BÖHRAN ƏLEYHİNƏ QAZ MƏRKƏZİ
Azərbaycan Avropaya “mavi yanacağın” tədarükü üçün həyata keçirilən yeni irimiqyaslı layihələrdə əsas oyunçudur
Avropa misli görünməmiş enerji böhranı şəraitində Rusiya təbii qazından imtina etməyə imkan verəcək yeni “mavi yanacaq” tədarükçüləri axtarmağa davam edir.
Rusiya isə iyunun 16-dan etibarən “Şimal axını-1” kəməri ilə Avropaya qaz tədarükünün 40% azalacağı barədə xəbərdarlıq edib. Daha sonra Moskva kəmərin təmirini əsas gətirərək bu istiqamətdə ixracı dayandırmaq qərarına gəlib. Avropada, daha dəqiq desək, Almaniyada bu, sırf siyasi motivlər əsasında qəbul edilən qərar kimi qiymətləndirilib. Üstəlik, “mavi yanacağın” tədarükünün qeyri-müəyyən vaxta qədər dayandırıla biləcəyi ilə bağlı narahatlıqlar var.
Bu arada, Avropa İttifaqı (Aİ) rəhbərliyinin bəyanatlarından sonra məlum olub ki, onlarla Avropa dövlətinə Rusiyadan təbii qazın tədarükü dayandırılıb. Rusiya qazından məhrum olan ölkələrin əksəriyyəti yeni həll yolu tapmalıdır. Amma bu baxımdan, Bolqarıstanın digər Avropa ölkələrindən daha çox bəxti gətirib. Belə ki, Yunanıstan-Bolqarıstan İnterkonnektorunun (IGB) işə düşməsi ilə bu ölkə artıq sərt qışdan narahat olmaya bilər. Çünki bu layihənin həyata keçirilməsi nəticəsində Azərbaycandan Bolqarıstana ixrac edilən təbii qaz düz 4 dəfə artırılacaq.
Bolqarıstan “cekpot”u
Təxminən, 3 il qabaq IGB interkonnektorunun təməlqoyma mərasimi keçirilmişdi. Bu il iyulun 8-də isə Yunanıstanın Komotini bölgəsində mühüm əhəmiyyət kəsb edən əlamətdar hadisə baş verib: təbii qaz kəmərinin açılışı olub. Açılış mərasimdə Yunanıstanın Baş naziri Kiriakos Mitsotakis, Bolqarıstanın Baş naziri Kiril Petkov, Azərbaycanın energetika naziri Pərviz Şahbazov və digər rəsmi şəxslər iştirak ediblər.
Qeyd edək ki, bu interkonnektorun istifadəyə verilməsi ilə Bolqarıstan Azərbaycandan təbii qazı tam həcmdə ala biləcək. Belə ki, tərəflər arasında imzalanmış 25 illik müqaviləyə əsasən, Azərbaycandan Bolqarıstana ildə 1 milyard kubmetr qaz ixrac olunacaq. Əvvəllər bu göstərici cəmi illik 250-300 milyon kubmetr idi.
Bu layihə Bolqarıstan üçün mühüm əhəmiyyət kəsb edir, çünki bu ilin aprelin sonundan Rusiya qazının bu ölkəyə tədarükü dayandırılıb. Buna səbəb Bolqarıstanın qaz ödənişini rublla həyata keçirməkdən imtina etməsi olub. Nəticədə, indiyədək Yunanıstan bu ölkənin “mavi yanacağa” olan gündəlik tələbatının 80%-ni ödəyir.
Beləliklə, IGB interkonnektoru bu vəziyyəti kökündən dəyişir. Bu kəmər vasitəsilə tədarüklər Bolqarıstanın enerji təhlükəsizliyinin əsas elementinə, təbii qaz mənbələrinin şaxələndirilməsi üzrə ölkənin milli planının isə bir hissəsinə çevriləcək.
Bu arada, Azərbaycanın energetika naziri Pərviz Şahbazov açılış mərasimində bildirib ki, Bolqarıstana ilk 6 ayda 160 milyon kubmetr olan qaz ixracının ilin sonuna 600 milyon kubmetrə çatacağı planlaşdırılır.
Eyni zamanda, nazir vurğulayıb ki, iyulun 1-dən Bolqarıstana tam həcmdə, gündəlik 2,6 milyon kubmetr qaz ixrac edilir ki, bu da gündəlik tədarükdə 1,7 milyon kubmetr artım deməkdir.
“Azərbaycan Bolqarıstan və Yunanıstan da daxil olmaqla, Avropa ölkələri üçün şaxələndirilmiş qaz təchizatının sabit və strateji mənbəyi, həm də etibarlı tərəfdaşdır. Bir ildən artıq müddətdə Avropaya 13,5 milyard kubmetr qaz tədarük olunub. Bunun 1,4 milyard kubmetri Yunanıstanın, 440 milyon kubmetri isə Bolqarıstanın payına düşüb”, - deyə o əlavə edib.
P.Şahbazov deyib ki, IGB-nin açılışı Bolqarıstanın, ümumən Cənub-Şərqi Avropanın şaxələndirilmiş enerji təchizatında, istehlakçıların sərfəli və təmiz enerjiyə çıxışında strateji əhəmiyyətli hadisədir.
Xatırladaq ki, uzunluğu 180 kilometr olan IGB kəməri “Bulqartransqaz” milli qaz şəbəkəsini Yunanıstanla birləşdirir. Bu interkonnektorla illik 3 milyard kubmetr “mavi yanacaq” nəqli nəzərdə tutulur. Gələcəkdə isə bu göstəricinin 5,5 milyard kubmetrə çatdırılması planlaşdırılır.
Bu arada, Bolqarıstan üçün IGB-nin işə düşməsi həm də Balkan qaz qovşağı konsepsiyasının reallaşması üçün mühüm əhəmiyyət kəsb edir. Üstəlik, bu interkonnektor Bolqarıstan, Yunanıstan, Rumıniya və Macarıstan qaz şəbəkələrini birləşdirəcək Cənub Qaz Dəhlizinin (Vertical Gas Corridor) bir hissəsidir. Hətta bu dəhlizin Ukrayna, Moldova və Serbiyaya qədər uzadılması da nəzərdən keçirilir.
Rumıniyanın Baş naziri Nikolae Çuke artıq bəyan edib ki, interkonnektor istismara verildikdən sonra onun ölkəsi Moldova və Ukraynanı təbii qazla təmin edə biləcək (!): “Bu, Avropaya qaz nəqli şəbəkəsində mühüm əhəmiyyət kəsb edən interkonnektordur. IGB mahiyyət etibarilə Anadolu və Adriatikdən keçən qaz şəbəkəsini birləşdirəcək, həmçinin BRUA boru kəmərinə qoşulacaq və bununla da, Bolqarıstan və Rumıniyaya qaz tədarükünü təmin edəcək”.
O əlavə edib ki, “əlbəttə ki, biz bu qaz şəbəkəsinin paylama sxemi vasitəsilə Şərq tərəfdaşlarımıza - Ukrayna və Moldova Respublikasına və digər ölkələrə qaz tədarükünü təmin edə bilərik”.
Qaz çatışmazlığı
Bu arada, Avropa ölkələri isə Rusiyadan təbii qazın tədarükünü tamamilə dayandırmağa ciddi hazırlaşır. Avropa Komissiyasının (AK) sədri Ursula fon der Lyayenin təşkilatın Strasburqda keçirilən sessiyasında son bəyanatlarından sonra məlum olub ki, Avropa bu məqsədlə təcili plan hazırlayır və o, iyulun sonlarında tamamlanacaq. O, planın hazırlanmasını Rusiya tərəfinin enerji resurslarından silah kimi istifadə etməsi ilə əsaslandırıb.
Ursula fon der Lyayen məlumat verib ki, indiyədək Rusiya Avropa İttifaqının 12 dövlətinə qaz tədarükünü tam və ya qismən dayandırıb. Doğrudur, Aİ-yə üzv ölkələrin belə fövqəladə vəziyyətlərlə bağlı milli proqramları var. Lakin Aİ rəhbərliyi hesab edir ki, bu məsələnin həlli üçün Avropada əməkdaşlığa və ittifaqın 27 dövlətinin birgə fəaliyyətinə ehtiyac var.
“Əmin olmalıyıq ki, Rusiyadan təchizat tam dayandırılacağı təqdirdə, təbii qaz bu resursa ən çox ehtiyacı olan ölkələrə tədarük ediləcək. Avropada həmrəyliyə arxalana biləcəyimizə əmin olmalıyıq. Həm vahid bazarı, həm də sənaye təchizat zəncirini qorumalıyıq”, - Avropa Komissiyasının sədri vurğulayıb.
Eyni zamanda Avropada yeraltı qaz anbarlarında ehtiyatların növbəti qış mövsümünə qədər doldurulması prosesi davam edir, lakin burada da hər şey qaydasında getmir. Qaz anbarlarının doldurulması sürəti iyunda aşağı düşüb. Buna səbəb Rusiyadan tədarükünün azalmasıdır.
“Görünür, Rusiya göstərmək istəyir ki, Avropa qaz anbarlarını doldura bilməyəcək. Mənə elə gəlir ki, o, Avropanın noyabrın 1-ə qədər qaz anbarlarını 90%-dək doldurmaq məqsədini pozmağa və bununla da, Avropanı siyasi cəhətdən zəiflətməyə çalışır”, - Almaniyanın iqtisadiyyat naziri Robert Habek “Şimal axını-1” vasitəsilə Rusiya qazının həcminin azaldılmasını şərh edərkən bildirib.
Rusiya tərəfi isə bu addımını qaz kəməri üçün əsas texnoloji avadanlıqların – “Siemens” qaz turbinlərinin –  Kanadanın sanksiyaları səbəbindən Monrealdakı zavoddan Rusiyaya göndərilməməsi ilə izah edib. Doğrudur, R.Habek Kanadada texniki xidmət göstərilən “Siemens” qaz turbinlərinin sanksiyalara məruz qalmayacağına əmin edib. Buna baxmayaraq, “Şimal axını-1” kəməri ilə tədarükün azaldılması faktı mövcuddur. Bu da “mavi yanacağın” qiymətinin yüksəlməsinə səbəb olur. Üstəlik, belə vəziyyət Aİ-nin qış mövsümünə lazımi səviyyədə hazırlaşmaq səylərinə də təhlükə yaradır.
Neqativ ssenari
Mövcud vəziyyət fonunda iyulun 7-də Avropada qazın qiyməti martdan bəri ən yuxarı həddə qalxaraq 1000 kubmetr üçün 1900 dolları ötüb. Bir çox elektrik stansiyaları təbii qazla işlədiyi üçün Avropada elektrik enerjisinin qiymətləri də rekord səviyyəyə qalxıb.
Beynəlxalq Enerji Agentliyin rəhbəri Fatih Birol isə Rusiyanın Avropaya təbii qaz nəqlini tamamilə dayandıra biləcəyini istisna etmir: “Qış mövsümü nə qədər çox yaxınlaşırsa, Rusiyanın niyyəti də bir o qədər aydın olur. Düşünürəm ki, təbii qaz tədarükünün azaldılmasının məqsədi Avropaya qaz anbarlarını doldurmağa imkan verməmək və Rusiyanın qış aylarında təsirini gücləndirməkdir”.
O vurğulayıb ki, Avropa ölkələri nüvə obyektlərinin bağlanmasını təxirə salmalı və yeraltı qaz anbarlarını qış başlayana qədər doldurmaq üçün mümkün olan hər şeyi etməlidir.
Beynəlxalq Enerji Agentliyinin 2022-2025-ci illər ərzində qaz bazarlarının dinamikası ilə bağlı son hesabatına əsasən belə nəticəyə gəlmək olar ki, davam edən “təbii qaz müharibəsi”ndə hamı uduzacaq. Burada yeganə sual kimin daha çox itirəcəyi ilə bağlıdır. Agentliyin ekspertlərinin hesablamalarına əsasən, Rusiya təbii qazının Avropaya tədarükünün azalması qaçılmazdır. Lakin bu, təkcə “qoca qitə” ölkələrinə deyil, həm də Rusiyaya ciddi zərbə vuracaq. Söhbət ondan gedir ki, təbii qaz axınını Asiyaya tam şəkildə yönəltmək üçün Moskvaya 10 il vaxt lazımdır. Bundan başqa, Avropaya tədarükün azalması Rusiyada təbii qaz hasilatının aşağı düşməsinə gətirib çıxaracaq. 2025-ci ilə qədər Rusiya qazının boru kəmər vasitəsilə Aİ-yə ixracının 2021-ci illə müqayisədə 55%-dən çox azalacağı gözlənilir. 2022-2025-ci illərdə Rusiyada qaz hasilatı ilə bağlı ümumi itki sanksiyalar və Aİ-nin Rusiyanın enerji resursundan imtina etməsi fonunda 480 milyard kubmetrdən çox ola bilər. Avropa ölkələri Rusiya qazının tədarükündən  tez bir zamanda imtina edərsə, 2022-2025-ci illərdə bu ölkədə hasilat itkiləri təxminən 550 milyard kubmetrə çata bilər.
Beynəlxalq Enerji Agentliyinin ekspertləri hesab edirlər ki, mövcud tədarük strukturu saxlanılsa belə 2022-ci ildə Rusiyadan Aİ ölkələrinə kəmərlər vasitəsilə qaz nəqli 45%, yəni təxminən 80 milyard kubmetr azalacaq. Eyni zamanda, təbii qaz idxalının ümumi strukturunda Rusiyanın payı cəmi 25% olacaq. Bununla da təxminən son 20 ilin ən aşağı göstəricisi qeydə alınacaq.
Fəal axtarış
Aİ qaz böhranından çıxış yolunu əsasən əvvəllər qəbul edilmiş “RePowerEU” planının həyata keçirilməsində görür. Onun əsas elementi, məlum olduğu kimi, bərpa olunan enerji mənbələrinin gələcək inkişafıdır. Amma bu, təbii ki, uzaq perspektivdir.
Yeri gəlmişkən, Avropa İttifaqının enerji məsələləri üzrə komissarı Kadri Simson söyləyib ki, qısamüddətli perspektivdə Avropanın enerji çatışmazlığından sığortası yeraltı qaz anbarlarının doldurulmasıdır: “Buna görə də hər il noyabrın 1-dək yeraltı qaz anbalarının doldurulmasını təmin etmək məqsədilə tənzimləmə mexanizmi tətbiq etmişik. Qiymətlərin baha olmasına baxmayaraq, anbarların doldurulması prosesi uğurla gedir. Aİ ölkələrində yeraltı qaz anbarlarının doldurulması səviyyəsi 50%-dən yuxarıdır. Bu da ötən illə müqayisədə, təxminən, 6% çoxdur”.
Avrokomissar xatırladıb ki, Aİ Rusiya enerji resursunun 50 milyard kubmetrini mayeləşdirilmiş təbii qazla (LNG), 10 milyard kubmetrini isə digər mənbələrdən kəmərlər vasitəsilə nəql ediləcək “mavi yanacaq”la əvəz etməyə çalışır. Bu məqamda xatırladaq ki, Avropaya LNG tədarükü rekord səviyyəyə çatıb: mayda Avropaya mayeləşdirilmiş təbii qazın tədarükü ilə bağlı növbəti rekord müəyyən edilib - 12,8 milyard kubmetr.
Digər ölkələrdən qaz tədarükünə gəlincə, K.Simson məlumat verib ki, bu məsələdə Norveç və ABŞ-la əməkdaşlıq dərinləşib. Bundan başqa, Aİ Misir və İsraillə qaz ixracını artırmaqla bağlı razılığa gəlib. Avropa İttifaqının bu məsələ ilə bağlı danışıqları artıq son mərhələdədir: “İyulda Azərbaycana səfər edəcəm. Eyni zamanda bizim Kanada, Qətər, Əlcəzair və digər ölkələrlə intensiv təmaslarımız var”.
Avropa İttifaqının enerji məsələləri üzrə komissarının mətbuat katibi Stefano Qrassi isə bildirib ki, iyulun 18-də Avropa İttifaqı Azərbaycanla enerji sahəsində çox mühüm memorandum imzalamağa hazırlaşır və bu, Brüsselin qaz böhranından çıxmaq üçün planlaşdırdığı addımlardan biri olacaq. KİV-in məlumatına əsasən, memorandumun K.Simsonun Bakıya səfəri zamanı imzalanacağı gözlənilir. Avrokomissar isə bildirib ki, Azərbaycanla hazırlanan saziş TAP kəməri ilə Cənub-Şərqi Avropaya qaz nəqlinin həcmini iki dəfə artırmaq məqsədi daşıyır.
Yardım əli
Rusiya təbii qazından asılılıq Avropa üçün başağrısına çevrilib. Digər asılılıqlar kimi ondan da qurtulmaq çox çətindir. Amma Avropaya kömək heç kəsin gözləmədiyi yerdən – Türkiyədən gəlib. Belə ki, Ankara gözlənilmədən bəyan edib ki, Türkmənistan qazının öz ərazisi ilə Avropaya ixracını təşkil etməyə hazırdır. Türkiyəli rəsmilər deyirlər ki, Aşqabadla bu məsələ ilə bağlı danışıqlar prosesi son mərhələdədir. Eyni zamanda, belə tədarükün mümkün ixrac variantı kimi məhz Cənub Qaz Dəhlizi nəzərdən keçirilir.
Xatırladaq ki, bu mövzu iyunda Ankarada Türkiyə, Azərbaycan və Türkmənistan xarici işlər nazirləri arasında keçirilən danışıqlarda da müzakirə olunub. Türkiyənin xarici işlər naziri Mövlud Çavuşoğlu mətbuat konfransında deyib ki, Ankara Rusiya-Ukrayna müharibəsi səbəbindən Avropa ölkələrinin təbii qaz məsələsində daha az əziyyət çəkməsi üçün hər cür səy göstərir. Onun sözlərinə görə, Azərbaycan bu məsələdə öz üzərinə böyük məsuliyyət götürüb.
Türkiyənin vitse-prezidenti Fuat Oktay isə daha açıq danışaraq məlumat verib ki, Ankara ilə Aşqabaq təbii qazın tədarükü ilə bağlı üç variant üzərində çalışır: qazın Xəzər dənizindən, daha sonra TANAP kəməri vasitəsilə tədarükü, svop müqaviləsi və ya kəmərlərə qədər dəniz yolu ilə (gəmilərlə) tədarük. O, vurğulayıb ki, bu məsələdə nəticənin tez əldə olunmasına şəxsən Türkmənistan Prezidenti Sərdar Berdıməhəmmədov ciddi dəstək verir.
Belə bir layihənin həyata keçirilməsinin Türkiyəyə verəcəyi siyasi və iqtisadi dividendləri nəzərə alsaq, Ankaranın bu məsələdə fəallığının məntiqli olduğunu söyləyə bilərik. Belə ki, o, Türkmənistan qazının tranzitindən aşkar gəlirlə yanaşı, öz ehtiyacları üçün də istifadə edə biləcəyi yeni “mavi yanacaq” mənbəyinə çıxış əldə edəcək. Ən əsası Türkiyə Aralıq dənizi regionunda ən böyük təbii qaz qovşağına çevriləcək. Aşqabad isə öz növbəsində hər il aktuallığını qoruyan təbii qaz ixrac marşrutlarının şaxələndirilməsi məsələsini həll edə biləcək.
Variantlardan hansının seçiləcəyini proqnozlaşdırmaq olduqca çətindir, lakin təsadüfi deyil ki, sadalanan sxemlər arasında Türkmənistan qazının svop tədarükü də var. Görünən odur ki, söhbət Türkmənistandan qazın İran vasitəsilə Azərbaycana nəqlindən gedir. Qeyd edək ki, bu ilin yanvarında başlanan bu əməliyyat o qədər uğurlu olub ki, tərəflər iyunda əvvəlcədən razılaşdırılmış 1,5 milyardlıq tədarükün üç dəfə artırılması barədə razılığa gəliblər.
Eyni zamanda İran Prezidenti İbrahim Rəisi türkmənistanlı həmkarı Sərdar Berdıməhəmmədovla Xəzəryanı Dövlətlərin Dövlət Başçılarının Zirvə Toplantısı çərçivəsində bildirib ki, Tehran Bakının son müraciətinə uyğun olaraq, Türkmənistan qazının öz ərazisindən Azərbaycana tranzitini artırmağa hazırdır. Yəni tədarükün artırılmasının təşəbbüskarı məhz Azərbaycan olub. Bu, o deməkdir ki, hətta türkmən qazının bir hissəsinin İranın şimal ərazilərinə, bir hissəsinin isə Naxçıvan Muxtar Respublikasının ehtiyaclarına tədarük ediləcəyini nəzərə alsaq belə, Azərbaycanın svop müqaviləsi çərçivəsində aldığı qazın qalan həcminin Cənub Qaz Dəhlizi vasitəsilə Avropaya ixrac oluna biləcəyi ehtimalı yüksəkdir. “Mavi yanacağın” qiymətinin yüksək olduğu indiki şəraitdə belə tədarüklər onların həyata keçirilməsi üçün lazım olan xərcləri tam ödəyir. Üstəlik, bu həcmlərin satışı, çox güman ki, məhz spot satışlar əsasında həyata keçirilir.

ГАЗОВЫЙ АНТИКРИЗИСНЫЙ ЦЕНТР
Европа в условиях беспрецедентного энергетического кризиса продолжает искать новых поставщиков «голубого топлива», которые позволят ей отказаться от российского газа.
Тем временем Россия сначала предупредила о сокращении с 16 июня на 40% объема поставок в Европу по газопроводу «Северный поток», а затем решила и вовсе остановить экспорт в этом направлении из-за ремонта трубопровода. В Европе, а точнее в Германии, в этих решениях усмотрели исключительно политические мотивы и высказали опасения, что прекращение подачи газа может стать бессрочным.
Как стало известно из заявлений руководства ЕС, в настоящее время дюжина европейских государств оказалась отрезана от российского газа. И если многим из списка «лишенцев» придется искать новые решения, то Болгарии в этом плане повезло больше остальных. С запуском интерконнектора Греция-Болгария (IGB) страна уже может не опасаться лютой зимы и получать ежегодно вчетверо больше азербайджанского газа.
Болгарский джек-пот
Прошло немногим больше трех лет с момента закладки фундамента газового интерконнектора IGB, как 8 июля в греческом регионе Комотини состоялось не менее знаменательное событие - открытие газопровода. Церемония прошла с участием премьер-министра Греции Кириакоса Мицотакиса, премьер-министра Болгарии Кирилла Петкова, министра энергетики Азербайджана Пярвиза Шахбазова и других официальных лиц.
С вводом в эксплуатацию этого интерконнектора Болгария сможет получать природный газ из Азербайджана уже в полном объеме, т.е. предусмотренный 25-летним контрактом 1 млрд кубометров в год вместо поставляемых ранее 250-300 млн кубометров газа.
Чтобы оценить всю степень значимости газопровода для Болгарии, достаточно просто знать, что она с конца апреля этого года лишилась права на покупку российского газа из-за отказа производить оплату в рублях и пока свой ежедневный спрос на 80% покрывает за счет Греции.
Однако IGB коренным образом меняет ситуацию, поставки станут основным элементом энергетической безопасности Болгарии и частью национального плана по диверсификации источников «голубого топлива».
П.Шахбазов в своем выступлении на церемонии отметил, что в первой половине текущего года в Болгарию было поставлено 160 млн кубометров азербайджанского газа, а уже к концу года этот показатель достигнет 600 млн кубометров.
При этом министр подчеркнул, что с 1 июля в Болгарию ежедневно поступает азербайджанский газ в полном объеме, что означает увеличение суточного количества поставки на 1,7 млн кубометров.
«Азербайджан является стабильным и стратегическим источником диверсифицированных поставок газа для европейских стран, в том числе Болгарии и Греции, а также надежным партнером. Более чем за год в Европу было поставлено 13,5 млрд кубометров газа из Азербайджана. Из них на Грецию пришлось 1,4 млрд кубометров, на Болгарию - 440 млн кубометров», - добавил он.
Глава Минэнерго Азербайджана назвал открытие интерконнектора IGB стратегически важным событием с точки зрения диверсификации энергоснабжения Болгарии и Юго-Восточной Европы в целом, а также доступа потребителей «к доступной и чистой энергии».
Трубопровод IGB протяженностью 180 км соединяет национальную газовую сеть «Булгартрансгаз» с греческой и рассчитан на 3 млрд кубометров в год. В будущем планируется увеличение объема до 5,5 млрд кубометров.
Для Болгарии запуск IGB имеет также ключевое значение для реализации концепции Balkan Gas Hub. Кроме того, IGB является частью вертикального газового коридора (Vertical Gas Corridor), который соединит сети Болгарии, Греции, Румынии и Венгрии. Рассматривается даже его продление до Украины, Молдовы и Сербии.
Премьер-министр Румынии Николае Чуке уже заявил, что после ввода в эксплуатацию интерконнектора его страна сможет поставлять природный газ Молдове и Украине (!).
«Это очень важный интерконнектор для всего, что означает сеть транспортировки газа в Европу. По сути, этот интерконнектор соединит сеть, проходящую через Анатолию и Адриатику, а также подключится к трубопроводу BRUA, обеспечивая тем самым поставки газа в Болгарию и Румынию», - сказал Н.Чуке.
«И, конечно, мы можем обеспечить поставки газа нашим восточным партнерам - Украине и Республике Молдова и другим странам по схеме распределения этой газовой сети», - добавил премьер Румынии.
Газовый дефицит
Тем временем в Европе всерьез готовятся к потенциальному полному отключению поставок российского газа. Из недавних заявлений председателя Еврокомиссии Урсулы фон дер Ляйен на сессии Европарламента в Страсбурге стало известно, что готовится чрезвычайный европейский план, который будет закончен на днях.
Подготовку плана она аргументировала тем, что российская сторона использует энергию как оружие. Урсула фон дер Ляйен привела данные, согласно которым к настоящему времени в Евросоюзе уже 12 государств полностью или частично остались без газа из России.
Государства - члены ЕС располагают национальными чрезвычайными программами, но в руководстве Евросоюза считают, что для решения этого вопроса нужны европейское сотрудничество и совместные действия всех 27 стран союза.
«Мы должны быть уверенными, что в случае полного отключения (снабжения из России. - R+) газ должен продолжать поступать туда, где он нам наиболее необходим. Мы должны быть уверенными, что можно положиться на европейскую солидарность. И мы должны защитить единый рынок, как и цепочку промышленного снабжения», - поясняет председатель Еврокомиссии.
Одновременно в Европе продолжается процесс пополнения запасов газа в подземных газохранилищах к будущему зимнему сезону, но и тут не все гладко. Темпы заполнения хранилищ замедлились в июне, и все по той же причине - из-за сокращения поставок из РФ.
«Кажется, Россия хочет показать Европе, что ей не удастся заполнить свои газовые хранилища. У меня такое ощущение, что она пытается подорвать цель Европы по доведению уровня хранения газа до 90% к 1 ноября и тем самым политически ослабить Европу», - отреагировал министр экономики Германии Роберт Хабек на снижение объема поступления российского газа по «Северному потоку-1».
Российская сторона свои действия объяснила тем, что основное технологическое оборудование для газопровода - газовая турбина Siemens - не может вернуться в Россию с завода в Монреале из-за санкций Канады. Хотя министр Р.Хабек заверил, что техобслуживание агрегатов Siemens, о которых идет речь, не подпадает под санкции. В итоге турбину вернули, факт сокращения уже налицо, что толкает цены вверх и ставит под удар усилия ЕС должным образом осуществить подготовку к зимнему периоду.
Плохой сценарий
На фоне сложившейся ситуации стоимость газа в Европе 7 июля подскочила до максимума с марта, превысив отметку в $1900 за тысячу кубометров. Цены на электроэнергию в регионе выросли до рекордных уровней, поскольку многие электростанции работают на природном газе.
Глава Международного энергетического агентства (МEA) Фатих Бироль не исключает вероятность, что Россия может полностью прекратить подачу газа в Европу. «Чем ближе к зиме, тем больше понятны намерения России. Я думаю, что цель сокращений - не дать Европе заполнить хранилища и усилить влияние России в зимние месяцы», - сказал он, подчеркнув, что страны должны отсрочить закрытие ядерных объектов и «сделать все возможное», чтобы заполнить подземные газохранилища до начала зимы.
Из свежего доклада МЭА по динамике рынков газа в период 2022-2025 годов (Gas Market Report, Q3 - 2022-2025) можно сделать вывод, что в идущей газовой войне проиграют все. Вопрос только в том, кто потеряет больше. Эксперты агентства подсчитали, что снижение поставок российского газа в Европу неизбежно, но это больно ударит не только по странам Старого Света, но и по самой России. Москве для полной переориентации газовых потоков в Азию потребуется лет 10. Кроме того, сокращение поставок в Европу неминуемо повлечет за собой и сокращение газодобычи в РФ.
Предполагается снижение экспорта российского трубопроводного газа в ЕС более чем на 55% к 2025 году относительно уровня 2021 года. Совокупные потери добычи газа в России в 2022-2025 годах могут составить свыше 480 млрд кубометров на фоне санкций и решения Евросоюза об отказе от российского топлива. В случае же ускоренного отказа европейских стран потери добычи в РФ за указанный период могут достичь примерно 550 млрд кубометров.
МЭА отмечает, что при сохранении текущей структуры поставок импорт российского трубопроводного газа в ЕС в 2022 году снизится на 45%, - это меньше 80 млрд кубометров. При этом в общей структуре импорта доля РФ составит всего 25% - самый низкий уровень за более чем 20 лет.
Активный поиск
В ЕС выход из газового кризиса видят главным образом в реализации ранее принятого плана RePowerEU, центральным элементом которого, как известно, является дальнейшее развитие возобновляемых источников энергии. Однако это, конечно, далекая перспектива.
В краткосрочном же периоде, как отмечает еврокомиссар по энергетике Кадри Симсон, страховкой Европы от недостатка энергии является ее накопление. «Поэтому мы ввели регулирование, чтобы обеспечить заполнение (подземных) хранилищ газа до 90% к 1 ноября каждого года. Наполнение хранилищ продвигается хорошо, несмотря на высокие цены. Уровень хранения по всему ЕС уже превышает 50% мощности, что примерно на шесть процентных пунктов выше, чем в прошлом году в то же время», - сказала она.
Еврокомиссар напомнила, что Евросоюз стремится заместить 50 млрд. кубометров российского газа сжиженным природным газом и 10 млрд. кубометров - трубопроводным из других источников. Импорт СПГ достиг рекордного уровня: в мае в очередной раз был установлен рекорд по поступлению в Европу сжиженного природного газа - 12,8 млрд кубометров.
Что касается поступления из других регионов, то еврокомиссар отмечает, что углублено сотрудничество по данной теме с Норвегией и США. Также Евросоюз достиг соглашения по увеличению поставок газа с Израилем и Египтом, на финишной прямой переговоры с Азербайджаном. «Я посещу Азербайджан в июле. В то же время у нас интенсивные контакты с Канадой, Катаром, Алжиром и другими», - добавляет она.
Глава офиса еврокомиссара по энергетике Стефано Грасси заявил, что 18 июля Евросоюз готовится подписать с Азербайджаном «очень важный меморандум в сфере энергетики», который станет одним из запланированных Брюсселем шагов по преодолению газового кризиса. По информации прессы, ожидается, что меморандум будет подписан во время визита в Баку К.Симсон.
Сама еврокомиссар утверждает, что готовящееся с Азербайджаном соглашение нацелено на удвоение объемов поставок газа на юго-восток Европы по трубопроводу ТАР.
Рука помощи
Зависимость от российского газа стала головной болью для Европы, избавиться от которой, как и от любой другой зависимости, весьма непросто. Однако помощь пришла откуда ни ждали - Турция неожиданно заявила о готовности организовать экспорт туркменского газа в Европу через свою территорию. Турецкие власти утверждают, что переговорный процесс с Туркменистаном по этому вопросу находится на завершающей стадии. При этом в качестве возможного варианта для такого экспорта рассматривается система Южного газового коридора.
Эта тема обсуждалась также в ходе прошедших в июне в Анкаре переговоров глав МИД Турции, Азербайджана и Туркменистана. На итоговой пресс-конференции руководитель турецкой дипломатии Мевлют Чавушоглу заметил, что Турция прилагает все усилия для того, чтобы европейские страны меньше страдали в вопросе природного газа из-за российско-украинской войны. Азербайджан, по его словам, тоже взял на себя большую ответственность в этом вопросе.
Вице-президент Турции Фуат Октай был более откровенен, заявив, что с Туркменистаном прорабатываются три варианта доставки природного газа: через Каспий с использованием газопровода TANAP, соглашение SWAP или морским путем (судами) до трубопровода. Серьезную поддержку для быстрого достижения результата, по словам Ф.Октая, оказывает лично президент Туркменистана Сердар Бердымухамедов.
Активность Анкары в этом вопросе вполне логична, учитывая политические и экономические дивиденды, которые может принести Турции реализация подобного проекта. Помимо очевидных доходов от транзита туркменского газа, будет получен новый источник «голубого топлива», который может использоваться также для собственных нужд. А главное - страна превратится в крупнейший в регионе Средиземного моря газовый хаб. Ашхабад, в свою очередь, сможет решить вопрос диверсификации маршрутов экспорта газа, который сохраняет свою актуальность из года в год.
Какой из вариантов будет выбран, предугадать довольно сложно, но неспроста в числе перечисленных схем упоминаются и своповые поставки туркменского газа. Речь, по всей видимости, идет о транспортировке газа из Туркменистана через Иран в Азербайджан. Видимо, эта операция, начавшаяся с января текущего года, настолько удачно себя зарекомендовала, что стороны в июне договорились утроить поставки с ранее обговоренных 1,5 млрд в год. При этом президент Ирана Эбрахим Раиси на встрече со своим туркменским коллегой Сердаром Бердымухамедовым в рамках саммита «каспийской шестерки» заявил, что Тегеран готов увеличить транзит туркменского газа в Азербайджан через свою территорию в соответствии с недавним запросом Баку. То есть инициатором наращивания поставок был Азербайджан. А это может означать только одно. Даже с учетом того, что часть туркменского газа будет направляться в северные районы Ирана, а еще часть - на нужды Нахчыванской Автономной Республики, есть большая вероятность, что оставшийся объем газа, получаемого Азербайджаном по свопу, может идти на экспорт по Южному газовому коридору в Европу. В нынешних условиях высоких цен на газ такие поставки вполне оправдывают затраты на их выполнение. Тем более что продажа этих объемов, скорее всего, осуществляется по споту.