“BULUD” KİBERTƏHLÜKƏSİZLİYİ
Azərbaycanda “G-cloud”un formalaşması dövlət strukturlarının şəbəkə resurslarının idarəçiliyində təhlükəsizliyi təmin etməyə və xərcləri azaltmağa imkan verəcək
Azərbaycanda rəqəmsal məkanın inkişafı və qorunmasına istiqamətlənən islahatlar davam edir. Bu islahatlarla “Hökumət buludu”nun (“G-cloud”) yaradılması, iri Data mərkəzləri vasitəsilə dövlət, özəl və gələcəkdə xarici strukturlara “bulud” xidmətlərinin göstərilməsi nəzərdə tutulur.
Qeyd edək ki, Ukraynada münaqişə başlayandan bəri fövqəldövlətlər arasında qlobal şəbəkə müharibəsi güclənib. Odur ki, bu, Bakını kiberməkanı qorumaq üçün əlavə tədbirlər görməyə sövq edir.
Vahid məkan
Azərbaycanda “Hökumət buludu” konsepsiyası ilk dəfə “Telekommunikasiya və informasiya texnologiyalarının inkişafına dair Strateji Yol Xəritəsi”nin Tədbirlər Planı çərçivəsində formalaşdırılıb. Daha sonra Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin 2019-cu il iyunun 3-də imzaladığı fərmanla ölkədə “G-cloud”un yaradılması və “bulud” xidmətlərinin göstərilməsi sahəsində tədbirlərin həyata keçirilməsi təsdiq edilib. Mərkəzləşdirilmiş “Hökumət buludu” sisteminin yaradılmasında məqsəd dövlət informasiya sistemlərinin və ehtiyatlarının formalaşdırılması, saxlanılması, tətbiq edilməsi və inteqrasiyası prosesində səmərəliliyin artırılması, habelə vahid standartların təşkilidir. Sonuncu mühüm əhəmiyyət kəsb edən məqamdır, çünki beynəlxalq təcrübəyə əsasən, “bulud” xidmətlərinin səmərəliliyi və baza məlumatlarının təhlükəsizliyi yalnız Data mərkəzlərinin formalaşdırılması ilə əldə edilə bilər. Data mərkəzləri isə “Uptime Institute”un təqdim etdiyi beynəlxalq sertifikata - TIER III, İT xidmətlərinin göstərilməsi və idarə olunması ilə bağlı standartlara - ISO-20000 və informasiya təhlükəsizliyinə dair standartlara - ISO 27001 uyğun olaraq yaradılır.
Təbii ki, Data mərkəzlərindəki bütün avadanlıqlar “N+” prinsipi ilə idarə olunacaq. Bununla xidmətin davamlılığı təmin olunur. Yəni texniki nasazlıq və ya profilaktik işlər zamanı əlavə ehtiyat bazasından istifadə etmək mümkün olacaq. Əslində, son illərdə Azərbaycanda dövlət server strukturlarının bütün arxitekturası məhz bu prinsipə əsasən qurulub. Xüsusilə, Bakı və Yevlaxda lazımi tələblərə cavab verən Data mərkəzləri fəaliyyət göstərir. Hətta “Facebook” sosial şəbəkəsi və “Google” axtarış sisteminin keş serverləri ölkəmizdə yerləşir. Onların kontentinin qonşu ölkələrə - Gürcüstan və İrana, həmçinin İraqa, Əfqanıstana çatdırılması məhz Azərbaycan vasitəsilə təmin olunur. Digər tərəfdən yerli data mərkəzlərinin tranzit və ixrac sahəsində, beynəlxalq bazarda xidmətlərin göstərilməsində iştirak səviyyəsi hələ də aşağıdır.
Təəssüf ki, Azərbaycanda son illər bəzi dövlət qurumları və özəl strukturlar data mərkəzlərinin “bulud” yaddaşından istifadə etməyib. Əvəzində, onlar öz server strukturlarını yaradıb. Funksiyaların bu cür təkrarlanması vəsaitlərin lüzumsuz israfına gətirib çıxarır və əməliyyat proseslərini çətinləşdirir. Üstəlik, bu, hər bir dövlət qurumunu və ya özəl şirkəti sistem inzibatçısı və kibertəhlükəsizlik üzrə məsul işçilərdən ibarət böyük ştat saxlamağa vadar edir. Lakin bu da informasiya saytlarının və serverlərin baza məlumatlarının hakerlərin kütləvi hücumlarından müdafiə olunmasına hər zaman yardım göstərmir.
Digər tərəfdən son illər dünyada kibertəhlükəsizliklə bağlı təhdidlərin artması fonunda bu sahədə vəziyyət kökündən dəyişib. Artıq bir məsələ aydın olub ki, “Hökumət buludu” layihəsinin həyata keçirilməsi vasitəsilə dövlət informasiya ehtiyatlarının vahid platforma daxilində ümumi məlumat bazasında mərkəzləşdirilməsi yolu ilə dövlət qurumları onların idarə olunması xərclərini azalda biləcək. “Bulud” texnologiyalarının unikallığı ondan ibarətdir ki, o, resurslara qənaət etməyə və “hovuz prinsipi” əsasında vahid platformadan İT infrastrukturunu daha səmərəli şəkildə idarə etməyə imkan verir.
Yeri gəlmişkən, beynəlxalq təcrübəyə əsasən, mərkəzləşdirilmiş “bulud” texnologiyalarına keçən dövlətlər İT xərclərinə 25-30% qənaət edir. Eyni zamanda onların kiberhücumlardan qorunması daha asan və ucuz olur. Bundan başqa, dövlət qurumları arasında, o cümlədən “Elektron hökumət” portalında göstərilən elektron xidmətlər çərçivəsində koordinasiya təkmilləşir.
Ümumi müdafiə
Bu gün “Hökumət buludu”nun yaradılması üzrə işlər yekun mərhələyə yaxınlaşır. Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinə məxsus, “G-cloud” layihəsini həyata keçirən “AzInTelecom” MMC-nin məlumatına əsasən, Azərbaycanda “bulud” xidmətlərinin formalaşdırılmasında dünyanın aparıcı ölkələrinin təcrübəsindən istifadə edilir. Belə ki, müasir standartlara cavab verən “G-cloud” konsepsiyasının inkişafı, həmçinin dövlət qurumlarının informasiya sistemlərinin “bulud”a ötürülməsi üçün uzunmüddətli strategiya hazırlanır. Ötən il bu və digər məqsədlər üçün büdcədən 17 milyon manat vəsait ayrılıb. Bu il daha 9 milyon manat vəsaitin ayrılması nəzərdə tutulub. Layihə çərçivəsində digər məsələlərlə yanaşı, operativ koordinasiya mərkəzinin və 7 gün 24 saat fəaliyyət göstərəcək monitorinq xidmətinin yaradılması planlaşdırılır.
Beləliklə, “Hökumət buludu”nun yaradılması dövlət resurslarının, gələcəkdə isə özəl informasiya resurslarının kiberhücum təhlükəsindən qorunmasında mühüm rol oynayacaq. Qeyd etdiyimiz kimi, Ukraynadakı müharibə fonunda belə təhdidlər dəfələrlə artıb. Əslində, hazırda münaqişə tərəflərinin kəşfiyyat xidmətləri arasında əsl kibermüharibə gedir. Mütəşəkkil haker hücumları isə bu münaqişədə bilavasitə iştirak etməyən getdikcə daha çox dövlətləri əhatə edir.
Bu məqamda qeyd edək ki, Azərbaycanda şəbəkə məkanının qorunması məqsədilə mühüm addımlar atılıb. Üstəlik, 2022-2027-ci illər üçün kibertəhlükəsizlik sahəsinin inkişafı üzrə yeni strategiyanın qəbul edilməsi və şəbəkə təhlükəsizliyi sahəsində qanunvericiliyə dəyişikliklərin edilməsi planlaşdırılır. Dövlət qurumlarının şəbəkə resurslarının qorunmasına ölkədə yaradılmış iri data mərkəzləri mühüm töhfə verir. Buraya Mərkəzi Bankın təşəbbüsü ilə 2022-ci ilin aprelindən etibarən bank sektorunun və ödəniş sistemlərinin məxfi məlumatlarının mühafizəsi üzrə effektiv mexanizmlər tətbiq edilməsi də daxildir. Üstəlik, “Banklarda informasiya təhlükəsizliyinin idarə edilməsi Qaydası”nın yeni mexanizmi tətbiq edilir. Bununla əlaqədar olaraq, rəqəmsal proseslər, o cümlədən nəzarət alətləri, risklərin idarə edilməsi və monitorinq sistemlərinin tətbiqi ilə bağlı struktur dəyişiklikləri aparılır.
Xatırladaq ki, bu yaxınlarda İpoteka və Kredit Zəmanət Fondu məlumatların rezervlənməsi və saxlanılmasını “AzİnTelecom” MMC-nin Yevlaxdakı data mərkəzinə həvalə edib.
Bu arada, bu ilin aprelində Azərbaycan Kibertəhlükəsizlik Təşkilatları Assosiasiyası (AKTA) təsis edilib. Onun vəzifələrindən biri maarifləndirmə və məlumatlandırma işləri vasitəsilə cəmiyyətin şəbəkə savadlılığını və təhlükəsizliyini artırmaqdır. Üstəlik, AKTA mütəxəssisləri daha təhlükəsiz “bulud” xidmətlərini populyarlaşdırmalıdırlar. Assosiasiyanın öhdəliklərinə həmçinin milli maraqların və informasiya resurslarının qorunması, şəbəkədə dezinformasiyaya qarşı mübarizə məsələləri də daxildir.
Beləliklə, qeyd etdiyimiz məsələləri nəzərə alsaq, İT sahəsində ixtisaslaşmış mütəxəssislərinin hazırlıq səviyyəsinin yüksəldilməsinin vacib olduğunu söyləyə bilərik. Yeri gəlmişkən, Azərbaycanın İsrailin tanınmış “Technion” Universiteti ilə birgə həyata keçirdiyi yeni layihə kibertəhlükəsizlik üzrə ixtisaslı mütəxəssislərin hazırlanmasına yardım göstərəcək. Universitetin dəstəyi ilə Azərbaycan Kibertəhlükəsizlik Mərkəzi yaradılacaq. Bu mərkəz növbəti üç il ərzində mindən çox kibertəhlükəsizlik mütəxəssisi, həmçinin yerli təlimçilər hazırlayacaq.
Bir sözlə, Azərbaycan müasir dünyanın reallıqlarında özünü şəbəkədən gələn təhdidlərdən maksimum dərəcədə qorumağa çalışır. O, bu məsələyə ardıcıl və hərtərəfli şəkildə yanaşır. Kibertəhlükəsizlik uzun müddətdir ki, istənilən ölkənin dövlət təhlükəsizliyinin tərkib hissəsinə çevrilib.

G-cloud to make network resource management cheaper and more secure in Azerbaijan
Azerbaijani authorities continue reforms to develop and to protect the country's digital space. Among other things, these include the creation of government cloud (G-cloud), as well as the provision of cloud services to public, private and, in the long term, foreign entities through large data centres. At the same time, the intensification of global network wars between the world powers since the conflict in Ukraine prompts Baku to take additional measures to protect its cyberspace.
Common space
The concept of G-cloud in Azerbaijan has been initially introduced in the action plan of the Strategic Roadmap for Development of Telecommunications and Information Technologies in Azerbaijan. This was followed by the June 3, 2019 presidential decree, which approved the establishment of G-cloud in Azerbaijan, and the implementation of a series of measures to provide cloud services.
The purpose of the centralised G-cloud system is to improve the efficiency of the development, storage, maintenance and integration of state information systems and reserves and to organise common standards.
The latter is crucial, because according to international experience, it is possible to achieve the level of cloud service efficiency and database security only if data centres are established and set up in accordance with the international Uptime Institute certificate of TIER III, ISO-20000 and ISO 27001 standards for the provision and management of IT services and information security. All equipment used in data centres will be managed according to the N+ principle aimed at ensuring continuity of services with an additional back-up base in case of technical problems or preventive maintenance.
In fact, this principle was the foundation upon which the entire architecture of state server structures in Azerbaijan has been built in recent years. There are data centres in Baku and Yevlakh that meet the necessary requirements. Moreover, they host cache-servers for Facebook, Google, and ensure content delivery to Georgia, Iran, Iraq and Afghanistan. However, the share of local data centres in the transit and export of data, as well as service provision to the international market is still insignificant.
Unfortunately, some public and private entities in Azerbaijan have opted for individual server structures instead of using cloud storage centres. Such duplication of functions leads to unnecessary waste of funds and complicates operational processes, forcing to maintain a large staff of system administrators and cybersecurity officers in each government agency or private company. But even this has not always prevented the websites and server databases from massive hacker attacks.
Recently, however, amid increasing global cyber threats, the situation is changing fundamentally. There is an understanding that with the G-cloud project, the centralisation of government information resources under a single platform and common database, the government agencies will be able to reduce management costs. The uniqueness of cloud technology makes it possible to save resources and manage the IT infrastructure more efficiently from a single platform based on the so-called pool principle. The international practice shows that the states switching to centralised cloud technology save 25-30% on IT costs. At the same time, their protection against cyber-attacks is simplified and made cheaper, while the coordination between government organisations is improved, including e-services provided through the e-government.
Total protection
The development of the G-cloud platform is nearing completion. According to AzInTelecom LLC, a subdivision of the Ministry of Digital Development and Transport, which supervises the G-cloud project, Azerbaijan uses the experience of advanced countries to form cloud services. A long-term strategy for development of G-cloud concept meeting modern standards, as well as transfer of information systems of state structures to the cloud is also in the works. For these purposes, the government of Azerbaijan allocated ₼17m and another ₼9m in 2021 and 2022, respectively. Among other things, it is planned to create an operational coordination centre and monitoring service to operate 24/7 within the project.
G-cloud will play an instrumental role in protecting public and eventually private information resources from cyber-attacks, which have multiplied with the outset of the war in Ukraine. In fact, a real cyber war is unfolding in the world between the intelligence services of the conflicting parties, while the organised hacker attacks now affect the increasing number of states not directly involved in conflicts.
Azerbaijan has taken a number of important steps to protect its network space. These include the adoption of a new cyber security strategy for 2022-2027 and amendments to legislation on network security.
Azerbaijan’s major data centres are making a significant contribution to the protection of the network resources of state bodies, including the effective mechanisms for protecting sensitive information of the banking sector and payment systems promoted since April 2022 by the Central Bank of Azerbaijan. One of the newly implemented mechanisms is Information Security Management Procedure in Banks. Structural changes on digital processes, including controls, risk management tools and implementation of monitoring systems, are being implemented in this regard.
Recently, the Mortgage and Loan Guarantee Fund has also entrusted the reservation and storage of information to AzInTelecom LLC's Yevlakh Data Centre.
In April, the Association of Cyber Security Organisations of Azerbaijan (AKTA) was established to improve network literacy and public security through education and information. AKTA specialists will popularise services of more secure cloud services. The association is also responsible for protecting national interests and information resources and combating misinformation on the web.
It is therefore necessary to increase the level of training of specialised IT-specialists. A new project with Israel's renowned Technion University will help Azerbaijan train qualified cybersecurity specialists. With its support, Azerbaijani Cyber Security Center will be established in Baku, which will train more than a thousand cyber security specialists, as well as local trainers within the next three years.
In short, given the realities of our world, Azerbaijan is trying to protect itself from threats on the web, tackling the issue in a consistent and comprehensive manner. After all, cyber security has long become a component of the national security in any country.