Çərşənbə axşamı, 22:12
İcbari sığorta növləri Azərbaycanda sığorta bazarının inkişafının hərəkətverici qüvvəsi olaraq qalacaq
Son 10 ildə Azərbaycanın sığorta bazarı, təxminən, 4 dəfə böyüyüb. Lakin sığorta pulu hələ də mövcud potensialdan 2 dəfə azdır. Eyni zamanda dəyər göstəricilərinin müsbət dinamikasına baxmayaraq, sığorta sahəsinin ölkə iqtisadiyyatda rolu və əhəmiyyəti hətta iqtisadi, sosial və siyasi transformasiyalar fonunda belə dəyişmir.
Yeri gəlmişkən, Azərbaycanın ümumi daxili məhsulunda (ÜDM) sığortanın payı 1%-i belə ötmür. Avropa ölkələrində isə bu göstərici 11-24%-dir. Azərbaycan İqtisadi Əməkdaşlıq və İnkişaf Təşkilatının (OECD) orta göstəricisindən düz 10% geridə qalır.
Yolun başlanğıcı
Əhali və sahibkarlıq subyektləri arasında sığorta xidmətlərinə tələbatın azalması istər-istəməz dövlətin sosial məsuliyyətinin artmasına və texnogen və ya təbii fəlakətlər zamanı büdcəyə əlavə yükün yaranmasına gətirib çıxarır. Xatırladaq ki, 2011-ci ilin sonunda bir sıra icbarı sığorta növləri tətbiq edilib. Bu, sığorta sahəsində keyfiyyətcə mühüm dəyişikliklərə səbəb olub.
Bu məqamda qeyd edək ki, icbari sığorta növlərinin tətbiqi ilə sığorta bazarının inkişafı yeni təcrübə deyil. Avropa ölkələri bu yolu çoxdan keçiblər. Məsələn, İspaniyada təxminən 300 (korrida təşkil edənlərin və ya təhlükəli it cinsi saxlayanların məsuliyyət sığortası kimi bizə ekzotik görünən sığorta növləri daxil olmaqla), Fransada təxminən 100, Polşada 40, Almaniyada isə 30 icbari sığorta növü var. Azərbaycanda isə icbari sığorta növü 7-dən çox deyil. Onlardan beşi ənənəvi icbari sığorta növləridir. Bu icbari sığorta növləri ilə bağlı ödənişlər zamanı ölkənin ümumi sığorta bazarının ödənişləri nəzərə alınır. Bundan əlavə, hərbi qulluqçuların fərdi qəza sığortası da icbari sığorta növünə daxildir.
Ölkəmizdə icbari sığorta növlərinin tətbiqi istiqamətində ilk addım avtonəqliyyat vasitəsi sahiblərinin mülki məsuliyyətinin icbari sığortası ilə bağlı idi. Bu icbari sığorta növü yollarda hərc-mərcliyə son qoyub. Əslində, onun tətbiqi təkcə avtomobil sahiblərinə sığorta kompensasiyası almağa zəmanət verməyib, həm də ümumilikdə, yollarda təhlükəsizliyi artırıb. İndi ağlı başında olan heç kəs avtonəqliyyat vasitəsi sahiblərinin mülki məsuliyyətinin icbari sığortasının tətbiqinin əhalinin sığorta mədəniyyətinin inkişafı üçün müsbət amil olmadığını iddia edə bilməz. Üstəlik, bu, digər sığorta növlərinin inkişafına stimul verib. KASKO və daşınmaz əmlakın icbari sığortasını misal göstərmək olar. Bundan başqa, avtonəqliyyat vasitəsi sahiblərinin mülki məsuliyyətinin icbari sığortasının tətbiqi sığorta şirkətlərinin inkişafına, həmçinin onların fəaliyyətinin, texnologiyalarının və məhsullarının səmərəliliyinin yüksəldilməsinə təkan verib.
İstifadə edilməmiş potensial
Azərbaycan Mərkəzi Bankının (AMB) Baş direktoru Ziya Əliyev hesab edir ki, avtomobillərin 97%-i risklərdən sığortalanmayıb və bunu qənaətbəxş hesab etmək olmaz: “Statistikaya görə, Azərbaycanda 1,2 milyon avtomobil istismardadır, lakin onlardan 36 minə qədəri, yəni mövcud maşınların təxminən 3%-i sığortalanıb (könüllü sığorta)”.
Baş direktor, həmçinin daşınmaz əmlakın icbari sığortası sahəsində vəziyyəti də qeyri-qənaətbəxş hesab edir, çünki ölkədə 1 milyondan artıq yaşayış obyektindən cəmi 100 minə yaxın mənzil və yaşayış evi (10%) sığortalanıb.
Onun sözlərinə görə, biznes sektorunda sığorta (əmlak) obyektlərin cəmi 30%-ni əhatə edir: “Bu göstəricilər onu göstərir ki, əmlakla bağlı böyük risk faizimiz var və biz bu risklərin sığortalanmasını artırmalıyıq”.
Beləliklə, Z.Əliyev bu məlumatlara əsaslanaraq hesab edir ki, xüsusilə əmlak sığortası, o cümlədən vətəndaşların daşınmaz əmlakının, nəqliyyat vasitələrinin, biznes risklərinin icbari sığortası sahəsində böyük potensial var.
Bu arada, Azərbaycan Sığortaçılar Assosiasiyasının (ASA) Müşahidə Şurasının sədri Azər Əliyevin fikrincə, hazırda Azərbaycan bazarında təmsil olunan icbari sığortanın ən populyar, lakin gəlir gətirməyən növü avtonəqliyyat vasitəsi sahiblərinin mülki məsuliyyətinin icbari sığortasıdır.
Təəssüf ki, bu problemi tez bir zamanda həll etmək qeyri-real görünür. Amma bu icbari sığorta növü ilə bağlı ən yaxşı həll yolu tapmaq istiqamətində ciddi işlər həyata keçirilir.
Məlum olduğu kimi, 2011-ci ildən “İcbari sığorta növləri haqqında” qanun qəbul olunduqdan sonra bu sahə ilə bağlı tariflərdə heç bir dəyişiklik edilməyib.
ASA-nın rəhbəri hesab edir ki, tariflərin dəyişdirilməməsinin əsas səbəbi bu sahəyə nəzarət edən qurumların tez-tez dəyişməsidir: “Adıçəkilən qanun qüvvəyə minən zaman Azərbaycanda sığorta fəaliyyətinə nəzarət Maliyyə Nazirliyi tərəfindən həyata keçirilib. 2015-2016-cı illərdə bu funksiyalar Maliyyə Bazarlarına Nəzarəti Palatasına, 2019-cu ildə isə Mərkəzi Banka verilib. Buna görə də bu sahə yeni nəzarət orqanına veriləndə sığorta bazarındakı vəziyyəti başa düşmək üçün vaxt lazım idi. Bu, azı bir il, bəzi hallarda isə daha çox vaxt aparırdı. Nəzarət orqanı bu sahədə vəziyyəti anlamağa çalışdığı dövrdə isə bəzi sığorta növləri ilə bağlı vəziyyət daha da çətinləşirdi”.
Onun sözlərinə görə, bu sahədə tariflər birmənalı olaraq dəyişdirilməlidir: “Amma bunu ən yaxşı şəkildə necə edəcəyimizi anlamalıyıq. Əlbəttə, istisnasız olaraq hamı üçün tarifləri qaldırmaq yanlış və ədalətsizlik olardı. Sığortada ədalət prinsipi hər zaman olub. Qəzaya düşməyənlərə təşviqedici güzəştlər verilə bilər. Məsələn, onların sığorta müqavilələri yeniləndikdə endirimlər edilə bilər. Lakin tez-tez qəzaya düşən insanların sığorta tarifi əvvəlki illərlə müqayisədə, təbii ki, baha olmalıdır. Hesab edirəm ki, bu istiqamətdə dəyişikliklər barədə düşünmək lazımdır”.
A.Əliyev əlavə edib ki, hazırda bir çox ölkələrdə bu sahə ilə bağlı yanaşmalar, demək olar ki, eynidir: “Sığorta şirkətləri müxtəlif əmsallar üzrə sığorta haqqlarını artırmaqla insafsız sürücüləri idarə etməyə çalışır. Amma hazırda bu məsələ müzakirə edildiyindən, sığorta pulunun nə qədər artacağını dəqiq söyləmək çətindir”.
O, avtonəqliyyat vasitəsi sahiblərinin mülki məsuliyyətinin icbari sığortasının Azərbaycanın sığorta bazarının ən böyük problemi olduğunu düşünür: “Digər sığorta növləri üzrə tariflərin artırılmasına isə ehtiyac yoxdur”.
Bu məqamda qeyd edək ki, hazırda sığorta şirkətləri adı çəkilən icbari sığorta növü üzrə müraciət edən şəxsləri sığortalamaqdan imtina edir. Onlar bunu texniki səbəblərlə izah edir. Əslində, sığorta şirkətləri tariflərin artırılmasını gözləyir. Amma avtomobil sahiblərinin avtonəqliyyat vasitəsi sahiblərinin mülki məsuliyyətinin icbari sığortası olmalıdır. Bu icbari sığortanın olmaması avtomobil sahibinin cərimə edilməsinə səbəb ola bilər. Odur ki, bütün bunları nəzərə alaraq bu sığorta növündə vəziyyətin qəlizləşdiyini söyləyə bilərik. Digər tərəfdən, sığorta sahəsini təmzimləyən qurum da qanunu pozan sığorta şirkətlərini də cəzalandırmağa hazırdır.
Bu arada, İcbari Sığorta Bürosu (İSB) məlumat verib ki, Azərbaycanın sığorta sektorunda risk nəzərə alınmaqla sığorta pulunun hesablanması metodunun tətbiqi planlaşdırılır.
Oxşar üsul dünya təcrübəsində geniş istifadə olunur. Yəni sığorta haqqının hesablanması zamanı nəqliyyat vasitəsinin istehsal tarixi, sürücünün yaşı, təcrübəsi və ya qəza yeri ilə bağlı statistik göstəricilər nəzərə alınacaq. İSB hesab edir ki, riskə əsaslanan mükafat hesablama metoduna keçid həm sığorta haqlarının ədalətlilik prinsipi əsasında yığılmasını asanlaşdıra bilər, həm də ümumi sığorta haqlarının yığılmasının müsbət dinamikasına töhfə verə bilər.
Nəzarət güclənir
Ümumiyyətlə, ASA-nın Müşahidə Şurasının sədri Azər Əliyev hesab edir ki, Azərbaycanın sığorta bazarı inkişaf edir, sığorta pulunun həcmi artır və əhali bu növ maliyyə xidmətini daha yaxşı qəbul etməyə başlayıb. Hazırda Mərkəzi Bank Sığortaçılar Assosiasiyası və İcbari Sığorta Bürosu ilə birlikdə göstərilən xidmətin səviyyəsinin artırılması və təkmilləşdirilməsi, həmçinin əhali arasında maarifləndirmə işlərinin aparılması istiqamətində fəal iş görür. Məsələn, artıq bir ildən çoxdur ki, əhali arasında sığortanın təbliği istiqamətində fəal iş aparılır.
Yeri gəlmişkən, nəzarət funksiyaları AMB-yə verildikdən sonra sığorta bazarı iştirakçılarının prudensial normativlərə riayət etmələrinin monitorinqi və təhlili istiqamətində ciddi işlər görülüb. Üstəlik, sığorta münasibətlərini tənzimləyən normativ hüquqi aktların yenilənməsi mexanizmləri hazırlanıb.
Digər tərəfdən bu sahədə təbliğatın təbii fəlakət və ya fövqəladə hadisədən sonra deyil, davamlı şəkildə aparılması vacibdir. Buna misal olaraq, bu il aprelin 3-də Bakıda gecə klublarından birində baş vermiş partlayışı göstərmək olar. Nəticədə, klubun ətrafında olan insanların da sağlamlığına və əmlakına ziyan dəymişdi. Əslində, bu hadisə daşınmaz əmlakın istismarı ilə bağlı mülki məsuliyyətin icbari sığortasının tətbiqi məsələsini aktuallaşdırıb.
Azərbaycan Sığortaçılar Assosiasiyasının eksperti Emil Ağabağırov qeyd edib ki, hazırda bu sığorta növü yalnız qeyri-yaşayış obyektlərinə aiddir: “Bu sığorta qeyri-yaşayış obyektlərinin istismarı ilə əlaqədar olaraq yanğın, partlayış, daşqın və digər hadisələrə görə 100 min manat məbləğində itkiləri əhatə edir. Bu məbləğin 50 min manatı sağlamlığa, 50 min manatı isə əmlaka dəymiş ziyana görə ödənilir. Amma bir nəfərin sağlamlığına dəymiş ziyana görə ödəniş maksimum 5 min manatdır. Yəni 5 nəfər xəsarət alıbsa, onlara 50 min yox, cəmi 25 min manat pul verilir. Lakin əmlaka dəyən zərərin ödənilməsinə görə heç bir məhdudiyyət yoxdur”.
Onun sözlərinə görə, daşınmaz əmlakın istismarı ilə bağlı mülki məsuliyyətin icbari sığortası 30-120 manatdır: “Konkert sığorta məbləği isə mülkiyyətin fəaliyyət növündən asılıdır. Məsələn, yanacaqdoldurma məntəqələrində risk yüksək olduğundan sığorta haqları da yüksəkdir. Lakin kiçik ticarətin - hüquq və ya mühasibat xidmətlərinin həyata keçirildiyi obyektlərin sığorta ödənişi daha aşağıdır”.
Qeyd edək ki, “İcbari sığortalar haqqında” qanuna əsasən, bu sığorta növündən yalnız hüquqi şəxslər istifadə edə bilərlər.
Yeri gəlmişkən, ekspert İlkin İbrahimov xatırladıb ki, obyektin sahibi olan şirkətlər bu sığorta növünü əldə etməsə, onlar İnzibati Xətalar Məcəlləsinə əsasən məsuliyyət daşıyacaq və cərimə ödəyəcək: “Bu prosesə Fövqəladə Hallar Nazirliyi və onun strukturları da nəzarət edir”.
Daşınmaz əmlakın istismarı ilə bağlı mülki məsuliyyətin icbari sığortası məcburi olsa da, bəzi sığorta şirkətləri könüllü sığorta təklif edir. Yəni bu sığorta növündən fiziki şəxslər də istifadə edə bilərlər. Məsələn, qonşu mənzilindən axan su nəticəsində evi su basarsa, bu sığorta növü bu zərərin ödənilməsinə də zəmanət verir.
Bir il də gözləmək lazımdır
Sığorta bazarının inkişafı ilə bağlı gözləntilərə gəlincə, ASA-nın Müşahidə Şurasının sədri Azər Əliyev bu mənada nikbindir: “Bu gün biz yüksək keyfiyyətli işin və sığorta bazarının bütün iştirakçılarının tam qarşılıqlı anlaşmasının şahidi oluruq. Bir az gözləmək lazımdır. Əminəm ki, gözlənilən islahatların həyata keçirilməsindən bir il sonra ölkəmizin sığorta bazarı yığılan sığorta haqları baxımından daha da genişlənəcək. Üstəlik, əhaliyə göstərilən xidmətlər isə xeyli yaxşılaşacaq”.
Qeyd edək ki, hazırda avtonəqliyyat vasitəsi sahiblərinin mülki məsuliyyətinin icbari sığortası sahəsində köklü islahatlar planlaşdırılır. Ən mühüm əhəmiyyət kəsb edən məqam odur ki, sığorta hadisələrinin birbaşa tənzimlənməsi mexanizmi tətbiq olunacaq. Belə ki, yol-nəqliyyat hadisəsi zamanı zərərçəkmiş avtomobil sürücüləri dəymiş ziyanın ödənilməsi üçün zərərin vurulmasında təqsirli olan və avtonəqliyyat vasitəsi sahiblərinin mülki məsuliyyətinin icbari sığortası olan şəxsin sığorta şirkətinə deyil, öz sığorta şirkətinə müraciət edə biləcəklər. Nəticədə, avtomobilinə zərər dəymiş şəxs subroqasiya qaydasında ödənilən məbləği ala biləcək.
Bütün bunlar bu sahədə avtonəqliyyat vasitələri sahiblərinin narazılığına səbəb olan mövcud neqativ halları, yəni dəymiş ziyanın qiymətləndirilməsində gecikmələri, onun məbləğini aşağı salmaq cəhdlərini və sairi aradan qaldıracaq. Yeni reallıqda sığorta şirkəti müştəriyə yüksək keyfiyyətli və operativ xidmət göstərilməsində maraqlı olacaq.
Beləliklə, sadalanan dəyişikliklər icbari sığortaya inam səviyyəsini yüksəldəcək. Üstəlik, bütün bunlar könüllü sığorta növlərinə, ilk növbədə, avtonəqliyyat vasitələrinin KASKO sığortasına marağı artıracaq, çünki avtonəqliyyat vasitəsi sahiblərinin mülki məsuliyyətinin icbari sığortası ilə bağlı limitlər məhz qanunla məhdudlaşdırılıb.
Şübhəsiz, icbari sığorta növləri Azərbaycanda sığorta bazarının inkişafının hərəkətverici qüvvəsi olaraq qalacaq. Bu sahədə yeni sığorta növləri də tətbiq olunacaq. Məsələn, ilk növbədə, üçüncü şəxslərə zərər vurmağa görə məsuliyyətin müxtəlif növlərinin sığortası sahəsində.
Digər tərəfdən sığorta bazarının liderlərinin strategiyaları isə sığorta xidmətlərindən məcburi istifadəyə deyil, sığorta edən şəxslərin təcili ehtiyaclarının öyrənilməsinə və təmin edilməsinə yönəldilməlidir. Bu, daha çətin və məsrəfli inkişaf yoludur. Lakin bu, yeganə mümkün yoldur. Axı, sığortanın sosial əhəmiyyətinin azalmasının əsas səbəbi təkcə sığorta xidmətlərinin potensial istehlakçılarının aşağı və qeyri-sabit ödəmə qabiliyyəti deyil, həm də bəzi sığorta şirkətlərinin müştərilərin maraqlarını nəzərə almağa hazır olmaması səbəbindən mövcud olan inamsızlıqdır. Üstəlik, sığorta xidmətlərinin həyata keçirilməsi zamanı bu cür yanaşmanın qorunub saxlanılması sığorta bazarında yeni ziddiyyətlərin meydana gəlməsinə səbəb ola bilər.
Bu arada, Azərbaycan Mərkəzi Bankı sığorta biznesinin inkişafında bu sahənin rəqəmsallaşmasını əsas prioritet kimi nəzərdən keçirir. Bu, göstərilən xidmətlərin səmərəliliyinin artırılmasına və sığorta hadisələrinə operativ reaksiya verilməsinə kömək edəcək.
Bir sözlə, Azərbaycanın sığorta bazarı köklü dəyişikliklər yolundadır. Ümid edək ki, postpandemiya dövründə ölkədə iqtisadi fəallığın bərpası fonunda, yerli sığorta şirkətləri yeni iqtisadi reallıqlar çərçivəsində həm biznes ictimaiyyətinin, həm də sadə vətəndaşların ehtiyac duyduğu yeni məhsullar və həll yolları təklif edəcək.

VOLUNTARY OBLIGATION
In the last ten years, Azerbaijan's insurance market has grown four-fold, while the insurance premiums are still twice lower than the existing potential. However, despite the positive value dynamics, the role and significance of the insurance industry in the national economy has not changed even despite the economic, social and political transformations. The share of insurance in Azerbaijan's GDP does not exceed even 1%, whereas in European countries it is 11-24%. Azerbaijan still lags far behind the Organisation for Economic Co-operation and Development (OECD) average of 10%.
First steps
Reduced demand for insurance services from households and businesses inevitably increases the social responsibility of the state, hence putting an extra burden on the state budget in the event of anthropogenic or natural disasters. The key to real changes in this case was the introduction of compulsory types of insurance thanks to the adoption of the respective law at the end of 2011.
Notably, the development of the insurance market through the introduction of compulsory insurance is not a new practice. European countries have applied it much earlier. For example, there are about 300 types of compulsory insurance in Spain (including exotic ones like an insurance of bullfighters or owners of dangerous breeds of dogs); in France, Poland, and Germany this indicator is about 100, 40, and 30, respectively. In Azerbaijan, there are no more than seven types of compulsory insurance, of which five are classical types based on the fees of the general insurance market, including state personal accident insurance for military personnel.
The first step towards the introduction of compulsory insurance in Azerbaijan was Compulsory Motor Third Party Liability (CMTPL), which has solved many problems on the roads. Introduction of CMTPL provided the drivers a guarantee of compensation and improved the road safety in general. Today almost everyone would agree that the introduction of CMTPL was a positive factor for the development of the insurance culture in Azerbaijan. CMTPL has also boosted the development of other types of insurance, including Comprehensive and Collision (CNC) and home insurance and, as well as the development of insurance companies, including the efficiency of their work, technology and products.
Unexploited potential
CEO of the Central Bank of Azerbaijan (CBA) Ziya Aliyev believes that 97% of cars are not insured against property risks, which is not a good sign. "According to statistical data, there are 1.2 million cars in operation in Azerbaijan, but only a tine fraction of them, 36,000, have voluntary insurance, which is about 3% of all the cars,” Aliyev said.
He also complained about the situation in the compulsory real estate insurance market: only 100,000 apartments and residential buildings (10%) of more than 1 million residential properties in the country are insured. In the business sector, property insurance covers only 30% of properties. These indicators show that there is a large percentage of property risk and that insurance for these risks needs to be increased.
Therefore, Mr. Aliyev believes that there is considerable potential, in particular in property insurance, including compulsory insurance of real estate, vehicles and business risks.
According to Azer Aliyev, Chairman of the Supervisory Board of the Azerbaijan Insurers' Association (ASA), the most popular and the most unprofitable type of compulsory insurance in the market is CMTPL. Unfortunately, it is impossible to solve this problem quickly, but the relevant authorities are working hard to find the best way forward.
There have been no changes to the insurance tariffs since 2011 after the adoption of the Law on Compulsory Insurance. The main reason was the frequent change of the supervisory body, says Azer Aliyev. "The law was adopted when insurance activities in Azerbaijan were supervised by the Ministry of Finance. In 2015-2016, these functions were handed over to the Financial Supervision Chamber, and later in 2019 to CBA. With each new replacement of the supervisory body, it took time to understand the situation in the insurance market, which took at least a year, in some cases even more. In the meanwhile, the situation with some types of insurance was getting worse," Aliyev explained.
Tariffs, he said, should be changed definitely. "But we need to understand how we can do it in the best way possible. It would be wrong and unfair to raise rates for everyone. Fair-play has always been a main principle in the insurance industry. For example, it is fair to encourage the one not involved in an accident with a discounted insurance policy, while increasing the tariff of an insured individual who is frequently involved in traffic accidents. I think this is the direction we need to consider the perspective changes.
“In many countries the approach is almost the same. They try to control the behaviour of drivers by increasing insurance premiums, through surcharges on various coefficients. As this issue is still under discussion, it is difficult to say exactly how much the premium will increase," added the head of ASA.
But he believes that CMTPL is now the biggest problem of the insurance market in Azerbaijan, while the other insurance types do not need changes.
Today some insurance companies refuse to insure the applicants, explaining this by technical reasons, when in fact they expect the rates will be increased. And since the drivers with no CMTPL insurance are fined, the situation is getting worse. The regulator, on the other hand, claims that it is ready to punish the insuring companies should they do so.
The Bureau of Compulsory Insurance (ISB) made it clear: the insurance sector in Azerbaijan plans to introduce a risk-based method of calculating insurance premiums.
This method is widely used around the world. For example, the date of manufacture of the vehicle, its age, driver’s experience or statistical indicators on the location of the accident will be taken into account when calculating the insurance premium. In other words, the introduction of a risk-based method of premium calculation can contribute both to a fair premium charge and to a positive trend in the collection of general insurance premiums, ISB believes.
Table Insurance premiums for light vehicles:
Amount (in manats) Engine capacity
For individuals:
₼50 - 50 cc to 1500 cc
₼75 - 1501 cc to 2000 cc
₼100 - 2001 cc - 2500 cc
₼125 - 2501 cc to 3000 cc
₼150 - 3001 cc to 3500 cc
₼175 - 3501 cc to 4000 cc
For legal entities:
₼60 - 50 cc to 1500 cc
₼90 - 1501 cc to 2000 cc
₼120 - 2001 cc to 2500 cc
₼150 - 2501 cc to 3000 cc
₼180 - 3001 cc to 3500 cc
₼210 - 3501 cc to 4000 cc
Increased control
In general, the head of ASA believes that the insurance market of Azerbaijan is developing, the volume of premiums is growing and the population has a better understanding of this type of financial service. CBA, ASA and ISB are actively working to improve and raise the level of service and awareness among the population.
The works to promote insurance awareness among the population has been actively conducted for more than a year. Since the transfer of supervisory functions to CBA, a lot of work has been done to monitor and analyse the compliance of insurance market participants with prudential norms and to develop mechanisms to update the regulations governing insurance relationships.
However, it is important that outreach activities are carried out regularly, not after a specific natural disaster or emergency. Like the explosion that took place in a nightclub in Baku on April 3, 2022 and the damage it caused to the health and property of others. The incident made urgent the issue of introducing compulsory third-party insurance on the operation of immovable property.
Emil Aghabaghirov, expert of ASA, said that this type of insurance covers only non-residential premises. It covers losses of ₼100,000 for fire, explosion, flood and other events related to the operation of non-residential facilities. Of this amount, ₼50,000 is payable for damage to health and ₼50,000 for damages to property. But the fee for damage to the health of a single person is a maximum of ₼5,000. So, if five people are injured, they will be paid ₼25,000, not ₼50,000. But there is no limit on payments for property damages.
According to Aghabaghirov, those who want to insure civil liabilities associated with the operation of a real-estate should pay ₼30-120. The specific amount depends on the type of activity of the real-estate. For example, because of high risks at petrol stations the insurance fees are high. But a petty-trade facility or the one providing legal or accounting services has lower premiums.
According to the Law on Compulsory Insurance, only legal entities can take advantage of this type of insurance.
Expert Ilkin Ibrahimov said that if companies owning such facilities do not purchase this type of insurance, they are liable under the Code of Administrative Offences and pay a fine. The process is monitored by the Ministry of Emergency Situations and its relevant bodies.
Although public liability insurance is compulsory, some insurance companies offer voluntary insurance, as it is then also available to private individuals. For example, if your neighbour floods your apartment, this type of insurance guarantees compensation to you for this damage.
Let’s wait for another year
As for expectations regarding the development of the insurance market, the head of ASA is very optimistic: "Today we see quality work and a full understanding of all participants in the insurance market. We need to wait a little, and I am sure that in a year after the implementation of the expected reforms the insurance market in Azerbaijan will become both larger in terms of collected premiums and much better in terms of popular services," Azer Aliyev said.
In particular, radical changes are planned to the legislation on CMTPL insurance. The most significant will be the introduction of a mechanism for the direct settlement of insurance claims.
For example, drivers injured in road accidents will no more need to claim compensation from the insurance company of the person responsible for the accident and who has a CMTPL policy, but from their own insurance company, who will then claim the paid amount as a subrogation.
All these measures will eliminate the negative phenomena in this area, which cause dissatisfaction among vehicle owners, such as delays in assessing damage, attempts to underestimate the amount of damage, etc. In the new realities, the insurance companies will be directly interested in the quality and speed of customer services.
These changes will increase confidence in compulsory insurance and popularise voluntary insurance, especially CNC insurance, since the CMTPL insurance is limited by law.
There is no doubt that compulsory insurance will continue to drive the development of the insurance market in Azerbaijan. More new types will be introduced, especially in the area of insurance of various types of third-party liabilities.
However, the strategies of market leaders should not be focused on forcing the use of insurance services, but at studying and meeting the current needs of policyholders. This is a more difficult and costly development path, but it is the only one possible. After all, the key reasons why the public interest in insurance is low, while potential consumers of insurance services are unstable in terms of solvency is the mistrust in the insurance companies caused by the unwillingness of some of them to consider the interests of their customers. Should this approach continue, the sale of insurance services threatens to create new contradictions in the insurance market.
CBA considers digitalisation as a key priority in the development of the insurance business, which will help to increase the efficiency of services and respond quickly in the event of insured events.
In short, Azerbaijan's insurance market follows a path of fundamental changes. In light of the recovery of economic activity in Azerbaijan in the post-pandemic period, we hope that local insurance companies introduce new products and solutions necessary for both the business community and ordinary citizens in the new economic realities.