Danışıqlar» yazılır, bəs necə oxunur?
Artıq bu yerdə nikbinlik üçün əsaslar azalır. Avropa İttifaqının himayəsi altında sərhədlərin delimitasiyası və demarkasiyası heç də ilk belə missiya deyil. Hələ 44 günlük müşharibə yeni bitən zaman eyni missiyanı Rusiya öz üzərinə götürmüşdü. Üstəlik, o zaman Moskvanın əlində ciddi kozır da var idi – SSRİ Baş Qərargahının xəritələrində sərhədlər kifayət qədər konkret göstərilib. Lakin o zaman proses yenə də Ermənistan tərəfindən pozulmuşdu. Çünki İrəvan sovet illərində qeyri-qanuni şəkildə ələ keçirdiyi əraziləri itirmək istəmirdi. Söhbət respublikaların sərhədlərinin dəqiqləşmədiyi dövrdən gedir. Sonrakı illərdə isə Ermənistan Azərbaycanın Zəngilan, Laçın və Kəlbəcər rayonlarının həmsərhəd hissələrini işğal etmişdi. Müharibənin başa çatmasından keçən ilyarım müddətində erməni əsgərlərinin sözün əsl mənasında qovulduğu Qaragöl hadisəsi, Kəlbəcər rayonunda «birgünlük müharibə» və bir çox digər hadisələr yaşanıb. Nəticədə, Rusiyanın vasitəçiliyi pozulmuş sayılmasa belə, ciddi şəkildə dondurulmuş hesab edilə bilər. Artıq bu gün «birinci əl» Brüsseldir. Bəs indi Ermənistan sərhədlərin demarkasiyası, qanunsuz ələ keçirilmiş ərazilərin boşaldılması üçün lazımi iradəyə malikdirmi? Sual açıq qalır. Üstəlik, danışıqlar fonunda İrəvanda yerli revanşistlərin mitinqləri davam edir. Onlar Nikol Paşinyanı «satqınlıq»da» və s. ittiham edirlər. Doğrudur, hələlik nümayişçilərin fəallığı «qırmızı xətt»ə çatmayıb. Lakin Paşinyanın komandası Azərbaycan torpaqlarına iddiadan imtina anlamına gələcək sənədi imzalamağa risk edəcəkmi?
İlk baxışdan mübahisə doğurmamalı olan kommunikasiyaların açılması kimi məsələlərdə də hər şey yolunda getmir. Brüssel görüşündən sonra Paşinyanın əsas silahdaşlarından biri, Ermənistan Təhlükəsizlik Şurasının katibi Armen Qriqoryan bu haqda danışaraq bildirib ki, Ermənistan ərazisində «dəhliz məntiqli» yol və ya marşrut ola bilməz. «Regional əlaqələrin bərpası kontekstində söhbət sərhəd, gömrük nəzarəti məntəqələrinin açılmasından, qarşılıqlı ödənişlərin həyata keçirilməsi və beynəlxalq tranzitdən gedib. Bu, vacib məsələlər «Erməni yolayrıcı» layihəsinin reallaşdırılması ilə əlaqəlidir və Ermənistan hökuməti bu istiqamətdə ardıcıl addımlar atacaq», - deyə o, vurğulayıb.
«Tənzimlənən yolayrıcı»
Bəs, İrəvanın haqqında bəhs etməyi bu qədər sevdiyi «Erməni yolayrıcı» ideyası nədən ibarətdir? Onu ilk dəfə Nikol Paşinyan hələ 2022-ci ilin fevralında dilə gətirib. Həmin vaxt baş nazir Arazdəyən («Erasx») – Culfa yolunu vahid layihədə birləşdirməyə söz vermişdi.  Bu yol sonradan İrana və Azərbaycanın Zəngəzur layihəsinə, oradan isə Rusiya dəmiryollarına və ermənilərin «Şimal-Cənub» avtomobil yoluna çıxmalıdır. İrəvanda düşünürlər ki, sonuncu Rusiya və Avropadan Fars körfəzinədək əlaqənin qurulmasına imkan verəcək.
Rusiya ilə Gürcüstan sərhədində «Yuxarı Lars» keçid məntəqəsindəki «butulka boğazı»ndakı tıxaclara gəlin heç toxunmayaq. Strateji əhəmiyyətli İrəvan-Qafan yolunun Azərbaycan ərazisindən keçdiyini də xatırlatmayaq. Vacib olan başqa məqamdır. Kommunikasiyaların açılması kompleks işdir. Ermənistan nəzəri baxımdan belə, Culfa yolunu açaraq Azərbaycan vasitəsi ilə Rusiya dəmir yoluna çıxış əldə edə bilməz. Bundan başqa, 44 günlük müharibəyədək danışıqlarda irəliləyişə, Ermənistanın işğal etdiyi ərazilərdən çıxmasına real olaraq Azərbaycan israr edirdisə, indi vəziyyət prinsipial olaraq fərqlənir. Bakı, şübhəsiz ki, postmünaqişə nizamlanması prosesinin irəli getməsində maraqlıdır. Lakin vəziyyət fərqlidir. Bu gün kommunikasiyaların açılması Ermənistana daha çox lazımdır. Üstəlik, Azərbaycan işğal illərində Gürcüstan vasitəsilə alternativ logistika qurub, İran ilə isə artıq bu haqda razılığa gəlib. Belə bir vəziyyətdə Ermənistan sərhədlərin sovet xəritələri əsasında delimitasiyası prosesini pozarsa, Bakı Paris Sülh Konfransının xəritələrinə əsaslanma məsələsini qaldıra bilər.
44 günlük müharibə Minsk qrupunun bu gün Ermənistanın xiffətini çəkdiyi təkliflərini tarixin arxivinə göndərib. Demək, sabah onlar bu gün imtina etdiklərinin də xiffətini çəkə bilərlər.

Готовы ли в Ереване отказаться от претензий на азербайджанские земли, несмотря на брюссельский процесс?
22 мая в Брюсселе, столице единой Европы, прошел еще один раунд переговоров по постконфликтному урегулированию. Третья по счету встреча Президента Азербайджана Ильхама Алиева, премьер-министра Армении Никола Пашиняна и председателя Европейского Совета Шарля Мишеля продлилась пять часов.
Итоговое заявление, с которым после ее окончания выступил Шарль Мишель, прозвучало весьма оптимистично: «Первое заседание пограничных комиссий по вопросам границы состоится в ближайшие дни на межгосударственной границе». По его словам, «лидеры пришли к договоренности о необходимости продолжения работы, направленной на открытие транспортных сообщений». Они также договорились «о транзитах между западной частью Азербайджана и Нахчываном и через территорию Азербайджана между различными частями Армении, а также принципах, которые будут регулировать международные транспортные перевозки посредством коммуникационной инфраструктуры обеих стран». Кроме того, «лидеры пришли к договоренности продолжить обсуждения относительно будущего мирного договора, регулирующего межгосударственные отношения между Арменией и Азербайджаном. В ближайшие недели делегации, возглавляемые министрами иностранных дел, продолжат данный процесс». От себя господин Мишель добавил: «…я, обращаясь к обоим лидерам, подчеркнул, что, на мой взгляд, важно решение вопроса прав и безопасности этнического армянского населения Карабаха». И в качестве вишенки на торте Мишель пообещал, что «Европейский Союз вместе со сторонами будет развивать работу Экономической консультативной группы, старающейся продвигать экономическое развитие на благо обеих стран и их народов. Я также подчеркнул важность подготовки населения к долгосрочному устойчивому миру, и Европейский Союз готов усилить свою поддержку». Следующую встречу Мишель обещал провести в июле-августе.
Но что за кадром?
Безусловно, достигнутые в Брюсселе договоренности - в интересах всех участников переговоров, и не в последнюю очередь Евросоюза. Брюсселю, по понятным причинам, хочется добиться успеха в своей посреднической миссии. А, во-вторых, обезопасить азербайджанские трубопроводы и железные дороги от «неприятных неожиданностей» - здесь сделали выводы и из июльских боев 2020 года, и из 44-дневной войны, когда Армения целилась по стратегически важной для Европы инфраструктуре Азербайджана. Наконец, теоретически, да и не только, постконфликтное урегулирование в Карабахе - тот случай, когда вполне возможен сценарий win-win, то есть решение в интересах обеих сторон.
Тем не менее очевидно, что переговоры идут в русле и рамках позиции Азербайджана. Именно Баку настаивает на демаркации и делимитации границ, что теснейшим образом связано с их признанием и отказом Еревана от территориальных претензий к Азербайджану.
Открытие коммуникаций, без сомнения, - в интересах обеих сторон. Но то, что Мишель отдельной строкой упомянул транзит между западной частью Азербайджана и Нахчываном, то есть Зангезурский коридор, но при этом никоим образом не коснулся Лачинского коридора, тоже несомненный успех Баку.
Наконец, Армении, несмотря на все старания, не удалось протолкнуть в брюссельские итоги ни отсылку к Минской группе ОБСЕ, ни, тем более, обсуждение некоего обособленного статуса Карабаха. Заявление, которое сделал Шарль Мишель от себя лично, показало, что в Европе рассматривают данный вопрос лишь в контексте обеспечения прав и безопасности армянского населения. Президент Азербайджана неоднократно подчеркивал, что в Баку считают армян Карабаха своими гражданами и готовы обеспечить им и безопасность, и гражданские права, и культурно-гуманитарное развитие.
Упустит ли Армения шанс?
Казалось бы, итоги брюссельской встречи дают хороший повод для оптимизма. Тем более что уже состоялась первая встреча вице-премьеров Азербайджана и Армении Шахина Мустафаева и Мгера Григоряна на границе.
Однако в Баку уже напоминают: точно так же оптимистично завершились переговоры в Брюсселе 6 апреля. И встреча Мустафаева и Григоряна должна была пройти еще в конце апреля, но ее, как заявил накануне Президент Ильхам Алиев, дважды срывала Армения. Сегодня встреча как бы состоялась, только вот готов ли Ереван пройти свой путь к миру?
Причина тоже понятна. Уже через несколько дней после Брюсселя Ильхам Алиев подчеркнул: «24 мая на азербайджано-армянской границе состоялась первая встреча комиссий. Это имеет очень большой смысл. И в том плане, что мы определим границы, это очень важно. Так как эти границы тоже были оккупированы армянами. С другой стороны, это автоматически официально положит конец территориальным претензиям к Азербайджану реваншистских, фашистских сил в Армении. Потому что если мы определяем границы, то о каком статусе «Нагорного Карабаха» может идти речь?!»
«Переговоры» пишем, а что в уме?
Тут уже повода для оптимизма поменьше. Делимитация и демаркация границ под эгидой Евросоюза - далеко не первая такого рода миссия. Уже по горячим следам 44-дневной войны ведущую роль в процессе брала на себя Россия. Тем более что у Москвы был существенный козырь - карты Генштаба СССР, где с максимальной точностью указаны границы. Однако процесс был сорван Арменией - Еревану не хотелось терять территории, незаконно «прихватизированные» и в советские годы, пока границы республик не обозначались на местности, и позже, уже во время оккупации сопредельных с Арменией Зангиланского, Лачинского и Кяльбаджарского районов. За полтора года, прошедших после окончания военных действий, были и события у озера Гарагель, где армянских солдат в прямом смысле слова гнали пинками, и «однодневная война» в Кяльбаджарском районе, и многое другое. В результате российское посредничество оказалось если и не сорванным, то серьезно заторможенным. Сегодня первую скрипку играет уже Брюссель. Однако есть ли у Армении воля к реальным шагам по демаркации границ и отказу от незаконно присвоенных территорий - вопрос пока открытый. Тем более что в Ереване на фоне переговоров продолжаются и митинги местных реваншистов, которые обвиняют Никола Пашиняна в «предательстве армянского дела» и т.д. Пока еще их активность не дошла до красной черты. Рискнут ли в команде Пашиняна поставить подпись под документами, которые подразумевают отказ от притязаний на азербайджанские земли?
Не все гладко и в таком, казалось бы, бесспорном вопросе, как открытие коммуникаций. Уже после завершения переговоров в Брюсселе на эту тему высказался секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян, один из ближайших соратников Пашиняна. По его словам, на территории Армении не может быть дороги или транспортного маршрута с логистикой коридора. Затем Григорян добавил: «В контексте открытия региональных сообщений договоренности касались пограничного, таможенного контроля, взимания платы, международного транзита. Эти важные вопросы касаются реализации проекта «Армянский перекресток», и правительство Армении последовательно будет двигаться в этом направлении».
«Регулируемый перекресток»
Что же представляет собой идея «армянского перекрестка», о которой так любят говорить в Ереване? Впервые ее представил Никол Пашинян еще в феврале 2022 года. Тогда он пообещал соединить в один проект и дорогу Араздейян («Ерасх»)-Джульфа с последующим выходом на Иран и на азербайджанский Зангезурский коридор, а далее на железные дороги России, и армянский проект автодороги «Север-Юг». Последний, как рассчитывают в Ереване, позволит создать сообщение от России и Европы до Персидского залива.
Намеренно вынесем за скобки наличие такого «бутылочного горлышка», как КПП «Верхний Ларс» на границе России и Грузии. Не станем напоминать также, что стратегическая дорога Ереван-Кафан проходит по территории Азербайджана. Важно другое. Открытие коммуникаций - вопрос комплексный. И у Армении даже теоретически не получится открыть дорогу на Джульфу, получить выход на железные дороги России через Азербайджан.
Более того, если до 44-дневной войны на реальном продвижении переговоров и освобождении оккупированных Арменией территорий настаивал Азербайджан, то сейчас ситуация принципиально иная. Баку, безусловно, заинтересован в продвижении постконфликтного урегулирования, но сегодня положение изменилось. Открытие коммуникаций нужно Армении куда больше, тем более что Азербайджан за годы оккупации выстроил альтернативную логистику через территорию Грузии и уже договорился с Ираном. Причем если Армения сорвет делимитацию границ на основе советских карт, в Баку могут поставить вопрос о возвращении к картам Парижской мирной конференции.
44-дневная война отправила в архив те самые предложения Минской группы, по которым сегодня вздыхают в Армении. А значит, завтра там, вполне возможно, придется вздыхать по тому, от чего она отказывается сегодня.