Azərbaycan idmançıları gimnastikanın müxtəlif növlərində parlaq qələbələr qazanmaqda davam edirlər. Bədii gimnastlarımızın Avropa çempionatında uğurlu çıxış etdiyi günlər batut və tamblinq üzrə təmsilçilərimiz Qitə birinciliyində iddiasını nəticə ilə sübut edib. Bundan başqa, akrobatika gimnastikası üzrə komandamız Dünya kubokunda yüksək əyarlı medala layiq görülüb.
İsrailin Tel-Əviv şəhəri daha bir mötəbər idman yarışına, bədii gimnastika üzrə Avropa çempionatına ev sahibliyi etdi. İsrailin ikinci dəfə ev sahibliyi etdiyi Qitə çempionatında tamaşaçılar 39 ölkədən 286 gimnastın biri-birindən maraqlı və gərgin mübarizəsinin şahidi oldular. Qitə çempionatı Azərbaycan komandası üçün 4 bürünc medalla yadda qaldı.
Komandamızın aktivinə ilk medalı gənclər arasında Kamilla Qafarova yazdırdı. Hakimlərdən 28.550 xal alan idmançımız özünəinamlı çıxışı ilə gürzlərlə hərəkətlərdə fəxri kürsünün üçüncü pilləsində qərarlaşdı.
Yarışın növbəti günü qrup hərəkətləri üzrə yığma komandamızın üzvləri bizə daha bir medal sevinci yaşatdılar. Belə ki, Güllü Ağalarzadə, Ləman Əlimuradova, Kamilla Əliyeva, Zeynəb Hümmətova, Yelizaveta Luzan, Darya Sorokinadan ibarət qrup hərəkətləri üzrə yığma komandamız çoxnövçülük yarışlarında bürünc medal qazandı. Gimnastlarımız yarışın sonuncu günündə də uğurlu çıxış nümayiş etdirdilər. Qrup komandamız ölkəmizin medal kolleksiyasına daha iki medal əlavə etdi. Təmsilçilərimiz ayrı-ayrı alətlər üzrə keçirilən final yarışlarında həm 5 halqa, həm də 3 lent və 2 topla hərəkətlərin icrasında bürünc medal qazanmağa müvəffəq oldular.
Dəstək güc verir
Bədii gimnastika üzrə qrup hərəkətləri komandamızın təcrübəli üzvü Zeynəb Hümmətova yarışla bağlı təəssüratlarını “Region plus” jurnalı ilə bölüşüb: “Hər bir idman mükafatı kimi, Avropa çempionatında qazandığımız medalların arxasında böyük zəhmət və gərgin məşq dayanır. Azərbaycan Gimnastika Federasiyasına, məşqçilərimizə, bizimlə çalışan hər kəsə və təbii ki, böyük dəstəyə görə valideynlərimizə dərin təşəkkürümüzü bildiririk. Bu dəstək bizə güc verir, ona görə də mükafatlarımız ümumi uğurdur. Bundan sonra da Azərbaycanı layiqincə təmsil etməyə çalışacağıq. Medal qazanmaq hər zaman çox xoşdur”.
Qrup hərəkətləri üzrə komandamızın üzvü Güllü Ağalarzadə isə vurğulayıb ki, hər bir yarış son dərəcə həyəcanlıdır, çünki idmançılar öz doğma ölkələrini təmsil edirlər: “Fəxr edirik ki, Azərbaycanı Avropa çempionatında layiqincə təmsil etdik. Biz bundan sonra da yaxşı nəticələr göstərmək və fəxri kürsünün ən yüksək pillələrinə yüksəlmək üçün çox çalışacağıq”.
Gimnastımız Kamilla Qafarova bildirib ki, bu, onun idman karyerasında ilk Avropa çempionatıdır: “Çempionat mənə böyük təcrübə qazandırdı. Çox şadam ki, ləyaqətlə çıxış etdim və ölkəmə medal gətirdim. Etiraf edirəm ki, çempionatda rəqiblər güclü idi, İtaliya və Bolqarıstandan olan gimnastları xüsusilə qeyd edə bilərəm”.
Polşanın Jeşuf şəhərində təşkil edilən akrobatika gimnastikası üzrə Dünya kubokunda da idmançılarımız fəxri kürsüdə yer aldılar. Yarışda yığma komandamızın üzvləri qarışıq hərəkətlər proqramında 2 qızıl və 1 gümüş medal əldə ediblər. Leyla Bəşirova, Nəzrin Fərmanova, Mənsumə Məmmədzadədən ibarət qadın qrupumuz, Ağasif Rəhimov və Raziyə Seyidlidən ibarət qarışıq cütlüyümüz qızıl, Daniel Abbasov və Murad Rəfiyevdən ibarət kişi cütlüyümüz gümüş medal qazanıb. Qeyd edək ki, qadın qrupu və qarışıq cütlüyümüzün qazandığı nailiyyət akrobatika gimnastikası üzrə Dünya kubokunda əldə olunan ilk qızıl medaldır.
İtaliyanın Rimini şəhəri batut gimnastikası və tamblinq üzrə Avropa çempionatına ev sahibliyi etdi. Qitə çempionatında idmançılarımız uğurla çıxış edərək 2 qızıl, 1 gümüş, 1 bürünc medal qazanıblar. Fərdi növdə çıxış edən batutçumuz Maqsud Mahsudov gənclər arasında qızıl medal qazanaraq Avropa çempionu tituluna yiyələnib. İdmançımız komanda yoldaşı Hüseyn Abbasovla (48.420 xal) birgə sinxron cütlüklər yarışında da hamıdan güclü olduğunu sübuta yetirib. Tamblinq üzrə yarışlarda fərdi növdə çıxış edən yığmamızın üzvü Mixail Malkin böyüklər arasında gümüş medal qazanıb. Bu növ üzrə komanda yarışlarında isə Adil Hacızadə (23.700 xal), Mixail Malkin (31.200 xal) və Tofiq Əliyev (27.500 xal) bürünc medala sahib çıxıblar.
Dörd medal qazanmağın sevinci
Gənclər arasında Avropa çempionatının qalibi Maqsud Mahsudov yarışların ona müsbət emosiyalar bəxş etdiyini söyləyib: “Yarışlar çox yaxşı keçdi, mən dörd medal qazandım. Avropa çempionu olmaq çox gözəl hissdir. Biz daha çox sinxron proqramda qazanılan medala sevindik. Düzdür, fərdi proqramda qazandığım medal da məni sevindirdi. Mükafatlarımız gərgin məşqlərin bəhrəsidir. Bu uğurda məşqçi heyətinin və federasiyamızın böyük payı var”.
Batut gimnastikası üzrə Azərbaycan milli komandasının baş məşqçisi Vladimir Şulikin vurğulayıb ki, gimnastlar yüksək səviyyədə çıxış edib: “Hesab edirəm ki, milli komandamız üçün Avropa çempionatı həm tamblinqdə, həm də batut gimnastikasında çox uğurla başa çatdı. Mixail Malkin gümüş medal qazandı, komanda yarışlarında isə idmançılarımız ilk dəfə üçüncü yeri tutdu. Batut gimnastikasında isə iki qızıl medalımız var, bu, çox böyük uğurdur. Həmçinin, Selcan Mahsudovanın çıxışını qeyd etmək lazımdır. O, batut gimnastikasında fərdi proqramda beşinci oldu. Selcan Paris-2024 Olimpiya oyunlarına vəsiqə qazanmağa real namizəddir”.
Baş məşqçi əlavə edib ki, komandanı qarşıda Portuqaliya və İsveçrədə iki Dünya kuboku gözləyir, ondan sonra isə Bolqarıstanda keçiriləcək Dünya çempionatına hazırlıq başlayacaq.
Qeyd edək ki, Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının vitse-prezidenti Altay Həsənov bədii gimnastika, o cümlədən batut gimnastikası və tamblinq üzrə Avropa çempionatında medal qazanan gimnastları və onların məşqçilərini təbrik edib.

AZERBAIJAN CONQUERS EUROPE
Azerbaijani athletes continue their wins in various types of gymnastics. Along with successful performance at the European Championship, our gymnasts from the national team also pleased the fans with their performance in trampoline jumping and tumbling, winning medals of the World Cup.
The European Rhythmic Gymnastics Championships kicked off in Tel Aviv in mid-June. At this prestigious competition, which is held in Israel for the second time, the audiences witnessed very interesting performances and tense struggle of 286 gymnasts from 39 countries. Four bronze medals were awarded to the Azerbaijani national team. Junior Kamilla Gafarova won the first medal for the team. With 28.550 points for her confident performance with clubs, she was ranked the third best athlete of the tournament. Another medal for Azerbaijan came from the group exercise team. Gullu Aghalarzade, Laman Alimuradova, Kamilla Aliyeva, Zeynab Hummatova, Yelizaveta Luzan and Darya Sorokina won bronze medals in the all-around.
Our gymnasts also performed successfully on the last day of the competition. The group exercise team added two more bronze medals to their collection: one for the five-ring exercise and one for the exercise with three ribbons and two balls.
Empowering support
Zeynab Hummatova of the national team shared her impressions with R+: "As with any sporting award, the medals won at the European Championships are a result of our hard work and training. I would like to thank the Azerbaijan Gymnastics Federation, our coaches, and everyone who worked with us, including our parents. This support gives us strength and that is why our awards are common success. We will try to represent Azerbaijan with dignity in the future as well. It is always a pleasure to win medals.”
Gullu Aghalarzade said that every competition was very exciting, as the athletes are ambassadors of Azerbaijan: "We are proud to represent Azerbaijan at European championships. We will continue to do our best to hit the top of the podium.”
It was the first European championship in the career of Kamilla Gafarova though: "The tournament gave me lots of experience. I am very glad that I performed well and brought a medal for my country. I have to admit that my competitors were really strong, especially the gymnasts from Italy and Bulgaria".
Azerbaijani athletes also hit the podium at the Acrobatic Gymnastics World Cup held in Rzeszow, Poland. In the mixed pairs programme our team won two gold and one silver award. Female trio of Leyla Bashirova, Nazrin Farmanova and Mansuma Mammadzade and mixed couple of Aghasif Rahimov and Raziya Seyidli won gold medals for Azerbaijan. Men's pair Daniel Abbasov and Murad Rafiyev became the silver medallists of the tournament. By the way, these are the first gold medals of Azerbaijani gymnasts at the World Cup.
The Italian city of Rimini hosted the European Trampoline and Tumbling Championship. The Azerbaijani athletes were lucky here as well, with two gold, a silver and a bronze medal. Maqsud Maqsudov took the gold medal of the championship in individual competition among juniors. Then, together with his partner Huseyn Abbasov, he proved to be the best athlete in the synchronized jumps (48.420 points). Team member Mikhail Malkin won the silver medal among adults in the individual tumbling competition. Adil Hajizade (23.700), Mikhail Malkin (31.200) and Tofig Aliyev (27.500) won the bronze medals in team competitions.
Enjoying four medals
Maqsud Maqsudov, the winner of the European Junior Championship, shared his emotions: "The competition went very well. I won four medals. Becoming a European champion is a great feeling. Most of all, we were happy for the medals in the synchronized program. Of course, I am also very happy with the medal in the individual performance. Our medals are the product of hard training. Great credit for our success goes to the coaching staff and our federation".
The head coach of the Azerbaijani national team Vladimir Shulikin underlined the high level of performance: "I think that the European Championship ended very successfully for our national team both in tumbling and in trampoline. Mikhail Malkin won the silver medal, and in the team event our team became the third best for the first time. Two gold medals in trampoline gymnastics is a huge success. We should also note the performance of Seljan Maqsudova. She was fifth in the individual trampoline programme. Seljan is a real candidate to win a license to the 2024 Paris Summer Olympic Games.
Mr. Shulikin added that after the World Cup competitions in Portugal and Switzerland, they will start preparations for the world championship in Bulgaria.
Vice-president of the Azerbaijan Gymnastics Federation Altay Hasanov congratulated the medallists in rhythmic gymnastics, trampoline and tumbling and their coaches.