BÖHRAN ƏLEYHİNƏ QAZ MƏRKƏZİ
Azərbaycan Avropaya “mavi yanacağın” tədarükü üçün həyata keçirilən yeni irimiqyaslı layihələrdə əsas oyunçudur
Avropa misli görünməmiş enerji böhranı şəraitində Rusiya təbii qazından imtina etməyə imkan verəcək yeni “mavi yanacaq” tədarükçüləri axtarmağa davam edir.
Rusiya isə iyunun 16-dan etibarən “Şimal axını-1” kəməri ilə Avropaya qaz tədarükünün 40% azalacağı barədə xəbərdarlıq edib. Daha sonra Moskva kəmərin təmirini əsas gətirərək bu istiqamətdə ixracı dayandırmaq qərarına gəlib. Avropada, daha dəqiq desək, Almaniyada bu, sırf siyasi motivlər əsasında qəbul edilən qərar kimi qiymətləndirilib. Üstəlik, “mavi yanacağın” tədarükünün qeyri-müəyyən vaxta qədər dayandırıla biləcəyi ilə bağlı narahatlıqlar var.
Bu arada, Avropa İttifaqı (Aİ) rəhbərliyinin bəyanatlarından sonra məlum olub ki, onlarla Avropa dövlətinə Rusiyadan təbii qazın tədarükü dayandırılıb. Rusiya qazından məhrum olan ölkələrin əksəriyyəti yeni həll yolu tapmalıdır. Amma bu baxımdan, Bolqarıstanın digər Avropa ölkələrindən daha çox bəxti gətirib. Belə ki, Yunanıstan-Bolqarıstan İnterkonnektorunun (IGB) işə düşməsi ilə bu ölkə artıq sərt qışdan narahat olmaya bilər. Çünki bu layihənin həyata keçirilməsi nəticəsində Azərbaycandan Bolqarıstana ixrac edilən təbii qaz düz 4 dəfə artırılacaq.
Bolqarıstan “cekpot”u
Təxminən, 3 il qabaq IGB interkonnektorunun təməlqoyma mərasimi keçirilmişdi. Bu il iyulun 8-də isə Yunanıstanın Komotini bölgəsində mühüm əhəmiyyət kəsb edən əlamətdar hadisə baş verib: təbii qaz kəmərinin açılışı olub. Açılış mərasimdə Yunanıstanın Baş naziri Kiriakos Mitsotakis, Bolqarıstanın Baş naziri Kiril Petkov, Azərbaycanın energetika naziri Pərviz Şahbazov və digər rəsmi şəxslər iştirak ediblər.
Qeyd edək ki, bu interkonnektorun istifadəyə verilməsi ilə Bolqarıstan Azərbaycandan təbii qazı tam həcmdə ala biləcək. Belə ki, tərəflər arasında imzalanmış 25 illik müqaviləyə əsasən, Azərbaycandan Bolqarıstana ildə 1 milyard kubmetr qaz ixrac olunacaq. Əvvəllər bu göstərici cəmi illik 250-300 milyon kubmetr idi.
Bu layihə Bolqarıstan üçün mühüm əhəmiyyət kəsb edir, çünki bu ilin aprelin sonundan Rusiya qazının bu ölkəyə tədarükü dayandırılıb. Buna səbəb Bolqarıstanın qaz ödənişini rublla həyata keçirməkdən imtina etməsi olub. Nəticədə, indiyədək Yunanıstan bu ölkənin “mavi yanacağa” olan gündəlik tələbatının 80%-ni ödəyir.
Beləliklə, IGB interkonnektoru bu vəziyyəti kökündən dəyişir. Bu kəmər vasitəsilə tədarüklər Bolqarıstanın enerji təhlükəsizliyinin əsas elementinə, təbii qaz mənbələrinin şaxələndirilməsi üzrə ölkənin milli planının isə bir hissəsinə çevriləcək.
Bu arada, Azərbaycanın energetika naziri Pərviz Şahbazov açılış mərasimində bildirib ki, Bolqarıstana ilk 6 ayda 160 milyon kubmetr olan qaz ixracının ilin sonuna 600 milyon kubmetrə çatacağı planlaşdırılır.
Eyni zamanda, nazir vurğulayıb ki, iyulun 1-dən Bolqarıstana tam həcmdə, gündəlik 2,6 milyon kubmetr qaz ixrac edilir ki, bu da gündəlik tədarükdə 1,7 milyon kubmetr artım deməkdir.
“Azərbaycan Bolqarıstan və Yunanıstan da daxil olmaqla, Avropa ölkələri üçün şaxələndirilmiş qaz təchizatının sabit və strateji mənbəyi, həm də etibarlı tərəfdaşdır. Bir ildən artıq müddətdə Avropaya 13,5 milyard kubmetr qaz tədarük olunub. Bunun 1,4 milyard kubmetri Yunanıstanın, 440 milyon kubmetri isə Bolqarıstanın payına düşüb”, - deyə o əlavə edib.
P.Şahbazov deyib ki, IGB-nin açılışı Bolqarıstanın, ümumən Cənub-Şərqi Avropanın şaxələndirilmiş enerji təchizatında, istehlakçıların sərfəli və təmiz enerjiyə çıxışında strateji əhəmiyyətli hadisədir.
Xatırladaq ki, uzunluğu 180 kilometr olan IGB kəməri “Bulqartransqaz” milli qaz şəbəkəsini Yunanıstanla birləşdirir. Bu interkonnektorla illik 3 milyard kubmetr “mavi yanacaq” nəqli nəzərdə tutulur. Gələcəkdə isə bu göstəricinin 5,5 milyard kubmetrə çatdırılması planlaşdırılır.
Bu arada, Bolqarıstan üçün IGB-nin işə düşməsi həm də Balkan qaz qovşağı konsepsiyasının reallaşması üçün mühüm əhəmiyyət kəsb edir. Üstəlik, bu interkonnektor Bolqarıstan, Yunanıstan, Rumıniya və Macarıstan qaz şəbəkələrini birləşdirəcək Cənub Qaz Dəhlizinin (Vertical Gas Corridor) bir hissəsidir. Hətta bu dəhlizin Ukrayna, Moldova və Serbiyaya qədər uzadılması da nəzərdən keçirilir.
Rumıniyanın Baş naziri Nikolae Çuke artıq bəyan edib ki, interkonnektor istismara verildikdən sonra onun ölkəsi Moldova və Ukraynanı təbii qazla təmin edə biləcək (!): “Bu, Avropaya qaz nəqli şəbəkəsində mühüm əhəmiyyət kəsb edən interkonnektordur. IGB mahiyyət etibarilə Anadolu və Adriatikdən keçən qaz şəbəkəsini birləşdirəcək, həmçinin BRUA boru kəmərinə qoşulacaq və bununla da, Bolqarıstan və Rumıniyaya qaz tədarükünü təmin edəcək”.
O əlavə edib ki, “əlbəttə ki, biz bu qaz şəbəkəsinin paylama sxemi vasitəsilə Şərq tərəfdaşlarımıza - Ukrayna və Moldova Respublikasına və digər ölkələrə qaz tədarükünü təmin edə bilərik”.
Qaz çatışmazlığı
Bu arada, Avropa ölkələri isə Rusiyadan təbii qazın tədarükünü tamamilə dayandırmağa ciddi hazırlaşır. Avropa Komissiyasının (AK) sədri Ursula fon der Lyayenin təşkilatın Strasburqda keçirilən sessiyasında son bəyanatlarından sonra məlum olub ki, Avropa bu məqsədlə təcili plan hazırlayır və o, iyulun sonlarında tamamlanacaq. O, planın hazırlanmasını Rusiya tərəfinin enerji resurslarından silah kimi istifadə etməsi ilə əsaslandırıb.
Ursula fon der Lyayen məlumat verib ki, indiyədək Rusiya Avropa İttifaqının 12 dövlətinə qaz tədarükünü tam və ya qismən dayandırıb. Doğrudur, Aİ-yə üzv ölkələrin belə fövqəladə vəziyyətlərlə bağlı milli proqramları var. Lakin Aİ rəhbərliyi hesab edir ki, bu məsələnin həlli üçün Avropada əməkdaşlığa və ittifaqın 27 dövlətinin birgə fəaliyyətinə ehtiyac var.
“Əmin olmalıyıq ki, Rusiyadan təchizat tam dayandırılacağı təqdirdə, təbii qaz bu resursa ən çox ehtiyacı olan ölkələrə tədarük ediləcək. Avropada həmrəyliyə arxalana biləcəyimizə əmin olmalıyıq. Həm vahid bazarı, həm də sənaye təchizat zəncirini qorumalıyıq”, - Avropa Komissiyasının sədri vurğulayıb.
Eyni zamanda Avropada yeraltı qaz anbarlarında ehtiyatların növbəti qış mövsümünə qədər doldurulması prosesi davam edir, lakin burada da hər şey qaydasında getmir. Qaz anbarlarının doldurulması sürəti iyunda aşağı düşüb. Buna səbəb Rusiyadan tədarükünün azalmasıdır.
“Görünür, Rusiya göstərmək istəyir ki, Avropa qaz anbarlarını doldura bilməyəcək. Mənə elə gəlir ki, o, Avropanın noyabrın 1-ə qədər qaz anbarlarını 90%-dək doldurmaq məqsədini pozmağa və bununla da, Avropanı siyasi cəhətdən zəiflətməyə çalışır”, - Almaniyanın iqtisadiyyat naziri Robert Habek “Şimal axını-1” vasitəsilə Rusiya qazının həcminin azaldılmasını şərh edərkən bildirib.
Rusiya tərəfi isə bu addımını qaz kəməri üçün əsas texnoloji avadanlıqların – “Siemens” qaz turbinlərinin –  Kanadanın sanksiyaları səbəbindən Monrealdakı zavoddan Rusiyaya göndərilməməsi ilə izah edib. Doğrudur, R.Habek Kanadada texniki xidmət göstərilən “Siemens” qaz turbinlərinin sanksiyalara məruz qalmayacağına əmin edib. Buna baxmayaraq, “Şimal axını-1” kəməri ilə tədarükün azaldılması faktı mövcuddur. Bu da “mavi yanacağın” qiymətinin yüksəlməsinə səbəb olur. Üstəlik, belə vəziyyət Aİ-nin qış mövsümünə lazımi səviyyədə hazırlaşmaq səylərinə də təhlükə yaradır.
Neqativ ssenari
Mövcud vəziyyət fonunda iyulun 7-də Avropada qazın qiyməti martdan bəri ən yuxarı həddə qalxaraq 1000 kubmetr üçün 1900 dolları ötüb. Bir çox elektrik stansiyaları təbii qazla işlədiyi üçün Avropada elektrik enerjisinin qiymətləri də rekord səviyyəyə qalxıb.
Beynəlxalq Enerji Agentliyin rəhbəri Fatih Birol isə Rusiyanın Avropaya təbii qaz nəqlini tamamilə dayandıra biləcəyini istisna etmir: “Qış mövsümü nə qədər çox yaxınlaşırsa, Rusiyanın niyyəti də bir o qədər aydın olur. Düşünürəm ki, təbii qaz tədarükünün azaldılmasının məqsədi Avropaya qaz anbarlarını doldurmağa imkan verməmək və Rusiyanın qış aylarında təsirini gücləndirməkdir”.
O vurğulayıb ki, Avropa ölkələri nüvə obyektlərinin bağlanmasını təxirə salmalı və yeraltı qaz anbarlarını qış başlayana qədər doldurmaq üçün mümkün olan hər şeyi etməlidir.
Beynəlxalq Enerji Agentliyinin 2022-2025-ci illər ərzində qaz bazarlarının dinamikası ilə bağlı son hesabatına əsasən belə nəticəyə gəlmək olar ki, davam edən “təbii qaz müharibəsi”ndə hamı uduzacaq. Burada yeganə sual kimin daha çox itirəcəyi ilə bağlıdır. Agentliyin ekspertlərinin hesablamalarına əsasən, Rusiya təbii qazının Avropaya tədarükünün azalması qaçılmazdır. Lakin bu, təkcə “qoca qitə” ölkələrinə deyil, həm də Rusiyaya ciddi zərbə vuracaq. Söhbət ondan gedir ki, təbii qaz axınını Asiyaya tam şəkildə yönəltmək üçün Moskvaya 10 il vaxt lazımdır. Bundan başqa, Avropaya tədarükün azalması Rusiyada təbii qaz hasilatının aşağı düşməsinə gətirib çıxaracaq. 2025-ci ilə qədər Rusiya qazının boru kəmər vasitəsilə Aİ-yə ixracının 2021-ci illə müqayisədə 55%-dən çox azalacağı gözlənilir. 2022-2025-ci illərdə Rusiyada qaz hasilatı ilə bağlı ümumi itki sanksiyalar və Aİ-nin Rusiyanın enerji resursundan imtina etməsi fonunda 480 milyard kubmetrdən çox ola bilər. Avropa ölkələri Rusiya qazının tədarükündən  tez bir zamanda imtina edərsə, 2022-2025-ci illərdə bu ölkədə hasilat itkiləri təxminən 550 milyard kubmetrə çata bilər.
Beynəlxalq Enerji Agentliyinin ekspertləri hesab edirlər ki, mövcud tədarük strukturu saxlanılsa belə 2022-ci ildə Rusiyadan Aİ ölkələrinə kəmərlər vasitəsilə qaz nəqli 45%, yəni təxminən 80 milyard kubmetr azalacaq. Eyni zamanda, təbii qaz idxalının ümumi strukturunda Rusiyanın payı cəmi 25% olacaq. Bununla da təxminən son 20 ilin ən aşağı göstəricisi qeydə alınacaq.
Fəal axtarış
Aİ qaz böhranından çıxış yolunu əsasən əvvəllər qəbul edilmiş “RePowerEU” planının həyata keçirilməsində görür. Onun əsas elementi, məlum olduğu kimi, bərpa olunan enerji mənbələrinin gələcək inkişafıdır. Amma bu, təbii ki, uzaq perspektivdir.
Yeri gəlmişkən, Avropa İttifaqının enerji məsələləri üzrə komissarı Kadri Simson söyləyib ki, qısamüddətli perspektivdə Avropanın enerji çatışmazlığından sığortası yeraltı qaz anbarlarının doldurulmasıdır: “Buna görə də hər il noyabrın 1-dək yeraltı qaz anbalarının doldurulmasını təmin etmək məqsədilə tənzimləmə mexanizmi tətbiq etmişik. Qiymətlərin baha olmasına baxmayaraq, anbarların doldurulması prosesi uğurla gedir. Aİ ölkələrində yeraltı qaz anbarlarının doldurulması səviyyəsi 50%-dən yuxarıdır. Bu da ötən illə müqayisədə, təxminən, 6% çoxdur”.
Avrokomissar xatırladıb ki, Aİ Rusiya enerji resursunun 50 milyard kubmetrini mayeləşdirilmiş təbii qazla (LNG), 10 milyard kubmetrini isə digər mənbələrdən kəmərlər vasitəsilə nəql ediləcək “mavi yanacaq”la əvəz etməyə çalışır. Bu məqamda xatırladaq ki, Avropaya LNG tədarükü rekord səviyyəyə çatıb: mayda Avropaya mayeləşdirilmiş təbii qazın tədarükü ilə bağlı növbəti rekord müəyyən edilib - 12,8 milyard kubmetr.
Digər ölkələrdən qaz tədarükünə gəlincə, K.Simson məlumat verib ki, bu məsələdə Norveç və ABŞ-la əməkdaşlıq dərinləşib. Bundan başqa, Aİ Misir və İsraillə qaz ixracını artırmaqla bağlı razılığa gəlib. Avropa İttifaqının bu məsələ ilə bağlı danışıqları artıq son mərhələdədir: “İyulda Azərbaycana səfər edəcəm. Eyni zamanda bizim Kanada, Qətər, Əlcəzair və digər ölkələrlə intensiv təmaslarımız var”.
Avropa İttifaqının enerji məsələləri üzrə komissarının mətbuat katibi Stefano Qrassi isə bildirib ki, iyulun 18-də Avropa İttifaqı Azərbaycanla enerji sahəsində çox mühüm memorandum imzalamağa hazırlaşır və bu, Brüsselin qaz böhranından çıxmaq üçün planlaşdırdığı addımlardan biri olacaq. KİV-in məlumatına əsasən, memorandumun K.Simsonun Bakıya səfəri zamanı imzalanacağı gözlənilir. Avrokomissar isə bildirib ki, Azərbaycanla hazırlanan saziş TAP kəməri ilə Cənub-Şərqi Avropaya qaz nəqlinin həcmini iki dəfə artırmaq məqsədi daşıyır.
Yardım əli
Rusiya təbii qazından asılılıq Avropa üçün başağrısına çevrilib. Digər asılılıqlar kimi ondan da qurtulmaq çox çətindir. Amma Avropaya kömək heç kəsin gözləmədiyi yerdən – Türkiyədən gəlib. Belə ki, Ankara gözlənilmədən bəyan edib ki, Türkmənistan qazının öz ərazisi ilə Avropaya ixracını təşkil etməyə hazırdır. Türkiyəli rəsmilər deyirlər ki, Aşqabadla bu məsələ ilə bağlı danışıqlar prosesi son mərhələdədir. Eyni zamanda, belə tədarükün mümkün ixrac variantı kimi məhz Cənub Qaz Dəhlizi nəzərdən keçirilir.
Xatırladaq ki, bu mövzu iyunda Ankarada Türkiyə, Azərbaycan və Türkmənistan xarici işlər nazirləri arasında keçirilən danışıqlarda da müzakirə olunub. Türkiyənin xarici işlər naziri Mövlud Çavuşoğlu mətbuat konfransında deyib ki, Ankara Rusiya-Ukrayna müharibəsi səbəbindən Avropa ölkələrinin təbii qaz məsələsində daha az əziyyət çəkməsi üçün hər cür səy göstərir. Onun sözlərinə görə, Azərbaycan bu məsələdə öz üzərinə böyük məsuliyyət götürüb.
Türkiyənin vitse-prezidenti Fuat Oktay isə daha açıq danışaraq məlumat verib ki, Ankara ilə Aşqabaq təbii qazın tədarükü ilə bağlı üç variant üzərində çalışır: qazın Xəzər dənizindən, daha sonra TANAP kəməri vasitəsilə tədarükü, svop müqaviləsi və ya kəmərlərə qədər dəniz yolu ilə (gəmilərlə) tədarük. O, vurğulayıb ki, bu məsələdə nəticənin tez əldə olunmasına şəxsən Türkmənistan Prezidenti Sərdar Berdıməhəmmədov ciddi dəstək verir.
Belə bir layihənin həyata keçirilməsinin Türkiyəyə verəcəyi siyasi və iqtisadi dividendləri nəzərə alsaq, Ankaranın bu məsələdə fəallığının məntiqli olduğunu söyləyə bilərik. Belə ki, o, Türkmənistan qazının tranzitindən aşkar gəlirlə yanaşı, öz ehtiyacları üçün də istifadə edə biləcəyi yeni “mavi yanacaq” mənbəyinə çıxış əldə edəcək. Ən əsası Türkiyə Aralıq dənizi regionunda ən böyük təbii qaz qovşağına çevriləcək. Aşqabad isə öz növbəsində hər il aktuallığını qoruyan təbii qaz ixrac marşrutlarının şaxələndirilməsi məsələsini həll edə biləcək.
Variantlardan hansının seçiləcəyini proqnozlaşdırmaq olduqca çətindir, lakin təsadüfi deyil ki, sadalanan sxemlər arasında Türkmənistan qazının svop tədarükü də var. Görünən odur ki, söhbət Türkmənistandan qazın İran vasitəsilə Azərbaycana nəqlindən gedir. Qeyd edək ki, bu ilin yanvarında başlanan bu əməliyyat o qədər uğurlu olub ki, tərəflər iyunda əvvəlcədən razılaşdırılmış 1,5 milyardlıq tədarükün üç dəfə artırılması barədə razılığa gəliblər.
Eyni zamanda İran Prezidenti İbrahim Rəisi türkmənistanlı həmkarı Sərdar Berdıməhəmmədovla Xəzəryanı Dövlətlərin Dövlət Başçılarının Zirvə Toplantısı çərçivəsində bildirib ki, Tehran Bakının son müraciətinə uyğun olaraq, Türkmənistan qazının öz ərazisindən Azərbaycana tranzitini artırmağa hazırdır. Yəni tədarükün artırılmasının təşəbbüskarı məhz Azərbaycan olub. Bu, o deməkdir ki, hətta türkmən qazının bir hissəsinin İranın şimal ərazilərinə, bir hissəsinin isə Naxçıvan Muxtar Respublikasının ehtiyaclarına tədarük ediləcəyini nəzərə alsaq belə, Azərbaycanın svop müqaviləsi çərçivəsində aldığı qazın qalan həcminin Cənub Qaz Dəhlizi vasitəsilə Avropaya ixrac oluna biləcəyi ehtimalı yüksəkdir. “Mavi yanacağın” qiymətinin yüksək olduğu indiki şəraitdə belə tədarüklər onların həyata keçirilməsi üçün lazım olan xərcləri tam ödəyir. Üstəlik, bu həcmlərin satışı, çox güman ki, məhz spot satışlar əsasında həyata keçirilir.

Azerbaijan key player in new large-scale projects to supply natural gas to Europe
Amid the unprecedented energy crisis, Europe continues to look for new suppliers of natural gas that would stop its dependence on the Russian supplies.
Meanwhile, Russia warned of a 40-percent cut in supplies to Europe via Nord Stream from June 16. But it then decided to stop exports altogether because of the pipeline repairs. Europe, and specifically Germany, view these moves as purely political fearing that the shutdown can extend to indefinite periods.
According to the EU leadership, a dozen of European states are effectively cut off from Russian gas supplies. While many of them will have to look for new solutions, Bulgaria has been more fortunate than others. With the launch of the Interconnector Greece-Bulgaria (IGB), the country should no longer fear a harsh winter and receive four times as much Azerbaijani gas annually.
Bulgarian jackpot
It’s been slightly more than three years since the ground-breaking ceremony of the IGB, which was followed by the opening ceremony of the pipeline on July 8 in Komotini, Greece. The ceremony was attended by Greek Prime Minister Kyriakos Mitsotakis, Bulgarian Prime Minister Kirill Petkov, Azerbaijani Energy Minister Parviz Shahbazov and other officials.
With the commissioning of IGB, Azerbaijan will be able to supply Bulgaria the full volume of natural gas, i.e., 1 billion cubic meters (bcm) instead of the previously supplied 250-300 million cubic meters (mcm) annually.
To appreciate the significance of the pipeline for Bulgaria, it is suffice to say that Bulgaria lost its right to buy Russian gas at the end of April this year because it refused to pay in roubles and so far has been covering 80% of its daily demand from Greek supplies.
However, IGB is a game changer, as the supply will be a major element of Bulgaria's energy security and part of the national plan to diversify the sources of natural gas.
In his keynote address at the opening ceremony, Mr. Shahbazov noted that 160mcm of Azerbaijani gas has been delivered to Bulgaria in the first half of 2022, while by the end of the year this figure will reach 600mcm.
At the same time, he said that since July 1 the Azerbaijani gas is supplied to Bulgaria daily and in full, which means a daily increase of 1.7mcm.
"Azerbaijan is a stable and strategic source of diversified gas supplies for European countries, including Bulgaria and Greece, and a reliable partner. In more than a year, 13.5bcm of gas have been delivered to Europe from Azerbaijan, with Greece and Bulgaria accounting for 1.4bcm and 440mcm of this volume, respectively", the minister added.
Mr. Shahbazov described the opening of the IGB pipeline as a strategically important event in terms of diversifying energy supplies to Bulgaria and south-eastern Europe, as well as consumer access to "affordable and clean energy".
The 180-km IGB pipeline connects the national gas network Bulgartransgaz with the Greek grid and is designed for 3bcm annually. It is planned to increase this indicator to 5.5bcm.
For Bulgaria, the launch of IGB is also key to the realisation of the Balkan Gas Hub concept. In addition, IGB is part of the Vertical Gas Corridor (VGC), which will connect the networks of Bulgaria, Greece, Romania and Hungary. There are considerations to extend it to Ukraine, Moldova and Serbia.
Romanian Prime Minister Nicolae Ciuca said that once the interconnector is operational, his country will be able to supply natural gas to Moldova and Ukraine (!).
"This is a very important pipeline for everything that the gas transportation network to Europe means. In essence, it will connect the network going through Anatolia and the Adriatic and will also connect to the BRUA pipeline, thereby supplying gas to Bulgaria and Romania. Certainly, we can ensure gas supplies to our eastern partners—Ukraine, Moldova and other countries, according to the distribution scheme of this gas network," Mr. Ciuca said.
Gas shortage
Meanwhile, Europe is seriously preparing for a potential total cut-off of Russian gas supplies. In her recent statements at the European Parliament in Strasbourg, President of European Commission Ursula von der Leyen revealed that their preparing an emergency plan for Europe, which will be finalised by mid-July.
She said that the reason behind this plan was Russians’ using energy as a weapon. According to her, 12 countries of the EU have already been completely or partially left without gas from Russia.
EU member states have national emergency programmes in place, but EU leaders believe that European cooperation and joint action by all 27 countries of the union is needed to resolve the issue.
"We must make sure that in the event of a complete cut-off, gas must continue to flow to where we need it most. We have to make sure we can rely on European solidarity. And we must protect the single market as well as the industrial supply chain," said the EC president.
At the same time, Europe continues to replenish its natural gas storage capacity for the coming winter season, albeit doing it with difficulties. In June, the rate of storage filling slowed down for the same reason of reduced supplies from Russia.
"Russia seems to want to show Europe that the latter will not succeed in filling its storage facilities. I have the feeling that it is trying to undermine Europe's goal of bringing gas storage levels up to 90% by November 1 and thereby politically weaken Europe," German Economy Minister Robert Habeck reacted to the drop in Russian gas flow through Nord Stream 1.
Russia explained its actions by the Canadian sanctions, which prevent the main technological equipment for the pipeline—gas turbines made by Siemens—from return to Russia from the Montreal plant. Minister Habeck said that the Siemens units in question "are not subject to sanctions.” Nevertheless, the gas supply is suspended, pushing prices up and putting EU efforts to properly prepare for the winter period in jeopardy.
Bad scenario
On July 7, gas prices in Europe jumped to their highest since March—$1900 per thousand cubic metres. Electricity prices have risen to record levels as many power plants run on natural gas.
Fatih Birol, head of the International Energy Agency (IEA), does not rule out the possibility that Russia could completely cut off gas supplies to Europe. "The closer we get to winter, the clearer are Russia's intentions. I think the purpose of the cuts is to prevent Europe from filling storage facilities and to increase Russia's influence during the winter months," Mr. Birol said, underlining that countries should delay the closure of nuclear facilities and "do everything possible" to fill underground gas storage facilities before winter.
The latest IEA report on gas markets for 2022-2025 (Gas Market Report, Q3 - 2022-2025) says that everybody will lose in the ongoing gas war. The only question is who will lose more. The IEA experts believe that a reduction in Russian gas supplies to Europe is inevitable, but it will hurt not only the European countries but also Russia itself. Moscow will need about ten years to fully redirect the gas flow to Asia. In addition, the reduction in European supplies will inevitably lead to the reduction of gas production in Russia.
Russian pipeline gas exports to the EU are expected to fall by more than 55% by 2025 relative to 2021 levels. The cumulative loss of Russian gas production in 2022-2025 could be more than 480bcm amid the existing sanctions and the EU's decision to phase out Russian fuel. In case of accelerated abandonment by European countries, Russian production losses over the period could reach approximately 550bcm.
The IEA notes that Russian pipeline gas imports to the EU will fall by 45% in 2022, less than 80bcm, if the current supply structure is maintained. At the same time, Russia's share of total imports will be only 25% - the lowest level in more than 20 years.
Active search
The EU mainly sees the solution to the gas crisis through the implementation of the previously adopted RePowerEU plan focused on the further development of renewable energy sources. However, this is going to take place in the distant future.
In the short term, however, as European Commissioner for Energy Kadri Simson pointed out, Europe's insurance against energy shortages is to stockpile it. "That is why we have introduced regulation to ensure that (underground) gas storage facilities are filled to 90% by November 1 each year. Storage filling is progressing well despite high prices. Storage levels across the EU are already above 50% capacity, which is about six percentage points higher than last year," Simson said.
She also recalled that the EU aimed to replace 50bcm of Russian gas with LNG and 10bcm with pipeline gas from other sources. LNG imports reached record levels: in May, a record 12.8bcm of liquefied natural gas arrived in Europe once again.
Regarding the flow from other regions, Ms. Simson noted that cooperation with Norway and the US on this topic has been deepened. The EU has also reached agreements on increasing gas supplies with Israel and Egypt, while the talks with Azerbaijan are close to finish. "I will visit Azerbaijan in July. At the same time, we have intensive contacts with Canada, Qatar, Algeria and others," Simson added.
Head of the Office of the European Commissioner for Energy, Stefano Grassi, said that on July 18 the EU was preparing to sign a "very important memorandum in the energy sector" with Azerbaijan, which will be one of the steps planned by Brussels to overcome the gas crisis. According to press reports, the memorandum is expected to be signed during Simson's visit to Baku. She added that the forthcoming agreement with Azerbaijan aimed at doubling gas supplies to south-eastern Europe through the TAP pipeline.
A helping hand
Dependence on Russian gas has become a headache for Europe, which, like any other dependence, is not easy to get rid of. However, Turkey has unexpectedly announced its readiness to arrange the export of Turkmen gas to Europe through its territory. Turkish authorities claim the negotiation process with Turkmenistan is at the final stage. The Southern Gas Corridor system is seen as a possible option for the export.
This topic was also discussed during the talks between the foreign ministers of Turkey, Azerbaijan and Turkmenistan, which took place in Ankara in June. At the final press conference, Turkish Foreign Minister Mevlut Cavusoglu noted that Turkey was making efforts to ensure that European countries would suffer less because of the problems associated with gas supplies due to the Russian-Ukrainian war. Azerbaijan, according to him, has also taken great responsibility in the matter.
Turkish Vice President Fuat Oktay said that three options were being explored with Turkmenistan to deliver natural gas: across the Caspian Sea using the TANAP pipeline, the swap agreement or by sea (ships) to the pipeline. According to Oktay, Turkmen President Serdar Berdymuhamedov is personally providing strong support for a quick result.
Ankara's interest in the issue is logical, given the political and economic dividends that such a project could bring to Turkey. In addition to the obvious revenues from the transit of Turkmen gas, there will be a new source of gas that can also be used for the own needs of Turkey. Most importantly, the country will become the largest gas hub in the Mediterranean region. Ashgabat will also be able to diversify its gas export routes.
It is difficult to say which option will be chosen, but it is no coincidence that swap deliveries of Turkmen gas are mentioned among the schemes. Perhaps it is about transporting gas from Turkmenistan via Iran to Azerbaijan. Apparently, this operation, which began in January 2022, has proven so successful that the parties agreed in June to triple deliveries from the previously negotiated 1.5bcm annually. Meanwhile, the Iranian president Ebrahim Raisi during his meeting with Mr. Berdymuhamedov at the Caspian Six Summit said that Tehran was ready to increase the transit of Turkmen gas to Azerbaijan in accordance with a recent request of Baku. That is, Azerbaijan was the initiator of increased gas supplies. And this can only mean that even if part of the Turkmen gas will be sent to Northern Iran, and another part to Nakhchivan, it is highly likely that the rest of the gas received by Azerbaijan through a swap agreement can be exported via the Southern Gas Corridor to Europe. Under the current circumstances with high gas prices such supplies are well worth the cost. After all, these volumes are likely sold on a spot basis.