“BULUD” KİBERTƏHLÜKƏSİZLİYİ
Azərbaycanda “G-cloud”un formalaşması dövlət strukturlarının şəbəkə resurslarının idarəçiliyində təhlükəsizliyi təmin etməyə və xərcləri azaltmağa imkan verəcək
Azərbaycanda rəqəmsal məkanın inkişafı və qorunmasına istiqamətlənən islahatlar davam edir. Bu islahatlarla “Hökumət buludu”nun (“G-cloud”) yaradılması, iri Data mərkəzləri vasitəsilə dövlət, özəl və gələcəkdə xarici strukturlara “bulud” xidmətlərinin göstərilməsi nəzərdə tutulur.
Qeyd edək ki, Ukraynada münaqişə başlayandan bəri fövqəldövlətlər arasında qlobal şəbəkə müharibəsi güclənib. Odur ki, bu, Bakını kiberməkanı qorumaq üçün əlavə tədbirlər görməyə sövq edir.
Vahid məkan
Azərbaycanda “Hökumət buludu” konsepsiyası ilk dəfə “Telekommunikasiya və informasiya texnologiyalarının inkişafına dair Strateji Yol Xəritəsi”nin Tədbirlər Planı çərçivəsində formalaşdırılıb. Daha sonra Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin 2019-cu il iyunun 3-də imzaladığı fərmanla ölkədə “G-cloud”un yaradılması və “bulud” xidmətlərinin göstərilməsi sahəsində tədbirlərin həyata keçirilməsi təsdiq edilib. Mərkəzləşdirilmiş “Hökumət buludu” sisteminin yaradılmasında məqsəd dövlət informasiya sistemlərinin və ehtiyatlarının formalaşdırılması, saxlanılması, tətbiq edilməsi və inteqrasiyası prosesində səmərəliliyin artırılması, habelə vahid standartların təşkilidir. Sonuncu mühüm əhəmiyyət kəsb edən məqamdır, çünki beynəlxalq təcrübəyə əsasən, “bulud” xidmətlərinin səmərəliliyi və baza məlumatlarının təhlükəsizliyi yalnız Data mərkəzlərinin formalaşdırılması ilə əldə edilə bilər. Data mərkəzləri isə “Uptime Institute”un təqdim etdiyi beynəlxalq sertifikata - TIER III, İT xidmətlərinin göstərilməsi və idarə olunması ilə bağlı standartlara - ISO-20000 və informasiya təhlükəsizliyinə dair standartlara - ISO 27001 uyğun olaraq yaradılır.
Təbii ki, Data mərkəzlərindəki bütün avadanlıqlar “N+” prinsipi ilə idarə olunacaq. Bununla xidmətin davamlılığı təmin olunur. Yəni texniki nasazlıq və ya profilaktik işlər zamanı əlavə ehtiyat bazasından istifadə etmək mümkün olacaq. Əslində, son illərdə Azərbaycanda dövlət server strukturlarının bütün arxitekturası məhz bu prinsipə əsasən qurulub. Xüsusilə, Bakı və Yevlaxda lazımi tələblərə cavab verən Data mərkəzləri fəaliyyət göstərir. Hətta “Facebook” sosial şəbəkəsi və “Google” axtarış sisteminin keş serverləri ölkəmizdə yerləşir. Onların kontentinin qonşu ölkələrə - Gürcüstan və İrana, həmçinin İraqa, Əfqanıstana çatdırılması məhz Azərbaycan vasitəsilə təmin olunur. Digər tərəfdən yerli data mərkəzlərinin tranzit və ixrac sahəsində, beynəlxalq bazarda xidmətlərin göstərilməsində iştirak səviyyəsi hələ də aşağıdır.
Təəssüf ki, Azərbaycanda son illər bəzi dövlət qurumları və özəl strukturlar data mərkəzlərinin “bulud” yaddaşından istifadə etməyib. Əvəzində, onlar öz server strukturlarını yaradıb. Funksiyaların bu cür təkrarlanması vəsaitlərin lüzumsuz israfına gətirib çıxarır və əməliyyat proseslərini çətinləşdirir. Üstəlik, bu, hər bir dövlət qurumunu və ya özəl şirkəti sistem inzibatçısı və kibertəhlükəsizlik üzrə məsul işçilərdən ibarət böyük ştat saxlamağa vadar edir. Lakin bu da informasiya saytlarının və serverlərin baza məlumatlarının hakerlərin kütləvi hücumlarından müdafiə olunmasına hər zaman yardım göstərmir.
Digər tərəfdən son illər dünyada kibertəhlükəsizliklə bağlı təhdidlərin artması fonunda bu sahədə vəziyyət kökündən dəyişib. Artıq bir məsələ aydın olub ki, “Hökumət buludu” layihəsinin həyata keçirilməsi vasitəsilə dövlət informasiya ehtiyatlarının vahid platforma daxilində ümumi məlumat bazasında mərkəzləşdirilməsi yolu ilə dövlət qurumları onların idarə olunması xərclərini azalda biləcək. “Bulud” texnologiyalarının unikallığı ondan ibarətdir ki, o, resurslara qənaət etməyə və “hovuz prinsipi” əsasında vahid platformadan İT infrastrukturunu daha səmərəli şəkildə idarə etməyə imkan verir.
Yeri gəlmişkən, beynəlxalq təcrübəyə əsasən, mərkəzləşdirilmiş “bulud” texnologiyalarına keçən dövlətlər İT xərclərinə 25-30% qənaət edir. Eyni zamanda onların kiberhücumlardan qorunması daha asan və ucuz olur. Bundan başqa, dövlət qurumları arasında, o cümlədən “Elektron hökumət” portalında göstərilən elektron xidmətlər çərçivəsində koordinasiya təkmilləşir.
Ümumi müdafiə
Bu gün “Hökumət buludu”nun yaradılması üzrə işlər yekun mərhələyə yaxınlaşır. Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinə məxsus, “G-cloud” layihəsini həyata keçirən “AzInTelecom” MMC-nin məlumatına əsasən, Azərbaycanda “bulud” xidmətlərinin formalaşdırılmasında dünyanın aparıcı ölkələrinin təcrübəsindən istifadə edilir. Belə ki, müasir standartlara cavab verən “G-cloud” konsepsiyasının inkişafı, həmçinin dövlət qurumlarının informasiya sistemlərinin “bulud”a ötürülməsi üçün uzunmüddətli strategiya hazırlanır. Ötən il bu və digər məqsədlər üçün büdcədən 17 milyon manat vəsait ayrılıb. Bu il daha 9 milyon manat vəsaitin ayrılması nəzərdə tutulub. Layihə çərçivəsində digər məsələlərlə yanaşı, operativ koordinasiya mərkəzinin və 7 gün 24 saat fəaliyyət göstərəcək monitorinq xidmətinin yaradılması planlaşdırılır.
Beləliklə, “Hökumət buludu”nun yaradılması dövlət resurslarının, gələcəkdə isə özəl informasiya resurslarının kiberhücum təhlükəsindən qorunmasında mühüm rol oynayacaq. Qeyd etdiyimiz kimi, Ukraynadakı müharibə fonunda belə təhdidlər dəfələrlə artıb. Əslində, hazırda münaqişə tərəflərinin kəşfiyyat xidmətləri arasında əsl kibermüharibə gedir. Mütəşəkkil haker hücumları isə bu münaqişədə bilavasitə iştirak etməyən getdikcə daha çox dövlətləri əhatə edir.
Bu məqamda qeyd edək ki, Azərbaycanda şəbəkə məkanının qorunması məqsədilə mühüm addımlar atılıb. Üstəlik, 2022-2027-ci illər üçün kibertəhlükəsizlik sahəsinin inkişafı üzrə yeni strategiyanın qəbul edilməsi və şəbəkə təhlükəsizliyi sahəsində qanunvericiliyə dəyişikliklərin edilməsi planlaşdırılır. Dövlət qurumlarının şəbəkə resurslarının qorunmasına ölkədə yaradılmış iri data mərkəzləri mühüm töhfə verir. Buraya Mərkəzi Bankın təşəbbüsü ilə 2022-ci ilin aprelindən etibarən bank sektorunun və ödəniş sistemlərinin məxfi məlumatlarının mühafizəsi üzrə effektiv mexanizmlər tətbiq edilməsi də daxildir. Üstəlik, “Banklarda informasiya təhlükəsizliyinin idarə edilməsi Qaydası”nın yeni mexanizmi tətbiq edilir. Bununla əlaqədar olaraq, rəqəmsal proseslər, o cümlədən nəzarət alətləri, risklərin idarə edilməsi və monitorinq sistemlərinin tətbiqi ilə bağlı struktur dəyişiklikləri aparılır.
Xatırladaq ki, bu yaxınlarda İpoteka və Kredit Zəmanət Fondu məlumatların rezervlənməsi və saxlanılmasını “AzİnTelecom” MMC-nin Yevlaxdakı data mərkəzinə həvalə edib.
Bu arada, bu ilin aprelində Azərbaycan Kibertəhlükəsizlik Təşkilatları Assosiasiyası (AKTA) təsis edilib. Onun vəzifələrindən biri maarifləndirmə və məlumatlandırma işləri vasitəsilə cəmiyyətin şəbəkə savadlılığını və təhlükəsizliyini artırmaqdır. Üstəlik, AKTA mütəxəssisləri daha təhlükəsiz “bulud” xidmətlərini populyarlaşdırmalıdırlar. Assosiasiyanın öhdəliklərinə həmçinin milli maraqların və informasiya resurslarının qorunması, şəbəkədə dezinformasiyaya qarşı mübarizə məsələləri də daxildir.
Beləliklə, qeyd etdiyimiz məsələləri nəzərə alsaq, İT sahəsində ixtisaslaşmış mütəxəssislərinin hazırlıq səviyyəsinin yüksəldilməsinin vacib olduğunu söyləyə bilərik. Yeri gəlmişkən, Azərbaycanın İsrailin tanınmış “Technion” Universiteti ilə birgə həyata keçirdiyi yeni layihə kibertəhlükəsizlik üzrə ixtisaslı mütəxəssislərin hazırlanmasına yardım göstərəcək. Universitetin dəstəyi ilə Azərbaycan Kibertəhlükəsizlik Mərkəzi yaradılacaq. Bu mərkəz növbəti üç il ərzində mindən çox kibertəhlükəsizlik mütəxəssisi, həmçinin yerli təlimçilər hazırlayacaq.
Bir sözlə, Azərbaycan müasir dünyanın reallıqlarında özünü şəbəkədən gələn təhdidlərdən maksimum dərəcədə qorumağa çalışır. O, bu məsələyə ardıcıl və hərtərəfli şəkildə yanaşır. Kibertəhlükəsizlik uzun müddətdir ki, istənilən ölkənin dövlət təhlükəsizliyinin tərkib hissəsinə çevrilib.

ОБЛАЧНАЯ КИБЕРБЕЗОПАСНОСТЬ
Формирование в Азербайджане G-cloud позволит удешевить и обезопасить управление сетевыми ресурсами госструктур
В Азербайджане продолжаются реформы, нацеленные на развитие и защиту цифрового пространства страны. Они предусматривают, в числе прочего, создание «Правительственного облака» (G-cloud) и оказание облачных услуг государственным, частным, а в перспективе и зарубежным структурам посредством крупных DATA-центров. Вместе с тем усилившаяся с началом конфликта в Украине глобальная сетевая война между мировыми державами подталкивает Баку к принятию дополнительных мер для защиты своего киберпространства.
Единое пространство
Концепция формирования «Правительственного облака» в Азербайджане впервые была сформулирована в рамках плана действий «Стратегической дорожной карты по развитию телекоммуникационных и информационных технологий в Азербайджане». Затем указом главы государства от 3 июня 2019 года было утверждено создание в Азербайджане G-cloud и реализация мер в области предоставления облачных услуг.
Целью создания централизованной системы G-cloud были обозначены повышение эффективности процесса формирования, хранения, ведения и интеграции государственных информационных систем и резервов и организация единых стандартов.
Последнее - крайне важный момент, так как, согласно международному опыту, уровень эффективности работы облачных услуг и безопасности базы данных достижим только при формировании DATA-центров в соответствии с международным сертификатом Uptime Institute организации TIER III, стандартами по предоставлению и управлению IT-услугами ISO 20000 и информационной безопасности ISO 27001. Естественно, все оборудование, используемое в DATA-центрах, будет управляться по принципу «N+». То есть обеспечивать непрерывность обслуживания с использованием дополнительной резервной базы на случай технических неполадок или профилактических работ.
Собственно, по этому принципу в последние годы в Азербайджане и строилась вся архитектура государственных серверных структур. В частности, в Баку и Евлахе действуют DATA-центры, отвечающие необходимым требованиям. Более того, здесь даже размещены кэш-серверы социальной сети Facebook, поисковой системы Google, налажена доставка контента в соседние страны - Грузию, Иран, Ирак, Афганистан. Однако задействованность отечественных DATA-центров в сфере транзита и экспорта, их участие в предоставлении услуг на международном рынке все еще незначительны.
К сожалению, в последние годы в Азербайджане некоторые государственные и частные структуры предпочитали не пользоваться облачными хранилищами DATA-центров, создавая собственные серверные структуры. Подобное дублирование функций приводит к неоправданной трате средств и усложняет операционные процессы, вынуждая содержать в каждом госведомстве или частной компании большой штат системных администраторов и сотрудников по кибербезопасности и т.д. Но даже это не всегда спасало информационные сайты и базу данных серверов от массированных атак хакеров. Однако в последнее время на фоне возрастающих в мире киберугроз ситуация в корне меняется. Приходит понимание, что с реализацией проекта «Правительственное облако», централизацией государственных информационных ресурсов в общей базе данных в рамках единой платформы государственные учреждения смогут сократить расходы на их управление. Уникальность облачных технологий заключается в том, что позволяет экономить ресурсы и более эффективно управлять IT-инфраструктурой с единой платформы на основе «бассейнового принципа». Согласно международной практике, перешедшие на централизованные облачные технологии государства экономят 25-30% на IT-затратах. Одновременно упрощается и удешевляется их защита от кибератак, улучшается координация между правительственными организациями, в том числе и в рамках е-услуг, оказываемых на портале e-government.
Тотальная защита
Сегодня работа по созданию «Правительственного облака» близится к финальной стадии. Согласно информации подразделения Министерства цифрового развития и транспорта ООО AzInTelecom, курирующего проект G-cloud, Азербайджан использует опыт передовых стран мира для формирования облачных сервисов. Разрабатывается долгосрочная стратегия развития концепции G-сloud, отвечающей современным стандартам, а также перевода информационных систем госструктур в «облако». На эти и другие цели в прошлом году из бюджета выделено 17 млн манатов, а в текущем планируется предоставить еще 9 млн. В числе прочего в рамках проекта запланировано создание оперативного координационного центра и службы мониторинга, которая будет работать в режиме 24/7.
Создание «Правительственного облака» сыграет важную роль в защите государственных, а в перспективе и частных информационных ресурсов от угрозы кибератак. А такие угрозы на фоне войны в Украине кратно возросли. По сути, сегодня в мире разворачивается настоящая кибервойна между спецслужбами конфликтующих сторон, и организованные хакерские атаки охватывают все большее число государств мира, не вовлеченных непосредственно в этот конфликт.
В целях защиты своего сетевого пространства в Азербайджане предпринят ряд важных шагов. В том числе планируются принятие новой стратегии по развитию сферы кибербезопасности на 2022-2027 годы и внесение поправок в законодательство в сфере сетевой безопасности.
Весомый вклад в защиту сетевых ресурсов госорганов вносят созданные в стране крупные DATA-центры, а также продвигаемые с апреля 2022 года по инициативе Центробанка эффективные механизмы для защиты конфиденциальной информации банковского сектора и платежных систем. Внедряется новый механизм «Порядок управления информационной безопасностью в банках». В связи с этим осуществляются структурные изменения по цифровым процессам, в том числе по инструментам контроля, риск-менеджмента и внедрения систем мониторинга.
На днях Ипотечный и кредитно-гарантийный фонд также доверил резервирование и хранение своей информации Евлахскому Дата центру ООО AzİnTelecom.
В апреле также была создана «Ассоциация организаций кибербезопасности Азербайджана» (AKTA), в обязанности которой вменены повышение сетевой грамотности и защищенности общества посредством просветительской и информационной работы. Специалистам AKTA предстоит популяризировать услуги более защищенных облачных сервисов. В сферу ответственности ассоциации также вошли вопросы защиты национальных интересов и информационных ресурсов, борьбы с дезинформацией в Сети.
С учетом перечисленного выше необходимо повысить уровень подготовки профильных IT-специалистов. В подготовке квалифицированных специалистов по кибербезопасности Азербайджану поможет новый проект с известным израильским университетом «Technion». При его поддержке в Баку будет создан «Азербайджанский центр кибербезопасности», который в течение ближайших трех лет подготовит более тысячи специалистов по кибербезопасности, а также местных инструкторов.
Словом, Азербайджан в реалиях современного мира стремится максимально защититься от угроз в Сети, подходя к этому вопросу последовательно и комплексно. Ведь кибербезопасность уже давно превратилась в составляющую государственной безопасности любой страны.