TƏXMİNEDİLƏN VƏ ETİBARLI
Azərbaycan və Aİ arasında yeni memorandum enerji sahəsində əməkdaşlığı genişləndirəcək və bu, təkcə enerji resurslarının tədarükü ilə məhdudlaşmayacaq
İyulun 26-da Avropa İttifaqı (Aİ) nazirləri gələn qış ərəfəsində Aİ-nin təbii qaza olan tələbatını azaltmaq üçün siyasi razılaşma imzalayıblar. Bu plan gələn ilin yazına qədər Avropada “mavi yanacağın” istehlakını 15% azaltmağa istiqamətlənib. Eyni zamanda “qoca qitə” “REPower EU” –  Rusiyadan enerji tədarükünü 2030-cu ilə qədər dayandırmaq planını həyata keçirmək üçün alternativ qaz tədarükçüləri mənbələrinin axtarışını sürətləndirir.
Yeri gəlmişkən, Aİ-nin bu istiqamətdə əldə etdiyi mühüm nailiyyətlərdən biri yaxın bir neçə ildə Azərbaycan qazının Avropa bazarına tədarükünün artırılmasına dair memorandumun Bakıda imzalanmasıdır. Məlum olduğu kimi, sənədi iyulun 18-də Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev və Avropa Komissiyasının sədri Ursula fon der Lyayen imzalayıb.
Hər kəsin öz yolu var
Hazırda dünya təbii qaz bazarında vəziyyət gərgin olaraq qalır. Rusiyanın qaz inhisarçısı “Qazprom” Brüsselin narahatlığının əksinə olaraq, təmir və texniki xidmət işlərindən sonra “Şimal axını 1” boru kəməri ilə Aİ-yə bu enerji resursunun nəqlini bərpa etsə də, həcmləri artırmayıb. Üstəlik, iyulun 27-dən etibarən şirkət daha bir qaz turbininin təmiri bəhanəsi ilə tədarükləri 40%-dən 20%-ə endirib. Yəni tədarükü gündəlik 167 milyondan 36 milyon kubmetrədək aşağı salıb. “Qazprom”un avropalı “tərəfdaşları”nın reaksiyası özünü çox gözlətməyib: Rusiya Aİ-yə qarşı “enerji müharibəsi” başlatmaqda ittiham olunub və Avropa ölkələri Rusiya qazının tədarükünün kəsilməsi ehtimalına hazırlaşmağa çağırılıb. Bu hadisələr fonunda Avropada təbii qazın qiyməti martdan bəri ilk dəfə 1000 kubmetr üçün 2300 dollaradək yüksəlib.
Əlbəttə ki, Avropa İttifaqı ölkələri vaxt azlığına görə alternativ yollar axtarır. “Qoca qitə”nin hər bir ölkəsi bunu özünəməxsus şəkildə həyata keçirir. Məsələn, Baltikyanı ölkələr və Almaniya Yaxın Şərq və ya ABŞ-dan tədarük ediləcək mayeləşdirilmiş qaza (LNG) “stavka” edir.  Mayeləşdirilmiş qaz hazırda tikintisi davam edən terminallara nəql edilməlidir.
Mərkəzi Avropada isə Norveçdən tədarük edilən “mavi yanacağın” rolu artacaq: 2022-ci ilin oktyabrında ötürücülük gücü illik 10 milyard kubmetr olan “Baltic Pipe” kəməri işə düşəcək. Qeyd edək ki, kəmər Şimal dənizdəki Norveçin qaz yataqlarından başlayır, daha sonra Danimarka və Baltikyanı ölkələrdən keçərək Polşaya qədər uzanır. İtaliya isə təbii qazı Azərbaycan və Əlcəzairdən alır.
Bu arada, 2020-ci il dekabrın 31-dən, yəni Azərbaycan qazının Avropaya ixracı başlayandan bu ilin iyulun əvvəlinə qədər “Şahdəniz” yatağından bu istiqamətdə 13,5 milyard kubmetr qaz nəql olunub. Bunun 1,4 milyard kubmetri Yunanıstanın, 440 milyon kubmetri Bolqarıstanın və 11,66 milyard kubmetri isə İtaliyanın payına düşüb.
Ümumiyyətlə, Azərbaycan ilə Aİ arasında enerji sahəsində əməkdaşlığın tarixi 15 ildən çoxdur. Son Anlaşma Memorandumu isə tərəflər arasında bu sahədə imzalanmış sayca üçüncü sənəddir. Qeyd edək ki, Bakı ilə Brüssel arasında hələ 2006-cı ildə Anlaşma Memorandumu imzalanmışdı. Tərəflər 2011-ci ildə isə Cənubi Qaz Dəhlizi layihəsinin həyata keçirilməsinə dair Birgə Bəyannaməyə imza atıblar.
Etibarlı tərəfdaş
“Enerji təhlükəsizliyi məsələləri bu gün heç zaman olmadığı qədər vacibdir. Azərbaycan ilə Avropa İttifaqı arasında enerji sahəsində uzunmüddətli, proqnozlaşdırılan və çox etibarlı əməkdaşlıq, təbii ki, böyük nailiyyətdir.
Bu gün imzalanan Memorandum gələcək üçün bir növ yol xəritəsidir... Planlarımızın icrası, əlbəttə ki, ticari dövriyyəni xalqlarımızın rifahı naminə artıracaq. Əminəm ki, Avropa İttifaqı ilə Azərbaycan arasında münasibətlərin böyük gələcəyi var və planlaşdırdığımız bütün məsələlərin həllinə nail olacağıq”, - deyə Prezident İlham Əliyev sənədin imzalanmasından sonra Avropa Komissiyasının (AK) Ursula fon der Lyayenlə birgə mətbuat konfransında bildirib.
Üstəlik, dövlət başçısı Azərbaycanla Aİ arasında enerji sahəsində əlaqələri “proqnozlaşdırılan və çox etibarlı əməkdaşlıq” kimi xarakterizə edib.
Ursula fon der Lyayen öz növbəsində vurğulayıb ki, Azərbaycandan təbii qazın həcminin artırılması Rusiyadan “mavi yanacağın” tədarükünün azaldılmasının kompensasiyasına imkan yaradacaq və bu, Aİ-nin enerji təhlükəsizliyinin təmin olunmasına töhfə verəcək: “Avropa İttifaqı Rusiyadan yan keçərək, daha etibarlı və etimad doğuran tərəfdaşlara üz tutmaq qərarına gəldi və mən Azərbaycanı onların sırasında hesab etməkdən məmnunam. Həqiqətən, siz bizim üçün mühüm enerji tərəfdaşısınız. Siz təkcə təchizat təhlükəsizliyi sahəsində deyil, həmçinin iqlim neytrallığı sahəsində də hər zaman etibarlı olmusunuz. İndicə imzaladığımız Anlaşma Memorandumu bizim enerji tərəfdaşlığımızı daha da gücləndirir”.
Sənədin təfərrüatlarını açıqlayan AK rəhbəri deyib ki, bu, Azərbaycanla enerji əməkdaşlığının inkişafı üçün 3 prioritet istiqaməti əhatə edir: qaz tədarükünün artırılmasını, bərpaolunan enerji mənbələrinin inkişafını və qaz təchizatı zənciri boyunca metan emissiyalarını azaltmaq öhdəliyini.
“Bu Memorandum vasitəsilə biz Cənub Qaz Dəhlizinin genişləndirilməsi ilə bağlı üzərimizə öhdəlik götürürük. Bu, artıq Avropa İttifaqı üçün çox vacib təchizat marşrutudur və onun vasitəsilə ildə 8 milyard kubmetr qaz nəql edilir. Biz bir neçə il ərzində onun ötürücülük imkanını 20 milyard kubmetrə çatdıracağıq. Gələn ildən 12 milyard kubmetr göstəriciyə nail olacağıq”, - deyə  o vurğulayıb.
Bərpa olunan enerjiyə gəlincə, Avropa Komissiyasının Prezidenti Azərbaycanın bu sahədə böyük potensiala malik olduğunu qeyd edib: “Xüsusilə də dənizin külək enerjisini və “yaşıl” hidrogeni qeyd etmək istəyirəm... Azərbaycan yanacaq növlərinin təchizatçısı olmaqla yanaşı, tədricən Avropa İttifaqı üçün bərpaolunan enerji növlərini təchiz edən mühüm və etibarlı tərəfdaşa çevriləcək”.
Metan emissiyalarının azaldılması üzrə öhdəliklərdən danışan Ursula fon der Lyayen Azərbaycanı indiyədək 119 ölkə tərəfindən dəstəklənən qlobal metan öhdəliyinə qoşulmağa çağırıb: “Azərbaycan böyük tərəqqiyə nail olub, nümayiş və təqdim etməyə bir çox nailiyyəti var”.
Bir sözlə, yeni sövdələşmə tərəflərin hər biri üçün sərfəlidir. Bu, enerji sektorunda əməkdaşlıq imkanlarını əhəmiyyətli dərəcədə genişləndirir. Üstəlik, bu, təkcə enerji resurslarının təchizatı ilə məhdudlaşmayacaq. Təbii qaz üzrə müqavilələri ayrıca qiymətləndirsək, Avropa Komissiyasının rəhbərliyinin imzası ilə Bakının Aİ ölkələrinin Azərbaycan “mavi yanacağını” alacağına dair ciddi zəmanət əldə etdiyini söyləyə bilərik. Demək, Azərbaycan birbaşa alıcılarla uzunmüddətli tədarük müqavilələrini inamla müzakirə edə bilər.
Bundan başqa, Azərbaycan öz növbəsində ən yüksək səviyyədə tədarükün artırılması ilə bağlı Aİ-ni dəstəkləməyə hazır olduğunu təsdiqləyib. Bu da ölkəyə xeyli gəlir gətirəcək. Brüssel isə alternativ mənbədən alınan qazın həcmini artırmaq imkanı əldə edib.
Bərpaolunan enerji mənbələrinə gəlincə, Brüsseldə hesab edirlər ki, “yaşıl enerji”nin inkişafı hesabına Azərbaycan təbii qaza olan daxili tələbatını azalda və nəticə etibarilə yerdə qalan həcmi ixraca yönləndirə bilər. Bu mənada Bakı ilə Brüsselin maraqları üst-üstə düşür. Azərbaycan hakimiyyəti də bərpa olunan enerjiyə sərmayələri aktivləşdirməyə, o cümlədən təbii qaz ixracı üçün əlavə həcmləri azad etməyə hazırdır. Xüsusilə də bərpaolunan enerji sahəsi ilə bağlı artıq həyata keçirilən layihələr sayəsində Azərbaycan 2024-cü ildə əlavə 500 milyon kubmetr təbii qaz ixrac edə biləcək. Üstəlik, Azərbaycan Prezidentinin və AK rəhbərinin qeyd etdiyi kimi, ölkədə bərpa olunan enerjinin inkişafı üçün potensial həqiqətən də böyükdür.
“Potensialımızla bağlı artıq ilkin qiymətləndirməni aparmışıq. Deyə bilərəm ki, Qarabağın və Şərqi Zəngəzurun azad olunmuş ərazilərində Günəş və külək enerjisinin potensialı 9200 meqavatdır. Xəzər dənizində külək enerjisinin potensialı isə 157 geqavata bərabərdir. Bir sözlə, bizim nəhəng resurs ehtiyatlarımız var. Bundan əlavə, əlbəttə ki, gələn illər ərzində istifadə edəcəyimiz yeni qaz yataqlarımız var. Bununla qazın hasilatını artıracağıq. Biz bərpaolunan enerjidən istifadə edərək ixrac üçün daha çox qazı təmin edəcəyik. Bu, səylərimiz sayəsində yaradılmış və Avropa İttifaqının dəstəklədiyi çox üstün vəziyyətdir”, - Prezident İlham Əliyev vurğulayıb.
Təbii qaz növbəsində
2027-ci ilə qədər Avropaya təbii qaz tədarükünün iki dəfə artırılması Cənub Qaz Dəhlizinin seqmentləri olan Trans-Anadolu (TANAP) və Trans-Adriatik (TAP) qaz kəmərlərinin ötürücülük gücünün genişləndirilməsini tələb edəcək. Söhbət TANAP-ın ötürücülük gücünün 16 milyarddan 31-32 milyard kubmetrə, TAP-ın isə 10 milyarddan 20 milyard kubmetrə çatdırılmasından gedir. Hər iki halda əlavə kompressor stansiyalarının qurulması vasitəsilə kəmərlərin ötürücülük gücü artırılacaq. Bu məqsədlə TANAP və TAP boru kəmərlərinin səhmdarları müvafiq investisiya qərarı verməlidirlər.
Digər tərəfdən hər iki kəmərin hansı təbii qaz mənbələri vasitəsilə doldurulacağı sual doğurmur. Belə ki, “Şahdəniz” yatağının “mavi yanacağı” və “Azəri-Çıraq-Günəşli” (AÇG) yataqlar blokundan hasil edilən səmt qazı ilə yanaşı, digər yataqlarda da hasil edilə biləcək ehtiyatlar var. Buraya “Ümid-Babək” blokunun işlənməsinin ikinci mərhələsi, AÇG-də dərin qatlarda yerləşən qaz ehtiyatı, “Abşeron” və digər yataqların resursları daxildir.
Bu arada, hazırda Azərbaycan təbii qazının əsas alıcısı İtaliyadır. Qeyd edək ki, 2022-ci ildə ümumi tədarükün 80%-dən çoxu məhz bu ölkəyə ixrac olunub. Yerdə qalan hissə isə Yunanıstan və Bolqarıstan arasında bölüşdürülüb. İndi Avropada Azərbaycan “mavi yanacağı” üçün uzun növbə yaranıb. İlk növbədə, bunlar Şərqi Avropa və Qərbi Balkan ölkələridir: Macarıstan, Rumıniya, Moldova, Serbiya, Albaniya, Şimali Makedoniya, Xorvatiya.
Azərbaycan qazını ən çox əldə etmək istəyən ölkə Bolqarıstandır. O, Rusiya “mavi yanacağı”ndan tamamilə imtina edib. Bununla da, onun əlavə zəmanətli tədarük mənbələrinə ehtiyacı var.
Yeri gəlmişkən, Bolqarıstanın Baş nazir vəzifəsini icra edən Kiril Petkov məhz bu məsələ barədə Azərbaycan rəhbərliyi ilə danışıqlar aparmaq üçün iyulun 21-də Bakıya səfərə gəlib. Onun “Nova TV” televiziyasına verdiyi müsahibəyə əsasən, səfərin nəticələrindən razı qaldığını söyləyə bilərik. Çünki K.Petkov qaz tədarükü məsələsində Azərbaycanla razılaşa bilib.
“Azərbaycan artıq razılaşdırılmış 1 milyard kubmetr həcmə əlavə olaraq Bolqarıstana ildə 500 milyondan 1 milyard kubmetrədək təbii qaz tədarük etməyə hazırdır”, - deyə o bildirib.
Onun sözlərinə görə, indi Bolqarıstan bu həcmləri çatdırmaq üsulu barədə qərar verməlidir: “Biz bunun üzərində işləyirik. Yaxşı xəbər odur ki, təbii qazımız var, amma infrastruktur nöqteyi-nəzərdən bu məsələnin həllini tapmalıyıq”.
Bu arada, Rumıniya da Azərbaycandan enerji resursunun tədarükünə ümid edir. Qeyd edək ki, bu ölkədə illik qaz istehlakı 11 milyard kubmetrdir. Rumıniya bunun 9 milyardını öz qaz yataqlarından hasil etdiyi resursla təmin edir.
“Hələ 2 milyard kubmetr təbii qaz idxal etməliyik. Buna görə də həll yolu tapmalıyıq. Azərbaycan qazı bizim üçün mümkün həll yollarından biridir və bu dövlətin hökuməti ilə razılığa gəlməyə ümid edirik. Əgər mümkün olarsa, ehtiyacımız olan bütün qazı Azərbaycandan idxal etmək istəyirik. Hazırda danışıqlar gedir və onlar başa çatdıqdan sonra nəticələri açıqlayacağıq. Lakin biz düzgün yoldayıq”, - Rumıniyanın energetika naziri Vircil Popesku bildirib.
O əlavə edib ki, Rumıniya Azərbaycan qazını Türkiyə, yəni Trans-Balkan Qaz Dəhlizi (Ukrayna-Bolqarıstan-Türkiyə) və ya mayeləşdirilmiş təbii qaz terminalları vasitəsilə, həmçinin Yunanıstan-Bolqarıstan interkonnektoru (IGB) vasitəsilə tədarük edə bilər.
Yeri gəlmişkən, Aİ ilə Azərbaycan arasında yeni memorandumun həyata keçirilməsi Xəzər və Qara dəniz regionu ölkələri arasında elektrik enerjisi sahəsində də əlaqələrin dərinləşməsinə töhfə verəcək. Söhbət Rumıniya vasitəsilə Azərbaycan, Gürcüstan və Avropa İttifaqı arasında enerji dəhlizinin yaradılmasından və Aİ-yə elektrik enerjisinin ixracından gedir.
“Biz Xəzər dənizi ilə Qara dəniz arasında külək enerjisi körpüsü qurmaq və bu enerjini Rumıniya vasitəsilə Avropaya çatdırmaq istəyirik. Bizim üzərində işlədiyimiz bir layihə var. Söhbət Qara dəniz vasitəsilə Gürcüstandan Rumıniyaya, sonra Macarıstana və digər Avropa ölkələrinə uzanacaq sualtı kabel xəttinin çəkilməsindən gedir”, - Rumıniyanın energetika naziri “Antena 3” telekanalına müsahibəsində vurğulayıb. Beləliklə, qış mövsümü uzaqda deyil. “Rystad Energy” araşdırmalar şirkətinin ekspertlərinin fikrincə, “Şimal axını-1” kəməri vasitəsilə tədarükün aşağı salınması nəticəsində Avropa İttifaqı üçün noyabrın 1-dək yeraltı qaz anbarlarını  80% doldurmaq hədəfinə nail olmaq çətin olacaq. Avropa Komissiyası isə hesab edir ki, qış mövsümü soyuq keçsə və regionda enerjiyə qənaət üçün qabaqlayıcı tədbirlər görülməsə, Rusiya qazının Aİ-yə nəqlinin dayandırılması ÜDM-i 1,5% azalda bilər. Buna baxmayaraq, Aİ ilə Azərbaycan arasında təbii qazla bağlı yeni sazişləri nəzərə alsaq, azı İtaliya, Bolqarıstan və Yunanıstanın qarşıdakı qışda evlərini necə qızdırmaq, sənayeni elektrik enerjisi ilə təmin etmək məsələsində daha az problemləri olacaq. Gələn il isə bu siyahıya Rumıniya və Serbiya əlavə oluna bilər.

PREDICTABLE AND RELIABLE
On July 26, EU ministers reached a political agreement to reduce the EU gas demand in the upcoming winter. The plan is to reduce gas consumption in Europe by 15% before next spring. At the same time, Europe is speeding up the search for alternative sources of gas suppliers to implement the REPower EU plan to phase out energy supplies from Russia "well before 2030".
The EU views the signing of the Baku memorandum on increasing the delivery of Azerbaijani gas to the European market over the next few years to be one of the most important achievements in this direction. The document was signed in Baku on July 18 between the Azerbaijani President Ilham Aliyev and the President of the European Commission Ursula von der Leyen.
To each their own
The situation on the global gas market remains tense. Russian gas monopoly Gazprom has resumed gas deliveries to the EU via the Nord Stream 1 (NSP1) pipeline following the maintenance works, but has not increased the volumes despite Brussels' fears. Moreover, since July 27, the company has reduced the supply from the current 40% of the planned capacity to 20% (to 36 million cubic metres, mcm, daily against the planned 167mcm) claiming maintenance works on another gas turbine. Reaction from Gazprom's European ‘partners’ came immediately: Russia was accused of starting an energy war against the EU, with a call on European countries to prepare for a possible cut-off of Russian gas supplies at any time.
This pushed the spot price of natural gas in Europe to $2,300 per thousand cubic metres for the first time since March.
Certainly, this compels Europe to look for alternative supply routes and each European country is doing this the way it sees fit. The Baltic states and Germany, for example, rely on the liquefied natural gas from the Middle East or the USA, some of which is expected to arrive at floating terminals that are still under construction. Central European countries think of increasing the role of Norwegian gas through the Baltic Pipe pipeline with a throughput capacity of 10 billion cubic metres (bcm), which runs from Norwegian fields in the North Sea through Denmark and the Baltic Sea to Poland and is due to be commissioned in October 2022. Italy buys gas from Algeria and Azerbaijan.
As of July 2022, Azerbaijan has exported 13.5bcm of gas from the Shah Deniz field to Europe since the launch of its gas export system on December 31, 2020. Of these volume, 1.4bcm have been delivered to Greece, 440mcm to Bulgaria and 11.66bcm to Italy.
Overall, the history of energy cooperation between Azerbaijan and the EU goes back more than fifteen years. The document signed in July was the third cooperation agreement after the 2006 Memorandum of Understanding and the Joint Declaration on the Implementation of the Southern Gas Corridor (SGC) project in 2011.
Reliable partner
"Energy security issues are more important today than ever before. Long-term, predictable and very reliable cooperation between Azerbaijan and the European Union is a great achievement. The signed memorandum is our road map for the future. Implementation of our plans will certainly increase trade turnover for the benefit of our nations. I am confident that relations between the EU and Azerbaijan have a great future, and we will be able to solve all the planned issues", President Ilham Aliyev said in his joint press statement with Ursula von der Leyen after the signing of the document.
Mr. Aliyev described energy cooperation between Azerbaijan and the EU as "predictable and reliable".
Mrs. von der Leyen underlined that increased gas from Azerbaijan would compensate for the reduced gas volumes from Russia and contribute to EU’s energy security.
"The EU has decided to bypass Russia to turn to more reliable and trustworthy partners. I am pleased to name Azerbaijan among them. You are indeed an important energy partner for us. You have always been reliable not only in terms of security of supplies, but also in terms of climate neutrality. The Memorandum of Understanding we have just signed further strengthens our energy partnership," Mrs. von der Leyen said.
Disclosing the details of the document, she said that it included three priority areas for the development of energy cooperation with Azerbaijan: increasing gas supplies, developing renewable energy sources and a commitment to reduce methane emissions throughout the gas supply chain.
"With this memorandum, we commit ourselves to expanding the Southern Gas Corridor. This is already a very important supply route for the EU, transporting 8bcm of gas annually. In the next few years, we will increase the route’s capacity to 20bcm. By enhancing energy cooperation Azerbaijan is already increasing gas supplies to the EU from 8.1bcm in 2021 to the expected 12bcm in 2022", EC President said.
Regarding RES, according to Mrs. von der Leyen, Azerbaijan has huge potential in this field. "In particular, I would like to mention wind energy from the sea and green hydrogen... In addition to supplying fuels, Azerbaijan will gradually become an important and reliable partner for the European Union in supplying renewable energy," she said.
Talking about commitments on reducing methane emissions, EC President called on Azerbaijan to join the Global Methane Commitment, which has been supported by 119 countries so far. In her opinion, Azerbaijan has made great progress and "it has something to show and present".
In short, the new deal is beneficial for each side and significantly expands opportunities for cooperation in the energy sector without limiting it solely to energy supplies. In terms of the gas agreements, the EC leadership has provided Baku with firm guarantees that the EU member states will buy Azerbaijani gas and Baku can now confidently negotiate long-term supply contracts directly with buyers. In turn, Azerbaijan has confirmed its readiness to support the EU in the matter of increasing the supply, which will also bring a lot of income to the country. Also, Brussels now can increase the volume of gas imports through an alternative source.
As for renewable energy sources, Brussels believes that by developing green energy, Azerbaijan will be able to reduce its domestic demand for gas and direct the freed volumes to exports. Baku and Brussels share the same interests in this regard. Azerbaijani authorities are also ready to intensify investments in RES, including freeing up additional volumes for gas exports. In particular, through RES projects that have already been launched, Azerbaijan will be able to free 500mcm of gas to export in 2024.
As noted by the Azerbaijani and EC presidents, the potential for renewable energy development in the country is indeed considerable. "We have already conducted a preliminary assessment of our potential. I can say that the potential for solar and wind energy in the liberated territories of Garabagh and Eastern Zangezur is 9,200MW. The wind energy potential in the Caspian Sea is 157GW. In short, we have huge resources. We also have new gas fields which we will use in the coming years. This is how we are going to increase local gas production. By using renewable energy, we will provide more gas for export. This is an excellent situation created by our efforts and supported by the European Union," Mr. Aliyev said.
Lining up for gas
Doubling the supply of gas to Europe by 2027 will require the expansion of the capacity of the Trans-Anatolian (TANAP) and Trans-Adriatic (TAP) pipelines, which are the integral components of the SGC. This means increasing the capacities of these pipelines from 16bcm to 31-32bcm (TANAP) and from 10bcm to 20bcm (TAP).
In both cases the capacity of both pipelines will be increased by installing additional compressor stations. This will require an investment decision by the shareholders of TANAP and TAP pipelines.
At the same time, there is no particular issue with the sources to be used to fill both pipelines. In addition to the already developed Shah Deniz field and the associated gas from the Azeri-Chirag-Guneshli (ACG) block, there are reserves waiting to be produced, including the second stage of the development at the Umid-Babek field, deep gas reserves at the ACG field, as well as resources from the Absheron field, etc.
Currently, the main buyer of Azerbaijani gas in Europe is Italy, which purchased more than 80% of the total supplies in 2022. The rest is shared by Greece and Bulgaria. There is a big queue for Azerbaijani gas in Europe. This primarily includes the countries of Eastern Europe and Western Balkans: Hungary, Romania, Moldova, Serbia, Albania, Northern Macedonia and Croatia.
Bulgaria, which has recently refused to buy gas from Russia and thus requires additional, guaranteed sources of supply, also wants more gas from Azerbaijan. The outgoing Bulgarian Prime Minister Kirill Petkov visited Baku on July 21 to hold talks with the Azerbaijani leadership on just that issue.
"Azerbaijan is ready to supply Bulgaria with 500mcm to 1bcm of natural gas annually in addition to the already agreed volume of 1bcm," Mr. Petkov said.
According to Mr. Petkov, Bulgaria now has to decide how to deliver these volumes. "We are working on it. The good news is that we have gas, but we have to determine how to deliver this volume," Mr. Petkov noted.
Romania, which consumes 11bcm of gas annually, also relies on Azerbaijan. "We still need to import 2bcm, so we have to find a solution. Azerbaijani gas is one of the possible solutions for us, and we hope to reach an agreement with the government of the republic. If it is possible, we want to import all the gas we need from Azerbaijan. Negotiations are underway and when they are over we will announce the results. But we are on the right track," the Romanian Energy Minister Virgil Popescu said.
He added that Romania could receive Azerbaijani gas through Turkey by means of reversals through the Trans-Balkan gas corridor (Ukraine-Bulgaria-Turkey) or from LNG terminals, as well as through the Greece-Bulgaria Interconnector (IGB).
By the way, the implementation of the new EU-Azerbaijan memorandum will contribute to deepening the relations between the countries of the Caspian and Black seas also in the field of power generation. It is about creating an energy corridor between Azerbaijan, Georgia and the EU through Romania and organising the supply of electricity to the EU.
"We want to build a wind energy bridge between the Caspian Sea and the Black Sea and bring this energy to Europe via Romania. We have a project that we are working onto build a submarine cable across the Black Sea from Georgia to Romania, then to Hungary and other European countries," the Romanian Energy Minister told Antena 3's Before the Nation show.
Winter is just around the corner. Experts from Rystad Energy point out that with the reduced level of supplies through NSP1, it will be quite difficult for the EU to achieve the target level of gas reserves in underground storage of 80% by November 1. The European Commission has estimated that cutting off Russian gas transportation to the EU could cut GDP by 1.5% if the winter is cold and the region does not take proactive measures to conserve energy. Nevertheless, with the new gas agreements between the EU and Azerbaijan, at least Italy, Bulgaria and Greece will have fewer headaches this winter about how to heat homes and power industry. Next year, Romania and Serbia can join that list too.