Çərşənbə axşamı, 22:38
Bakı beşinci dəfə Formula 1 mərhələsinə ev sahibliyi etdi və son 3 ildə ilk dəfə yarış tammiqyaslı keçdi – tamaşaçıları və digər cəhətləri ilə. 2020-ci ildə koronavirus səbəbi ilə Azərbaycan Qran prisi ümumiyyətlə baş tutmamışdısa, 2021-ci ildə o, tamaşaçısız keçirilmişdi.
Bu il Bakı yarışı çempionatın səkkizinci mərhələsi idi - 2022-ci ildə çempionatda 22 yarış olacaq. Odur ki, bu mərhələyə yekun vursaq, deyə bilərik ki, yarış «Red Bull» ilə «Ferrari» arasında keçib. Bununla yanaşı, «Red Bull» pilotları bu il iki nəfərə 5 mərhələnin qalibi olublarsa, «Ferrari» monakolu Şarl Leklerin sayəsində 2 mərhələni qazanıb. Xarakterik haldır ki, italiyalılar avstriyalıları seçmə mərhələdə üstələyiblər (ilk 5 mərhələdən sonra «Ferrari» pilotlarının 5, «Red Bull» pilotlarının isə poulu var idi). Lakin bazar günü yarışlarında «Red Bull» daha inamlı təsir bağışlayıb və onun pilotları daha çox ulduz qazanıblar. İtaliyalıların bolidləri yarışın gedişində daha tez-tez problem yaradırdı və nəticədə, pilotlar bir-bir sıradan çıxırdı. Beləliklə, Bakıda yarışın əsasən bu iki komanda arasında keçəcəyi gözlənilirdi və belə də olub.
Cümə günü keçirilən sərbəst yarış heç-heçə başa çatıb: ilk praktikanı «Red Bull», ikincisini isə «Ferrari» qazanıb. Tendensiya şənbə günü də davam edib: «Red Bull» üçüncü sərbəst praktikadan qalib ayrılıbsa, poulu «Ferrari»dən olan Lekler qazanıb (bu mövsümdə altıncı və ardıcıl olaraq dördüncü). Beləliklə, builki seçmə mərhələdə «Ferrari» ilə «Red Bull» arasındakı yarış 6:2 hesabı ilə «maranellodan olan ayğırlar»ın xeyrinə başa çatıb. Sonradan Lekler deyəcəkdi ki, seçmə mərhələdəki qələbə onun üçün müəyyən mənada gözlənilməz olub, çünki sürətə görə «öküzlər», həqiqətən də, «ayğırlar»ı üstələyirdi.
Amma seçmə mərhələnin nəticələri onların Avstriyadan olan rəqiblərini də ruhdan salmamışdı. Digər şəhər traslarından fərqli olaraq, Bakıda rəqibi ötmək üçün kifayət qədər imkan var. Üstəlik, «Red Bull» nə cümə, nə də şənbə günü sürətlə bağlı problem yaşamışdı. Bundan başqa, Bakı yarışı bir qayda olaraq, qəzalarla yadda qalır və burada təhlükəsizlik maşınlarının və ya qırmızı bayraqların meydana çıxma ehtimalı kifayət qədər yüksəkdir. Odur ki, «Red Bull» pilotları bazar günü yarışında seçmə mərhələdəki uğursuzluğu asanlıqla unutdura bilərdilər.
Ötən illərdən fərqli olaraq, bu il Bakı yarışı sakit keçib və turnir ərzində cəmi 5 maşın yarışdan kənarlaşıb. Bunun da səbəbi qəza yox, texnikanın «etibarsızlığı» olub. Bazar günü yarışının əsas uğursuzu «Ferrari» pilotları olub: 9-cu dövrədə Karlos Sayns hidravlikada yaranmış problem üzündən yarışı dayandırmalı olub, 20-ci dövrədə isə Leklerin bolidinin mühərriki alışıb. Halbuki o anda Lekler yarışa liderlik edirdi. Odur ki, bazar günü «Ferrari» üçün qorxulu yuxuya çevrilərək, tam iflas günü olub. Üstəlik, bu, onların rəqiblərinin uğurlu çıxışı fonunda baş verib. Məlum olub ki, «Ferrari»nin zavod mühərrikləri ümumilikdə Bakı yarışına hazır deyilmiş: finişə çata bilməyən 5 boliddən 4-nün məhz mühərriki sıradan çıxıb.
«Red Bull» pilotlarına gəlincə, onların Bakı mərhələsinə münasibətləri fərqlidir. Məsələn, meksikalı Serxio Peres üçün Bakı mərhələsi ən sevimli yarışlardan biri sayıla bilər. O, Bakıda bundan əvvəl təşkil olunmuş 5 yarışdan 3-də podiuma qalxıb, ötən il isə ümumiyyətlə, Azərbaycan Qran prisinin qalibi olub. Peres burada daha 2 dəfə altıncı yeri tutub. Meksikalı pilot özü etiraf etmişdi ki, Bakı trası onun ən sevimli traslarındandır və o, burada ötənilki zəfərini təkrarlamağa ümidlidir. Bunun üçün Peresin əsasları da var idi. O, həm cümə, həm də şənbə günü 1 sərbəst praktikanı qalib tamamlamış, şənbə günü keçirilən seçmə mərhələdə isə Leklerə «hücum etməyə» yaxşı imkan verən ikinciliyi əldə etmişdi.
Peresdən fərqli olaraq, hazırkı dünya çempionu Ferstappen üçün Bakı trası o qədər də işə yaramayıb. O, burada bir dəfə də podiuma qalxa bilməyib – ən yaxşı nəticə 2019-cu ildə əldə olunmuş dördüncülükdür. Cümə günü də Ferstappen meksikalı komanda yoldaşının kölgəsində qalıb. Amma sən demə, Maks heç yerə tələsmir və gücünü qoruyurmuş.
Gözlənildiyi kimi, bazar günü Peres yarışa ilk andan ciddi başlayaraq, ilk dövrəni lider kimi tamamlayıb. Bundan başqa, meksikalı dərhal Leklerdən uzaqlaşmağa başlayaraq, rəqibinə birincilik uğrunda düşünməyə belə, imkan verməyib. Ümumilikdə isə start sakit, demək, Bakı üçün təəccüblü alınıb: yarışçılar start tıxacından qaça biliblər.
Ferstappen öz növbəsində, Lekleri sıxışdırmağa çalışsa da, bu yarışda xüsusi mübarizə qeydə alınmayıb. Necə deyərlər, rəqiblər bir-birinin zəif yerlərini yoxlamağa başlayıblar. Sakitliyi Sayns, daha dəqiq desək, onun bolidində yaranan texniki problem pozub. İspaniyalı maşınını trasdan kənara çəkib və yarışın direksiyası virtual təhlükəsizlik maşını rejiminə (VSC) işə salınıb. Yarışçıların əksəriyyəti virtual peys-kar rejimindən istifadə etmək qərarına gəliblər. «Red Bull» pilotları trasda qalıb, Lekler isə boksa gedərək «geyimini» təzələyib.
Digər komandaların bolidlərinin təkərlərini dəyişdikləri bir vaxtda «Red Bull» pilotları liderlik uğrunda savaşmaqla məşğul olublar. Doğrudur, bunu sözün əsl mənasında savaş adlandırmaq da olmaz. Ferstappen Pereslə məsafəsini bir anda azaldaraq, onu problemsiz ötüb. Bu anda komanda meksikalıya liderliyi qaytarmaq uğrunda yarışmamağı tapşırdığından, Peres hazırkı dünya çempionundan getdikcə daha çox geri qalıb. O, yarışdan sonra bildirib ki, komanda yoldaşının irəli buraxılması haqda qərarı doğru sayır. «Təəssüf ki, VSC zamanı bizdə anlaşılmazlıq yarandı. Bəxtimiz gətirmədi. Əvvəldə isə sürüşməm çox oldu. Nəticədə, Maks bu gün güclü çıxdı. Düşünürəm ki, Ferstappenin irəli büraxılması qərarı doğru idi. Hər halda, sonda biz komanda üçün maksimuma nail olduq», - deyə Peres qeyd edib.
Formula 1-də komanda rəhbərləri rəqiblərin öz aralarında mübarizə aparmasına mane olmayacaqlarını çox tez-tez söyləyirlər. Lakin «Red Bull» bu işdə dəfələrlə «əlini yandırıb» və bu, Bakı yarışına da aiddir (2018-ci ildə Rikyardo ilə Ferstappenin toqquşmasını misal göstərmək olar). Odur ki, Avstriya komandası taleyini sınamaq istəməyərək, nominal ikinci pilota bu halı unutmamasını, komandanın liderinə mane olmamasını tapşırıb.
Bununla yanaşı, Lekler «Red Bull»a əlavə başağrısı yaratmalı idi. «Öküzlər» təkərləri dəyişərək, monakolunun arxasınca trasa çıxmışdılar. Lekler ilə Ferstappen arasında qələbə uğrunda yarış mərhələnin bəzəyi olmalı idi. Bu il biz onların arasında dəfələrlə belə mübarizəyə şahidlik etmişik. Bakıda növbəti belə mübarizənin yaşanacağını düşünmək olardı. Lakin monakolunun mühərriki istər tribunada, istərsə də televiziya qarşısında olan tərəfdarları bu gözəl yarışdan məhrum edib. Nəticədə, Ferstappen finişə birinci çataraq, Bakıda özü üçün xoş olmayan tendensiyaya son qoyub. Çempionatda 8 mərhələdən sonra ümumi hesab 6:2 «Red Bull»un xeyrinə olub. Çempionatın əvvəlində etibarlılıqla bağlı problem daha çox Avstriya komandasını düşündürürdüsə, indi italiyalılar belə problemlə daha çox üzləşmişdilər. Bu tendensiya qarşıdakı mərhələlərdə də qorunub saxlanarsa, «Red Bull»un çempionluğuna, çətin ki, maneə olsun.
Ferstappen yarışdan sonra Bakıda qazandığı qələbəni bolidinin sürəti ilə əlaqələndirib: «Bu gün maşınımızın sürəti inanılmaz idi. Biz sakit şəkildə təkərlərin qayğısına qalaraq, önə keçməyi bacarırdıq. Amma ola bilsin, sıradan çıxmalarda da bəxtimiz gətirdi (Ferrari). Amma yenə də, düşünürəm ki, maşınımız çox sürətli idi, bu üzdən mən geridə olarkən aradakı məsafəni asanlıqlda qısalda bildim. Belə olduqda yarışın taleyi sizin əlinizdədir. Ümumilikdə bu gün mən təkərlərin balansından çox razıyam».
Maks üçün Bakı zəfəri karyerasının yubiley – 25-ci qələbəsidir. 2022-ci ildə isə bu, onun 5-ci zəfəridir. Bu zəfər onun ümumi hesabda Leklerdən bir qədər də uzaqlaşmasına imkan verib (150:116).
Ümumiyyətlə, Bakı mərhələsi «Red Bull» üçün zəfər mərhələsi olub: yarışda dubl, üstəlik ən yaxşı dövrə, Peres üçün bonus xal. «Ferrari»nin hər iki pilotu xalsız qalıb, Peres ümumi hesabda Lekleri üstələyərək, çempionatda ikinci pilləyə yüksəlib. Bundan başqa, Peres Bakıda podiuma çıxmaq kimi uğurlu ənənəni davam etdirib: o, Bakıda keçirilmiş 6 turnirdə 4 dəfə podiuma çıxıb və hazırda Peres Azərbaycan yarışlarının ən uğurlu pilotudur. Odur ki, «buğalar» Bakıdan əla əhvalda ayrılıblar.
Digər komandalara gəlincə, «Mercedes» komanda hesabında gözlənildiyi kimi, üçüncü olub. Corc Rassel seçmə mərhələni beşinci, Lyuis Hemilton yeddinci bitirib. Bazar günü «Ferrari» pilotlarının sıradan çıxması onların hər ikisinin mövqelərini yaxşılaşdırmasına imkan verib. Nəticədə, Rassel üçüncü, Hemilton dördüncü olub. Sonuncu həm də mərhələnin ən yaxşı pilotu seçilib. Amma səkkizqat dünya çempionu üçün Bakı yarışı çətin keçib. Yarışın sonunda o boliddən enəndə belini tuturdu…
Azərbaycan Qran prisi əvvəlki illərdə olduğu qədər «odlu-alovlu» keçmədi, lakin unikallığını bir daha təsdiqlədi -  Bu, sayca 6-cı Bakı yarışı idi və indiyədək bu yarışı 6 fərqli iştirakçı qazanıb. Bundan başqa, «Red Bull» pilotları Bakıda qazanılmış qələbələrin sayına görə «Mercedes» pilotlarına çatıblar – indi onların hərəsinin aktivində 3 qələbə var.

На Гран-при Азербайджана «жеребцам» не удалось «взять быка за рога»
Баку в шестой раз принимал этап «Формулы-1», и впервые за последние три года этап был полноценным - со зрителями, а также прочим антуражем. В 2020 году по причине коронавируса Гран-при Азербайджана вообще не состоялся, а в 2021 году этап прошел без зрителей.
Гонка в Баку в этом году была восьмым этапом чемпионата и фактически открыла вторую треть сезона (в 2022 году в чемпионате 22 гонки). Так что если подводить итоги первой трети, то можно сказать, что борьба развернулась между Red Bull и Ferrari. При этом пилоты Red Bull на двоих смогли выиграть 5 этапов в этом году, тогда как Ferrari стараниями монегаска Шарля Леклера выиграла два этапа. Что характерно, итальянцы переигрывали австрийцев в ходе квалификации (после семи первых этапов у пилотов Ferrari было 5 поулов, а у Red Bull - 2). Но в воскресных гонках надежность Red Bull была выше, поэтому ее пилоты и выиграли больше заездов. Итальянской конюшне в гонках часто не хватало надежности болида, что приводило к сходу пилотов. Поэтому изначально в Баку ожидалась битва между двумя этими командами. Так оно и произошло.
Пятничные свободные тесты закончились вничью: Red Bull выиграл первую практику, Ferrari - вторую. В субботу тенденция сохранилась: Red Bull выиграл третью свободную практику, тогда как Леклер из Ferrari взял поул (шестой в этом сезоне и четвертый подряд). Таким образом, в борьбе Ferrari и Red Bull в этом году в квалификации счет стал 6:2 в пользу «жеребцов из Маранелло». Позже Леклер скажет, что победа в квалификации стала для него в некотором роде неожиданной, так как «быки» по скорости все-таки превосходили «жеребцов».
Их соперники из австрийской конюшни особо не унывали по итогам квалификации. В Баку, в отличие от других городских трасс, есть где обгонять, а со скоростью у Red Bull проблем не было ни в пятницу, ни в субботу. Кроме этого бакинская гонка, как правило, изобилует авариями, и вероятность появления машины безопасности или красных флагов весьма высока. Так что за проигрыш в квалификации пилоты Red Bull спокойно могли отыграться в воскресной гонке.
В отличие от прошлых лет в нынешнем году гонка в Баку прошла спокойно, сошли всего пять машин. Да и причинами схода были не аварии, а проблемы с надежностью техники. Главными неудачниками воскресной гонки стали пилоты Ferrari: на 9-м круге из-за проблем с гидравликой вынужден был остановиться Карлос Сайнс, а на 20-м круге загорелся мотор на болиде Леклера, который на тот момент лидировал. Так что воскресенье стало кошмаром и полным провалом для Ferrari, особенно с учетом выступления их главных конкурентов. В целом заводские моторы Ferrari оказались не готовы к гонке в Баку: у 4 из 5 болидов, которые не доехали до финиша, стоял мотор итальянской компании.
У пилотов Red Bull до сих пор по-разному складывались отношения с этапом в Баку. Для мексиканца Серхио Переса бакинский этап можно считать одним из любимых. В пяти предыдущих стартах в Баку он трижды заезжал на подиум, а в прошлом году вообще выиграл Гран-при Азербайджана, еще дважды становился шестым. При этом Перес признавался, что трасса в Баку - одна из его самых любимых и он рассчитывал на повторение прошлогоднего триумфа. И для этого у него были все основания. В пятницу и субботу он выиграл по одной свободной практике, а в квалификации в субботу был вторым с хорошей возможностью атаковать Леклера.
В отличие от Переса с трассой в Баку у действующего чемпиона мира Ферстаппена не очень ладилось. Ни одного подиума, лучшее место - четвертое в 2019 году. В пятницу и субботу Ферстаппен держался в тени своего мексиканского напарника. Но как оказалось, Макс никуда не торопился и берег силы на гонку.
Как и ожидалось, в воскресенье Перес сразу взял быка за рога - выдал отличный стартовый рывок и после первого поворота вышел в лидеры. Более того, мексиканец сразу же начал отрываться от Леклера, не позволив монегаску даже задуматься о сражении за первую строчку. В остальном же старт прошел спокойно, что достаточно удивительно для Баку: стартового завала гонщикам удалось избежать.
Со своей стороны Ферстаппен прессинговал Леклера, но особо жесткого сражения в этом противостоянии не было, соперники, как говорится, прощупывали почву. Спокойствие нарушил Сайнс, а именно техническая проблема на его болиде. Испанец припарковал свою машину вне трассы, и дирекция гонки включила режим виртуальной машины безопасности (VSC). Режимом виртуального пейс-кара решила воспользоваться большая часть пелотона. Гонщики Red Bull остались на трассе, тогда как Леклер поехал в боксы и переобулся в свежий «хард».
Пока другие команды меняли шины своих болидов, пилоты Red Bull устроили борьбу за лидерство. Правда, борьбой это можно назвать с натяжкой. Ферстаппен резко сократил отрыв от Переса и без проблем обогнал мексиканца в конце длинной стартовой прямой. Мексиканцу команда приказала не сражаться за возвращение лидерства, поэтому позже Перес начал и вовсе отставать от действующего чемпиона мира. После гонки мексиканец заявил, что считает правильным решение пропустить вперед своего партнера по команде. «К сожалению, у нас возникло недопонимание во время VSC. Нам немного не повезло, а вначале у меня был слишком высокий износ резины. За счет этого Макс оказался намного сильнее. Думаю, решение пропустить Ферстаппена было правильным, ведь, в конце концов, мы добились максимального результата для команды», - сказал Перес.
В «Формуле-1» руководители команд часто заявляют, что не будут мешать напарникам бороться между собой. Но Red Bull не раз обжигался на этом, в том числе и в Баку (жесткое столкновение между Рикьярдо и Ферстаппеном в 2018 году). Так что в австрийской команде решили не искушать судьбу и приказали номинально второму пилоту не забывать об этом и не мешать лидеру команды.
Тем не менее головной боли Red Bull должен был добавить Леклер. «Быки» поменяли покрышки и выехали на трассу позади монегаска. Битва за победу между Леклером и Ферстаппеном должна была стать украшением этапа. В этом году мы не раз становились свидетелями битвы между ними, как говорится, колесо в колесо за победу. Можно было предположить, что и в Баку они в очередной раз сойдутся в этой борьбе. Но мотор монегаска решил иначе и лишил зрителей на трибуне и болельщиков у телевизоров красочной борьбы между двумя гонщиками. В результате Ферстаппен, так сказать, на классе доехал до финиша и, наконец, сломал для себя неприятную тенденцию в Баку. После восьми этапов в чемпионате общий счет побед стал 6:2 в пользу Red Bull против Ferrari. Если в начале чемпионата проблемы с надежностью имелись у австрийской команды, то сейчас они все чаще стали возникать у итальянской конюшни. Если на ближайших нескольких этапах эта тенденция сохранится, то чемпионству Red Bull вряд ли что-то сможет угрожать.
Ферстаппен после гонки объяснил победу в Баку скоростью своего болида: «Сегодня у нашей машины была невероятная скорость. Мы могли спокойно заботиться о шинах и вырваться вперед. Но, может быть, немного повезло со сходами (Ferrari). Тем не менее думаю, что наша машина была очень быстрой сегодня, поэтому я мог сократить отставание. В таком случае гонка в ваших руках. В целом сегодня я очень доволен балансом машины», - сказал триумфатор Баку.
Для Макса победа в Баку стала 25-й, юбилейной в карьере и пятой в 2022 году. Эта победа позволила ему еще больше оторваться от Леклера в общем зачете (150 против 116 очков у монегаска). Для Red Bull бакинский этап вообще оказался триумфальным: дубль в гонке плюс лучший круг и бонусное очко у Переса, оба пилота Ferrari остались без очков, Перес в общем зачете обошел Леклера и вышел на второе место в чемпионате. Кроме этого Перес в Баку продолжил для себя успешную традицию заезжать на подиумы: у него теперь 4 подиума в 6 гонках в Баку и он на текущий момент самый успешный пилот гонок в Азербайджане. Так что из Баку «быки» уезжали в прекрасном настроении.
Что касается остальных команд, то Merсedes ожидаемо была третьей по силе командой в Азербайджане. Джордж Расселл квалифицировался пятым, Льюис Хэмилтон - седьмым. В воскресенье оба улучшили свои позиции благодаря сходу пилотов Ferrari. В результате Расселл стал третьим, а Хэмилтон четвертым и был признан лучшим гонщиком этапа. Хотя 8-кратному чемпиону мира бакинский уик-энд дался тяжело. Он весь этап жаловался на проблемы с дельфинированием, когда болид достигал серьезных скоростей в конце прямой и цеплял трассу днищем (благодаря новым характеристикам болидов). В итоге после гонки Льюис вылезал из кокпита болида, держась за спину.
Гран-при Азербайджана оказался не таким огненным, как в предыдущие годы, но, тем не менее, подтвердил свою уникальность. Гонка в Баку проводилась в 6-й раз и ее выигрывали шесть разных гонщиков. Кроме этого пилоты Red Bull догнали пилотов Merсedes по числу побед в Баку - теперь их у них по три.