Yaxın Şərqdə içməli su ilə bağlı qarşıdurmalar haqqında nə bilirik?
İran və Türkiyə arasında içməli su mövzusunda növbəti dəfə gərginlik yaranıb. Əslində, şirin su mövzusunda mübahisələr bu regionda yeni deyil. Son 60 ildə Yaxın Şərq və Şimali Afrika ölkələri arasında gərginlik müharibə təhlükəsi həddinə çatıb. Lakin mütəxəssislərin bədbin proqnozlarına əsasən, qarşıdakı illərdə Yaxın Şərq ölkələrində adambaşına düşən su ehtiyatı, təxminən, 3 dəfə azalacaq. Başqa sözlə, hazırda dünyada içməli su problemi olan 17 ölkədən 11-i Yaxın Şərqdə yerləşir.
Təbii ki, regionun digər ölkələri ilə müqayisədə Türkiyənin içməli su ehtiyatları baxımından vəziyyəti daha yaxşıdır. Yaxın Şərqin bir çox iri şirin su mənbələri, o cümlədən, Dəclə, Fərat, Kür, Araz kimi çayların mənbəyi Türkiyə ərazisindən başlayır. Lakin hər il su ehtiyatlarının azalması və üstəlik, tələbatın artması region ölkələrini onsuz da məhdud olan mənbələrdən daha çox istifadə etməsinə səbəb olur.
İranın narahatlığı
Təbii ki, bu vəziyyət qonşu ölkələrdə narahatlıq və narazılıq doğurur. Belə ki, mayın ortalarında İran xarici işlər naziri Hüseyn Əmir Abdullahiyanın ölkə parlamentində Türkiyə ilə yaranan su anlaşmazlığını müzakirə etməsi mövzunun ciddi xarakter aldığını göstərir. İran mediasında son aylarda Türkiyənin Dəclə və Araz çayları üzərində inşa etdiyi yeni bəndlərin ölkənin içməli su ehtiyatlarını azaltdığı barədə xəbərlər çıxmağa başlayıb.
Abdullahiyan isə parlamentdəki çıxışında açıq şəkildə bildirib ki, İran Türkiyənin yeni su bəndləri inşa etməsinə qarşıdır. “Mehr” agentliyinin məlumatına əsasən, İran XİN rəhbəri çıxışında bəyan edib ki, “dost və qonşu Türkiyənin bənd tikməsi qəbuledilməzdir, çünki bu, regionda ekoloji tarazlığı pozacaq, xalqımız və bütövlükdə region üçün ciddi problemlər yaradacaq, həm də ölkəmizə daxil olan şirin suyun miqdarını xeyli azaldacaq”.
Rəsmi Tehran hesab edir, Türkiyənin Dəclə çayı üzərindəki İlisu bəndi İraqa daxil olan suyun həcminin 56% azalmasına səbəb olacaq. Bu da İran və İraqda kənd təsərrüfatının və ətraf mühitin vəziyyətini ciddi şəkildə pisləşdirəcək.
İranlı nazirin sözlərinə görə, məsələ ilə bağlı Türkiyə XİN-lə son 8 ayda azı 3 dəfə müzakirə aparılıb. Həmçinin o, birgə su komissiyasının qurulacağını, yaxın zamanlarda Türkiyədən mütəxəssislərdən ibarət heyətin İrana səfər edəcəyini bildirib.
Bu arada, dünyada suvarma əkinçiliyinin bünövrəsinin qoyulduğu İraq torpaqları da Türkiyədən axan Dəclə və Fərat çaylarından asılıdır. Lakin quraqlıq və su ehtiyatlarının azalması, paralel olaraq tələbatın artması İraqda su problemini ildən-ilə daha da dərinləşdirir. Hazırda İraqın şirin su tələbatının əksər hissəsini Dəclə və Fərat çayları təmin edir.
Bundan başqa, İraqın şimalında, yəni Süleymaniyə bölgəsində və cənubda Bəsrə vilayətindəki şirin su mənbələri İran ərazisindən gələn çaylardan təmin olunur. Əsasən əkinçiliyin geniş yayıldığı Diyalə əyalətində də şirin suyun əksər hissəsi İrandan gəlir. Xatırladaq ki, 2018-ci ildə Bəsrədə şirin su çatışmazlığı İran əleyhinə böyük etirazlara və bu dövlətin konsulluğunun yandırılmasına səbəb olmuşdu.
Qeyd edək ki, Diyalə, Kərki, Karun, Vind kimi çayların əsas mənbəyi İranın Zaqros dağlarından başlayır və İraq ərazisində Dəclə çayına qarışır. Ümumilikdə, İran ərazisindəki çaylardan İraqa il ərzində 70 milyard kubmetr su axır və bu, onun suya olan tələbatının 35%-ni təmin edir. Bu səbəbdən də, Dəclə çayında suyun azalması, İraqda Türkiyə ilə yanaşı, İrana qarşı da narazılığa səbəb olur. Hətta İraq hökuməti İranı məhkəməyə verəcəyi ilə hədələyib. Başqa sözlə, İraqda suyun azalması həm də İran üçün ciddi problemə səbəb olur.
İraq Dəclə və Fərat çaylarının suyundan daha çox faydalanmaq üçün bir çox su bəndləri inşa edib. Bunların ən böyüyü 1986-cı ildə Dəclə çayı üzərində inşa olunmuş Mosul su bəndidir. Bu, İraqda ən böyük su anbarıdır. Fərat çayı üzərində həmin ildə inşa olunmuş Hadisə su anbarı isə ikinci ən böyük su anbarıdır.
Lakin çaylar quruduqca ölkənin suya olan tələbatını ödəmək getdikcə çətinləşir. Onun narazı qonşularının da vəziyyəti yaxşı deyil. Belə ki, regionun ən böyük ölkələrindən biri olan İran həm də böyük kənd təsərrüfatı ölkəsidir. Onun kənd təsərrüfatı sahələri əsasən suvarma suyu ilə becərilir. İranın yalnız Xəzər dənizi sahilindəki kiçik ərazisi yağış suyu ilə suvarılır.
Üstəlik, ildən-ilə suya tələbatın artması və son 4 ildə davam edən quraqlıq İranda içməli su problemini daha da aktuallaşdırıb. Məsələn, bu il ərəblərin kompakt yaşadığı Əhvazda baş verən su etirazları ciddi qarşıdurmalara səbəb olub.
İran çoxlu çayları olan dağlıq ölkədir. Ölkədə çayların suyundan əkinçilikdə istifadə etmək üçün 192 su anbarı inşa olunub. Amma tələbatın artması və xüsusən də son 20 ildə yağıntının miqdarının 20%-ə qədər azalması ölkədə ciddi su problemi yaradıb. Urmiya gölünün quruması da İranın böyük hissəsi üçün ciddi su böhranına səbəb olub.
Su yoxdur, toz qalxıb
İran mətbuatının məlumatına əsasən, bəndlər üzündən yaranan quraqlıq toz buludlarına səbəb olur. Məlum olduğu kimi, son aylarda Türkiyə, İran və İraq ərazisində çoxlu sayda toz buludları görünüb və bu, hər 3 ölkədə, eləcə də digər region ölkələrində böyük ziyana səbəb olub.
Hələ 2017-ci ildə qum və toz fırtınaları ilə mübarizə üzrə Beynəlxalq Konfransda İranın ozamankı prezidenti Həsən Ruhani ad çəkmədən Türkiyəni hədəfə almışdı. Ruhani iddia edirdi ki, qonşu ölkədə (Türkiyədə) inşa olunan 22 yeni su anbarı Dəclə və Fərat çaylarına ciddi mənfi təsir edir. Nəticədə, bu, İraq və Suriya kimi ölkələrdə quraqlığın artmasına səbəb olur.
Türkiyə isə bu iddiaları əsassız hesab edir. Türkiyə XİN-nin yazılı açıqlamasında iddiaların heç bir elmi əsasının olmadığı, daha çox siyasətçilər tərəfindən ortaya atıldığı qeyd olunub. Həmçinin açıqlamada qum və toz fırtınalarının Afrika və Yaxın Şərqdən başlayan səhra tozu olduğu bildirilib. Bunun da əsas səbəblərindən biri kimi son illərdə artan quraqlıq göstərilir.
Hərənin öz su payı
Türkiyə, İraq və Suriya arasında şirin sudan istifadə ilə bağlı razılaşmalar ötən əsrin ortalarında əldə olunub. Lozanna müqaviləsinin sonradan əlavə olunmuş 109-cu maddəsinə əsasən, su ehtiyatlarından istifadə zamanı 3 ölkə (Türkiyə, İraq və Suriya) bir-birinin maraq və mənfəətlərini nəzərə almalı və buna əsasən razılaşmalar imzalamalıdır. Doğrudur, bu günə qədər məhz Lozanna müqaviləsi çərçivəsində su sazişi imzalanmasa da, ilk dəfə 1946-cı ildə Türkiyə-İraq dostluq müqaviləsinin bir nömrəli protokolunda qeyd olunur ki, Fərat və Dəclə çayları və onların qolları daxil olmaqla, çayların üzərində qurulan bəndlər hər iki ölkə üçün faydalı olmalı və Türkiyə inşa edəcəyi bəndlərlə bağlı İraq tərəfini məlumatlandırmalıdır.
Sonrakı illərdə Türkiyənin Fərat çayı üzərində inşa etdiyi Keban, daha sonra Karakaya və Atatürk su anbarları Türkiyə-İraq və Türkiyə-Suriya arasında siyasi anlaşılmazlığa səbəb olsa da, sonradan ölkələr dil tapa bilib. 1987-ci ildə Türkiyə və Suriya arasında imzalanan razılaşmaya əsasən, Türkiyə Suriya ərazisinə Fərat çayına saniyədə 500 kubmetr su buraxmağı öhdəsinə götürür. Hazırda Ankara bu razılaşmaya əməl etdiyini bildirir.
Eyni şəkildə İraq ərazisinə isə saniyədə 350 kubmetr su buraxılması öhdəliyi icra olunur. Xatırladaq ki, vaxtilə tərəflər su ehtiyatlarının bölünməsi barədə razılığa gələn zaman Fərat çayının ümumi həcmi 52,92 milyard kubmetr idi. Bunun 18,42 milyard kubmetri - 35%-i Türkiyənin, 11,50 milyard kubmetri – 22%-i Suriyanın, 23 milyard kubmetri isə İraqın payına düşür.
Amma Türkiyə tərəfinin rəsmi məlumatına əsasən, hazırda  Fərat çayının illik su potensialı cəmi 35,58 milyard kubmetrdir. Yəni bu çay 17,3 milyard kubmetr azalıb və ölkələr arasında fikir ayrılığına səbəb olub.
Dəclə çayı ilə bağlı da oxşar vəziyyət mövcuddur. Lakin mövcud rəqəmlərə əsasən, Türkiyə ildə Dəclədən 6,87 milyard kubmetr, yəni 13%, İraq 45 milyard kubmetr, yəni 83%, Suriya isə 2,60 milyard kubmetr, yəni 4% paya iddia edir. Bu, ümumilikdə, 54,47 milyard kubmetr deməkdir. Amma Dəclənin mövcud su potensialı cəmi 48,67 milyard kubmetrdir. Yəni, 5,80 milyard kubmetr su əskikliyi var və bu, ölkələr arasında anlaşılmazlığa səbəb olur.
Nəticə etibarilə region ölkələrində şirin su böhranının xeyli dərəcədə ciddi olduğu və ən pisi də bu problemin qarşıdakı illərdə daha da dərinləşəcəyi göz önündədir. Çünki həm regionda davam edən quraqlıq, qlobal istiləşmənin gətirdiyi fəsadlar və ölkələrdə suya tələbatın kəskin şəkildə artması böhranın həm də təbii səbəbləridir. Hazırkı şərtlərdə region ölkələrinin suyun real ölçülər əsasında yenidən ədalətli bölünməsinə ehtiyac var. Amma bu, bütövlükdə problemin həlli demək deyil, çünki mövcud su ehtiyatları artıq ölkələrə kifayət etmir və suyun həcmi ildən-ilə azalır. Demək, həm də yeni su ehtiyatlarının əldə olunması üçün işlər görülməlidir. Əks təqdirdə, qarşıdakı illərdə Yaxın Şərq suyun neftdən baha olduğu region kimi tarixə düşəcək.

What do we know about the conflict over fresh water in the Middle East?
Drinking water increasingly becomes a cause of tension between Iran and Turkey. There have been disputes over access to the region's fresh water resources even before. In the past sixty years, tensions between the countries of the Middle East and North Africa have nearly resulted in a military confrontation. Pessimistic scenarios forecast that the annual per capita water reserves of the Middle East will roughly halve in the near future. Moreover, 11 of 17 countries currently experiencing problems with drinking water are located in the Middle East.
Compared to other countries of the region, Turkey is in a better position in terms of access to water resources. Many major rivers, including the Tigris, Euphrates, Kura and Araz, originate in Turkey. However, the annual decline in water resources, as well as the increasing demand for water, is causing the countries of the region to experience increasing water shortages.
Iran's concerns
Undoubtedly, the situation has caused concern and dissatisfaction in the neighbouring countries. Thus, in mid-May the Iranian Foreign Minister Hussein Amir Abdollahian raised the issue of the misunderstanding with Turkey over the water crisis to parliamentary debates, which is indicative of the seriousness of the problem. The Iranian media report that new dams built by Turkey on the Tigris and Araz rivers had reduced the inflow of drinking water to Iran.
Abdollahian has clearly expressed the opposition of his government to Turkey’s building of new dams. "Construction of the dam by friendly and neighboring Turkey is unacceptable, as it will upset the environmental balance in the region, cause serious problems for our people and the whole region, and significantly reduce the volume of fresh water supplies to our country,” Mehr news agency quoted Mr. Abdollahian. According to Tehran, the Turkish Ilisu dam on the Tigris River will reduce the volume of water flowing to Iraq by 56%, which will have negative consequences for the agriculture and environment in Iran and Iraq.
According to the minister, in the last eight months the issue has been discussed with the Turkish Foreign Ministry at least three times. He also announced plans to set up a joint water commission, while a delegation of Turkish experts is due to visit Iran soon.
The territory of present-day Iraq has long been known as home of irrigated agriculture, thanks mainly to the waters of the Tigris and Euphrates originating in Turkey. However, the expected drought and shrinking of water resources, as well as the increasing demand for them have exacerbated Iraq's water problem. Currently, Iraq covers most of its fresh water needs thanks to the Tigris and Euphrates.
Also, the northern province of Sulaymaniyah and the southern province of Basra receive fresh water from rivers originating in Iran. Diyala province with heavy farming industry receives most of the fresh water from Iran. In 2018, problems with fresh water in Basra led to major anti-Iranian protests and the burning of the Iranian consulate. The Diyala, Karki, Karoun and Vind rivers originating in Iran's Zagros Mountains flow into the Tigris in Iraq. In total, Iran's rivers supply 70 billion cubic metres (bcm) of water annually to Iraq, which is enough to cover only 35% of the country's demand. That is why the decline of the water level in the Tigris has caused discontent in Iraq, Iran and Turkey. The Iraqi government has even threatened to sue Iran.
In other words, the water shortage in Iraq is also causing a serious problem in Iran.
To make better use of the water resources of the Tigris and Euphrates rivers, Iraq has built a large number of dams on these rivers. The largest of these is the Mosul Dam on the Tigris (1986), which hosts one of Iraq's largest water reservoirs. The country's second largest water reservoir is the Hadisa Dam built in the same year on the Euphrates.
However, as rivers dry up, it is becoming increasingly difficult to meet the country's water needs. The neighbouring Iran is in no better position either.
Iran is not only one of the biggest powers in the region, but also a major agricultural country. The country's farming land resources mainly use fresh water for irrigation. Only a small portion of Iranian territory on the Caspian Sea coast is irrigated with rainwater.
The steadily rising demand for water and the drought of the past four years have further worsened the situation with the drinking water in Iran. Protests that sparked this year due to the water deficit led to serious clashes in the predominantly Arab-populated city of Ahwaz.
Iran is a mountainous country with many rivers. There are 192 man-made reservoirs in Iran to ensure the effective use of the water of mountainous rivers for farming. However, the increase in water demand and especially the 20% drop in precipitation over the last twenty years have caused a serious problem in the country. The drying Lake Urmia has also created a serious water crisis in large parts of Iran.
No water, but dust
According to Iranian media, the drought caused by dams is contributing to dust clouds. Dust clouds are known to have appeared in Turkey, Iraq and Iran in recent months, causing significant damage to these and other countries of the region.
Back in 2017, at the International Sand and Dust Storms Conference, the then Iranian President Hassan Rouhani indirectly blamed Turkey for the problem. He said the construction of 22 new reservoirs in the "neighbouring country" (i. e. Turkey) had a negative impact on the Tigris and Euphrates, hence leading to increased drought in Iraq and Syria.
Turkey considers these accusations unsubstantiated. In a written statement, the Turkish Foreign Ministry argued that they had no scientific basis and were predominantly made by politicians. The statement also indicated the region of origin for sandstorms being Africa and the Middle East. Plus, the increasing drought in recent years is indicated as one of the main causes of the crisis.
Individual share of water
Agreements between Turkey, Iraq and Syria on the use of fresh water resources date back to the mid-20th century. According to Article 109 annexed to the Lausanne Peace Treaty, a fundamental condition for the signing of future water use agreements was the obligation taken by all three states (Turkey, Iraq and Syria) to consider each other's mutual interests. Despite the absence of similar agreements under the Lausanne Treaty, Protocol No. 1 to the 1946 Treaty of Turkish-Iraqi Friendship was the first of its kind between the above countries. In the document, the parties reaffirmed their commitment to construct dams, including on the Euphrates and Tigris rivers and their tributaries, for the benefit of the parties to the treaty. In addition, Turkey pledged to inform about its plans to build new dams.
Political disputes between Turkey, Iraq and Syria caused by Turkey's construction of the Keban, Karakaya and Ataturk reservoirs on the Euphrates River in the following years have been settled after the parties found common points of understanding. According to the 1987 agreement signed between Turkey and Syria, the former agreed to release 500 cubic meters of water per second into the Euphrates. Ankara claims to comply with this agreement until now, in the same way as its obligation to release 350 cubic metres of water per second into Iraq.
When the parties agreed to share the water resources of the Euphrates, the total volume of water was 52.92bcm. Of these the shares of Turkey, Syria and Iraq were 18.42bcm (35%), 11.50bcm (22%) and 23bcm (43%), respectively. Today, according to the Turkish side, the annual water potential of the river has decreased and reaches 35.58bcm. The reduced 17.3bcm of water is hence the cause of the disagreement between the countries.
A similar situation is true for the Tigris. Turkey, Iraq and Syria reportedly claim 6.87bcm (13%), 45bcm (83%) and 2.60bcm (4%) of the Tigris annually. With a total demand of 54.47bcm, the current water potential of the river is only 48.67bcm. There is a deficit of 5.80bcm, which also causes a misunderstanding between the countries.
This is a very serious challenge, and worst of all, there is a risk of a worsening of the problem. There are also natural causes contributing to this: the ongoing drought, effects of global warming and the surge in water demand in the countries of the region. In the current situation, they need to agree on an equitable distribution of water based on real needs. But this does not mean solving the problem as a whole, for existing water supplies are insufficient and are steadily declining. Thus, there is an urgent need to discover and utilise new water resources. Otherwise, the Middle East risks to go down in history as a region where water is more expensive than oil.