Azərbaycan idmançıları gimnastikanın müxtəlif növlərində parlaq qələbələr qazanmaqda davam edirlər. Bədii gimnastlarımızın Avropa çempionatında uğurlu çıxış etdiyi günlər batut və tamblinq üzrə təmsilçilərimiz Qitə birinciliyində iddiasını nəticə ilə sübut edib. Bundan başqa, akrobatika gimnastikası üzrə komandamız Dünya kubokunda yüksək əyarlı medala layiq görülüb.
İsrailin Tel-Əviv şəhəri daha bir mötəbər idman yarışına, bədii gimnastika üzrə Avropa çempionatına ev sahibliyi etdi. İsrailin ikinci dəfə ev sahibliyi etdiyi Qitə çempionatında tamaşaçılar 39 ölkədən 286 gimnastın biri-birindən maraqlı və gərgin mübarizəsinin şahidi oldular. Qitə çempionatı Azərbaycan komandası üçün 4 bürünc medalla yadda qaldı.
Komandamızın aktivinə ilk medalı gənclər arasında Kamilla Qafarova yazdırdı. Hakimlərdən 28.550 xal alan idmançımız özünəinamlı çıxışı ilə gürzlərlə hərəkətlərdə fəxri kürsünün üçüncü pilləsində qərarlaşdı.
Yarışın növbəti günü qrup hərəkətləri üzrə yığma komandamızın üzvləri bizə daha bir medal sevinci yaşatdılar. Belə ki, Güllü Ağalarzadə, Ləman Əlimuradova, Kamilla Əliyeva, Zeynəb Hümmətova, Yelizaveta Luzan, Darya Sorokinadan ibarət qrup hərəkətləri üzrə yığma komandamız çoxnövçülük yarışlarında bürünc medal qazandı. Gimnastlarımız yarışın sonuncu günündə də uğurlu çıxış nümayiş etdirdilər. Qrup komandamız ölkəmizin medal kolleksiyasına daha iki medal əlavə etdi. Təmsilçilərimiz ayrı-ayrı alətlər üzrə keçirilən final yarışlarında həm 5 halqa, həm də 3 lent və 2 topla hərəkətlərin icrasında bürünc medal qazanmağa müvəffəq oldular.
Dəstək güc verir
Bədii gimnastika üzrə qrup hərəkətləri komandamızın təcrübəli üzvü Zeynəb Hümmətova yarışla bağlı təəssüratlarını “Region plus” jurnalı ilə bölüşüb: “Hər bir idman mükafatı kimi, Avropa çempionatında qazandığımız medalların arxasında böyük zəhmət və gərgin məşq dayanır. Azərbaycan Gimnastika Federasiyasına, məşqçilərimizə, bizimlə çalışan hər kəsə və təbii ki, böyük dəstəyə görə valideynlərimizə dərin təşəkkürümüzü bildiririk. Bu dəstək bizə güc verir, ona görə də mükafatlarımız ümumi uğurdur. Bundan sonra da Azərbaycanı layiqincə təmsil etməyə çalışacağıq. Medal qazanmaq hər zaman çox xoşdur”.
Qrup hərəkətləri üzrə komandamızın üzvü Güllü Ağalarzadə isə vurğulayıb ki, hər bir yarış son dərəcə həyəcanlıdır, çünki idmançılar öz doğma ölkələrini təmsil edirlər: “Fəxr edirik ki, Azərbaycanı Avropa çempionatında layiqincə təmsil etdik. Biz bundan sonra da yaxşı nəticələr göstərmək və fəxri kürsünün ən yüksək pillələrinə yüksəlmək üçün çox çalışacağıq”.
Gimnastımız Kamilla Qafarova bildirib ki, bu, onun idman karyerasında ilk Avropa çempionatıdır: “Çempionat mənə böyük təcrübə qazandırdı. Çox şadam ki, ləyaqətlə çıxış etdim və ölkəmə medal gətirdim. Etiraf edirəm ki, çempionatda rəqiblər güclü idi, İtaliya və Bolqarıstandan olan gimnastları xüsusilə qeyd edə bilərəm”.
Polşanın Jeşuf şəhərində təşkil edilən akrobatika gimnastikası üzrə Dünya kubokunda da idmançılarımız fəxri kürsüdə yer aldılar. Yarışda yığma komandamızın üzvləri qarışıq hərəkətlər proqramında 2 qızıl və 1 gümüş medal əldə ediblər. Leyla Bəşirova, Nəzrin Fərmanova, Mənsumə Məmmədzadədən ibarət qadın qrupumuz, Ağasif Rəhimov və Raziyə Seyidlidən ibarət qarışıq cütlüyümüz qızıl, Daniel Abbasov və Murad Rəfiyevdən ibarət kişi cütlüyümüz gümüş medal qazanıb. Qeyd edək ki, qadın qrupu və qarışıq cütlüyümüzün qazandığı nailiyyət akrobatika gimnastikası üzrə Dünya kubokunda əldə olunan ilk qızıl medaldır.
İtaliyanın Rimini şəhəri batut gimnastikası və tamblinq üzrə Avropa çempionatına ev sahibliyi etdi. Qitə çempionatında idmançılarımız uğurla çıxış edərək 2 qızıl, 1 gümüş, 1 bürünc medal qazanıblar. Fərdi növdə çıxış edən batutçumuz Maqsud Mahsudov gənclər arasında qızıl medal qazanaraq Avropa çempionu tituluna yiyələnib. İdmançımız komanda yoldaşı Hüseyn Abbasovla (48.420 xal) birgə sinxron cütlüklər yarışında da hamıdan güclü olduğunu sübuta yetirib. Tamblinq üzrə yarışlarda fərdi növdə çıxış edən yığmamızın üzvü Mixail Malkin böyüklər arasında gümüş medal qazanıb. Bu növ üzrə komanda yarışlarında isə Adil Hacızadə (23.700 xal), Mixail Malkin (31.200 xal) və Tofiq Əliyev (27.500 xal) bürünc medala sahib çıxıblar.
Dörd medal qazanmağın sevinci
Gənclər arasında Avropa çempionatının qalibi Maqsud Mahsudov yarışların ona müsbət emosiyalar bəxş etdiyini söyləyib: “Yarışlar çox yaxşı keçdi, mən dörd medal qazandım. Avropa çempionu olmaq çox gözəl hissdir. Biz daha çox sinxron proqramda qazanılan medala sevindik. Düzdür, fərdi proqramda qazandığım medal da məni sevindirdi. Mükafatlarımız gərgin məşqlərin bəhrəsidir. Bu uğurda məşqçi heyətinin və federasiyamızın böyük payı var”.
Batut gimnastikası üzrə Azərbaycan milli komandasının baş məşqçisi Vladimir Şulikin vurğulayıb ki, gimnastlar yüksək səviyyədə çıxış edib: “Hesab edirəm ki, milli komandamız üçün Avropa çempionatı həm tamblinqdə, həm də batut gimnastikasında çox uğurla başa çatdı. Mixail Malkin gümüş medal qazandı, komanda yarışlarında isə idmançılarımız ilk dəfə üçüncü yeri tutdu. Batut gimnastikasında isə iki qızıl medalımız var, bu, çox böyük uğurdur. Həmçinin, Selcan Mahsudovanın çıxışını qeyd etmək lazımdır. O, batut gimnastikasında fərdi proqramda beşinci oldu. Selcan Paris-2024 Olimpiya oyunlarına vəsiqə qazanmağa real namizəddir”.
Baş məşqçi əlavə edib ki, komandanı qarşıda Portuqaliya və İsveçrədə iki Dünya kuboku gözləyir, ondan sonra isə Bolqarıstanda keçiriləcək Dünya çempionatına hazırlıq başlayacaq.
Qeyd edək ki, Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının vitse-prezidenti Altay Həsənov bədii gimnastika, o cümlədən batut gimnastikası və tamblinq üzrə Avropa çempionatında medal qazanan gimnastları və onların məşqçilərini təbrik edib.

НАШИ ПОКОРЯЮТ ЕВРОПУ
Азербайджанские спортсмены вновь показывают успешные результаты сразу на нескольких континентальных соревнованиях
Азербайджанские спортсмены продолжают одерживать яркие победы в различных видах гимнастики. Наряду с успешным выступлением на чемпионате Европы гимнасток радуют также результаты наших спортсменов на батуте и тамблинге. Азербайджанская команда по акробатической гимнастике была удостоена медалей высшего достоинства и на Кубке мира.
Так, в середине июня в Тель-Авиве стартовал чемпионат Европы по художественной гимнастике. На этом авторитетном соревновании, которое   Израиль проводил уже во второй раз, зрителей ожидали интереснейшие выступления и напряженная борьба 286 гимнасток из 39 стран. Азербайджанской сборной чемпионат запомнился четырьмя бронзовыми наградами. Первую медаль в актив нашей команды записала юниор Камилла Гафарова. Получив от судей 28.550 очка за уверенное выступление с булавами, она поднялась на третью ступень пьедестала почета. Очередную награду в копилку сборной принесла команда по групповым упражнениям. Гюллю Агаларзаде, Ляман Алимурадова, Камилла Алиева, Зейнаб Гумматова, Елизавета Лузан и Дарья Сорокина в многоборье завоевали «бронзу».
Успешно выступили наши гимнастки и в последний день чемпионата. Команда по групповым упражнениям добавила в коллекцию еще две бронзовые медали. Одну - за упражнения с пятью кольцами, а другую - с тремя лентами и двумя мячами.
Поддержка придает силы
Впечатлениями от соревнования с R+ поделилась опытный член команды Зейнаб Гумматова: «Как и за любой спортивной наградой, за завоеванными на чемпионате Европы медалями стоят огромный труд и напряженные тренировки. Глубокая благодарность Федерации гимнастики Азербайджана, тренерам, всем, кто работал с нами, и, естественно, нашим родителям. Эта поддержка придает нам силы, и поэтому наши награды - общий успех. Постараемся и впредь достойно представлять Азербайджан. Завоевывать медали всегда крайне приятно».
А Гюллю Агаларзаде подчеркнула, что каждое соревнование очень волнительно, так как спортсмены являются полпредами Азербайджана: «Мы гордимся, что достойно представили нашу страну на чемпионате Европы. Будем и впредь стараться показывать хорошие результаты и быть на высших ступенях пьедестала почета».
Для Камиллы Гафаровой это был первый чемпионат Европы в ее спортивной карьере: «На этих соревнованиях я получила большой опыт. Очень рада, что выступила достойно и принесла медаль своей стране. Признаюсь, соперницы были сильные. Особо могу отметить гимнасток из Италии и Болгарии».
Азербайджанские спортсмены поднимались на пьедестал почета и на проходившем в польском городе Жешув Кубке мира по акробатической гимнастике. В программе смешанных пар наша команда завоевала две золотые и одну серебряную награды. Золотые медали Азербайджану принесли женское трио в составе Лейлы Башировой, Назрин Фармановой и Мансумы Мамедзаде, а также смешанная пара - Агасиф Рагимов и Разия Сеидли. Следует сказать, что это первые золотые награды азербайджанских гимнастов на Кубке мира. Мужская пара Даниэль Аббасов и Мурад Рафиев - обладатели «серебра». Итальянский город Римини в свою очередь принимал чемпионат Европы по батутной гимнастике и тамблингу. Азербайджанским спортсменам и здесь сопутствовала удача - две золотые, одна серебряная и одна бронзовая медали. «Золото» чемпионата Европы в индивидуальных соревнованиях среди юниоров записал в свой актив Магсуд Махсудов. Затем вместе с напарником Гусейном Аббасовым он доказал, что не имеет равных в синхронных прыжках (48.420 очка). Серебряную медаль среди взрослых завоевал в индивидуальных соревнованиях по тамблингу член сборной Михаил Малкин. Бронзовая награда в командных соревнованиях по этому виду у Адиля Гаджизаде (23.700), Михаила Малкина (31.200) и Тофига Алиева (27.500).
Радость четырех медалей
Победитель чемпионата Европы среди юниоров Магсуд Махсудов поделился своими эмоциями: «Соревнования прошли очень хорошо. Я завоевал четыре медали. Стать чемпионом Европы - прекрасное ощущение. Больше всего мы радовались за медали в синхронной программе. Конечно, очень доволен и медалью в индивидуальном выступлении. Наши награды - плод напряженных тренировок. Большая заслуга в этом успехе тренерского состава и нашей федерации».
Главный тренер национальной команды Азербайджана Владимир Шуликин подчеркнул высокий уровень выступления гимнастов: «Считаю, что чемпионат Европы завершился очень удачно для нашей национальной команды и в тамблинге, и по батуту. Михаил Малкин завоевал серебряную медаль, а в командных соревнованиях наша сборная впервые заняла третье место. Сразу две золотые медали в батутной гимнастике - это огромный успех. Надо отметить и выступление Сельджан Магсудовой. Она была пятой в индивидуальной программе по батутной гимнастике. Сельджан - реальный кандидат на завоевание путевки на Олимпийские игры-2024 в Париже».
Главный тренер добавил, что после соревнований на Кубке мира в Португалии и Швейцарии начнется подготовка к чемпионату мира в Болгарии.
Спортсменов, завоевавших медали  по художественной гимнастике, батутной гимнастике и тамблингу, а также их тренеров поздравил вице-президент Федерации гимнастики Азербайджана Алтай Гасанов.